Iwitsaletten T AAL-ZICHT BESTRIJD DIE GRIEP! Jlcwiia'ó 2 LEEUWARDER COURANT MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 Prik met stopnaald kostte f 100 Een boer in Varsen, een der vele Ommer buurtschappen, leed hevig aan rheumatiek. Op aanraden van vrien den liet hij de „Kamper wonder dokter" komen. Deze gaf de man voor de peuleschil van f 100 een prik in zijn zitvlak, Na veertien dagen be zocht hij hem weer, onderzocht de patiënt en oordeelde dat nogmaals een injectie nodig was. Wederom gingen 100 in de handen van de „genees heer" over. De vorige week kivam h\i nog eens informeren naar de toestand van de boer. Deze meende dat het niet slechter was geworden. Nog één injectie, oordeelde de Kamper „speci alist", en u bent gezond, ,,'t Is wé veul geld", zei de boer, aldus Het Parool, maar voor zijn gezondheid had hij het wel over. Hij betaalde en kreeg de derde in jectie. Alles ging goed tot dominé op bezoek kwam en na lang praten de man mee naar de politie kreeg voor een aangifte. Onderzoek volgde bij de wonderdokter en deze bekende telkens de boer voor f 100 met een stopnaald in zijn zitvlak te hebben gestoken. Militair gedood bij ongeluk In de Soepenpolder bij Nieuwland is gisteren een Belgische jeep bij het pas seren van een dijk onder een kraanwagen gekomen. In de jeep zat onder meer de Nederlandse kornet J. v. d. Schalk uit Rotterdam (21 jaar), die als verbindings officier aan het belgische bataljon, dat hier gereed gehouden werd in verband met het verwachte springtij, was toegevoegd. De kraanwagen is op de jeep gekanteld, waar bij de kornet bekneld kwam te zitten en ter plaatse overleed. „Bello" jankend af Huilend en jankend met een over het gehele traject van Bergen aan Zee naar Alkmaar half aangehouden en telkens hoog-uitschietende stoomfluit heeft Bello. het bijna een halve eeuw oude stoorn- trammetje, als een echte hond, die zijn ver driet jammerend de nacht in schreeuwt als zich in het duister niemand om hem be kommert. Zaterdagavond zijn klagende zwanenzang gezongen. Het niet meer rendabele, voor Bergen zo karakteristieke lijntje, is na lange strijd tussen de gemeente Bergen en de Neder landse Spoorwegen opgeheven, al zal Bello waarschijnlijk tijdens de eerstvolgende drie zomerseizoenen nog even moeten wor den ingeschakeld. Niemand toonde voor de laatste rit ook maar enige belangstelling. Twee passagiers maakten de reis van zee tot aan Oostdorp in Bergen mee. twee anderen reisden van Bergen-Binnen naai Alkmaar. Zondag reden er bussen. Een van de vijf Nederlanders wil wel emigreren Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft, evenals vorige jaren, aan honderden mannen en vrouwen uit alle rangen en standen van de gehele Nederlandse bevolking weer de vraag ge steld: „Wat zoudt u het liefste doen. indien u de keus had: in Nederland blijven of in een ander land gaan wonen?" Uit de antwoorden blijkt, dat er een dalende tendens valt te constateren in de lust om te emigreren. Van 32 pet. in de jaren 1947 en 1943 is deze thans gezakt tot 21 pet. De ouderen boven 50 jaar voelen belangrijk minder voor emigratie dan de mensen beneden 50 jaar. Van de leeftijdsgroep tot 50 jaar zou een op de vier wel willen emigreren. Bij de groep van 5065 jaar is dat er een op de acht a negen, terwijl de „oudjes" boven 65 jaar slechts in een van de 20 gevallen, ons land definitief zouden willen verlaten. „Canada", antwoordt 5 pet. op de vraag: naar welk land? Zij worden op de voet ge volgd door Australië en Noord-Amerïka (beide vier pet.) Drie procent kiest Zuid- Afrika. In 1950 en 1951 prijkte Australië bovenaan en kwam Canada op de tweede plaats. Boekhouder ging er met 18.000 van door De directie van een Hilversumse rijwielfabriek kreeg dezer dagen arg waan tegen haar boekhouder, de 29- jarige P- B. uit Bussum. die enkele dagen verlof had gekregen wegens gezinsomstandigheden, maar zich daar na niet meer liet zien. De man was nergens te vinden. Een onderzoek in de boeken wees toen uit. dat hij door het vervalsen van cheques, de bank rekening der fabriek ruim f 18.000 lichter had gemaakt. In enkele maan den tijds had hij dit bedrag weten te verduisteren. Nu is hij voortvluchtig. Vermoedelijk zit hij in het buitenland. Zuid-Holland en de ramp GedeDuteerde Staten van Zuid- Holland hebben de staten van deze provincie voorgesteld een bedrag van 2000.000 be-^'ukbaar te stellen voor uitgaven, die als gevolg van de waters nood nodig zijn. De ramp eist naast hetgeen van andere zijde is en wordt verricht, van provinciewege allerlei voorzieningen van technische, van sociale en andere aard. die met aan zienlijke uitgaven gepaard gaan. Bede koningin op de gramofoonplaat De gezamenlijke Nederlandse gramofoon- platen industrie heeft de radiorede, die de koningin op de nationale gedenkdag ge houden heeft, op de plaat vastgelegd, om lijst door orgelspel en besloten met de ge declameerde strofen uit het Wilhelmus, die op deze radiorede volgden. De rede werd vastgelegd op een eenzijdige 25 cm. lang speelplaat. die getiteld is ..Watersnood '53. Hare' Majesteit de Koningin spreekt." De plaat draagt geen enkel merk. Zij is voor zien van een speciale label en verpakt in een speciale hoes. De verkoopprijs be draagt 7,50, welk bedrag geheel wordt afgedragen aan 't Nationaal Rampenfonds. 200 JAAR GELEDEN Leeuwarden. Van den Haag heeft men, dat by hun Hoog. Mog. Geresolveert en vastgc- stelt. uit te schryven een Algemenen Dank, Vast-, en Beededag, over de. Vereenigde Neederlanden en geasso- ciëerde Landen en Steeden van dien tegens Woensdag, die wezen zal den 28 Maart aanstaande. Leeuwarder Sahirdagse Courant. 17 February 1753. Voor het Rampenfonds Het bedrag, dat het Nationaal Ram penfonds rijker wordt, doordat het NTM-personeel één dag loon laat staan, zal ongeveer 4000 gulden zijn. De directie heeft besloten er eenzelfde be drag aan toe te voegen. Bovendien heeft de personeelsvereniging nog ƒ300 be schikbaar gesteld: dat bedrag was uit getrokken voor de tweede centrale feestavond. De afdeling Lege Geaën van Volksonderwijs zou in Terzooi een toneelavond geven. De avond is afge last en het bedrag, ontvangen door de voorverkoop van kaarten 105.75) is met aller instemming voor het Rampen fonds afgestaan. Een collecte tijdens een filmavond in het gebouw van Chr. Belangen in Balk bracht f 80 op. Collecte Ned. Herv. kerk Rijperkerk 349.72. Ger. kerk Britsum ƒ472.70. Zeeuwse ervaringen met Fries vee Landbouwherstel in rampgebied In Tilburg zijn onder leiding van de heer H. D. Louwes besprekingen gehou den door de Stichtingen voor de Land bouw in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland over het landbouwherstel in de getroffen gebieden. Er werden verschillende regelingen opgezet niet een sterk gedecentraliseerde basis. Door Zeeland werd sterk gepleit voor een regeling der vergoeding van vee in natura. Het is nodig zo zei men. de veestapel langzaam maar zeker op te bouwen met goed tbc-vrij vee. Hier mede zijn in het verleden gunstige erva ringen opgedaan, namelijk op Walche ren, dat na 1945 Fries vee kreeg, dat aangekocht werd door speciale aan- koopcommissies. De veestapel van Walaheren is namelijk thans reeds zo goed als tbc-vrij. Nieuwe aardbeving in Noord-Perzië Grote verwoesting in Toeroet In het gebied van Moh'alam, een streek dicht bij Toeroet, dat dezer dagen door een hevige aardschok werd geteisterd, heeft zich Zaterdag eveneens een aard beving voorgedaan. Het is nog niet be kend of hier slachtoffers zijn gevallen. Uit Teheran is een trein met dekens, brood, meel en geneesmiddelen vertrok ken naar het, gebied van Toeroet, Rode Kruis organisaties uit Zwitserland en de V. S. hebben reeds hulp aangeboden. Met radio uitgeruste reddingsploegen hebben gemeld dat in Toeroet geen muur meer overeind staat. Volgens radio-Teheran zijn hier 950 personen om het leven gekomen, terwijl in de nabii- gelegen dorpen Brodjez en Sitrah elk twaalf doden zijn te betreuren. Het ge troffen gebied ligt in Noord-Perzië bij de Kaspische Zee. Gemeld wordt nog dat de Sjah van Perzië gisteren per vliegtuig een bezoek heeft gebracht aan het geteisterde Toe roet. De vorst onderhield zich met de weinige overlevenden en zegde alle mogelijke steun toe. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft reeds 10.000 dollar voor hulp aan de ge troffenen geschonken. Treinen uit de rails gelopen Ernstige gevolgen In Italië en Argentinië hebben zich ernstige spoorwegongelukken voorge daan. In Italië liep de sneltrein Bari- Napels bij het station van Benevcnto uit de rails, in Argentinië gebeurde het zelfde met de trein van de badplaats Rada Tilly naar Commodoro Rivadavia. Het eerste ongeluk kostte 21 personen het leven, terwijl er 80 werden gewond, van wie verscheidene ernstig. De trein ging veel te snel door een bocht, maar de machinist zowel als de stoker, die in het ziekenhuis onder politiebewaking slaan, verklaarden dat de remmen weigerden. Negen wagons sloegen om. een tiende botrte tegen een gebouw. Bij het ongeluk in Argentinië kwamen 23 passagiers om het leven, terwijl er 42 werden gewond. Delen van de trein stortten in een vijftig meter diep ravijn. Wrak van Amerikaans vliegtuig gevonden In de Golf van Mexico, waar thans een hevige storm woedt, is door een kotter van de kustwacht het wrak waargenomen van de vermiste D. C. 6 van de „National Air lines". die met 41 passagiers aan boord en een bemanning van vijf onderweg was van Tampa in Florida naar New Orleans. Met grote moeite hebben schepen en helicopters 21 lijken geborgen. Men heeft ook rubbervlotten zien drijven, maar het is niet bekend of zich hierop overlevenden bevinden. Ook Eisler gevlucht Het anti-communistische West-Ber lijnse blad „Telegraf" zegt uit welinge lichte kringen vernomen te hebben, dat Gerhard Eisler, het voormalige hoofd van de Oost-Duitse propaganda en eer tijds communist nummer één van de V. S., naar West-Berlijn is uitgeweken. De Amerikaanse autoriteiten in Berlijn zouden naar hem zoeken, daar Eisler nog een gevangenisstraf moet onder gaan wegens onwittige communistische activiteit in Amerika. Eisler wist in 1949 met het Poolse passagiersschip „Batory" uit de V. S. naar Oost-Duitsland te ontsnappen. Het Oost-Duitse ministerie van Voorlich ting, waarvan hij in 1949 de leiding kreeg, is de vorige maand ontbonden. Voorlopig beslag op lAig olie van de „Miriella" Het gerechtshof te Venetië heeft Zaterdag bepaald, dat voorlopig beslag .zal worden gelegd op de lading olie aan boord van de „Miroella, de Italiaanse tankboot. die enige uren tevoren uit de i Perzische oliehaven Abadan was aan gekomen. De zaak was aanhangig gemaakt door advocaten van de Anglo-Iranian, die wederom stelt dat de olie. welke in Perzie gewonnen wordt, haar toekomt zolang de schadevergoeding voor haar genationaliseerde eigendommen in Per- zie met geregeld is. Men was inmiddels reeds begonnen met het leegpompen van de „Miriella". Dit moest, nu worden gestopt. De kapitein van de tankboot was bij zijn aankomst te Venetië welkom ge heten door een aantal Perzen en Italianen. De echtgenote van de Per zische ambassadeur te Rome overhan digde hem een grote bos anjers. De ambassadeur, Ali Mansour. noemde ka pitein Mazzeo „een held", omhelsde hem en overhandigde hem een zilveren sigarettenkoker met inschrift. Uitgever van „Life" IWdt excuus aan Frankrijk aan De uitgever van het Amerikaanse tijdschrift „Life", Henry Luce, heeft zijn verontschuldiging aangeboden voor de „ongelukkige toon" van een hoofdartikel in zijn blad over Frankrijk. In het betrokken artikel werd „Marianne" vergeleken met een dame van lichte zeden, die geld probeert los te krijgen van Uncle Sam". De Franse Nationale Vergadering werd een circus- genoemd. Het stuk.heeft grote veront waardiging in Frankrijk gewekt. In een brief aan de directeur van „France Soir", het meest verspreide blad in Frankrijk, zegt Luce: „De beledigende passage was niet anders dan een grap. Laten wij het er over eens zijn dat het hoofdartikel niet gelukkig was". Luce voegde hieraan toe dat het hem voor kwam, dat „humor geen uitvoerartikel is". Prinses Ragnhild verloofd met een Noorse reder Te Oslo is de verloving bekend gemaakt van prinses Ragnhild. de oudste dochter van kroonsprins Olaf en prinses Martha van Noorwegen, met de jonge reder Erling Lorentzen uit Oslo. Het huwelijk zal in begin Mei worden ge-1; sloten. Prinses Ragnhild is 22 jaar, Lorentzen is 29. Toen de Duitsers in 1940 Noorwegen binnenvielen gaf hij zich. hoewel hij pas 17 jaar was, onmiddellijk op als vrij williger en streed in het Noorden van het land. Tijdens de bezetting maakte hij deel uit van de verzetsbeweging. Later ging hij naar Engeland, waar hij voor sabotagewerk werd opgeleid. In Noorwegen teruggekeerd werd hij dis- j trictshoofd van de ondergrondse bewe- I ging in een van de Noorse valleien. Hij ontmoette prinses Ragnhild voor het eerst in 1945 toen hij deel uitmaakte van het escorte van het koninklijk gezin j toen dit uit de ballingschap in Engeland I naar Noorwegen terugkeerde. Na de j oorlog studeerde hij aan de Harvard- handelsschool te Boston en maakte ver volgens vele zakenreizen in Noord- en Zuid-Amerika. De hwan voor de won President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft de uitgifte bekend gemaakt van nieuw geld voor Zuid-Korea, de hwan, die in de plaats zal komen van de won. Het doel van de maatregel is de inflatie te stuiten. De koers is 100 won tegen één hwan. Tegenover de Ameri kaanse militaire dollar is de k(j^^ van de hwan vastgesteld op één te^m 60. De hu;j;ge - het ude geld, de won, is 6.000 won tegen één dollar. Op de zwarte markt is een dollar echter vijf maal meer waard. Morgen gaat de geld- zuivering in. Een ieder zal slechts 500 won tegen 500 hwan mogen inwisselen. Diesel botste tegen rangeerlocomotief Een dode, een gewonde Bij Waddinxveen, op de lijn Gouda- Alphen aan de Rijn, is Zaterdag een (diesel) personentrein in botsing ge komen met een rangeerdeel. De be stuurder van de personentrein, de heer G. J. Griffioen uit Utrecht werd hier bij zo ernstig gewond, dat hij in een ziekenhuis te Gouda (/verleed. De rangeerlocomotief drong onge veer vijf meter in de dieseltrein. Hier door raakte de bestuurder van de diesel bekneld tussen de brokstukken. Doordat het voorste deel van de diesel uit tweede klas compartimenten be stond ^Bdeze weinig passagiers bevat ten. slechts een reiziger gewond, de 56-jarige heer Th. H. de Jong uit Gouda, die werkzaam is bij van Gend en Loos te Boskoop. Hij zat voorin de trein bij de conducteur. De conducteur viel bij de botsing boven op hem. De heer de Jong heeft sneden in het ge zicht. een ontwrichte kaak en pijn in borst en rug. De machinist van de locomotief liep geen letsel op. De materiële schade, vooral aan de dieseltrein. is zeer aan zienlijk. Doordat van de diesel een draaistel ontspoorde, werd de baan beschadigd. Zondag kon het treinver keer echter weer worden hervat. Tamme springvloed Water bleef laag De springvloed van gisteravond is zeer tam geweest zoals ook uit de weerberichten al was af te leiden. On danks de geruchten over kwade spring vloeden. die opnieuw een bedreiging voor^k Nederlandse geïnundeerde ge- biedl^souden betekenen, is het water der vloed gisteravond laag geweest. Voor vandaag verwacht men niet anders. Er waren vele voorzorgsmaatregelen genomen zo stonden 21 helicopters klaar voor eventueel reddingswerk maar het weer was zo rustig, dat van geen enkel gevaar sprake was. Het critieke ogenblik, waarnaar men dagenlang in angstige spanning had .uitgezien, is dus niet critiek geworden. De haringen voor het opscheppen Ongekende vangsten Een aantal Scheveningse loggers dat deelneemt aan de haringvisserij, meldde Zaterdag uit zee, dat men de haringen maar voor het scheppen had, zo groot was de vangst. Deze melding was nu eens geen visserslatijn, want de schip pers voegden cr meteen sprekende cijfers aan toe. Zij vertelden dat zij na de teleurstellende vangsten van de afgelopen dagen Zaterdagmorgen een „zilveren buit" aan boord konden halen. Vangsten van een kantje (ongeveer 1000 haringen) per net kwamen boven watèr en uit de halve vleet kvvamèn 70 tot 90 kantjes te voorschijn. Derge lijke vangsten in deze tijd van het jaar zijn nog nimmer voorgekomen. De Scheveningse loggers vissen onder de Engelse Noordzeekust bij Silverpït met de drijf vleet. Ijs op het IJselmeer en op de Friese meren De vorst van de laatste dagen heeft tot gevolg gehad, lat het IJselmeer voor het grootste gedeelte overdekt is met drijfijs en licht vast ijs. Bij Enkhuizen, Medemblik en voor de haven van Lemmer is reeds middelzwaar tot zwaar vast ijs. Met ingang van vandaag is de veerdienst Staveren-Enkhuizen ge staakt. Op de Friese meren is het ijs hier en daar opeengehoopt. Het beurtschip van de gebroeders Speerstra van Warns, da+ anders 's Vrijdagsavonds uit Leeu warden arriveert, had Zaterdagmiddag Warns nog niet bereikt. Een vrij sterke sleepboot, die het ijs op de meren zou breken, is onverrichterzake naar Stave ren teruggekeerd; het ijs was niet te bre^n, Rebus-prijsvraag In alle stilte gezien de watersnood is dezer dagen de trekking gehouden van de door prinses Beatrix ontworpen en ge tekende rebus-prijsvraag ten bate van het „Erefonds voor Oud-Verpleegsters". De opbrengst der frankeringen wordt geschat op ruim honderd duizend gulden. Poging tot roofoverval op een zakenman Een klein koffertje De Amsterdamse politie heeft de 48-jar. Hilversumse chauffeur K. wegens een poging tot roofoverval achter slot en gren del gezet. Zaterdagavond had hij gepro beerd de eigenaar van zijn koffertje te ont doen, toen die, zoals gewoonlijk met een klein koffertje, waarin zich de qpbrengst van zijn winkels op de drukke Zaterdag bevond, thuis kwam. De man liet echter niet los, integendeel, hij greep de aanvaller en riep luid om hulp. Zijn zeventienjarige dochter snelde toe en vader en dochter hielden de aanvaller in bedwang, totdat de agenten van de radio autodienst kwamen opdagen. Tegenover de politie heeft de Hilversumer, die werkloos is, verklaard, dat hij van de gewoonten van zijn slacht offer op de hoogte was. Hij heeft Zaterdag een auto gehuurd en toen de slagers patroon voor de deur van zijn woning stond, heeft hij zijn poging gedaan, Grote eer bewezen aan de nagedachtenis van Mekhlis De urn met as van Lev Zaharowitsj Mekhlis is gisteren met staatseer bijgezet in een muur van het Kremlin achter de graftombe van Lenin. Mekhlis, een der meest vooraanstaande Joden in Rusland en voormalig minister, was Vrijdag in de ouderdom van 64 jaar overleden. Zaterdag hadden regeringsleiders om beurten de wacht betrokken bij het stoffe lijk "overschot. dat lag opgebaard in het ge bouw van de vakverenigingen, waar velen de dode de laatste eer kwamen bewijzen. Een begrafenis op het Rode Plein is een eer. die alleen bewezen wordt aan de hoogste functionarissen van de regering en de partij, zegt Reuter. Mekhlis was hoofd van het ministerie van staatstoezicht in de jaren 1940 tot 1950. Hij trad af om gezondheidsredenen. Identificatie is moeilijk Het Informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis ontvangt regel matig berichten over aangespoelde lijken, die onmiddellijk doo. de politie worden begraven. Zo werden Vrijdag op verscheidene plaatsen in Zeeland in totaal 40 lijken gebo-gen, die waren aangespoeld. Enkele waren gekleed in nachtgewaad. Evenals in andere derge lijke voorkomende gevallen werden deze lijken gefotografeerd en werd een persoonsbeschrijving samengesteld. Identificatie in dergelijke omstandig heden kan niet geschieden. Aan de hand van de foto's, persoonsbeschrij vingen en andere bijzonderheden wil men later de slachtoffers, die onmiddel lijk werden begraven, gaan identifi ceren. Men hoopt daarmee een aanvang' te. kunnen maken als het aantal aan vragen bij het Informatiebureau ver mindert. Argentinië geeft de Duitsers bun bezittingen terug President Perón van Argentinië heeft de West-Duitse ambassadeur te Buenos Aires medegedeeld, dat Duits land weer in het bezit wordt gesteld van zijn gebouwen, sportvelden en een vliegveld, bezittingen van de vroegere Duitse club in de Argentijnse hoofd stad, die in de afgelopen oorlog (aan het einde waarvan Argentinië Duits land de oorlog verklaarde) in beslag waren genomen. Dit gebaar maakt deel uit van het streven der Argentijnse regering om de vroegere goede betrekkingen met Duitsland te herstellen, zo werd erbij gezegd. De West-Duitse ambassadeur heeft de president voor de teruggave dank gebracht. Onaanvaardbaar, meent Adenauer In welingelichte kringen te Bonn wordt volgens A.F.P. verklaard, dat de West- Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, de Franse nota over de aanvullende proto collen bij het E.V.G.-verdrag in haar huidige vorm onaanvaardbaar acht. Geen nieuwe overstromingen in Engeland Uit alle Engelse kuststreken zijn be richten ontvangen, dat de herstelde zee weringen het hebben gehouden. Voor de eerstkomende dagen, waarin de vloed zijn hoogste stand zai bereiken, worden ook in Engeland geen stormen voorspeld. In Perzië. in het gebied van Izieh. 160 km zuidwest van Ispahan, hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan tus sen troepen en leden van een stam. Een aantal militairen werd gedood. ii In aansluiting met de Zaterdag gesignaleerde tekorten aan diepte van taalopvatting en onderscheidingsvermogen, dienen we er nu wel de aandacht op te vestigen, dat vraag stukken als: wat i s een taal, en wat betekent die voor een gemeenschap (volk) slechts langs wetenschappelijke weg benaderd kunnen worden, 't ls wel heel ongelukkig, maar, onze middelbare en gymnasiale taalkennis kunnen we daartoe wel op zij zetten. We gaan voorbij de waan als of taal onge veer met spèlling gelijk te achten zou zijn. Nota bene: alsof het qua taal er iets op aankomt, welke van de honderd-en-een mogelijke we kiezen om die aan te duiden, zo gebrekkig, uiteraard, weer te geven. Wie in de klank het wezenlijke van taal ziet, is ook abuis. Die heeft althans een element van taal beet, maar, een vrij uiter lijk; taal is allereerst iets van geest en ge moed, is menselijke inhoud. En het staag voortgaand proces van taalvorming vindt in wendig plaats, al mogen we daarvoor de klank ook weer niet onderschatten: die fixeertdie maakt het taal geestelijke bewust. U zult misschien tegenwerpen: ook g rammatika (spraakkunst) hebben we geleerd; nogwel van verscheidene talen! Ongetwijfeld heeft dit met taal- en talenkennis iets te maken; toch moeten we wel beperkingen en be zwaren maken. „Beperkingen" ten aanzien van de waarde voor een juist begrip van taal. Immers de grammatika van het Neder lands bepaalt zich tot het Ned. van nu: geeft een afgesneden plak" van het Nederlands, cn beschrijftregistreert, inventariseert die alleen maar. En dan nogwel van de kant van de taalvdrm: de geestelijke inhouden komen zo-goed-als-niet aan bod. Dat „wij" vele inhouden vertegenwoordigt is onbekend, al is het waar, dat dit ons geenszins handicapl bij het uitdrukken van onze gedachten. (We kunnen de taal on eindig beier dan wc 'm kénnen!). Zo kan „wil Zijn: ik lij (u), ik meer jij s, ik jij 4- 'n hij of zij ,ik meer jifs meer liii's of zifs, of hij's en zij's, „wij kan ook heel algemeen gebruikt worden voor een groep, ah de Friezen(wij zijn koningen op de schaats). Dit voorbeeldje - één uit lOOOen - geven we niet ah curiositeit: het wijst op het belangrijke taal- en wereld beschouwelijke feit, dat andere groepen voor een of meer van deze betekenissen andere (of géén) woorden kennen. Zo zijn er talen, die heel nauwkeurig onderscheiden tussen wij (ik u) en wij (ik -f hij of zij. Die hebben daaivoor afzonder lijke woorden. Ah een zendeling bidden zou: God, wij hebben zeer misdaan, mag hij er wel op letten welk voornaamwoord hij dan biest; niét dat voor ik u, maar dat andere voor ik -f zij deze aanwezigen)! De in die taal geboren- en getogenen doen dat natuurlijk „vanzelf'. Maar despraak kunsten spreken niet over de bepaalde op vatting van het leven en de wereld, die karakteristiek en specifiek zich in elke taal weerspiegelt. En de vreemde - talenspraak kunsten zijn een genre van vergelijkende grammatika's, enkel voor een praktisch doeleinde, een soort handleidinkjes, ja recep tenboeken om van en naar de ene taal de andere te bereiden. Zo wordt er tot zelfs in de spraakkunsten voor het Nederlands toe, ook in die voor Frans en Engels en, in dia voor het Fries? - over naamvallen en werkwoordstuijzen gesproken, alsof die talen Latijn zijn. Alsof men de Hmalaya op een kaart van de Alpen zou kunnen be studeren! Nee. met werkelijk begrip van taal heep de spelling niets, de klanken weinig, Mn de spraakkunst ah inleiding iéts te maken heb ben. En ook kennis van de literatuur is van geheel andere aard. Resumerend: onze schoolkennis is voor een dieper zicht in taal waardeloos. En toch. veel ontwikkelden hebben niet anders om er taalkwesties mee tegemoet te treden! A. SCHNEIDERS. \flvertcntic I M met de snel en feilloos werkende: &&3LU 'ut-ïiwm-mi-m GROTE STRIJD 14. Later op de avond, toen de zusters zich uitkleedden, zei Louisa nadenkend: „Je hebt me nu wel jouw weggetje naar Filmland opgesleurd, maar me niet nader over de staat van zaken inge licht. Wat is die Torre Steger voor een man?" „Hoe zou ik dat weten? Ik heb hem nooit ontmoet en zelfs nooit een foto van hem gezien. Hij schijnt een afkeer van persoonlijke publiciteit te hebben". „Is hij oud of jong? Weduwnaar of vrijgezel? „Ik denk van middelbare leeftijd en geloof niet, dat hij ooit getrouwd is ge weest. Rosie's vader was zijn broer en die broer kwam tegen het einde van de oorlog met zijn vrouw door een bom <?f zo om het leven. Torre Steger nam Rosie als kind aan en gaf haar Veronica Dar- sall als gouvernante". ..Veronica? Heet ze zo?" „Dat zegt de keukenmeid ten minste. ..Ivy" (klimop) zou toepasselijker zijn. Vergiftige klimop dan". „Ik ben het volkomen met je eens", verklaarde Louisa, maar Mandy was blijkbaar niet op haar gemak. „Zeg eens Lou, je geeft tooh niet. niet meer om die Kirk, wel?" vroeg ze plotseling. „Ik wist heus niet. dat hij hier rondzwierf, want dan zou ik je wel hebben gewaarschuwd. M. i. bestaat er feitelijk niets tussen hem en Veronica Darsall. maar zo ja, waarom zou jij er je wat van aantrekken?" „Ja, waarom zou ik?", beaamde Louisa zo onverschillig mogelijk. „Na tuurlijk trek ik het me niet aan. Kirk be tekent niets voor mij. Hij mag zich amu seren zoals hU wil". „Prachtig!" 'riep Mandy, tevreden knikkend, maar blijkens haar licht ge fronste wenkbrauwen niet helemaal ge- rust op die onverschilligheid. „Boven dien heb je nu George Medland...-" „Houd je mond!", viel Louisa haar bits in de rede. „Je behoeft me niet steeds met die man aan te komen". „Hij is heel aardig Lou, daar ben ik zeker van". „O, jamaar....". Louisa zweeg. maar haar lippen beefden. George Medland! Zelfs als hij meer in haar belang zou hebben gesteld dan in Mandy, zou 't Louisa onmogelijk zijn ge weest, zijn gevoelens op dezelfde_wijze te beantwoorden. Ze mocht zichij^^ dan wijsmaken, dat ze Kirk haatte ^^nin- achtte. maar het feit bleef, dat ze hem niet uit haar hoofd kon zetten. HOOFDSTUK V Juffrouw Brinegar was de belofte in haar advertentie wel ten volle nage komen. De vertrekken van haar twee nieuwe dienstboden waren inderdaad „van alle gemakken voorzien" en ver geleken bij hun kamers te Londen zelfs vorstelijk. Blijkbaar waren ze oorspron kelijk voor gasten ingericht. De zitkamer was in groen en goud ge houden, weelderige leunstoelen, een dik zacht tapijt, zijden gordijnen en een schrijfbureau van rozenhout. Radio en electrisch kacheltje ontbraken even min, terwijl de ramen een prachtig uit zicht over de baai boden. Zitkamer en slaapvertrek stonden met elkaar in ver binding door een glimmend-betegelde badkamer, met lavendelkleurige wan den en een doorschijnend-groen bad. Een eveneens groen wasbekken, als mede een verwarmingsinstallatie voor de wat lichter getinte handdoeken vol tooiden het weelderige aspect, dat slechts door het comfort van de slaap kamer nog werd overtroffen. Die slaapkamer was bijna al te groot; Louisa althans vond ze overweldigend. Ze had een hoog plafond en zes grote vensters, die op het vasteland uitzagen. De twee gelijke ledikanten, z.g. lit- jumeaux, de indrukwekkende garderobe, toilettafel en ladekast waren van kost baar uitziend gepolijst notenhout. Op de vloer lag een zachtgroen tapijt, dat goed harmoniëerde met de ivoorkleurige wanden, de groenfluwelen gordijnen en bedspreien. Dekens en kussens vertoon den een iets lichtere tint. terwijl voor de lakens en slopen lavendelkleurig lin nen was gebruikt. Toen Mandy zich behaaglijk in haar bed rolde, riep ze vrolijk- „Hoe heerlijk om. op echte springmatrassen te slapen, in pi ails van op die ellendige paarde- hartj^Mingen! Ik ben alleen maar bang, dat nooit vroeg genoeg wakker zal worden om voor iemands morgenthee te zorgen". „Ja, we moesten eigenlijk een wekker hebben", zei Louisa bezorgd. „Och. wat doet het er toe? Misschien betekende „alle comfort" wel, dat ons thee op bed gebracht wordt. Ik geloof, dat, als we er op aandrongen, juffrouw Brinegar ons persoonlijk met een thee blad zou komen wekken", hernam Man dy opgewekt. „Ik begrijp niet, dat er zo weinig meisjes dienstboden willen zijn. Denk eens aan, hoe veel je wel voor een appartement als dit in een hotel zou moeten betalen!" „O, maar volgens mij zullen niet veel huisvrouwen hun personeel met zoveel weelde omringen. Ik vind de hele opzet hier bepaald vreemd", hernam Louisa, niet op haar gemak. Ze stond bij een venster en keek naar buiten, waar enkele lichtjes de ligging van het dorp aanduidden, dat vrij ver af scheen. Opnieuw trof haar het volkomen isolement van 't kasteel. Plotseling trok een lioht dichterbij haar aandacht, een licht dat zidh be woog. Een ogenblik keek ze er ontsteld naar. toen besefte ze, dat het afkomstig was van een electrische zaklantaarn. Iemand stak de verbindingsweg naar het vasteland over. Wie zou het zijn? Zeker niet juffrouw Brinegar of mevrouw Spale. Natuurlijk kon het de sombere chauffeur op weg naar „Vissersrust", zijn, maar 't was niet waarschijnlijk, dat hij een lantaarn zou dragen. Bovendien zou de herberg nu wel gesloten wezen; 't liep al tegen elven. Er bestonden nog andere mogelijk heden. Misschien ging Veronica Darsall wel naar een samenkomst met Kirk of en dat was waarschijnlijker stak deze zelf het smalle weggetje over op zijn tocht naar de herberg. Best moge lijk, dat Veronica, zodra Rosie goed en wel sliep, hem op de rotsen beneden had ontmoet! Smartelijk getroffen door zulke ver moedens, keerde Louisa zich snel van het venster af. Als de gouvernante en Kirk elkaar werkelijk na 't vallen van de duisternis ontmoetten, moest er tus sen hen een liefdesverhouding bestaan. „O, ik heb zo'n slaap", zei Mandy geeuwend. „Ben je nog niet klaar?" „Jawel hoor, goedenacht, kindlief." Louisa draaide de afgeschermde lamp tussen hun bedden uit en constateerde nog bijna voor ze zelf onder de dekens was gekropen, dat Mandy al diep en kalm in haar slaap ademhaalde. Een zucht smorend, bedacht Louisa, dat ze haar jongere zuster dikwijls moest be nijden. Mandy was zo recht op de man af, zo „positief"; ze wist steeds precies wat ze wilde en ging erop los, nooit, naar 't scheen, belemmerd door angst, twijfel of hartepijn! Nu ze eenmaal de eerste stappen op haar „weg naar Film land" had gezet, kon Mandy zich behaag lijk neervleien en als een kind gaan slapen. Mandy maakte zich geen zorgen voor de dag van morgen en stak even min bruggen over die ze nog niet bereikt had. (Wordt vervolgd). Kerkelijke mutaties Ned- Herv. Kerk. Beroepen te Amers foort (geestelijk verzorger -.Zon en Schild"): K. Luijendijk te Heek; te Drie bergen: P. de Vries te Ingen. Bedankt voor Huizen CN.H-): H. A. van Slooter. te Wierden. Gerei. Kerken. Beroepen te Lekkerkerk: H. C Êndedijk te Wormer. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K. O). Beroepen te Katwijk aan Zee-Valkenburg: H. J. v. d. Kwast, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken- Tweetal te Gronin gen: D. H. Biesma te Hoogenveen en H. W. Eerland te Lisse. Beroepen te Baarn: W. Ruiter te Sneek. Geref. Gemeenten. Beroepen te Hilver sum: M. van de Ketterij te Alblasserdam; te 's Gravenpolder: W. de Wit te Moer- kapelle. Bedankt voor Hendrik-Ido-Ambacht: A. Vergunst te Zeist. Wat het. blik schaft Enorm is de schade, die de over stromingsramp ons land heeft berok kend, Talrijk zijn ook de verdrietelijk heden, waarmede bewoners van pan den, die zij het slechts kort ge deeltelijk onder water hebben geslaan, hebben te kampen. Dezer dagen waren wij in Dordrecht in een restaurant, waarvan de kelder geheel ondergelopen geweest was en bestelden wat te eten. „Doperwtjes", vroegen wij. „Ik hoop liet", antwoordde de eige naar. We hebben hem even vreemd aan gekeken. Daarom verklaarde hij on middellijk nader: „Ik had een grote hoeveelheid blikjes in mijn kelder Door de overstroming zijn de stapels omgevallen en de papieren om de blikken losgeweekt. Nu zit ik met een partij blikken, zonder dat ik weet wat erin zit. Als ik er een open maak, kun nen er spercieboonljes of doperwtjes uitkomen, maar hel kunnen ook kersen of champignons zijnGelukkig nemen de klanten vaak met spinazie genoegen, nis zii asperges gei>raagd hebben.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2