De Pierre Monteux dirigeert abonnementsconcerten satellieten Tien voor drie is Belop-tijd PTT-personeel zou dagelijkse bedrijfsgymnastiek niet meer willen missen MAAR IMENÉÉR... KAN nevenstaand artikel. Oost-Europa van Moskou worden losgeweekt? ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 HET PAROOL r9 (Van een onzer verslaggevers) Op de afdeling gesprekken-admi- liistratie op de tweede verdieping van het kantoor van de rijkstele foon aan de N.Z. Voorburgwal in Amsterdam kijken de 25-jarige Loeki Groen, de 22-jarige Emmy de Jong en nog een dertigtal jonge en al wat oudere dames iedere middag om kwart voor drie ver langend naar de grote electrische klok. Dat doen ook op datzelfde moment nog ongeveer 2000 vrou welijke en mannelijke personeels leden van de PTT in een groot ge deelte van Nederland. Op vele kan toren in de telefoondistricten Rot terdam, Haarlem, Utrecht, Breda, Arnhem, Maastricht, en in Den Haag draaien de wijzers naar hun gevoel tergend traag naar 14.50 uur. Want tien voor drie is Belop- tijd bij de PTT. Al sinds een jaar. En er zijn er maar weinigen tus sen achttien en vijftig jaar, die dat nu nog zouden willen missen. Wie toevallig tussen tien voor drie en drie uur als vreemde een lokaliteit van de PTT in deze districten binnenstapt, kan dan wel even met de ogen staan te knipperen. Want Emmy de Jong en Loeki Groen en die 2000 andere dames en heren zitten er dan niet rustig achter hun bureaux, schrijfmachines of telefoons. Zij staan er met de armen boven het hoofd, maken rompbuigingen naar links en rechts of looppas op de plaats, waarbq de knieën verrassend hoog de lucht in gaan. Er klinkt pittige muziek van een on zichtbare piano en daartussendoor een rustige stem. die hun oefening inleidt. Gedurende tien minuten wordt er niet gedacht aan correspondentie, abonne menten of gesprekken. Dit zijn de dage lijkse tien minuten van de Belop, de Bedrjfs Lichamelijke Opvoeding bij de PTT. De pauze-gymnastiek, om een woord te gebruiken, dat ipisschien duide lijker tot de verbeelding spreekt. Pauze-gymnastiek in grote bedrijven is in ons land niet nieuw. Er zijn er, die na de oorlog het personeel in de gelegen heid hebben gesteld om tijdens de werk uren even uit te breken en onder leiding van een lerares of leraar in de lichame lijke opvoeding enkele lichte gymnas tische oefeningen te doen. Maar nieuw en in meer dan een op zicht verheugend is wel, dat een over heidsbedrijf als de PTT als eerste een jaar geleden aan dit experiment is be gonnen en zich daarbij is gaan bedienen van de middelen der moderne techniek: de tape-recorder en de luidspreker. Want al die honderden dames, die 's middags om tien voor drie haar wollen vest uit trekken en al die heren, die zich ont doen van hun jasje, dansen, draaien en buigen op een van de vijftig „ingeblikte" oefeningen, die de leider van de Belop, de heer B. Veldkamp in Den Haag op de band heeft laten vastleggen. „Bewegingsarmoede en houdingbederf zijn de grote vijanden van velen, die hun dagelijkse arbeid zittend verrichten", zegt de heer Veldkamp, Beweging nodig „De mens heeft beweging nodig, willen alle organen zo lang mogelijk goed blijven functionneren. Men kan dit bereiken door toepassing van doelmatig meubilair en gereedschau, maar beter nog door actieve houdingcorrectie", aldus deze leraar in de lichamelijke op voeding. „Uit deze gedachte is de Belop bij de PTT geboren, want ook in dit bedrijf werken er duizenden, die dag in, dag uit urenlang op hun stoel zitten en die daarbij, ten nadele van hun lichaam in een houding vervallen, die door hen ten onrechte met „lekker gemakkelijk zitten" wordt aangeduid. De Belop. die een jaar geleden als proef kon worden ingevoerd, dank zij de medewerking van de directeur, de heer L. Neher, is een poging om de sleur en eentonigheid te onderbreken", vertelt de heer Veldkamp. De PTT verkeert in de gunstige om standigheid. dat er in de meeste tele- foondïstricten een tape-recorder aan wezig is. Het plaatsen van luidsprekers en het leggen van een lijntje levert in dit bedrijf uiteraard geen grote moei lijkheden op. Zo kon men de Belop met succes ter hand nemen. Op het centrale punt in Den Haag worden de 10-minuten oefeningen ontworpen en enkele beroeps- instructeurs reizen voortdurend door het land om op de PTT-kantoren met personeelsleden, die als vrijwillige in structeurs of instructrices optreden, de op de band vastgelegde lessen in te stude ren. Wanneer de klok tien voor drie of t\1T is het ogenblik, waarop op de der tien voor vjf aanwijst staan zij in de u de verdieping van het gebouw de lokalen of op de gangen voor him tape-recorder wordt aangezet. Dan collega's als „voorturners". klinkt door de luidsprekers pianomuziek Sociaal belang „De Belop bij de P.T.T., die zuiver vrijwillig is. beoogt beslist geen pro ductie-verhoging", zegt de heer Veld kamp. „Zij is slechts bedoeld om de mensen op het dieptepunt van de werk dag een houdingsrecept te geven waar aan zij ook in hun vrije tijd iets hebben. De leiding van de PTT interesseert het niet in het minst of de Belop tot pro ductie-verhoging of -verlaging leidt. Zij meent alleen een sociaal belang te dienen." Overbodig is enige vorm van gymnas tische beweging voor de Nederlandse bevolking bepaald niet. Want alle sport verenigingen in Nederland bereiken slechts 11 procent van de Nederlanders tussen 1850 jaar. De personeels-sport- verenigingen bereiken maar 13 procent. Een enquête onder de deelnemers aan de Belop gaf als resultaat, dat 72 procent op geen andere wijze aan sport doet. Dat 54 procent van het PTT-personeel, dat in de gelegenheid is aan de Belop deel te nemen, thans 's middags verlangend naar de tien minuten uitziet, acht de heer Veldkamp na een jaar al zeer ver heugend. Door wandplaten, die voortdurend aan de goede houding ap pelleren en ook door een suggestief film pje, waarin het nut van de Belop wordt aangetoond, zal de kring van deelneem sters en deelnemers in het gehele land stellig nog groeien. „Ik zou het be slist niet meer wil len missen", zeggen Emmy de Jong en Loeki Groen op het telefoonkantoor aan de N.Z. Voorburg wal als zij om drie uur weer rechtop en energiek achter hun telmachine gaan zit ten. En al haar col lega's, die in het gebouw Candida iets verder aan de N.Z. Voorburgwal en die in het gehele land, zeggen net haar na. „Een lijntje" Door veel passen en meten met de dienstroosters is de heer H. Wijnands, chef van de afdeling radio-telefonie in Amsterdam, er in geslaagd om met in gang van 3 Novem ber, ook de r jkstele- fonistes in de Belop te betrekken. En wanneer andere overheids- of gemeentediensten iets voe len voor „een lijntje", is de PTT zeker bereid deze mogelijkheid onder de ogen te zien. Overigens behoeft u nog niet bevreesd te zijn. dat een gesprek met Parijs of Londen vertraging ondervindt doordat de dames juist bezig zijn met haar romp oefeningen. Ook niet. dat de dame of heer op het postkantoor 's middags orr tien voor drie plotseling in de spreid- stand springt of de armen heft. voordat hij of zij bereid is u een postzegel van een dubbeltje te verkopen. Maar mis schien komt het in een verre toekomst nog wel eens zover, dat de Belop van.de PTT iedere Nederlander voor zich wint en u graag meedraait of buigt in een postkantoor. Voorlopig doen dit alleen de PTT-ers. Iedere middag om tien voor drie. Tussen de bureaux, in hun lokalen of op de gangen. En zij voelen zich er best bij, Nationale ramp (IX) ZOUDEN we na de kledingactie ook met eens een meubelinzameling kunnen houden voor het getroffen gebied Zo goed als we onze klerenkasten iets hebben gedund, zo goed zouden we ook onze meubelinventaris eens kunnen na zien. Roermond A. S.M. Op 11 Februari bezocht ik het Con certgebouw om een jeugdconcert bij te wonen. Tot mjn grote verbazing hoorde ik, dat de Bolero van Ravel wegens de nationale ramp werd vervangen door de ouverture Leonora III van Beethoven. Nu kan ik me heel goed begrijpen, dat vrolijks, moderne klanken hier niet op hun plaats zouden zijn, maar men kan alles overdrijven! Per slot van rekening is deze Bolero een erkend kunstwerk. Volgens m\j was dit dus een volkomen misplaatste verandering. Haarlem BEATRIJS STEUR Voor verzending naar het buitenland van het officiële fotoboek wordt een bij lage met een Franse, Engelse of Duitse vertaling van de teksten geleverd. Ik vertrouw hiermede uw abonné D. Mei (Het Parool va.n 12 Februari) èn de verkoopsst.ijging ten behoeve van het N.R.F. van dien3t te zijn geweest. Amsterdam H. J. W. Ik heb op 11 Februari met grote be langstelling geluisterd naar de rede van de ministers Drees en Algera en ik vond het eigenlijk vanzelfsprekend, dat deze uitzending 's avonds zou worden her haald: 1. Omdat overdag de meeste mensen en zeker de meeste mannen hun werk hebben, terwijl dr Drees uitvoerig alle vragen beantwoordde, die bj velen van ons zijn opgekomen; 2. Omdat het mij voor de communisten in Nederland zo buitengewoon nuttig lijkt deze rede aan te horen. Ze zullen wel niet allemaal luisteren, maar je künt niet weten. Niet voor mezelf, maar om bovengenoemde redenen, hoop ik van ganser harte, dat deze rede na duidelijke aankondiging zal worden herhaald. Amsterdam I. GOEDHART—TOP Als wij hier in Friesland geen over stroming hebben gehad, dan komt dat zeker niet door de dijken van Caspar Robles, zoals de heer Poort (Het Parool van 10 Februari) vindt, maar door an dere oorzaken. In de eerste plaats is het verschil in eb en vloed bij springvloed in Vlissingen 4.40 meter en aan de buitenkust van Friesland (dus de Waddeneilanden) ze ker niet meer dan 3 meter, op de Wad denzee nog minder. Daarbij wordt in Zeeland en tussen de Zuidhollandse eilanden het water in steeds nauwer wordende zeegaten opge stuwd, terwijl in Friesland de Wadden eilanden als een barrière voor het vaste land liggen en het water zich, als het tussen de gaten van de eilanden door is, moet verspreiden over de Waddenzee. U ziet dat Friesland veel gunstiger ligt ten opzichte van de stormspringvloeden dan Zeeland. i Bovendien is de heer Poort een slecht lezer. Hij had kunnen lezen, dat nergens de dijken doorbroken zijn, maar dat het water er over heen stroomde en de dij ken in de (zachte) rug aanviel, waar door ze het niet konden houden. Zij wa ren wel sterk genoeg, maar te laag. Daarbij bleken juist de oude dijken het eerst te verdwijnen, dus over de dijken van Caspar Robles zullen we maar zwij gen. Trouwens, deze bestaan gelukkig in die vorm niet meer. Stel je voor, on gewijzigde dijken van 400 jaar oud! Volgens de Leeuwarder Courant van de vorige week heeft Friesland o.a. in 1827 nog overstromingen gekend, on danks de djjken van Caspar Robles. Leeuwarden J. NORDER Den Haag (II) IN Het Parool van 9 Februari beweert iemand, zich noemende Haegenaer, dat de Haagse wethouder van Eco nomische Zaken de blokbanden voor de taxi's wil afschaffen. Deze inzender blijkt bijzonder slecht van de situatie op de hoogte te zijn, anders zou hij weten dat die blokbanden in Den Haag reeds geruime tijd geleden zijn afgeschaft. Blijkbaar was zjn gemoed zo tot ber stens toe van „humor" vervuld, dat hij deze coüte que coüte moest spuien! Eigenaardig ook, dat onze Nederlandse humor zo beperkt is en altijd om dezelf de dingen draait. Originaliteit op dat terrein is ons vreemd, we bewandelen steeds de geijkte paden. Overigens is het idee om de blokbanden der taxi's af te schaffen het eerst in Amsterdam ge opperd en is de Haagse wethouder van Economische Zaken van origine Amster dammer. NEDERLANDER NA Mijn Huls staat achter de Kim. heeft JohanFabriclusnueen vervolg geschreven op zijn memoi res, dat loopt van '36 tot '46. Inplaats van Een Wereld in Beroering zou het kunnen heten „een rustig man op reis". Want als h j onrust mocht ken nen. anders dan die van de man die zich graag verplaatst, dan onthoudt hij die de lezer. Wat jammer zou zjjn, want het is niet zonder enige verbazing dat men aan het slot van het prettig leesbare boek bedenkt, welke gemouvementeerde stof men zonder merkbare variatie in de toon heeft voorgezet gekregen. Het moet aan de schrijfwijze liggen, want men kan niet zeggen dat de auteur de verschrikkingen die hij heeft gezien, niet ernstig genoeg vertelt. Hij maakt trouwens volstrekt geen aanspraak op originaliteit of diepe reacties; voorts is hij bijkbaar iemand, die weet te leven zoals het hem bevalt, of, als dat niet kan. zich weet te schikken in wat hem overkomt. Krj was met zijn gezin in Caprl, toen de oorlog uitbrak, ln Ant werpen toen België werd bezet, trok met de vluchtelingenstroom naar Frankrijk en vandaar naar Engeland; werkte daar zoals men weet, bj de B.B.Cheeft harde woorden voor Radio Oranje en grappige anekdoten over de Nederland se kolonie in Londen, waaronder een sympathieke over Jan de Hartog. Zijn reis naar Indonesië kent men gedeelte lijk: wat hj ervan vertelt, is bijzonder fragmentarisch, maar als document soms aangrijpend. Het boek is met soms treffende foto's geïllustreerd. (Leopold 9 75)- - J E. d. R. DE editie van het jaarboek „Wie, Wat, Waar" 3,40, A. W. Sjthoff), voor 1953 bevat een aantal nieuwe inte ressante en actuele rubrieken. Om er enige te noemen: Aardstralen en Wichel roede, De bromfiets. Het huishouden, Zo groeide de Nederlandse P.T.T, en Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal. In „Bekende figuren in de Kleinkunst" zijn levensbeschrijvingen opgenomen van kleinkunstenaars. Een altijd actuele ru briek is „De Strijd om de Vrede", de ge schiedenis van de eeuwigdurende strjd om de oorlog uit te bannen, vanaf de oude Grieken tot heden. We missen echter in dit lange overzicht de vredes pogingen, die door socialisten sinds het begin van deze eeuw werden onderno men. Interessant is ook, onder „Kunst en Ontspanning", de bespreking van de belangrijkste balletgroepen in Nederland en in andere landen en een over de in ternationale filmfestivals in 1952. De redactie van het jaarboek .heeft jn deze uitgave een nieuwe indeling aange bracht. die zeker de practische bruik baarheid ten goede komt. P. v. 't H. De beide abonnementsconcerten, 18 en 19 Februari in het Concertgebouw, staan onder leiding van Pierre Monteux. Ook deze week staan verscheidene kunstmanifestaties in het teken van de watersnood. W'y vestigen o.a. de aan dacht op het Operaconcert dat 16 Fe bruari in het Concertgebouw plaats vindt en op de expositie van kunstenaars die hun werk hebben afgestaan, in het Stedelyk Museum. MUZIEK Znterdag, 14 Februari. Bachzaal, S u.: Op een uitwisselingsconcert door laureaten van het Conservatoire nationale de musïque et d'art dramatique te Parijs, worden werken uitgevoerd van Mozart, Hindemith. Fauré e.a. Concertg. KI. z., 8.35 u.: Het Wiener Kon- zerthaus Quartet speelt werken van Haydn, Schubert en Dvorak. Zondag, 15 Februari. Stads3ch. 1 u_: Wag ners ..Lohengrin" wordt uitgevoerd door de Nederlandse Opera o.l.v. Erich Walter en met als voornaamste solisten Jan Michiel Schroeder. Siemen Jongsma, Greet Koeman en Gerard Holthaus Bachzaal. 2 en 8 u.: Op een concours, ge organiseerd door de Bond van Amsterdamse Zangverenigingen geven bondskoren een uit voering. Concertg. KI. z.. 2.30 u.: Begeleid door de pianist Boris P.oubakine speelt de violiste Betty—Jean Hagen werken van Mozart, Brahms, Bartok en Beethoven. Museum Amstelkring, 2.30 u.: Maria van Uden (sopraan) en Bernard Bartelïnk (orgel) voeren werken uit van Handel, Frescobaldi, Sweelinck e.a. Stedelijk Museum. 3 u.: Werken van Beet hoven. Schubert, Ruvneman e.a. worden ten gehore gebracht door de fluitist Frans Ves- ter en de pianiste Miep van Luin. Concertg. KI. z., 8 u.: De sopraan Lya Ziverts zingt Slavische liederen. Aan de vleu gel: Felix de Nobel. Maandag. 16 Februari. Stadssch. S u.In een abonnemcntsvoorstelling voert de Hoofd stad Operette onder regie van Otto Aurich „G'schichten aus dem Wiener Wald" uit. Concertg. Gr. z., 8 u.: Ten bate van het Nationale Rampenfonds geeft een aantal solisten tezamen met de organist Pierre Palla, de cellist Jaap Brill en het Amsterdams Opera Koor o.l.v. Willem Lohof een onera-concert. Concertg. KI. z.. 8.15 u.: Werken van o.a. Purcell. Bach en Flotliuis worden uitgevoerd door dè clavecyniste Janny van Wering. I C. C (Paviljoen Vondelpark). 8.15 u.: Het Wiener Konzerthaus Quartett speelt werken van Haydn, Schubert en Franz Schmidt Dinsdag, 1" Februari. Concertg. Gr. z., 8 u.: De pianist Witold Malcuzynski speelt werken van Chopin en Liszt. Bachzaal. S.15 u.: Voor de Kunstkring geeft de pianiste Nelly Wagenaar een recital. Concertg. KI. z.. 8.15 u.: Tijdens het eerste van twee concerten, gewijd aan Nederlandse kamermuziek van deze eeuw, voeren Dora van DoornLindeman (zang), het Neder lands Strijktrio, het Radio Philharmonisch Sextet e.a. werken uit van Zweers, Ingen- hoven. Van de Griend. Vermeulen en Badings. Stadssch.. 8 u.: O.l.v. Erich Walter geeft de Nederlandse Opera een uitvoering van Mascagni's „Cavaleria Rusticana" en van Leoncavallo's „Paljas". Als solisten treden o.a. op Lidy v. d. Veen. Carla Sondaer. Cora Canne Meyer en Johan v. d. Zalm. Kriterion. 5.15 u.: Marius Flothuis houdt een inleiding bij een programma op gramo- foonplaten „De invloed \an de jazz op de kunstmuziek". Woensdag, 18 Februari. Concertg. Gr. z.. 8.15 u.; Het abonnementsconcert o.l.v. Pierre Monteux omvat werken van Weber en Wag ner. Klaas Boon speelt de altsolo in Berlioz' „Harold en Italië". Raadhuis, Kamer 238. 8 li.: Henk Driessen (bariton) en Jan Kruyt (piano) voeren werken uit van o.a. Debussy, Pijper en Ravel (voor het Rampen fonds). Donderdag. 19 FebrnBri. Concertg. Gr. z.. S.15 u.: Abonnementsconcert (zelfde program ma als 18 Febr.). Vrijdag. 20 Febrnarl. Concertg. Kl. z.. 8 u.: Betty Bêllina zingt, begeleid door de pianist Geza Frld, werken van o.a. Bach. Brahms en Strauss. Bachzaal. 8 u.: Voordrachtsoefening door leerlingen van de muziekschool van het Am sterdams Conservatorium. De Suite (Eerste Helmersstr. 70). 8 u.: Werken van o.a. Henri Tomasi, Messiaen en Lex van Delden worden gespeeld door de saxofonist Jules de Vries en de pianist Ernst Gröschl. Concertg. Gr. z„ 8 u.: De gemengde zangvereniging „Zang na Studie" geeft een concert ten bate van het Rampen fonds. TONEEL. DANS. CABARET Zaterdag. 14 Februari. Stadssch. 8 u.On der regie van Han Bentz v. d. Berg speelt de Nederlandse Comedie met o.a. Ank v. d. Moer. Ellen Vogel en Fons Rademakers, Charles Morgans „Via Lissabon". Concertg. Gr. z.. 8.15 u.: Het Ballet-recital o.l.v. Soma Gaskell geeft een uitvoering. WERKKLEDING. Kövw Langer I Sedert enkele jaren vormt de toekomst van de Oost- Europese landen met communistische regimes het onderwerp van levendige discussies in de V.S. en, zij het in iets mindere mate, in West-Europa. Daarbij treden twee stromingen aan de dag: in de eerste plaats het streven om de Russen in bedwang te houden zonder rechtstreeks op een ge- welddadige bevrijding van de Oosteuropese satellietlanden aan te sturen een politiek van- containment dus), en in de tweede plaats de politiek die het terugdringen van de Russen uit de satellietlanden voorstaat („roll-back'') ln de hitte van de woordenstrijd wordt vaak uit het oog verloren dat ook een derde mogelijkheid, name lijk de geweldloze bevrijding, denk baar is. Over deze mogelijkheid schrijft onze medewerker dr M. van Blankenstein in Wij moeten beseffen, dat wij een crisis tegemoet gaan in de kritieke periode van koude oorlog, di£ het mensdom nu doorleeft. Vreevach- tigen onder ons hebben redè.i tot huiveren. Wij hebben echten niet het recht ons te beklagen. Want wij moeten door deze crisis heen, wil de wereld bevrijd worden van de loodzware last die nu op haar bestaan drukt. Ik zie geen reden voor de vrees dat de ramp van een oorlog ons zal treffen. Wij kunnen het gevaar niet meer afmeten met de maatstaf van 1914. Dat hoop ik verder uiteen te zetten. En even min leven wij in de uitzonderlijke toestand van 1939, toen de gevaar lijkste maniak, die de geschiedenis wellicht ooit gekend heeft, het lot van de wereldvrede in handen had. De goede en kwade kansen zijn nu beter te berekenen dan in 1914 of in 1939. Totnogtoe hebben de optimistische berekeningen ten aanzien van oorlogs gevaar haar bevestiging gevonden. Juist daarop berust de actiever voortzetting van het beleid van Truman, die het re gime van President Eisenhower nu op verschillende manieren aankondigt. Drie aanwijzingen zjn daarvoor op te sommen, als men de minder verantwoor delijke denkbeelden van zekere Ameri kaanse republiekeinen buiten beschou wing laat. Een ervan heb ik besproken: Het besluit ten aanzien van de „zevende vloot". De tweede is nog belangrijker. Zij vond haar aankondiging in Eisen howers veelbesproken maar misschien weinig begrepen verkiezingsbelofte, dat de slavernij van de satellietstaten niet mocht voortduren, een belofte die reeds wat concreter vorm gevonden heeft in de weigering, de geheime bepalingen van Jalta nog te erkennen. De derde ervan was de reis van Dulles. Er is een verschil van inzicht tussen de, dicht bij het verschroeiende vuur zit tende staatslieden in Europa en de Ame rikaanse president, die het zich veroor loven kan de eisen van het ogenblik wat koeler te beoordelen. Hun uitgangs punt is echter hetzelfde. Aan beide kan ten van de oceaan overheerst de mening dat er op het ogenblik geen onmiddellijk gevaar bestaat voor Russische agressie. Deze langzaam opgebouwde opvatting heeft vooral in de laatste tijd veel meer stevigheid gekregen door een verwar rende zenuwachtigheid waarvan aller lei gebeurtenissen achter het IJzeren Gordijn getuigen. De consequentie ech ter die aan beide kanten daaruit ge trokken wordt is zeer verschillend. In Europa is opluchting. Men kan wat op- ademen, de lasten iets verlichten. Maar en dit is door de eeuwen steeds het kenmerk van Europa geweest on middellijk verslapt ook weer de door vrees opgedrongen eensgezindheid, on middellijk herleeft in enige landen de neiging het politieke spel in het binnen land boven beveiliging van het geheel te stellen. Irv Amerika IN Amerika is de reactie anders. „De tegenstander toont zwakheid wel aan, deze gelegenheid moet worden gebruikt om de toestand te verbeteren, vóór hij zijn crisis overwonnen heeft en hij zijn opdringen kan hervatten". De reis van Dulles, de vermaner, krijgt in het licht van deze beschouwing bij zondere betekenis: Europa moet niet verslappen, niet een voor de tegenpartij geruststellend beeld opleveren. Want juist voortgaand Europees betoon van concentratie op gemeenschappelijke op bouw van krachten kan aan een actie vere Amerikaanse politiek redelijke veiligheid en dwingende macht verlenen. Dat moet de hoofdgedachte zijn geweest van de reiziger. Wat nu in Amerika gaande is, zou waarschijnlijk toch gebeurd zjn, ook al ware Stevenson gekozen, omdat geen Amerikaanse regering kan voortgaan het volk zware offers, ook in mankracht en in bloed, op te leggen, zonder daarbij maatregelen te nemen die vooruitzicht openen op een einde van deze lasten. Onze grootste zorg- moet daarbj zjnIs deze gevaarl jke taak aan bevoegde han den toevertrouwd? Wj kunnen troost vinden in de overweging dat in de kwes tie van betrekkingen en spanningen in Europa, en van militaire mogeljkheden en onmogelijkheden, President Eisenho wer een inzicht moet hebben gekregen zoals geen van zjn voorgangers ooit be zeten heeft. Hij moge vreemdeling zjn in de binnenlandse politiek, hj moge niet in staat zjn de parlementaire situ atie en de openbare mening in zjn land zo te bespelen als een Roosevelt, en zelfs een Truman, dat kon, in de mili taire en politieke realiteit van Europa heeft hij buitengewone practische er varing kunnen opdoen. Als hij meent, een actieve Amerikaan se politiek te kunnen opbouwen op de voorzichtigheid van Stalin tegenover oorlogsgevaar reeds zo veelvuldig ge bleken dan vertrouwt hj, zoals ge zegd, op het zelfde verschijnsel waarop de politiek van West Europa op het ogenblik berust. Het geval-Titó Nu rifst de vraag: Is om het uiter ste te noemen êen bevrjding van de satellietstaten zonder oorlog mogeljk? Een koor van ontkenningen zal hierop allicht het antwoord zjn. Mij lijkt dit voorbarig. Zeker, een snelle bevrijding is niet denkbaar. Maar een politieke ont wikkeling. die reeds in een merkwaar dig gevorderd stadium verbeert, moet ons minder sceptisch stemmen. Het is zeer wel mogelijk, dat het stuipachtig wreed gedoe in de Sowjet-Unle en haar dependentiën op het besef hiervan be rust. Napoleon heeft gezegd dat men met bajonetten veel kan bereiken, maar dat men er niet op kan zitten. Dit geldt ook voor terreur. Dit is reeds gebleken, in het geval- Tito. Tito is ontsnapt aan het lot van vrijwel alle nationale communistische leiders die de Russen in hun land hebben binnen gehaald; en wel door afval. Zon der dat zou hij de veroordeling door de Kom inform niét hebben overleefd. Toen Moskou over zijn sprakeloosheid van verbazing heen was. kondigden Stalin en Molotof beiden zjn ondergang aan. Hj leeft nog. dank zj de gunstige om standigheid dat Joegoslavië aan de bui tenrand van het Russisch machtsgebied, aan de Aegeïsche Zee, gelegen is. En ook aan het feit. dat Amerika zich onmid dellijk ziin lot aantrok. Dezelfde Ameri kaanse druk die Moskou van zjn eisen aan Turk je afstand van gebied en van een militaire basis aan de Darda- nellon deed afzien, redde ook Joego slavië. Deze afval is van enorme strategische betekenis geweest. Een toenadering tus sen Turkije, Griekenland en Joegoslavië is erop gevolgd. Nu komt er, als positief begin, een verdrag van vriendschap. Verwacht mag worden dat een reeds aangekondigd militair verbond spoe dig zal volgen. Amerika werkt er hard aan, om deze samenwerking van drie krijgshaftige volken met samen 42 mil- lioen mensen, door steun bj de kader opleiding en in materieel, tot een ster ke macht te maken. Twee flanken Amerika ziet nu de strategische situ atie aldus: De verdediging van West- Europa heeft twee ver uitstekende flan ken, in Scandinavië en in Zuidoost- Europa. Als de scharen van een kreeft als de kaken van een berenklem, zeg gen de Amerikanen steken deze uit lopers met hun grote mogeljkheden uit in de kwetsbare z jden van een naar het Westen aanvallend Rusland. Nu is het een feit dat de Russische strategen bj- zonder gevoelig zjn op dit punt. Zij zjn gelovigen in Clausewitz, de moderne ver tolker van Hannibals strategie bj Can nae, in 216 v. C. De positie van de Ro meinen bij die gelegenheid het vjan- delijk centrum terugdringende terwjl de vjandeljke flanken zich om hen heen bogen is nog steeds de nachtmerrie of de wensdroom van alle veldheren. Dit is" de betekenis van hetgeen er in Balkan en Levant aan het ontstaan is, en dat zeer sterk kan worden als Washington, Rome en Belgrado tot een schikking in zake Triest en tot militaire samenwerking heeft bewogen. Wat betekent dit nu voor de satel lieten De spanningen zijn daar groot, in Bulgarje en in Hongarije, orn van de rest niet te spreken. Iedere nieuwe regeerder kan er weten dat hij eens aan Moskou's wantrouwen of onge nade ten offer zal vallen. Typisch is het voorbeeld van Slansky: Hj arres teerde Clementis. En tenslotte stond hj samen met Clementis terecht en gingen zj samen naar de galg. Een enkele keer is Moskou wat voorzich tig met beroemde communisten. Zo iemand was Dimitrow, de Bulgaarse heeirser, eens held van het proces in Berljn over de brand van de rijksdag en daarna jaren leider van de KÓmin- form. Maar toen hj met Tito toen nog niet uitgebannen over een fe deratie bad gesproken, werd hj jlings „ter genezing" naar Rusland over ge bracht, waar hj ook jlings stierf. Kostow, de vice-premier, verviel aan de beul. Nu worden nieuwe processen in Bulgarje aangekondigd. AJ die processen getuigen van de stemming in het land. Maar, door de af val van Tito, is het eens machteloze, anti-Russische Zuiden ver naar het Noorden opgedrongen. Albanië, waar on danks alle bloedige onderdrukkingen, steeds opstanden voorkomen, is een en clave geworden, Bulgarije hangt nog aan de steel Roemenië; Hongarje is een nieuwe Russische randstaat. Hoe enorm veel sterker is de beschermende macht geworden waaraan Tito zjn behoud te danken had! Een opstand in die landen hoeft niet meer een' hopeloze onder neming te zijn, om van afval van de, steeds met de strop om de hals levende, regeerders niet eens te spreken. Men ziet, bevrijding zonder oor log is in ieder geval denkbaar zon der oorlog, niet ondenkbaarder dan de afval van Titot was en het prijs geven door de Russen van Perzisch Azerbeidjan was. Ik zou niet graag zoiets beslist voorspellen, maar evenmin onmogelijk noemen. De drang tot zelfbehoud kan ook an deren dan Tito beheersen. Tito deed de eerste stap; die was het moeilijkst en het onzekerst. Kan de razernij van terreur door gerechtelijke moord, deportatie enz. dit proces niet versnellen? Terreur getuigt nooit van kracht, :n vooral niet van zelfvertrouwen. Dr M. VAN BLANKENSTEIN NATIONALE ROUW IN PERZIË Premier Mossadeq heeft voor vandaag de nationale rouw afgekondigd in Perziè In verband met de door een hevige aard beving getroffen stad Torroud, waarbij voor zover bekend ruim vjftienhonderd mensen om het leven zjn gekomen. Zeven dorpen in de omgeving zouden zjn verwoest, drie zwaar gehavend, Hot leger heeft opdracht gekregen alle hulp te verlenen. West-Duitsland zal de twee ln December uit een Noors gevangenenkamp ontsnapte Duitse Gestapomannen niet uitleveren. Zij waren tot levenslang veroordeeld en vlucht ten via Zweden naar hun Heimat. PIERRE MONTEUX is deze week weer in Amsterdam. Hij dirigeert er op 18 en 19 Februari de eerste van zijn concerten, dit seizoen, met het Concertgebouw orkest. Zondng, 15 Februari. Stadssch. 1 U.: Opera (zie muziek). Kon, Instituut voor de Tropen, aula, 2.30 u.: Optreden van o.a. Mohini Devi met Indiase dansen, gamelanorkest Babar Lajar (ten bate van het Rampen fonds). Stadssch. 8 u.: „Via Lissabon" (Zie 14 Fe bruari). Maandag, 16 Februari. Stadssch. 8 u.ï Operette (zie muziek). Minervapaviljoen, 8 u.: De dansers Indra Kamadjojo, Ana Ido, Edu de Meyé en Erik Vos (mime) geven een voor stelling ten bate van het Rampenfonds. Dinsdag, 17 Februari. Stadssch. 8 u.Opera (zie muziek). Woensdag, 18 Februari. Stadsschouwburg gesloten Donderdag, 19 Februari. Stadssch. 8 u.: Voor de Kunstkring speelt het A.T.G. onder regie van Albeit van Dalsum Shakespeares „King Lear". Concertg. Kl. z., 8.15 u.: Ten bate van het Rampenfonds draagt Charlotte Koh ier voor: Prediker, Hooglied en Psalmen. Minervapaviljoen (benedenzaal), 8 u.: De dichter A. Roland Holst leest, ten bate van het Rampenfonds, uit eigen werk voor. Minervapaviljoen (grote zaal) 8 u.: Kunstavond met Indonesische klassieke en volksdansen, Bajische dansen en volksdansen waaraan meewerken o.a. Indra Kamadjojo, Sugeng, Pakun, Lalu Usman, de dansgroep Sinar Indonesia. (Ten bate van het Rampenfonds) VrUdag, 20 Februari. Stadsschouwburg ge sloten. City Theater, 's nachts 12 u.: Voorstel ling ten bate van het Rampenfonds m.m.v. o.a. Emmy Molsde Leeuwe, Hetty Blok, Lia Dorana en Wim lbo. Aan de vleugel Cor Lemaire en Joop de Leur. Verder City Theater Orkest onder Rud. Oheval en strjkorkest onder Hugo de Groot. DAGELIJKS Carré, 8 u. (Wo. en Za., ook 2 u.)Circus Strassburger. Centraal Theater, 8 u. (Zond. ook 2 u.): De Nederlandse Comedie speelt Frederik Knotts ,,U spreekt met uw moordenaar", waarin onder regie van Henk Rigters op treden o.a. Ina van Faassen, Guus Oster, Hans Kaart en Gerard Rekers, J.eidseplein Theater, 8 u.Wim Kan treedt met het A.B.C.-cabaret op ln het program ma „Bibelonië". Kleine Komedie, 8 u. (Zond. ook 2 u.)Het gezelschap Johan Kaart brengt „Potasch en Perlemoer". Nieuwe De La Mar Theater, 8 u. (Zond. ook 2.15 u.)Wim Sonnevelds cabaretgezelschap speelt „Het meisje met de grote voeten". Extase, Leidseplein, 3.301 u.Malando en zijn show-orlcest met zang van Ann Sandor en Frans Wanders. Floorshow: Ulla Bred en Jack Wins. Fourty Four Club, Femina. 104 u.: Or kest. van Herbert Mytteis. Floorshow: Ulla Bred en Jack Wins. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum. Uit eigen bezit O.a. kunst nijverheid, meubelkunst en prenten. Voorts de verzameling Aziatische kunst. Rijkspren tenkabinet exposeert de aankopen uit 1952. Stedeljk Museum. Op de expositie „Kunstenaars helpen" georganiseerd door de Federatie, zijn werken van schil ders uit binnen- en buitenland te bezich tigen, die zjn ingezonden ten bate van het Rampenfonds tot 24 Februari. Tot 17 Februari werk van de schilder Gra ham Sutherland. Tot 2 Maart Collectie Dom- nick. Moderne kunstnijverheid. Museum Fodor. Keizersgracht 609. Exposi tie van collectie Singer. Tot 5 Maan. C. G. A. Corvey Papiergroothandel. Keizers gracht 235291Tot 1 Mrt exposeren .Maaike Braat en Jenny Dalenoord grafiek. Tropenmuseum. Mauritskade 63: Nieuwe aanwinsten sinds de bevrijding. Kunsthandel Santee Landweer. Keizers gracht 463: Schilderijen van Helena de Baat. Tot 19 Febr. Gerzon's Modemagazijnen: Kaïveij» straat 79: Expositie van acïnWerjen éaj tekeningen ten bate van het Rampen* fonds. Glldefauls. Voetboogstraat 13-15:. Tepe» toonstelling van schilderijen en tekeniih* gen. waarvan de opbrengst is bestema voor de slachtoffers in de getroffen gé* bieden. Kunsttaal Van Lier. Rokin 126: ScWMeröeu van Paul Kerckhof. Tot 28 Februari. G. H. Bührmann'* Papiergroothandel. Keg zersgracht 28-46: Expositie van ruim 40Ó kalenders voor 1963 uit binnen- en buiten land. Tot 1 Maart. Arti et Amicitiae, RoWn 112: Herinnerings- tentoonstelling H. J. Wolter. Tot 9 Maart. Rifksacademie ran Beeldende Kunsten. Stadhouderskade 86: Van 18 tot 26 Februari expositie van werken door J. RoozendaaL (Prix de Rome Vrije Schilderkunst). Kunstzaal Martinet, O.Z. Voorburgwal 100? Plastieken van Tajiri en schilderijen en gra fiek van Alechlnsky. Tot 11 Maart. Knnstraal Hnmel. O.Z. Voorburgwal 189: Werk van Joop Stekelenburg. Tot 8 Maart. Seizoen 1953-54 Haagse Comedie stelt gezelschap samen De Haagse Comedie. directie Ceea Laseur en Paul Steenbergen, heeft voor het seizoen 19531954 het tableau de la troupe samengesteld. Van het gezelschap maken deel uit de dames Elisabeth Andersen. Bela Bran don, Fie Carelsen, Willy Haaik, Annie Leenders, Enny Meunier, Marie Meunier, Carrie Rens. Blly Ruimschotel, Mary Ward. Ida Wasserman. Kathenka van der Werff en de heren: Henk van Buu- ren, Pim Dikkers. Henri Eerens, Theo Frenkel, Luc van Gent, Gerard de Groot, Gerard Hartkamp, Piet Kamerman. Walter van der Kamp, Ce es Laseur, Luc Lutz, Jan Ret el. Louis Saalborn. Paul Steenbergen, Gijsbert Tersteeg, Johan Valk. Dick van Veen, Frans Vorstman. Als gast: Albert van Dalsum. Dramaturg is Karl Gubtmann, Lizzy Anslngh en Jan Sluyters zjn tot ere-leden benoemd van de schilderaver- eniging Sint Lucas, waarvan het bestuur nu is samengesteld uit Bart Pelzel (voor zitter). dr Theo Dobbelman (tweede voor zitter, Theo Swagemakers (secretaris), Jan Korthals (tweede secretaris), H. B. Diepe- rlnk (penningmeester) en A G. Hulshoff (archivaris).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5