DE WAARDE VAN ONS RAMPENFONDS VERTELLINGHE AENGAENDE DE ZEE Inentingsmotie-ds Zandt verworpen Helpt! KONINGIN EN PRINS BEZOCHTEN TEXEL LANDBOUWHERSTEL vangt werkzaamheden aan N' NT Pag. 2, Derde blad DELFTSCHE COURANT Zaterdag 14 Februari 1953 Geldhoeveelheid wordt niet vergroot, maar verplaatst naar gebieden waar geld nodig is IN een aantal dagen, dat men op de handen kan aftellen, wist iedereen in Nederland wat het Rampenfonds bete kende. Vraagt men naar de waarde van dit instituut, dan zal men geneigd zijn om deze af te meten naar het aantal millioenen, dat hierin gestort is. Eigenlijk is die waarde hoger, nog afgezien van het fantastisch enthousiasme, waar mee het totaalbedrag dagelijks wordt verhoogd, zowel van de zijde van het bedrijfsleven als door particulieren. Er zijn door de overheid aan dit instituut tal van facilitei ten verleend, die elk ander fonds moet ontberen: aftrek van de giften van het fiscale inkomen voor 1953 en op speciaal verzoek van het belastingjaar 1952. De Vennootschapsbelas ting zal eveneens minder opbrengen door de stortingen. De posterijen stellen betalingen ten voordele van het fonds vrij van het stortingsrecht. Vanzelfsprekend kan ons volk door de genoemde fiscale tege moetkomingen zijn barmhartig heid en meeleven met de water catastrofe uitvieren. De overheid heeft zeer wel ingezien dat de structuur van ons belastingstel sel het afstaan van vrijwillige bijdragen remt. Wij hebben deze duidelijke erkenning nog nooit op zo'n illustratieve wijze ver tolkt gezien als bij dit Rampen fonds. Het culturele leven van ons volk is na de oorlog in een fis caal dwangbuis geperst, waar- i door grote waarden als barm- hartigheid, meeleven, enthousi asme voor kunst en wetenschap, belangstelling voor een anders noden, dreigden te verkalken in een corset van belastingregels, dat nu ineens gesprongen is. De uitspraken door verschei dene leden van onze volksverte genwoordiging in de Kamerzit tingen van de laatste tijd wezen op de knellende fiscale banden, waarin ons bedrijfsleven is ge klemd. Verschillende groeperin gen in ons volk voelen dagelijks de druk van de fiscus. Een toe slag op de belastingheffing met het doel de gevolgen van de wa tersnood daarmee te bestrijden, zou zeker niet met enthousiasme door ons volk zijn begroet. Bo vendien hadden onze belasting deskundigen direct voor het vraagstuk gestaan welke belas tingplichtigen dan wel moesten worden aangesproken. GULDEN WANKELT OPNIEUW Niemand in ons volk zal de uitspraak durven verdedigen, dat de getroffenen zelf maar de schade van het water moeten lijden. Dit is 'n zaak van heel ons volk, zo is ons oordeel en daar mee staat onze regering voor de taak om te zorgen dat de water schade wordt hersteld. Dit is geen vraagstuk, het is eenvoudig de wil van ons volk. De regering is dan ook begon nen met het aanbod om de dij ken voor rekening van het rijk te herstellen. Dat is nog maar het begin van de uitgaven, die uiteindelijk het milliard verre zullen overschrijden. Kan onze financiële toestand die last dra gen? Het zal moeten en dus vre zen wij het ergste voor de goede positie van de gulden. Het tegoed van het rijk bij de Nederlandse Bank heeft het milliard overschreden. Daarnaast bestaat er nog een rekening met honderden mil lioenen guldens, die als tegen waardefonds voor de Mars hall-hulp werd geschapen. Zou men eenvoudig in snel treintempo dit geld gebruiken om de dijken te dichten en de nood te lenigen, dan zou dit geweldige bedrag ais een la wine op de geldcirculatie wor den gestort, waardoor prijs stijgingen en inflatiegevaar in Nederland terstond zouden te rugkeren. Dit moet zoveel mo gelijk worden verhinderd. LICHTPUNTEN De financiële horizon van de ongekende ramp is niet geheel duister. Vanzelfsprekend zal Amerika de morele plicht jegens zijn trouwe bondgenoot Neder land verstaan. Er komt een flinke hulp uit de V.S. Ook Ca nada zal ons tegemoet komen. Dan zijn er enkele honderden i millioenen op de begroting uit- Muskusral: vijand van de dijken Als gevolg van de watersnood in Nederland en België moet ern stig rekening worden gehouden met een sterke uitbreiding van muskusratten in noordelijke rich ting. De dieren leveren gevaren op voor dijken en andere water keringen door wroeten in de grond. Vooral in het overstroomde gebied zal de aanwezigheid van muskusratten vrij gemakkelijk te constateren zijn, daar de dieren de hoge delen van dijken opzoe ken of hun toevlucht in bomen of takkebossen vinden. De plantenziektenkundige dienst verzoekt dringend in het door watersnood geteisterde gebied op dit dier te letten. Het is een grote donkerbruine rat die van neus punt tot staartpunt ongeveer 65 cm lang kan worden. Het typische kenmerk is de afgeplatte staart. Alle andere ratten hebben rol ronde staarten. Indien de aanwe zigheid ergens wordt vermoed, dient men dit onverwijld met zo nauwkeurig mogelijke plaatsaan duiding bij de plantenziekten- kundige dienst te Wageningen op te geven. Voor iedere gedode muskusrat wordt een premie van vijf gulden beschikbaar gesteld. Het is van groot belang dat de vernieler van waterkeringen zich niet in het ge teisterde gebied kan vestigen. getrokken voor de werkverrui ming. Deze kunnen grotendeels in het noodgebied worden be steed. Zeer vele handen kunnen daar werk vinden. Overigens zal onze gehele be groting moeten worden gerevi deerd, waardoor het zwaarte punt van alle mogelijke uitga ven meer in zuidwest-Neder land kan komen te liggen. Tenslotte is er het Rampen fonds. Dit is een soort sluitpost op de rij van beschikbare mid delen. Hierin wordt elke vorm als een stofzuiger een deel van het nationaal inkomen uit dit jaar wegzuigt en dit in West- Brabant, Zeeland en Zuid-Hol land op de polders stort. Daar mee wordt dus de geldhoeveel heid in ons land niet vergroot. De uitgaven aan de ene zijde worden teniet gedaan door de besparingen van hen, die zich offers willen getroosten voor de herbouw van het getroffen landsdeel. Het is dus geen won der dat alle hens aan dek wor den geroepen om dit fonds te versterken. Wanneer de buitenlandse hulp, inclusief die van V.S., aan de toezeggingen zal beantwoor den en de giften uit alle delen van de wereld blijven stromen, dan zal er reeds een flink stuk van de ondergelopen polders uit deze inkomsten kunnen worden drooggelegd. Zien wij daarnaast als Nederlanders ons eigen be lang, dan zullen wij na enkele weken van flink bijdragen onze financiële steun aan het natio naal rampenfonds niet staken. Het gaat hier niet om een weldadigheidsfonds. De inzet van deze actie is de economische kracht van ons volk in de eerst komende jaren. Het gaat om eco van vrijwillige financiële hulp- nomische terugval met nieuwe verlening saamgebundeld. Daar in komen de fantastische bedra gen uit het buitenland, zoals de Zweedse hulp van meer dan 5.millioen! Daarin komt de opbrengst van collecten en radio acties, die grotendeels uit het lopende inkomen worden ge financierd. DE STOFZUIGERZAK De economische waarde ervan ligt hierin, dat het rampenfonds drang tot consumptiebeperkin< of om blijvend herstel. De vrij willige belasting door tijdelijke flinke offervaardigheid voor het rampenfonds onszelf opgelegd, kan er toe leiden dat ons land de gevolgen van de vloed in korte tijd weer te boven komt. De schade der vloed kan ons nationale leven bedreigen, het rampenfonds kan die dreiging afwenden, mits het door geheel ons volk wordt gedragen. Bijzondere maatregelen noodgebieden Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gis teren z.h.s. de nieuwe stoomwet aangenomen. Het artikel om de verplichte keuring door de on dernemers zelf te laten betalen werd voordien aangenomen met 4731 stemmen. Tegen waren de A.R., C.H.U., V.V.D., C.P.N. en S.G.P. en de heren Lucas en van Rijckevorsel (k.v.p.). Het amendement van ds Zandt op de inentingswgt.werd na een breed debat ontoelaatbaar ge acht. Ds Zandt (s.g.p.) bestreed uiteraard, dat zijn voorstel, over het verplicht aangeven van ziektegevallen die het gevolg zijn van de inenting door de dok toren, buiten dit ontwerp viel, dat alleen de mogelijkheid tot kosteloze inenting wilde verrui men. Zijn opvatting vond, vrij wel geen ondersteuning. De heer Zandt veranderde daarop zijn amendement in een motie, die dezelfde inhoud had. Deze werd verworpen met 1069 stemmen. Uit verschillende fracties stem den er een paar leden voor. De heer Mol (k.v.p.), de enige arts in de Kamer, noemde de motie „een motie van wantrou wen jegens de Nederlandse me dici". Een omschrijving, die gaarne door staatssecretaris Muntendam werd overgenomen. Aan een verplichting had hij geen behoefte daar de artsen zulke ziektegevallen reeds vrij willig onmiddellijk doorgeven. - 50 mill. 45 mill. - - 40 mill. 35 mil!. - - 50 mill. 25 mill. - - - 20 mill 15 mill. - - - 10 mill. 5 mi!!. Rampenfonds ruim 42 millioen Bij het Nationaal Rampen fonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van ruim ƒ42.000.000 binnengeko men aan geld, gestort via de Nederlandse Bank, de postche que en girodienst, en aan contanten. Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampen fonds, Statenlaan 81, 'sGra- venhage. De wijziging van de Lager Onderwijswet kon nog niet worden afgehandeld. De stem mingen zijn uitgesteld tot Dins dag a.s. De stemming over de mogelijkheid van Esperanto op de lagere school wordt met spanning tegemoet gezien. De K.V.P. en de C.H.U. hebben zich reeds tegen verklaard. De A.R. heeft zich nog niet uitge sproken, terwijl de rést voor is. Ook bleven er nog een paar amendementen van de heer De Loor (arb.) over. Eén daarvan bepaalt, dat onderwijzers die een beroep aanhangig hebben ge maakt tegen hun ontslag hangende dit beroep in het ge not van hun wedde blijven ge steld. Ook wierp hij in een amen dement de vraag op, of onder wijzers die lid van Gedeputeerde Staten worden op non-actief ge steld kunnen worden. De grote kwestie is: wat is non-actief? Daarover zullen we Dinsdag meer horen. De noodtoestand. De Kamer heeft ook reeds be handeld het wetsontwerp tol vaststelling van voorschriften ter bescherming van schuldena ren, alsmede het administra tieve recht, in verband mèt de bijzondere omstandigheden, ont staan door de op 1 Februari in getreden noodtoestand. De minister van Justitie, de heer Donker, verheugde zich er over, dat de Kamer het ontwerp zo snel wilde behandelen. Hij ver klaarde er bezwaar tegen te moe ten maken schulden van pu bliekrechtelijke aard te betrek ken in de werking van de on derhavige wet. Voor een alge meen uitstel van betaling van schulden voor alle bewoners van het noodgebied, zoals sommige leden blijkens het verslag had den voorgestaan, zegt de minister niet te gevoelen, omdat er z.i. geen aanleiding bestaat voor een algemeen moratorium. Ook naar 's ministers oordeel moet de intrekking geschieden met inachtneming van een rede lijke termijn. Namens de rapporteurs ver klaarde de heer Burger (arb.), dat in dit stadium men zich van een gedachtenwisseling wenst te onthouden. Het wetsontwerp werd z.h.s. goedgekeurd. W' M* DE DIJK IS DICHT BI] BROUWERSHAVEN Op initiatief van de gemeente Brouwershaven is na een aantal dagen van hard werken door Ne derlandse en Engelse militairen, o.a. een afdeling van het regiment „Jan Willem Friso", Nationale Reserve, de Koninklijke en Engel se marine en burgers, de Oost- havendijk gedicht. Dit was het eerste dijkgat met een snelle uit- stroming, dat gedicht werd op Schouwen en Duiveland, zonder rijshout, draglines, enz. Het was een felle strijd tussen een honderd mensen en de sterke zeestroming. Een omroeper moest de gemeente door om het meest kritieke ogenblik alle weerbare mannen op te roepen. Verbeten werkte iedere burger en militair aan het transport van zandzakken. Daarna, in een koude oosten wind, kwamen de burgemeester, de dokter, zeeofficieren en land- officieren, wat landbouwers en een knecht, totdat bij velen het bloed uit de nagels liep. Maar zij wonnen het tenslotte na enige zware overspoelingen. De dich ting is voorlopig afgewerkt met grote lichamen. Vandaag ging men weer bij laag water verder. Door deze vrijwillige arbeid is een grote zeedijk gered en het behoud van drooggebleven polders be noorden Zonnemaire verzekerd. Militairen en dijkwerkers werken hard aan het herstel van de dijk Zowel Koningin Juliana als prins Bernhard hebben Vrijdagmor gen een bezoek gebracht aan het eiland Texel, waar de Eendrachts- polder is ondergelopen en zes slachtoffers, leden van een hulp colonne, zijn te betreuren. De Koningin kwam met de veerboot uit Den Helder. De prins, die onverwacht het eiland bezocht, arri veerde tegen kwart voor elf met een sporttoestel op het vliegveld. Toen de veerboot tegen half twaalf de haven van Oudeschild bin nenvoer, stonden op het havenhoofd ongeveer honderdvijftig eilandbewoners op de aankomst van H.M. te wachten. De zon brak juist even door het grauwe wolkendek heen toen de boot meerde. Teleurstelling voor Rilland Bath In Rilland is men ernstig on gerust over het beëindigen van de militaire bijstand in algemene zin. Men vreest, dat de militai ren die ook in Zeeland werken aan de dijken, niet meer terug zullen keren. Dit zou een ern stige belemmering vormen voor de uitvoering van een groots plan, dat niet minder inhoudt dan door het leggen van een nooddijk met één slag duizend ha. van de 1300 ha, grote Rei- gerbergsche polder bij Rilland terug te winnen. Dit betekent dat ook Rilland weer droog zou komen te liggen, evenals de spoorlijn en de rijksweg tussen de Kreekrakdam en Krabben- dijke. Als het leggen van deze nooddijk wil lukken, is er weer een stuk van de verbinding her steld en kan er weer een trein rijden van Bergen op Zoom naar Krabbendijke. Daarop wil men dan een bus laten aansluiten van Krabbendijke tot Kapelle, van waaruit weer een trein zal rij den tot Vlissingen. Nachtvoorstelling voor Rampenfonds De NOMA (Nederlandse Orga nisatie van Musici en Artisteu.), de „Algemene Bedrijfsbond" (ar- tisten, musici, film- en theater- personeel) en de N.T.B. (Neder landse Toonkunstenaarsbond) or ganiseren tezamen een bijzondere voorstelling in de nacht van Vrij dag 20 Februari a.s. in het City theater te Amsterdam. Alle bij de organisatie, de re clame en de uitvoering betrokke nen werken belangeloos mee, ten einde de opbrengst, die bestemd is voor het Nationale Rampen fonds, zo groot mogelijk te doen zijn. In het programma treden o.a. op: mevrouw Enny Mols-de Leeu- we, Hetty Blok, Lia Dorana, Wim lbo. Rodi Roeters (sneltekenaar), de Balsamo's (modern magic-act); het Holborn trio balance-act). Majoco trio (Zuidamerikaanse zang), Liesbeth Lunow en Fons Kankaart (intern, zang-duo), Jan Oradi (imitator), Raspini ('s we relds grootste jongleur). Mac Croy (negro-spirituals). Nicky Noble (muzikale dwaasheden), Jack Smith Company (accordeon trio), Cor Lemaire en Joop de Leur aan de vleugel,het City theater-orkest O.I.V. Rud Cheval en groot strijkorkest o.l.v. Hugo de Groot. KLM brengt zandzakken naar Engeland Toen de K.L.M. hoorde van het Britse verzoek aan diverse Eu ropese landen om met spoed tien millioen zandzakken te zen den. heeft zij direct aan de Brit se diplomatieke vertegenwoor digingen in die landen doen weten, dat zij bereid is die zak ken, voorzover er vrachtruimte vrij is, gratis te vervoeren. De K.L.M. wil hiermee haar waar dering uiten voor de hulp, die Nederland van Engeland heeft ontvangen. De K.L.M. heeft ondertussen nog steeds druk werk met het vervoer van hulpgoederen naar ons land. De watersnood en de ziekenfondsen Personen, die getroffen zijn door de watersnood en onder de regeling hulpverlening oor logsslachtoffers 19401945 val len, wordt ongeacht of zij geëvacueerd zijn aangeraden zich onverwijld bij een alge meen ziekenfonds in hun ver blijfplaats te laten registreren. De algemene ziekenfondsen geven aan de personen, die zich ter registratie aanmelden, alle verstrekkingen, waarop ook de verzekerden bij die ziekenfond sen recht hebben. WIENER SANGERKNABEN ZINGEN VOOR RAMPEN FONDS Naar wij vernemen zullen de Wiener Sangerknaben begin April op doorreis naar Engeland enkele dagen in Nederland ver toeven. Zij zijn voornemens hier vier of vijf concerten ten bate van het Rampenfonds te geven. Over data en plaatsen dezer con certen is nog niets beslist. De Koningin, de commissaris in de provincie Noord-Holland en de burgemeester van Texel namen in de hofauto plaats en reden naar Oosterend. Daar stapte het hoge gezelschap over in jeeps. De tocht ging naar Ze venhuizen, waar de Oostersluis, één van de bedreigde punten, in ogenschouw werd genomen. Vervolgens ging de rit naar het noorden, naar de Noorderdijk, waar het aanstormende water een gat van 130 meter in de dijk heeft geslagen, waardoor de 260 hectare grote Eendrachtpolder onderliep. De laatste tientallen meters moesten echter te voet worden gedaan. De Koningin wandelde naar het gat, waardoor nogsteeds het water stroomt. Staande op de met tientallen zandzakken herstelde afgebro ken dijken liet de Koningin zich zeer uitvoerig door een dijkwer ker en door de deskundigen in lichten over hetgeen zich hier op die rampzalige eerste Februa- rimorgen heeft afgespeeld. De sneeuw had 't gehele eiland met een wit kleed bedekt en de ondergelopen Eendrachtpolder, waar boven het reeds gezakte water hier en daar het land weer zichtbaar is en twee verlaten boerenhoeven uitsteken, bood een trieste aanblik. Op de dijk was een groot aan tal dijkwerkei's, met assistentie van dertig soldaten van het re giment „Johan Willem Friso" uit Assen, druk doende tussen twee rijen palissaden een beschoeiing aan te brengen en deze met be hulp van een dragline vol te storten met klei Het gat in de dijk is inmiddels nog niet ge dicht. Lange tijd sprak de Ko ningin met de dijkwerkers en de militairen. Ook prins Bernhard had vroe ger in de morgen met wethouder S. de Waard dit punt bezocht. Juist toen de jeeps de dijk na derden, vloog de prins er over heen. Als groet cirkelde hij enige Op haar inspectietochten in de rampgebieden kwam Koningin Juliana gisteren op Texel, waar zij de herstelwerkzaamheden aan de dijk van de Eendrachtspolder in ogenschouw nam. malen laag over deze dpor het land ploegende autocolonne heen. Tot slot van haar tocht ging de Koningin naar de vuurtoren, waar zij de auto verliet en zich over de duinenrij naar het strand begaf. Daarna keerde men naar Den Burg terug, waar H.M. om streeks twee uur arriveerde. Voor hotel „De Lindeboom" stonden enkele honderden eilandbewoners. Vooral de jeugd was hier goed vertegenwoordigd. Met een driewerf hoera werd de landsvrouwe bij haar aankomst begroet. In het hotel onderhield de Koningin zich enige tijd met de familieleden van de zes slacht offers. Des middags bracht prins Bernhard een bezoek aan Helle- voetsluis en Nieuwenhoorn op Voorne-Putten. De prins nam ook de dichtingswerkzaamheden aan de Oudenhoornse Zeedijk in ogenschouw. Aanmelding van schade kan van Maandag af worden gedaan Als orgaan voor de vaststelling en de bevordering van het her stel van de agrarische schade in het watersnoodgebied heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de rijks dienst voor landbouwherstel aan gewezen. Bij de uitvoering van de werk zaamheden zullen de technische diensten van het ministerie zo veel mogelijk worden ingescha keld. In het bijzonder zal met het herstel van de cultuurgrond het apparaat van de cultuurtech nische dienst volledig worden belast. De cultuurconsulenten in de betrokken provincies zijn tot inspecteurs van de rijksdienst voor landbouwherstel benoemd. Onder verantwoordelijkheid van deze inspecteurs, te Breda, Goes en Den Haag, zal ook de enquête en de vaststelling van de schade via de plaatselijke bureauhouders van de voedsel- commissarissen in de getroffen provincies en met behulp van deskundigen geschieden. De organisatie van de werk zaamheden is in grote lijnen ge lijk aan die in de jaren 1945 en volgende, waarbij thans echter een aanmerkelijke decentralisatie is doorgevoerd. Alle boeren en tuinders in het watersnoodgebied, die scha de hebben geleden, kunnen zich van 16 Februari af aanmelden bij de plaatselijke bureauhou ders van de voedselcommissaris. De aanmeldingen worden door de plaatselijke bureauhouders doorgegeven aan de rampscha- de-bureau's, waarin afzonderlijke UITKERINGEN AAN GEëVACUEERDEN Binnen enkele dagen kunnen de burgemeesters nu een mede deling vewachten van de direc teur van het Nationaal Rampen fonds. Zij worden daarin ge machtigd aan de in hun gemeen te vertoevende evacué's die dit wensen, een bedrag uit te keren van tien gulden per volwassene, van vijf gulden voor kinderen boven vijftien jaar en van f 2,50 voor kinderen beneden vijftien jaar. De burgemeesters is ver zocht met de uitbetalingen te wachten tot de desbetreffende circulaire is ontvangen. De bedoeling is, de geëvacu- eerden in staat te stellen de meest noodzakelijke artikelen aan te schaffen zoals scheer- en naaigerei, tandenborstel, zeep e.d. De burgemeesters kunnen de declaraties hiervoor indienen bij het ministerie van Maatschappe lijk werk, dat ze centraal kan beoordelen. Uitkeringen "hier voor mogen onder geen voor waarde worden gedaan uit de opbrengst van locale inzamelin gen. Dijkgat bij Kruiningen schuurt nog uit Het dijkgat bij Kruiningen schuurt nog steeds uit. Het is thans 500 meter breed en ver toonde gisteren op één plaats bij laag water zelfs reeds een diepte van 22 meter. Donderdag was de grootste diepte nog maar 15 meter. NIEMAND TERUG De burgemeesters van Zierik- zee, Noord-Gouwe, Zonnemaire en Brouwershaven maken be kend, dat niemand, ook evacué's, niet, zich naar Schouwen-Dui- veland mag terug begeven dan na toestemming en oproep van de burgemeester der betrokken gemeenten. Herbouw scholen in rampgebied gaat voor De minister van O., K. en W. heeft meegedeeld, dat de restau ratie of herbouw van scholen in het door de overstroming ge troffen gebied voorrang boven alle andere zal krijgen. Het voor de uitvoering van genoemde werken vereiste bouwvolumen zal de minister zo spoedig mo gelijk beschikbaar stellen. Afschaffing schoolgelden L.O.? Minister Cals deelde gister middag in de Tweede Kamer mede, dat een debat over de in ning van de schoolgelden al of niet door het onderwijzend personeel geen zin heeft, daar in de toekomst toch wel een voorstel zal worden gedaan om de schoolgelden voor het lager onderwijs af .te schaffen. vertegenwoordigers van de mi nisters van Financiën, van We deropbouw en Volkshuisvesting en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zitting heb ben. Deze rampschade-bureau's belasten zich met de verdere registratie, enquete en dergelijke, waarover zo spoedig mogelijk nog nadere mededelingen zullen volgen. Zo nodig kan een geldelijk voorschot worden verstrekt. Dit voorschot dient uitsluitend bij de plaatselijke bureauhouder te worden aangevraagd. Na onder zoek zal een eventueel te verle nen voorschot door tussenkomst van het rampschadebureau wor den uitgekeerd. De Oceaensche oft Wilde Zee, groot, oneyndelyck ende hooghmoedich EEN Italiaanse officier uit de zestiende eeuw, die o.a. de Nederlanden heeft bereisd, gaf in 1566 een „Beschrij- vinghe van alle de Nederlanden" uit. Daarin vertelt hij ook, argeloos en geïm poneerd als een bewoner van de Middel- landse-Zeekusten maar kan zijn tegen over de grauwe, grimmige zee van het Noorden, van de „Oceaensche oft Wilde Zee, groot, oneyndelyck ende hooghmoe dich" en over de „seer groote ende sware schaden" die deze zee de Nederlanden herhaaldelijk toebrengt. Maar ook weet hij reeds te vertellen van de „konste ende behendicheydt der inwooneren", die dij ken en andere kunstwerken aanleggen, „datter gheen overgroote schade meer en kan ghekomen". Wij laten een uittreksel uit het boek van deze Italiaan, M. L. Guicciardini, volgen. M. L. Guicciardini, Beschrijvinghe van alle de Nederlanden, Antw. 1566. (Ned. Vert, door C. Kilianum, Amst. 1612) Vertellinghe aengaende de Zee. AEDEMAEL wij de Watervloeden ende Rivieren hebben beschreve, soo is van noode, eer men voorder vare, een weynich de Oceaensche, dat is de Groote oft de wilde Zee te besoecken: aenghesien die niet alleenlijck om de ghe- buerschap ende byvoeginghe met desen landen, maer oock om veel ander oor saken, een besonder lidt is, jae Vader ende Hooft van alle dese Nederlandtsche Pro vinciën: deshalven wel nootlijck is voor al daer af te klaren. Soo is dan te weten, dat het aensicht van de Oceaensche oft Wilde Zee, groot, oneyndelijck ende hooghmoedich is: maer grouwelijck, vree- selick ende seer sorghelijck als zij haer vergramt ende opblaest: jae wordt met sulcke raserye ende tempeeste beweeght, dat zij somtijds de Landouwen ende Landtschappen, overloopt, verdrinckt en de overdeckt. Waer van vele Historiën vermelden, ende de teeckenen zijn noch heden ten dache blijckelijck, als dat die Zee door winden ende tempeesten, slefs den mondt van den Rijn soo versandt ende verstopt heeft, omtrent de jare ons Heeren 850, dat den Rijn die by Catwijck op Zee plach zijnen uytganck te hebben, verstopt zijnde opghejaeght is, dat hy by Dordrecht in- gheloopen ende doorghebroken, hem eenen uytganck inde Zee ghemaeckt heeft. Het welcke wel een van de meeste hooge vloeden ende schadelijcke tempees ten der Zèe gheweest is: hoewel de His toriën daer kleyne particulariteit van bewysen. VOORTS lesen wy van andere hooge vloeden de welcke groote schade hebben ghedaen Als in 't jaer, 1176, wanneer in Hollandt ende inde byligghen- de landen bykans alle menschen ende beesten verdroncke, behalve die hun op hooghden konde salveren. In 't jaer 1230, onder Keyser Otto den vierden ginck by na geheel Vrieslandt on der: in welcke vloedt men acht dat wel hondert duysendt menschen verdroncken zijn. In 't jaer 1374 in Octobri gheschiede groote schade door het water in Vlaen deren. In 't jaer 1400 gheschiede eenen hoo- ghen vloedt, den Vriesschenvloedt ge- noemt. In 't jaer 1420 liepen sesthien Dorpen by Dordrecht in, ende elders oock vele. In 't jaer 1505 was soo hoogen vloedt, dat men Cabeljauwen ende Wytingen voor Groeninge vinck, diemen S. Galle vloedt noemde. Ende in 't jaer 1509 braecken weder- omme de Dycken deur, ende werdt Cosmi ende Damiani vloedt ghenoemt. In 't jaer 1530 gheschiede den vloedt S. Michiels vloedt ghenoemt: ende in 't jaer 1551 Pontiaens hooghe vloedt. In 't jaer 1570 op Alderheylighen heef ter eenen hooghen voeldt uyter Zee soo opgheloopen, dat in ses ofte seven Pro vinciën tot in Denemarcken toe, men gheschat heeft by de hondert duysent menschen ghebleven te wesen. pAER al ist dat de Zee op haer zyde in dese Provincie, besonderlijck in Zeelandt seer groote ende sware schaden heeft ghedaen: zijn niet te min door komste ende behendicheydt der in- woonderen, de Dijcken, Dammen ende andere Bolwercken en Wallen alsoo ghe- betert, ghehooght, versien ende de sor- ghelijcke plaetsen alsoo versekert ende bevesticht, datter gheen overgroote schade meer en kan ghekomen, het en ware eenighe seer grouwelijcke ende ongewoonelijcke tempeeste over quame, ende op eenen selven tijdt den Noorden winde ten Westen gheweldichlijck aen- komende vloedt ende getyde opwierpe ende voortdreve. ALLEEN inde Eylanden van Zee- landt wordt gherekent dat wel over de 40 mylen weeghs lenghde, de Zee met Buytendijcken uytgehouden wordt, behalve dat de Zeeduyne oft Sandtberghen beschermen. De onkosten daer van werden gheschat op vele ma- niere. Elcke myle wordt gherekent op 1400 Roeden, elcke Roede op twaelf voeten: ende elcke Roede wordt d'een voor d'ander gheestimeerd op tsestich gulden: welck ware elcke myle vieren- tachentich duysent gulden, ende soude bedraghen op de veertich myle drie milioenen ende drie hondert ende tses tich duysent gulden, behalven de bin- nendijeken van oudts ghemaeckt, ende dat die jaerlijcks kosten te onderhouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4