De Europese landbouw-integratie vordert moeizaam Tal van plagen en ziekten bedreigen gewassen van land- en tuinbouwers Tiende lijst slachtoffers watersnood District van KNAU won 100 leden DRAVERIJEN IN HILVERSUM rolt plakt fatëb brandt MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 TOOGDAG NOORDHOLLANDSE VEILINGEN Centraal Bureau van Veilingen ont wikkelt koortsachtige activiteit Interessante bijeenkomst Alkmaar in nE TOOGDAG. die de Provinciale Commissie uit de veilingen in X.- Holland Zaterdag te Alkmaar hield en waarop een aantal deskundigen van het Centraal Bureau het woord voerde, is een uiterst belangwekkende geworden. Is Europese landbouwintegratie nood zakelijk en heeft deze een kans van slagen?, zo vroeg de heer G. Opstelten. die de rij van sprekers opende, zich af. Uitvoerig ging hij op dit zo uitermate belangrijke vraagstuk in. De heer W. H. Kemmers maakte „enkele opmerkingen over de financiële aspecten van enkele fondsen". De voordracht van de heer N. A. Laarman over de afzetmogelijkheden van de Noordhollandse tuinbouw werd voorgelezen door de heer Opsteltcn. Aan het begin van de vergadering werden op verzoek van voorzitter, J. P. Nijssen. de slachtoffers van de watersnood her- dacht. Hy deelde ook mede, dat het Centraal Bureau een bedrag van een half milliocn gulden ter beschikking heeft gesteld, waarvan f 400.000.in contanten en f 100.000.in de vorm van tien Oostenrijkse huizen. TN korte trekken schetste de heer Op stelten enkele markante beleidska- rakteristieken van het na-oorlogse Europa, die het zeer ingewikkelde pro bleem van zijn eenwording onder de loupe nam. De Organisatie van de Europese Economische Samenwerking slaagde er in de Europese handel voor vijftig procent te liberaliseren. De Europese Betalings Unie bracht dit op 60 procent. Pogingen van de O E E S. om later op 70 procent te komen leden schipbreuk. Dit gaf aanvankelijk hoop, doch later optredende willekeur der afzonderlijke staten werkte verlam mend. Vooral door bescherming van de eigen economie door Frankrijk en Engeland werden de andere staten onevenredig gedupeerd. Ook andere regeringen grepen elk ogenblik naar het wapen der invoerrechten. Zonder dat dit nodig is verwekt dit in diverse staten armoe en werkloosheid. Zolang men zich achter de barrières blijft terugtrekken, moet het pogen naar een wording als uitzichtloos worden be schouwd Het enige moedgevende bliift, dat er wel van „samenwerking" sprake is. Zij het dan dat deze er kwam door Russische dreiging en Amerikaan se druk. Wel is thans het Schuman- plan bi.ina tot werkelijkheid geworden en werkt men hard aan de Europese Defensiegemeenschap, doch dit alles is nog maar een klein begin. 1*EN AANZIEN VAN de landbouw integratie is men nog niet ver geko men. omdat hieromtrent ingrijpende meningsverschillen bestaan, Zo is er het Franse plan dat slechts voor een markt van granen, van zuivelproduc ten, suiker en wijnen heeft geprojec teerd maar waartegen vele bezwaren bestaan. Het plan-Mansholt dat op een totale landbouwintegratie is gebaseerd (naar analogie van 't Schumanplan met zijn „hoge autoriteit") heeft groter kans van slagen maar is vooralsnog niet gerealiseerd. Wel bleek op de Informatieve confe rentie die vorig jaar Maart, werd ge houden, dat Frankrijk, Italië, Neder land. Griekenland en Turkije voor een nauwe samenwerking waren. Jammer is het echter, dat Engeland en Noorwe gen minder sympathiek tegenover de voorstellen staan en dat de overige Europese landen, met name België en West-Duitsland voor een gecentraliseerd internationaal landbouwbeleid weinig of niets voelen. De Zwitserse. Deense en Zweedse neutraliteitspolitiek en ook de verwachte verschuivingen in gebie den met gunstige conjunctuur zijn van een en ander de begrijpelijke, maar daarom nog niet te rechtvaardigen oor zaak „Een eerste vereiste is", aldus de heer Opstelten. „dat de internationale conferenties, die het Europese land bouwbeleid voorbereiden op een breder basis geplaatst worden. Wat voor de Nederlandse tuinbouw btf een verwerkelijkte integratie verschiet ligt, valt nog niet in details te voorspellen. Te verwachten is, dat de teelt van sommige producten zal ver dwijnen. Maar overigens bevindt dc Nederlandse tuinbouw zich ook op eco nomisch gebied, in een dermate gunsti ge situatie, dat zij by een gecentrali seerd landbouwbeleid t.o.v. andere lan den wel het minst kwetsbaar zal blij ken te zijn". Fondsen onmisbaar VERVOLGENS kreeg de heer W. H Kemmers gelegenheid om enige „op merkingen over de financiële aspecten van enkele fondsen" te lanceren. In een met vele cijfers geïllustreerd betoog, dat voor de opmerkzame luisteraar interessant was. zette de heer Kemmers het nut der twintig verschillende fond sen uiteen, die aangelegd zijn om het z.g. „marktbederf" te voorkomen. Aan de hand van de gemiddelde aard- beienomzet, die ongeveer f 5.000.000 per jaar bedraagt en bii prijzen van en 40 cent per kg resp. overeenkomt met consumptie-hoeveelheden van 6 600 9.200 en 12.600 ton maakte de heer Kem mers duidelijk, dat bii dalende prijs door het publiek een stijgende hoeveel heid aardbeien geconsumeerd wordt. Daalt de prijs der aardbeien echter tot in de buurt van 20 cent per kg, dan stijgt de afgezette hoeveelheid nog wel maar men mag zijn „handjes toeknij pen" als men hiervoor nog een totaal prijs van f 3.000-000 boekt, hetgeen dus f 2.000.000 minder is. dan normaal. „Dit is marktbederf". aldus spreker. Dat men. om de tuinders hiertegen zo goed mogelijk te beschermen een mini mumprijs vaststelt waarvoor het door de tuinders aangelegde fonds wordt aan gesproken, is dus voor een enigszins levensvatbaar bestaan van de tuinbou een voldoende garantie. Fen ander geval waarbij de onmis baarheid der fondsen duidelijk in oog springt is de teelt van augurken zomer-rodekool. Door uitbreiding der arealen na een goede opbrengst van een vorig jaar ziet men. dat een vol gende oogst door een (te voorziene) overproductie geen lonende prijzen meer oplevert en omgekeerd. Dat hier door een scherpe jaarlijkse fluctuatie in de prijzen optreedt is duidelijk. En ook daarom is het nodig dat men door het instandhouden van fondsen een „bo dem in de markt legt". Een merkwaardige interferentie by deze problemen treedt op doordat vele producten grotendeels naar Duitsland worden afgezet. Want ook in Duitsland lopen de tuinders achter de prijzen aan. zodat wanneer ook daar een jaar met een grote oogst uit de bus komt de Ne derlandse export naar Duitsland hier van een terugslag ondervindt en de markt in Nederland weer eens nadelig beïnvloed wordt. Tot nog toe heeft men dank zij de bestaande fondsen al deze romplicaties met veel succes het hoofd kunnen bieden. „Van belang is het ook", aldus spre ker. „dat dit fondsensysteem landelijk wordt georganiseerd, daar in dat geval veilingen, die flinke klappen te incasse ren krijgen met geringer financiële op offeringen der overige aangesloten vei lingen weer op de been geholpen kun nen worden. Afzetproblemen. Daar de heer N. A. Laarman verhin derd was aanwezig te ziin werd zijn geplande lezing over „Afzetproblemen van de Noordhollandse Tuinbouw" voor gedragen door de heer Opstelten. Hij deelde mee. dut in 1952 in totaal aan groenten 413.500 ton was geëxpor teerd voor een waaide van t 179 millioen gulden, tegenover 351 000 ton in 1951 met een waarde van. f 142 millioen. De voornaamste afnemers waren West- Dultsland en Engeland. Wat de groente betreft werd in 1952 dus meer geëxporteerd en met een grotere waarde. (Wat fruit aangaat, steeg de ex port ook, De waarde daalde echter met 6 miUloen gulden Vervolgens wees de spreker op het enorme belang dat het Centrale Bureau Halve kassaldo naar het Rampenfonds Het mag algemeen bekend worden verondersteld, dat tal van gewassen hebben te kampen met plagen en ziek ten, die de opbrengst doen dalen en op tie kwaliteit een verkeerde uitwerking hebben. Een schadepost voor landbou wer en tuinder, maar tevens een schade voor de nationale welvaart. Het spreekt wel vanzelf, dat deze plagen de aan dacht hebben van de Landbouwvoor- lichtingsdienst, want door op het juis te ogenblik dc Juiste middelen toe te passen kan veel narigheid worden voor komen. Door de federatie van verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting in Noord- Holland is daarom in 1952 ecu waar schuwingsdienst georganiseerd, die- de landbouwers waarschuwt, wanneer ei- gevaar voor de gewassen dreigt en hoe men tegen dat gevaar kan optreden. De dienst heeft een aantal rode kaarten laten drukken, waarop het ziektebeeld van het gewas staat aangegeven, als mede welke middelen men moet toe passen. Onveilig signaal. Wanneer zich nu in een gewas ziekte voordoet, of zich een gebrek open baart en uit dc aard is de voorlichtings dienst daarvah mede het eerst op de hoogte, wordt aan de boeren een kaart je gezonden, waarvan de rode kleur hen reeds waarschuwt, dat ze op hun hoede moeten zyn. Aan de hand van de gegevens op dat kaartje kunnen ze in hun eigen gewas constateren, of het ook aangetast is. In het afgelopen jaar werden meer dan 16000 waarschuwingskaarten ver zonden aan boeren in Noord-Holland, waardoor een twaalftal ziekten en pla gen werd aangegeven. Dat waren: Blad randkever in erwten en veldbonen, rit- naaldcn en bietenkevertjes, wormste kigheid en mangaangebrek in erwten, karweimotje. aardappelziekte, bestrij ding van bladluizen in erwten, zaadbie ten en koolrapen, bestrijding van emel- ten en slakken, knopmade in erwten, glanssnuitkevers en snuitkevers in koolzaad, raapzaad en andere kruis- bloemige gewassen, onkruidbestrijding op bouwland, het ontsmetten van zaai zaad e.d. In alle plaatsen. Zoals U ziet. een reeks van plagen, die regelmatig terugkeert. De Federa tie stelt zich ten doel. ook de boeren in de streken, waar geen vereniging voor bedrijfsvoorlichting is. van dienst te zijn, door hen in de gelegenheid te stel len, zich als abonné van de Waarschu wingsdienst op te geven. De kosten van een abonnement be dragen ƒ2 50 per jaar Ze kunnen zich opgeven bij de assistent in hun gebied, of aan het kantoor van de Landbouw- voorliehtingsdienst, Markt 10. Schagen. Landbouwers, die lid zijn van een vereniging voor bedrijfsvoorlichting en in 1952 nog geen abonné waren, kunnen zich opgeven bij de assistent van hun vereniging. 1 \an de Tuinbouwveilingen voor de bui tenlandse afzet heeft ontplooid. Zo was bijvoorbeeld In 1952 ln het handelsverdrag met West-Duitsland een contingent opgenomen voor de export groenten en uien voor een bedrag 12 milliocn dollar. Er was echter boven dien een clausule aangekondigd, de z.g. ..Vcrbesserungsklausel", waarin was be paald, dal indien bet contingent was op gebruikt er eventueel door West-Duits land zou worden overwogen ln verband met dc marktsituatie aldaar of verdere export zou worden toegestaan. Na langdurige en inspannende onder handelingen gingen de Duitsers „o slag", zodat voor 10 millioen dollar meer kon worden geëxporteerd dan aanvanke lijk was overeengekomen. Dat de N'oordhollandse tuinbouw, die het toegewezen contingent omstreeks 24 Juni reeds had geëxporteerd, voor een ramp werd behoed, is dus geheel te danken aan de activiteit van het Centraal Bureau. Daarnaast is gebleken, van welke on schatbare waarde het afzetfonds is ge weest. dat door de bijdragen der Neder landse kwekers is gevormd. Zonder de steun van dit afzetfonds waren deze portmogelijkheden naar Duitsland zeker niet gerealiseerd. De Finse markt bleef door de ruste loze activiteit van het Bureau, dat over geheel Europa zijn contacten heeft gelegd, voor Nederland behouden. Ook dit was „een dubbeltje op zijn kant". Ook de Londense vertegenwoordiger van de Organisatie is een onmisbare factor ln het handelsverkeer met Engeland ge bleken. Voorts zijn er landen in de wereld waarheen in betekenende mate tuinbouw producten kunnen worden geëxporteerd, maar waarmede geen handelsverdrag be staat en waarbij uitsluitend op compen satiebasis (goederenruil) zaken tot stand gebracht kunnen worden. Ook op deze wijze heeft het Centraal Bureau in de laatste jaren kans gezien diverse trans acties tot stand te brengen. Dan wees de heer Opstelten op de samenwerking met de Nederlandse frult- fabrikantcn, waardoor het mogelijk is geworden tie minimumprijsregeling op het bestaand niveau te handhaven. Ook op dit terrein werden door het Bureau zeer veel werkzaamheden verricht en door de fabrikanten in exportaangelegenheden aanmerkelijke risico's genomen. De samenwerking tussen het Centraal Bureau en de betreffende Nederlandse in- industrleën is echter dermate geïntensi veerd. dat deze voor de toekomst hoog gespannen verwachtingen wettigt. KONINKLIJKE MEDAILLE VOOR MOEDIGE DUITSERS De Nederlandse consul-generaal te frankfort heeft drie Duitsers, die inder tijd met eigen levensgevaar de Neder landse stewardess Anna Gauticr en de Duitse Ruth Horn nlt het brandende wrak van het neergestorte KLM-vltegtuig „Ko ningin Juliana" hebben gered, in opdracht van Koningin Juliana de bronzen me daille van „Opofferend hulpbetoon" uit gereikt. Het verloop van de storm in de rampnacht Op deze kaart, ontleend aan het Engelse blad The Observer'' kan men nauwkeurig het verloop vol gen van het stormcentrum, dat de Noordzeekusten in de rampnacht van 1 Februari heeft geteisterd. De kleine kaart toont, hoe de orkaan zich ontwikkelde van 29 tot 31 Ja nuari. hoe hij van de Atlantische Oceaan naar de Noordzee trok en hoe hij tenslotte in de trechter ten noorden van het Kanaal het water ran de springvloed opstuwde tot een hoogte als sedert mensen heugenis niet beleefd. Het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis heeft de 10de lijst van de slachtoffers van de watersnood uitge geven, luidende: KORTGENE Van Vliet, Jan. geb. 16-2-'48 te Ban dung. zoon van Gerritje van Vliet, To- rendijk 401e; Verburg, Daniël, geb, Van de Pol had pech Drie caramboles waren beslissend Het zit Piet van de Pol de laatste maanden bepaald niet mee. In de laat ste partij van het tornooi om het Ne derlands kampioenschap bandstoten moest hij tegen de titelhouder Metz aantreden. Van de Pol behoefde deze partij niet eens te winnen om zich kam pioen te kunnen noemen. Reeds als hij 139 van de 150 te maken caramboles zou vergaren, had hij Metz onttroond, om dat zijn algemeen moyenne dan iets beter zou zijn geweest. Metz maakte de partij echter uit toen Van de Pol op 136 stond, zodat de Hagenaar met miniem verschil zijn titel kon prolongeren. De eindstand luidde: Metz 8 830 300 30 2.76 Pol 8 881 320 25 2-75 Sweering 6 802 276 27 2.90 Eichelsheim 2 773 298 23 2.59 Een nieuwe cycle cross-zege van Arend van 't Hof Op „Duinhorst" werd door de Haagse rennersvereniging „Spartaan" een natio nale cycle-cross over een afstand van 27 km gehouden. De uitslag luidt: 1 A. van 't Hof (Haar lem) 1 u. 9 min. 31 sec.; 2 A. Voortlng (Haarlem) op 2 min.: 3 H. Kuitwaard (Velseni: 4 H de Vos (Den Haag); 5 Veldhoven (Poeldijk). Gerrit Voorting had met deze hindernis niet veel last. Hij ein digde oh de tweede floats. Te Beverwijk werd gisteren een druk bezochte jaarvergadering van het district Noord-Holland tan de Koninklyke Nederlandse Athletiek l'nie gehouden. In zyn openingswoord sprak de voorzitter, de heer J. van Driel er zijn vreugde over uit dat in het afgelopen jaar enkele verenigin gen tot het district waren toegetre den en dat het ledental in 195'2 met ongeveer honderd was vooruitge gaan. De heer van Driel wees er voorts op dat de pogingen van Amsterdam, de jeugdcompetitie te blokkeren, wa. ren mislukt. Belangrijke winst zag spreker in het feit, dat besloten was een jeugdleiderscursus in te stellen, daar aan leiders met capaciteiten dringend behoefte bestaat. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer J. J. Winkel, bleek dat de samenwerking met het hoofdbestuur te wensen over liet, maar daar stond weer tegenover dat men steeds op de steun an de technische commissie en speciaal op die van de heren Snayer én Moerman mocht rekenen. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op. De heren Van Driel en Van Leeuwaarden zagen zich bi) enkele candidaafstelling voor twee jaar herkozen. Hetzelfde was het ge val met de technuische commissie, bestaande uit de heren J. A. Smit. KI. Schenk en C. Stapel. Nadat enkele voorstellen geruime tijd onderwerp van discussie waren geweest, maar onuitvoerbaar bleken te zijn. werd be sloten dat de jaarvergadering het vol gende jaar te Alkmaar zal worden gehouden. Slijkhuis snelste in Leiden De jaarlijkse bosloop van de „Bataven" in de Leidse Hout is hij de A- en B- klassers. die gezamenlijk een parcours van 5OO0 meter moesten afleggen, ge wonnen door Slijkhuis (Trekvogels! in 15 min. 10 sec. De verdere uitslagen luiden: 2 Van der Weyden (Trekvogels! 15.10.2; 3 Van der Londen (Holland! 15.16.8; 4 Schrama (Estafette) 15 26.2; 5 Van der Voort (Trekvogels) 15 28. Noordhollanders weerden zich in Deventer De cross, welke gistermiddag door de atletiekvereniging Daventrla te Deven ter werd georganiseerd, is een Noord hollandse aangelegenheid geworden. De Medemblikker Bobeldijk zegevierde in de A-klassc. Hoogschagen van Doves uit Heiloo bleek de snelste B-klasser en zijn clubgenoot Hopman werd winnaar in de C-klasse. Bobeldijk ging met groot verschil als eerste door de finish. Hij had voor de 10 kilometer 35 minuten en 26.4 sec. nodig. Slegt van Daventria liet een tijd van 36 min. 2 sec. voor zich noteren en Van Maanen maakte een tjjd van 39 min 23 sec. De beide Dovesleden waren aanzienlijk sneller dan de als derde binnenkomende A-klasser. Voor Hoog schagen werd een tijd van 37 min. 45 sec. genoteerd en voor Hopman 38 min- 39 sec. De uitslagen van de Zondag gehou den draverijen te Hilversum, waarvan het batig saldo zal worden overgedra gen aan het Nationaal Rampenfonds luiden: Avond-prijs: 1 Oosting's Oogappel (Jos Leeuwenkamp) 2.56.5 1.31. 2 Ma- rum's Gregor. 3 Omar Spencer. Toto- winnend: 4 60. plaats 2.10, 2.50. 2. ge koppeld: 9.60, covercal 9.10. Sterrenprijs. Eerste serie: 1 Odylie Spencer tP. A. Strooper) 2-51 1.30. 2 Nico The Saint, 3 Our Dream. Totali- sator: winnend: 4,50. plaats 2, 1.70. ge koppeld 6.30. covercal 2.80. Tweede serie: 1 Ostrogatta K (F. J. Eerenberg) 2.49 7. 1.29.4. 2 Pieter D. 3 Peter Karnac Toto winnend: 13.50, plaats 3.50. 1.70, gekoppeld 16.30, cover cal 2.30. Finale: 1 Peter Karnac (H. C. ten Ha gen! 2.49.6. 1.29 3. 2 Ostrogatta K. 3 Pie ter D. Toto: winnend: 630. plaats 1.50, 1-70. 2.10, gekoppeld 5. covercal 5.60. Maanprys. eerste afdeling: 1 Qui Saint (W Leeuwenkamp) 3.06.4. 1.37.1. 2 Quick Gregor V. 3 Peter Chestnut. To to winnend 3.10, plaats 1.40. 1.80, 1.80. gekoppeld 8.80. covercal 7.80. Maanprys, tweede afdeling- 1 O La- pize 2 liep buiten weddenschappen (H. C- ten Hagen! 3.00, 1.30, 2 Quita Scott. 3 Paul Spencer. Toto winnend: 220. plaats 1.40, 1.90. gekoppeld 5.10. cover cal 3.70. Electiiciteitsprys: 1 Norton Williams (J. J. Korver) 3.27.4. 1.27.1, 2 Or de Casindra. 3 Nino Narvlle. Totolisator: winnend 3. plaats 1-20. 1 40. 1.50. gekop peld 10,60. covercal 5.30. Verlichtingsprys: l Kondor (J. van Leeuwen Jr.! 3.30, 1.28.9, 2 Prinses Julia B. 3 Oscar Major. Toto winnend: 8.50, plaats 2.20. 3.40. 2.40. gekoppeld: 15.90. covercal 12-10. Totalisator omzet f 68.094.50. 5-2-'29 te Kortgene. Torendijk 371; Dierkx, Ferdinand, geb. 20-2-'52 te Kortgene. zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs: Dierkx. Gustave An- toine, geb. 28-7-"50 te Djakarta, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs, beiden Torendijk 401 H. NIEUWE TOXGE Palingdooa. Plona, geb. 13-10'64. echt genote van Joh. Koppenaal: Koppenaal, Johannes, geb. 22-l-'65. echtgenoot van Plona Palingdood, beiden Westerstraat 3: Prince. Maria, geb. 15-l-'67. Kerk- ring 23; Van t Hof, Catharina, geb." 25-2-'85, echtgenote van L. Zweerus. Tweede Westerstraat 7; Wesdorp, Pie ter. geb. 12-6-'87, echtgenoot van J. M. Haanenberg; Haanenberg, Johanna M., geb. 24-5-'89, echtgenote van P. Wes dorp, beiden Overdorpstraat 12: Zwee rus. Leendert. geb. 22-3-'85. echtgenoot van C. Kievit, Korteweegje 22; Timmer, van C. van 't Hof. Tweede Westerstraat 7; Hers, Arentje W„ geb. 21-12-73, wed. Huibrecht, geb. 13-3-'82. Wentinkstraat 4; Meijer, Krijn. geb. 24-10-'40, Balte- noordsedijk 22; Brooshoofd. Johanna E geb. 1-10-91. Tweede Westerstraat 9; Verweij, Anna Lijntje, geb. 7-1- 83. wed. van G. Snep, Korteweegje 9; Hoog- straate, Aagje, geb. 9-6-'42. Gen. Snij dersstraat 17;Bruggeman. Marinus, geb. ll-4-'46; Bruggeman. Cornelus. geb. 9-12-'50: Jansen. Maria, geb. 3-2-10, echtgenote van J. W. Bruggeman, allen Battenoordsedijk 34; Bestman. Maria, geb. 3-10-'88, echtgenote van P. du Pree, Havenweg 1; Brooshoofd, Adriaan- tje. geb. 26-6-'88. Tweede Westerstraat 9: Breur, Laurens, geb. 21-5-'99. eedge noot van N, Koppenaal, Zuiddijk 30. STAVENISSE Geïdentificeerd: Mol. Adriana. geb. 20-7-'39 te Stavenisse. dochter van Ma rinus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graaf; Moerland, Cornelia Geertruida, geb. 20-9-'l5 te Stavenisse. echtgenote van Marinus Cornells den Braber, Oudelandsedijk A 98; Van Iwaarden, Jannetje, geb. 2-1-97 te Stavenisse. echtgenote van Johannes Jacob Hage, Buurtweg A 91. VOGELWAARDE Voshaart. Willy Emelia. geb. 18-10-'39. (Het Ned. Roodë Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslyst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). (Advertentie, lug. t Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3