Schade van nationale ramp gaat onze draagkracht niet te boven AKKERTJES ft Financieel overzichi Het is wel opmerkelijk dat de thans zichtbare en globaal te berekenen materiële ge volgen van de nationale ramp, die nog al tijd hart en mond van geheel ons volk ver vult, op de Amsterdamse beurs geen grotere invloed heeft en de betere stemming, die sinds het einde van het vorig jaar is ingetreden, niet heeft kunnen stuiten. De tot dusver gemaakte becijferingen hebben nog geen positieve waarde, maai- getallen in de orde van grootte van ƒ700 tot 1000 millioen zijn toch wel voldoende om te doen be seffen. dat een belangrijk deel van het sinds de oorlog verkregen nationaal herstel op eenmaal is weggeslagen. De vrijwillige hulp die tot dusver in binnen- en buitenland is geboden, moge overweldigend en hoogst verblijdend zijn. het is duidelijk dat finan ciële maatregelen van groter formaat nodig zijn om de dc.r 't water en de storm aange richte schade te herstellen. Daar de schaderegeling blijkens een mini steriële mededeling in een heel wat, sneller tempo zal geschieden dan die van de mate riële oorlogsschade, die nog altijd niet ge heel is afgerekend, is het weinig waarschijn lijk dat zij nm'. enigermate inflatoire krach ten zal oproepen. De segering verkeert in de voor haar gemakkelijke positie, dat zij aan geld geen gebrek heeft. Ook uit de jongste weekstaat van de Nederlandse Bank is weer gebleken, dat het tegoed van het Rijk nog steeds toeneemt en thans reeds ƒ1.051 mil lioen bedraagt, waartegenover deze echter nog een oude schuld heeft van 1300 millioen Maar in elk geval kan het over dat bedrag beschikken, hetgeen echter eërst geleide lijk nodig zal zijn. Voor de eerste hulpver lening zijn de thans vrijwillig bijeenge brachte millioenen. die weer kunnen wor den uitgegeven zonder dat de geldcirculatie bij de Nederlandse Bank stijgt, vermoede lijk wel voldoende. Alles saamg nomen wordt blijkbaar ook op de beurs aangenomen dat de geleden schade geen overwegende invloed op de staatsfinanciën en het Nederlandse bedrijfs- Van belang is hierbij in de eerste plaats, dat de schade aan de Nederlandse industrie toegebracht, niet groot is. gelijk uit de me dedelingen van verschillende ondernemin gen alreeds is gebleken. Wat dus wil zeg gen. dat de industriële productiecapaciteit nagenoeg geheel intact is gebleven, hetgeen uiteraard voor het herstellingsvermogen van ons land van de grootste betekenis is. Juist ook, omdat sinds de oorlog de industriële sector van het Nederlandse bedrijfsleven te genover de agrarische sector een belangrij ker plaats heeft ingenomen, al mag men de waarde van de landbouw- en veeteeltpro ducten voor onze export zeker niet baga telliseren. Draagvermogen groter Voorts mag er rekening mee worden ge houden. dat niet alleen de materiële schade van de overstroming zeker niet meer dan 20 pet van de materiële oorlogsschade be draagt, die in 1845 moest worden geconsta teerd, maar ook dat het nationaal draag vermogen thans aanzienlijk groter is dan' toen. Uit de dezer dagen gepubliceerde cij fers blijkt, dat het nationaal inkomen van Nederland in 1952 met 400 millioen is ge stegen en thans ruim ƒ20 milliard bedraagt, of netto f 17.4 milliard, een bedrag dat ette lijke milliarden hoger is dan bv. bij het be gin van de oorlog, toen het op ongeveer f 12 milliard werd aangenomen. Men heeft hier natuurlijk met de waardevermindering van het geld rekening te houden, maar ook dan is er toch nog van een redelijke stijging sprake. Het blijkt trouwens ook wei uit de opbrengst van de belastingen, dat het fis cale draagvlak de laatste jaren aanmerkelijk is vergroot, ook al is de belastingopbrengst geen betrouwbare maatstaf ter beoordeling van de nationale belastingcapaciteit. Er is in 1952 meer dan 6 milliard aan verschil lende belastingen opgebracht, ten behoeve waarvan vermoedelijk velen hun kapitaal hebben moeten aanspreken, maar men mag toch wel aannemen dat de huidige belasting druk van ca 5 milliard uit het inkomen van de Nederlandse bevolking kan worden be taald. Staatslening 7 Wanneer de schade, gelijk minister Drees onder het nodige voorbehoud heeft gezegd, inderdaad ca ƒ1 milliard zal bedragen, zou ter dekking daarvan dus de opbrengst van alle belastingen dit jaar met 20 pet moeten worden verhoogd, hetgeen natuurlijk uit gesloten is. Maar dat het mogelijk zal zijn een zodanige regeling te treffen dat aan de béstaande heffingen en de voorgenomen plan nen tot belastingverlaging niet zal worden getorqd. heeft de Minister-President al reeds laten doorschemeren. En ook op de beurs gaan de gedachten steeds meer uit naar een grote staatslening, die, als ze tol het gehele bedrag van de geleden schade zou worden gesloten, toch ook reeds liet jaarlijkse bud get met een bedrag van ƒ40 tot ƒ50 millioen zou verhogen. Het bezwaar tegen een Staats lening is dat er thans een groot bedrag vlot tende schuld uitstaat en deze vermoedelijk voor een deel in vaste schuld zou worden omgezet, op ziehzelf wel een solide transac tie, maar die het Rijk geen nieuw geld in het laatje brengt. Overigens kan in dit ver band nog worden opgemerkt, dat de Ne derlandse staatsschuld thans gelukkig tot. ver beneden haar recordhoogte van vilt, '40 is gedaald. Toen bedroeg ze ca ƒ27,5 mil liard. thans wordt ze door minister Van de Kieft op ƒ24,6 milliard aangenomen, een ber dfag dat in verhouding tot het nationaal in komen nog belangrijk hoger is dan vóór de oorlog, maar dat niettemin op geleidelijke verbetering wijst. Dit proces zal nu helaas worden gestuit, want zonder een schujdver- meevdering bij de Slaat zal het bij de re geling van de waterschade zeker niet gaan. Onenigheid in Haskerlands Raad P, v. d. A.-fractie verliet de zaal De «eiteptiindkeid was Donderdagavond in Ha*kerlands "ad, waar gehandeld, werd over de samenstelling van het rusthuishc- stuur, ver te zoeken. De P. v. tl. A.-fractie onthield zich tenslotte van stemming door voortijdig de zaal te verlaten, Deze aangelegenheid was reeds eerder aan dg orde gekomen, doch op verzoek van de P. v, d- A.-fractje aangehouden tot deze spe ciale vergadering. Reeds lang koesterden Maatschappelijk Hulpbetoon, de Prol. chr eji rpomskathelïeke groeperingen in Joure Plannen om tot de bouw van een rusthuis over te gaan. Het gemeentebestuur meende hierin, dat -r slechts één tehuis gebouwd zal mogen worden, aanleiding te vinden, om alle groeperingen in het bestuur tc doen ver tegenwoordigen. De P. v. d. A.-fractie ver klaarde zich bij monde van de heren Nijen- huis en Hooghiemstra niet net de voorge stelde vertegenwoordiging te kunnen instem men. Zij kwam met een voorstel tot bestuurs samenstelling naar politieke gezindheid met de volgende verdelingP, v. d. A. 3, C.H. 2, A.R. J. V.V.D. 1. Dit voofstel kon evenwel niet de instemming van de andere fracties wegdragen, waarop de P. v. d. A.-raadsleden de zaal verlieten. Een voorstel van de A.R.-fractie. In samen werking met de V.V.D.werd tenslotte met algemene stemmen aangenomen. Hierbij is overeengekomen, dat de bestuurssamenstel ling als volgt zal worden geregeld, naar de kerkelijke gezindheid Ned. Herv. 3. Ger. 1 Doopsgez. 1, R.K. 1. Maatsch. Hulpbetoon 1, gemeente 1. Hierbij werd de' bepaling ge- maaikt, dat indien de R.K. geen medewer king zullen verlenen, een tweede zetel aan de Geref. Kerk ten goede zal komen. Dit re sultaat kwam eerst to' stand na een uitge breide geheime zitting. Het prinsje lag nog lekker te sla pen. Er was niets bijzonders te zien. ..Naar beneden'', commandeerde de offi cier. De soldaten namen een lamp en de troep stommelde de trap af. Op hun tenen liepen ze door de donkere kelders. „Hier moet ergens de geheime deur zijn fluisterde Pikko opgewonden De officier gaf op zachte toon bevelen en de soldaten stelden zich verdekt op De officier kroop met Pikko achter een grote kist Nu maar afwachten. 't Was doodstil in de kelder. Griezelig De officier had zijn cape over de lamp ge legd. 't Was nu pikdonker. Pikko's hart klopte gejaagd. Wat duurde het lang- Zijn hoofd bons de. Hij werd stijf van het zitten. Toen spitste hij zijn oren- leven zal hebben en men blijft zelfs op en kele belastingverlagingen hopen, Intussen hebben tal van bedrijven ook deze week weer betrekkelijk gunstige berichten gepubliceerd, hetgeen nieuwe vraag naar de betrokken aandelen heeft teweggebracht. Het meer dan eens door ons gesignaleerde verschil tussen het rendement van obliga ties en dat van goede aandelen, schijnt nog steeds, een krachtige stimulans voor de aan delenmarkt te wezen, die ook in de afgelo pen week doorgaans weer een vast verloop had. Hierbij stonden enkele Indonesische cul tuurwaarden op de voorgrond. Een onverbeterlijke politieke delinquent maakte misbruik van vertrouwen Contact met vroegere vrienden en foto's van Mussert Dr. H. W. van der Vaart Smit, de politieke delinquent die al zo dikwijls van zich deed spreken, heeft de afgelopen zomer opnieuw een stunt uitgehaald. Dit blijkt uit het antwoord van dc Minister van Justitie op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Scheps (p.v.d.a.) De gedetineerde H. W. van der Vaart Smit was in Maart 1952 in verband met de naderende datum, waarop een voor waardelijke invrijheidstelling mogelijk werd, van de strafgevangenis Norgerha- ven overgeplaatst naar de Rijkswerk inrichting Bergveen. In dit laatste gesticht worden gedetineerden geplaatst als over gang naar de vrije maatschappij, zonder normale bewaking en met. de mogelijk heid van periodiek verlof naar huis. Twijfelachtig Of deze overplaatsing in dit geval ge rechtvaardigd was, werd door verschil lende'instanties, die met deze overplaat sing bemoeienis hadden, sterk in twijfel getrokken. Lang niet alle betrokkenen waren het daarmee eens. Toch werd de overplaatsing bevolen. Tweemaal is deze gedetineerde toen een weekend met verlof naar huis ge weest en éénmaal heeft hij zich tevens zonder bewaking begeven naar het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen. Te veel vrijheid Op déze Jaatstg veis blijkt hij zich te veel vrijheid veroorloofd te hebben. In strijd met de voorschriften legde hij na zijn terugkomst geen reisbiljetten over, noch ook het uitgespaarde geldsbedrag. Toen hij daarover onderhouden werd, verklaarde hij niet van de voorgeschreven busdienst gebruik gemaakt te hebben, doch een cleel van de reis liftende te heb ben afgelegd in een auto van een kennis langs een andere route, terwijl hij van het "overgehouden geld een kop koffie had gekocht. Op grond van deze feiten is de gedeti neerde toen veroordeeld tot twee dagen gewone celstraf, waarvan één dag op wa ter en brood, wegens ..misbruik van ge noten vertrouwen door af te wijken van een verstrekte opdracht." Na verkregen machtiging is hij toen overgebracht naar de strafgevangenis te 's Gravenhage. on der bewaking van twee ambtenaren der Rijkspolitie. In de gevangenis is, zoals ge bruikelijk, op de gedetineerde Van der Vaart Smit aanvankelijk het cellulaire regime toegepast. Oorzaken De machtiging tot overplaatsing naar de gevangenis is verleend, omdat de ge detineerde door Zijn houding en gedrag ongeschikt moest worden geacht voor het geheel op vertrouwen gebaseerde regime in een open gesticht. Bovendien was ge bleken, dat een eventuele voorwaardelijke invrijheidsstelling niet meer te verwach ten was, op grond van afwijzende advie zen van de daarvoor in aanmerking ko mends instanties. Speciaal dit laatste maakte een langer verblijf in het open gesticht onaanvaardbaar. Hardnekkig Ten overvloede voegt de Minister hier aan nog toe, dat uit een later bij een ge detineerde in beslag genomen en ontcij ferd dagboek is komen vast te staan, dat de gedetineerde Van der Vaart Smit op schromelijke wijze hel gegeven vertrou wen heeft misbruikt en ongeoorloofde contacten met oud-politieke delinquenten heeft onderhouden. En toen hij later in de gevangenis maar een beetje verlichting in zijn cellulaire afzondering kreeg, legde hij onmiddellijk weer ongeoorloofde con- tauten met mede-gedetineerden en oefen de hij een ongunstige invloed op hen uit. Bovendien werd in zijn col een fotogra fische afbeelding van wijlen Ir. Mussert gevonden en in beslag genomen. Het was daarom noodzakelijk het cellulaire stelsel weer op hem toe te passen. Idaarderadeel adopteert Ooltgensplaat IDAARDERADEEL. Donderdag kwam de gemeenteraad van Idaarderadeel in een spoedeisende vergadering bijeen- Dit vond zijn oorzaak in het voorstel om de ge meente Ooltgensplaat te adopteren en het sluiten van een geldlening. Afwezig wa ren wethouder De Jong en de heer Van der Hem. Dat het gemeentebestuur de gemeente Ooltgensplaat adopteren wil, vindt zijn oorzaak, aldus de voorzitter, dat het groot ste deel der bevolking aldaar door Grouw- sters is gered. De heer Sytema (v.d.b.i vond, dat het woord adoptie nog al heel wat inhoudt. De heer Visser (arb.) achtte het een heel sympathiek gebaar, maar „men moet niet verder springen dan de pols lang ls" en hij vroeg naar de consequenties van dit voorstel. De voorzitter zette uiteen dat hier meer gedacht wordt aan het zenden van hulp door vrijwilligers en het beschikbaar stel len van het geld en de goederen die hier zijn ingezameld, terwijl op waterstaatkun dig gebied adviezen kunnen worden ge geven. A.s. Dinsdag zullen B. en W. op uit nodiging van de burgemeester van Oolt gensplaat een bezoek aan deze gemeente brengen. De raad ging accoord met het voorstel. Een lening van 1 ton tegen 4 werd vlot aangenomen. Een verzoek om steun voor R.K. mili taire tehuizen riep. hetzelfde debat op, dat ook in de vorige vergadering gehouden werd. Een voorstel van de heer v. d, Lage- weg (C.hJ om 25 gulden beschikbaar te stellen, werd met de stemmen van hem zelf en de heren v, d, Mark Ic.p.n.), Sy tema (v.d.b.) en Dantuma (a.r.) voor, ver worpen. BU de rondvraag klaagde de heer Dan tuma over de slechte toestand' van de stra ten te Grouw na de sneeuwval, Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat de sneeuwploeg te Wnrga is gestationneerd en daar eerst de boel schoonveegt. Toen deze to Grouw arriveerde, was de sneeuw al vast geworclon. Het zal misschien lie; beste zijn een nieuwe sneeuwschuiver voor hel zuidelijk cleel der gemeente aan tc schaffen, aldus de voorzitter. 4b ia Uet SConinkrijk Een Amerikaanse feuilleton door Pr James H. Hunter „De hele terugweg naar Port Carhng voel de Colin zich niet op zijn gemak. Hij ver wachtte, dat Trager niets goeds in de zin had en waarschijnlijk onderweg was naar jouw hut. Hij stelde voor. dat ik hier heen zou gaan, om te zien wat er gebeurde. De rest weet je, Ik kwam precies op tijd aan" „Het was op het nippertje. Sam! Je hebt me het leven gered en ik ben je dankbaar, Ik ben blij, dat je hem niet gedood hebt" Peake haalde de schouders op. „Het zal wel op hetzelfde neerkomen. Nu zal de beul het doen. Dat mag nu wreed klinken, maar ln mijn baap kan men zich de luxe niet veroorloven om niet hard te zijn tegenover boeven en moordenaars" „Hij weet onze plannen, Sam. Hij mag in geen geval praten" „Daar is voor gezorgd, Zijn bed in het zie kenhuis wordt dag en nacht door de politie bewaakt. Hij mag geen brieven verzenden of ontvangen en bezoekers worden niet toe gelaten. Tegen de tijd dat hij gezond genoeg is om terecht te staan wegens moord, zal ons werk hier gedaan ziji), hoop ik. Hoor ik daar niet een auto Er werd op een claxcm gedrukt op het parkeerterreintje en een ogenblik later kwam MacKellar de hut binnen. „Zie zo. daar zijn we weer, Malcolmzei hij en drukte Tresham de hand. „En je blijft nu hier", was het antwoord. „Sam zal je het verhaal van gisteren ver tellen" MacKellar luisterde oplettend naar ieder woord van Sam. „Dus, dat is datzei hij, toen Sam Peake uitgesproken was. „Als je er niets op tegen hebt, Malcolm, stel ik voor, dat we van hier uit onze operaties ondernemen" „Daar ben ik het volkomen mee eens, jul lie zija bier welkom. Denken jullie nog al tijd, dat het huis, waarnaar we zoeken er gens op het Rosseaumeer is V' ..Ja. Ik hoop. dat we één dezer dagen de sleutel krijgen, waarnaar ik heb gezocht. Het is mogelijk, dat je van Toronto of Otta wa iets hoort omtrent dc ligging. Ik hoop het Daar gaat dc telefoon" Dr Tresham nam de haak op van het toe stel, dat achter in de woonkamer op een ta feltje stond en beduidde na een ogenblik de beide anderen zich stil ie houden. „U spreekt met nr 006". hoorden ze hem zeggen „Ja, met dr Tresham - Het dopt me genoegen te horen, dat de goederen goed overgekomen zijn. Ik hoop de volgende week meer te kunnen leveren Dus u was er zeer tevreden over .Ja, daar kunt u me verwachten". Hij praatte nog even en legde toén de telefoon op de haak. Hij draaid» zich ">m en zei alleen: „Boro- vitch" „Wat wilde hij „Mij gelukwensen met mijn succes en de geweldige kwaliteit van de aan hem gele verde goederen. Dat is zo het jargon van de communisten. Hij had van mijn succes in de krant gelezen. Hei nieuws is dus blijk baar al gepubliceerd. Ze verwachten me op het tuinfeest van de gouverneur-generaal in Ottawa. Vasiloff wil me spreken, Zeg, jon gens. weten jullie, dat ik ineens rijk ben Ik heb zo'n idee. dat ik de honderdduizend Amerikaanse dollars, die in mi'n broers kof fer zaten, goed kan gebruiken. Ik zal het op mijn bankrekening zetten, wanneer ik in Toronto terugkom. Mr ar zo lang jullie mijn gasten zijn, jongens, zullen we he: er eens best van nemen, we kijken niet op een dub beltje" Zij bulderden van het lachen. ,.Ik geloof, dat ik maar eens beginnen zal Glenn Rocks tienduizend dollar te geven en precies zulk een bedragje aan de melaatsen (Advertentie) Druk de infectie grondig de kop in Neem één of twee "AKKERTJES",kruiponderde wol eninkorte tijd bent Uweeropgeknapt//(/}Al helpen direct.' zorg Ik ben er van overtuigd, dat het geld van Jozef Stalin nog nooit beter is besleed", zei de geleerde. „Met algemene stemmen aangenomen 1" rie pen MacKellar en Peake geestdriftig. HOOFDSTUK XX De „Glenu Rock» Rangers" D« volgende dag verkenden de drie man nen zorgvuldig het Rosseaumeer: Ze begon nen in het zuiden en koersten vandaar hel noorden in, al zoekende naar een huis op eon eiland of op het vasteland, dat iets leek op hetgeen zij zochten. De motorboot deed iedere rustige inham en elke diepe baai aan Onder het een of andere voorwendsel maak ten ze aan vele steigers vast maar altijd was de eigenaar In staat om hen tevreden Ie stollen, wanneer zij het nodig vonden met hem te praten, maar meestal was het met eens nodig. Alle aanknopingspunten, die ze van de makelaars hadden, waren eveneens vruchteloos gebleven, totdat zelfs MacKellar zich begon af te vragen of de vergaderplaats die zij zochten, toeh nog aan het Lake of Bays of onder de vijftigduizend eilanden van de Georgian Baai of in Haliburton kon zijn. Het was mogelijk, MacKellar voelde de moet zinken bij de gedachte de plaats ooit te zullen vinden, als de verkenning van de zuidelijke meren van Muskoka niets zou opleveren, Maar de intuïtievp overtuiging, dat de vergaderplaats van de communisten toch ergens in dit gebied moest zijn, liet zich niet onderdrukken. Telkens opnieuw flitsten de woorden ..geloof, hoop en liefde" door zijn brein. Had hij de betekenis van dat wachtwoord of wat het ook mocht zijn ont dekt. dan had hij de sleutel van het geheim in handen, wist hij. Ze hadden het noordelijke deel van het meer nog niet gehad, toen het schemerig werd. Het was een ontmoedigende dag ge weest, wat be'rof de resultaten, maar Sam' Peake had zich geweldig vermaakt en had de anderen bewaard voor ontmoediging. De schoonheid van de meren trof de Amerikaan telkens weer. (Wordt vervolgd). De heer v. d. Mark vestigde nogmaals de aandacht op .de Oudejaarsavond bal dadigheid. Door sommige bladen wordt dit als een folkloristisch feest geprezen, maar er wordt veel overlast van ondervon den. De politie te Warga deed op deze avond niet eens dienst. De voorzitter meende dat dit een politio neel punt betrof, waarover niet gediscus sieerd kan worden. Maatregelen om het kwaad in de toekomst te beteugelen zullen worden genomen. Raad Sloten staat presentie gelden at SLOTEN. Bij de ingekomen stukken doet de voorzitter, burgemeester Alta, voorlezing van een aan de raad gericht adres van de inwoners van de zgn. Kooi bij Sloten, gemeente Lemsterland, waar in deze bewoners er bij de Raad van Slo ten op aandringen stappen te onderne men om te komen tot indeling van de zgn. Kooipolder bij de gemeente Sloten. Dit adres werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Ter voorziening in de vacature van gemeente-ontvanger, kasbeheerder van het „Van der Wal- Fonds", .boekhouder van dc Gemeente lijke Instelling van Weldadigheid en Ambtenaar van de burgerlijke stand, ont staan door het verleende eervol ontslag aan de heer P. Vader, in verband met diens benoeming tot commies ter secre tarie der gem. Weststellingwerf, werd de heer A. F- van Miljen, le ambtenaar ter secretarie te Genemuiden, benoemd. Op voorstel van B. en W. werd besloten het batig saldo van de Gemeentelijke In stelling van Weldadigheid over '952 ten bedrage van f 500.af te dragen aan liet Rampenfonds. Ook de opbrengst van drie tengevolge van de storm gevelde bomen (f4.50 gulden) zal, verhoogd met f50. aan het N.R.F. worden overgemaakt. Te vens werd besloten het presentiegeld dei- raadsleden over 1952, ten bedrage van f 153.—, af te dragen aan het Rampen fonds. Plannen voor wegenverbeteringen KOLLUMERLAND, De gemeente zal ook het hare doen tot leniging van de nood in de getroffen gebieden. Hierover wordt overleg gepleegd met de Vereni ging van Ned. Gemeenten. Voor het ophalen van huisvuil zal voort aan een recht van 4.geheven worden. Twee geldleningen, groot 100.000,en f 150.000.—, zullen worden aangegaan ten behoeve van de woningbouw. Hoi; bestuur van de C.N.S. te Kollumer- pomp verzocht om gelden voor materiaal voor verduistering van een projectie- lokaal en voor 23 Bijbels, totaal ten be drage van 375.25. Z. h, sl. aangenomen. Insgelijks ging het met eer. "subsidie aanvrage van dc Ver. tot Rheumatiek- bestrijding. Haar zal een halve cent per inwoner tot een maximum van 50.— verstrekt worden. De Ned. Milit. Bond „Pro Rege" krijgt ƒ100.—, Over deze twee subsidies wercl druk gediscussieerd. De gymnastiekvereniging D.E.S. te Buruin verkeert in moeilijke omstandigheden en zal 250.-^— ontvangen, Wcgcnverbcteriug Acht weggedeelten staan op nominatie vap radicale verbetering Munnekelsan. Zomer- weg, Kortelaan en Landelaan me; Zandbul- ten. Westcrgeest kom. Zwarteweg Muimeks- zijl, straatweg Triemen, Wijgeest en Steen- vak. Bovengenoemde plannen komen glo baal op f347.000, Ze zouden uitgevoerd kun nen worden in bel kader der werkverrui ming, De sloten langs de wegen zullen ver beterd worden. Daarin zit reeds een bedrag van f 125.000 aan 'oon. Medewerking wordt verkregen voor de bouw van 40 woningen in verband met de krotopruiming. B. en W. krijgen machtiging voor een erediet van ten hoogste f 10,000 voor do aankoop van oen aantal zeer glechte woningen. School te Zwagerveeu naar gemeente Zwagerveen krijgt oen nieuwe chr. school. Het bestaande gebouw vervalt nu aan de gemeente. Het zou ingericht kunnen wor den als gymnastieklokaal en als kleuter school. Het tekort zal f 650 bedragen, Daar bij vragen B, en W. garantie voor een geld lening voor de inrichting van dit gebouw a ƒ25.000. De raar' geeft hiervoor goedkeuring. Door B. en W, wordt verzocht voor de Ambachtsschool mot geringe kosten een aantal lokaliteiten van het Tehuis in te rich ten voor smeden-bankwerken. De kosten worden geraamd op f4000. waarvan een bc. drag van f 500 als huur op de begroting van de school is geplaatst. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Met kruidenteelt zal een bescheiden be- gin worden gemaakt. Een perceeltje grond van 8 are (voormalig aslancl van Kollum) .zal er voor in gereedheid worden gebracht. Daardoor is de gemeente verplicht toe te treden als lid tot de Kruidencoöperatie te Westergeest tot oen maximum van f 10 per are. De raad kan hierin met B. en W. mee gaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4