Frankrijk tracht zich aan de E.D.G. te ontworstelen Alle inwoners van Zierikzee moeten binnen drie dagen evacueren Ernstige ongerustheid in Duitsland Financierings- zorgen Kromdorp Regering stelt investeringen in bedrijfsleven primair Tholen werkt verbeten aan verdedigingslinie Stavenisse moet voorlopig prijs gegeven worden Het weer Slechts enkelen mogen achterblijven Frans bezoek in Londen Toestand op Schouwen—Duiveland wordt steeds meer précair NACHTPLOEG op Verkeer en Waterstaat Evacué's krijgen uitkeringen Lev Mekhlis overleden ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 HOOFDKANTOOR: N.Z. Voorburgwal 65—73 - AMSTERDAM 'CENTRUM) Telefoon 63381 (5 lijnen) BIJKANTOREN: 's-Gravenhage: Stationsweg 10, telefoon 111696, Rotterdam: Jan Kruyffstraat 33 tel. 36769; Haariem: Smedestraat 5, tel. 21543 en 21544; Eindhoven: Vestdijk 5, telefoon 2445: Hilversum: Emmastraai 12. tel. 9985: Maastricht: Stationsstraat 20, tel. 3013; Utrecht: Steenweg 37 tel. 10064. ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbet. f 6.65 p. kwart., f 2.25 p. mnd., 52 ct.p.w Losse nummers 13 cents. Directie: J, J. W. Boerrigter en mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Mr. W. A. M. van der Kallen en H. Baron van Lamsweerde. DE TIJD 108e JAARGANG No. 35268 DAGBLAD VOOR NEDERLAND DIEV ET MOW DROIT De prijs der advertentiën in de Tijdpers bedraagt 70 cent per m m.- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Contracttarieven op aanvrage verkrijgbaar bij de administratie en bij de erkende adverlen:;e- bureaux. Familieberichten 50 cents per m.m.-hoogte Bewijsnummers 13 cents. De administratie behoudt zich het recht voor adver tentiën eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren Wij reserve ren ons het recht brieven op advertentiën niet at te geven, indien wij daartoe gronden aanwezig achten. Niei afgehaalde of niet doorgezon den brieven worden een maand na ontvangst vernietigd UITGAVE VAN DE N.V. DRUKKERIJ DE TIJD, AMSTERDAM-C. Postgiro 22884 - Gemeente-giro Amsterdam N. 665. Na de eerste zorgen die Neder land heeft gehad over de op heffing van de ergste nood van hen die op tragische manier door de ramp zijn getroffen, begint in ver snelde mate het besef door te drin gen van het gat dat naast de vele gaten in onze dijken ook in onze eco nomische positie is geslagen. Een week lang heeft iedereen slechts aan het lijfsbehoud gedacht van duizen den die gered moesten worden, waar bij de hulp van het buitenland ons voorzover nodig over de eerste ver lamming heeft heengeholpen. Thans gaat de Nederlandei", die altijd koop man zal blijven, zich afvragen hoe hij uit het tweede probleem komt dat zich voordoet: de financiering van alles wat met herstel van direct aan toonbare en meer onzichtbare schade is gemoeid. Voorop dient te worden gesteld dat nog niemand zich een duidelijke voorstelling lean vormen van het juiste bedrag dat nodig is om dit weggeslagen stuk uit de volkshuis houding weer aan te plempen. Het kan een milliard zijn, zoals minister Drees voorzichtig heeft medegedeeld, maar het kan ook een heel eind lager of hoger liggen. Waar zijn de midde len te vinden die ons zodanig uit de moeilijkheden moeten helpen, dat wij ons economisch leven niet onder een al te zware druk zetten? De regering heeft veeleer de bedoeling om het tegenovergestelde te doen: de druk die allang wegens de zware belastin gen op het bedrijfsleven lag wat te verlichten. Zelfs met uitzicht op deze aderlating, die ons in ieder geval honderden, millioenen gaat kosten, heeft de regering dat standpunt niet verlaten. In haar officiële verklarin gen is dit tot dusverre volgehouden. Het is dus uitgesloten dat de ontzag lijke som door belastingheffing zal worden vrijgemaakt en in hetzelfde begrotingsjaar uit de lopende mid delen zal worden opgevangen. Dit zou de meest conservatieve en de meest primitieve manier zijn om het gat te vullen, te irreëel om er verder over te praten. Aan de andere kant moet er tegen worden gewaakt dat de post over een al te lange reeks van jaren wordt uitgesmeerd, als een be lasting die wel lichter aankomt, maar die lang zal bliiven drukken, terwijl de directe nood er niet door zou wor den opgeheven. Er zijn nog twee an dere middelen die te baat kunnen worden genomen: er is een groot be drag aan giften waarvan men een Rampenfonds bezig is op te bouwen, dat mogelijk de honderd millioen nog eens zal halen en dan is er een nog veel groter z.g. „tegenwaarde" van de Marshallhulp. Dit laatste middel heeft zijn nade lige monetaire consequenties, maar wanneer het voorzichtig wordt toege past is daarover heen te komen. Op de eerste plaats zullen de Amerikanen ons daarbij ter wille moeten zijn. Zij zijn het. die over de bestemming van deze geblokkeerde gelden de beschik king hebben. Zij hebben tot dusver het standpunt ingenomen dat alleen de financiering van projecten die een productief karakter hebben, zoals de Zuiderzeewerken, de inpoldering van de Biesbos e.a., daarvoor in aanmer king kwamen. Zij zullen reëel ge noeg zijn om thans in te zien dat het herstel van de provincie Zeeland en West-Brabant onder de huidige omstandigheden eenzelfde productief karakter heeft en op dit moment voor Nederland geen betere besteding der geblokkeerde Marshallgelden denk baar is. Maar zelfs als zij de toestem ming geven rijzen er nog problemen. De tegenwaarderekening zou, wan neer zij zonder meer wordt besteed om er allerlei aannemers mee te be talen die het geld weer ter financie ring van een stroom van diensten in de normale geldsomloop brengen, plotseling zoveel geld aan de circu latie toevoegen, dat dit verstorend gaat werken op het monetaire even wicht. Er zou inflatie uit voort kun nen komen, tenzij men daar weer iets tegenover stelt dat deze geldstroom kan opvangen. Dit laatste nu is moge lijk door het uitgeven van een staats lening. Daarmede geraakt de schat kist wel min of meer in een vicieuze cirkel, want het geld verdwijnt wel uit de circulatie omdat er staatsobli gaties voor gekocht worden, maar de staat moet dan rente en aflossing op die lening gaan betalen en zodoende komt de last, dan toch weer voor een groot deel terecht op de rug van de belastingbetaler. Over dit alles bestaan thans vele veronderstellingen die allen ongeveer tot dit beeld zijn terug te brengen. De komende vergaderingen van de mi nisterraad en de daaruit voortvloei ende mededelingen aan de volksver tegenwoordiging die het Kabinet heeft toegezegd zullen ons leren in hoeverre dit leningsplan een oplos sing kan bieden die de regering te vens in staat zal stellen om haar maatregelen in verband met de werk verschaffing en de huurverhoging los van dit herstelprobleem te blijven doorvoeren. Men moet het een niet met het andere verbinden. Zelfs het vermeende lichtpunt dat de ramp al thans de werkloosheid enigszins zal opheffen, is door de directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat een fictie genoemd. Voor de droogmaking van polders en het dichten van dijken kan men slechts een beperkt aantal zeer geschoolde krachten gebruiken, die het totaal aantal werklozen weinig zullen verminderen. ,Van officiële Franse zjjde wordt door Reuter vernomen, dat de Franse regering zes ontwerp-protocollen voor toevoeging aan het Europese-legerverdrag ter tafel heeft gebracht. Naar aangenomen wordt, tracht Frankrjjk meer vrjjheid te ver krijgen voor onttrekking van troepen aan de E.D.G. voor gebruik overzee, zeggen schap te behouden inzake de status en de bevordering van zijn eigen officieren, en voorzieningen te verkrijgen om te verhinderen dat Frankrijk in de verdedi- gïngsgemeenschap door West-Duitsland overstemd zou worden. De leider van de Westduitse oppo sitie en voorzitter van de sociaal-de mocratische partij, Ollenhauer, ver klaarde gisteren in een gesprek met de Noord-Westduitse radio, dat de Franse protocollen bijzondere rechten eisen, „die in de practijk de doodsteek bete kenen voor het geïntegreerd Europees leger". Gevaar voor onjuiste stemverhouding Onttrekking van Franse troepen zou echter volgens de Duitse zienswijze kun nen leiden tot verzwakking van de E.D.G. wat de stemverhouding betreft: Volgens het originele ontwerp zou de verhouding van drie stemmen voor Frankrijk, West-Duitsland en Italië teder, voor België en Nederland ieder twee stemmen en één stem voor Luxem burg, slechts voor het eerste anderhalf jaar gelden; daarna zou de stemverhou ding variëren naargelang van de bij drage in troepen en geld. West-Duits land zou nu in het andere Franse voor stel tot het permanent maken van de aanvankelijke stemverhouding een po ging van Frankrijk zien om volledige stemkracht te behouden ook bij ont trekking van zijn troepen aan de E.D.G. Men verwacht dat de Westduitse bonds kanselier Adenauer door de Franse voorstellen voor de keuze geplaatst zal worden alsnog door onderhandelingen wijziging van deze „discriminerende voorstellen" te verkrijgen (hetgeen het gevaar mee zou brengen dat het Franse parlement van bekrachtiging van het verdrag afziet) ofwel de Bondsdag, die op het punt van discriminatie zeer gevoelig is, ermede te verzoenen. Van officieuze Duitse zijde te Bonn heeft men reedsaldus Agence France Presse, een gedeelte van de Franse voor-, stellen gekenschetst als „de grenzen van het aanvaardbare overschrijdend". Nieuwe onrust rond de Saarkwestie In Bonn is ook de onrust over de ont wikkeling van het Saarvraagstuk weer herleefd. Aanleiding daartoe zijn 1) de verklaring van minister Bidault, dat Frankrijk het E.D.G.-verdrag eerst zal aanvaarden, nadat een overeenkomst met Duitsland is getroffen over de status van het Saargebied, en '2) het begin van de Parijse besprekingen over wij zigingen van de economische conventies lussen Frankrijk en de Saar. Dr. Ade nauer heeft tot dusverre de in Parijs ge legde verbinding tussen de E.D.G. en de Saar zo uitgelegd als zou de Franse re gering geen andere eis gesteld hebben dan die van het begin van nieuwe on derhandelingen met Bonn. De liberale partijleiding in Bonn heeft er thans op gewezen, dat deze voorstelling van za ken te optimistisch is geweest. De socialistische partij in Bonn heeft reeds aangekondigd, dat zij onder deze omstandigheden een nieuv) Saardebat zal trachten te forceren in de Bondsdag. OP STELTEN BEVORDERING WERKGELEGENHEID Huidige maatregelen dienen op korte termijn effect te sorteren Minister-president Drees heeft in ant ivoord op vragen van het Katholieke Tweede Kamerlid drs. Janssen inzake de tijdelijke uitbreiding van de omvang der openbare werken-politiek bevestigd, dat de regering tijdelijk tot deze uit breiding heeft besloten en daarbij met name zal trachten gedurende een be perkte periode de uitvoering van een aantal objecten van lagere publiekrech telijke lichamen te stimuleren. De objecten, die door de lagere pu bliekrechtelijke lichamen worden uit gevoerd, zijn voorgesteld door de des betreffende provinciale commissies voor de werkgelegenheid. Alleen die ob jecten komen in aanmerking, ten aan zien waarvan zekerheid bestaat, dat met de uitvoering uiterlijk op 1 Maart a.s. kan worden begonnen. De voorwaarden, die moeten worden vervuld, opdat voor daarvoor in aanmer king komende objecten een bijdrage wordt verstrekt zijn: a. de uitvoering moet plaats vinden in vrij werk; b. ten minste 95 pet. der ar beiders moet door de aannemer van het werk worden betrokken uit daartoe door het gewestelijk arbeidsbureau aan te wijzen werklozen. De regering is er zich van bewust, dat de reeds vroeger bekend gemaakte maat regelen 75 millioen extra voor Openbare Werken, f 20 millioen voor premiebouw en versnelling oorlogsschade uitkeringen slechts een onderdeel van de werkgelegenheidspolitiek in haar geheel vormen. Zij beperkt zich tot maatregelen, welke op relatief korte ter mijn effect sorteren. De bevordering van de investeringen in het bedrijfsleven wordt door haar primair gesteld in het geheel der werkgelegenheidspolitiek. Daarbij is zij bedacht op een verlaging van de belastingdruk op het bedrijfs leven. Het is de regering bekend, dat er in het bedrijfsleven nog geen zekerheid Militaire bijstand eindigt Dinsdag Dank aan buitenlandse militairen Met ingang van 17 Februari 6 uur des morgens wordt de militaire bijstand in algemene zin beëindigd. Alle onderde len, ook de buitenlandse, keren naar hun garnizoenen terug. Na dat tijdstip kan in incidentele gevallen nog hulp worden verleend. Over de wijze waarop deze zal behoren te worden ingeroepen en gegeven wordt nog nader overleg ge pleegd. De chef van de Generale Staf heeft aan de commandanten van de Britse strijdkrachten in Duitsland, het U.S.A.- leger Duitsland, de Canadese brigade en de chefs van staven van Frankrijk en België een brief gericht, waarin hij zijn grote bewondering uit voor de door de onder hun bevelen gestelde militairen aan de dag gelegde ijver, moed en zelf- opoffering. bestaat ten aanzien van de economische en fiscale maatregelen, welke de rege ring denkt te nemen. In hoever als ge volg hiervan een zekere terughoudend heid kan worden geconstateerd in het entameren van nieuwe investeringen, is moeilijk te zeggen. In ieder geval liggen belangrijke oorzaken van deze terug houdendheid op ander gebied. Het kabinetsberaad naar aanleiding van het interdepartementale advies, in zake de werkgelegenheidheeft thans zijn beslag gekregen. De genomen beslissin gen hadden betrekking op de reeds ge noemde maatregelen en nog niet op het werkgelegenheidsbeleid in zijn geheel. De regering vertrouwt echter op korte termijn het werkgelegenheidsbeleid in zijn geheel bekend te kunnen maken. CHARLES JUDOCUS WILLIBRORD SNUITER, geboren te Kromdorp 8 December 1!)05 en derhalve thans 47 jaar, is 1 Maart 1024. benoemd tol koster in zijn geboorteplaats. Hij heeft zijnambt steeds met 'ingeto genheid en zelfs met schuchterheid vervuld, zodat elke nieuwe genera tie misdienaars aanvankelijk gedacht heeft, dat zij een loopje met hem kon nemenZij, hebben z!ich evenwel evenzeervergist als de kordate dyinstmairr^,' van de pastoor, die-bi j Uw fcómsVJn i 235 dacht, duf zij hem gemakkelijk naar haar hand zou kunnen setten. Koster Snuiter evenwel gaat, hoe timide dan ook, zijn eigen weg, hoogstens verbaasd als hij merkt, dat hij verstandiger is dan hij zelf gedacht heeft, maar niettemin nog steeds benauwd zich op een terrein te begeven, dal hij het zijne niet acht. Op deze wijze heeft hij zich geen echte vrienden, maar nog minder werkelijke vijanden ge maakt. Het is n.l. voorgekomen, dat het dorp verbaasd en enigszins ge amuseerd het hoofd over hem schudt en zegt: die koster Snuiter toch. Zo iets staat nu weer te gebeuren. Kromdorp staat op stelten en het ziet er naar uit, dat de brave koster zich zelf en iedereen weer zal ver bazen. Wij hebben het voorspel van die gebeurtenissen meegemaakt en zullen er 23 Februari a.s. verslag van beginnen te doen 'in een nieuw stripverhaal: „Kromdorp op Stelten" (Van onze speciale verslaggever) In het stadje Tholen heeft het leven zijn normale gang hernomen. Kinderen spelen weer in de straten. Een meisje schraapt met haar hand zand uit de goot. Vrouwen schrobben de stoep en lappen de ramen. Zij houden buur praatjes over gewone dingen en er is vrijwel niet meer in dit stadje dat aan de grote ramp herinnert. Tn de dagen na de eerste Februari is Tholen. dat gespaard is gebleven, het middelpunt geweest van de reddingsacties die van het eiland werden ondernomen. 600 evacué's uit Stavenisse werden er voor enkele dagen ondergebracht. 250 van hen hebben elders een onderdak ge vonden. De rest is in Tholen gebleven. „Dat is tenminste dicht bij huis." Nu is het weer rustig in het stadje. Voor de centrale post van het Rode Kruis heerst een zeer betrekkelijke drukte. Verder is het er stil zoals voor de ramp. Alleen daveren af en toe zware militai re trucks door de straten in de richting van St. Annaland en St. Maartensdijk, waar aan de polderdijken wordt gewerkt. Over de Thoolse Brug rijden dukws af en aan, de pendeldienst met. Halsteren waar druk gebruik van wordt gemaakt. In zijn huiselijke werkkamer in het oude fraaie Tholense stadhuG vertelt burgemeester mr., A. -T. y. d. Hoeven ons dat hét niet gemakkelijk is geweest het leven in zijn stadje weer in nor male banen te leiden. „Het is moeilijk de mensen onder controle te krij gen. Zij blaken van ondernemingszin en willen iets doen met betrekking tot de ramp. Meestal passen hun activiteiten echter niet in het raam van de plannen die de mannen van Rijkswaterstaat met het eiland hebben. Dan is het uiterst moeilijk de mensen van hun ove rigens uiterst goed gemeende bedoelin gen af te brengen." Die plannen van Rijkswaterstaat da teren van de vorige week Woensdag. Op het moment dat de burgemeester op die bewuste Woensdag op het stad huis een bijeenkomst had belegd met de mensen van de Provinciale- en Rijkswaterstaat, die op dat moment op het eiland aanwezig waren, kwam letterlijk uit de lucht vallen de heer J. Kant, die met een helicopter van het vasteland was gebracht. De heer Kant was bestemd om de leiding op zich te nemen van de droogmaking van het eiland. Reeds bij de her nieuwde inpoldering van Walcheren in 1945 heeft hij grote ervaring op gedaan. Die Woensdagavond zijn toen definitieve plannen uitgewerkt om, met het oog op de springvloed van 16 Februari, zo veel mogelijk van het eiland te redden. Reeds was men begonnen met het dichtmaken van de beide gaten aan weerszijden van de sluis bij Strijenham in de dijk lanes de Westerscheldc. In de nacht van Woensdag op Donderdag spoelde een van deze twee gaten echter weer open. Dit had het noodlottige ge volg dat in diezelfde nacht het gat twee meter dieper werd uitgeslepen dan het voorheen was geweest. Met man en macht heeft men het vorige week Don derdag opnieuw gedicht en tot heden toe heeft het gehouden. Besloten werd een eerste verdedi gingslinie tegen de springvloed te bou wen vanuit St. Annaland. bijna pal naar het Zuiden tot een punt zeven en een halve kilometer verder gelegen aan de Zeedijk. Stavenisse werd voorlopig al thans aan de springvloed prijsgegeven. Een tweede linie zou worden gelegd van St. Annaland naar St. Maartensdijk. Beide linies worden gevormd door pol derdijken. die dusdanig moeten worden versterkt dat zii het geweld van de zee kunnen keren. Daar is men dag en nacht aan bezig. Militairen ën DUW-arbciders werken samen. Voor Zondagnacht twaalf uur, wanneer het water weer gaat stijgen, moet het werk klaar zijn. Men heeft geen overdreven angst voor de nacht van aanstaande Zondag op Maandag, maar een ongerustheid kan men per se niet onder stoelen of ban ken steken. Verwachting tot Zondagavond: Plaatselijk enkele sneeuwbuien maar ook verspreide opklaringen. Over het algemeen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zondag: Zon 7.5617.53. Maan 8.18 —20.22. Maandag: Zon 7.5417.55. Maan 8.32—21.51. Mamie Eisenhower, de echtgenote van de Amerikaanse president, te midden van de vrouwen van leden van de Amerikaanse regering en andere vooraanstaande regerings autoriteiten. op de trappen van het Witte Huis te Washington. „Es ist eine olie Geschichte, doch bleibi sie immer neu." Zo begint de laatste strophe van een bekend vers van Heine, en de ge schiedenis van de ongelukkige liefde, die er aan voorafgaat is nog al tijd volkomen toepasselijk op de onfor tuinlijke pogingen tot het aanknopen van nauwe relaties tussen Frankrijk en Engeland. Het kan een pikante, zij het vruchteloze bezigheid zijn zich af te vragen, wat er allemaal had kunnen ge beuren, indien de Franse regering in 1940 „ja" zou hebben gezegd op Chur chill's aanbod om de twee landen tot één natie te maken, 't Heeft evenwel wei nig zin zich daarin te verdiepen, want men moet achter- HET WERELD Gisteren is onder leiding van minister Beel in Zierikzee een bespreking gevoerd inzake de noodtoestand, waarin het eiland Schouwen en Duiveland en in het bijzonder Zierik zee is komen te verkeren. Nadat te dezer zake zo uitgebreid mogelijke adviezen van de meest deskundige adviseurs van de regering zijn ingewonnen, is het gemeentebestuur tot zijn leedwezen, doch in aller belang tot de conclusie gekomen, dat aan een gedwongen evacuatie op korte termijn niet is te ontkomen. Het ziet zich genoodzaakt er kennis van te geven, dat een ieder, die niet in het bezit is van een ver blijfsvergunning door of namens de gemeente afgegeven, binnen drie dagen moet evacueren. De burgemeester van Zierikzee heeft met klem en nadruk een beroep gedaan op allen, aan het bevel ordelijk gevolg te geven, opdat ingrijpen van politie en militairen worde voorkomen. Het motief van de algehele evacuatie van Zierikzee is niet zozeer de onhoud bare toestand voor de ongeveer 4500 achtergeblevenen van de 7000 inwoners als gevolg van de vernielde riolering door de druk van het water, als wel het grote gevaar, dat de gaten in de Zuidelijke dijken voor Schouwen ople veren. Het gat bij de „Schelphoek", aan dc dijk van de Oosterschelde, was aanvan kelijk „slechts" vijftig meter breed, doch het heeft thans een breedte gekregen van tweehonderdvijftig meter en een diepte van dertig meter. Groot is het gevaar, dat het gat zich zal verenigen met dat in de dijk bü Burchsluis, waar door Schouwen in drie stukken uiteen zou kunnen slaan. Nu het water door het gat bij de Schelphoek over een veel grotere breedte naar binnen stroomt, is de doorwerking van de vloed in de polder veel groter, omdat er meer water binnenkomt bij vloed, dan eruit trekt by eb. Indien daarbij ook de Noorder- dijken het nog zouden begeven, zou in Zierikzee slechts een halve vierkante kilometer droog blijven. Men verwacht dat van de vijfenveer tighonderd nog aanwezige personen, er ongeveer drieduizend de stad, zonder pardon, zullen moeten verlaten. Vooral de afvoer van ouden van dagen en kin- Tengevolge van de verzanding en de sterke dwarsstroom in de haven is het reeds thans niet meer mogelijk grotere passagiersschepen in de haven te brengen. De verbinding tussen haven en rede zal worden onderhouden door de Ko ninklijke Marine, welke Dinsdag 17 Februari met haar schepen vertrekt. Deze schepen zullen de mensen vanaf de haven afvoeren naar dc opvangcentra, waar alle mogelijke hulp zal worden geboden. Nadien kan deze hulpverlening van de opvangcentra niet meer worden verwacht, daar deze zullen worden geliquideerd. Voorts moeten betrokkenen er rekening mee houden, dat zij hierna niet meer als evacué's zullen kunnen worden beschouwd. deren zal met voortvarendheid geschie den. De circa 1500 achterblijvers zijn behalve werkers voor het herstel van de dijken, ook ambtenaren van de ge meente, de P.T.T. enz. De vrouwen van deze achterblijvers krijgen eveneens een verblijfsvergunning. Er zal bij deze evacuatie met zorg te werk worden ge gaan om de gezinnen zoveel mogelijk bijeen te houden en niet dan in uiterste noodzaak tot scheiding over te gaan. Ook het in de stad nog aanwezige vee van het eiland zal met spoed worden afgevoerd. (Van onze Haagse redacteur) Hoe geruststellend de officiële verkla ringen over het springtjj van 14/16 Fe bruari ook mogen zijn, men heeft be-, halve uiteraard in het noodgebied ook in Den Haag toch wel enige voorzorgen getroffen voor het geval, dat een storm de springvloed voor de geschonden dij ken gevaarlijk zon maken. Zo zal bijvoorbeeld op het ministerie van Verkeer en Waterstaat een kleine nachtploeg aanwezig blijven om een on verhoopt alarm direct te kunnen ver werken. Zo nodig zouden militairen kun nen worden ingezet en kan men met spoed extra arbeiders zenden naar pun ten, waar gevaar mocht dreigen. Binnen enkele dagen kunnen de bur gemeesters een mededeling verwachten van de directeur van het Nationaal Rampenfonds Zij worden daarin ge machtigd aan de in hun gemeente ver toevende evacué's, die dit wensen, een bedrag uit te keren van tien gulden per volwassene, van vijf gulden voor kin deren boven vijftienjaar en van twee gulden vijftig voor kinderen beneden vijftien jaar Hoge Joodse autoriteit in de Sovjet-Unie Radio-Moskou heeft gisteravond het overlijden gemeld van Lev Zaharowitsj Mekhlis, een der twee Joodse leden van het centrale comité der Sovjet-Russischi communistische partij, Verklaard werd dat Mekhlis „na een langdurige ziekte van ernstige aard" is overleden. Mekhlis trad in 1950 af als hoofd van het ministerie voor staatstoezicht. Als reden werd zijn slechte gezond heid opgegeven. De voornaamste taak van het ministerie voor staatstoezicht is het handhaven en versterken van het toezicht der politici op de leden der strijdkrachten. V/aarnemers zeg gen dat het op het tijdstip van Mekh lis' aftreden onmogelijk was te zeg gen of dit inderdaad op grond van zijn slechte gezondheidstoestand ge schiedde, of dat het voortvloeide uit politieke strijd. Mekhlis was een der meest gehate mannen in de Sovjet- - Unie. Hij was, behalve Stalin's zwa ger Kaganovitsj, de enige Jood. die nog een hoge partijfunctie vervulde. Dit dankte hij aan de persoonlijke gunst van Stalin, die hij in 1937, bij de zuivering onder de officieren van het Rode Leger, verwierf. Nederland sou Israels belangen in Moskou gaan behartigen De Israëlische radio-omroep heeft gis teren bekend gemaakt dat na het ver breken van de Russisch-Israëlische di plomatieke betrekkingen, de belangen van Israël in de Sovjet-Unie wellicht door de Nederlandse ambassadeur te Moskou zullen worden behartigd- Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren geen commentaar op dit bericht willen geven. betwijfelen of Churchill's galant aanzoek destijds veel oprechter ge meend is geweest dan zijn pleidooien na de oorlog voor een verenigd Euro pa. Voorzover er in Europa iets is be reikt op het gebied van integratie, is dat bepaald niet dank zij, doch ondanks Engeland gebeurd. Voor zijn vertrek naar Londen :n ge zelschap van de ministers Bidault en Buron heeft de Franse premier René Mayer gewaarschuwd tegen alle hoogge spannen verwachtingen omtrent het re sultaat van het Frans-Britse overleg, dal thans aan de gang is. Terecht, want men kan zich bezwaarlijk veel illusies ma ken over de Engelse houding. Wat de Franse regering wenst is een zeer nau we samenwerking van het Verenigd Ko ninkrijk met continentaal West-Europa, speciaal op het stuk van defensie. Dat er enige kans zou bestaan op Engelands toetreden tot de Europese Defensie Ge meenschap gelooft zelfs de hardnekkig ste optimist niet meer Engeland wei gert dit met een beroep op zijn militai re verplichtingen binnen dc Common wealth. Het geeft daarmee in Frankrijk de tegenstanders van de E.D.G. een wa pen in de hand om ock van hun kant de Defensiegemeenschap af te wijzen. Immers, Frankrijks positie in de Union frangaise brengt voor Frankrijk soort gelijke moeilijkheden mee als voor En geland. Vandaar de aanvullende proto collen. die door de Franse regering zijn ontworpen en die op zichzelf bewijzen, dat het door Engeland aangevoerde be zwaar tegen toetreding tot de E.D.G. niet onoverwinnelijk is. In wezen lijkt de Britse afwijzende houding dan ook veel meer te berusten enerzijds op de overtuiging, dat Enge land als leiding gevende natie in de Commonwealth zelfstandig de rol van wereldmacht zal kunnen blijven spelen en op de hoop, dat een van continentaal Europa gescheiden en onafhankelijk Engeland, door de V. S. zal worden ge accepteerd als een gelijkberechtigd partner in een Engels-sprekende poli tieke gemeenschap, anderzijds psycholo gisch op de insulaire aard van het Engelse volk en zijn diepgeworteld wantrouwen tegen alles wat „foreigner" heet. Onder deze omstandigheden moet thans blijken in hoevere de vertogen, die de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, verle den week in Londen heeft gehouden, enige vrucht hebben ODgcleverd. René Maver en zijn collega's zijn niet naar Londen gegaan om alsnog te proberen de Britse regering te bewegen tot toe treding tot de E.D.G.. Maar van de andere kant is het doel van hun bezoek ■toch ook niet het voeren van algemeen oriënterende besDrekingen Het werke lijke doel van het overleg is na te gaan. of Engeland, ook al blijft het buiten d» E.D.G.. bereid is zich voor lange tijd te verbinden tot samenwerking met de E.D.G. Voor de Franse regering is een toezegging terzake essentieel, omdat zij meent, dat alleen op deze wijze een ircvloeds- en machtsevenwicht in de E.D.G. verzekerd kan worden. De E.D.G. in haar tegenwoordige vorm is de vrucht van een compromis, zoals dat door hen, die het beginsel der nationale souvereiniteit zoveel mogelijk gehand haafd wensen te zien, ook in Europese instellingen, verlangd wordt. Maar het gevolg is dan ook. dat de ED.G. het toneel is geworden van een strijd om het behoud van nationale machtsposi ties. Als de ED.G. ooit werkelijk een succes wordt, zal zij in haar tegen woordige gedaante slechts de overgangs- phase zijn gebleken naar een veel radi caler militaire integratie, waarvan de principes zijn neergelegd in het oor spronkelijk plan-Pleven. Hetgeen voor de regering-Churchill alleen maar reden te meer zal zijn om er zich afzijdig van te houden. Vervolg op pag. 2 zevende kolom) Niet zonder toestemming naarSchouwen-Duiveland De burgemeesters van Zierikzee, Noord-Gouwe, Zonnemaire en Brou wershaven maken bekend, dat niemand, met inbegrip van evacué's. zich naar Sckouwen-Duiveland mag terugbegeven dan na Toestemming en oproep van de burgemeesters der betrokken gemeen ten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1