Welverzorgde Friese zeedijken Kerknieuws Metz kampioen bandstoten Athletiek-storm in Groningen nog steeds niet uitgewoed Z>/ERMOCÈN£ ro\[$M plakt brandt 4 LEEUWARDER COURANT MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 Hardnekkigheid in 1926 thans ons behoud, (Van een medewerker) 7oals men weet, heeft Friesland uitge- nomen Harlingen, doch dit niet ten gevolge van in gebreke blijven der dijken - tijdens de stormvloed van 31 Januari—1 Februari geen overstromingsschade te lijden gehad. De dijken hebben het in ons gewest overal gehouden onder de slechtst denkbare omstandigheden en bij een peil 3.68 -\-NAP te Harlingen hoger dan ooit geregis treerd. Dat Friesland zich zo veilig achter zijn dijken heeft kunnen voelen is te danken geweest aan de onvermoeide zorg, door de zeewerende waterschappen en de provincie aan de waterkeringen besteed in den loop van lange reeksen jaren, en dan nog speciaal aan het hardnekkig optreden van ons gewestelijk bestuur ter gelegenheid van de afsluiting der Zuiderzee. Na de catastrophale stormvloed van 1825, toen het grootste deel van Fries land onder water was gekomen, was er natuurlijk al extra zorg aan de dijken besteed, doch tot 1877 is de toestand herhaaldelijk wel zorgelijk geweest, speciaal in laatstgenoemd jaar, dat er een van zware stormen was. Toen heeft men besloten om alle zeedijken van ons gewest te verhogen, en wel tot 4.50 meter boven volzee waar het door paalwerk beschermde dijken betrof, en 5 m boven volzee waar er steenglooiingen waren. Boven dien besloot men, geleidelijk alle paal werk door steenglooiingen te vervan gen, daar sedert het optreden van de paalworm omstreeks 1730 deze hout constructies zeer duur in onderhoud waren geworden en niet meer be trouwbaar waren. Er volgden nog wel angstige perioden, stormnachten waarna de vroegere gedeputeerden Van Loon en Witteveen elkaar soms in de vergader kamer van G.S. verzekerden, „de zee dijken op bed gehad" te hebben. Bovendien konden de zeewerende waterschappen de lasten op verre na niet dragen en moest de provincie met grote bedragen in latere jaren ge middeld 300.000 jaarlijks bij springen. Ook aan de grote Friese slaperdijk, de „Slachtedijk" die in geval van doorbraak de ramp zou moeten beperken, werd nauwgezette aandacht besteed. Na de stormvloed van Maart 1906, die in Zeeland grote overstromingen en bij Wierum en Moddergat aanzien lijke schade had veroorzaakt, zijn de dijken daar nog verbeterd, terwijl tussen 1909 en 1929 het hele stuk tussen Dokkumer Nieuwezijlen en Spaanse Paal (in de Ternaarderpolder) nog eens onder handen is genomen. Men kan nooit zeggen, tegen alle mogelijkheden gewapend te zijn. maar de toestand der Friese zeeweringen was intussen zodanig geworden dat, toen na de rampzalige storm van Januari 1916. die grote delen van Noord-Holland. Utrecht, Gelderland en Overijsel deed onderlopen, door de regering telefonisch werd geïnformeerd hoe groot de schade in Friesland wel was, het trotse antwoord van de Twee- baksmarkt kon luiden: „hier is geen enkele dijk bezweken". De stormramp van 1916 heeft het wetsontwerp tot droogmaking der Zuiderzee er als het ware doorgedrukt in ons parlement: alle tot dusver ver nomen oppositie schrompelde weg. maar wel waarschuwden de Kamer leden De Muralt en Bongaerts tegen de gevolgen der afsluiting voor de ge bieden buiten de Afsluitdijk in Fries land en Noord-Holland, Mede op hun instigatie werd in 1918 de Commissie- Lorentz benoemd die had te rappor teren over de te verwachten hogere waterstanden langs de Hollandse en Friese kusten. Deze commissie kwam in 1926 met een zeer deskundig en omvangrijk rapport, waarin o.a. ae onder de ongunstigste omstandigheden te verwachten stormvloedhoogten waren berekend. Zij kwam daarin o.a. tot de conclusie, dat die voor Harlingen 3.50 boven NAP zouden kunnen be dragen, met de opmerking dat met een stijging van 5 a 10 cm daarboven nog wel rekening zou kunnen worden ge houden. In een onderhoud dat de toen malige Commissaris der Koningin in Friesland, Mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten en de toenmalige hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat, ir. D. F. Wouda naar aanleiding van dit rapport met den directeur van den Dienst Zuiderzeewerken, ir. Wortman en den adj.-directeur ir. De Blocq van Kuffeler in het Provinciehuis hadden, naar aanleiding van dit rapport, is het toen scherp toe gegaan. Ir. Wouda had aan Ged. Staten geadviseerd, van het Rijk een verhoging der dijken te eisen die met maxima van 20 cm boven het „peil-Lorentz" rekening hiel den en de leiders van den Dienst uitv. Zuiderzeewerken achtten die eis overdreven en wilden niet toegeven. De laatsten achtten de plicht van het Rijk om tot verzwaring der Friese dijken over te gaan. niet verder te strekken dan de cijfers der Commissie- Lorentz aangaven. Het college van Ged. Staten besloot echter, zijn standpunt te handhaven en de heer Van Harinxma maakte zelfs een exploit op, aan het Rijk te doen betekenen zodra dit met de werk zaamheden aan de dijken zou begin nen, bij welk exploit het Rijk verant woordelijk zou worden gesteld voor eventuele rampen. Dit exploit behoefde gelukkig nooit betekend te worden na verloop van geruimen tijd berichtte de Dienst Zuiderzeewerken zonder meer, dat op de door Friesland gestelde maatstaven aangehouden zou worden. Welnu tijdens de beruchte storm vloed van deze maand is het peil bij Roptazijl tot 3.70 m gestegen, precies volgens de cijfers van het rapport- Lorentz. maar te Harlingen steeg het tot 3.68 m, dus 10 a 20 cm boven het voor die plaats aangenomen peil. De dijken hebben het zwaar te ver antwoorden gehad, maar ze hebben het gehouden, mede dank zij het in 1926 gevoerde beleid, en voorts zeker ook tengevolge van de grote zorg welke men in Friesland steeds aan het hand haven van een sterke, niet door onkruid aangetaste, grasmat op de binnenglooü'ng van de dijken besteedt. Want tenslotte bezwijkt elke door de zee besprongen dijk. wanneer hij niet hoog of sterk genoeg blijkt, aan den binnenkant. De inspanning, door vorige geslach ten aan de Friese dijken besteed en door het tegenwoordige gehandhaafd, heeft er toe bijgedragen dat ons ge west de catastrophale storm van 1 Februari kon doorstaan. Dat mag wel eens dankbaar worden geconstateerd. Vluchtelingenhulp blijft nodig In een preek, die hij dezer dagen in Berlijn hield, heeft bisschop Dibelius zich tegen de materialistische wereld beschouwing gewend, „die ons thans zo veel moeite geeft, niet alleen in het Oos ten, maar ook in het Westen" Deze wereldbeschouwing, zo zeide de bis schop. is er van overtuigd, dat zij de enig juiste wetenschap is en dat het heil en de toekomst van de wereld ervan afhangt, dat de mensen zich tijdig tot haar bekeren. Hierop kunnen wij in de naam Gods slechts zeggen, dat er geen menselijke wereldbeschouwing bestaat, die voor alle tijden geldt en alle vragen en geheimen oölost. Wereldbeschouwing is een menselijke aangelegenheid en alles wat menselijk is komt en gaat Bovendien voert de materialistische be schouwing de mensen voorbij aan dat gene wat het leven tot léven maakt. „E.i dat zij datgene niet tot onplooiing laat komen, wat verdient leven te heten dat is het. wat ons van haar scheidt, eens en voor altijd! Wii staan onder een gp- bod. dat geen tegenspraak duldt. En dit bevel Gods. waardoor Jezus Christus aan het kruis is gekomen, heet: Liefde liefde vanuit een rein hart en een goM geweten en een ongeveinsd geloof. De barmhartige Samaritaan vraagt niet naar de oorzaak van de nood maar helot. ongeacht hoe hii over de oorzaag denken mag. Wij worden thans in het Westen van onze stad", zo zeide de bi°- schoo vanaf de kansel van de in de Sovjet-zone gelegen kerk „overstroomd door de vluchtelingen uit. het gebied van de Deutsche Demokratische ReouW'k. Wii 3Is Kerk vermanen een ieder daar te volharden waar God hem gesteld heeft, zolang het mogeliïk is. Maar wan neer zii dan toch voor onze deur hgg»n dan hebben wii niet te vragen of hef iuist is wat zii gedaan hebben, maar wn hebben alleen maar te heioen. Fn geve God dat er wat meer liefde in onze stag is, zodat wij beter kunnen heioen dan thans". Ama»!l'»an*e Ra"H«te Een zeer bekend" kerkeliike figun- m de Verenigde Staten is mevrouw Anna Canada Swain, die niet alleen on de jomr- ste vergadering van de Wereldraad van Kerken in Lueknow (Tndia) de enige was. die de Amerikaanse Baotisten vertegen woordigde. maar die ook het enige vrou welijke lid van het uitvoerend comité is. Vooral de christelijke houding jegens de rassenkwesties en de discussie tussen de ..staatskerken" en de „vrije kerken" heb ben haar aandacht en sedert 1944. toen zij tot voorzitster van de algemene vergade ring der Baotisten in de V. S. werd geko zen, heeft zii al heel wat afgereisd. Aange zien zii met somm' -e conservatieve stro mingen in haar grote geloofsgemeenschaD had te rekenen, moest zij alles doen om de innerlijke solidariteit te versterken en onophoudelijk klonk haar boodschap, dat gemeenschappelijk geloven en liefhebben nog niet een doctrinaire eenheid of een dogmatische gelijkschakeling behoefde te betekenen De godsdienst is voor haar een dynamische aangelegenheid, die de mens in actie en aan het denken houdt en die de dingen in het leven op hun juiste plaats zet. Wanneer mevrouw Swain tweemaal per jaar aan een kerkelijke conferentie in Europa of Azië deelneemt, wordt zij steeds weer van het uitermate grote belang van de oecumenische beweging overtuigd, die immers de christenen van Johannes, Petrus of Paulus bij één Woord tezamen brengt en hen naar elkaar en boven alles naar Gods stem laat luisteren- Later pro beert mevrouw Swain deze dingen naar de gemeente door te geven en vooral aan de zendingsaetie schenkt zij daarbij veel aandacht. De zending is in de huidige wereld moeilijker geworden dan ooit; van het zendingspersoneel wordt het hoogste gevraagd aan kundigheid, tact en toewij ding, omdat de politieke kwesties veel sterker dan vroeger in het centrum van de belangstelling der heidense volkeren zijn komen te staan. Dat de muren tussen de kerken onderling door het werk van de Internationale Zendingsraad en van de Wereldraad zo niet afgebroken, dan toch veel kleiner gemaakt worden, acht zij een geweldig voordeel. Zelfwerkzaamheid van de gemeenteleden. dienst inplaats van heerschappij en doen inplaats van veel praten, dat is het wat mevrouw Swain na streeft. Kerknieuws in het kort De reacties op het rondschrijven aan de Chr. Geref, kerkeraden betreffende de bestemming van de collecte van Zondag 8 Febr- j 1 Voor „bijzondere noden in eigen kerkelijk leven" hebben van Chr. Geref. zijde nogal enig protest uitge lokt: zo wordt Het Vrije Volk er van bevoegde zijde op attent gemaakt, dat naar schatting ongeveer 90 proc. van deze kerkeraden het geld wél aan het Natio nale Rampenfonds hebben overgemaakt, terwijl in de r k. Volkskrant, die zéér fel had gereageerd, een stuk van officieel Chr. Geref. zijde voorkwam, waarin ge steld werd dat dit collectedoe] reeds be paald was. vóór er van een algemene col lecte in alle kerken op 8 Febr. j.l. sprake was, Een groep r k- parlementsleden in Engeland heeft tezamen met een aantal andere vooraanstaande personen, voor het merendeel ook rooms-katholieken. minis ter Eden thans officieel een verzoekschrift aangeboden de godsdienstvrij- heid ter sprake te brengen, wanneer Tito in Maart zijn bezoek aan Engeland brengt. Zeer nadrukkelijk vraagt het verzoek Tito te wijzen op de grote bevreemding, welke zijn politiek in Joegaslavië tegenover de R K Kerk heeft gewekt. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven met betrekking tot a m b t s- dragerg, die neutraal ge organiseerd ztjn, sprak de Gezondheid gaat boven de punten De wedstrijd S.V. Waldhof—Kickers Offenbach in de Duitse eerste liga Zuid werd na 24 minuten bij de stand 0—0 gestaakt, toen een speler van Offenbach, op het moment dat hij een ingooi wilde doen, van een toe schouwer met de vlakke hand zo'n harde klap op het achterhoofd kreeg dat hij bewusteloos ineenzakte. Zijn ploegmaats droegen hem van het veld en waren niet tot een hervatting van •le wedstrijd te bewegen, alhoewel de scheidsrechter hen daartoe aanmaan de. Met de woorden „ons hachje is ons liever dan de punten" zochten ze de kleedkamer op. De thuistrkon toen niet anders doen dan ecSvoor- beeld volgen. Van de Pol kwam drie caramboles te kort Na zeer spannende strijd is de Hagenaar Henk Metz er in geslaagd zijn titel als nationaal kampioen hoofdklasse bandstoten te continueren door met iets beter algemeen gemiddelde als eerste te eindigen voor de Rotterdammer Piet van de Pol. Indien Van de Pol er in was geslaagd 139 caramboles in zijn laatste partij tegen Metz te scoren, dan zou hij Neder lands kampioen zijn geworden, daar zijn algemeen gemiddelde dan juist een fractie boven dat van Metz zou komen te liggen. Het heeft de Rotterdammer, die sterk earotte speelde, ea Vr niet meegezeten. De Rotterdammer strandde op 136 caramboles, dus drie te weinig om zich kampioen te kunnen noemen. De uitslagen van de laatste ronde: Metz 150 62 12 2.41 Van der Pol 136 62 14 2.19 Eichelsheim 135 51 19 2.64 Jan Sweering 150 51 12 2.94 De eindstand van het tournooi- 3. Metz 8 830 300 30 2.76 2. Van de Pol 8 881 320 25 2.75 3. Sweering 6 802 276 27 2.90 4. Eichelsheim 2 773 298 23 2.59 Het tournooigemiddelde was 2.75 tegen 3.29 in 1952. Wereldtitel 200 m. schoolslag Knud Gleie eerste recordhouder De Deense zwemmer Knud Gleie heeft zich als eerste op de nieuwe wereldrecordlijst van de 200 meter schoolslag (orthodox) geplaatst. Zoals men weet is met ingang van 1 Januari 1953 een scheiding van kracht tussen de schoolslag en de vlinderslag. Als limiettijd voor de 200 meter school slag had de internationale zwemfede- ratie de tijd van 2 miri. 38,0 vastge steld. Gleie won te Kopenhagen dit nummer tijdens internationale zwem wedstrijden in 2 min. 37.4 sec. Aange zien de Deen de eerste zwemmer is, die onder de limiettijd bleef, zal hij eerste wereldrecordhouder op de nieuwe lijst zijn. Ragnhiid Hveger won de 100 meter rugslag dames in 1.18.1 voor de Engelse zwemster Helen Yates, die 1.19.0 noteerde. Daphne Wilkinson, een ander Brits zwemstertje won de 400 meter vrije slag in de goede tijd van 5.24.2, Mette Ove Petersen (Denemarken) was tweede in 5 36.9. PIET TEN THIJE ZWOM IN ANTWERPEN In het Koningin Astridbad te Antwer pen werden Zaterdag internationale zwemwedstrijden gehouden De voor naamste uitslagen luiden: 100 meter vrije slag heren: 1. Ditzinger 'Dtsl) 59.6 sec 2. Hermsen 'Ned.) 1.01.4; 3. De Vreng (Ned.) 1.02.0: 4. Zijlstra (Ned.) 1.02.1. 200 meter vlinderslag heren: 1. Klein (Dtsl.) 2.35 2. Klein zwom tegen het hor- loge- 400 meter vrije slag heren: 1. '.Jnmann (Dtsl.) 4.51; 2. Ten Thije (Ned.) 4.52-1. 200 meter vrije slag heren: 1. Boiteux (Fr 2.15.6; 2- Ten Thije (Ned.) 2.17: 3. Lehmann (Dtsl.) 2.17.15. Een 10 x 50 meter vrije slag estafette werd gewonnen door een ploeg van de Haagse zwem- en poloclub in 5 min. 01.1. Nationale zwemslrijd in Hilversum In het zwembad aan de Kapelstraat te Hilversum werden Zondag nationale wedstrijden gehouden ten bate van het nationale rampenfonds. De opbrengst was 800. De voornaamste uitslagen luiden: 100 meter vrije slag heren: 1. Van Vliet (Robben) 1.002 2. Hermsen (HZC) 1.00.3 200 meter schoolslag heren: 1. Jennie Welling (HZC) 2.50.7 2. R. van Daatselaar (Robben) 2.51.8. 200 meter schoolslag dames: 1. Slevers (HZC) 2.51 6 2. Tonnie Hom (Robben) 3.2.1. 100 meter vrije slag dames: 1. Els van der Ploeg (ADZ) 1.9 2. Ria Vonk (IIDZ) 1.9.5. 100 meter rugslag dames: 1. Els Misremet (Robben) 1.18.6. Geref. kerkeraad van Apeldoorn uit. dat hij zich met de conclusies van de jongste synode te Rotterdam kan verenigen en bij eandidaatstelling van ouderlingen en dia kenen rekening zal houden met de ge stelde richtlijnen Toen de Ned. Herv. kerkeraad van Assen zich dezer dagen breedvoerig bezig hield met de financiële toestand der ge meente. bleek tot zijn leedwezen, dat een ontstellend aantal lidmaten de hoofde lijke omslag slechts gedeelte- lijk of geheel niet betaalt. Het omzetten van de beide bijzondere pre dikantsplaatsen in gewone vordert daar door slechts moeizaam. De Geref. Kerk (art. 31 K-O.) te Broek op Langend ijk kon nu ook een eigen kerkje officieel in gebruik nemen. Hei aangekochte voormalige café „De witte zwaan", dat de laatste jaren als tim mermanswerkplaats in gebruik was, is met behulp van eigen krach ten thans als kerkje ingerioht, plaats biedend aan tachtig personen- Ook Zaterdagmiddag is men op de jaarvergadering van het district Gronin- gen-Drente in Groningen niet veel verder gekomen tot een oplossing van de bekende kwestie „Pegasus". Zoals men weet, was het districtsbestuur afgetreden en zodoende werd deze vergadering ge leid door de vice-voorzitter van de K.N.A.U., de heer J. B. Wesseling, die het zeker niet gemakkelijk heeft gehad. Allereerst moest hii een motie van wantrouwen tegen het Unie-bestuur in behandeling nemen. De gehele kwestie werd nog eens weer van beide kanten toegelicht, maar veel bereikte men er niet mee. De partijen stonden verder dan ooit^an elkaar verwijderd. Dat voelden enkf 'afgevaardigden ook aan en zo kwaWmen tenslotte met het voorstel aan het districtsbestuur om tijdelijk de zetels weer in te nemen.Een voorstel, dat de heer Wesseling gaarne overnam, ook al omdat z.i. de kwestie Pegasus nog steeds in behandeling was. De redactie van een brief aan het districtsbestuur was misschien wat onduidelijk men zou er het tegendeel uit kunnen lezen toch had de zaak nog steeds de speciale aandacht van de K.N.A.U. Men kon evenwel niet tot een oplossing komen, omdat er geen districtsbestuur meer aanwezig was, aldus de heer Wesseling. Dit laatste wilde tenslotte terugkeren, maar verbond daaraan de voorwaarde, dat Pegasus onmiddellijk zou worden ge- Wim Slijkhuis won de Leidse Bosloop De jaarlijkse bosloop van de „Bataven" in de Leidse hout is bij de a- en b-klassers, die gezamenlijk een parcours van 5000 m. moesten afleggen, gewonnen door Slijkhuis (Trekvogels) in 15 min. 10 sec. De verdere uitslag luidt: 2. n der Weyden (Trekvogels) 15.10.2 3. 1 in der Linden (Hollamj 15.16.8 4. Schrama (Estafette) 15.26.2 5. Van der Voort (Trekvogels) 15.28 Bij de c- en d-klassers (3500 m.) zege vierde J. van den Berg (N.A.C.) Arend van 't Hof won nationale cycle-cross Op „Duinhorst" werd door de Haagse rennersvereniging „Spartaan" een natio nale cycle-cross over een afstand van 10 ronden van 2700 m. gehouden voor profes sionals en amateurs. De uitslag luidt: 1. A. v. 't Hof (Haarlem) 1 u. 9 min. 31 sec. 2. A. Voorting (Haarlem) op 2 min. 3. H. Kuitwaard (Velsen) 4. H. de Vos (Den Haag 5. Veldhoven (Poeldijk) Bij de nieuwelingen, die 8 ronden moesten afleggen, won de Hagenaar C. Hamelink in 58 min. 38 sec. Neuhaus wint door k.o. van Williams In de negende ronde van een op twaalf ronden afgesloten partij in het zwaargewicht heeft Heinz Neuhaus, kampioen van Duitsland en van Euro pa, door k.o. gewonnen van Johnny Williams, kampioen van Groot-Brit- tannië en van het empire. De Euro pese titel stond niet op het spel. Neu haus woog 99 kg. tegen Williams 88.5 kg. Hannie Termeulen leed zware nederlaag Tijdens de derde ontmoeting voor de Amsterdamse zwemkampioensohappen heeft Hannie Termeulen op de 400 m vrije slag een geduchte nederlaag gele den. De eerste 300 m ging zij vrijwel gelijk op met Els van der Ploeg en Ria Vonk. De andere meisjes bleken haar krachten echter beter te hebben ver deeld en gingen Hannie Vermeulen op de laatste 100 m. voorbij. Els van der Ploeg was de snelste en knabbelde met een tijd van 5.40.1 bijna 17 seconden van haar beste persoonlijke prestatie af. De voornaamste resultaten luiden: 400 m vrije slag dames: 1. Els van der Ploeg (ADZ) 5,40.1; 2. Ria Vonk (HDZ) 5.42.8: 3. Hannie Termeulen (HDZ) 5.44.8. 100 m rugslag heren: 1. Halvorsen (IJl 1.13,0 schorst. Dat vond de heer Wesseling niet gentleman-like. omdat het onder zoek nog gaande was. Tenslotte stemde het districtsbestuur, zij het aarzelend, toe ook al omdat de heer Wesseling toe zegde dat op korte termijn een einde aan de kwestie zou worden gemaakt. Ook de verenigingen keurden het besluit van het districtsbestuur goed. al was de stemmen verhouding niet overtuigend: 22 voor en 11 tegen. En nu maar weer afwachten, wat de volgende episode zal brengen. Engelse league PRESTON NORTH END NEEMT DE KOP Dankzij een benauwde, maar ver diende 10 zege op Sheffield Wednesday heeft Preston North End de leiding in de eerste divisie van de Engelse league van West Bromwich Labion. dat door Liverpool met 30 werd teruggewezen, overgenomen. Beide ploegen hebben 35 pnt„ maar een beter doelgemiddelde heeft Preston voor de eerste maal in dit seizoen bovenaan de ranglijst ge bracht. De volledige uitslagen van de eerste divisie luiden: LiverpoolWest Bromwich Albion 30. Manchester CityNewcastel United 21. Preston North EndCheffield Wednes day 10. Stoke CityCardiff City 00. Vijfde cupronde Een verrassende, maar verdiende 10 overwinning op Plymouth heeft Gates head als enige derde divisieclub bij de laatste acht van de grote strijd om de Engelse beker gebracht. In die laatste acht. die over twee weken zullen gaar. uitmaken wie in de halve eindstrijden komen, hebben zich verder geplaatst de vier eerste divisieclubs Arsenal. Totten- ham Hotspur, Bolton Wanderes en Astbn Villa, de tweede klassers Birmingham en Everton en de winnaar van de over te spelen wedstrijd Blackpool Southampton. (Advertentie 1. M.) Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis!) in huis hebt. (Advertentie I. M.) ZWARE HOEST, BRONCHITIS! Dan a bdp'ÖWOOp onnema HOEST, GRIEP... De weldadige warmtoe van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. (Aeiïfèrtentie 1. M.) Van „luchtjes" gesproker,... niemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of cigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorcphyl neemt alle luchtjes weg. '°o« EEN Hjne neus Advertentie l. M.) Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE 1 UIT ANDERE «■■111 BLADEN Hll Diepgevoeld koninklijk meeleven „Het V r ij e Volk" (PvdA) con stateert met vreugde, dat de bezoeken van de Koningin aan de rampgebieden wezen lijk tot leniging van de nood hebben bij gedragen en als een bewijs van medeleven van het gehele volk zijn ervaren: „Beter dan iemand anders kan de Koningin door haar positie én door haar persoon getuigen van de solidariteit van Nederland met het getroffen gebied. Op hoe treffende wijze de Koningin zich van haar taak kwijt, blijkt uit alle verslagen, die van haar tochten zijn gegeven. Reeds is aangekondigd, dat de Koningin voorlo pig heeft afgezien van bezoeken met een feestelijk karakter. Haar werkbezoeken zal zij voorlopig vooral aan het getroffen ge bied brengen. Het is de taak van ons volk de hoog opgevlamde gevoelens van mede leven met het rampgebied levend te hou den. Want de getroffenen hebben niet slechts behoefte aan krachtige materiële hulp, zij hebben een menselijke behoefte aan menselijke solidariteit, waarvan de Koningin en prins Bernhard oolc in de toe komst de vertolkers mogen zijn." Opgefriste aardrijkskunde-kennis Herhaaldelijk valt het op. hoe slecht de in de „randstad Holland" levenden op de hoogte zijn met de aardrijkskundige situatie in de periferie van Nederland; dat er nu in het opzicht ten aanzien van het uiterste Zuidwesten van ons land enige verbetering valt waar te nemen, noemt de „Nieuwe Rotter d. Courant" (lib.) een zeer gering lichtpuntje aan een droeve gebeurtenis: „De schokkende berichten over wat er in de nacht van 31 Januari op 1 Februari allemaal aan verschrikkelijks is gebeurd, hebben onze geografische kennis opgefrist en versterkt. Wij weten nu weer even nauwkeurig de ligging van de Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden alsof wij nog in de hoogste klas van de lagere school zaten; wij hebben namen van plaatsen ge leerd. waarvan wij het bestaan niet had den vermoed. Maar wij hebben vermoede lijk bijna allen een zelfde fout gemaakt: wij hebben de grens tussen Voorne en Put ten verkeerd getrokken. Zelfs op menige kaart staat de verdeling van dit eiland misleidend aangegeven. Een leraar aard rijkskunde is zo welwillend geweest ons hierop attent te maken. Het is niet waar geweest, dat Voorne ten dele overstroomd is geraakt, terwijl Putten droog bleef. Want Abbenbroek, Oudenhoorn en Zuidland lig gen op Voorne en niet op Putten. Ten on rechte wordt immers dikwijls aangenomen, dat het Voornse Kanaal de grens tussen beide delen zou vormen. De grens ligt veel Oostelijker. Zij wordt gevormd door de Bernisse, eens een brede stroom, thans een boezem, welke van Heenvliet in de rich ting van Simonshaven loopt en op het Spui uitmondde. Voorne is dus heel wat groter dan Putten." Fries, Texelaar, christen, dienaar In het weekblad „In de Waag schaal" herdenkt ds. J. J. Buskes een van de mannen, die op Texel op 1 Februari bij het reddingswerk hun leven hebben verloren: Redmer IJska, een Fries, sedert jaren oprecht Texelaar. Ned. Herv. ouder ling en een uitzonderlijk man, die naar veler getuigenis door de ijver voor Godi huis werd verteerd: „Hij was in De Waal de man, die heel het kerkelijk leven droeg en men moet zo'n Texelse gemeente kennen, om te weten, wat dat betekent. Een man met een scherp verstand en een warm hart, met een grote liefde voor de mensen, met wie hij in aan raking kwam. altijd blijmoedig en vrolijk, zonder enige aanstellerij en oppervlakkig heid. Hij spelde „In de Waagschaal." Boven de ingang van het kleine kerkje bevindt zich een prachtig stuk smeedwerk: het Christusmonogram en de twee tafels van de Wet, het werk van IJska Men kan ge rust zeggen, dat de jonge predikanten, voor wie De Waal de eerste gemeente was. on noemelijk veel aan IJska te danken heb ben. Een dominee gaf zijn jongen uit dank baarheid de naam Redmer en een ander zei: ik heb mijn beste vriend verloren! IJska behoorde tot die enkelen, die het ons onmogelijk maken, om aan onze kerk te wanhopen, omdat zijn leven in de volle zin van het woord dienst was: dienst van God en daarom dienst van de mensen en van de kerk. Een dochter zei mij: Ondanks alles zijn wij dankbaar, zoals vader geleefd heeft, zo is hij gestorven, dienend! Texel heeft één van zijn beste burgers verloren. Onze Hervormde Kerk één van zijn trouwste en toegewijdste ouderlingen. Maar ik zie TJska glimlachen: M'n jong, het werk van God gaat door' Heel veel in onze kerk is van twijfelachtige aard. maar dit was een rijk leven en een rijk sterven, een leven en sterven in dienst van God. En boven de ingang van het kerkje in De Waal bevindt: zich wat IJska ons heeft na gelaten: het Christusmonogram en het Ge bod des Heren. God begraaft zijn arbeiders, maar hun arbeid zet Hij voort." ADOPTIE-FONDS VAN DE K. N. V. B. Het Bestuur van de KNVB heeft in prin cipe besloten een z.g. adoptie-fonds in het leven te roepen. Uil dit fonds zal hulp worden verleend aan de door de waters nood getroffen clubs. Het ligt in de bedoe ling. dat de Oostenrijkse eerste klasser Rapid ten bate van dit fonds in ons land een wedstrijd komt spelen tegen eveneens een buitenlandse tegenstander. Wacker sparringpartner voor Nederlands elftal Woensdag 8 April zal het voorlopig Nederlands elftal voor de wedstrijd NederlandBelgië op 19 April te Amsterdam een oefenwedstrijd spelen tegen de Oostenrijkse eerste klasser Wacker. De wedstrijd wordt gespeeld in het Feijenoord-stadion te Rotterdam. SPORTV ARIA Voetbal. Xerxes heeft te Mechelen van Racing Mechelen in een ten bate van het Belgische en het Nederlandse rampenfonds gespeelde wedstrijd met 32 verloren. Met rust hadden de Belgen met 10 de leiding. Voetbal. In Antwerpen were, een voetbalwedstrijd tussen de Engelse clubs Portsmouth en West Ham United gespeeld ten bate van de getroffenen in de noodgebieden. Portsmouth won met 2—1.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3