Zuster Rosier met pensioen Nieuws uit de Friese dam wereld „De strijd tegen het water Drachten-Leeuwarden linea recta MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 7 iisKrti Flic cn Lauwers Ze was de eerste wijkverpleegster in Nij Beets Zuster J. Rosier te Nij-Beets legt op 1 Maart aanstaande „de wijk" neer. Zij heeft dan een kwarteeuw de zieken en hulpbehoevenden in de Grote Veen- polder van Opsterland en Smallinger- land gediend en geen dag overge slagen. Nu gaat zij met pensioen, maar ze blijft in Nij-Beets wonen, waar ze thuis is en elk gezin kent. Zuster Rosier is afkomstig van Worn- mels en kreeg haar opleiding in het Diakonessenhuis te Leeuwarden, waar zij zeven jaar werkzaam was. Toen ver trok zij naar haar tegenwoordige woon plaats, waar zij de eerste wijkverpleeg ster van het Groene Kruis werd. Waar om naar Nij-Beets? Wel, het rijke werkveld daar trok mij aan, zegt mej. Rosier. Op haar fiets heeft zij van de Ripen tot Stineberten het hele rayon door kruist en zij heeft boerderije t zien ver rijzen, waar eerst het petwater golfde, keten en op de wal getrokken woon- bokken zien plaatsmaken voor betere woningen, sociale en hygiënische toe standen zien verbeteren. Ook de wegen zijn in deze kwarteeuw ontzaggelijk opgeknapt en wellicht is het daaraan te danken, dat zuster maar eenmaal ,,yn 'e feart sitten haf' en dat was boven dien nog de schuld van een fietsende „tegenligger", die het beroerd genoeg vond, dat hij deze helpster van de lijdende mens een nat pak bezorgde. Met verenigingsleven en zo heeft mej. Rosier zich niet veel kunnen inlaten. Zij had een drukke werkkring en die liet maar nauwelijks toe, dat zij destijds bestuurslid was van de Stichting huis houdelijke voorlichting ten plattelande, voor Opsterland. Nij-Beets en om geving hebben zuster echter leren kennen als een prima hardwerkende verpleegster en daarom zal het Groene Kruis te Veenhoop-Nij Bects op 28 Februari haar jubileum vieren Onderwijsvernieuwing in de practijk De heer Evers van het Paedagogisch Centrum van de Nederlandse Onder wijzersvereniging heeft in café IJntema te Quatrebras voor een honderd onder wijzeressen en onderwijzers van de N.O.V.-afdelingen Achtkarspelen-Kollu- merland. Dokkum en Tietjerksteradeel gesproken over „Onderwijsvernieuwing in de practijk". Wanneer zich in de maatschappij prin cipiële structuur-wijzigingen voordoen dan moet ook de school, als organisch onderdeel van die maatschappij, ver anderd worden, aldus spieker. Op 't ogenblik is ons volksonderwijs in hoofd zaak nog steeds op de intellectuele vor ming gericht. Dit onderwijs past niet meer voor de tijd, waarin wij leven. Op de voorgrond moeten staan: vorming to't persoonlijkheid en groei naar de ge meenschap. De gemeenschapsgedachte is de laatste vijftig jaar sterk achteruit ge gaan. Wat aan maatschappij is gewon nen ging verloren aan gemeenschap. Dit nieuwe onderwijs zal moeten groeien, evenals het klassikale onderwijs in de loop van vijftig jaren is gegroeid. De kinderen moeten leren samenwerken in groepen. Vroeger was helpen en samenwerken laakbaar, zelfs strafbaar. Ook nu nog vaak. Terwijl de volwassen mens, wil hij slagen in de maatschappij, moet kunnen samenwerken met anderen. De oude school heeft nooit voldoende gelegenheid geboden tot expressie, waardoor de persoonlijkheidsvorming en groei naar de gemeenschap onmogelijk was. Eigen verantwoordelijkheid dra gen en zelfstandig denken moeten ge leerd worden. De onderwijzer moet weten, dat elke leeftijd zijn eigen denk- ordeningsvorm heeft. Zo denkt de kleuter egocentrisch, terwijl een kind tussen twaalf tot vijftien jaar logisch begint te denken. Regionale leerstof is zeer belangrijk. Het kind moet zich jeren inleven in de cultuur van zijn streek en daardoor in de cultuur van ons land en van de hele mensheid. Het is begrijpelijk, dat deze regionale leerstof moet worden gemaakt door het gezamenlijk personeel van de scholen uit een bepaalde streek. De heer Evers eindigde met op het grote gevaar van massificatie te wijzen, dat dreigt in een industrialiserend land. Mede door de school moet dit gevaar bestreden worden. In de vergadering werd besloten een practijkcursus te houden in Veenwouden als dè meest centraal liggende plaats. Hieraan moet door de school als geheel worden deelgenomen. Er werd een werkcomité samengesteld, bestaande uit de heren Poortinga, Zwaagwesteinde, Groen. Harkema- Opeinde, Dijkstra, Beetsterzwaag, Franke. Eernewoude, Haakma, Gie- kerk Keuning. Veenwouden en Wier- sma. Twijzel. Wanneer deze opzet slaagt, zal dit een belangrijke verbetering be tekenen voor het onderwijs in deze streken in de toekomst. In de pauze was nog gelr 'enheid om kennis te nemen van de resultaten van deze nieuwe vorm van onderwijs. Ver schillende scholen in ons land zijn hier n.l. al mee bezig. Zuster Rosier, helpster van de lijdende mens. tevens op feestelijke wijze afscheid van haar nemen Dat het bij die ge legenheid niet aan belangstelling uit de hele Veenpolder zal ontbreken, staat vast. Electriscli licht te De Hoeve brandt Het electrisch net te Dc Hoeve is op de hoofdleiding van het provinciaal net aan gesloten. Men heeft de feestelijkheden, die voor deze gebeurtenis waren vastge steld. in verband met de nationale ramp achterwege gelaten. Vijf en tachtig wonin gen zijn op het net aangesloten en zeven tien electrische straatlantaarns hebben de drie armetierige petroleumpitjes langs de veg overbodig gemaakt. Beter licht in Achtkarspelen Het gemeentebestuur van Achtkarspelen laat voor Buitenpost en Surhuisterveen plannen voor betere electrificatie ontwer pen, waarover binnenkort een voorstel in de raad komt. Ook de andere dorpen zul len onder de loupe worden genomen. Men wil er meer lantaarns en nachtbranders plaatsen, waarvoor voorlopig 10.000 nodig zal zijn. Raadsleden hadden gewezen op de slechte toestand der straatverlichting, waarbij ook 't P.E.B. verschillende tekort komingen vertoont. Tachtig IJlster kleuters op straat? De vereniging voor de Kleuterschool te IJlst zit voor grote moeilijkheden In October van dit jaar moéten de kleuters ..Ons Gebouw" ontruimen, omdat dit ge bouw voor kleuteronderwijs is afgekeurd. In de jaarvergadering, waarin dit pro bleem besproken werd, kwam men niet tot een oplossing. De voorzitter drong er op aan, dat er meer leden moesten komen van de vereniging. Uit het vepslag van de penningmeester bleek, dat er ƒ45 in kas was, Dorpsavond in De Blesse De Blesse heeft genoten van een, door de culturele commissie opgezette dorps avond, waaraan ruim tweehonderd perso nen me.ewerkten. Het programma bestond uit muziek door fanfarecorpsen en een krontjongorkest, zang, dans en toneel. De lieer J. Nijholt van Steggerda had de lei ding. Kolendampvergiftiging school te Munnikezijl In de Geref. school te Munnikezijl heeft zich kolendampvergiftiging voorgedaan. Tijdens de lesuren werden verscheidene kinderen suffig- Enkele hebben een tijd lang het bed moeten houden. De kachel is wèer in orde gebracht en nadat de leer lingen twee dagen vrij hebben gehad, zijn de lessen weer begonnen. Joh. Vrind overleden Zaterdag is te Heerenveen op G3-jarige leeftijd overleden de heer Johan nes Vrind, in leven handelaar in granen en meel. De heer Vrind nam in het verenigings leven van Heerenveen een vooraanstaande plaats in. Zo was hij bestuurslid van de Kon. Ijsveren. ..Thialf", van V.V.V., van de Nutsspaarbank en penningmeester van de Rotaryclub. Tal van jaren heeft hij zijn beste krach ten gegeven aan de Fryske Krite, van welke vereniging de overledene ere-lid was. In de oorlogsjaren was de heer Vrind de bezielende leider van de B.A.B- in Hee renveen. De begrafenis is bepaald op Dinsdag middag 2 uur. Nog geen vrouwenkiesrecht in de Vrije Evangelische gemeente te Oude Bildtzijl De Vrije Evangelische gemeente te Oudebildtzül is één der weinige gemeen ten van dit kerkgenootschap, waarin het vrouwenkiesrecht nog geen ingang heeft gevonden, Op een dezer dagen te Oude Bildtzijl gehouden gemeentedag is een voorstel aan de orde gekomen om de vrouwelijke leden het kiesrecht te ver lenen. Na een langdurige bespreking is het voorstel afgestemd Er ontbrak één stem om het voorstel de bij de statuten vereiste meerderheid te geven. Aanbestedingen Voor de verbouw en uitbreiding van een Melkinrichting aan liet Ged. Boterdiep te Groningen voor rekening van het Coöp. Melk- productenbedrijf G A, „D.O.M O te Bellen, onder architectuur van het architectenbureau Meek tc Leeuwarden, werd ingeschreven voor de timmer-, metsel- en betonwerken door fa. Gebr Pcntenga te Groningn met f 169 457, c. H- de Jonge te Smilde met f161.315; fa. Th Kats en Co. te Surhuizum met f 158.347; fa Kolk en Co. te Leeuwarden met f154 900; fa. Jansen en Dieters te Gronin gen met f154.565 (laagste inschrijvers). De be groting was f150,446. De gunning is gevolgd. Voor de glas-, verf- en behangwerken door fa. Wachter en Zn. tc Groningen met f6444; Wed. Venema tc Groningen met r 6400; W. K. Wits cn Zn. té Groningen met f6210; P. Goed huis te Haren met f 5995. De begroting was 4821.66. De gunning Is aangehouden. Chr. B.L.O.-school in Achtkarspelen De Kring Achtkarspelen van Volks onderwijs had onlangs een verzoek aan de gemeenteraad gestuurd om medp te wer ken aan de oprichting van ean openbare school voor B L.O, in de gemeente. Men meende, dat het aantal leerlingen onge veer zestig zou bedragen. Daarnaast zond de vorige zomer opgerichte vereniging voor Chr. B.L.O, het verzoek het nood gebouw der Bijzondere Ulo-school te Sur- husterveen aan haar ter beschikking te stellen. Ook deze organisatie verwachtte een leerlingental van zestig. B. en W. wijzen er op. dat volgens het rapport van de commissie-De Loor uit 1947 de leerlingen uit Achtkarspelen aan gewezen zijn op de scholen te Dokkum (bijz.) of Drachten (openb.) Naar de door de commissie aanvaarde maatstaf, van twee procent komen voor een o. "rhool voor B L.O. in de gemeente slechts -.jftien leerlingen in aanmerking, zodat het col lege 't verzoek van Volksonderwijs voors hands niet voor inwilliging vatbaar acht. Wat het verzoek van de vereniging voor Chr. B L.O. betreft, het bestuur der lande lijke vereniging is van mening, dat er tus sen Drachten en Dokkum in Achtkarspe len behoefte is aan de gevraagde inrich ting. Naar de maatstaf van twee procent kunnen hier trouwens zeker veertig leer lingen worden verwacht, zodat een bijzon dere B.L.O -school aanmerkelijk meer be staansrecht heeft. Voor't oprichten ervan "is echter geen goedkeuring verleend en inwilliging van het verzoek is dus niet urgent. B. en W. stellen daarom voor het adres aan te houden, maar het noodge bouw hiervoor voorlopig te reserveren. Zaterdagmiddag gleed een vrachtwagen met aanhang, van het expeditiebedrijf Steenberger uit Bodegraven, in de berm van de weg te Nyezijl en kon er eerst van daan komen, nadat een kraamvagen uit Sneek hulp verleend had. In Hindeloopen is Zaterdagmiddag onder grote belangstelling het stoffelijk over schot van de oud-burgemeester vap__JHin- deloopen, G. J. F. Avemhorn van. fcuta, begraven, In de rouwdienst, welke .«ou den werd onder leiding van ds. Nielsen, Doopsgezind predikant te Warns, hebben enkele sprekers het woord gevoerd- Het lid van de raad der gemeente Menaldumadeel. de heer P. Th. Wijnsma te Boxum, die zitting heeft voor de A.R., stelt zich niet weer candidaat voor de nieuwe raad. dit in verband met zijn leef tijd. Dinsdag 24 Febr. a.s. zal de heer J. Zuidhoff, commies bij de N.T.M op het hoofdbureau te Heerenveen, zijn 40-jarig ambtsjubileum kunnen vieren. De jubila ris werd 1 Januari 1950 wegens reorgani satie van het bedrijf, op non-acitiviteit gesteld- Voorwedstrijden persoonlijk kampioenschap van Friesland Nadat de vorige week in groep E de GS'er J. Stenekes zijn plaats in de finale naast P. Bergsma. M. Bandstra, R. Berg- sma, A. Talsma, H. de Boer en J. v. d. Meulen had weten te bereiken, is thans in de groepen B en D de beslissing ge vallen ten gunste van de DCL'er C. Wiersma en de DCT'er O. Visser, die beiden reeds eerder tot de finale door drongen. C. Wiersma wist de nek-aan-nek x*ace met zijn clubgenoot Sepp te winnen; zelf won hij vlot van J. Postma (DCT), terwijl Sepp ten onder ging tegen T. Lolkema (GS). O. )£i§ser van Zwagerbosch speelde tegen n concurrent D. Cremer. Lioes- sens. .„mise en verspeelde daarna een puntje aan A. Feitsma (DCL). waardoor hij met 8 punten uit 5 partijen uitge- sneeld was en moest afwachten wat Cremer (6 uit 4) in zijn laatste wedstrijd tegen H. van Gelderen Jr. (GS) zor presteren. Cremer bereikte door goc' spel een zeer gunstige stand van 5 om 5 doch koos na een schijnoffer van v. Gel- deren niet de sterkste voortzetting waardoor hij met remise genoegen moest nemen en O. Vissr groepswinnaar was Ir, groep A eindigden de DCL'ers J Miedema en F. Rinzema gelijk met 8 punten uit 5 partijen en zullen nu in een herkamp van drie partijen de zaak verder onderling uitvechten. Voor S. de Hoop van Twijzelerheide kwam het eind met een zeer grote des illusie. Met slechts 2 verliespunten en een glad gewonnen stand tegen de Dok kumer J Hoogterp blunderde hij zoda nig, dat de partij nog verloren ging Door ziekte van G. Schambach (DCL) moeten hier nog 2 partijen worden ge- sDeeld. n.l. G SchambachJ. Dassen en G. SchambachB. Stenekes. Zowel Schambach (met 4 punten uit 3 partijen) als Dassen (4 uit 4) kunnen hem nu nog b-'reïgen, waarbij Schambach nog de be^Vjpapiereri heeft. Jeugdkampioenschap De jeugdige dammers van beneden de 20 jaar hebben tot de laatste partij elkaar fel bestreden en het resultaat is zelfs •-'at van de 4 finalisten er nog maar 1 bekend is n.l. G. v. d. Meulen (DCL). Deze eindigde met een winstpartij op J v. d. Berg van Tietjerk als nummer 1 in gi'oep B, terwijl de beide Harlinger deelnemers in eer. match van 3 partijen rog voor de 2e finale plaats moeten spelen. In groep A moeten O. Feitsma. O. Hoekstra en L. v. d. Mei. die met 6 punten eindigden, een beslissingscompe- titie om 2 plaatsen spelen De andere 3. .waarbij de jeugdkampioen van Leeu warden S. Feenstra, strandden op 4 punten uit 5 partijen. Eindstanden: A: 1, 2, 3 O. Feitsma (DCL), O. Hoek stra (DCL) en L. v. d, Mei (Dokkum) 56; 4. 5, 6 U. Braaksma (Lioessens), K. Buruma (Tietjerk). S. Feenstra (DCL) 5—4. B: 1. G. v. d. Meulen (DCL) 42 en .3 J. Dijkstra (Harlingen) en T. de Vries 1 fHarlingen) 45; 4 J. van der Berg (Tietjerk) 43; 5 F. Buruma (Tietjerk) 4—1. Vereiiigiiigsnieuws De vogelwacht, afdeling Wolvega. hield haar jaarlijkse vergadering. Uit het jaar verslag bleek, dat de afdeling thans 77 leden telt. Verschillende leden spraken hun afkeuring uit over de baldadigheid van de jeugd. Getracht zal worden dit euvel te bestrijden met behulp van politie en onderwijzers. Ned. Bond van arbeiders in het zuivel bedrijf te Witmarsum: batig saldo. Herko zen Tj. Bergsma. Er is ƒ5 gezonden aan 't Rampenfonds en ƒ5 aan het iuberculose- fonds. Ledental veertien. Sneeuivpop collecteert voor Rampenfonds Lezingen van waterstaatdeskundigen ten bate van het Nationaal Rampenfonds Li oe is eigenlijk het verloop geweest licht met een serie tekeningen, twee van de strijd van de Nederlanders filmstroken (namelijk „De strijd legen het water, hoe kon de ramp van 1 tegen het water" en de nieuwe serie Februari ontstaan en wat zijn de moge- luchtopnamen van de KLM over de lljkheden voor de toekomst ziedaar een ramp, die ons land op 1 Februari jl. serie vragen, die in de beide afgelopen trof) en met de geluidsfilm „Land weken bij tal van mensen is opgekomen uit zee". De inleiders behandelen Meer dun ooit hebben de huidige genera- het ontstaan, verlies en behoud van ties Nederlanders zich in de afgelopen Zeeland; de ramp, haar oorzaken en dagen bezig gehouden met de waterstaat- gevolgen (populair-technisch te be- kundige problemen des lands; zelden ook schouwen) en wensen en mogelijk- zullen velen ook zozeer hebben gevoeld heden voor de toekomst, Daarbij hoe weinig zij eigenlijk af weten van die zullen uiteraard ook de afsluiting grote vriend - die een klein volk groot Van de zeearmen, het zoutprobleem, maakte cn die grote.... vijand; dc de zoetwatervoorziening, de tech- zec. M at hebben wij gedaan en wat zijn nische mogelijkheden en de tech- onze kansen; daar draaien vele gedachten nische eisen ter sprake komen. cn gesprekken om. _r Verenigingen en hierbij wordl Twee 1\ aterstaatsmensen, ken- njet: aneen gedacht aan instanties als ners op het gebied van „het gevecht departementen van het Nut, vereni- met de zee de heren J. W. van der gingen van plaatselijk Belang, Cul Laan en D. IJsselstijn te Leeuwar- turele Raden. Dorpsgemeenschappen den, hebben wetende, hoezeer personeelsverenigingen, afdelingen er behoelte bestaat aan goede voor- van dc Ned Bond van Plattelands- lichting op dit terrein het ïnitia- vrouwen en van andere verenigin- tief genomen tot het houden van gen die zicjj op cuhUreel terrein czingen m Friesland over De strijd bewegen. maar ook aan landbouw tegen het water met de bedoeling organisaties als Friesche Mij.. CBTB voorlichting te geven, verkeerde en AETB en aan andere ,;ehamen begrippen recht te zetten en belang- die blj onlJerwerpen als deze recht stelling te wekken voor de bijzon- streeks of zijdelings betrokken zijn dere waterstaatkundige toestand (waterschappen bijvoorbeeld) - van Nederland en van Zeelaj 111 kunngfikhaar aanvragen richten tot het bijzonder. De beide inl ers de Jje van de Leeuwarder Cou- zullen deze inleidingen geheel pro rant te Leeuwarden Telefoon dco houden; zij berekenen geen K 51008344. toestel 30. Sii schrif- honorarium en geen reiskosten en teliikii aanvragen gaarne enige data de totale opbrengst van hun werk „oemen. Voor rekening van de ver- ?oe(*e komen aan het enigingen komen alleen de zaalhuur Nationale Rampenfonds. en de eventuele kosten van hel De lezingen zullen worden toege- projectie-apparaat. Quarantaine-afdeling in Cornelia Stieliting In aanwezigheid van een groot aantal genodigden is in Beetsterzwaag Zaterdag middag de nieuwe quarantaine-afdeling de Comelia-Slichting officieel ge opend. De nieuwe afdeling, die geheel aansluit bij het oude gebouw, bestaat uit drie éénpersoonsboxen, één driepersoons- box, toiletten en keukens. Na een kort openingswoord door de voorzitter, baron J. M. van Lynden. die er op wees, dat het initiatief tot dgfffeuw van 'n quarantaine-afdeling was uit. ,nan van de tegenwoordige directrice, zuster E. van der Linde, reikte de patiënt Douwe Aardema een nieuwe siersleutel over aan zuster Van der Linde, die daarmee de offi ciële opening verrichtte. Verscheidene sprekers brachten hun ge lukwensen over. Uit naam van het bestuur van ..Bronovo'' uit Den Haag, dat voltallig aanwezig was. voerde dr. J. Obbink het woord, verder spraken dr. B. Wartena, inspecteur van de Volksgezondheid te Leeuwarden; burgemeester W. Harmsma; dokter Dijkstra van Heerenveen, die als kinderarts aan de inrichting is verbonden en er in zijn rede op wees, dat de Corne- lia-Stiehting van een philantropische in richting uitgegroeid is tot een modern kinderziekenhuis; ds. Rennes, Geref. pre dikant te Beetsterzwaag en ds. Dijkmees- ter van Den Haag, die namens het Prot Ziekenhuiswezen in Nederland sprak. Verkopingen Ten overstaan van notaris J. L. van Slo- terdijck is te Stiens finaal verkocht een huizingc van twee woningen, nos. 2 en 4 aan de Lage Herenweg, groot 1 are 12 ca-, met hokken en erf. Koper werd D. J. Kramer te Hijum voor 1758. f 803.503.77 Opbrengst van een avond „Beurzen Open, Dijken Dicht" Radio en televisie hebben bewezen, dat zij een grote rol zullen meespelen in de actie voor het Rampenfonds. In deze eerste Zaterdagse uitzending van „Beur zen Open, Dijken Dicht" stroomden geld. initatieven en gelukkige voorbeelden van geldinzamelingen in dc luidspreker en op het televisiescherm en de oogst van deze avond mag er zijn: ruim drie kwart millioen. Het totaal op giro 17. postbus 17 Hilversum en in contanten sloot Zaterdagavond op 803.503.77. Daarbij is de aan prof. Kors toegezegde en aan '-st Rampenfonds overgemaakte ..ton" van een luisteraar niet meegerekend. Boven dien kon aan een arts in het getroffen gebied een door een Amsterdamse firma aangeboden auto worden toegewezen, heeft het fonds de nodige staatsloterij- briefjes en zelfs een aandeelFeijenoord- stadion" om te verkopen om, over andere bezittingen als sieraden e. d. te zwijgen. De directeur van het Koningin Wil- helmina Fonds, dat zelf van de Haak In- actie zo profiteerde, kwam een bijdrage van f 40.000 aanbieden als eerste gift van de opbrengst van de verkoop der Ramplucifers Het Kankerfonds heeft zijn lucifersactie namelijk omgeschakeld en binnenkort zullen in geheel Neder land deze doosjes Ramplucifers te koop zijn. Provinciale opbouworsjanen In ons uittreksel uit de memorie van toelichting op de begroting van Maat schappelijk Werk heeft het zetduiveltje ons parten gespeeld. Hierdoor werd niet duidelijk, wat met ..nrovinc'ale opbouw- organen" wordt bedoeld. De minister ziet deze organen (de provinciale Stich- tingen voor Maatschappelijk Werk) als provinciale lichamen, die een onmisbare i functie vervullen op het gebied van j coördinatie en stimulering van het i maatschappelijk werk van het kerkelijk j en particulier initiatief en van de over heid in de provincie. In deze organen I vindt de zo noodzakelijke samembunde- ling van krachten plaats. In hun ressort 1 kunnen zij tevens werkzaam zijn Ris studie- en advies-centrum van het I maatschappelijk werk, in het bijzonder i ook van het maatschappelijk opbouw werk. Wie de minste ellende ondervinden van de sneeuwboel, dat zijn de kinderen. Voor hen worden alle verhalen uit de schoolboekjes tan sneeuwhuizen en sneeuwpoppen nu eens klaps waar. In Wirdum bouwde de jeugd een fiks sneeuwkasteel en plaatste cr een sneeuwman voor. Niet zomaar, maai een sneeuwpop-collectant. En wie van de pas serende volwassenen zal niet even in zijn portemonnaie tasten om te offeren vont het Rampenfonds ende kinderen een plezier te doen? (Advertentie) (lngez Med Krimpen van pijn spit door rheumatiek en zenuwpijnen bevrijd» U snel ei pijnen Togal baat delen falen. Togal ischias hoofd - onnodig Togal afdoende van die waar andere mid- zuiverl de nieren is onschadelijk voor hart en maag Bij apoth en drog f0 95. f2.40 f8 88 Deel der Britse troepen verlaat Suez-kanaal-zone Van gezaghebbende zijde werd door A. F. P. vernomen, dat een zeker aan tal Britse eenheden binnenkort uit de zone van het Suezkanaal teruggetrokken zal worden. Verwacht wordt, dat in de komende weken drie bataljons infan terie zullen vertrekken. Twee hiervan zullen naar Engeland gaan, het derde naar Cyprus. Andere eenheden maken zich gereed voor de terugkeer naar Engeland om deel te nemen aan de kroningsplechtigheden. Eén bataljon is onlangs naar Kenya ver trokken. Financiën en economie NEDER L. HANDELMAATSCHAPPIJ WIL HAAR STATUTEN WIJZIGEN In een op 24 Februari te houden vergade ring van de Nederlandsche Handelsmaaschappij zal een statutenwijziging aan de orde komen. Deze behelst om de mogelijkheid in het ver keer met het buitenland de naam ..Nether lands Trading Society (Bankers)" te voeren. Voorts zal de winstverdeling worden gewij zigd en wel zodanig, dat uit hetgeen van de zuivere winst resteert, na uitkering van 4 pet. op het geplaatste aandelenkapitaal en nadat 20 pet. op de rekening reserve is gebracht, aan de directie 15 pet. (oude statuten 7' pet.) en aan commissarissen 5 pet. (2' pet.) wordt uitgekeerd. Tevens ligt het in de bedoeling hel aantal commissarissen met één uit te breiden. NED. MIDDENSTANDSBANK De Nederlandsche Middenstandsbank heeft over 1952 blijkens het verslag bevredigende resultaten geboekt Aan interest is ontvangen f4.031.181 (v j. 3 902.605) en aan provisie f3.595.026 (f3.733 106,. Na afboeking der on kosten en voorzieningen, waaronder een extra storting pensioenfonds van f 150.000 (nihil), resleert een winstsaldo van f985.689 1.034.721). Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 5 pet. op de preferente cn gewone aandelen. Het jaar 1952 wordt in het verslag voor de Nederlandse economie en voor de monetaire positie een zeer gunstig jaar genoemd. Er dient echter rekening mede te worden ge houden dat het nieuwe jaar achteruitlopende cijfers te zien zal geven. In de liquiditeitspositie van het midden standsbedrijfsleven hebben zich geen ingrij pende wijzigingen voltrokken, Een zekere stabiliteit heeft zich in doorsnee gehandhaafd, zodat geen verslechteringen zijn ingetreden. De aan de bank toevertrouwde middelen in de vorm van rekening-courant saldi en depo sito's op korte termijn stegen van f86.8 mil lioen tot f 104.5 millioen. Het. uitstaande cre- dietbedrag was met f 67 millioen niet belang rijk veranderd, Zaterdagmorgen is officieel het laatste beletsel weggenomen op het nieuwe stuk van Rijksweg 43a, dat van de autoweg over „de heide" van Suameer naar de Nijegaaster hoek. In bijzijn van de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in het arrondissement Leeuwarden, ir. C. L. M. Lambrechtsen van Ritthem en de betrokken technische hoofdambtenaren werd de weg door de aannemer opgeleverd. Daarmee heeft Drachten nu een uitstekende ver binding gekregen met Leeuwarden; nu nog alleen met het Oostelijk stadsdeel en het centrum, straks, als de rondweg om Wartena gereed is, ook met het Zuidelijk. De nieuwe weg Bef gum—Drachten is een onderdeel van de geprojecteerde weg Lecu warden-Assen- Emmen, waarvan de volgende phases zullen zijn; Selmien—Wijnjeterp, de rondweg om Drachten en de weg door Ooststellingwerf, waarvan het tracé nog niet is vastgesteld. Beurs van Amsterdam 3—3'/2 Ned. 47 O 3 Dollarlening '47 O 3 Grootboek '46 O 3—3^ A'dam '47 O A. K. U A Van Berkel A Calvé Delf» C.vA Fokker A Ned. Ford A Ned. Kabel A Philips g.b.vA Unilever C.vA Ned. Gist- en Spir A Stokvis 500/1000 A Kon. Petr. Mij. A Amsterd Rubber A Deli Bat Rubber A Holl Am. Lijn A Kon Ned. Stoomb A Kon. Paketvaart A Rotterd Lloyd A Scheepv. Unie A St. Mij. Nederl. A H. V. A A Javasche Cult, Mij. A Deli Bat. My, A Deli My. A Senembab Mfj, A Aniem A Amst. Ballast My. A Deli Spoor A Walvisvaart A Pennsylv. C.vA Anaconda C.vA Beth. Steel C.V.A Rep. Steel C.V.A Shell Union C.vA Meelfabr. Ned. Bakkerij C.vA. Slot Slot 13 Febr. 16 Febr. 931/, 151. 94M. 945lf 958/u 951/4 971/,. 9' 1661/. 1651/8 '031/8 102 123t.; 124 107 197 196 5131/2 214 162 160S/, 1851/4 1837/g 19/ 198 i30h. 130 1135/s 3H7/g 93 R/s 93 988/. 97 14JI. '421/4 '381/, 1391,'k 120% 1201)4 (26 126S/4 1291l< 129S/, >471/4 147 1031/g 1045/8 44 443/. 113 '133/4 8JS/8 826/8 '65/, '78/8 671/4 h?S/, 1221/j 2<). 381/Ó 081/8 79 197It 525/8 227/B '1J3/W «3/4 54 ■*5'l6 «61/1* OH5/8 6.98/,s 210 2093/4

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3