3!' Stadsont wikkeling waarheen is uw vlucht? Woningnood is in Limburg relatief het grootst Resultaten bevredigend Mgr. Mutsaerts doet eerste Kath gezinscolonne uitgeleiden Koningin en Prins bezoeken eiland Texel Tragische uithouw van Arnhem-Zuid in de polder, terwijl de stad door natuurschoon omringd is Gevaar voor eierexport? Grote reeks diefstallen bij Van Gend en Loos DE TIJD ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 (Van onze correspondent) ïn een interview met de regionale omroep Zuid heeft ir. Witte, minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw, bij gelegenheid van zijn tweedaags bezoek aan Limburg enkele merkwaardige uitspraken gedaan over de woningbouw ïn deze provincie. Op de eerste plaats merkte, de minister op, dat de woningnood in Limburg inderdaad relatief groter is dan in andere delen van het land. De bewindsman was voorts van mening, dat in Limburg echter niet langer behoefde te worden gebouwd dan in de rest van het land. Geleidelijk krijgt Nederland de woningnood onder de knie. Over tien a vijftien jaar zal het probleem zijn opgelost. Interview met minister Witte De minister was voorts van oordeel dat Limburg inderdaad tengevolge van de samenstelling van de bevolking gro tere woningen moest krijgen, doch hij wees erop dat dit een taak was voor de gemeentebesturen en de woningcorpora ties. Deze dienen het beschikbare volu me zo te distribueren dat er grotere woningen beschikbaar komen. Wij moe ten het betreuren, aldus ir. Witte, dat de woningen (die eigenlijk de schutse van het gezin moeten zijn) dreigen te dege nereren tot massaproducten. -De wo ningbehoefte heeft zich echter nu een maal massaal gemanifesteerd. Wij zullen er echter tegen moeten waken dat, onze woningen fabrieksproducten worden. Het maximum aan inventie en fan tasie zal nodig zijn om de eentonig heid niet zo sterk op de voorgrond te laten treden als dit de laatste ja ren is gebeurd. De economische ver houdingen van een aantal jaren gele den hebben echter bevorderd, dat mi nimale eisen aan de woningen zijn ge steld geworden. Overigens geloofde de minister dat de massabouw nog ge ruime tijd zijn plaats zal blijven be houden, omdat het daardoor nu een maal mogelijk is economischer te bouwen en voor hetzelfde geld groter wooncomfort te verkrijgen. Het had de bewindsman voorts ge troffen dat in de moderne woningbouw in Limburg zeer weinig van het eigen karakter van het gewest tot uitdruk king is gekomen. De strekking van de centrale voorschriften is in deze mis schien te ver gegaan, meende ir. Witte. De minister verklaarde verschillende complexen woningen te hebben gezien die Limburg eigenlijk niet waardig zijn. Daarnaast was hem echter ook hier en daar een staaltje van Limburgs kunnen onder ogen gekomen. Overs 's ministers waardering voor het Maastrichtse Stok straatsaneringsplan hebben wij gisteren reeds bericht. Tijden de tweede dag van zijn verblijf in Limburg bezocht ir. Witte de oude en nieuwe mijnstreek. De minister voerde op het gemeentehuis te Heerlen besprekingen met bestuurs leden van de bouwverenigingen „Ons Limburg" en „Thuis best". De Commis saris van de Koningin was hierbij aan wezig. De directeur van de beide bouw verenigingen, mr. Palmen, belichtte de financieringsproblemen van de woning bouw ïn de mijnstreek. Tijdens de hier na volgende gedachten wisseling kwam o.m. ter sprake het bouwen van eigen woningen door mijnpersoneel en de vraag of de mijnondernemingen zich met de woningbouw bezig moesten hou den. Bij zijn bezoek aan Kerkrade ont hulde-de minister een gedenksteen in het 25000ste huis dat sinds de bevrij ding in Limburg werd gebouwd. Het was een pand in de Burge.m Lempers- straat. In een toespraak sprak de mi nister de hoop uit dat het binnen en kele jaren voor iedereen mogelijk zou zijn zich vrij te vestigen. Na zijn ver trek uit Kerkrade maakte de bewïnds- een rondrit langs Valkenburg, Ge leen, Stein, Elsloo en andere plaatsen in de mijnstreek. Concert van Rotterdams Kamerorkest Voor het 5e abonnementsconcert van het Rotterdams Kamerorkest had Piet Ketting weer twee werken gereserveerd, die men weinig te horen krijgt en wier geringe populariteit wel gedeeltelijk te verklaren is. De suite van Telemann mag dan met zijn opschriften voor een zeker curiosum gehouden worden, doch zo scherp is de karakterisering nu ook weer niet, dat men dit werk op een ge vat realisme extra zou willen bekronen. Het oeuvre van Telemann kan prat gaan op een gedegen vakmanschap, zeker ook vervuld van de charme, die deze stijl aankleeft en dit werk maak' ten aanzien van deze zaken geen uit zondering, maar ook het tekort aan ge comprimeerde uitdrukkingswijze is zoals bij vele andere werken van deze com ponist aan te wijzen. De uitvoering door het R..K.O., die meestal correct i - "bleef toch te kleurloos om aan dit euvel tegemoet te komen. Haydn's symphonie concertante zou niet van de echte instrumentale Haydn zijn als zij niet veel aantrekkelijks be vatte. Profiterend van de muzikanten- natuur van haar maker behoort ook zij tot die werken uit Haydn's repertoire, die te glad geschreven zijn. om ergens tot bepaalde importantie te geraken. Het concertino, gevormd door Berthe Kalff. Jaap Stotijn, Louis Stotijn Martin Zagwijn kweet zich met veel zorg van zijn taak. Het orkest, dat voorts nog een gedisciplineerde maar weinig bezielde vertolking gaf van Mozart's Haffner-Sympbonie. kwam in de „Tom- beau de Couperin" van Ravel meer ir vorm en voldeed hier in ruimere mate aan de eisen van kleur en expressie. Moeilijkheden wegens afgelaste carnaval te Maastricht Afgevaardigden van de Kamer van Koophandel, de Middenstandsvereniging, de Middenstandsbank, de Sociale Dienst, de Handelscredietbank, de Horecabe drijven, het Bouwinstel.iingsfonds en de Belastingen te Maastricht zijn Vrijdag bijeen geweest, ter bespreking van de liquiditeitsmoeilijkheden, waarmede som mige middenstandszaken in de kring Maastricht te kampen hebben als ge volg van het afgelasten der carnavals feesten. Het onderzoek zal worden ge coördineerd, doch omtrent de vorm van hulpverlening kon nog niets worden be sloten. Pastoor T. v. d. Weij f Te Haalderen is op 65-jarige leeftijd plotseling overleden de Zeereerw. heer T. R. van der Weij. sedert Mei pastoor aldaar. Audiënties De Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, Z. H. Exc. Mgr. dr. B. J. Al- frink, zal in de komende week alleen na afspraak audiëntie verlenen. Audiëntie Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts zal in d'e aanstaande week geen audiëntie ver lenen op Maandag en Dinsdag. Hoofdklasse kampioen schap bandstoten In de biljartacademie „Du Corbeau" te Den Haag is Vrijdag het tournooi begonnen om het hoofdklasse kam pioenschap van Nederland bandstoten, waaraan deelgenomen wordt door Van de Pol (Rotterdam), Eichelsheim (Rot terdam). Sweerïng (Amsterdam) en Metz (Den Haag), die elkaar tweemaal zullen ontmoeten- De uitslagen luiden: Sweering 133 Meubelbeurs Utrecht O mstandigheden legden zware druk op de animo (Van onze Utrechtse correspondent) De resultaten van de gisteren gesloten beurs van meubelen en woningtextiel zijn bevredigend te noemen: de beurs heeft goed succes gehad, een en ander als men rekening houdt met de ongun stige omstandigheden waaronder deze tweede vakbeurs plaats vond. Aldus vatte mr, Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs in een Vrijdag gehouden persconferentie de resultaten van de meubelbeurs samen. Uitdrukkelijk wees spreker daarbij op de zware druk, welke de watersnood op het economisch leven in ons land gedurende de laatste veer tien dagen heeft uitgeoefend en die zich ook terdege op de beurs heeft doen gelden. Was de beurs onder een beter gestern te gestart, ongetwijfeld zou de uitslag gunstiger zijn geweest. Niettemin zijn 60 van de 90 deelnemers aan de uitslag enquête tevreden over de door hen be reikte resultaten, 15 matig tevreden en de overigen onbevredigd. Het bezoek van serieuze zakenlieden was niet min der dan bij de vorig jaar gehouden vak beurs op dit gebied, wel het aantal kij kers, dat circa 2500 minder bedroeg dan bij de vorig jaar gehouden meubelbeurs. Het buitenlands bezoek was opmerkelijk groter, namelijk 492 bezoekers uit 15 verschillende landen, tegen 200 uit 11 landen op de eerste vakbeui's. Van de 90 deelnemers aan de uitslag-enquête hadden er 40 orders voor het buitenland geboekt, vele anderen buitenlandse con tacten verkregen. Het minst gunstig was de situatie in de sector van de woning textiel. waar slechts tamelijk voorzichtig werd gekocht. (Van onze Brabantse redactie) Gewapend met dweilen, emmers, zeep, bezems en stofdoeken en voorzien van dekens, lakens en rubberlaarzen is gis teren de eerste Katholieke Gezinshulp colonne in het bisdom Den Bosch naar het noodgebied vertrokken. Onder leiding van de maatschappelijke werkster, mej. Van Wanroy uit Hel mond, zijn zes gediplomeerde krachten en zes vrijwilligsters naar Hank gegaan om de terugkerende huismoeders te hel pen bij het schoonmaken van de geteis terde woningen. Bovendien hoopt men deze vrouwen ook psychisch tot steun te kunnen zijn want het is te begrijpen, dat zij veelal mismoedig de wanorde be kijken, waarin zij haar huis en huisraad terugvinden, Het ligt in de bedoeling, dat deze colonne ongeveer een maand in Hank blijft. Daarna zal zij weer elders worden ingezet. In totaal heeft de katholieke gezins zorg thans 35 gezinscolonnes ter be- Derde Landdag voor Economen op 7 Maart Op 7 Maart a.s. zal onder auspiciën van de Contactcommissie van Acade misch Gevormde Economen de derde Landdag voor Economen worden gehou den te Utrecht. Het onderwerp van deze dag is „Sociale verzekering en econo mische draagkracht der Nederlandse volkshuishouding". Als sprekers zullen optreden prof. mr. N. E- H. van Esveld, voorzitter van de Raad van Arbeid te Rotterdam en bui tengewoon hoogleraar aan de Neder landse Economische Hogeschool, drs. D. Roemers, lid van de Tweede Kamer en oud-directeur van het wetenschappelijk bureau van het N.V.V. en dr. D. B. .T. Schouten, medewerker Centraal Plan Bureau en lector aan de Katholieke Eco nomische Hogeschool. Als discussieleider zal optreden prof. mr. W. C. L, van dei- Grinten, hoogleraar aan de Kath. Eco nomische Hogeschool. Benoemingen Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts heeft benoemd tot pastoor te Geffen de wel- eerw. heer J. v. d. Pas, onder gelijktij dig eervol ontslag aan de zeereerw. heer J. v. d. Kamp, die zich in het Liefdege sticht te Haps zal gaan vestigen. Tot kapelaan te Tilburg (St. Anna) de weleerw. heer P. Brands, die kapelaan was te Eindhoven (H, Joannes Vianney) en tot assistent van de bisschoppelijke inspecteur voor bouwzaken de weleerw. heer P. v. Hoeckel, die kapelaan was te Nijmegen (H Antonius van Padua). Gesprek met dijkwerkers en militairen Koningin Juliana en Prins Bcrnhard hebben Vrijdag, zoals wij gisteren in een deel van onze oplage meldden, een bezoek gebracht aan het eiland Texel, waar de Eendraclitpolder is ondergelo pen en zeg slachtoffers, leden van een hulpcolonne, zyn te betreuren. De Koningin kwam met de veerboot Dokter Wagemaker" uit Den Helder-. De Prins, die onverwacht het eiland be zocht, arriveerde tegen kwart voor elf met een sporttoestel op het vliegveld. Toen de veerboot tegen half twaalf de haven van Oudeschild binnenvoer, ston den op het havenhoofd ongeveer hon derdvijftig eilandbewoners op de aan komst van Hare Majesteit te wachten. De zon brak juist even door het grauwe wolkendek heen, toen de bcot meerde. Nadat de loopplank was uitgelegd be gaven de autoriteiten zich aan boord, onder wie de hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat in N.- Holland, ir. C. Krijn, de dijkgraaf van de dertig gemeenschappelijke polders, de heer P. Bakker, wethouder Th. Hin, en de hoofdingenieur van de Rijkswa terstaat van de directie Noord-Holland, ir. J. H. van der Burgt. Zij werden door burgemeester de Koning aan de Ko ningin voorgesteld. Allereerst werd gereden naar Ooster end. Daar stapte het hoge gezelschap over in jeeps. De tocht ging naar Ze venhuizen. waar de Oostersluis, een van de bedreigde punten, in ogenschouw werd genomen. Hier ontmoette Hare Majesteit de Prins, op diens terugweg. Vervolgens ging de rit naar het Noor den, naar de Noorderdijk, waar het aanstormde water een gat van 130 m in de dijk heeft geslagen, waardoor de 260 ha grote Eendraclitpolder onder liep. De laatste tientallen meters moes ten echter te voet worden gegaan. De Koningin wandelde naar het gat, waar door nog steeds het water stroomt. Ook Prins Bernhard had vroeger In de morgen met wethouder S. de Waard dit punt bezocht. Juist toen de jeeps de dijk naderden, vloog de Prins er overheen. Als groet cirkelde hij enige malen laag over deze door het land ploegende autocolonne heen,. Tot slot van haar tocht ging de Ko ningin naar de vuurtoren, waar zij de auto verliet en zich over de duinenrij naar het strand begaf. Daarna keerde men naar Den Burg terug, waar Hare Majesteit omstreeks twee uur arriveer de. Voor hotel De Lindenboom stonden enkele honderden eilandbewoners, voor al de jeugd was hier goed vertegen woordigd. Met een driewerf hoera werd de landsvrouwe bij haar aankomst be groet. In het hotel onderhield de Ko ningin zich enige tijd met de familie leden van de zes slachtoffers. schikking, alle samengesteld uit een maatschappelijke werkster, zes gezins- verzorgsters en zes vrijwilligsters uil Boerinnenbond, vrouwelijk jeugdwerk of andere katholieke vrouwenorgania- ties. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. F. Hendriks, vicaris van het bisdom en de heer H. Verhoeven, directeur van het R.K. Huis vestingscomité, kwamen van deze ge zinscolonne afscheid nemen. Mgr. Mutsaerts sprak een kort woord je tot de meisjes en wenste haar veel succes bij het mooie, maar zware werk. De gezinscolonne zal worden onder gebracht in het klooster der Zusters te Hanlc. Met het oog op deze zware arbeid is aan de leden der gezinscolonnes dispen satie verleend in de Vastenwet. Gisteren heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan het eiland Texel, dat ook door watersnood werd getroffen. H. M. Koningin Juliana en het gezelschap bij het gat, dat in de dijk van de polder „De Eendracht" werd geslagen, op de uiterste punt van de dijk. Recht op wat poësie in het leven Uitgaan IN AMSTERDAM Carré: Circus Strassburger, 8 uur. Zon dag ook 2 uur. Centraal Theater: U spreekt met uw moordenaar, 8 uur. Zondag ook 2 uur. Concertgebouw: Zondag Betty-Jean Ha gen en Boris Roubakine. 2.30 uur; Lya Zi- verts, 8 uur; Maandag Janny van Wering, 8.15 uur. De Kleine Komedie: Potasch en Perle- moer, 8 uur. Zondag ook 2 uur. Leidseplein Theater: Bibelonië. 8 uur. Museum Amstelkring: Maria van Uden en Bernard Hartelink, Zondag 2.30 uur. Nieuwe de la ÏUar Theater: Het meisje met de grote voeten, 8 uur. Zondag ook 2.15 uur. StadsschouwburgZondag Lohengrin, 1 uur; Via Lissabon, 8 uur. Maandag G'schicliten aus dem Wienerwald, 8 uur. Stedelijk Museum: Frans Vester en Miep van Luin, Zondag 2.30 uur. Tropenmuseum: Tropische kunstmiddag, Zondag 2.30 uur. IN DEN HAAG Zondag 15 Februari Kon. Schouwburg, 2 uur: Het heilige ex periment (Haagse Com.).; 8 u. Androcles en de Leeuw (Haagsche Com.). Geb. voor K. en W. 8 uur: G'schicliten aus dem Wienerwald (Hoofdstadoperette). Kleine Comcdie, 8 uur: De ander (Come- dia). Diligentia, 2.30 uur: Pianorecital door Witold Malcuozynski. Maandag 16 Februari Kon. Schouwburg, 8 uur: Fientje Beule- mans (Rott. Comedie). Geb. voor K. en W. 3 uur: Residentie orkest o. 1. v. Willem van Otterloo (t.b.v. Nat. Rampenfonds). Kleine Comedie, 8 uur: De ander (C'o- media). Diligentia 8 uur: Zangrecital door Eli sabeth Lugt, m. m. v. George van Renesse, piano. TENTOONSTELLINGEN Gemeentemuseum: Kerstgroepen (tot 23 Febr.). Werken van Herman Kruyder (tot 16 Maart). Pulchrï Studio: Werken van Jo Kropff (tot 15 Maart). Kunstzaal Bennewitz: Werken van wald d'Aumerie (tot 7 Maart) Kunst van onze Tijd: Tentoonstelling van oude en moderne kunst. w. o. werken van Audré Petroff en Lee Man Fu 25 Febr.). n Martinus Liernur: Werken van Sandor Torday en A. M. Bolleurs (tot 21 Febr.) Kunstzaal Plaats: Werken van Dirk Vis en Jan van Herwijnen (tot 6 Maart) FILMS: Apollo en Rex: De eerbiedige lichtekooi, ontraden; Asta: Viva Zapata, 14 jaar; Ca pitol: La ronde, ontraden; Centrum: Zo nen van de musketiers, 14 j.; Corso: Kin deren van de straat, a. 1.; Ditte, een men senkind. str. volw. en Lajla, 14 j.; Holly wood: Met geheime instructies en Het zwaard in de woestijn, 18 j.; Kriterion: De dood van een handelsreiziger, volw.; Metropole: Carrière, ontraden; City en Odeon; Ivanhoe, 14 j.: Olympïa: Er kan nog meer bij, 14 j.; Passage: Sterren stra len overal, a. 1.; Plaza: In de macht van de gangsters. 19 j.; Rembrandt: Rebecca, 18 j.; De Roskam: Tramlijn begeerte, 18 j.; Roxy: De raadselachtige mr. Ma to, 18 j.; Seinpost: The comparators, 18 j.; Studio: Operette, a. 1.; Studio: Operette, a. 1.; Thalia: Actie in de Zuid-Zee, 14 j.; De Uitkijk: The galloping major, a. 1.; West- End: Limelight, a. 1.; Cineac: Actualitei ten, a. 1.; Musica: Circus Arena. a. 1. IN ROTTERDAM Zondag 15 Februari Rott. Schouwburg, 8 uur: Het hemelbed (Rott. Toneel). Aula, Afrikaanderplein, 8.15 uur: Moord bij open doek (Rott. Comedie). Maandag 16 Februari Geen voorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Schielandshuis: Prenten van Elenbaas (tot en met 1 Maart). 't Venster: Werken van Benner (tot 6 Maart). FILMS Arena: Sterren stralen overal a. 1.: Capit.ol: Captain Scarlett, de ridder zon der vrees 14 jaar; Cineac: Actualiteiten, a. 1.; Colosseum en Victoria: Blanke Bal last, 18 jaar; Harmonie: Levend begraven, 18 jaar; Lutusca: Het barre Noorden, 14 jaar; Luxor: Anna. volw.; Prinses: Vrou wen in de nacht (volw.). Duitsland verdubbelt invoerrechten (Van onze correspondent) Met ingang van Zondag 15 Februari gaat Duitsland de invoerrechten op de import van Nederlandse eieren verdub belen. Vanaf deze datum zullen de Duitse importeurs voor de invoer van eieren uit Nederland 30 pet. aan invoer- belasting moeten betalen. Momenteel bedraagt dit nog slechts 15 pet. Als gevolg van deze eerst nu bekend geworden bepaling hebben de Neder landse eierexporteurs zo veel mo gelijk getracht om nog vóór de ingang van deze verdubbeling der Duitse in voerrechten hun transporten de grensovergangen te Venlo te laten passeren. Worden onder normale omstandighe den via de grote grensovergang te Venlo, de Keulse Barrière, gemiddeld ÏOUO— 2000 kisten eieren geëxporteerd thans wordt verwacht, dat deze week 2000— 3000 kisten meer uitgevoerd zullen zijn. Dit teneinde eventuele afzegging van de Duitse bestellingen te vookomen. Bij ae grensovergang te Tegelen verwacht men, dat vóór Zondag ongeveer acht millioen eieren meer dan het normale gemid delde de grens zullen passeren Het wordt niet onmogelijk geacht dat de Nederlandse eierexport door aeze verscherpte invoerbepalingen een terug slag zal ondervinden. De Duitse irrrpor- teurs zullen met een financiële strop rekening moeten houden. H. Vader heeft in zaak- Rosenberg bemiddeld De „Osservatore Romano" van Don derdag meldt, dat de Paus geïnterveni eerd liceft ten behoeve van Julius en Ethel Rosenberg, de atoomspionnen, die ter dood veroordeeld zijn. De Paus heeft gevraagd hun levens, indien mo gelijk, te sparen. Het blad schrijft dat deze verklaring afgedrukt werd in antwoord op de be schuldigingen in verschillende com munistische bladen, dat de Paus „onge voelig" was gebleven voor pleidooien die tot hem gericht werden in deze zaak, aldus meldt A.P. Een woordvoerder van het Witte Huis in Washington heeft echter verklaard, dat noch het ministerie van Buitenland se Zaken noch het Witte Huis een bood schap van het Vaticaan heeft ontvangen. Ook President Truman heeft nooit een dergelijk verzoek ontvangen. De Paus heeft echter aan het Ameri kaanse Ministerie van Justitie „een groot aantal dringende verzoeken om tussenkomst bij de zaalc-Rosenberg" ter kennis gebracht, aldus heeft de Apostoli sche Nuntiatuur in Washington later medegedeeld. In December had de Paus zieli met de zaak bezig gehouden, doch hij had niet rechtsstreeks een verzoek om clementie gedaan. Het feit, dat er geen officiële diplomatieke betrekkingen tussen het Vaticaan en Washington bestaan, maakt het dan ook onmogelijk dat de Paus of ficiële stappen heeft ondernomen. IN UTRECHT Wanneer ge dezer dagen langs de Rijn had gestaan bij Arnhem, op de Amsterdamsestraat, die men Bovenover pleegt te noemen en in de grauwe nevel de watermassa had gezien, die zich over de Betuwe uitstrekte, dan was ook bij u de twijfel gerezen, of het verstandig was, in die lage vlakte te bouwen. En toch is daar een stadsdeel verrezen, Arnhem- Zuid, een troosteloze huizenmassa. En achter U strekt zich dan het hoge land uit, de juichende Veluwe met zijn bossen, heien, heuvels, vergezichten van een onvergelijkbare pracht, een onverdeeld genot waar men 't oog ook wendt. Is daar dan geen plaats? Is het niet' de hoogste tijd, dat de makers van de stads- en streekplannen gaan inzien, dat wij werkende mensen recht hebben op wat poëzie in 't leven en dat het een genot is buiten te wonen in een mooie beboste streek. Zie buiten Arnhem de Geitenkamp. Hoe mooi is daar gepro fiteerd van hoog en laag, van de oude beuken in alleraardigste parken. Enkele forse bloemenranden sluiten de hoge kanten af. die volop bloeien en de. be kroning vormen van het plein. 'Hoe feestelijk staan daar de Japanse kersen in het voorjaar en vormen een bruids tooi, die 't middenperk omsluiten. En hoe tragisch ligt dat Arnhem- Zuid, een grauw bastion met platte daken, reikend naar het water. Wa ter kan mooi zijn, maar ondergelopen land, waar bomen en boerderijen als om hulp roepen, wekt medelijden op, en een gevoel van hulpeloosheid. Elf loodsarbeiders voor de rechtbank 150 53 20 150 41 30 133 41 14 3.24 3.65 Metz Sweering De s'snd na 1 Metz 2. v. d. Pol 3- Sweering 4- Eichelsheim 150 52 15 2.3 150 68 17 2.20 145 68 19 2.13 de eerste dag luidt: 4 pnt., alg. gem. 2.99 4 pnt„ alg, gem. 2.50 2 pnt., alg. gem. 2.79 2 pnt., alg. gem, 2.63 (Van onze verslaggever) Eind 1953 en gedurende het gehele jaar 1952 zijn in de loods van Van Gend en Loos aan de Cruquiuskade *.te Am sterdam diefstallen op grote schaal ge pleegd naar schatting voor een waarde van totaal ƒ60.000, waarvan voor slechts een waarde van 3000 achterhaald kon worden. De diefstallen betroffen in hoofdzaak textiel en sigraetten. Vanmorgen hadden zich niet minder dan elf loodsarbeiders voor de Amster damse rechtbank te verantwoorden. Tegen de hoofddader werd twee en een half jaar geëist, tegen de anderen straf fen van vijf tot tien maanden. Uitspraak 27 Februari. De hoofddader, een een en vijftig jarige loodsknecht, is al meer veroor deeld. de anderen niet. Hij zond koffers en kisten van buiten de stad naar de loods aan de Cruquiuskade en vulde die met zand cm er gewicht aan te ge ven. In de loods werden de zandzakj es vervangen door gestolen pakken textiel en sigaretten, afkomstig o.a van fabrie ken in Noord-Brabant en Twente. Deze hoofddader is een avonturier, die in het Vreemdelingenlegioen heeft gediend. Hij haalde zijn mede-arbeiders over de kisten en koffers klaar te zetten en te vullen of om ze uit de loods te smokke len naar een bepaald adres, waarvan daan uit de gestolen gr.ederen werden verkocht. De Officier van Justitie merkte op dat er enorm vee] goederen zijn ver dwenen. Dank zij de ijverige speur- arbeid van de Spoorwegrecherche en de gemeentepolitie heeft men de daders kunnen achterhalen. De diefstallen zijn uitgekomen doordat het deksel van een in Den Haag gearriveerde kist toeval lig los ging en er heel wat anders in bleek te zitten dan volgens het factuur noodzakelijk was. Alle verdachten bekenden, zij het dat sommige hunner hün aandeel in de diefstallen zo klein mogelijk trachten te maken tot wanhoop soms 'van de presi dent van de rechtbank. Ook in de loods aan de Doklaan zijn diefstallen gepleegd, maar de meeste toch in die aan de Cru quiuskade, De diefstallen kregen vele vertakkingen maar de sleutelpositie be kleedde de hoofddader, over wie alles liep en die successievelijk de anderen aanzette tot medeplichtigheid. Hij „be loonde" hen dan met bedragen van f 10 tot f 60 van de opbrengst van het ge- stolene. De hoofddader leidde een luxueus leventje van de opbrengst. De Officier van Justitie achtte nog het erg ste dat het vertrouwen, noodzakelijk in een bedrijf als van Van Gend en Loos, geschonden is. En een der verdedigers merkte op dat hetgeen de medeplichtigen aan geld kregen in geen verhouding stond tot het risico dat zy liepen. Ze zijn hun functie kwijtgeraakt, wellen sommigen al vele jaren vervulden. Te gen de drie voornaamste medeplichtigen werd tien maanden geëist met aftrek van het voorarrest, tegen de anderen die op de uitkijk hadden gestaan, vijl of zes maanden. De schade, door de diefstallen ontstaan, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt, Maar er is dan toch terrein genoeg op de Veluwe! Neen, zegt de stads architect. Het ons gegeven gebied is bijna vol. Daarbuiten is beschermd landelijk schoon, grootgrondbezit, het Gelderse Landschap, de recreatie terreinen van de stad, waar men uren kan dolen zonder een mens tegen te komen. En laten wij overwegen, dat telkens cultuurgrond aan het steeds kleiner wordend araal wordt onttrokken. Ziet naar De Haag, bij het Zuiderpark! Ziet naar het Westland, Utrecht, Amster dam-West, langs de weg naar Haarlem. Nederland ligt nu eenmaal laag, ont woekerd aan de zee, Maar moeten we daarom laag wonen als het anders kan? Wij klagen dat ieder jaar grote hoeveel heden cultuurgrond verdwijnen aan stadsuitbreiding, aan nieuwe wegen, vliegvelden. En wat doen we er aan? We gaan door de steden uit te breiden, zoveel meter onder N.A.P. Hebben we in de oorlog nog niet genoeg geleerd, wat dijkbreuk kan betekenen? Ziekte, rheumatiek, vocht in merg en been? In de herfst, op de pelgrimstocht van de slag om Arnhem, onder leiding van Generaal Urquhart, stonden we weer op de Duno en keken over de Betuwe met de vele dijken, t dorpje Driel waai de Polen lagen. De opmars van het En gelse leger over de dijken was onmo gelijk. een te makkelijk doelwit voor de hoog opgestelde kanonnen. En 't land zou onder water staan en vele lagere dijken zelfs onbegaanbaar. En daar zijn wij een stad aan het bouwen! Het Nationale Plan 'beziet bevolkings dichtheid. De Streekplannen zorgen voor de woongebieden. En wij worden gebannen naar de lage landen. Als Arnhem uitverkocht is, wat woon-terrein betreft, dan grenzen er honderdvoudig grote terreinen aan. Zie naar Renkum, naar Ede, Wolfheze. En met een gezamenlijke actie moet in die starheid toch beweging te krij gen zijn. Dan maar wat verder tram men. Er zijn grote steden als Londen, die er heel wat slechter aan toe zijn, en waar de bewoners drie kwartier moeten treinen voor ze in het cen trum zijn, 't Wordt hoog tijd, dat onze theoriën eens op de helling komen. Zie naar Arnhem-Zuid, naar Overschie en ge zult met mij eens zijn, dat we in een tijd van geestelijke armoede leven. En daar worden we later naar geoor deeld. Wij hebben architecten met smaak. En we hebben zwaarwichtige beschou wingen over bouwblokken, groene stro ken, kinderspeelterreinen. Wat komt er van terecht? Moge het de Regering ge geven zijn een eind te maken aan de massabouwmonsters. Mogen de jongere ai-chitecten en hun verenigingen luid protesteren en de geestelijke ellende bieken, die woningbouw heet. En laten we onze steden bouwen op gezondere plaatsen met meer natuur schoon, zonder vernietiging van de cul tuurgrond, die we zo hard nodig heb ben. Oosterbeek, ir. F. J, BLOM Reeds geplaatst in een deel van vorige A. Viruly benoemd tot commodore Gezagvoerder Adriaan Viruly is met ingang van 6 Februari tot commodore op de Noordatlantische routes van de K.L.M. benoemd. Deze rang geeft recht tot het dragen van een gouden ster bo ven de galons. De titel van algemeen chef-vlieger, welke de heer Viruly sinds het einde van de oorlog voerde, is door deze benoeming komen te vervallen. Lijdensmeditaties voor K.R.O. De K.R.O. zendt dit jaar de Lijdens meditaties uit van de kerk van St. Franciscus Xaverius (De Krijtberg) te Amsterdam. Zij worden gehouden door Pater Jac. de Rooy van de Sociëteit van Jezus, prefect van het St. Ignatiuscol- lege te Amsterdam. De uitzendingen zijn op de Dinsdag avonden in de Vastentijd van 8.30 tot 9.30 uur. De verduistering te Haarlem Vertegenwoordiger meldt zich Donderdag heeft zich vrijwillig aan het bureau van politie te Haarlem ge meld de 32-jarige vertegenwoordiger H. O. uit Amsterdam, die, zoals wij reeds meldden, verdacht werd de Haar lemse uitgeverij van technische boeken de firma S„ door verduistering van een grote som gelds te hebben benadeeld De man heeft bekend een aanzienlijk bedrag te hebben verduisterd. O is thans ingesloten. De Haarlemse politie stelt verder een uitgebreid onderzoek in. GO EN SUNITO IN' DJAKARTA Met bloemen omhangen Go en Sunito, die door Nederland zijn uitgewezen, zijn Vrijdag in Djakarta aangekomen, waar zij door honderden werden verwelkomd. Zij werden met bloemen omhangen en in optocht van het vliegveld naar het kantoor van het Indonesische persbureau Antara gebracht. Zondag 15 Februari Stadsschouwburg: School voo (Ned. Comedie). 20.15 uur. Maandag 16 Februari Stadsschouwburg: Aïda (Ned. Opera), 19.30 uur. TivoliOrkestconcert USO. Werken van J. Wagenaar en G. Mahler. BIOSCOPEN Rembrandt: The greatest show on erth. Camera: Het is middernacht, dr. Schweit- City: De eerbiedige lichtekooi. Scala: Café Paradis. Vreeburg: Singing in the rain. Olympia: Vrijdag tot en met Zondag: De avonturen van Casanova; Maandag tot en met Donderdag: De banneling van de eilanden. Palace: Ghoast of Zorro. Filmac: Binnen- en buitenl. nieuws. TENTOONSTELLINGEN Oranjehuis: Wereldkanarieshow (tot en met Zondag 15 Februari), Kunstliefde: Werkin van mevr. E. AdrianiHovy. Utrechtse Kring: Werken van Ton Meyer. Te Davos is een begin gemaakt met het wereldkampioenschap kunstrijden dames. Na vier verplichte figuren heeft de Amerikaanse Tenley Albright de leiding met 468,5 punten. Onze landge note Lydia Stoppelman bezet de 19e plaats met 357,7 pnt. IN HAARLEM Zondag 15 Februari Stadsschouwburg: Het. Vrije Toneel: zijn 8 u. ,Hans en „Daar moet je een Het Aerdenhouts Kindertoneel. Grietje", namiddags 2 uur. Gem. Concertgebouw: Kindérmatinée 2.30 uur. Bonte avond 8 uur. Maandag 16 Februari Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel: „Hendrik IV", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Gemengde Arbei ders Zangvereniging „Stem des Volks". Mis van Schubert o. 1. v. Hans Lichten- stein m. m, v. EI. O, V„ 8 uur. Cafc-Restaurant Brinkmann: Voordracht door de dichter Bertus Aafjes over „Het nabije Oosten" (H.K.G.) 8.15 uur. FILMS: Rembrandt: „Tot inkeer" (The Light Touch). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toe gang 18 jaar, Cinema Palace: „The Greatest Show on Earth". In technicolor. Tijden: dagelijks 2 en 8 uur. Zaterdag en Zonadg 2, 5 en 8 uur. Toegang 14 jaar. Luxor: Prolongeert (4e week) „Don Ca- millo". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. City: Van Vrijdag tot en met. Zondag: An gciika-serenade" toeg. a. 1.: Van Maandag tot en met Donderdag: „Achter de wolken". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Spaarne: „Carson City". Randolph Scott. Tijden: 2.30, 7 en 9.1-5 uur. 's Zondags 2, 4.15. 7 en 9 15 uur. Toegang 14 jaar. Minerva-Theater: Vrijdag 13 tot en met Maandag 16 Febr.: „It 's In the Air". George Formby. Tijden: Maandag 2.30 en 9.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2. 4,15, 7 en 9.15 uur. Toeg. 14 jaar. Tijdelijk speciale aanbieding chemisch reinigen MANTELS «%Rf]j WINTERJASSEN DEMIES ^ONE HOUR CLEANING SERVICE^ v. Baerlestraat 19, Tel. 22286-27368 FILIALEN DOOR DE GEHELE STAD

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3