Polderdijkjes, enige landweg naar rest van de wereld Communistische mantelorganisaties betrokken in weerzinwekkende politieke propaganda Bondgenoten Y.S. worden voortaan geraadpleegd RAMPGEBIED ZUID-BEVELAND Zwoegende, vermoeide werklieden en koel rekenende ingenieurs bestrijden de natuurkracht Concertkoepel bij lyceum te Emmen Snel werk van Tweede Kamer pemcftd aoluppe* Techniek helpt de mens - Acties onder het mom van belangeloze hulp Een middag Veroordeelden proces-Oradour in hoger beroep ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 HET PAROOL 3 Reuter verneemt dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, leden van de Senaats commissie voor buitenlandse aan gelegenheden heeft verzekerd dat de Verenigde Staten eerst het Congres en hun bondgenoten zullen raadplegen, al vorens een nieuwe stap in het Verre Oosten te doen. Volgens senatoren, die de bijeenkomst der commissie bijwoonden, zou Foster Dulles voorts hebben gezegd dat presi dent Eisenhower er niet naar streeft een blokkade van de Chinese kust in te stellen. Deze senatoren verklaarden de indruk te hebben dat Foster Dulles voornemens is de Amerikaanse bondgenoten volledig op de hoogte te houden en te raadple gen, dit in de hoop bij elk toekomstig optreden der verbondenen eensgezind heid te verzekeren. U.P. verneemt nog, dat Dulles ook duidelijk heeft gemaakt dat de verkla ring van generaal Van Fleet als zou een grootscheeps offensief in Korea de mili taire impasse kunnen doorbreken, de persoonlijke mening van de generaal en niet die van de regering vertegenwoor digde.. Dulles had verder gezegd, dat de re geling thans streeft naar het terug trekken van Amerikaanse troepen uit Korea „indien dat mogelijk is" om hen te vervangen door Zuid-Koreanen, ten einde aldus een Amerikaanse „striking power" in reserve te houden (Van een onzer verslaggevers) BREDA, Vrijdagavond. Ergens bij het gehucht Both op de ver- bindingsdam tussen Zuid-Beveland en Brabant loopt een bijna onbegaanbare weg over polderdijkjes. De enige verbinding over land tussen Walcheren, Zuid-Beveland en de rest van de wereld. Daarachter begon „het" weer, „het" in de wereld van de ramp, de wereld die door de begrippen eb en vloed wordt beheerst. Daar zagen wij vanmorgen weer een boer met van vermoeidheid rood omrande ogen, die van de enkele uren laag tij gebruik maakte om een roestige massa van wat eens zijn tractor was, uit een schuur te yissen,, sem tegen doen. En zo gaat het nu al dertien dagen achtereen Dag en nacht." In West-Brabant waren wij de laatste dagen alweer wat verwend door de in ordelijke banen geleide herstelwerk zaamheden. Hier, bij Kruinlngen en rond het geëvacueerde Krabbendijke, waar de wind door de lege straten gilt, bij de vier grote gaten dn da zeedijk aan dc Wester-Schélde, is het er weer allemaal de ellende, de uitgeputte mensen, de stapels dode koeien, de enkelingen, die nog steeds zoeken naar een vermist fa milielid. Springtij Hier draalt het etmaal weg rond die twee begrippen: eb en vloed, en „als wij maar voorbij de nacht van Zondag op Maandag zijn. De nacht van het springtij." Daar stonden wy om een uur of twaalf te turen aan de rand van een dijkgat achter Kruin in gen, hoe het lu guber kolkende water zich een weg .vrat naar de ineengevaillen hulzen in het land. Daar moesten wij vanmiddag weer tien minuten wachten om een enorme kraan tijd te geven tientallen koeien- cadavers op een vrachtwagen te tillen. Daar ook vonden wy op de kruin van een dijk weer een rijkspolitieman met een paar polderjongërs, die werkeloos moesten aanzien hoe de vloed gulzig over de resten van een binnendijk gulp te en zich een weg baande door een voordeur en een paar raamkozijnen. Over de plaats, waar nog altijd het lijk van de moeder van die politieman moest liggen. Rampgebied. „AJls het eb is, kunnen wij iets doen", zei een polderjongen. „Als de vloed 's middags op komt, bekruipt je iedere dag weer die angst, die je sinds Zondag twee weken geleden niet meer kwijt kan raken. Je bent er elke dag weer gewoon doodsbang voor. En je kan er geen blik- *Ecn plaag voor dc predikant en voor wie naar hem luisteren. Dat hoesten is niet nodig als U tijdig een doosje Potters Linia koopt. Een prima middel <egen hoest en keelpijn. Voorkomt be smetting. Bij alle apoth. en drogisten. 50 ct. per doosje. POTTER'S LINIA IMP. EA. H. TEN HERKEL - HILVERSUM Daarvoor heeft men de binnendijk, die het water weghoudt van de smalle strook land tussen de Zeedijk van Ooster-Scheldde versterkt. Daarvoor haalt men langs de berm van wat eens de snelweg Bergen op ZoomGoes was, grote plokken zand weg, die polder jongens en Hollandse soldaten koorts achtig in zandzakken scheppen. Dat zijn de maatregelen, tegen het eventueel acute gevaar van Zondagnacht. Ver sterkingen. opdat wij houden, wat wij nog hebben. En wanneer men enkele uren door dit gebied is gegaan., wanneer men aan de rand van een \jan die enorme gaten ln de zeedijk achter Kruiningen de over weldigende kracht van het water Ijeeft gezien en de zwakte van de mens daar tegenover is het haast onvoorstelbaar, dat er te midden van de resten, die de natuurkrachten hier goedgunstig hebben willen achterlaten gelukkig enkele mensen zijn, die een paar fris geverfde, groene directiekeetjes opstellen en daar tekeningen uitspreiden om eens te be praten, wat wij er tegen gaan doen. De Rijkswaterstaat is er. En men ontmoet hier en daar te midden van de ellende koele ingenieurs, die kijken naar het acute gevaar, de toestand van de bin nendijken, en de inderhaast opgeworpen waterkeringen en provisorisch vervaar digde bekistingen. Men ziet telkens te midden van de modder een wagen met het witte bordje: Rijkswaterstaat op duiken. „Het tijverschil ls hier achter Krui ningen zeker 2 a 21 meter", zei Iemand daar vanmiddag. Snelle stroom „Nee, je kunt niet met een boot in dat gat gaan varen, want dan spoel je weg. Het water staat er zeker een meter of wat en zelfs bij laag water stroomt het te snel. Kijk, daar is weer een moeilijkheid. Als wij er een bak met stenen laten zakken. Je kan dat haast niet wagen. Die pijpen voor opspuiting? Ja, die liggen al klaar. In het haventje van Hansweert. Hebt u ze vanmorgen niet zien liggen? Zware schorre grond voor die bak is er genoeg en plenty keileem. Maar dat zal wel naar Schouwen gaan. Zinkstukken? Zijn wij al een paar dagen mee aan de gang." De ingenieur staat op. „Denk er zegt hij, „dat ik Maandag weer achter mijn bureau in de St Pietersstraat in Middelburg wil zitten. Ja, Maandag. Dat heb ik mij voorgenomen. Er liggen noj bergen werk." Eb en vloed. Voor de boeren, de polderjongens, de soldaten verschijnse len, die iets van een nachtmerrie heb ben. De enige Vlucht uit die nachtmerrie is soms een paar uur slapen. Zoals die rijkspolitiemannen, die ln een cafeetje tijdens het koffie-uur in hun stoelen lig gen te slapen. Eb en vloed. Voor de ingenieurs, voor de aannemers eu de mensen, die direct aan herstelplannen denken. Lastige pro blemen, die ze trachten weg te rekenen, En die nacht van Zondag op Maandag? Goed, dat moet in de plannen gecal culeerd worden. Daarvoor zijn die im provisatie-middelen aan de binnendijken. En als die improvisatie mislukt, dan kijken deze mensen weer verder. Zij zijn het die ervoor kunnen zorgen, dat die boer, die polderjongen, die rijkspolitie man misschien in een toekomst, die hier zo verschrikkelijk ver lijkt, weer gewoon kunnen wandelen in een tuin, en een droge gang kunnen binnenstappen en hun kinderen kunnen laten spelen in een land, waar een etmaal uit iets anders bestaat dan eb'en vloed. ïiü'i' ziet er zo rustig uit. Alleen dat -'•* water over de spoorlijn heeft iets alarmerends. Dit is weer een van die merkwaardige beelden waarvan de ver nieling uit is gelopen in een hoorbare rust. Het is van een lugubere schoon heid. Zo is het nu op de spoorlijn Zeven bergenRoosendaal. Voor dat het water het baanvak overspoelde raasden hier dagelijks de treinen, graasden aan weerszijden van de spoorlijn de koeien en heerste er de drukte van werkende mensen. Al die drukte is als het w uitgesteld, maar dan ook tijdelijk, wordt hard gewerkt opdat er weer treinen zullen rijdenkoeien kunnen grazen en mensen weer hun dagelijkse arbeid hervatten. (Van onze correspondent) EMMEN Vrijdag. In de verbou wingsplannen voor de aula van het ge meentelijk lyceum in Emmen tot schouwburgzaal zijn enige wijzigingen aangebracht, om tegemoet te komen aan bezwaren, die zowel in de raad als van de kant der school zyn gerezen. Men wil thans tussen de schouwburg en de school een zgn. slakkenhuis bou wen, een koepelvormige zaal die plaats zal bieden aan 130 leerlingen en o.m. ook kan worden gebruikt voor het geven van. muziekonderwijs, enz. Verder zal het balcon in de schouwburgzaal lager komen te liggen dan aanvankelijk was bepaald. Het „slakkenhuis" kan bü uitvoerin gen in dè pauzes ook worden gebruikt als foyer. Verwacht wordt, dat 1 Maart al met de verbouwing wordt be<s innen. In de. onmiddellijke nabijhe'1' ü'.m het „slakkenhuis" is een operindeVit- theater geprojecteerd voor jie)ge- veer 1000 personen, was oor 95.000 op de begroting is 1 atge- trokken. Onder het theater zs~u een rijwielbewaarplaats komen. Verder willen B. en W. ln de naaste omgeving van 't lyceum een grote turn- hal van 12 bij 21 meter en een spelzaal van 18 bij 36 meter bouwen. In de spel zaal zal een tribune voor 200 personen worden gebouwd voor het bijwonen van wedsWijden. Men wil deze ruimten zo efficient mogelijk benutten ook buiten de schooltijden. Ook plaatselijke sport verenigingen zullen er indoór-training kunnen houden. De gebouwen zullen met hete lucht worden verwarmd, Noodontiverpje voor getroffen gebied in enkele uren door alle stadia heen (Van onze parlementaire redacteur) Na het getreuzel van Donderdag heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag gerehabiliteerd. Een noodontwerpje, dat zij 's morgens van minister Donker had ontvangen, kreeg in enkele uren de vereiste parlementaire behandeling: dus afdelingsonderzoek met voorlopig verslag en Memorie van Antwoord, welke spoedshalve mondeling werden uitgebracht en ten slotte de openbare beraadslaging, waardoor het wetsvoorstel direct naar de Eerste Kamer kon worden gestuurd. Intussen zag zij nog kans een nota van wijzigingen uit te lokken, waardoor het ontwerp een wezenlijke verbetering onderging. Er whs haast bij! Tengevolge van de watersnood zal het velen in de getroffen gebieden moeilijk, zo niet onmogelijk vallen, tijdig aan hun contracbuële ver plichtingen te voldoen. Daarom bestaat er aanleiding een tijdelijke regeling te treffen, krachtens welke de rechter aan schuldenaren uitstel kan verlenen. Het voorstel van minister Donker sprak echter alleen over „aangegane" verplich tingen en de Kamer meende nu, dat de regeling zich ook moest uitstrekken tot verplichtingen uit de wet, bijv. belasting schulden, schulden krachtens sociale ver zekeringswetten, wegens onrechtmatige daad of alimentatie-verplichtingen. Minister Donker meende echter, dat schulden van publiekrechtelijke aard min of meer buiten zijn terrein lagen. Daar bij achtte hij inschakeling van de rechter trouwens ook minder op zijn plaats: belastingadministratie en sociale ver zekeringsinstellingen kunnen immers faciliteiten verlenen. Toch was hij wel gevoelig voor het verlangen, dat in het Voorlopig Verslag tot uitdrukking was gebracht; hij wilde de werking der wet uitstrekken tot „ontstane verplichtin gen" van burgerrechtelijke aard. Voorts kwam hij de Kamer tegemoet door vrij dom van zegel, griffie-recht en kosteloze registratie te garanderen aan schulde naren, die zich bij gebrek aan overeen stemming met de schuldeiser tot de rechter wenden met een request. De Kamer kon zich daarmee vergenoegen. Het wetsontwerp werd z.h.s. aanvaard. Helaas kan niet worden gezegd, dat de Kamer tevoren evenveel snelheid wist te zetten achter de wijziging van de Lager-onderwijswet, welke zij Donder dagmiddag in behandeling had genomen. Er werd bijv. weer geredetwist over het nut van Esperanto op de lagere school. Maar tot concrete beslissingen kwam het niet. Het aantal aanwezige leden was niet zodanig, dat men stemmingen durf de riskeren en daarom werd besloten enige omstreden amendementen a.s. Dinsdag af te handelen. Gelukkig had minister Cals een po sitieve mededeling achter de hand, welke het debat toch nog vermeldehswaard maakte. Hij beloofde nl. op korte termijn maatregelen, waardoor het Fries als voertaal in de eerste twee of drie klas sen van de lagere school en als leervak bij het LO, VGLO en ULO toegepast zal kunnen worden. Ook zijn actes voor la ger en middelbaar Fries op komst. Thans alle gouden artikelen zonder bijbetaling èn zon der inlevering „SCHIPPER bij de Dam" 1 JUWELIER HORLOGER KALVERSTRAAT 38 DE DRAGLINE Tienduizenden zandzakken zijn er sinds de rampnacht al verdwenen in de vele gaten, die het door een orkaan opgezweepte zeewater in de dijken van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden sloeg. Met het leger van duizenden harde werkers zijn ook onmiddellijk vele technische hulpmiddelen naar het rampgebied gedirigeerd. Door de radio heeft men oproepen kunnen horen om draglines, grijpers en kranen. Bij velen zal toen de vraag zijn gerezen op welke wijze deze en andere apparaten bij het dichten en het herstel van de dijken worden gebruikt. Wij willen daarom trachten in de komende dagen u enig Inzicht te geven in de functie en bete kenis van een aantal van deze moderne hulpmiddelen, die nu en straits een groot aandeel zullen hebben bij het gi gantische werk in het Zuidwestelijk deel van ons land. De heer Nieuwerth van de firma Louis Reyners in Amsterdam een van de drie grote importeurs in Ne derland van draglines, bulldozers, scrapers, Lruok-kranen etc. heeft ens hierover het een en ander verteld. In ons land zijn ongeveer 700 drag lines, waarvan er echter maar onge veer 400 goed en economisch kunnen werken, Voor het rampgebied zijn al leen draglines met een maximaal ge wicht van 20 ton geschikt, aangezien de zwaardere types wegzakken. Deze ma chines lopen op rupsbanden. De drag line-emmer, die in de grond „hapt" heeft een inhoud die varieert van 400 tot 3000 Mer. Er zijn thans enkele honderden, met een emmer-capaciteit van 400 en 600 liter, die in het verdronken land de klei met hun „armen" van 9 tot 13t me ter onder water weghalen. Een dragline met een emmer-caipaci- teiit van 400 liter kan per uur ongeveer 60 kubieke meter grond verzetten. Zij J.JET DAGELIJKS BESTUUR van de CPN staat in zijn pogingen om de watersnood met listige handgrepen uit te buiten voor eigen politieke belangen niet alleen: communistische mantelorganisaties, zoals de EVC en het Algemeen Nederlands Jeugdverbond doen het zelfde. Het meest ergerlijke van dit alles is wel, dat zij zich de rol aanmeten van de ware redders, die geheel belangeloos hun diensten willen aanbieden, zich buiten mate verontwaardigd tonen, wanneer men in de rampgebieden van die ongevraagde hulp geen gebruik wil maken om vervolgens in alle toonaarden jammerklachten aan te heffen, dat de regering liever buitenlandse (en dan met name natuur lijk Amerikaanse) hulp accepteert om „het werkende volk" naar huis te kunnen sturen. Rolletje op... Rolletje neer... worden aangedreven door Dieselmoto ren en zij worden door een man bediend. De dragline op rupsbanden kan eer maximumsnelheid van slechts 4 km pe: uur bereiken. Hij wordt daarom meestal per wagen over de weg vervoerd. Daar naast bestaat ook de truck-kraan, dragline, die op een normaal chassis gebouwd en zich dus sneller kan ver plaatsen, Van der Vaart Smit misbruikte vertrouwen De gedetineerde politieke delinquent dr H. W. van der Vaart Smit was door zyn houding en gedrag ongeschikt voor het verblyf in de tot de strafinrichting Norgerhaven te Norg behorende inrich ting Bergveen, een open gesticht, waar het regime geheel op vertrouwen berust. Derhalve is hij overgebracht naar de strafgevangenis in Den Haag en daar cellulair opgesloten. Dit antwoordt de minister van Justitie op vragen van de heer Scheps (PvdA)lid van de Tweede Kamer, naar aanleiding van een reis naar Groningen, welke dr Van der Vaart Smit indertijd uit Norgerha- en naar Groningen ten dele liftende heeft gemaakt. Uit een bij een andere gedetineerde te Norgerhaven in beslag genomen en ontcijferd dagboek is verder komen vast te staan,, zo deelt de minister verder o.a. mede, dat de gedetineerde Van der Vaart Smit het te Bergveen gegeven vertrouwen op schromelijke wijze heeft misbruikt en ongeoorloofde contacten met oud-politieke delinquenten heeft on derhouden. In de strafgevangenis in Den Haag is nadien gebleken, nadat in de cellulaire opsluiting enige verlich ting was gebracht, dat hij ongeoorloof de contacten met andere gedetineerden tracht te bewerkstelligen en een ongun stige invloed op hen uitoefent. In zijn cel is een foto van Mussert gevonden. Het cellulaire stelsel is opnieuw op hem toegepast. JNE drie jongens hadden lang vergaderd in het kleine zijvertrek, waar zij anders speelden met de trein of met de stoommachine. Toen zij uiteengingen, stonden hun gezichten een beetje grim mig en vol betekenis. „We gaan een voorstelling geven", zei de een tegen zijn moeder, „Voor het Rampenfonds." En hij trok zich weer in het kamertje terug -een man me', besognes. Want er moest veel gedaan worden eer het Woensdag was: een poppenkast getim merd, programma's geschilderd en bor den getekend, waarop je lezen kon „naar de koffiekamer", of „wie hier binnen gaat moet vijf cent betalen". Dat elke stap die je zette geld kostte, bleek dis middag zonneklaar, want bij de buiten deur rammelde de eerste bus al en naast de kapstok stond de tweede. De drie artisten hadden zich in Indonesische costumes gestoken, omdat een der vaders daarover beroepshalve beschikken kon. Ze zagen er uit als mollige prinsjes van Rie Cramer en hadden iets aandoenlijks, omdat hun gezichten, onder de kleurige hoofddoeken, zo'n nerveus-ernstige uit drukking vertoonden. De volwassenen kwamen binnen met de milde rust van mensen die eventuele mislukkingen voorzien doch reeds bij voorbaat billijken, maar de meisjes en jongens van school, met spaargeld in de 1rand. geklemd samendrommend bij de cassa,'keken vol bedrukt ontzag, omdat zij de betekenis van deze onderneming konden peilen. Er was even twist in de leiding omdat een vriendinnetje van een der drie jongens een door hem eigen machtig uitgeschreven coupure met de woorden „gratis toegang" bij de controle trachtte te verzilveren, maar eindelijk zat iedereen toch in de voorkamer oij de gesloten suitedeuren de programma's te bekijken. Daar viel veel aan te zien, want de organisatoren hadden er alle drie een stelletje voor hun rekening genomen. Op de achterkant was de ramp met waterverf uitgebeeld. Het waren tref fende schilderijtjes omdat ze, even on beholpen als onbelemmerd, een geweldig onderwerp zonder pourparlers hadden aangedurfd. Aan de verzorging van de tekst kon je de auteurs herkennen: de jongste had. de meeste taalfouten bijge dragen. Maar hij maakte alles goed met zijn belangrijk aandeel in het program ma: sierlijk 'trommelspel in het gamelan- orkest, verhelderende explicatie bij de toverlantaarn, die de Rode Pimpernel, verstrengeld met hooggeplaatste dames, transparant op het gebloemde behang wierp en een krijgsdans met begeleiding van de gramofoon. Toen Mi die laatste prestatie door de kier van de schuif deuren kwam aankondigen, zei een jon. netje on de eerste rij: „Zeg, heb jij dit programma geschil derd?" De danser moest even kijken. „Ja", zei hij wantrouwig, want de imager was een neefje van een der anderen, met wie hij op verjaarspar- tijtjes altijd slaande ruzie had. „Er staat een stomme fout in", zei dl jongen rustig. „Je hebt programma m,et één m geschreven." „Kan me niks schelen", riep het ventje snibbig. „Nu komt de krijgs. dans." En dat was ook zo. We zagen hem even later ernstig rondspringen terwijl, op de achtergrond, zijn onvoMoende aan het oog onttrokken compagnons begerig telden aan de recette, die aan het eind van de middag tot vijftig gulden zou aanzwellen. Tijdens de dor's, waaraan een intrigerend gummi-dolkje te pas kwam, las het neefje onverstoorbaar verder in het programma, de bril wat naar voren geschoven, gelijk een advo caat die onder het verhoor van de ge tuig i de stukken raadpleegt. pas toen de kleine kunstenaar kwam danken voor het gewillig applaus, hief hij zijn hoofd op. nam de bril van zijn neus en riep: „Zeg. er staat nöa een fout in." Want teder 'was alleen hef. doèl van de middag. kronk vil. In dit kader paste volkomen de bijeen komst, die Woensdagavond in Amster dam werd gehouden in het gebouw „Het Eiland", Grote Wittenburgerstraat 39, Deze was uitgeschreven door dë „Am sterdamse Jeugd Contact Raad", waar van het adres luidt: Nieuwe Keizers gracht 61; hetzelfde adres waar het ANJV resideert. De uitnodiging tot deze vergadering luidde: „Deelnemers aan jeugdbrigades, die uit de overstroomde gebieden zijn te ruggekeerd, verklaarden dat er veel te weinig hulp geboden was en dat onmiddellijk nieuwe jeugdhulpbrigades gevormd en weggezonden moeten worden. Na deze belichten besloot de inmiddels opgerichte Amsterdamse Jeugd Contact Raad tot uitzending van jeugdhulpbrigades een zo groot mogelijke weekend-hulpbrigade te vormen. Ruim 300 jongeren gaven zich op. Er waren reeds transportmiddelen aangeboden, de brigade stond kant en klaar om te hulp te snellen, toen plot seling de regering als een donderslag berichtte: geen vrijwilligers meer naar het noodgebied. Dit is des te meer onbegrijpelijk, omdat ieder, die uit het noodgebied kwam, dringend verzocht meer hulp te zenden. Komt allen en neemt deel aan de be raadslagingen over de vraag hoe ver der hulp te veiienen en hoe nieuwe rampen te vooi'komen." vergadering weinig te bespeuren ge weest. De leiding was in handen van de heer Joop Wolff, landelijk voorzitter van het ANJV. De heren Juus Dermijn, lid van de „Contactraad" en Henk Hoek stra, landelijk secretaiis van het ANJV, vertelden in juichende bewoordingen over hun eigen daden. „De mensen ston den paf, als zij hoorden, dat wij de jeugd hulpbrigades waren", zei één hunner. „Wij hebben prachtig werk gedaan, soms met groot gevaar voor ernstige ziekten, maar daar heeft niemand zich om be kommerd, behalve een paar MTS'ers, die bang waren en terugkeerden." Na de pauze sprak de heer Rinus Haks, hoofdbestuurder van het ANJV, die vertelde, dat hij met nog twee ande ren de dijken van Noord-Holland had ge ïnspecteerd en dat hun de angst om het hart was geslagen. Het gevaar is niet geweken, meende hy, en daarom zijn er nog meer vrijwilligers nodig om de wacht te houden en anderen om in Am sterdam klaar te staan, teneinde onmid dellijk uit te rukken in geval van nood. Ten" slotte reikte de heer Wolff onder scheidingen in de vorm van oorkonden uit aan de uitgezonden brigades „voor hun prachtig werk". VOOR EEN DING kunnen wij het ANJV tenminste dankbaar zijn: het doet nu tenminste geen pogingen Elzas verontwaardigd De veertien Elzassers, die tegelyk met zes Duitsers, gisteren in Bordeaux zyn veroordeeld door het Militaire Tribunaal dat het proces van Oradour heeft ge voerd hebben tegen hun vonnis beroep aangetekend. Onder hen is sergeant Boos één van de twee Elzassers, die indertijd vrijwillig dienst hebben geno men in het Duitse leger. Tegen hem was de doodstraf uitgesproken. Ook de Duitse scrgeant-niajoor Lentz, die het zelfde vonnis kreeg, ging in appel. Volgens de Franse wet kan men tegen de uitspraak van het militaire tribunaal alleen beroep aantekenen bij het hoogste hof, dat bevoegd is na te gaan of de geest en tekst van de wet bij het proces in acht zijn genomen. Over het vonnis mag dat hof zich niet uitspreken. Overigens hebben de vonnissen in de Elzas een cycloon van protesten uitge lokt. Men luidde kerkklokken en tal van autoriteiten waren zich aan het beraden wat zij konden gaan doen. Inmiddels is men een actie begonnen voor de gezin nen van de slachtoffers. In de Elzas eist de openbare mening, dat de ware schul digen worden opgespoord. Men vreest dat er ditf.weekend worden gehouden. meer om het feit te verdoezelen, dat de zg. Contactraad op zrjn initiatief is tot stand gekomen. Dat gebeurde begin vorige week bepaald wèl, toen een groep leerlingen van de MTS in de Donge- straat te Amsterdam het slachtoffer is jeworden van de misleidende actie van leze communistische jeugdvereniging. Eén der leerlingen kwam met een (ge stencilde) oproep van de „Contactraad" op school, waarop een telefoonnummer stond, waar men nadere inlichtingen kon krijgen. Toen de directeur van de MTS dit nummer opbelde en vroeg, wie het initiatief tot deze raad had genomen, werd hem geantwoord, zo deelde hij ons mede: „Het AMVJ en St. Aloysius". Later heeft .het hoofdbestuur van het ANJV dit in een perscommuniqué ont kend. Nu achten wij het desnoods moge lijk, dat de verwisseling van AMVJ en ANVJ op een hoorfout berust, maar de naam „St. Aloysius" (een te goeder naam bekend staande Rooms-Katholieke opvoedingsinrichting) kan een directeur van een school onmogelijk fantaseren. De MTS'ers, wie het er alleen om te doen was om hulp te gaan verlenen, werden op de Nieuwe Keizersgracht ont vangen in een gebouw met foto's van Stalin, Lenin, e.d. aan de muur. In Rot terdam, waarheen de reis allereerst ging, kwamen zij in eenzelfde milieu terecht, maar toen zij ten slotte in het rampge bied aankwamen, werd hun daar te ver staan gegeven, dat men daar bepaald niet op deze „jeugdbrigades" zat te wachten. De meeste leerlingen van de school in de Dongestraat begrepen toen wel hoe de vork in de steel zat en ver trokken, teleurgesteld en verbitterd, weer naar Amsterdam. Geen wonder, dat de heer Joop Wolff het nu laat voorko men alsof deze jongens „bang" wa geworden. Hulp aan de noodgebieden, ook, ja vooral door de Nederlandse jeugd, is prachtig. Maar dan moet deze ook ge schieden zonder politieke bijbedoelingen en vooral met open vizier. Vooralsnog menen wij. dat het de leiding van het ANJV met ln de eerste plaats te doen As om die hulp alléén. MAANDAG A.S. VERSCHIJNT Pogrom, Praag, Moskou Rusland, de joden en de vrede door J. de Kadt Hoe moet men de processen te Praag, de arrestatie van de Joodse artsen ln Moskou, het ontslaan en ln hechtenis nemen van Joden ln partijen en regeringen der satellietstaten verklaren? Wat is de betekenis van de communistische Jodenvervolgingen? Waarom is het anti-zlonlsme van Russen en communisten ln werkelijkheid antl-semltisme Wat gebeurt er ln en bulten Rusland? Hoe moeten de voor velen met de dood eindigende conflicten ln alle communistische partijen worden verklaard? Waarom verbreekt Sowjet-Rusland de betrekkingen met de Joodse staat Israël? Wat heeft dit alles te maken met de problemen van Oorlog en Vrede? Op deze en vele andere vragen geeft J. de Kadt in dit boekje een duidelijk antwoord. Alom in de erkende boekhandel verkrijgbaar PRIJS VIJF EN ZEVENTIG CENT G. A. VAN OORSCHOT UITGEVER AMSTERDAM Ondergetekende (naam) (ADRES) (woonplaats) wenst te ontvangen vla Boekhandel ex. J. de Kadt: POGROM, PRAAG, MOSKOU a 0.75. Als druk werk te zenden naar uitg. G. A. v. Oorschot, Herengracht 613, A'dam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2