Geen concordaat tussen het Vaticaan en Spanje Scherpe grenscontrole in Berlijn verwacht O s c -pSjNeN Agentschap Amersfoort F. Kerstens Dl TIJD. Koningin dankt Detroit Verontwaardiging in de Elzas over het proces-Oradour G ebedskruistocht naar Palestina AKKERTJES1 Zandzakken-luchtbrug naar Britse noodgebieden Frans bezoek in Londen Negende dodenlijst DE TIJD ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Voorbehoud ten aanzien van het regiem (Van onze correspondent) MADRID. Februari. De toespraak, waarmede de pauselijke tot het kardinalaat verheven nuntius te Madrid, Mgr. Cicognani, zich gericht heeft tot het hoofd van de Spaanse staat, nadat deze zowel aan hem als aan de beide tot kardinaal verheven Spaanse aartsbisschoppen die van Tarragona en van Santiago de Compostella de baret had opgezet, schijnt aanleiding te hebben gegeven tot nogal enig mis verstand over de houding tussen de H. Stoel en het Franquistisch Spanje. Inder daad heeft Kardinaal Cicognani, die verklaarde mede in opdracht van zijn beide eminente Spaanse collega's te spreken, tot generaal Franco o.m. het volgende ge zegd: „De H. Vader heeft aan Uw persoon een bevoegdheid willen delegeren, die Hem uitsluitend toekomt, en dit houdt een duidelijke erkenning in, dat in Uwe Excellentie de voorwaarden verenigd zijn, die ten allen tijde de pausen hebben - bewogen tot het delegeren van dit nobele voorrecht, t.w. de edele en zelfver loochenende dienst aan de hoge idealen van de Kerk, het Rijk Gods en zijn recht vaardigheid." Deze woorden beletten niet, dat de baretopzetting door de Spaanse Caudillo aan alle op Spaans grondgebied woonachtige nieuwbenoemde kardinalen slechts de voortzetting is van een eeuwenoude door Paus Alexander VI in het leven geroepen traditie. Deze verleende dit voorrecht aan de katholieke koningen Ferdinand en Isabella in het jaar 1492, na de verovering van Granada op de. Moren. De Pauselijke Nuntius gewaagde in zijn toespraak ook van de „vele benefi ciën en bewijzen van bescherming, die de regering van generaal Franco heeft gegeven aan de godsdienstige instellin gen en werkzaamheden van de Kerk, vooral voor wat de katholieke oriënta tie van de Spaanse natie betreft, daar bij met heilige ijver er op uit zijnde de infiltratie te vermijden van ontbinden de leringen, die de natie uit haar histo rische koers zouden drijven". De diplomatiek-religieuze plechtig heid van de bavet-opzetting was blijk baar niet de meest aangewezen gele genheid om in te gaan op de onver bloemde realiteit van de godsdienstbe leving in grote delen van het „katho lieke Spanje". Naar men hier aanneemt zouden de lovende woorden van de nieuwe kardinaal, wiens dagen als nun tius te Madrid geteld waren, vooral de bedoeling hebben gehad de positie van de H. Stoel bekend te maken in het in terne Spaanse geschil tussen hen, die van mening zijn, dat de huidige Spaan se staat volop genoeg doet voor de be scherming van de katholieke godsdienst als officiële godsdienst van de Spaanse natie en hen, die menen, dat het Fran quistisch regiem ten opzichte van de andersdenkenden (de „ketters") nog te tolerant is. Wij verduidelijken dit voor onze lezers zeker genoeg door te ver klaren, dat het de aandacht heeft ge trokken. dat, terwijl de kardinaal aartsbisschop van Toledo. Pla Y Danial, bij de inhuldiging van zijn nieuwe col lega's in het hoge ambt wel aanwezig was. kardinaal Segura. de aartsbisschop Van Sevilla wiens jongstleden zomer openlijk tot generaal Franco gerichte sommatie om paal en perk te stellen aan de protestantse propaganda, bij ons weten tot dusver onbeantwoord is ge bleven afwezig was. Uit de uiterst beminnelijke woorden van kardinaal Cicognani is echter ook hier en daar de conclusie getrokken, dat het afsluiten van een concordaat tussen de H. Stoel en Franco-Spanje, een der meest begeerde objecten van de Franquistische diplomatie, en waar voor de onderhandelingen al sinds jaren traineren, thans zeer na op han den zou zijn. Aan de hand van inlich tingen, die ons betrouwbaar voorkomen, menen wij te kunnen schrijven, dat deze verwachting ongegrond is, en dat de H. Stoel nog geen haast heeft om de voorlopige overeenkomsten, die Hij heeft lopen met het Spanje van Franco, te vervangen door een concordaat, dat in de plaats zou komen van dat van 1851 en dat door de republiek van 1931 werd opgezegd. Deze voorlopige over eenkomsten hebben overigens enige van de meest fundamentele artikelen van het oude Concordaat weer in ere her steld en behelzen, zoals bekend, o.m. dat de Spaanse staat de katholieke gods- Advertentle St. Agathastraat 10 Amersfoort 8e jrg HOORDIIOLUIYDSCBP CO MUNT. Sjr 14 Febr. Een beweeren als dat van den „Neder lander", onlangs door ons besproken, alsof Engeland, ja ook Engeland! reeds totaal voor de protestansche zaak ver loren zou zijn, alsof het door een deels roomsch deels romanizeerend ministe rie geregeerd werd, alsof zijne gansche bevolking óf paapsch, óf papizerend, óf niets was - zulk een beweeren vonden wij zoo zonderling, zóó hyperboliesch, dat wy ons van glimlagchen niet kon den onthouden, en den indruk, dien het op ons gemaakt had, niet verzwijgen wilden. In een tweede artikel behandelt de „Nederlander" de vraag, wat al zoo door de Protestanten verzuimd is, ten gevolge waarvan het zóó ver met Enge land is gekomen. Dat artikel is hoogst merkwaardig, en geeft een in die mate somber tafreel van den toestand der protestansche kerk in Engeland. dat. ware het door een ander dan door een Engelschman zeiven geschreven - het is aan den „Nederlander" uit Londen toe gezonden door iemand, die met den staat van zaken zeer nabij bekend blykt te zjjn het ongetwijfeld van verre gaande overdrijving verdacht zou moe ten worden. ..He* nrotestantismus", deze stelling zet de korrespondent van den „Nederlan der" op den voorgrond, „het protestan- tlsmus fin Engeland) verkeert op dit ogenblik in een uiterst vervallen toe stand". In Engeland worden vele kerken ge bouwd, of kapellen voor dissenters, wijl men hier alleen kerk noemt een godsdienstgebouw der Episcopalen, doch met weinig uitzonderingen zal men er een philosophische of spekulatieve godsdienst hooren voordragen. De pre dikers zijn ongeletterden hoewel dik wijls zeer indrukvol, door hunne na tuurlijke wijze van voordragt en gron dige bijbelkennis. Cath.echisatiën voor het opkomend ge slacht. bestaan er niet, alleen zijn er zoogenaamde Zondagscholen; waar de eerste beginselen van algemeen Onder wijs door onbevoegde personen vrijwll- llg gegeven worden. De aanneming van leeken geschiedt door den Bisschop, op bewijzen floor de reesteliiken afgege ven, welke geestelijken echter geheel onbekend zijn, met de hoogte waarop de kennis van godsdienst der nieuwe ledematen staat. dienst erkent als de officiële en exclu sieve godsdienst van de Spaanse natie met alle overeenkomstige prerogatieven, en dat het gehele Spaanse openbare en particuliere onderwijs in overeenstem ming moet zijn met de katholieke leer. Bij deze overeenkomsten verplicht de Spaanse staat zich tevens tct het leve ren van een aanzienlijke bijdrage in het onderhoud van de katholieke cultus, instellingen en clerus, terwijl van zijn kant het Spaanse staatshoofd een aan zienlijke mate van medezeggenschap geniet in de benoeming van de Spaanse bisschoppen en andere kerkelijke ge zagdragers en dignitarissen. Als ver moedelijke oorzaken van het traineren der concordaatsonderhandelingen noemt men te Madrid, dat over en weer de H. Stoèl en generaal Franco vasthouden aan' voorwaarden, die zij niet wensen in te willigen; terwijl vooral ook de traditionele voorzichtigheid van de Vaticaanse diplomatie hierbij van grote invloed is; zy zou, alle betoonde harte lijkheid ten spyt, ten aanzien van de ontwikkeling van het huidige regiem, niet onbelangryke voorbehouden koes teren. De belangen van de Katholieke Kerk liggen ten slotte in de gehele, wijde wereld. Zoals bekend heeft de burgemeester van Detroit (V.S.) Maandag 16 Februari tot Hollanddag geproclameerd. In Detroit is een uitgebreide- hulpactie gaande. H.M. Koningin Juliana heeft Detroit thans door bemiddeling van haar ambas sadeur te Washington in warme bewoor dingen dank betuigd. Deze dank geldt een stad waaraan H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard de aange naamste herinneringen bewaren na het bezoek, enige maanden geleden, aldus de boodschap. A R Veroordeelden in hoger beroep Vonnissen schandelijk en onwaardig In West-Berlyn zyn gisteren, aldus A.P., berichten binnengekomen, dat de communisten van plan zijn gedurende het weekeinde een strenge controle uit te oefenen op het interzonale verkeer in Berlijn. Volgens in de "West-Duitse pers ver schenen berichten zal de Oost-Duitse politie vanavond beginnen met een zorg vuldige controle van alle bus- en trein verbindingen tusen de Oostelijke en Westelijke sectoren. Het in de Franse sector verschijnende blad „Kurier" meent zelfs te weten, dat met ingang van Zondag alle ondergrondse en boven grondse treinen bij de zonegrens tot staan gebracht zullen worden en niet verder zullen mogen rijden. Deze be richten worden niet- van officiële zyde bevestigd, maar wel wordt reeds lang Schrijven rap kardinaal Tisserant Mgr. A. G. Smit, voorzitter van het Apostolaat der Hereniging en het Comité Pro-Palestina, ontving van Z- Em. Kardinaal Tisserant in verband met de gebedskruistocht naar bet H. Graf te Jeruzalem bet volgende schrij ven: Hoogeerwaarde Monseigneur. Met grote belangstelling heb ik ken nis genomen van de geestelijke bede vaart, welke vele Katholieken van Nederland op het aanstaande Hoogfeest van Pasen op de Calvarie en het II. Graf van Jeruzalem zullen volbrengen, een geestelijke kruistocht van gebed, georganiseerd door het Comité „Pro Palestina'' onder auspiciën van het Apostolaat der Hereniging. Van harte zegen ik dit vroom en mooi initiatief, hetwelk, gewijd aan een grotere voor uitgang van het Katholieke leven op de Heilige Plaatsen, tegelijkertijd de aan dacht van de Katholieken op de Hei ligdommen richt, waarvan de herinne ring de vroomheid van de goede gelo vigen opwekt. Met gevoelens van de meeste hoog achting, verblijf ik gaarne, -f- Eugenius Kard. TISSERANT secretaris A. Coussa assessor. In aansluiting hierop verneemt het K.N.P., dat reeds vele duizenden enve loppen met gebedsintenties bij het Apostolaat der Hereniging, Stapelen, Boxtel, zijn binnengekomen. De slui tingsdag voor inzending der gebedsin tenties is Aswoensdag 18 Februari. De K.R.O. heeft besloten pater Bene dict Brockbernd O.S.B. als reporter naar Palestina en omliggende landen te sturen. Deze zal daar een klankbeeld en een reportage uitzenden van de plechtigheid op Paasmorgen bij het H. Graf van Christus te Jeruzalem. Hij zal namens alle deelnemers de gebedsinten ties plaatsen op de tombe van het H. Graf en de plechtigheden beschrijven, die ter gelegenheid van deze gebeds kruistocht van Katholiek Nederland te Jeruzalem worden gevierd. verwacht, dat de Russen van plan zijn een nieuwe beperking aan het inter zonale verkeer op te leggen, zodat deze stap geenszins als een verrassing voor West-Berlyn zou komen. Intussen hebben de West-Berlijnse autoriteiten gisteren politiek asyl ge geven aan een schoolkind uit Oost-Ber- lijn. Het is een 11-jarige jongen, wiens naam niet bekend werd gemaakt, omdat zijn ouders nog in het Oostelijke stads deel wonen. De jongen werd door zijn vader naar een vluchtelingencentrum m de Britse zone gebracht, omdat de lei ding van de school, welke de jongen be zocht, te verstaan had gegeven dat hij naar een tehuis voor „moeilijke kinde ren" zou worden gezonden, omdat hij „subversieve" ideeën in de klas ver kondigde. Sinds Januari 1949 zijn meer dan 15,000 kinderen tussen acht en 18 jaar zonder hun ouders naar West-Berlijn uitgeweken. 9.000 van hen werden als vluchteling erkend. De kleine kinderen waren over het algemeen avonturiers, die Berlijn wilden zien. Zij werden in de meeste gevallen door hun ouders te ruggehaald. Vele vluchtelingen tussen 15 er 18 jaar weken uit.om niet te wor den Opgenomen in het-^olitieleger of de arbeidsdienst, of gedwongen te werk te worden gesteld in de uraniummijnen. Avondmis in Engeland Op de vooravond van Elizabeth's kroning Op de vooravond van de kronings feesten zal in alle katholieke kerken van Engeland een plechtige Avondmis worden opgedragen ter intentie van Koningin Elizabeth. De Avondmisbe sluit het triduum, dat aan de kronings feesten voorafgaat en dat gehouden wordt op aa.nsporing van het Engelse Episcopaat, teneinde te voldoen aan de dringende wens van de jonge koningin, dat er veel voor haar gebeden zal wor de, in het bijzonder in de dagen, die aan haar kroning voorafgaan. In hun officiële verklaring geven de Engelse bisschoppen te kennen, dat zij zich bij hun goekeuring voor het cele breren van de Avondmis hebben laten leiden door de gedachte, dat vele dui zenden op de dag der kroning slechts met moeite gelegenheid zullen kunnen vinden de H. Mis bij te wonen. Dit is de eerst maal, dat de bisschoppen van Engeland gebruik malcen van de Apos tolische Constitutie „Christus Dominus", waarbij wijziging werd gebracht in de voorschriften voor het Eucharistisch Vasten en waarin de bisschoppen wor den gemachtigd toestemming te verle nen voor Avondmissen. Advertentie zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, wantAKKERTJES'verslaanalle pijnen snel en zeker. Weiger namaak. helpen direct.' De veertSen Elzassers, die tezamen met zes Duitsers te Bordeaux veroor deeld zyn wegens hun aandeel in de uitmoording van het Franse dorp Ora- dour-sur-Glane in Juni 1944, hebben te gen hun vonnis beroep aangetekend. Onder hen bevindt zich sergeant George Boos, een van de twee Elzassers, die indertijd vrijwillig dienst hebben geno men bij het Duitse leger. Tegen hem was de doodstraf uitgesproken. Ook de Duitse sergeant-majoor Karl Lentz, die eenzelfde vonnis tegen zich hoorde uit spreken, is in hoger beroep gegaan. De overige beklaagden dertien Elzassers van wie op één na allen tot dienstneming bij de Duitsers wa ren gedwongen, nadat Duitsland de Elzas had ingelijfd, en vijf Duitsers —kregen dwangarbeid of gevangenis straffen variërend van vijf tot twaalf jaar. De vonnissen van de Elzassers, indertijd bij het Duïtse leger waren gelijfd, hebben een storm van veront waardiging in de Elzas veroorzaakt. Parlementaire afgevaardigden en bur gemeesters v 0 de grote steden in dit gebied bespraken gisteren te Colmar, wat men zal doen. Kerkklokken wer den geluid als protest tegen de uit spraak. Er is een actie begonnen om geld 'in te zamelen voor de gezinnen van de veroordeelden. Men is van mening dat de betrok ken twaalf Elzassers hadden moeten worden vrijgesproken en dat de ware schuldigen de commandant van de S.S.-divisie „Das Reich", generaal Lammerding, en het hoofd van de compagnie, die de slachting aanricht te, kapitein Kahn moeten worden opgespoord en voorgeleid. (Een woordvoerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft in middels medegedeeld, dat de Britse autoriteiten nog geen beslissing heb ben genomen ever het Franse verzoek om uitlevering van generaal Lammer ding, die in Düsseldorf in de Britse zone van Duitsland zou wonen). Men vreesde gisteren dat in het ko mende weekeinde demonstraties zou den worden gehouden. In de Franse Na tionale Vergadering heeft de Gaullisti sche afgevaardigde uit Straatsburg, Kaufmann, om een debat over de von nissen verzocht, die Mi, -.schandelijk en onwaardig voor hetsJEfnd" -..noemde. De Elzatfsische afgev'aarqyjde en Voormalige minister Ffilmiri deed in een telegram een beroep op de minister van Defen sie, Pleven, om „in naam van de recht- Frans-Britse besprekingen Engeland garandeert volledige steun aan E.D.G. Britse hulp voor strijd in IndO'China Na afloop van de tweedaagse bespre kingen, welke de Franse Premier, René Mayer, en zyn ministers van Buiten landse en Economische Zaken, Bidault en Buron, met hun Britse ambtgenoten te Londen hebben gevoerd, is een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat volledige overeenstemming is bereikt over de leidinggevende rol, welke beide landen in de organisatie en de verdediging van de „vrije wereld" moeten spelen. Men is tot de slotsom gekomen dat een voortdurende en volledige steuD van Engeland aan de Europese defen siegemeenschap van essentieel belang is. De staatslieden hebben voorts van gedachen gewisseld over de wijze, waarop Engeland het beste zijn steun in militair en politiek opzicht aan de E.D.G. kan uitbreiden. Bijzondere aandacht werd ook be steed aan de financiële zijde en de ma teriële behoeften van de campagne in Indo-China. Engeland beloofde meer militaire hulp aan de Franse uniestrijdkraehten in In do-China, in overeenstemming met de besluiten van de jongste bijeenkomst van de NATO-raad. Verder hebben de Franse staatslieden de toezegging ge kregen. dat Engeland ieder Frans voor stel om de looptijd van het Noord-At lantische verdrag van 20 tot 50 jaar te verlengen zal steunen. vaardigheid en 't nationale belang" de uitvoering van de vonnissen onmiddel lijk op te schcrten. Volgens de Franse wet kan men tegen de uitspraak van een militair tribunaal alleen beroep aantekenen bij het hoogste hof van ap pèl, dat echter slechts bevoegd is, na te gaan of de geest en de tekst van de wet bij het proces in acht zijn Over het vonnis zelf mag het Hof zich niet uitspreken. Amerika zal bond genoten raadplegen Alvorens in het Verre Oosten op te treden Uit Washington wordt vernomen., dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, le den van de senaatscommissie voor Bui tenlandse Aangelegenheden gisteren heeft verzekerd, dat de Arerenigde Sta te eerst het Congress en de bondgeno ten zullen raadplegen, alvorens een nieuwe stap in het Verre Oosten te doen. Senatoren die de bijeenkomst der commissie bijwoonden verklaarden de indruk te hebben dat Foster Dulles voornemens is de Amerikaanse bondge noten volledig op de hoogte te houden. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Millioenen zandzakken zijn gisteren uit geheel West-Europa en Amerika per vliegtuig in Engeland aangevoerd nadat de Britse regering om hulp had gevraagd voor het beveiligen van de dyken tegen de komende hoge vloed, welke morgen en Maandag het hoogtepunt zal bereiken. In Engeland zelf had de regering 5 mil- lioen zandzakken besteld en een aantal fabrieken legde andere arbeid stil om de orders uit te voeren. lopen nog steeds brieven binnen van Engelsen die hun sympathie betuigen en geldelijke bijdragen zenden. Wij ver-nemen dat o.m. Ruth Draper, de bekende actrice die meerdere malen in Nederland is opgetreden, een belang rijke bijdrage zond vergezeld van een hartelijk schrijven. Doch ook op de Nederiandsche Bank van Bleidensteijn, officiële plaats van ontvangst voor de geldelijke bijdragen nadat de voorma lige Britse gezant in Nederland, Sir Neville Bland, een oproep had gezon den aan de nationale pers, stromen nog steeds de giften binnen. Gisteren hadden de gezamenlijke bij dragen van Engelse zijde de som van 200.000 gulden ruim overschreden, doch vele brieven had men nog niet eens kunnen openen. Op 4 Maart zullen koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh een concert bijwonen in de Albert 'Hall. Sir Adrian Boult en Eduard van Beinum zullen dirigeren en de ba ten zullen worden verdeeld tussen het Britse en Nederlandse Rampenfonds. Tot heden heeft Het Engelse rampen fonds voor de slachtoffers van de over stromingen in Groot-Brittannië de som van 357.000 pond (ongeveer 314 millioeii gulden) ontvangen. Immigrantendag in Australië Herderlijk schrijven Van Beinum dirigeert liefdadigheidsconcert Behalve brandweer, burgerwacht ei vele vrijwilligers werken er tienduizend militairen aan dé Engelse zeeweringen. Overal staan op strategische punten mobiele kolonnes van leger en vloót ge reed om zich in geval van gevaar naar bedreigde plaatsen te begeven. Morgen zal een dertigtal leden van het manne lijk personeel verbonden aan de Neder landse ambassade te Londen zich naar de dijken begeven om mee te helpen diè te versterken. Onze ambassadeur, de heer Stikker, zal Zondag de overstroom de gebieden van Engeland bezoeken. Vandaag heeft zich de Britse minister van Binnenlandse Zaken naar Holland begeven om kennis te nemen van de toe stand en om met de Nederlandse rege ring van gedachten te wisselen oi hulpverlening en herstelmaatregélen. Gisteren hield de heer Stikker tezamen niet de Lord-Mayor van Londen een peréconferentïe voor de Britse pers waar in hij uiting gaf aan de diepe dankbaar heid van het Nederlandse volk „voor het medeleven, het begrip en de practische medewerking" van het Engelse volk. De persconferentie had ook tot doel een toelichting te geven op het Nederlands- Engelse besluit het fotoboek, gepubli ceerd door de gezamenlijke Nederlandse uitgevers, hier te verkopen ten bate van de rampenfondsen van Brittannië en Nederland. Britse uitgevers hebben be sloten gratis het boek over de ramp te verspreiden, en aan de boekhandel is verzocht het boek zonder winst te ver kopen tegen de prijs van 7'/a shilling, zodat de bruto opbrengst in zijn geheel ten goede kan komen aan de slachtoffers van de overstromingen in beide landen. Op de Nederlandse ambassade alhier Advertentie Mr. O. U. aer Wets: Ik zie geen oplos sing voor het opbergen van mijn duizend en één artikelen. Mr. F. I. Sjent: Neem een voor de hand liggende oplossing: Neem een „Lun- dia"-magazijninrichting. Demonteer baar en verstelbaar; dus daardoor efficiënt. LUNDIA VARSSEVEID (GLD.) TELEFOON 256 Vraag onze grote catalogus. Monica Baldwin: Ik sprong over de muur Vertaling J. W. Hofstra Zelfs zo vroeg op de dag kon daar reeds een tropische hitte heersen. Als je maar met je oog knipperde brak het zweet je reeds aan alle kanten uit. On ze zware kleren en dikke gebreide kou sen maakten het er niet beter op. Ais je over alles heen nog een lekker groot schort had aangetrokken beschermden, als je dat zo noemen mag, zes verschil lende lagen stof je body tegen de buiten lucht. Wanneer het hele koor was geveegd en de gebeeldhouwde koorbanken in de puntjes waren geborsteld en gestoft kon je voor de eerste maal gaan inwrijven met bijenwas en terpentijn. Na hel in wrijven volgde natuurlijk het uitwrij ven, maar daarna werd er nog eens een keer overgewreven! De immense parket vloer was het zwaarste karwei. Je wreef je éepaap om maar op tijd klaar te zijn voordat de communiteit een bezoek kwam brengen aan het Heilig Sacra ment voor de Geestelijke Lezing van elf uur. De vloer moest glimmen als een spiegel en het was geen kleinigheid dit voor elkaar te krijgen. Je schoof een omwikkeld stuk beton met een lange bezemsteel zolang op en neer tot de ver eiste graad van perfectie was bereikt. Dit instrument leefde ergens in een kast aan het andere eind van het klooster en een vrouw alleen was nauwelijks in staat het de twee trappen op te krijgen naar het koor. Gewoonlijk vochten twee onderkosteressen om de eer het ding zonder hulp naar boven te mogen sjou- Na twee uur hard werken waren wij gewoonlijk klaar, 's Winters was het een ideale gelegenheid om je bevroren bloed weer aan het stromen te krijgen, maar 's zomers, als de zon op het dak brandde, was het genoeg om een olifant op zijn knieën te krijgen en als het dan toevallig nog een vastendag was Ik herinner mij nog dat ik een keer toen ik nog niet zo lang in het klooster was en nog vol „goede ideeën" zat tot de Eerw. Moeder zei: „Ik hoop dat u het mij niet kwalijk neemt. Eerwaarde Moe der, maar ik héb wel eens gedacht dat wij ons veel onaangenaamheden konden besnaren, als de kosteressen wanneer het" zo warm is wat vroeger op moch ten staan en het koor zouden „doen voordat de communiteit de Primen komt bidden." Zij keek mij nadenkend aan en zei toen: .Vindt U het werkelijk van zoveel be lang alle onaangenaamheden van het kloosterleven weg te nemen?" t „Neen, Eerwaarde Moedei, dat met. antwoordde ik, „maar als wij by deze hitte het koor doen moeten wij ons drie maal per dag helemaal wassen en an ders maar twee keer en dat kost tijd Zy keek mij met zo'n strenge blik aan dat ik wenste maar niets gezegd te heb ben. „Ik vind dat U een bijzonder onver storven houding aanneemt," sprak zij. „Een beetje extra hitte zult U toch weJ kunnen verdragen Ik verzwond. De eerste ochtend van mijn verblijf had, ik reeds een onderhoud met een ar chitect, wiens adres ik schriftelijk had opgekregen van de gemeentesecretaris van Penzance. Hij gaf mij niet veel hoop. Volgens hem was er nergens in Corn wall een huisje te krijgen. Voor de on handige schets die ik van een eventueel nieuw te bouwen optrekje had gemaakt kon hij slechts de grootste minachting koesteren. Toen ik langs Market Jew Street terugwandelde was mijn stem ming dan ook aanzienlijk gedaald. Het scheen dat zelfs het kleinst denkbare huisje meer zou moeten kosten dan ik betalen kon. De busrit naar Mousehole was echter zo prachtig dat ik reeds spoedig mijn zorgen vergat. De zee achter Mounts Bay had de kleur van korenbloemen. De toppen van de St. Michael verhieven zich tegen een zuidelijk blauwe hemel. De magische sfeer van Cornwall loste zich op uit de trage golven en de warme heuvelruggen, langzaam en haast on merkbaar als een fluistering. ii 's Middags reden zij mij naar Treve- üoc, De ware naam te vermelden zou naar mijn gevoelen een daad van hoog verraad zijn. Al te veel touristen versto ren reeds de stilte van deze eenzame wouden, al te zeer zijn de granieten klippen reeds door weggeworpen sinaas appelschillen en sigarettendoosjes ont wijd. De beschrijving van miin indruk ken van deze plaats zal ik U nu maar eens besnaren Bovendien is datgene wat deze plek zo uniek maakt toch niet on der woorden te brengen. Ik zal mij dus tevreden stellen met de boute bewering dat Trevelioc de meest wonderbaarlijke plaats is van de gehele streek tussen Penzance en Zen- nor. Zodra ik er een voet had gezet wist ik dat dit de enige plaats op aarde was waar ik graag zou willen wonen en hoe wel ik, toen ik weer terug moest naar En geland, nergens in de buurt een voor- lopig onderdak had kunnen vinden, was ik door niets uit het veld te slaan, ik voelde instinctmatig, dat mijn wil orn hier en nergens anders te gaan wonen zou verzwakken wanneer ik aan gevoe lens van moedeloosheid zou toegeven. En iedereen weet dat de oorzaak van het feit dat iemand niet bereikt wat hij wil bereiken alleen deze kan zijn dat hij niet hartstochtelijk en hard genoeg heeft gewild. Van hoe groot belang het is. te weten hoe sterk men iets moet willen, heb ik in het klooster geleerd. En daar het énige, wat men met recht in het kloos ter mag verlangen, de Reden is waarom men het kloosterleven heeft omhelsd, komt de gehele zaak hier op neer dat men dermate „God" verlangt, dat al het andere daarbij wegvalt. Toen ik nog een jonge non was kwam er eens een vriendelijke en beminnelij ke Benedictijn de grote retraite geven. Hij gebruikte altijd uiterst eenvoudige woorden, maar deze lieten niet na grote indruk te maken, vermoedelijk omdat alles wat hij zeide blijk gaf van een kennis van zaken die alleen door het gebed verkregen kon zijn. Een van zijn conferenties handelde over de mystieke vereniging met God, een aspect van het geestelijk leven dat onder de toenmali ge Novicenmeesteres over het algemeen taboe was. Tegelijkertijd was dit echter het onderwerp waarover ik het liefst van alles hoorde spreken. Ik trof het dus niet. (Wordt vervolgd). „De Katholieken van Australië moeten niet vergeten, dat, al zien Staat en Kerk in hun land zich voor zeer grote zorgen geplaatst tengevolge van de toelating van 700.000 immigranten, de algemene situatie der wereld nog veel ernstiger en gevoeliger is en dat zij allen zich met deze toestand dienen bezig te houden." Aldus betoogt het Australisch Episco paat in een schryven, dat de inleiding vormt op de grote Australische „Immi grantendag", welke op Zondag 22 Fe bruari door alle Katholieken van Austra lië zal worden gevierd. „God" zo besluit de bisschoppelijke brief „is goed geweest voor ons jonge land. Wij hebben de oorlogs ellende niet gekend, niets van rampen en bombardementen, van deportaties en vervolgingen. Integendeel, hier genieten wij een welvaart, die stabiel mag he ten; wij verheugen ons in een gezonde economie met onbeperkte hulpbronnen voor de toekomst. Hier is plaats vooi de nieuw-gekomenen en voor vele an deren, die wf] kunnen opnemen. Deze overweging spoort ons aan die broeders in Christus bij te staan, die minder ge fortuneerd zyn dan wij. Laten wij dus alle vooroordeel varen en liever denken aan de gemeenschappelijke banden, die ons binden als kinderen Gods aan hen, met wie wij samen de weg des levens bewandelen." Indonesië Administrateur gedood Woensdagavond is een overval gepleegd op de koffie- en rubbevondememing „Bendokerep" te Bentjuluk in het Ban- juwangïsche (Oost-Java). waarbij de administrateur, de heer G. J. Timmer mans, werd gedood. Inentingswet Motie-Zandt verworpen (Van onze parlementaire redacteur) Ds. Zandt heeft gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard dat hij zijn amendement op de inentingswet niet wilde terugnemen. De Kamer heeft daarna bij zitten en opstaan op een. voorstel van de Kamervoorzitter, clï\ Kortenborst, dit amendement ontoelaat baar verklaard. Daarop moest ds. Zandt dus tóch met een motie komen waarin de regering werd uitgenodigd om een wettelijke regeling voor te bereiden in zake een verplichting voor de artsen tot het aangeven van gevallen van post- vaccinale encephalitis. Staatssecretaris Muntendam zei hier op dat het aangeven van soortgelijke ge vallen niet verplicht hoeft te wor den omdat het in de practijk altijd al geschiedt. Het gevaar van een dergelijke verplichting zal zelfs zijn dat andere nadelige gevolgen van de vaccinatie wel eens niet meer kunnen worden aangegeven. Dr. Mol (K.V.P.) noemde de motie een onverdiende hou ding van wantrouwen tegen de Neder landse medici. Mr. Oud (V.V.D.) ging de dominee met zijn eigen wapens te lijf en verweet hem beginselonvastheid omdat hij overbodige wettelijke maat regelen wilde treffen. De motie werd daarop verworpen met 10 tegen 69 stemmen. Behalve de beide staatskundige gereformeerden stemden ook twee leden van de christelijk his torische fractie voor: freule Wttewaal van Stoetwegen en de heer Schmall, drie anti-revolutionairen: de heren v. Baal, Fokkema en v. d. Zaal (de laatste twee hervormden in de anti-revolutionair» partij, die daarin de zuigkracht van de staatkundige gereformeerden moeten tegenwerken!!), en drie leden van de P.v.d.A,: de katholieke heer v. Lier en de beide protestanten Stufkes en Scheps. Een merkwaardig partijtje touw trek ken van ds. Zandt die in het politieke spel meer dan in de rhetoriek nog al- 'tijd zijn begaafdheid toont. (Vervolg van pag. 1) In de overigens bijzonder hartelijke commentaren, waarmee de Britse pers en de Britse politici de komst van de Franse ministers hebben begroet, kan men tussen de regels door een niet be grijpende verbazing lezen over het feit, dat men er van Franse zijde zo hard nekkig op uit is Engeland bij de Euro pese zaken te betrekken. Minister Eden heeft zelfs, vriendelijk doch ietwat on geduldig. verklaard, dat Engeland zich reeds bij vijf verschillende gelegen heden heeft verplicht Frankrijk bij te staan, wanneer het wordt aangevallen cf bedreigd. „En wat willen ze nu nog meer van ons?' schijnt hij te hebben willen vragen. De zaak is inderdaad, dat wat in Engeland meer dan vol doende wordt geacht, in Europa over het algemeen ontoereikend wordt ge vonden. En het wordt ontoereikend ge oordeeld, omdat de Britse politiek in de practijk zo vaak teleurstellend is geweest en nóg is. Het heeft geen zin te herinneren aan de fatale rol, die de Engelse politiek tussen de twee wereld oorlogen in heeft gespeeld en die, zo zeker niet alleen, dan toch in zeer aan merkelijke mate verantwoordelijk is geweest voor de catastrophe, die er op gevolgd is. Dat is nu ook „alte Ge- schichte". Maar wat ïs er sinds de tweede we reldoorlog gebeurd? Engeland heeft de gelegenheid gehad een enorme invloed uit te oefenen ten gunste van de Euro pese integratie. De activiteit van Churchill scheen aanvankelijk veel belovend, In feite ech ter heeft Engeland deze historische ge legenheid niet alleen ongebruikt laten voorbijgaan, het heeft ook door een vaak dubbelzinnige houding het Europese integratiestreven geremd en ontkracht. Het heeft lijdelijk toegezien hoe het probleem van Duitslands toekomst, dat in Europese zin onoplosbaar is zonder integratie, groeide totdat het bijna niet meer te hanteren valt. Men krijgt daar bij de indruk, dat Engeland de Duitse herbewapening vooral wenst, in de hoop dat de lasten daarvan het Duitse econo mische concurrentievermogen zullen be teugelen. In het kader van het Atlan tisch pact heeft Engeland de vorming van een Europees blok, dat een tegen wicht zou vormen tegen Amerika, belet. In economisch opzicht heeft het zich op geworpen als voorstander van het systeem van bilaterale onderhandelingen. Zonder een spoor' van overleg met de Europese landen heeft het in 1949 een lawine van devaluaties ontketend. Kort en goed: Engeland beschouwt zichzélf niet als een deel van Europa. Als een van de grootste Europese mogendheden vervult het niettemin een grote rol in de Europese politiek, maar het doet zulks in een al dan niet „splendid" iso lation, Dat is de harde kern van de zaak, die de Franse ministers in Londen zijn gaan aansnijden. Misschien voor de laatste maal. Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de ge gevens van deze verlieslijst worden ver zameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. liet is dus mo gelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. KRIMPEN a. d. IJSSEL, Geborgen: Vuik. Lena, geb. 2.10,75, weduwe van Linge; Brusse. A vie, geb. 12.6.80. MIDDELHARNIS. Overleden: Kocte, Gerrit, geb. 2.12.50 te Middel harnis. zoon van Abraham Koote en Catharine Soldaat, laatste adres: Oostvoorgprs 10. PETTEN (I-Iondsbossche Zeewering): De Waart, F. oud 51 jaar, laatste adres: Pet ten. STEENBERGEN. Geïdentificeerd en be graven: Schuurbiers. Petrus Christianus, geb. 12.10.48 te Steenbergen, laatste adres: Kladsedijk 23. STELLENDAM. Geborgen: Troost, Arentje Klazina, geb. 1949 te Melissant, laatste adres: Voorstraat 76a; Boshoven, Mina Tannetje, geb. 1936 te Stellendam, laatste adres: Meidoornstraat 5; Bilkes, Lijntje Dina, geb. 1938 te Stellendam, laatste adres: Voorstraat 113. ST. PHILIPSLAND. Aanvulling op der de lijst, dd. 6.2.53: Suurlant, Jan Johannes, geb. 25 3.29 te Tholen, is thans geborgen en geïdentificeerd. KRUININGENRectificatie vijfde lijst dd. 9.2.53. Blok, Marina, echtgenote van Basti- aan Blok, oud 82 jaar, moet zijn: Blok, Ma rina, weduwe van Jacob Blok, oud 82 j, STR1JEN. Aanvulling en rectificaties vierde lijst dd. 7.2,53. Aanvulling: Geïden- fleeerd: Van der Ree—Andeweg. Geertrui, geb, 14.5.94; Den Hartog, Margrietha, geb. 18.10.16 te Strijen, Rectificatie: Aaanvankelijk als vermist opgegeven, doch blijken in leven te zijn: Verrijp. Willempje, geb. 24,5.33; Van der Ree, Joost, geb. 14.5.88 te Sli'ijen, laatste adres' Buitendijk 15; Van der Ree, Joost, geb. 14,3.26 te Strijen, laatste adres: Bui tendijk 15; Van der Ree, Geertrui, geb. 7.7.34 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree, Anthonia, geb. 3,8.38 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15. 's-GRAVENDEEL: Rectificatie eerste lijst 4.2.53: Tel. mededeling van de gemeente secretarie: Wed1, v. d, Wulp en 2 kinde ren t.w, v. d. Wulp, Marinus, geb. 9.5.35, v. d. Wulp, Bastiaantje, geb. 6.11.38 zijn in leven en wonen aan liet adres: Gortdijk 5. De beide andere kinderen t.w.: v. d. Wulp, Jan, geb. 11.43.43, v. d. Wulp, Aart Jacob, geb. 17.4.42 zijn geëvacueerd naar Dor drecht, Th. de Bockstraat 5.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2