Stad en Omgeving „Bello" huilde jankend zijn zwanenzang Maar niemand bekommerde zich om de „laatsterit van de stoomtram AGENDA Weer f 30.000 voor Kaasmarkt Padvindersactie een succes OKA won na spannende strijd met Koekoek de titel Corrie Groen sprong pardoes tussen de ijsscholsen Herman Bouber en zijn mannen met „Meeuwen boven Sorrento" De wereldreis van Jimmy Brown 'N Joodse volk worstelde maar kwam nog steeds niet boven MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 HUILEND en jankend met een over het gehele traject van Bergen aan Zee naar Alkmaar half aangehouden en telkens hóóg-uitschietende stoomfluit heeft Bello, het bijna een halve eeuw oude stoomtrammei je, als een echte hond, die zijn verdriet jammerend de nacht in schreeuwt wanneer zich m het duister niemand om hem bekommert, Zaterdagavond zijn klagende zwanen zang gezongen. Het niet meer rendabele, voor Bergen zo karakteristieke lijn tje, is na lange strijd tussen de gemeente Bergen en de Nederlandse Spoorwe gen opgeheven, al zal Bello tijdens de eerstvolgende drie zomerseizoenen nog worden ingeschakeld. Waarschijnlijk zal hij niet eerder dan in Juni opnieuw in de baan komen. Twee passagiers TAE Bergenaren zelf hebben zich blijk- baar geheel in deze uiteindelijke be slissing geschikt. Niemand toonde voor de laatste rit op Zaterdagavond, ver trek Bergen aan Zee om 22.28 uur, aan- komst Alkmaar 22.57 uur, ook maar enige belangstelling. Twee passagiers maakten de reis van zee tot aan Oost dorp in Bergen mee. twee anderen, een echtpaar, reisden van Bergcn-Bi.nnen naar Alkmaar. Een jaar geleden, toen de Bergense protesten tegen het staken van de win- terdienst een voorlopig succes boekten, kwam Bello triomfantelijk het station netje van Bergen binnenpuffen, opge wacht door honderden Bergenaren, die de locomotief juichend een krans de pijp hingen met het schone vers; „Laat nu je stoom weer sissen, Laat nu je bel maar slaan: Wij kunnen je niet missen,1 Wij laten je niet gaan". De tegenstelling bij Bello's laatste rit in vaste dienst was groot. Bij geen en kele halte of stationnetje was Zaterdag avond ook maar iemand te zien. Maar vele Bergenaren is Zaterdagavond iets na half elf het niet ophoudende kla gende en merkwaardig veel op het jank van een hond lijkende gefluit de achter hun huizen langs rijdende Bello door merg en been gegaan. Het was tenminste Zondag in net dorp het treurige gesprek van de dag. Toeloop bleef uit Alkmnars stationschef, de heer H. A. Vermaas, had op de heenreis, vertrek 21.15. eigenlijk min of meer een toeloop van belangstellenden verwacht. Hij had allereerst voor een uitbreiding van 100 procent van het rollend materiaal ge zorgd, want in plaats van één personen rijtuig waren er twee achter de bagage wagen gekoppeld. Wij telden toen 9 passagiers. Chef Vermaas had boven dien de twee beste tramwagens, waar over hij kon beschikken in dit tramstel opgenomen, doch door kortsluiting in tle lichtleiding en het springen van een sloomslang moesten de- „beste" rijtui gen door die van de normale dienst worden vervangen. In ieder geval wer den bagagewagen en rijtuigen door de sterkste der Bello's en wel loc. no. 7736 getrokken. Bello kreeg in Bergen aan Zee zijn verdiende drie kwartier rust. Hij werd losgekoppeld, reed om en vormde toen automatisch tram 88, „de laaste!" Chef Vermaas nam intussen afscheid van de dienstdoende chef, de heer Eike naar, wiens functie hiermede was op geheven. Naar het groententreintje IIET gure en ongezellige buiten-perron van het Alkmaarse station zag er Zaterdagavond om kwart voor elf reeds zo verlaten uit, dat het scheen of er al in geen jaren meer een treintje langs was gekomen. Nog steeds huilend met zijn stoomfluit "bracht de 55-jarige machinist W. Heincn uit Alkmaar, die 12 jaar lang Bello heeft bestuurd en de laatste by dc spoorwegen is met de of ficiële rang van „tram-machinist", het trammetje daar twee minuten later tot ëtilstand. En wat mistroostig stapte hij enkele minuten later met zijn stoker, de conducteur en de rangeerder het kan toortje binnen, dat nu ook gesloten is. „Ik zal nu wel op het groententreintje naar Warmenhuizen komen", zei hij triest. Hetzelfde geldt voor de 24-jarige stoker C. H. Meekhof, die nog maar kort op Bello heeft gereden. „Ik heb de hele weg de stoomfluit aangehouden", zei hij grimmig. Juist als de 30-jarige ran geerder, R. P. de Graaf, zal ook hij op de lijn naar Warmenhuizen worden in geschakeld. De bekende thans 62-jarige conduc ted Gerrit van Dok heeft 23 jaar lang tussen Bergen en Alkmaar heen en weer gereden. „Ome Gerrit van 't klei ne spoortje" is zo bekend geworden, dat hij uit het buitenland talloze ansich- kaarten thuis bezorgd heeft gekregen, die uitsluitend met die betiteling ge adresseerd waren, behalve dan daarbij nog „Holland". Zijn onverwoestbare zonnige humeur kon door deze kleine tegenslag niet worden aangetast. Hij verwacht echter, dat hij de volgende zo mer met pensioen zal worden gezonden. En voor die paar maanden ziet hij niet het minst op tegen „het proentenlijntje". En bovendien: misschien krijgt hij de komende zomermaanden nog gele genheid zijn afscheid zelf op Bello te vieren, als de tram voor het massa- vervoer-van het publiek naar het strand weer even, als nog niet geheel vergane glorie,' terug zal komen. De klok van de Grote Kerk speelde juist elf uur toen we op het besneeuw de Stationsplein stonden en afscheid hadden genomen van de altiid nog op- geruime Ome Gerrit en chef Vermaas. Tot 2 Maart a.s. zullen nog goederen- convoc-ien naar Bergen worden ver voerd. Dan valt ook op deze lijn en op dit station de stilte en wordt het perso neel naar elders verplaatst. Intussen hebben autobussen Bello reeds opgevolgd. Zondag reden zij over de nauwe Eeuwige Lan naar zee. Een definitieve oplossing is echter nog steeds niet gevonden. MAANDAG Cinema Americain, 3 uur: Don Camillo alle leeft.)Victoria Theater, 8 uur; De misstap van dr Talbot (18 jr.): Har monie Theater, 8 uur: Deze vrouw is gevaarlijk (18 jr Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Laatste ontmoeting (18 jr.). Gulden Vlies, 8 uur: R.K. Danscomité. Wapen van Heemskerk, 3 uur: Verg. Volksonderwijs. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Wapen van Heemskerk. S u.: Klaver - jasdrive t.b.v. Rampenfonds. Gulden Vlies, 8 uur: Corsettens'now „Estrella". HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 5.29 17.43 Dinsdag 6.11 18.27 TE CAMPERDUIN hoog laag Maandag 5,34 17.48 23.34 11.43 Dinsdag 6.16 18.32 0.16 12.32 DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Kruisinga, Koorstraat 59, Beorotmo Zuivelbureau Naar wij vernemen is op de begroting van het Nederlandse Zuivelburcau een post opgenomen van f 30.000, als sub sidie voor de Alkmaarse Kaasmarkt. De begroting behoeft nog de goedkeu ring van het Bedrijfschap Zuivel. Wordt de post inderdaad aanvaard dan is voor het jaar 1953 het voortbe staan van de Kaasmarkt verzekerd, Zo als bekend is verleende het Zuivelbu- reau verleden jaar ccn subsidie van f 25.000, wat o.a. tot gevolg had dat men noodgedwongen de markt een maand eerder moest sluiten. BENOEMD TOT ACCOUNTANT Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Koning, thans wonende te Haarlem is ,bij Kon. Besluit van 23 Januari j.I. m'.i.v. 1 Januari 1953 benoemd tot Ac countant bij de f Rijksaccountantsdiensi te Haarlem. Mouwen omhoog, ons land moet droog' TJE padvindersactie .Mouwen omhoog, ons land moet droog" welke Zaterdag j.I. in Nederland werd gehouden, ten behoeve van het Nat. Rampenfonds, i? in Alkmaar een groot succes geworden. In totaal werd verdiend door de NPY f 824,41, NPG f 262.-, Kath. Verkenners 615,35. Kath. Gidsen f 206,68, met elkaar het prachtige bedrag van f 1908,44. Er was niet veel tijd om deze spoedactie te- propageren, hetgeen betekent dat de meisjes en jongens volkomen op eigen initiatief gewerkt hebben. Gemiddeld f 3,25 per padvinder Het bijeen „gewerkte" bedrag is be stemd voor het Nat. Rampenfonds en daar ging het om bij deze actip. Het door de meisjes en jongens getoonde eigen initiatief kenschetst de geest, die in de padvinderij heerst,'een geest van aanpakken als het nodig is, op welke manier dan ook. Het hoogste bedrag dat een groep bijeenbracht was f 215.-, Eén welp verdiende f 12,01 en een ver kenner f 18.-. Het gemiddelde bedrag is plm. f 3.25 per lid, hetgeen dus be langrijk hoger ligt dan het gevraagde bedrag van f 1.-. Allerlei karweitjes werden verricht. Van vindingrijkheid getuigt b.v. de schoenpoetsstand midden in de Langestraat in een leegstaande winkel. En de klandizie was goed. Vol vertrouwen kan de padvinderij de Paas- vacantie tegemoet zien, waarin de ac tie ,.'t Heitje voor een karweitje" ge houden zal worden. De padvind(sOers hopen dan meer grotere werken te kun- Kampioenschap Alkmaarse Kegelbond W. v d Bosch persoonlijk kampioen met 462 hout Besluit van B. en W. Vier ex-leden terug in de Brandweer Hoofdlieden is geadviseerd zich afzonderlijk ie melden Er is inmiddels enige tekening geko men in dc oplossing van de moeilijkhe den, die de laatste maanden bij de brandweer zijn ontstaan. Burgemeester en wethouders hebben, gehoord de Commandant en hoofdlie den van dc brandweer, besloten: aan dc drie hoofdlieden, die collec tief ontslag genomen hebben, in over weging te geven, indien zy weer tot de Alkmaarse brandweer wensen toe te treden, zich daartoe elk afzonderlijk schriftelijk aan te melden; de verzoeken van C. M. Duliunayer, N. J. Kaal, G, Stroomberg en J. Zand bergen om weer tot de Alkmaarse brandweer te mogen loetreden in te willigen; de verzoeken van de overige voorma lige leden van het Laddercorps in por tefeuille te doen nemen, waaruit tc zij ner tijd voordrachten tot benoeming worden gedaan, Diplomazwemmen in de Overdekte Op 24 Februari is er in de Overdekte weer gelegenheid tot diploma-zwem men. De avond zal worden afgewisseld met demonstraties door DAW (kunst- zwemmen) en De Vliegende Vissen (figuurzwemmen). Tot slot wordt er een wsterpolowedstrijd gespeeld tus sen DAW en een eerste klasser (Het IJ of Dolfijn). Zondagmiddag had de opening plaats van de kampioenswedstrijden van de Alkmaarse Kegelbond. Nadat de voorzitter de heer Joh. Die pen op gebruikelijke wijze de wedstrijd had geopend, dankte spreker in de eerste plaats de heer C. M. Witte voor de keurig verzorgde banen, vooral door het aanschaffen van zes stel nieuwe kegels (54 stuks), waarvoor „Opa" Witte een hartelijk applaus in ontvangst kon nemen. Vervolgens memoreerde de voor zitter de vreselijke ramp, welke ons vaderland heeft getroffen en dankte alle clubs voor hun spontane offers. Vele bedragen waren reeds gestort, w.o. f 100.door de gezamenlijke ke- gelopzetters. De prijzen zullen verkegeld worden onder het motto „Gooi de dijken dicht" op baan 4. Alle dagen vier dagprijzen. Nadat de voorzitter enige veranderingen in het programma had vermeld namen de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap een aan vang. In de superklasse bleek ai spoedig de strijd te gaan tussen de heren Klerk, W. v. d. Bosch en Genefaas, welke uiteindelijk door de heer W. v. d. Bosch werd gewonnen met 462 vóór de heer Klerk met 456 en de heer Genefaas met 447 hout. In de afdeling heren B bleek de heer P. Neefkes de meerdere met 414 hout en de heer A. Mienes werd met 401 hout winnaar in afdeling C. Mevr. De Haas uit Schagen werd kampioen in afdeling A.. 417 hout. Mevrouw Köllmann met 389 hout in afdeling B en mevr. Boereboom wierp het hoogste in afdeling C, 351 hout. Zondagavond 7 uur begonnen de wed strijden om 't clubkampioenschap in de superklasse en spoedig was het duide lijk dat de strijd wederom zou gaan tussen OKA en Koekoek, zoals de al gemene verwachting was. Toen OKA twee banen had a.'gegooid, meenden de heren de strijd te hebben gewon nen, doch op baan 6 stelden zij zeer te leur. Niettemin bleven zij uiteindelijk toch de meerdere en werden met 2151 hout kampioen. Koekoek wierp 2107 hout. De heren Klerk en W. v. d. Bosch wierpen beide 453 hout, doch eerstge noemde werd hoogste korpsgooïer (60 treffers). Hieronder de* uitslag om het pers. kampioenschap A, B en C en het clubkampioenschap in afdeling A: Kamp. Heren A: W. v. d. Bosch 462. C. Klerk 456, G. Genefaas 417, S. Schaaf 445. A. Köllmann 442, A. v. d. Wiel (Velsen) 440. H. Ros (Velsen) 403; M. de Haas (Schagen) 381. Kamp. Heren B: P. Neefkes 414, M. Doggenaar 407, Snijders 403, Koppe Kamp. Heren C: A. Mienis 401, A. Koster 398, Dr Westerkamp 346, B. Koster 335. Kamp. Dames A: Mevr. De Haa3 417, mevr. Bosch 397, Mevr. v. Uitert 374, mevr. Berkhout 327. Kamp. Dames B: mevr. Köllmann 389 mevr. Piet 364. mevr. De Boer 343, mevr. Stem's 300. Kamp. Dames C: mevr, Boereboom 351, mevr. Schoonhoven 321, mevr. Buisman 303, mej. Knuppel 239. Kamp. korps Heren A: OKA 2151, Koekoek 2107, Alles Om (Velsen) 1939, ZEKZ 1922. De Burg 1902. TOP 1886, OZEK 1871. Korpsprijs Heren A: OKA 702, Koe koek 670. De Burg 661. ZEKZ 647, Alles Om (Velsen) 643, TOP 638, OZEK 600. Pers. prestaties van OKA: W. v. d. Bosch 453. Eickholt 441, Winder 435. v. Spanje 424, M. Witte 398. Pers prestaties van Koekoek: A. Jonker 443, B. Willers 435, A. Köll mann 434, G. Genefaas 432, Joh. Die pen 363. nen aanpakken, zoals helpen schoonma ken, zolders van grote zaken opruimen auto's wassen, e.d. Het publiek heef: ten tweede male getoond de werklust van de padvindersjeugd te waarderen. Zij is dit waard omdat gewerkt wordt voor anderen nu voor het Rampenfonds, straks om de gehandicapte padvind(st)- ers te kunnen laten deelnemen aan liet internationale BE-kamp Agoon in Bel gië. Kranige redding door dertienjarig meisje QORRIE GROEN (13 jaar) uit de Middenstraat 27 heeft de hele Zondag op bed gelegen met een gloeiend hete kruik. Dat moest van de huisarts, want ze was 's morgens pardoes het ijskoude water van de Singel ingedoken om de vijfjarige Leo Galis te redden, die met zijn slee van de Vest was ko men glijden en op de laatste meters het stuur was kwijtgeraakt. Hij was in volle vaart het dunne ijsvloertje opgestormd, dat onder zijn gewicht terstond bezweek. Leo verdween met slee en al onder water. En het gebeurde zo snel, dat hij geen tijd krec": een gil te slaken. CORRIE GROEN De eersle en.... Een meneer, die het ongeluk zag gebeuren begon luidkeels om hulp te roepen en dat hoorde Corrie toen ze met haar vriendinnetje over de Vest kwam aanwandelen. Ze was juist uit de kerk gekomen en had haar Zondag se kleren aan, maar ze aarzelde geen seconde toen ze wist wat er gaande was. Vergelijking met Cor Ruys drong zich telkens op WIJLEN Cnr Ruys heeft in het laatst van zijn leven triomfen gevierd in het matroTersstuk van de Engelsman Hugh Hastings „Meeuwen boven Sorrento". Men kan zieb afvragen of er een stuk bestaanbaar was, dat onder de werking van zijn bezielend kunstenaarschap niet temïnste een klasse beter werd dan het in feite was. Qua toneel was wat hij op zyn repertoire plaatste meestal niet zo geweldig: hei was plezierig en verantwoord, maar zonder veel diepgang. Als hij het met zyn troep uitvoerde, werd het meestal de moeite van het zien meer dan waard. Bovendien speelt zijn troep als geheel lang niet sterk. Zo kregen we gister avond na een nogal slap en rammelend begin een voorstelling te zien met mo menten van sterk wisselende kwaliteit. De matrozen werden echt voor ons neer gezet als mannen van het- klassieke ruwe-bolster-blanke-pit-t.vpe,- Niemand zag er tegen op, om die bolster nog eens extra ruw te maken, wanneer dat in de dialoog zo uitkwam. Niemand ook schuwde het gebruik van dramatische effecten. In de vertolking van Badgar door Herman Bouber herkenden we de oude rot. die deze soort rollen in zijn leven talloze malen heeft gespeeld. Hij was. met André van Dijk als sergeant Her- bert, wel het best op dreef, hoewel Her- bert ons te weinig genuanceerd en te veel volgens een bepaald schema ge speeld voorkwam. Jan Kelly had als Lofty veel meer pijlen op zijn boog. De rest was goed, zonder meer. Geheel vol daan heeft er niet één. Het publiek toonde zich welwillend en erg goedlachs, dit laatste ook op mo menten waarop dat helemaal niet ver langd werd. De spelers hebben er zich niet door van de wijs laten brengen. Van W. Voorstelling van sterk wisselend peil Nu vliegen die meeuwen boven de Jcaaemat. waarin Herman Bouber en zijn medespelers gedurende een- avond figuren als Herbert en Badger voor ons pogen te doen leven. De verleiding is schier onweerstaanbaar, om Boubers matrozen te gaan vergelijken met die van Ruys; wij hebben die klip gister avond lang niet altijd kunnen omzeilen, eerlijk gezegd. Hier zullen we trouwens niet door gaan met vergelijken, want dan komt Bouber er veel minder gunstig af dan eigenlijk wel fair is. Dat wil niet zeg gen dat we een onvergetelijke voor stelling hebben gezien: integendeel. Bouber schuwt geen grove effecten, wanneer hem die in zijn kraam te-pas komen, maar hij weet lang niet altijd weg met subtiele nuances en plotse linge wisselingen in sfeer en stemming. Vrouw werd door aulo meegesleurd Zaterdagmorgen tegen acht uur re den twee vrouwen over het Kerkplein in de richting Langestraat teren vanuit de Koorstraat een vrachtauto naderde, die wegens de gladheid van de weg, bij het remmen doorslipte. De ene wiel- rijdster slaagde erin de vrachtauto voorbij te rijden. De andere werd door het geblokkeerde rechter voorwiel ge grepen en over een afstand van 5 me ter meegesleurd. Op het politiebureau werd door dr Degenaar eerste hulp verleend, die constateerde dat de vrouw enkele gekneuse ribben had opgelopen. Zij 15 naar haar woning overgebracht. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Een vrachtauto die Zaterdagmor gen ook niet goed met de weg „over weg" kon. botste tegen de leuning van de Boompoortsbrug aan het Zeglis. De leuning van de brug werd vernield. 30. Jimmy bedankte de man van de benzinepomp voor de raad. welke hij hem had gegeven, maar hij deed het met een bedrukt gezicht- Tegen Piet Potlood zej Hij: ,,'t Ziet er niet zo erg mooi voor ons uit, Piet. Als ik 't goed begrijp is het een goed georganiseerde roversbende, die op ons loert. Dat gaat ons tijd kosten en dat vind ik hoogst vervelend, want op die manier komen wij nooit tijdig in het gebied der Roeki- raki's". Piet Potlood knikte. „Als wij daar ooit komen", zei hij op weinig op gewekte toon. Jimmy Brown keek zijn 1 tochtgenoot een beetje ontstemd aan. „Als wij daar ooit komen?" vroeg hij verontwaardigd. „Natuurlijk béreiken wij ons doel. Dat stelletje rovers is hard bezig mij boos te maken en als zij mij in zo'n stemming aantreffen, zijn zij nog niet jarig...." Jimmy bleef even na denkend naast de Witte Engel staan. Toen zei hij op en langzame toon te gen Piet Potlood. „Weet je wat we gaan doen, Piet? Wij tuffen vannacht lekker door, rovers of geen rovers. Denk je dat ik mijn reisplan door dat tuig in de war laat schoppen? Dan kennen de he ren mij nog niet. Vooruit Piet. we drin ken hier een paar lekkere kopjes kof fie, daar blijven wij wakker van en dan zetten wij over een uurtje onze tocht voort en we rijden met gedoofde kop lampen. dan lopen we niet zo gauw in de gaten". Piet Potlood zei niet veel terug. Hij had veel liever de nacht in de veilige oase doorgebracht, maar hij wilde in geen geval de indruk maken bang te zijn. „Net wat je wilt, Jimmy", zei hij op een quasie onverschillige toon. LEO GALIS ....de tweede keer..., „Kan je zwemmen?" riep de man öp de walkant, maar Corrie Groen had geen tijd om hem te antwoorden. Ze had haar jas al op de sneeuw ge gooid, scheurde haar kousen en schoe nen uit en liet zich voorover op het ijs vallen, dat geen enkele weerstand bood. Zwemmende en tegelijkertijd het ijs wegbrokkelende bereikte ze de jeugdige drenkeling, die zich ongeveer drie meter uit de kant bevond. Leo zei niets, hij riep niet, maar hij klemde zich angstig aan het dappere meisje vast, dat hem tussen de ijs- schotsen door naar de veilige oever bracht. De scherpe kanten van het ijs schuurden langs haar armen en benen en met schrammen overdekt krabbel de Corrie met I?eo de wal op, waar intussen voldoende mensen klaar stem den om het tweetal de hand te reiken. Toen hij vaste grond onder zijn voe ten voelde begon de kleine drenkeling te huilen. Bibberend van de kou is zijn dappere redster achterop een fiets naar huis gebracht. Ze lag al onder de wol toen haar vriendinnetje de kleren kwam brengen. ONDER DE WOL „Hete thee en hele kruiken", had de huisarts gezegdHetzelfde recept gold voot Leo, die een paar stralen verder in de Kinheimstraat nr 16 ivoont en (Ie rest van de Zondag ook al onder de dekens doorbracht. „Verleden jaar heeft hij ook al eens in het water ge legen", vertelde zijn vader. Leo keek schuldbewust naai- hem op.... Corrie Groen is in het water net zo thuis als op de begane grond. Ze kón al zwemmen toen ze vier jaar was en bezit de zwemdiploma's A, B en C. Ze weet dus wat reddend zwemmen is, maar dat ze de eersle keer, dat ze iemand uit het water haalde zo'n ijs koud bad zou oplopen had ze toch niet gedr cht. Onbewust is ze een goede propa gandiste geworden van de Koninklijke .Bond tot het redden van drenkelin gen. die als devies voert: „Zolang niet iedereen kan zwemmen, moet iedere zwemmer kunnen redden". Over één ding zat Corrie in. Ze heeft van een onbekende gever een rijksdaalder gekregen. Die werd bij haar thuis gebracht en ze wil het geld beslist niet hebben. „Ik geef 't maar aan het Rampenfonds", zei ze. Het was het eerste waarover het dappere ding begon toen we de kamer binnenstap ten. De kordate redding vond ze al helemaal niet belangrijk meer Belangwekkende lezing in Harmonie Op een bijeenkomst, belegd door het commissariaat Alkmaar van het Joods Nationaal Fonds en de Joodse culture le commissie, sprak Zaterdagavond in „De Harmonie" de heer G. Bolle, com missaris voor Nederland van genoemd Fonds, dat in 66 landen van de wereld zijn organisaties heeft. Nadat ter nagedachtenis van de slachtoffers van de watersnood een mi nuut stilte was gehouden, ving spreker zijn betoog aan met de spreuk „Luctor et Emergo", die helaas nog niet op het Joodse volk van toepassing is. Het heeft eeuwenlang geworsteld, maar is feitelijk nog niet boven gekomen, Toen in 1945 de bevrijding was geko men, scheen aanvankelijk dat het lij den in de voorafgegane jaren niet ge heel vergeefs was geweest. De grote verwachtingen zijn echter niet uitge komen. Ongeveer 2 millioen Joden leven thans achter Het ijzeren gordijn, waar geen nationale gedachte, cultuur of opvoeding mogelijk is. Behalve Rus land en zijn satellieten trachten ook de Arabische landen het joodse volk klap op klap toe te brengen. De Joodse jeugd, vooral afkomstig uit Rusland, Polen en Roemenië, die tijdens de oorlog in de Joodse Brigade diende, heeft de vrijheid van de Jood se staat echter bevochten. Het ontstaan van de staat Israel verbeterde de Joodse positie in de wereld. Thans is deze weer zeer dubieus. De bomaan slag. die slechts door de Russen als •oorwcndsel voor hun houding wordt gebruikt, keurde spreker af. Hij kon ieh echter indenken, dat jonge men sen, die hun hele familie hadden zien uitmoorden, op een segevon moment tot een houding komen, waarbij rij lvordt vriendelijk verzoet elk anti-semilisme, dat zij ontmoe ten. militant aanvallen. „Er is slechts één oplossing voor het Joodse volk", zei de heer Bolle, „en die is, dat Israël elke balling opneemt. De grond dient onvervreemdbaar volks eigendom te zijn. Veel grond moet nog worden aangekocht en is tot heden buitenlands bezit. 1-Iet Joods Nationaal Fonds financiert uit giften en de in houd van spaarbusjes reeds gedurende 52 jaar deze grondaankoop en verbe tering door bevloeiing. bebossing en wegenaanleg in het huidige Israël, Ver volgens werd een tweetal Israëlische films geprojecteerd. „Tent City" toont de aanvankelijk grote moeilijkheden, wanneer emigran ten van zeer uiteenlopende landaard samen de in onafzienbare rijen opge trokken legertenten moeten bewonen. De documentaire rolprent „Zo was het" bracht beelden van de historische zelfstandigheidsproclamatie door pre mier Ben Gurion in 1948 en de daarop volgende strijd van het Israëlsche le ger tegen zes Arabische landen die het onderspit moesten delven. Israël is steeds waakzaam gebleven en nog ploegt de boer er met het geweer over de schouder. „In 't Klein" eerste in klaverjastornooi De finale van bet nederlaagt.vmool van „In '1 Klein", waaraan is deelgenomen door een-on-twintig teams, elk van vijf koppels, is gewonnen door oe organise rende vereniging met 23575 punten, ie prijs; KOMECO 2996G p., 3e prijs; "t Kla vertje" met 10626 p.. 4e prijs; Lichtbedry* ven met 19263 p. De marsen prijs werd behaald door „In 't Klein" met IS marcen. Evacué raakf-e hond kwijt Een evacué uit Ouwerkerk op Schou- wen-Duiveland. die Vrijdag in Alk maar was op doorreis n3ar zijn familie Op Wieringen. is hier zijn hond kwijt geraakt. Het dier beet het touw door en nam de kuiten. Het is een gele jachthond met een witte vlek en ieder- erstrekken •iendelijk verzocht deze door te geven aan P. de Haan. Nieuwstraat 17, Hippolytushoef (tel. K 2279416). GESLAAGD VOOR DOCTORAAL Voor het doctoraal examen arts is aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam geslaagd de heer A. J. v. cl. Grient.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2