Rechter kan aa uitstel schuldbetaling KAMER BESLISTE VERBLUFFEND SNEL: LL In Utrecht: ruimer Stationsplein en verkeersrotonde Leidseveer Uitspraak voor half jaar NITSJEWO! (Niks d'r van) VANDAAG IN HEEL HET LAND: 300 duizend kinderen met postzegels langs de deuren Bestellingen voor zakjes van 1 gulden Stemming tot Dinsdag uitgesteld Mr Cals wil Friese taal op scholen toelaten If Voeding voor vier tegelijl Lage kolen-prijs niet houdbaar Herstelwerk in Zeeland deed werkloosheid in Brabant dalen Ruim 1000 doden in Perzië? AARDKORST SCHEURDE DORP VERZWOLGEN Teheran wacht op rapporten PLAN TOT ONTWARRING VAN VERKEERSKNOOP Eveneens nieuw busstation de ^oliLsl&raral van Zaterdag 14 Februari 1953 3 (Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF, 13 Fébr. De Tweede Kamer heeft vanmiddag met verbluffende voortvarendheid een wetsvoorstel goedgekeurd, dat de meeste volksvertegenwoordigers slechts enkele uren tevoren hadden ontvangen. Duizenden Nederlanders, die door de watersnood have en goed hebben verloren, kunnen niet of moeilijk op tijd aan hun oude verplichtingen voldoen. De minister van Justitie stelde daarom voor bijzondere noodmaatregelen te treffen, waardoor de rechter indien nodig aan deze schuldenaren uitstel kan verlenen. Telkens met periodes van ten hoogste zes maanden. arte discussie en het ontwerp werd met ilgernene stemmen aangenomen. Volgen de week Dinsdag zal de Eerste Kamer het waaarschijnlijlc bespreken. De reohter moet bezien of het uitstel redelijkerwijs kan worden verlangd van de schuldeiser. Dat dient telkens weer onder het oog genomen te worden als het uitstel wordt verleend. De rechter kan bepalen, dat een verplichting ge deeltelijk moet worden voldaan. Het uitstel mag met terugwerkende kracht worden verleend. De schuldenaar kan zich wanneer hij met de schuld eiser niet tot overeenstemming komt in een eenvoudig request tot de bevoeg de rechter wenden. Als deze geen zit ting houdt of niet te bereiken is dan is het toegestaan, dat de schuldenaar zich wendt tot de rechter van zijn werkelijk verblijf. De rechter mag pas definitief heslissen ala de schuldeiser gehoord is. In afwachting daarvan kan hij echter een voorlopige beslissing nemen. Hoger beroep of cassatie is niet mogelijk. Niet onder deze wet Belastingschulden cn geldelijke ver plichtingen in verhand niet sociale wer ken en dergelijke vallen niet onder de nieuwe wet, zei minister Donker. Andere instanties zijn beter in staat op dat ter- in faciliteiten te verlenen. Overigens Is de werking van de wet ruim. Niet alleen contractuele verplich tingen vallen er onder, maar ook schul den die zijn ontstaan bijvoorbeeld ten gevolge van een onrechtmatige daad of het familierecht. Bovendien kan de recli- Voor belastingschulden andere regeling Het is gebleken, dat de Volksvertegen woordiging snel kan handelen wanneer noodvoorzieningen getroffen moeten worden, constateerde minister Donker vanmiddag. Inderdaad. Gisteren tekende de Vorstin de Koninklijke Boodschap, waarbij het wetsvoorstel werd aangebo den. Gisteravond werden de stukken ge drukt en verzonden. Vanochtend zat het ontwerp overal in de bus. Vanmiddag werd de Tweede Kamer-vergadering een half uur geschorst om gelegenheid te ge ven het voorstel binnenskamers te be studeren. De gewone gang van zaken is. dat de op- en aanmerkingen in een schriftelijk verslag worden verwerkt. Nu werd dit (nog zeer uitvoerige) verslag echter voorgelezen door de grif fier en mr Donker gaf zijn memorie van antwoord ook mondeling. Nog even een (ADVERTENTIE) Mr O. U. der Wets; Ik zie geen oplossing voor het opbergen van mijn duizend en één artikelen. Mr F. I. Sjent: Neem een voor de hand liggende oplossing: Neem een „Lundia"-magazijninrichting. Demonteerbaar en verstelbaar: dus daardoor efficiënt. LUNDIA VARSSEVELD (GLD.) TEL. 256 Vraag onze grote catalogus op ter allerlei wettelijke termijnen buiten toepassing laten. De tekst van de wet lijkt veel op een besluit, dat kort na het uitbreken van de oorlog van kracht werd. Op verzoek van de Kamer beloofde de minister, dat in verband met de uitvoering van deze wet geen zegel-, registratie- of griffie rechten zullen worden geheven. I gore overheden kunnen ook wel een beroep op de nieuwe bijzondere maatregelen doen, omdat zij in de huidi ge omstandigheden niet altijd In staat zijn de nodige beslissingen te nemen. Mr Donker verklaarde, dat vrij zeker nog andere voorzieningen, ook in een juridi sche sfeer, zullen volgen. (Voor Kamerverslag zie pagina 4) Enig handgeld voor evacué's DEN HAAG, 13 Pebr. Binnen en- kele dagen zullen de burgemeesters van wege het Nationaal Rampenfonds wor den gemachtigd aan dc in hnn gemeente vertoevende evacué's, die dit wensen, een bedrag uit te keren van tien gulden per volwassene, vijf guden voor kinderen bo ven vijftien jaar en 2,50 voor kinderen beneden vijftien jaar. De bedoeling is, de geëvacneerden in staat te stellen de meest noodzakelijke, artikelen aan te schaffen zoals scheer, en naaigerei, tan denborstel, zeep en dergelyke. De burgemeesters is verzocht met de uitbetalingen te wachten tot de desbe treffende circulaire is ontvangen. De bur gemeesters kunnen de declaraties indie nen bij het ministerie van Maatschappe lijk "Werk, dat ze centraal kan beoorde len. Uitkeringen hiervoor mogen onder geen voorwaarde worden gedaan uit de opbrengst van locale inzamelingen. PATER DE ROOY HOUDT LIJDENSMEDITATIES HILVERSUM. 13 Febr. De K.R.O. rius (De Krijtberg) te Amsterdam. De meditaties worden gehouden door pater Jac. de Rooy van de Sociëteit van Jezus, prefect van het St Ignatiuscollege te Amsterdam. De uitzendingen geschieden op de Dinsdagavonden in de vastentijd van 8.30 tot 9"30 uur. Alleen in laagste orte go O Honderd en twee jaar is de geëvacueer de Beschier van Driel uit Oude.Tonge zeker. Hij zit nu in Roosendaal én men dacht eerst dat hij deze maand honderd en drie zou worden. De laatste dagen twijfelt men weer en denkt men dat d'oude het wel in April kan zijn. In ieder geval vindt hij zelf, dat hij na de evacu atie reeds 104 is geworden In het bui tenland schijnt men niet overal een juiste indruk te hebben over de ramp, die ons land heeft getroffen. De Nederlandse le- faties worden overstroomd met verzoe- en om inlichtingen over mensen in stre ken, die van de watersnood niets geleden hebben. Schrijft daarom uw verwanten in het buitenland. Buitenlandse Zaken be spaart het veel last In Noorwegen Is een skiwedstrijd gehouden tussen Noorse, Finse en4 Zweedse parlementsleden. De Noren wonnen overtuigend. Finland werd tweede Twee fabrieken in Dene marken en Luxemburg hebben cement ter beschikking gesteld voor het herstel van de Noord-Zuidverbinding over de Moerdyk De vereniging voor huismu ziek heeft besloten tot een inzameling van muziekstukken en -instrumenten voor dat deel der getroffen bevolking „hetwelk gewend was 'n deel van de vrije tijd te besteden aan 't maken van muziek" Vooral blaas- en strijkinstrumenten zijn welkom aan het adres Berkelselaan 38a in Rotterdam. Ook beschadigde .instrumen ten kunnen nog dienst bewijzen, want, verscheidene instrumentmakers gaan ze belangeloos repareren O Gedeputeerde Staten van Drente gaan van de Drentse kunstschilder A. van der Boon alle teke ningen kopen, die hij van Zeeland heeft gemaakt. Te zijner tijd zuilen die worden aangeboden aan het Provinciaal Bestuur van Zeeland. De schilder zelf, die thans exposeert in Assen, draagt de opbrengst van dit buitenkansje, en ook de entree gelden voor zijn tentoonstelling af aan het Rampenfonds Bij het inzamelen van goederen voor de slachtoffers van de watersnood, zijn zeer veel goede stuk ken binnengekomen. Er waren echter ook dingen bij, die men het best kan ver zamelen onder de naam lompen. Dit be treft ongeveer tien percent van het inge zamelde, voornamelijk matrassen en kus sens. Een gedeelte van die vodden is op last van de GGD verbrand. De rest wordt als lorren opgeslagen In Rotterdam werd in besloten kring herdacht, dat de heer J. Jasper, gemeente-secretaris al daar, een kwart eeuw geleden in gemeen tedienst trad De Bussumse politie heeft in de plaatselijke schouwburg drie serveersters aangehouden, die ervan wor den verdacht gelden te hebben verduis terd uit collectebussen voor liefdadige doeleinden Met ingang van vandaag is de visserij op de Zeeuwse stromen weer toegestaan van oesters en mosselen Alkmaar staat dit week-einde voor een groot deel in het teken van de actie voor het Rampenfonds. In het Wapen van Heemskerk wordt een klaverjas-drive ge houden, drie wandelsportvereniginger doen zich gelden en er wordt op Zaterdag en Zondag zoveel gewandeld, dat men zeker niet kan zeggen, dat ze er stil zit ten. Het Rampenfonds moet er wel bij varen O Met een krachtige stoot op de oude, opgepoetst hoerhoorn, werd Don derdag in aanwezigheid van vele autori feiten en landbouwdeskundigen in het Drentse Borger de twaalfde lagere land bouwproefschool geonend O Op Middel- harnis, waar het PTT-personeel momen teel het moeilijkst zit, huist een groep van twintig man personeel in een dubbel dék-autobus, dat Is een bus met een ver dieping erop. De Amerikanen hadden de ze in Limburg laten staan. Beneden is een soort zitkamertje Ingericht. Boven is er ruimte voor kribben en matrassen. Er staat ook een kacheltje lekker te snorren en eten komt er uit de centrale keuken O De internationale federatie van de wiinhandel heeft een prijsvraag uitge schreven voor een ontwerp voor wijn propaganda op het thema Vin - Joie Ime Santé - Wijn - Vreugde - Gezondheid, hij. klassen van L.O. (Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF, 13 Febr. De Limburger minister Cals had van middag in de Tweede Kamer een paar goede nieuwtjes voor de Friezen. Hij wil toelaten, dat in de eerste twee klassen van de la gere scholen in Friesland en mis schien ook in de derde het Fries als voertaal wordt gebruikt. Wettelijke maatregelen daartoe zijn „in vergevorderde staat van voorbereiding". De Tweede Kamer beraadslaagde over een reeks voorstellen tot wijziging van het wetsontwerp Verzoeken om een einde te maken aan het gebruik dat on derwijzers van de kinderen het school geld in ontvangst nemen, wees minister Cals van de hand. Er wordt immers on derzocht of het schoolgeld voor het La ger Onderwijs geheel kan worden afge schaft. Tot stemmingen kwam het van middag niet. Die volgen Dinsdag. Dan valt dus ook de beslissing over het Es peranto. (Voor verslag zie pag. 4) (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 13 Febr. - Van daag, Zaterdag, te beginnen, zul len 300 duizend leerlingen van vier duizend Nederlandse scholen in alle plaatsen van het land uit zwermen om huis aan huis bestel lingen op te nemen voor Waters noodpostzegels. Het is de Alge mene Nederlandse Onderwijzers Federatie, waarin de onderwij zersorganisaties van alle schake ringen zijn verenigd, die het Rampenfonds de diensten heeft aangeboden van onderwijzers en kinderen. Ook de katholieke orga nisatie, die, gelijk bekend, een ze kere gereserveerdheid in acht neemt bij het inschakelen van de schoolkinderen bij inzamelingen, heeft spontaan haar fiat gegeven. Dc Tuinister van Ondcrwys, Kunsten en Wetenschappen is ook bereid de moge lijkheid te openen om lessen in de Friese taal als vak op te nemen in de roosters van het Lager Onderwijs, Uitgebreid La ger Onderwijs en Voortgezet Lager On derwijs. En hij kondigde regelingen aan oor acten Fries L.O. en M.O. De bewindsman gaf aan de katholieke afgevaardigde Peters toe, dat eigenlijk nergens in de wet staat voorgeschreven, dat het Nederlands voertaal moet zijn. De vorige ministers van Onderwijs heb ben echter de wet wel altijd zo uitge legd en ook voorschriften gegeven dat het Nederlands gebruikt moest worden. En inderdaad is het ook zo, erkende mr Cals, dat nu al op de lagere scholen het Fries als vak k h n worden onderwe zen, maar alleen wanneer men die taal rangschikt onder de categorie „streek talen" en dat is niet naar de «in van vele Friezen. Daarom is het beter dat de hele zaak nu duidelijk wordt geregeld. In verband met de Friese „kwestie" staan nog meer maatregelen op stapel. Is de bereidheid van het kabinet om in te grijnen te danken aan koppigheid van de Friese minister Algera? Minister Cals maakte duidelijk dat hij, Zuiderling, in ieder geval bereid is tegemoet te komen aan gerechtvaardigde wensen van de Noorderlingen en alle anderen. Friezen en Limburgers verstaan elkaar met een half woord, zo lang dat halve woord steen Fries of Limburgs is. had de heer Peters (KVP), zelf ook Limburger, ge zegd. De Tweede Kamer heeft vanmiddag nog meer taalmoeilijkheden gehad. Gis terenmiddag ontstond een klein gevecht., dat vandaag nog voortduurde, over de vraag of het mogelijk moet worden op de lagere scholen Esperanto te gaan on derwijzen. Deze en verschillende andere kwesties kwamen tersprake bij een voor stel tot wijziging van de Lager Onder wijswet. dat als voornaamste doel heeft, het gelijkstellen van de onderwijzers met de ambtenaren, wat betreft de verlof regeling. De actie zal gevoerd worden op onge veer dezelfde wyze, als dat ieder jaar voor de Kinderpostzegel geschiedt en is dan ook organisatorisch in handen ge geven van de Stichting „Voor het Kind", die, onder het motto „Vóór het kind, dóór het kind" zulk een prachtige traditie heeft opgebouwd en die zich onmiddellijk belangeloos met heel haar ervaring in zette om ook deze massa-verkoop te doen slagen. Van Zaterdag 14 Februari tot en met Woensdag 18 Februari zullen de kinde ren op pad gaan en hun bestellingen opnemen voor zakjes met vijf postzegels met 'n frankeerwaarde van 10 ct ieder, met 'n toeslag van 50 ct in totaal, leder zakje zal dus één gulden kosten. Bij de bestellingen mag niet worden betaald. Afrekening heeft eerst plaats wanneer de postzegels worden thuis gebracht, waarmee de volgende week Vrijdag wordt begonnen. Om te voorkomen, dat de kinderen zullen komen aankloppen bij adressen, waar hun makkertjes hen reeds vóór wa ren, zal aan ieder, die al één of meer zakjes heeft besteld, gratis een zegel worden verstrekt, met „Watersnood-post zegel 1953" erop. Deze zegeltjes kunnen dan op of bij de huisdeur worden ge plakt, hetgeen andere „verkopers" waar schuwt, dat zij daar voorby kunnen gaan. Alle gelden worden overgedragen aan het Comité Watersnoodpostzegels 1953, dat op haar beurt het bijeengebrachte over zal maken aan het Nationaal Ram penfonds. Drukwerk en al 't andere beno digde materiaal werd door diverse fir ma's en instanties gratis geleverd en het waren de leerlingen van een Amster damse kweekschool en een Amsterdamse Ulo, die de administratieve troepen van de Stichting „Voor het Kind" kwamen versterken, om deze grootscheepse actie in enkele dagen te kunnen organiseren. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 13 Febr. De kansen op het handhaven van een lage steenkool prijs in Nederland zijn niet groot. Van bevoegde zijde werd medegedeeld, dat de Autoriteit, voorlopig nog niet be is te erkennen, dat Nederland op grond van de voorgeschiedenis van het Schuman-verdrag voor de eerste tijd recht heeft op beperking van de uitvoer van steenkool. Voor Nederland Is de mogelijkheid om zijn uitvoer te beperken eeri zeer be langrijke zaak. Als Nederland van de Hoge Autoriteit verlof krijgt de steen koolprijzen laag te houden, heeft dit geen enkele zin als de goedkope kolen niet in Nederland kunnen worden gehouden. Die goedkope kolen zullen dan naar het bui tenland verdwijnen en Nederland moet duurdere buitenlandse kolen kopen. Er zijn nog onderhandelingen gaande tussen „Luxemburg" en „Den Haag", maar mis schien wordt dit een juridische puzzle, die door het Hoge Gerechtshof moet —orden beslist. Voor schroot, zo werd medegedeeld, blyft de bestaande toestand tot 15 Maar' gehandhaafd. Op 15 Maart zal „een ze kere aanpassing van de velschillende prijsniveaux moeten plaatshebben". Transatlantische telegrammen NEW YORK, 13 FEBRUARI SOLIDE MESTKUUR MEVROUW BURMAN BLACK uit Waco in Tcxa3 wil voorlopig niets meer van tui nieren weten. Zij was van plan het stukje grond rond het huis tegen het voorjaar net jes in orde te hebben en dus kocht ze een zak kunstmest, die ze op een plank in de garage weglegde. Bij de eerste de beste gelegenheid vermengde zij de mest zorg vuldig met aarde, zaaide en plantte en maakte de boel vervolgens flink nat. Uiterst tevreden las ze 's avonds nog een prospectus van de plaatselijke bloemen veiling door. De volgende morgen werd mevrouw Black alles zwart voor ogen. Do tuin leek wel een mlnlaluurvUegveld. Ze ontdekte dat ze in plaats van de zak kunst mest een zak cement had gebruikt die voor de garagevloer bestemd was geweest. TRAGE TWEELING IN EEN ZIEKENHUIS in Sydney is een tweeling geboren met een tussenpoos van 56 dagen. Het eerste kind kwam 16 Decem ber ter wereld. Het tweede 10 Februari. Moeder en kinderen twee jongetjes maken het goed. VRIJE HAND (EL) DE AMERIKAANSE REGERING heeft op nieuw een 1000-tal artikelen aan de prijs- heheersing onttrokken. Hiertoe behoren allo soorten metaal, schroot en secondair me taal, lood, zink, tin, de meeste minder belangrijke metalen en mineralen, vetten, oliën, pulp, krantenpapier, zeep, gevogelte, eieren, natuurrubber, banden en alle andere rubberproducten. Japan eist Sachalin terug Londen tegen wijziging pact van San Francisco LONDEN, 13 Febr. Engeland zal geen enkele poging steunen om het Ver drag van San Francisco te herzien. Krachtens dit verdrag heeft Japan na de oorlog aan Rusland het Zuidelijk deel van Sachalin en de Koeriien afgestaan. Aan het Congres heeft president Elsen hower in zijn „state of the union" ver klaard, dat Amerika zich niet meer ver plicht acht vast te houden aan de ge heime clausules van de afspraken van Yalta en Potsdam. Een van deze geheime clausules was, dat Rusland in het Verre Oosten Zuid-Sachalin en de Koeriien kreeg. Nog geen twee dagen na de rede van Eisenhower in het Congres heeft de minister-president van Japan, Josjida, gezegd, dat de aan Rusland afgestane ge bieden aan Japan dienen te worden terug gegeven. Dit houdt in, dat het Verdrag van San Francisco zou moeten worden herzien. Een officieel verzoek hiervoor heeft Japan nog niet ingediend. Geen heffing op extra gewonnen kolen DEN HAAG, 13 Febr. Van Neder- landse zijde is aan de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen en Staalgemeen schap gevraagd de „heffing" de nicn- \ve Europese belasting op steenkool niet toe te passen voor de extra-kolen, die de Limburgse mijnwerkers delven voor de watcrsnoodslachtoffers. Bij de Hoge Autoriteit bestaat tegen deze uitzondering geen bezwaar, Zy staat op het standpunt, dat de Nederlandse regering de heffing uitvoert en dat zij een betaling voor deze extra-kolen niet behoeft door te voeren. (Van onze speciale verslaggever THOLEN, 13 Febr. Op medisch ad vies moeten enkele honderden werklozen en DUW-arbeiders, die voor drie weken op Tholen waren ingezet, reeds na ander halve weck naar huis terngkeron. De meeste arbeiders, die prachtig werk aan de dijken hebben verzet, zijn volkomen uitgeput. Zy zullen door andere ploegen werklozen nit verschillende delen van Brabant worden afgelost. In waterstaats- tt rANNEER men een vierling heeft, zoals de Amerikaanse mevrouw Pinkham YY in West Buxton wordt men vindingrijk. Niemand kan zich met vier babies tegelijk bezighouden, en eigenlijk eisen alle vier een „hele" moeder, en niet één vierde deeltje. Het probleem van het tijdrovende flesjes-geven werd op deze ingenieuze xvijze opgelost. Deze „automatische moeders" zorgen voor tevreden babies, en zij stellen mevrouw Pinkham in staat zich aan het huishouden te wijden. TEHERAN, 13 Febr. (Reuterl Een zware aardbeving in Noordoost-Perzië heeft 17 dorpen verwoest. Het dorp Toeroed aan de Kaspische Zee is grotendeels verdwenen in een reusachtige spleet, die in de aardkorst was ontstaan. De Perzische regering heeft meegedeeld, dat meer dan 1000 dorpsbewoners zijn gedood. Slechts 500 inwoners van Toeroed hebben de ramp overleefd. Het merendeel van hen is gewond. Omdat de geteisterde streek in een af gelegen gebied van Perzië ligt, zijn de inlichtingen over de ramp schaars. Toer oed ligt juist aan de grens van de reus achtige zoutwoestijn, die zich over heel Centraal Perzië uitstrekt. De sjah van Perzië, minister-president Mossadeq en diens politieke vijand Ka- sjani hebben tijdelijk al hun geschillen terzijde geschoven en een beroep op de Perzen gedaan de handen ineen te slaan om hulp te bieden. Mossadeq beval het leger alle mogelijke steun te bieden. Troepen zijn uit Teheran vertrokken en alle garnizoenen, die in de buurt van Toeroed liggen, zijn naar de getroffen gebieden gedirigeerd. Kasjani heeft een beroep gedaan op de rijke Perzen een fonds voor de getroffe nen te stichten. De sjah heeft alle so ciale instellingen ingeschakeld. De Perzische regering verwacht volle dige rapporten over de ramp te krijgen, zodra de troepen uit Teheran, die met radiomateriaal zijn uitgerust, in Toer oed zijn aangekomen. en aannemerskringen heerst grote waar- lering voor de prestaties van het Bra bantse DUW- en werklozenleger, dat aak ongewoon zwaar dijkwerk in het noodherstel heeft verricht. Volgens een globale raming zyn ruim 2000 werklozen en DUW-arbeiders uit Noord-Brabant bij het noodherstel inge schakeld. Velen hebben zich vrijwillig opgegeven. Uit de rayons van de arbieds- bureau's Den Bosch en Oss zijn 250 man op Tholen. Ook uit Breda en Tilburg zijn enkele honderden arbeidskrachten naar Tholen. Walcheren en Halsteren gedirigeerd. Een groot aantal bij de ar beidsbeurs ingeschrevenen is echter niet geschikt voor het zware werk in klei en water. Een groot deel van de Westbrabantse werkloosheid is door het herstelwerk tij delijk opgeheven. Van de 1900 werklo zen, die op het ai-beidsbureau in Etten (Rucphen. Hoeven, St Willibrord enz,) stonden ingeschreven, zijn er al bijna 900 in Steenbergen, Nieuw-Vosmeer, Hal steren en Willemstad aan de slag. Vele honderden hebben ook zelf werk gevon- ri„„ onc]er anderen in Rucphen, waar Esperanto Mogen we daarmee dan weer sluiten? Omdat de Kamer er zo om heeft ge vraagd, heb ik door een kleine tcchnisohp wijziging de Espcrantolcssen mogelijk willen maken, betoogde de bewindsman. De minister zelf zal zijn toestemming moeten geven, telkens als een school een aanvraag doet en mr Cals is van plan 'le kunstmatige wereldtaal vooral op het V.G.L.O. en ULO te laten onderwijzen. De socialisten, liberalen en communis- 'en hadden er niets op tegen. De heren Tilanus (CHU) en Peters echter, vonden dat het een dwaze vertoning zou worden wanneer straks talen als Frans en En gels tijdens de schooluren niet onderwe gen niogen worden frtlt verbod blijft), -naar Esperanto wel. Met die critiek had den zij groot geliik. „U bent een beetje •.waar on de hand", zei mevrouw Forta- nier (VVD) echter tot de heer Peters De Kamer is minder enthousiast dan ik had gedacht, merkte mr Cals op. De katholieke woordvoerder zei dat emigranten meer hebben aan kennis van een moderne taal dan aan een „plukje Esperanto". Minister Cals vond dit moel- 'i.ïk te beoordelen. Een nogal vreemde •ïitspraak. Hij maakte echter veel goed door een spottend grapje aan het adres van de communist Gortzak. De heer Gortzak beweerde, dat de heer Peters de emigranten de wildernis wilde insturen. Als de communisten de macht i hadden zouden de Nederlanders niet meer de wildernis in worden gejaagd, zei hij. De minister had weinig vertrouwen 'ns be- in dat communistische paradijs: „Ik be grijp niet waarom de heer Gortzak met (Van onze correspondent) UTRECHT, 13 Febr. De afdeling Stadsontwikkeling van Gemeentewerken te Utrecht heeft een plan ontworpen voor een grote buitenmaats 103.5 meter brode verkeersrotonde aan het Leidseveer en een verrniming van het Stations plein. Dit plan, thans in ernstige studie by B. en W., zal na accoord van genoemd college in do gemeenteraad worden gebracht. Het, ontwerp, dat het aanzien van Utrechts entree aanzienlijk zal veranderen, is zowel verkeerstechnisch als stede- bouwkundig van grootstedelijke allure. de grote rotonde te worden aangelegd. Deae zou zelfs een verkeer van dubbele sterkte kunnen verwerken. Een belangryke verkeersweg zal wor den aangelegd ten Oosten.van een nieuw ontworpen Stationsplein. Daar wordt ruimte gemaakt door het rechttrekken van de 'rooilijnen van de Moreelselaan. Dit, zou tot gevolg hebben, dat bekende gebouwen (hotels en kantoren) plaats iullen moeten maken. Voor dé eigenaren en bewoners van deze gebouwen wordt evenwel ruimte gewonnen, onder meer Joor de bouw van een groot kantoor aan de tunnelweg, en van hotels op de thans nog onbebouwde stroken aan het Sta tionsplein. Er komt daar een hoge be- oouwihg. Bovendien zal het systeem van opschuiving, dat aldaar zal worden toe- Nieuw aanzien van stads entree ontworpen De verkeersproblemen, welke zich voordoen in de omgeving van de Smak- kelaarsbrug (de in- en uitgang van het Vredenburg) zijn met de bestaande ro tonde niet op te lossen. In één spitsuur passeren daar 1150 auto's en 970 fietsen. Terwille van een noodzakelijke samen voeging van dit knooppunt met de ver- k eerscirkel voor de spoonvegtunnel, dient op het onbebouwde gedeelte van het Leidseveer de in de aanhef genoem- gepast, een ruimte-vermeerdering vanjecteerd. 100 pereent voor nieuwbouw opleveren. Op de hoek van het Leidseveer en de Amsterdamsestraatweg zal eveneens een nieuw gebouw verryzen. Nog meer plan nen zij'n ln voorbereiding. Omleiding verkeer Aan de Noordzijde van de ontworpen verkeersrotonde is geen aansluiting ge projecteerd op de Amsterdamsestraat weg. Deze weg zal men dwars door de bestaande vervallen bebouwing ombui gen. Om het verkeer, komende van de Amsterdamsestraatweg en gaande in de richting van de binnenstad, afzijdig te houden van de drukke verkeersrotonde, zou de Molenbrug (voor het politiebu reau op het Faardenveld) worden ver vangen door een nieuwe, brede over gang. Deze sluit aan op de Waterstraat en de Sint-Jacobsstraat welke uit ver keerstechnisch oogpunt bij deze ver- keersomleiding strikt, noodzakelijk zyn. Op het Stationsplein krijgen de meentebussen en de ïnterlocale auto- diensten (die met. grote frequentie rij den) een aparte standplaats. Voor de andere bussen, die in het interlocale vei*- ikeer rijden, is een apart vertrekstation en een afzonderlijke standplaats gepro- Gevluclite gestapo-agenten niet naar Noorwegen terug OSLO, 13 Febr. (Reuter) West- Duitsland zal de twee in December uit een Noors gevangenenkamp ontsnapte Duitse gestapo-mannen niet uitleveren. Dit heett het Westduitse departement van buitenlandse zaken meegedeeld. De betrokkenen zijn Karl Morio en Josef- Seuffert, die wegens oorlogsmisdaden door de Noren tot levenslange gevange nisstraf werden veroordeeld. Zy bereik ten Duitsland via Zweden. Acht doden bij vliegongeluk TOKIO, 13 Febr. (AP) In Zuid- Japan is een Amerikaans amphibie-vlieg- tuig van het type Sa-16 neergestort. De acht militairen, die zich aan boord be- •onden, kwamen om het leven. cïc VolLsLranH van 14 Februari 1928: „Het 1s Feijenoord gedurende haar vijf jarig ecrste-klassesclmp thans voor den vierden maal gelukt het afdeel ingskamploen- scliap ie behalen. Reeds voor het eerste jaar van haa.r eerste-klasseschap wist zij het kampioenschap van Nederland te beha len. WU vertrouwen dat Feijenoord de landscompelitie tot een goed einde zal bren gen." „De Amerikaansche minister van koop handel Hoover heeft officieel hekend ge maakt dal hij voornemens is te streven naar de benoeming tot republikeinsch candidaat voor het presidentschap der republiek." (Hoover I3 inderdaad president gewor den. RED.) den, zandzakken worden geladen. Het'aantal werklozen ln het district Bergen op Zoom is van 1400 tot 400 teruggelopen. Nog steeds komen aanvragen om ar beidskrachten binnen. De werklozen van Bergen op Zoom en omgeving steken in Rilland, Ossendrecht, Woensdrecht., Hal steren en Tholen de handen uit de mou- GAVEN van bedrijven en gemeenten AMSTERDAM, 13 Febr. Een kort en uiteraard onvolledig overzicht van de gaven die nog dagelyks binnenstromen voor de slachtoffers van de overstro mingsramp en in hoofdzaak bestemd voor het Rampenfonds, volgt bicrouder. De 1400 personeelsleden van de kou- senfabriek Hin te Haarlem, Velsen en Den Helder hebben een uur loon afge staan en SVè uur overwerk. De directie verdubbelde het bedrag tot 40.000 gulden. De werkgevers in het metaalbedrijf hopen een gezamenlijk bedrag van 100.000 gulden bijeen te brengen voor het fonds. De Militaire belangenvereniging van Beroepsschepelingen bij de zeemacht heeft 10.000 gulden overgemaakt. Ook uit de gemeenten blijven de gaven toestromen. Gouda offerde meer dan an derhalve ton, Den Bosch zamelde tot heden ruim 120,000 gulden in. St. Mi chielsgestel 4000. Dnuien 12.000. Ros malen ƒ4000. Elshout ƒ2511, Waspik f5200, Arcen in Limburg zamelde ruim 3000 gulden In. Op de giro van de pro vinciale griffie te Limburg werd tot van daag gestort ruim één millioen. Hierin rijn niet bergepen de opbrengsten van Rode Kruis, kerkcollectes en de bijdragen van de mimen en de elften in natura. Nijmegen heeft thans 300.000 gegevpn. Vrij dag en Zaterdag werd en wordt nog een -traatcollecte gehouden. Vijftig grote vracht wagens met goederen zijn uit deze stad ver stuurd. De collecte in de katholieke kerken bracht 40 000 op. Arnhem heeft thans 901.585 b'nnen. De 'emeenteraad ran Ltende in de Betuwe trok 0.000 gulden uit Doetinchem hoopt 80.000 gulden In te zamelen en stelt ruim 60.000 ruiden aan vee beschikbaar voor Middelhar- nis, Amersfoort, dat Middelharnls eveneens heeft geadopteerd, heeft 176.000 gulden 'nge- rameld. S00 evacué's opgenomen, mensen en materiaal ter beschikking gesteld. I.Tsselmui- 'en hij Kampen geeft meer dan 100.000 gul len. ongeveer 100 stuks vee en 50 000 kilo hooi. De Lier in het Westland offerde 23.509 ruiden en Waalwijk ruim 28.000 gulden. Trein Goes-Vlissingen (Van onze correspondent) GOES, 13 Febr. Met ingang vap Maandag wordt het treinverkeer tusse.i Goes en Vlissingen hersteld. Drie keer op een dag is het dan mogelijk van Vlisi- singen naar Goes en terug kunnen rel-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2