RUSSISCHE SCHAATSHEGEMONIE OP DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Van der Voort derde, Kees Broekman vierde en Anton Huiskes zesde Russische rijders liepen niet in het schema-gareel Leeuwarden werd in Zuilen twee punten lichter 1 MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 3 In Helsinki ging de hamer en sikkelin top Oleg Gontsjarenko (22 jaar) legde beslag op de titel voor zijn landgenoot Boris Shiïkov De wereldkampioenschappen schaatsenrijden, die dit weekend in het bekende Olympi sche Stadion van Helsinki werden verreden, zijn een grootse triomf geworden v"">r Rusland, dat op de eerste twee plaatsen beslag legde. De wereldtitel ging naar de 22-jange Oleg Gontsjarenko, die zowel op de 5000 als de 10.000 meter heer en meester was, ter wijl hij op de 1500 meter tweede werd en op de 500 meter een gedeelde vierde plaats be reikte. Zijn landgenoot Boris Shilkov, die op de 1500 meter zegevierde en ook op de an dere afstanden in de voorste gelederen eindigde, werd het in het algemeen klassement tweede. Overduidelijk hebben dus deze wedstrijden wel aangetoond, dat Rusland op het ogenblik het sterkste schaatsland ter wereld is. r Klassementen 500 meter: 1. Salonen 43.1, 2. Shilkov 43.5, 3. Tsjaikin 44, 4. ex aequo Gont sjarenko en Hodt 44,1, 6. Van der Voort 44.4, 7. Sacharov 44.6, 8. Maarse 45, 9. ex aequo Stene, Parkkinen en Martinsen 45,2, 12. ex aequo Haugli en Loerinc 45.4, 14. Ericsson 45.5, 17. ex aequo Offenberger en Anton Huiskes 46.3, 21. Broekman 46.6, 22. exaequo Merenyi en Pajor 47. 5.000 meter: 1. Gontsjarenko 8.26, 2. Van der Voort 8.27, 3. Huiskes 8.29.2, 4. Offenberger 8.29.9, 5. exaequo Broekman en Haugli 8.31.4, 7. Pajor 8.32.6, 8. Shilkov 8.33.5, 9. Martinsen 8.42.6, 10. Saoharov 8.45, 11. Parkkinen 8.45.3, 12. Ericsson 8.46.8, 24. Maarse 9.04.1. 1500 meter: I, Shilkov 2.18.1, 2. Gontsjarenko 2.19.0, 3. Van der Voort 2.19.1 4. Broekman 2.21.1, 5. Asplund 2.22.5, 6. Tsjaikin 2.22.7, 7. Haugli 2.22.9, 8. Salonen 2.23.5, 9. Erics- sin 2.24.0, 10. Sacharov 2.24.1, II. Pajor 2.24.8, 12. Offenberger 2.25.0, 13. Hodt 2.25.2, 14. ex aequo Ivar Martinsen en Lasse Parkkinen 2.25.3, 17. Huiskes 2.25.5, 20. Maarse 2.26.5. 10.000 meter: 1. Gontsjarenko 17.22.2, 2. Broekman 17.29.9, 3. Huiskes 17.35.5, 4. Pajor 17.37.7, 5. Erics son 17.39.9, 6. Haugli 17.46.6, 7. Martinsen 17.49.7, 8. Parkkinen 17.51.2, 9. Shilkov 17.52.5 10. Sacharov 17.58.8, 11. Offenberger 17.59.5, 12. Van der Voort 18.01.1. EINDKLASSEMENT: 1. en wereldkampioen: Oleg Gontsjarenko (Rusl.) 193.143 pnt. 2. Boris Shilkov (Rusl.) 194.508, 3. Wirn van der Voort (Ned.) 195.522, 4. Kees Broekman (Ned.) 197.268, 5. Sverre Haugli (Noorw.) 197.503, 6. Anton Huis kes (Ned.) 198.495, 7. Valentin Sacharov (Rusl.) 199.073, 8. Sigge Ericsson (Zweden) 199.175, 9. Ivar Martinsen (Noorw.) 199.378, 10. Kornel Pajor (Zwe den) 199.412, 11. Franz Offen berger (Oost.) 199.598, 12. Lasse Parkkinen (Finl.) 199.723. /OOR NEDERLAND is deze uitslag ongetwijfeld wat teleurstellend. Hoe zeer hadden wij immers, na de successen bij de Europese kampioenschappen, ge hoopt dat wij ook in de strijd om de wereldtitel beslag zouden kunnen leggen op de ere-palm. Deze zeker niet ongerechtvaardigde hoop is dus niet in ver vulling gegaan, maar toch mogen de derde plaats van Wim van der Voort, de vierde van Kees Broekman en de zesde van Anton Huiskes tot grote tevredenheid aanleiding geven. Ook bij dit wereldkampioenschap, waaraan 27 uitgei _n rijders deelnamen, is gebleken dat Nederland over een zeer sterke schaatsploeg beschikt, die terecht over de gehele wereld gevreesd wordt. Broekman al na de 500 meter uitgeschakeld Zeker 20.000 toeschouwers bevolkten Zaterdagmiddag de tribunes toen Wim van der Voort en Sigge Ericsson voor de eerste serie van de 500 meter werden opgeroepen. Ericsson maakte een valse start, maar bij de tweede keer was Wim van der Voort, die het eerst de binnenbaan had geloot, goed en snel weg. Hij maakte zich van Ericsson los, ging met grote voorsprong de laatste booht voor onze landgenoot de bui tenbocht in en ijlde met gretige sprintslagen naar de finish. Het scoring- bord gaf 44.4 sec. aan, de beste prestatie welke de Westlander ooit in Scandinavië op de korte afstand heeft gereden. Sigge Ericsson had er 1.1 sec. langer over ge daan. Tsjaikin noteerde in de tweede serie 44 sec., maar deze tijd werd in de vierde serie aanzienlijk verbe terd door de jeugdige Finse sprin ter Toivo Salonen, die met 43.1 sec. een nieuw Fins record vestigde en met deze tijd dit nummer won. Boris Shilkov, razend snel bij het uit komen van de eerste bocht, liet 43.5 sec. voor zich afdrukken, Maarse kwam slechts op 45 sec., Broekman noteerde 46.6 sec.. Gontsjarenko na een felle spannende strijd met Finn Hodt een zelfde tijd als de Noor, n.l. 44.1 sec. en de vierde Rus Saharov 44.6 sec. Over die 500 meter van Kees Broek man. welke hem op zijn naaste concur renten onmiddellijk een hopeloze achter stand bezorgde ruim drie seconden bijvoorbeeld op Shilkov, wat drie volle punten betekende zouden boekdelen te schrijven zijn. Hij had de binnenbaan geloot, bij de eerste start was Asplund te vroeg weg, bij de tweede start beide rijders, voor de derde keer vertrokken weigerde het pistool en toen de rijders voor de vierde keer zich bij de streep ge reed maakten, stond onze landgenoot veel te lang in de diepe starthouding om de heftige explosie bij het vertrek mogelijk te maken. Bovendien mislukte de derde slag van ohze landgenoot, het geen hem uit zijn evenwicht bracht. Hij Waarom reed Broekman in de laatste serie? Bij de internationale schaatswedstrijden viert het schema hoogtij. Het is de veilige manier om de krachten over de lange afstanden te verdelen en om nog wat reserve over te houden voor een imposante eindsprint. Wanneer de rijder er zich niet aan houdt, breekt hij een wereldrecord of klapt in elkaar, bij wijze van spreken dan. De Nederlandse rijders hebben in Helsinki zich zoals altijd gehouden aan het veilige schema. Broekman reed bijvoorbeeld de eerste helft, van de 10.000 meter in precies de zelfde tijd als de eerste. Dat is een knap staaltje van rekenkunst en leiding buiten de wedstrijdbaan. Als de Russen zich nu ook maar aan dat schemarijden hadden gehouden in Helsinki, dan zou er geen napraat ge weest zijn, dan waren de Nederlanders verslagen, zoals dat behoort, maar de Russen hielden zich niet aan het schema of aan de hooggeprezen theorie van krachten sparen voor een sprintje op het eind. Ze zetten alles op een kaart. Ze gingen niet naar Helsinki om er eens een mooie tijd te maken, maar ze gin gen er heen om te winnen, zetten dus alles op die kaart en wonnen. Dat bleek Zaterdag bij het verrijden van de 5000 m het sterkste. De Russen vertrokken zo hard ze konden en had den moeite om het einde van de baan te halen. Boris Shilkov bijvoorbeeld strom pelde in de laatste ronden over de baan in een houding en met een techniek, welk niets meer te maken hadden met de geijkte opvattingen van de inter nationale schaatsdeskundigan. De reken machines Broekman. Huiskes. Ericsson, Haugli en de andere cracks konden zich echter wel opbergen. Was Broekman „leeg"? Voor de wereldkampioenschappen in Helsinki heeft Broekman een reeks top prestaties verricht en de laatste tijd dook de vraag op of Mi nog wel voldoende reserve voor een nieuwe topprestatie zou hebben. Hoe dat ook zij, mentaal is Kees Broekman niet zo hard als dat in dit milieu in alle omstandigheden mis schien wel gewenst is. Bovendien wreekte zich in Helsinki het schema- rijden nog op een bijzondere manier. Iedere rijder wil graag zo laat mogehjk s&rten. opdat hij schema kan véfetstetten m zijn tegenstanders zijn gemaakt. Gontsjarenko. die de volgende dag wereldkampioen zou worden, reed Zaterdag al vroeg zijn 5000 m en zijn tegenstanders wisten dus wat ze aan hem hadden en stelden zich daar op in. Toen ging het weer veranderen. Er kwam wind. het werd kouder, wat de prestaties van de volgende rijders on gunstig beïnvloedde. Kees Broekman en Huiskens moesten toen nog rijden. Indien Broekman zich in de eerste groep had laten plaatsen en waarom zou hij, die dit seizoen op de 5000 m nog niet geslagen was. dat niet doen. dan had Mj ook van de gunstiger omstandigheden kunnen profiteren. Was het niet een ge brek aan zelfvertrouwen om achter in het deelnemerslijstje te worden geplaatst teneinde vooral goed de kat uit de boom te kunnen kijken? Nederlandse schaatsploeg naar Rusland Tijdens het banket, dat Zondagavond ter gelegenheid van de wereldkam pioenschappen aan deelnemers en offi cials werd aangeboden, had de leider van de Nederlandse ploeg Klaas Schenk een onderhoud met twee leiders van de Russische ploeg. De Russische officials nodigden de Nederlandse schaatsen rijders uit voor een wedstrijd te Moskou en te Akna Ata, een invitatie, welke nog door de autoriteiten in de Russische hoofdstad bekrachtigd zal moeten wor den. In beginsel heeft Klaas Schenk de uitnodiging voor deze wedstrijden, welke in het volgend seizoen zuiöen vinden, aanvaard. GONTSJARENKO ging voorts te ruim de, eerste bocht in en reed de laatste bocht in een stijl, welke aan de 5000 of de 10.000 meter deed denken. Broekman had zo. reeds dadelijk de kans op de wereldtitel verspeeld, want drie volle punten verlies na de 500 meter kon, dat wist een ieder, en Kees zelf toch zeer zeker ook, op de andere afstanden onmogelijk worden ingehaald. Ook Anton Huiskes reed een matige 500 meter; 46.3 sec. Van der Voort verraste Offenberger en Pajor hadden het openingspaar gevormd op de 5000 meter en noteerden resp. 8.29.9 en 8.32.6. Wim van der Voort had aan de Zuid-Roreaan Cho geen partner van gelijke kracht. Hij was vertrokken op een schema van 8-26, legde de 3000 meter af in 5 min. 0 i kwam op 8.27. Gontsjarenko noteerde 5 min. precies 'er 3000 meter, hij had te veel van zijn krachten gevergd en wist tenslotte slechts 1 sec. binnen de tijd van v. d. Voort te blijven. Zijn tijd 8.26 zou zijn om eerste te worden op de 5000 meter. Toen Huiskes in het vijfde paar reed was de wind aanzienlijk in kracht toe genomen. Ook hij legde de 3000 meter in 5 min. 04 sec. af, maar hoe heftig hij zich ook verweerde tegen de ongunsti ger factoren. Anton kon niet verder komen dan 8.29.2. Boris Shilkov ein digde volkomen uitgeput en leeg gere den en in een slordige stijl in 8.33.5. Sigge Ericsson kwam op 8.46.8. Kees Broekman wilde 8.40 rijden, om dat hij het hopeloze van de strijd tegen de ongunstige weersomstandigheden al bij voorbaat inzag, hetgeen niet bepaald op groot zelfvertrouwen wees. Klaas Schenk dacht er gelukkig anders over, overtuigde hem dat hij niet te verliezen, maar alles te winnen had. zodat hij op het schema van 8.28 weg ging. Dat schema bleek echter te snel te zijn, want na de 3000 meter te hebben afgelegd m dezelfde tijd als Wim van der Voort, ver loor hij in de laatste 5 ronden terre En met 8.31.4 moest Broekman, ononverwinnelijke op deze afstand in dit seizoen, zelfs in de kleine Franz Offenberger zijn meerdere erkennen. Kees had op de laatste 1000 meter door twee keer in de bocht de sneeuwrand te raken de cadans ver loren, waardoor de rondetijden sterk stegen en hli meer -dan 3 secon den boven zijn schema uitkwam. Schitterende race De mooiste race van de Zondagmiddag vormde het spannende duel tussen Gontsjarenko en Wim van der Voort op de 1500 meter. Vóór dit tweetal hadden o. a. Kees Broekman en Shilkov gere den. die respectievelijk 2.21.1 en 2.18.1 hadden, laten afdrukken. Van der Voort had ongunstig geloot, want hij zou in de laatste ronde de buitenbaan moeten rijden. Na 300 meter leidde onze land genoot met 28 sec. De 700 meter gingen in 1 min. 3 sec. en de 1100 meter in 1 min. 38 sec. Maar In de laatste ronde wist Oleg Gontsjarenko, die de binnenbaan had, dank zij zijn grotere souplesse in de laatste bocht, zijn achterstand volkomen -weg te werken, zodat 100 meter voor de r a Punten-telling Indien men voor een overwinning op een afstand 6 punten geeft, voor een tweede plaats 5 punten, voor een derde 4 punten enz. en dit zélfde puntensysteem toepast m het algemeen klassement, blijkt Rusland in totaal 46 punten bij deze wereldkampioenschap pen te hebben veroverd. Nederland volgt dan met 35 punten, dan komt Noorwegen met 7% punt, Zweden met 7 punten, Finland met 6 en Oostenrijk met 3 punten. Nederland veroverde op de 500 meter 10% punt tegenover Rusland 6 en op de 10.000 meter 9 punten tegen Rusland wederom 6 pun ten. Op de 1500 meter kwamen de Nederlandse rijders op 7 punten en Rusland-op 12. Maar de grote zwakte van or. oloeg kwam op de korte af stand tot uitdrukking. Want op de 500 meter verkreeg Rusland 11 punten ^tegen Nederland.1 finish de strijd nog onbeslist was. Prach tig gleden de beide concurrenten naar de eindstreep toe, de handen los, met felle harde slagen. De tijden waren 2 min. 19 sec. voor de Rus, 0.1 sec. meer voor Van der Voort. De specialist op de 1500 meter Tsjai kin kwam niet verder dan 2.22.7, Anton. Huiskes noteerde 2.25.5 en Gerard Maarse deed er nog een seconde langer over. Naar de beslissing Na drie afstanden stond SMlkov bovenaan met 140.883 punten, Gontsja renko lag tweede met 141.033 punten en Wim van der Voort derde met 141.467 punten. Alle andere deelnemers hadden toen reeds zoveel achterstand opgelopen, dat de titel uitsluitend bij een van dit drietal moest belanden. De onderlinge verschillen waren gering, maar gezien het feit. ,d"t Gontsjarenko een voortref felijk 10 n-rijder is. Shilkov daaren tegen bepaald zwak is op die afstand, en Wim van der Voort evenmin op een sterke 10.000 meter kan bogen, stond het eigenlijk vast, dat Oleg Gontsjarenko de titel van wereldkampioen 1953 zou be halen. Men was alleen nog maar nieuwsgierig naar het feit of Broekman de 10.000 meter zou kunnen winnen. Kees reed met Sverre Haugli samen. Onze land genoot vertrok op een schema van 17 min. 17 sec., rnaar al spoedig bleek, dat dit te scherp voor hem was. De lange mooie glijdende streek, welke op dit ijs zeer goed mogelijk was. benutte Kees niet ten volle. Men kon zien, dat het hem wat minder gemakkelijk afging, dat het bochten werk te wensen over liet, kortom, dat Broekman over zijn hoogtepunt heen was. Mentaal niet zo hard als Wim van der Voort, heeft Broek man zich wel wat gauw door tegen slag laten beïnvloeden. Wat triester was op dit kampioenschap: uit Broekmans rijden sprak een zekere zelfvoldaanheid, wellicht ontstaan na het vrij gemakkelijk behalen van de Europese titel, waardoor zijn resultaten beslist beneden de verwachtingen bleven. Kees reed weliswaar zeer regel matig over de eerste 5000 meter reed liij 8 min. 45 sec. en over de tweede helft van de afstand precies cvenlang maar de pit was er uit. Zo kwam Broekman op een matige 17.29.9. Van der Voort reed stijf In de tweede rit kwam Wim van dei- Voort tegen Gontsjarenko uit. Indien Van der Voort met 8.07 van. de Rus zou winnen, zou Mi wereldkampioen zijn ge worden. Deze opgave bleek te zwaar. Gontsjarenko liep na enkele seconden reeds van v. d. Voort weg en eindigde in 17.22.2 sec., waarbij hij onze landge noot op 30 meter na inhaalde. Van der Voort had deze 10 km zeer stijf gereden (waarschijnlijk zat de zware 1500 meter hem nog in de benen). Met een tijd, welke juist iets boven de 18 min. lag, moest hij met de derde plaats in het algemeen klassement genoegen nemen. Dat Boris Shilkov op de 10 km in elkaar zou klappen, kon men wel voor spellen, maar niettemin mocht men hem toch tot een tijd in staat achten, welke binnen de 18 minutengrens zou liggen. En zo is het ook inderdaad gegaan. Shilkov werd door Pajor met groot ver- schil geslagen, nadat Shilkov door een veel te snel vertrek eerst geruime tijd binnen de overeenkomstige tijden van Gontsjarenko was gebleven. Dat on regelmatige rijden van Shilkov mocht bevreerJ-.ng wekken. Immers, enkele Russisd leiders stonden steeds op de baan orhshilkov de tussentijden van het schema op te geven. Anton Huiskes deed nog een wan hopige poging om Gontsjarenko van de eerste plaats op de 10 km te verdringen, maar hii slaagde niet. al veroverde hij achter Gontsjarenko en Broekman wel een fraaie derde plaats op de lange afstand. Nederland-Noorwegen nu definitief Tijdens een onderhoud tussen de voorzit ter van de Noorse Schaatsrijdersbond, Halvorsen. en de leider van de Nederlandse ploeg. Klaas Schenk is overeengekomen, dat op 25 en 26 Februari a.s. in het Bislett- stadion te Oslo een landemvedstrijd tussen Noorwegen en Nederland zal worden ge reden. De Nederlandse ploeg zal bestaan uit Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes. Gerard Maarse en nog een vijfde rijder, nader te Oslo aan te wijzen. Op 21 en 22 Februari komen de Neder landse, rijders te Gjoevik uit. waar wed- strijde vorden georganiseerd door de ijsclub_ ..an Brandbu en Gjoevik tezamen. Friese defensie niet bedrijfsxeker tegen Elinkivijkse aanvallen LEEUWARDEN heeft Zondag in Zuilen ongetwijfeld niet een van zijn beste wedstrijden gespeeld. De roodwitten slaagden er maar niet in, op het licht besneeuwde terrein van Elinkwijk de rechte weg naar het doel te vinden. Tot in de laatste minuut echter bleven de elf Friezen pogen, althans de 10 achterstand weg te werken. Inplaats van de gelijkmaker kwam toen het tweede doelpunt van Elinkwijk, uit een strafschop. Er werd niet meer afgetrapt. Het was een verre van fraaie wed strijd. Als ergens gebleken is, dat een lange stagnatie van de competitie weinig bevorderlijk is voor de conditie van spelers en ploegen, dan was dat het geval in Zuilen. Geen moment was er sprake van eerste klas voetbal. Vooral het plaatsen was bij beide ploegen de gehele weds'--ijd door allerbedroe vendst. Veel krachtsverschil was er mede daardoor niet. De Friese defensie was op deze middag echter allerminst bedrijfszeker. Doordat de wat vluggere Zuilense aanvalslinie een even grote schotloosheia demonstreerde als de kdrtrUrtit I.M.) dcukkedf tisma TUINEN 66 LEEUWARDEN OPG. 1892 Feyenoord scoorde viermaal tegen Heerenveen: 4-2 Heerenveen heeft de „inhaaldag" op nuttige en sympathieke wijze benut met een wedstrijd tegen Feyenoord. Vijftien duizend toeschouwers, die voor het Rampenfonds een behoorlijke som bijeenbrachten, hebben de Friezen echter niet zien winnen. De Rotterdammers drukten hun technische meerderheid in een 42 score uit. Het is in Rotterdam geen slechte wed strijd geworden. Het veld bleek uit stekend bespeelbaar en het publiek kon dan ook, ondanks de koude, genieten van het aardige spel van Feyenoord en de kunde en activiteit van Abe Lenstra, die in de Maasstad een bijzondere populari teit bezit. Abe was weer de grote man in de Friese ploeg en met doelman Nijenhuis zorgde hii voor een redelijke uitslag. Wamt zonder twijfel was Feijenoord de betere ploeg. Het harde werken van de Friezen vermocht de technische tekort komingen niet te nivelleren, zodat over het algemeen de Westelijken een meer derheid bezaten. Reeds na vijf minuten gaf van der Velde hier met een hard schot uitdrukking aan (10). Dat Heerenveen de rust met gelijke stand haalde, dankte het na een kwartier aan Abe Lenstra, die vier spelers voorbij schoof, inclusief doelman Zondervan (11) en voor de rest aan Nijenhuis, die fraaie reddingen verrichtte .waarbij hij ook eens steun kreeg van de paal. Na de hervatting scheen de strijd reeds spoedig beslist te zullen worden. Van Hoek trof na een scrimmage dadelijk doel (2—r—l). Toen bovendien Blauw uit een strafschop op Zondervan richtte en van der Velde al gauw deze fout af strafte (31), leek Feyenoord op weg naar een duidelijke zege. Abe Lenstra gaf Heerenveen evenwel de kracht terug. .Weer met een solorush (32). Hel I gelijkspel, dat ook een beetje teveel zou zijn geweest, bleef echter uit. Uit een verre schuiver van Van Hoek bereikten de Rottetrdunimersten slotte nog een stand 42. Het doel was echter belang rijker dan de uitslag. Leeuwarder voo. hoede, leidde dit niet tot doelpunten. Toch kwam er een doelpunt en wel na 20 minuten spelen. Middenvoor Vonk was naar buiten ge zwenkt en lanceerde daarvandaan een hoge, scherpe voorzet. De Jongh timede de bal uitstekend, snelde langs de Leeu- ward.^p^erdedigers en kopte de bal onbereikbaar voor Koopman de uiterste linkerbenedenhoek (10). Dit was eigenlijk het enige ver meldenswaardige van de eerste helft. V. d. Leij kreeg nog wel enkele kansjes, maar zijn schote waren slecht gericht en Vonk zocht aan de andere zijde al evenzeer vergeefs naar de juiste richting. Fel schot Al dadelijk in de tweede helft kreeg doelman Boudewijn een fel schot van Leeuwardens rechtsbuiten de Groot te verwerken. Hij stopte dit echter meesterlijk. Zijn collega Koopman deed bij een stevig Elinkwijk-offensief, dat daarop volgde, niet voor hem onder. Hij toonde zich onverbiddelijk bij schoten van Van Beek en Vonk. Leeuwarden trachtte de bakens te verzetten. Herhaaldelijk kwamen de Friezen nu weer in het Zuilense straf schopgebied. Hier stonden echter vijf onverzettelijke verdedigers alle Friese aanvalskracht met succes in de weg. Hoekema probeerde wel met snelle sprintjes langs zijn bewakers te komen het lukte niet. V. d. Leij zwierf wel naar de linker- en de rechter-vleugel een goede schotkans werd hem niet ge gund. Wel ontstonden er enkele scrim mages, maar noch de schoten van V. d. Leij, noch het felle dubbelschot van Schaafsma, noch de kans van Kramer, •■'enkele minuten voor tijd, leverden in deze periode iets op. Jammer genoeg werd de strijd in deze laatste momerten soms wat te fel. Enkele spelers werden daarbij wat hardhandig gevloerd, maar de scheids rechter liet het bij het uitdelen van enkele vrije schoppen. Een late sensatie deed zich voor bij een van de weinige uitvallen van Elinkwijk in de laatste fase •van de wedstrijd. De Linde ge bruikte zijn handen om een Zuilense aanval af te weren. Elink- wijks linksachter Vreeswijk be nutte de strafschop, waardoor Leeuwarden een wat te zware 20 nederlaag leed. V oetbaluitslagen ANECde Volewijckers 21. B: Blauw Wit—Be "Quick (Gr.) 22; ElinkwijkLeeuwarden 20. C: JulianaSparta 1—8 Sittardia BW 1—1. Wedstrijden ten bate van N. R. F. Voor het nationale rampenfonds wer den de volgende voetbalwedstrijden ge speeld: Willem IIPSV 11, Eindhoven Brabantia 23, FeijenoordHeerenveen 42. Union—De Treffers 21. Standen der eerste klussers EERSTE KLASSE A: EERSTE KLASSE C. R C H 11 9 1 1 19 26—10 Sparta 14 9 2 3 20 3416 Ajax 13 8 2 3 18 25—18 Willem II 14 7 4 3 18 3826 DOS 13 7 2 4 16 39—23 M V V 13 6 5 2 17 25—13 Heracles 12 6 3 3 15 30—22 VVV 14 5 6 3 16 2118 G V A V 14 5 4 5 14 25—17 B V V 13 5 5 3 15 25—13 V S V 12 4 4 4 12 16—18 Emma 13 6 3 4 15 26—19 NEC 13 4 4 5 12 16—21 Longa 12 7 0 5 14 21—17 Wageningen 11 3 5 3 11 12—12 Excelsior 13 5 4 4 14 37—24 Enschedese Boys 12 4 3 5 11 21—27 Sittardia 13 6 2 5 14 28—31 EDO 13 4 3 6 11 15—24 SVV 13 5 1 7 11 2731 Volewijckers 14 5 1 8 11 24—21 Brabantia 14 5 0 9 10 20—32 Zwolse Boys 12 3 3 6 9 13—25 Juliana 13 2 4 7 8 13—29 Sneeek 11 3 1 7 7 10—24 HBS 13 3 2 8 8 1732 Frisia 11 2 2 7 6 10—20 Theole 14 2 2 10 6 20—51 EERSTE KLASSE B: EERSTE KLASSE D: Heerenveen 14 9 2 3 20 35—16 PSV 14 8 2 4 18 37—21 Vitesse 13 7 2 4 16 20—17 Eindhoven 13 7 3 3 17 20—12 Enschede 13 6 4 3 16 23—21 Feijenoord 14 6 5 3 17 31—23 Haarlem 12 5 5 2 15 27—23 ADO 12 6 3 3 15 24—17 Stormvogels 13 6 3 4 15 28—18 N O A D 13 6 3 4 15 24—22 Leeuwardwen 13 6 3 4 15 26—19 Bleijerheide 13 5 3 5 13 22—15 Blauw Wit 14 6 3 5 15 20—17 R B C 13 6 1 6 13 23—23 D W S 13 6 2 5 13 21—17 Xerxes 13 4 5 4 13 18—19 Elinkwijk 13 5 2 6 12 19—20 N A C 13 4 4 5 12 21—24 Be Quick 15 4 4 7 12 29—42 D H C 12 5 0 7 10 20—31 A G O V V 12 4 3 5 11 19—16 Hermes D V S 12 3 4 5 10 18—31 't Gooi 13 3 4 6 10 12—17 Maurits 13 2 6 5 10 25—28 Achilles 13 2 3 '8 7 16-39 Limburgia 13 3 4 6 10 15—21 Go Ahead 13 1 4 8 6 14—27 TEC 14 3 3 8 9 22—33 (Advertentie 1. M.) y/"J///////////J/////J/J/////J//U/////////j///////////////////////j,j Tam-Tam voor de Halda! Toen wij een d*Kf dagen een HALDA-schrijfmichwie aflever- den aan de particuliere secretaris van Stamhoofd Bonzo Black- Bassie (Mongoland. Goudkust). probeerde deze geroutineerde typist meteen, wat ar waar was van die „vederlichte aanslag" uit onze advertenties. De proef viel kennelijk goed v naar rd van zijn volk werd hij 'ild-enthousiasr, dat hij een paar knuppels pakte en de kap van de HALDA gebruikte om haar lof de rimboe in te seinen. Over de hele wereld gebruikt men de HALDA. Ook voor U ia zij de meest geschikte schrijfmachine, zelfs als U aan Blikman Sartorius een telefoon de voorkeur geeft boven een tam tam. RO'TERDAM DEN ilfi ARNHEM SCUM AMSTERDAM HAARLEM LEEUWARDEN HENGELO

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2