Kledinginzameling had verbluffend succes Eerste avond: ruim drie kwart millioen Springvloed had niets te betekenen Finnen zijn ons land nog niet vergeten West-Duitsland helpt op grootse wijze Pag. 2, Tweede blad DELFTSCHE COURANT Maandag 16 Februari 1955 Langzamerhand begint men nu een overzicht te krijgen EEN enorme garderobe en een reeds zeer grote hoeveelheid dekens, matrassen en linnengoed zijn door particulieren en fabrikanten in binnen- en buitenland ten behoeve van de van de watersnood geredden geschonken. Groot zijn de pakhuizen, waarin deze goederen liggen opgeslagen. Nog groter waren de ruimten, waarin de bij particulieren ingezamelde kleding moest worden gesorteerd. Medewerksters en medewerkers van het Rode Kruis hebben nu enige weken dag en nacht gewerkt om de hoge bergen kleding en schoeisel op tal van plaatsen in den lande te sorteren. De goed geefsheid van ons volk kende schier geen grenzen. De stroom zwol zo aan, dat men reeds na enige dagen het dringende verzoek uit liet gaan omniet verder te geven. Langzamerhand begint er enig overzicht van de schenkingen te komen. De resultaten van de in zameling zijn, naar oordeel van deskundigen van het Rode Kruis werkelijk verbluffend. Het spreekt welhaast vanzelf, dat bij kleding-inzamelingen altijd enig kaf onder het koren schuilt. Soms is de uitval, te beoordelen naar bruikbaarheid, wel eens meer dan de helft. Thans is dit hoogstens vijftien tot twintig procent. Het goed is nu naar soort ge rangschikt. Getracht wordt thans deskundige vrijwilligers aan te werven om de goederen op maat te sorteren. Alle kleding wordt zonodig gereinigd en gedesinfec teerd en voor bederf gevrijwaard opgeslagen. Natuurlijk zijn en worden reeds, om de eerste behoeften te dekken,, aanzienlijke hoeveelhe den kleding, schoeisel en dek king aan jong en oud afgeleverd. De grootste behoefte komt ech ter eerst dan, wanneer évacué's naar huis terug gaan. Verwacht wordt, dat de rehabilitatie enor me bressen in de voorraden zal slaan en dat dan eerst, het effect van de grote offervaardigheid der geefsters en gevers duidelijk zal worden. De zware taken, die de van de watersnood geredden na terugkomst aan de haardste den-wachten. zal hoge eisen aan hun kleding stellen. BETER TE VEEL Men zou zich kunnen afvra gen, of de thans bij Pakhuis- meesteren, Blauwhoedenveem, Houtrust en-tal van andere pak huizen in den lande opgeslagen goederen niet veel te groot zijn, terwijl nog uit allerlei landen zendingen per trein, schip en vliegtuig onderweg zijn. Deze vraag kan men nu nog niet beant- worden, omdat nog op geen stuk ken na te zeggen is, hoeveel no dig zal zijn Maar, aldus redeneert men bij het Rode Kruis, beter iets te veel, dan veel te weinig. Het ziet Aanvaring bij Maassluis Tijdens mist is Zondagochtend het uit Londen komende passa giersschip „Batavier II", dat de dienst Rotterdam-Londen onder houdt, ter hoogte van Maassluis in aanvaring gekomen met het 3696 brt. metende Duitse m.s. „Mulheim-Ruhr" rederij Hugo Stinnes Zweig Niederlassung, Brenstof und Schiffahrtgesell- schaft te Hamburg dat op weg naar zee was. Het Duitse schip kwam door de aanvaring aan de grond te zit ten. De „Batavier II" kwam bijna zonder oponthoud in de Jobsba- ven te Rotterdam aan. Behalve de „Mulheim-Ruhr" is ook nog het uitgaande 1535 brt. metende Duitse s.s. „Sullberg" rederij August Bolten te Ham burg bij Maassluis aan de grond gelopen. Beide schepen kwamen later vlot. De „Lullberg" ligt voor roeronderzoek bij Maass'uis en de „Mulheim-Ruhr" is naar Rot terdam teruggekeerd. er naar uit, dat er genoeg zal zijn en een mogelijk restant zal eventueel elders, waar nood en gebrek heersen, hartelijk wel kom zijn. Geschat wordt, dat in Neder land alleen al minstens driedui zend ton goed bruikbare gedra gen kledig werd bijeengebracht. Het geringe percentage uitschot daarvan wordt voorlopig opge slagen. Later zal hieraan een be stemming worden gegeven, waar na de opbrengst voor de door de ramp gedupeerden zal worden besteed. Geefsters en gevers kun nen er zeker van zijn, dat al hun gaven, die vaak met grote opof feringen gepaard gingen, een goede bestemming zullen vinden. Mocht er een overschot zijn, dan zullen dus hulpbehoevenden bui ten de rampgebieden te zijner tijd hier voor in aanmerking ko men, aldus deskundigen van het Rode Kruis. lohan Willem Friso- straat in Krabbendijke De gemeente Krabbendijke, ge legen in het watersnoodgebied van Zuid-Beveland, heeft Zater dagmiddag op treffende wijze blijk gegeven van haar waarde ring voor de grote hulp, welke onze militairen en in het bijzon der het Johan Willem Friso- bataljon van het 33ste regiment infanterie, aan de bevolking van de overstroomde gebieden hebben verleend. In een spoedvergade ring heeft de gemeenteraad van Krabbendijke besloten een der straten in de gemeente te noe men naar het bataljon en de oude naam te vervangen door Johan Willem Frisostraat. In tegenwoordigheid van de le den van het bataljon heeft de burgemeester van Krabbendijke, de heer Jan Vader, aan de plaats vervangende commandant van vak 4, majoor C, H. L. Engel, de oorkonde van het raadsbesluit overhandigd. Daarop hebben le den van het bataljon het nieuwe naambordje van de straat op het hoekhuis bevestigd. Fotokrant bracht 150.000 op Het dagblad „France Soir" heeft medegedeeld dat de ver koop van de met foto's van de watersnood geïllustreerde uit gave van een Nederlandse krant („Het Vaderland". Den Haag) in Frankrijk een bedrag van 15 millioen Franse francs (onge veer 150.000 gulden) heeft op gebracht voor de slachoffers van de stormramp in Nederland. Ongeveer 150.000 exemplaren van deze geïllustreerde krant, die is uitgegeven onder auspi ciën van „France Soir", zijn verkocht in Parijs en in de voornaamste steden voot 100 francs per •nummer. De opbrengst zal worden overgemaakt aan het Neder landse dagblad. „BEURZEN OPEN, DIJKEN DICHT In de eerste Zaterdagse uit zending „Beurzen open, dijken dicht", die ook via de televisie plaats had, zijn geld, initiatieven en gelukkige voorbeelden van geldinzamelingen binnenge stroomd en de oogst van deze avond mag er zijn: ruim drie kwart millioen. De Scheveningse vissers en hun vrouwen waren Zaterdagavond in de KRO-studio te gast. Zij hebben het heet gehad onder de televisielampen en tintelende handen opgelopen door het vele klappen, want telkens weer kla terde het applaus op. Uit alle delen van ons volk kwamen be richten binnen van giften, grote en kleine en een lange rij van mannen, vrouwen en kinderen kwam giften aandragen, van be drijven en instellingen, van ver enigingen en groepen, ook op brengsten van acties. De „ont vangers" van de samenwerken de omroeporganisaties volgden elkaar op om te getuigen van de vrijgevigheid en het intense me deleven van luisterend Neder land. Prins Bernhard liet het een en ander mededelen over zijn groot aantal poststukken, waar aan hij doorgaans in de vroege morgen enkele uren besteedt, en die tot dusver een stroom van medeleven, cheques en bankbil jetten uit de gehele wereld be vatte giften van enkele francs tot soms tienduizend dollar toe. Van dat medeleven kwam ook Guus Weitzel van de Wereldomroep voor de microfoon getuigen: luis terende Nederlanders over de gehele wereld zonden aan de We reldomroep, die voor hen de band met het vaderland betekent geld in de meest vreemde valuta. Tot nu toe vloeide een bedrag van ruim 83.000 binnen, dat hij aan bood aan „Beurzen open, dijken Het Duitse schip heeft door de aanvaring met de Batavier U" ernstige averij opgelopen. dicht". Inmiddels stond tijdens de uitzending telefoon 10101 Hil versum niet stil: de oogst was ruim 20.000 en 1450 dollar. Het totaal van „Beurzen open, dijken dicht" op giro 17, Post bus 17 Hilversum en in contan ten sloot Zaterdagavond op 803.503,77. Daarbij is de aan prof. Kors toegezegde en aan het Rampenfonds overgemaakte „ton" van een luisteraar niet meegerekend. Bovendien kon aan een arts in het getroffen gebied een door een Amsterdamse firma aangeboden auto worden toege wezen, heeft het fond-s de nodige staatsloterij-briefjes en zelfs een aandeel „Feyenoord-stadion" om te verkopen, om over andere be zittingen als sieraden e.d. te zwijgen. Tenslotte kwam de directeur van het Koningin Wilhelmina- Fonds dat zelf van de Haak- In-actie zo profiteerde een bij drage van 40.000 aanbieden als- eerste gift van de opbrengst van de verkoop der ramplucifers. Het Kankerfonds heeft zijn lucifers actie namelijk omgeschakeld en binnenkort zullen in geheel Ne derland deze doosjes rampïucifers te koop zijn. VEILINGEN TEN BATE VAN RAMPENFONDS Op initiatief van enkele veiling houders heeft zich in Den Haag een comité gevormd met het doel een veiling te organiseren ten bate van het Rampenfonds van voorwerpen, welke door particu lieren, instellingen en musea be schikbaar zullen worden gesteld. Het plaatselijk werkcomité in Den Haag staat onder voorzitter schap van mr L. J. F. Wijsenbeek, directeur van het gemeentemu seum. Er zal ook nog een landelijk comité worden gevormd, dat on der voorzitterschap van de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, rijks inspecteur voor roerende monu menten, zal staan. Het ligt in de bedoeling, dergelijke veilingen niet alleen in Den Haag te hou den, doch ook in andere steden. Voor deze veilingen komen alle voorwerpen in aanmerking, die enige waarde vertegenwoordigen, b.v. sieraden, antieke shawls, meubelen, porcelein enz. Ver scheidene musea hebben toege zegd ruimte beschikbaar te stel len om de veilingen te houden. Duinen en dijken bij Callantsoog versterkt Het gat, dat in de duinen bij Callantsoog in Noordholland was geslagen, is zover gedicht, dat men met vertrouwen het komende springtij tegemoet ziet. Dit geldt ook voor de binnendijken bij het Botgat. Ongeveer 50 a 60 mannen werken nog dagelijks op deze plaatsen om de verdere verster king te voltooien. Limburgse mijnwerkers werkten weer over Voor de tweede maal is Zater dag door duizenden Limburgse mijnwerkers overgewerkt ten bate van het Rampenfonds. Hier door zijn de bijdragen uit dé pro vincie Limburg gestegen tot drie millioen gulden. Vloedpeil bleej een eind onder normaal (Van een correspondent) De springvloed van Zondagavond is zeer tam geweest zoals ook uit de weerberichten was af te leiden. Spijts de geruchten over kwade springvloeden, die opnieuw een bedreiging voor de Neder landse geïnundeerde gebieden zouden betekenen, is het water der vloed laag geweest. De springvloed is vrij aanzienlijk onder het ge middelde springvloedpeil gebleven. Zoals men weet treedt om de veertien dagen, afhankelijk van de stand van zon en maan, spring vloed op. Geruchten hadden velen de dijken opgejaagd, om nu eens een „echte" springvloed te zien. Deze vloed viel echter op door een laag waterpeil. Het water kabbelde en ruiste rustig zonder dat men natte voeten kreeg. Dit wil niet zeggen, dat iedere veertiendaagse springvloed in de komende tijd even laag zal zijn. Indien er echter geen hoge ri vierstanden en westerstormen bij springtij optreden, dan behoeft men weinig of niets te vrezen. Evenmin zal men uitzonder lijke moeilijkheden aan de ver dere benedenloop der rivieren en aan de kust opmerken. Cala miteiten vanwege de springvloed in de thans nog geïnundeerde of door dijkbreuk en overspoeling drassig geworden gebieden zijn dan ook niet gemeld. Verheugend is het bericht dat het eiland van Dordrecht bin nen één a twee weken weer ge heel droog, dat wil zeggen op normaal polderpeil, zei zijn. De dijkgaten zijn vrijwel dicht en thans is men bezig met het defi nitieve herstel. Waar droogma- len bij gebrek aan natuurlijke lozing nodig is, gaat men aan de gang of is men reeds bezig. Per auto is de Moerdijkbrug weer bereikbaar. Aan de spoor baan wordt hard gewerkt. De Jan Kip uit Zierikzee is 102 jaar. Maar deze oudste geëvacueerde, die in Dordrecht is gehuisvest, houdt zich kranig, al is dan ook al zijn bezittingen kwijt geraakt. Verpleegsters doen alles om zijn moeilijke oude dag zo aangenaam mogelijk te maken. Hulp wordt voornamelijk in goederen gegeven (Van een speciale verslaggever) „Finland heeft de grootse wijze, waarop Nederland in de winter- oorlog 1939—1940 de Finse bevolking heeft geholpen, niet verge ten", aldus de Nederlandse gezant te Helsinki de heer A. J. T. van der Vlugt in een onderhoud met een verslaggever van het A.N.P. De Finse hulp wordt voornamelijk in goederen gegeven. De Fins-Nederlandse vereniging nam het initiatief voor de hulpver lening, het Finse Rode Kruis volgde na enkele dagen, de regering bood hout aan ter waarde van 800.000 gulden, particulieren, orga nisaties en coöperaties volgden. De kunstenaars nemen ook aan de actie deel. Er werd een gala-voorstelling gegeven van „De ingebeelde Zieke" van Molière, waarvan de bruto re- recette werd afgedragen aan de hulpactie. De nationale schil dersvereniging besloot, dat elke schilder een schilderij ter be schikking zou stellen, dat zou worden verkocht ten bate van Nederland. In de kerken wordt gecollecteerd, de studenten organisatie is zeer actief, het Leger des Heils zamelt in de bekende straatpotten, in de rood-wit-blauwe kleuren uitge voerd, gelden in. De scholieren staan hun bioscoopgeld af, het personeel van een bank gelastte zijn jaarfeest af en de beschik bare gelden werden aan de hulpactie afgestaan. De bedra gen, door de verschillende in stanties ingezameld, lopen in de millioenen Finmarken, maar daarnaast is de hulp in goede ren, die in verband met de moeilijke liquiditeitspositie in dit land, veel groter is. Het Finse Rode Kruis stuurde 5000 lakens, 2000 beddetijken, 500 dekens, 800 slopen, 15.000 zak doeken. De coöperaties zonden voor vijf millioen finmark aan bouwmaterialen en nieuwe kle ren, voornamelijk ondergoed. Behalve een hoeveelheid ge zaagd hout voor barakken en rond hout voor dijkreparaties, zond de Finse regering nog twaalf grote barakken, waarin vijftig personen per barak kun nen worden ondergebracht, 3000 paar kinderschoenen, 800 paar rubberlaarzen, 25 ton aan eetserviezen. En met dit alles is de hulpactie nog lang niet afge lopen. want ook in het binnen land is men druk bezig. De af standen zijn evenwel zo groot, dat het vele dagen kan duren alvorens wij in Helsinki weten, wat er precies in het oosten, het westen, of het noorden van het land is gedaan. De hulpactie voor Nederland van het Deense Rode Kruis heeft tot dusverre voor een waarde van meer dan 8 millioen gulden opgebracht. Aan geld werd ongeveer 1.1 millioen gul den ingezameld, terwijl voor een waarde van ongeveer 7 mil lioen gulden aan kleding, ge reedschappen, enz. werd bij eengebracht. De Zweedse radio-omroep heeft tot nu toe een bedrag van 5.500.000 kronen en het Rode Kruis 2.700.000 kronen voor de Nederlandse overstromings slachtoffers bijeengebracht, be nevens grote hoeveelheden goederen. In Noorwegen is tot Zaterdag 3.500.000 kronen voor de slacht offers der overstromingen in West-Europa bijeen gebracht. Voorts is voor een waarde van 1.00.000 kronen aan goederen gezonden. HEVIG GERODDEL IN ZEVENBERGEN Op Zondag 1 Februari werd Zevenbergen dermate door het water bedreigd, dat de autoritei ten zich genoodzaakt zagen een groot deel van de bevolking te evacueren. De évacué's werden naar Tilburg gebracht, waar zij liefderijk werden opgenomen en verzorgd. Ook wilden de bewo ners van Tilburg hen kleren e.d. verschaffen, doch de meeste éva cué's weigerden dit, onder de me dedeling, dat zij slecht geëvacu eerd waren en nog niet door het water getroffen, vernemen wij van bevoegde zijde. Mogelijk zul len er misschien enige personen bij geweest zijn, die zich als ge troffenen voordeden, doch dit zijn slechts uitzonderingen. Na terugkeer in hun woon plaats echter is er een geroddel ontstaan, waarbij zo ongeveer elke evacué betrokken werd. Dit heeft enige dagen geduurd, doch thans hoort men er weinig meer van, De autoriteiten zien echter geen enkele reden, om tegen de enkelingen, van wie overigens nog bewezen zou moeten worden of zij al dan niet onrechtmatig aan enige kledingstukken zijn geko men, op te treden, veel minder nog om tot inbeslagneming over te gaan. Arnhem op weg naar het millioen Naar de stand van heden be draagt de opbrengst van de inza meling te Arnhem voor het Na tionaal Rampenfonds 929.163. Hierin is begrepen 3.482,43, die de padvinders Zaterdagmiddag bijeen hebben weten te brengen met de actie „Mouwen omhoog". Resultaat collecten in r.k. kerken De collecten, die Zondag 8 Fe bruari in alle r.k. kerken en ka pellen van ons land zijn gehou den voor de slachtoffers van de watersnood hebben, voorzover deze het bisdom Haarlem (glo baal Noord-Holland, Zuid-Hol land en Zeeland) betreffen, in to taal een bedrag van 1.003.747,63 opgeleverd. moeilijkheid bij de verbinding Rotterdam-Dordrecht-Breda ligt echter bij Lage-Zwaluwe in het Brabantse, waar de schade aan weg en spoordijk veel groter is dan aan de Hollandse kant. Krap gemeten zal het volgens deskun digen nog wel een week of vier duren, voordat de eerste treinen en auto's weer van Rotterdam via Dordrecht naar Breda kun nen rijden. Veel zal afhangen van het wel slagen der dichtingen van de gaten bij Zevenbergse Hoek en Willemstad en bij het droogleg gen van de daarachter gelegen polders. Kraanwagen kantelde op jeep Zondagmorgen is in de Soe penpolder bij Nieuwland een Belgische jeep bij het passeren van een dijk onder een kraan wagen gekomen. In de jeep zat onder meer een Nederlandse kor net, die als verbindingsofficier aan de Belgische militairen, die hier gereed gehouden werden in verband met het springtij, was toegevoegd. De kraanwagen is op de jeep gekanteld, waarbij de kornet bekneld kwam te zitten en ter plaatse overleed. De naam van de verongelukte militair is J. van der Schalk uit Rotterdam, oud 21 jaar. Zandvoort klaar voor het seizoen Zandvoort zal in het seizoen 1953 geheel en al gereed zijn om de badgasten als van ouds te ont vangen. De boulevard is geheel intact gebleven en' de duinrand heeft slechts weinig geleden. Wel hebben de bedrijven op het strand zware schade geleden maar dank zij krachtig particu lier initiatief en hard werken zullen deze bedrijven bij het be gin van het seizoen volledig in staat zijn, de bezoekers van de badplaats te ontvangen. Ook het zwembad aan het strand wordt geheel hersteld. Reeds gedurende de Flora 1953 te Heemstede zal Zandvoort voor talloze bezoekers een reisdoel kunnen zijn. Voor millioenen marken materiaal beschikbaar gesteld In Den Haag zijn het afgelopen weekeinde besprekingen gevoerd tussen een Duitse missie en ambtenaren van de Nederlandse de partementen van Buitenlandse Zaken, Verkeer en Waterstaat en Economische Zaken. De Westduitse bondsregering zal voor een waarde van enige millioenen Duitse marken materiaal en werk tuigen ter beschikking stellen. Het initiatief van deze grootse en grootscheepse hulpverlening is uitgegaan van de ministers van Economische Zaken en Buitenlandse Zaken van West-Duitsland en werd gesteund door een eenstemmige goedkeuring van het West duitse bondskabinet. West-Duitsland zal grote ba saltleveringen van stortsteen en zuilen uitvoeren. De steen wordt gratis geleverd. Ook zal er rijs hout worden geschonken. West duitse steenzetters zullen worden beschikbaar gesteld voor de dij- kenbouw. Alleen hun verblijf kosten komen voor rekening van Nederland. Geschonken worden voorts autobussen voor het ver voer van arbeiders. West-Duits land zal aan Nederland leveren: pompen met motoren, 60 cm,- spoorrails met kipwagens, drag lines, woonwagens en vracht auto's. De omvang van al deze hulp is door de Westduitse bondsrege ring voorlopig bepaald op vijf millioen duitse mark. Het Westduitse ministerie van Economische Zaken zal er voor zorgen dat de materialen reeds vóór het transport naar Neder land verzekerd zullen zijn. On derhoud en reparatie zullen val len onder de competentie van de centrale ambtelijke instantie. Bij reparatie van grote omvang kan een beroep op Duitse hulp wor den gedaan. Duits bedieningspersoneel wordt ter beschikking gesteld voor voertuigen en vaartuigen, diesel locomotieven, baggermolens, wal sen met rupsbanden e.d. Het loon van deze vaklieden zal het Duitse ministerie van Economi sche Zaken voor zijn rekening nemen. Eventuele in Nederlandse munt te betalen, bij het loon komende kosten zullen door de Nederlandse regering worden betaald. Verweer van de AVRO In „Musis Sacrum" te Arnhem is Zaterdagmiddag de eerste ge westelijke -bijeenkomst gehouden, die het AVRO-bestuur met de leden van elke provincie zal be leggen. Een trommelvuur van vragen betreffende de affaire- Vogt en de houding van de AVRO inzake de berichtgeving over de rampgebieden werd op voorzitter De Clercq afgevuurd, meldt de Telegraaf. De voorzitter ontkende perti nent, dat de adjunct-regerings commissaris na de ramp zendtijd zou hebben gevorderd. Stem uit de zaal: „Dus dan liegt deze man?" De heer De Clercq: „Dat be weer ik niet. Ik vraag u alleen, hoe u van mij iets kunt vorderen, dat ik u reeds zelf heb aangebo den." De gesprekken over deze kwestie zijn telefonisch gevoerd en het speet de heer De Clercq, dat hij van deze telefonades geen aante kening had gemaakt. Vraag: „Waarom heeft de AVRO niet meegedaan aan de verzorging van reportages e.d. over de ramp?" De heer De Clercq: „Omdat de AVRO volkomen genegeerd werd. De KRO, NCRV en VARA begon nen direct na de ramp met geza menlijke reportages. Eerst Dins dagmiddag werd ons telefonisch gevraagd, of wij ook mee wilden doen. Toen weigerden wij, mede omdat er van een leiding of sa menwerking bij de anderen ook geen sprake was. Tal van berichten zijn door hen fout omgeroepen en gaven aanlei ding tot grote verwarring. Ons eigen werk kreeg echter lof van de hoogste instanties", aldus de heer De Clercq, die een voorbeeld aanhaalde van de wijze, waarop de AVRO zou zijn De Nederlandse centrale amb telijke instantie zal zorgen dat de materialen, die alle aan ons land worden uitgeleend, na af loop van de hulpactie naar Duits land worden teruggebracht. Een Duitse verbindingsman bij de centrale instantie zal werkzaam blijven tot alles is teruggebracht. Carnavalsprogramma's voor het Rampenfonds Nu de carnavalsfeesten voor het gehele zuiden zijn afgelast kwam men met enkele moeilijk heden te zitten. Zo waren in „Oeteldonk" (Den Bosch) de boekjes met de programma's der feestelijkheden reeds van de pers toen de watersnood ons land teis terde. Men heeft nu besloten de programma-boekjes als curiosi teit te verkopen ten bate van het Rampenfonds. De boekjes worden voorzien van een extra opdruk. Normaal bedraagt de prijs 3x11 cent maar nu geeft men er gaar ne meer voor. Poging tot roofoverval De Amsterdamse politie heeft Zaterdagavond de 48-jarige Hil- versumse chauffeur K. wegens een poging tot roofoverval achter slot en grendel gezet. Om ongeveer zeven uur 's avonds kwam een bewoner van de Herman Gorterstraat te Am sterdam, die een aantal slagerijen in de hoofdstad bezit, thuis. Zoals gewoonlijk had hij een klein kof fertje bij zich, waarin zich de op brengst van zijn winkels op de drukke Zaterdag bevond. Plotse ling sprong een man later bleek het de Hilversummer te zijn toe en trachtte het koffertje met geld uit handen van de slagers patroon te drukken. Deze echter greep de aanvaller en riep luid om hulp. Zijn 17-jarige dochter snelde toe en vader en dochter hielden de aanvaller zo lang in bedwang, dat zij hem aan de in middels gealarmeerde agenten van de radio autodienst konden overgeven. Boekhouder in arrest De directie van een Hilver- sumse rijwielfabriek kreeg arg waan tegen haar boekhouder, de 29-jarige P. B. uit Bussum, die enkele dagen verlof had ge kregen wegens gezinsomstandig heden, maar zich daarna niet meer liet zien. De man was ook nergens te vinden. Een onder zoek in de boeken wees uit dat B. door het vervalsen van cheques de bankrekening der fa briek ten eigen voordele ruim 18.000,lichter had gemaakt. Vermoedelijk zit hij in het buitenland. Een ton voor de oud-verpleegsters In alle stilte gezien de wa tersnood is dezer dagen onder leiding van notaris Abma en ten kantore van de Nederlandse Han del Maatschappij te Amsterdam de trekking gehouden van de door Prinses Beatrix ontworpen en ge tekende rebusprijsvraag ten bate van het erefonds voor oud-ver pleegsters. De hoofdprijs, een Fiat automobiel viel ten deel aan me vrouw G. Vermeulen-Jent j ens te IJsselsteyn (L.). Alle 1029 prij zen, waaronder vijftien bromfiet sen, zullen de winnaars franco worden toegezonden. Naar schat ting zal de prijsvraag ruim hon derdduizend gulden hebben opge bracht. In vijf minuten, deWERELD UIT t-vE Perzische minister van J Buitenlandse Zaken Hoes- sein Fatemi heeft te Te heran medegedeeld dat de Sow- jet-Unie Perzië elf vliegtuigen zal schenken, die zijn uitgerust met materiaal ter bestrijding van sprinkhanen. Ook zal Rusland vijftig ton insectenbestrijdings middelen en deskundigen op het gebied der sprinkhanenbestrij- ding ter beschikking van de Perzische regering stellen. Tien Japanse vissers worden vermist, nadat hun vaartuig ter hoogte van de kust van Honsjoe een der Japanse eilanden met een Amerikaans vrachtschip in botsing was gekomen. De Nederlandse ambassadeur in Engeland mr D. U. Stikker heeft Zondag, in gezelschap van enige leden van zijn staf, met een amphibievoertuig een be zoek gebracht aan het eiland Canvey, in de monding van de Theems, dat bij de overstromin gen van 1 Februari ernstig ge teisterd werd. Volgens de correspondent te Kalimpong van het Indische persbureau heeft een hevige brand gewoed in het klooster Angregar, ten oosten van Lhasa, tijdens een nieuwjaarsviering. Van de 300 aanwezige boeddhis tische priesters zijn er verschei dene omgekomen. Volgens het te Wenen ver schijnende tijdschrift „Interre- port Post" zal nog dit jaar wor den begonnen met de aanleg van een buisleiding van de olie-„pool" der Cominformlan- den. De leiding, welke 2000 km lang zal worden, zal in 1956 ge reed zijn. Radio Belgrado deelt mee dat het werk over het leven van maarschalk Tito, getiteld „Tito spreekt", de schrijver er van, Wladimr Dedijer, reeds 70 mil lioen dinar heeft opgebracht. Dedijer heeft de auteursrechten aan de Zuidslavische commu nistische federatie overgedragen. De Franse toneelspeler André Brule is op 73-jarige leeftijd in het Amerikaanse ziekenhuis te Neuilly overleden. Een verbod op het gebruik van alcoholische dranken in IJslandse restaurants heeft ge leid tot het sluiten van een van de grootste hotels in Reykjavik. Volgens een overzicht van de Unesco heeft de helft van de boekenlezers in New York ver klaard geheel met lezen te zijn opgehouden na aanschaffing van een televisie-apparaat. EN THUIS rvB vorst van de laatste da- I I gen heeft tot gevolg ge- had, dat het IJsselmeer voor het grootste gedeelte over dekt is met drijfijs en licht vast ijs. Bij Enkhuizen, Medem- blik en voor de haven van Lem mer is reeds middelzwaar tot zwaar vast ijs. In de drie noor delijke provincies is de ijstoe stand op de kanalen sinds Vrij dag niet veel veranderd. De veer dienst EnkhuizenStavoren van de Nederlandse Spoorwegen is tot nader order gestaakt. Prof. dr F. J. Rutten, oud minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, was Zondag 25 jaar doctor in de let teren. Te Amsterdam is de 49-jarige Noorse zeeman Sverre Lien van de Noorse motortanker „Brali" in de Van der Pekstraat geval len. De man, die zeer vermoe delijk onder de invloed van sterke drank verkeerde, liep verwondingen aan zijn hoofd op en is in het Binnengasthuis overleden. Aan de Koninklijke Land macht en de Luchtmacht is bij ministeriële beschikking bekend gemaakt, dat met „toestemming van Z.K.H. de Prins der Neder landen de „Cadettendrumband" in den vervolge zal heten „Ca- dettendruïmband Prins Bern hard". In de hoofdstad is van com munistische zijde gepoogd en kele demonstraties te houden voor het Amerikaanse echtpaar Rosenberg. Nergens is het ech ter tot ernstige moeilijkheden gekomen en de politie heeft zon der gebruik te mal&n van haar wapens de demonstranten kun nen verspreiden. In zijn woning te Amsterdam is Zondag op 61-jarige leeftijd plotseling overleden dr Chr. Tazelaar, rector van het gerefor meerd gymnasium te Amster dam. De dienstregeling op de trei nen tussen Roosendaal en Ze venbergen wordt Woensdag zo danig gewijzigd dat te Roosen daal snelle aansluitingen zullen bestaan op de treinen uit en in de richting Breda. Met ingang van heden is de commandant van het korps ma riniers de generaal-majoor der mariniers N. R. de Bruijne be vorderd tot luitenant-generaal der mariniers. Met ingang van dezelfde datum is de chef-staf van het korps mariniers, de ko lonel der mariniers P. J. van Gijn, bevorderd tot generaal- majoor der mariniers. SNELTREIN OVERVALLEN Een bende van 250 man heeft de sneltrein Bandoeng-Bandjar overvallen, nadat de rails waren losgemaakt. De buit bestond uit 40.000 rupiah aan contanten en voorts de sieraden van de rei zigers. Deskundigen schatten, dat de stremming van de spoor lijn ongeveer in een week kan worden opgeheven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3