e ToiKSkrant VERPLICHTE EVACUATIE VAN ZIERIKZEE KATHOLIEK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Ma mie ontvangt rmmstersvrouwen DOODSTRAF voor 46 schuldigen aan moord op Oradour DHKWACHT gaat vóór Carnaval Toestand Schouwen-Duiveland onhoudbaar Militairen naar kazernes klaar voor nieuwe hulp Eerst bejaarden en kinderen Zon, maan en aarde op één lijn Springtij zonder storm is niet gevaarlijk Waterstaat en Bilt extra waakzaam Snelle afwikkeling watersnood-schade Investering in bedrijven blijft hoofdzaak Rampenfonds: 42 millioen AAN-EN VERKOOP VAN EFFECTEN Ministerie in Washington ingelicht Paus verzocht geen gratie voor de Rosenbergs Bemoeiing uit naastenliefde Onbestendig weer Frankrijk onvoldaan - Elzas in beroering GRATIE NA UITSTEL VAN EXECUTIE MOGELIJK Boerencoöperatie en Middenstand Volt ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 30ste Jaargang No. 8585 TWAALF PAGINA'S Nieuwezijds Voorburgwal 345, Amsterdam - Telefoon 64633 (8 lijnen) - Giro 46006 Hoofdredacteur J. M. Lücker - Directeur J. A. Kolkman Abonnement f 6,35 per kwartaal; 49 cent per week; 13 cent per nummer Vanochtend inscheping (Van onze correspondent) ZIERIKZEE, 14 Febr. De gedwon gen ontruiming van Zi0rik7.ee begint van ochtend met de uitleiding van ouden van dagen en kinderen. Met marinesloepen 7,uilen /.ij worden gebracht naar op de rede voor anker liggende passagierssche pen, die zelf de dichtgeslibde haven niet meer kunnen bereiken. Alle evacué's zul len aanvankelijk naar Dordrecht worden gebracht en vandaar wellicht naar de provincie Utrecht. De stad is verdeeld in vier wijken, die achtereenvolgens worden ontruimd. Vrij dagavond laat is de registratie van de eerste wijk begonnen, vanochtend volgen de drie andere buurten. Ook het nog in de stad aanwezige vee zal met spoed worden afgevoerd. De burgemeesters van Zierikzee, Noord- Gouwe, Zonnemaire en Brouwershaven maken bekend, dat niemand, ook geen evacué's, h naar Schouwen Dui- veland mogen terugbegeven dan na toe stemming en oproep van de burgemees ter der betrokken geineenteu. (Van onze weerkundige correspondent) DE BILT, 14 Febr. Het is vandaag nieuwe maan, dat wil zeggen dat- aarde, maan en zon op één lijn staan. Vóór de overstro mingsramp zouden weinigen zich met de consequenties van deze maanstand hebben bezig gehou den. Nu is ieders aandacht er op gericht, want hij betekent: .Springtij aan onze kust". Door de aantrekkingskracht die zon en maan op de watermassa's op de aarde uitoefenen ontstaan getijden. De aantrek kingskracht van de maan is veel groter dan die van de zou, zodat de maangetij- den het belangrijkste zijn. In de dagen dat de zon en de maan ongeveer op één lijn met de aarde slaan dus bij nieuwe en volle maan vallen de zón- getijden niet de maangetijdeii samen. De zon doet er dan nog een schepje boven op, zodat de vloed extra hoog wordt. Men spreekt in dat geval van „spring vloed". Eigenlijk ls het niet één springvloed die bijzonder hoog is. maar een reeks van springvloeden achter elkaar. Men zou dus eigenlijk van een periode van springvloeden moeten spreken. Deze periode nu valt voor de Nederlandse kust enkele dagen na de nieuwe en volk- maan. De nu in aantoc-ht zijnde periode ligt tussen 15 en 17 Februari Op alle drie deze dagen is de vloed extra hoog De maan staat in deze dagen nog tien percent dichter bij de aarde dan op de eerste Februari, met het gevolg dat de astronomische vloedstanden die men in de getijtafels van de Rijkswaterstaat kan vinden, aan onze kust 30 tot 50 centi meter hoger zullen zijn dan de astrono mische vloedstanden van 1 Februari. Men lette echter op het woord „astro nomisch", hetgeen betekent dat hier vloedstanden bedoeld zijn die zuiver en alleen een gevolg zijn van de invloed der (Van onze correspondent i ZIERIKZEE, 14 Febr. Veertien dagen na de stormvloed, nu vrij wel overal de alarmtoestand is geluwd, is op Schouwen en Duiveland en 't bijzonder in de stad Zierikzee de toestand onhoudbaar geworden. Vrijdagmiddag heeft de gemeenteraad eindelgk het besluit genomen, dat de stad binnen drie dagen ontruimd moet worden. Slechts zij een duizend man kunnen blijven, die in Zierikzee een belangrijke taak hebben te vervullen. Dit besluit heeft de raad genomen ondanks een telegram, dat men Woensdag ontving van hogerhand, waarin be paald werd dat de toestand op het eiland geen aanleiding gaf over te gaan tot de verplichte evacuatie van de 4500 personen die van het oorspronkelijke totaal van 7000 achterbleven. Met zorg hebben de plaatselijke autoriteiten van Zierikzee de toe stand op het eiland zien ontwikkelen. De gevaarlijkste plaats op Schouwen-Duiveland. het gat in de dijk bij Schelphoek ten Zuiden van Serooskerke, was dezer dagen al 250 meter breed geworden en de diepte bij laag water was niet minder dan 25 meter. Binnendijken week als modder Bij vloed liep nog stepds een gedeel tn Zierikzee onder en het was duidelijk «lat hij een springtij, gepaard gaande harde wind, de duizenden inwoners de stad met de aanwezige militairen Oostenrijkse Rode-Kruistroepen naar het centrum van de stad zouden worden ge drongen. Verwacht wordt. Herhaaldelijk hebben de autoriteiten en zelfs prins Bernbard persoonlijk bij de bevolking op evacuatie aangedrongen. Gisteren nog was minister Bee! in Zie rikzee. Slechts enkele mensen vertrok ken de laatste dagen vrijwillig, inmid dels was het onmogelijk om bekwame dijkwerkers van elders op het eiland in te zetten, zodat de toestand van de dij ken niet verbeterde. De binnendijken werden als modder zo week en de gaten in de buitendijken schuurden steeds der uit, Inmiddels heeret er ook ongerustheid op Zuid-Beveland in de omgeving van Rilland-Bath en Krahbendijkê. De leger leiding heeft besloten mei het oog op het springtij de soldaten van de veldar tillerie. die daar werken, in de kazerne terug te 1 rekken. De bedoeling van deze maatregel is om de militairen tijdens het springtij eventueel op de meest bedreig de plaatsen te kunnen Inzetten. Deze gang van zaken betekent, dat het her stel aan de dijken, dat zeer nodig is, een paar dagen zal stagneren. TILBURG, 13 Febr. De georgani seerde landbouw wil nauw betrokken worden bij de regeling van de water- snoodscliade. Dit is mogelijk door de vorming van plaat.seli.jke commissies in de getroffen gemeenten. In nauwe sa menwerking zouden deze plaatselijke commissies liet uitvoerende overheids apparaat moeten adviseren bij vaststel ling en afwikkeling van de schade. De getroffen boeren zouden bierdoor meer vertrouwen krijgen in de uitvoering van dc schaderegeling. Tot deze conclusie zijn de provinciale besturen van de Stichting van de Landbouw uit Brabant, Zeeland en Zuid-Holland vandag gekomen op een vergadering in Tilburg. VOOR (IN T) JAAR Hebben jullie meilichamen: zon en maan. In wer- lij Icheid treedt deze vloedstand alleen op als er geen wind is. Het woord „springtij" heeft door de gebeurtenissen van twee weken geleden oor velen een beangstigende klank ge- jregen. Het springtij op zich is echter absoluut ongevaarlijk. Dit blijkt uit mededelingen de Rijkswaterstaat, volgens welke in tfgelopen twee weken tengevolge van wind enkele malen hogere waterstan den zijn voorgekomen dan die van het komende springtij. Het wordt nas ge vaarlijk wanneer harde wind of storm de «pringvloed doen opzwiepen tot een stormvloed. lies hangt hierbij van de weersom standigheden op de Noordzee en in de zeearmen af. Bij af-landige wind of als er weinig wind is levert het springtij geen gevaar op. Het spreekt vanzelf, dat weerkundigen en waterstaatsmensen in deze dagen extra waakzaam zullen zijn om enig gevaar, dat uit de weersomstan digheden zou kunnen voortvloeien, tijdig te signaleren en het hoofd te bieden. DR DREES OVER WERKGELEGENHEID: ANTWOORD op vragen van drs Janssen (Van onze correspondent) DEN HAAG, 13 Febr. Do Regering ■I-trouwt op korte termijn het werkge legenheidsbeleid in 7,ijn geheel bekend te kunnen maken. Het. Kabinetsberaad over bet advies der gezamenlijke hierbij be trokken departementen heeft zijn beslag gekregen. Minister-president Drees deel de dit mede in antwoord op de schrifte lijke vragen, welke drs Janssen (KVP) langs heeft gesteld in verhand met de tijdelijke uitbreiding van dc omvang der openbare-werkenpolitiek. De Regering wijst er op, dat de reeds eerder bekend gemaakte maatregelen 75 millioen extra voor openbare werken, versnelling der oorlogsschade-uitkerin gen en 20 millioen extra voor premie- bouw slqohts een onderdeel van de totale werkgelegenheidspolitielc vormen. Zij moeten op betrekkelijk korte termijn hun uitwerking doen gevoelen. Het bevorderen van investeringen in het bedrijfsleven blijft echter vooraan in het geheel der wergelegenhcidspolitiek staan. Hierbij denkt de Regering aan een verlaging van de belastingdruk op bet bedrijfsleven. De objecten, welke de lagere publiek rechtelijke lichamen uitvoeren, zijn voor gesteld door de provinciale commissies voor de werkgelegenheid. Alleen die plannen komen in aanmerking, waar zekerheid bestaat, dat met de uitvoering uiterlijk op 1 Maart aanstaande kan wor den begonnen. Vanzelfsprekend moet ver der de plaatselijke situatie der werkloos heid een reden vormen tot het uitvoeren der werken. Uitvoering in vrij werk Om in aanmerking te kunnen komen voor een bijdrage moeten de uitvoeren de organen aan twee voorwaarden vol doen: de uitvoering der voorgestelde wer ken moet plaatsvinden in vrij werk en minstens 9o percent der arbeiders moet door de aannemer van het werk worden betrokken uit daartoe door het Geweste lijk Arbeidsbureau aan te wijzen werk lozen. De bijdrage aan de lagere publiek rech telijke lichamen worden vastgesteld dooi de Commissaris voor de Werkgelegen heid In nauw overleg met de betrokken departementen, in het bijzonder Binnen landse Zaken. Met het oog hierop zal binnenkort bij de Tweede Kamer een aanvullende verhoging van het hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven worden ingediend. principiële uit- felegenheidspoli- NA een lunch met de vrouwen van de leden van president Eisenhotuer's kabinet, poseerde Mamie Eisenhower met hen op de trappen van het Witte Huis. Op de eerste rij staan van links af: mevrouw Dulcin, echtgenote van de minister van arbeid; mevrouw MacKoy, wier man binnenlandse zaken beheert mevrouw Nixon, echtgenote van de vice-president Mamie zelf: mevrouw Wilson, echtgenote van de minister van defensie; mevrouw Brownell, wier man minister van justitie is; mevrouw Stassen, u ier man administrateur is van de Amerikaanse hulpverlening. Op de achterste rij staan mevrouw Weeks, echtgenote van de minister van handel; mevrouw Humphreyvrouw van de minister van financiën; mevrouw Oeeta Culp 'Hobby, leidster van het bureau voor volksgezondheid: mevrouw Sherman Adams, vrouw van de speciale adviseur van de president; mevrouw Summer field, uier echt genoot minister van posterijen is: mevrouw Cabot Lodge, echtgenote van de Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties en mevrouw Dodge, wier man leider is van het bureau van de begroting. Enige tegenstrijdigheid tussen jongste maatregelen ter bestrijding v de werkloosheid en de verklaringen dei- regering wat betreft haar - - gangspunt bij de werkgel tiek doet zich niet voor. oor zover de schijn hiervan gewekt zou zijn, aldus dr Drees, kan dit slechts worden toegeschreven aan de noodzaak op korte termijn een merkbare daling van het huidige werklozencijfer na te streven. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 13 Febr. Bij het Nationaal Rampenfonds is tot Vrijdagavond rvr ia 42 millioe;j binnengekomen. Dé groei van 'een dag was dus vier millioen. De 38 millioen gulden, die gisteren wa ren binnengekomen, waren afkomstig van: Particulieren tien millioen. Be drijven en personeel vijftien millioen. Verenigingen, stichtingen en kerkge nootschappen anderhalf millioen. Overheid en overheidspersoneel v ier millioen, Scholen tweehonderddui zend, Collectes zes millioen, Zeven personen vijf honderdduizend, Buiten land acht honderdduizend. (Zie ook pagina 2) Campagne tegen gemalin van koning Leopold BRUSSEL, 13 Febr. (Reuter) De verklaring van twee geneesheren, dat koning Boudewijn omwille van zijn ge zondheid dringend opnieuw naar Zuid- Frankrijk moest vertrekken, heeft de praatjes over de houding van de jonge vorst snel doen verstommen. Daarente gen wordt thans de prinses de Rethv, echtgenote van koning Leopold en stief moeder van koning Boudewijn. aange vallen. Het socialistische dagblad „Le Peuple" verklaarde gisteren; „Mevrouw de Rethy oefent op het koninklijk pa leis een invloed uit, waartoe zij geen enkel recht heeft". Het blad stelt de prinses aansprakelijk voor de incidenten rond de persoon van de Koning. ook incourante NEDERLANDSCHE CREDIETBANK N.V. Hoofdkantoor': Ktiieugracht 507-517 Amsterdam (C.) -35 VESTI0IH0EN WASHINGTON, 13 Febr. (Renter en AFP) President Eisenhower liet van middag bekend maken, dat hij van paus Pius XII geen enkel verzoek om gratie had ontvangen ten gunste van de ter dood veroordeelde atoomspionncii, Ethel en Julius Rosenberg. De Apostolische Delegatie in Washington gaf het volgen de communiqué uit: „Op verzoek van de Heilige Stoel heeft de Apostolische Dele gatie zich in December vorig jaar in ver binding gesteld niet het Amerikaanse ministerie van Justitie en meegedeeld, dat de Heilige Vader van verschillende zijden het verzoek had ontvangen 0111 ten behoeve van de Rosenbergs inter? venicren. Zijne Heiligheid heeft het no dig geoordeeld uit overwegingen van naastenliefde en in overeenstemming met zijn apostolische zending do Ameri kaanse burgerlijke autoriteiten hiervan op de hoogte te stellen." Hieruit blijkt dus. dat de Paus zich reeds tot het Amerikaanse ministerie van justitie heeft gericht nog vóórdat de Ro senbergs zelf op 10 Januari hun verzoek om gratie indienden. Uit het communiqué van de Apostolische Delega tie in Washington blijkt tevens, dat de Paus geen enkel verzoek om clementie heeft ingediend. Oud-president Truman, die in December nog aan het bewind was, heeft in de mededeling van het Vati- caan aan zijn ministerie destijds geen verzoek om gratie gezien. Dit zei Truman kele Amerikaanse katholieke hoogwaar digheidsbekleder met hem of het minis terie van justitie contact gezocht om over de zaak-Rosenberg te spreken. Het Vatocaan kan overigens geen enkel diplo matieke betrekkingen zijn opgeschort, sinds Myron Taylor in 1950 uit Rome is vertrokken. Taylor was toen „persoon lijk vertegenwoordiger" van Truman bij het Vaticaan.) De Apostolische Delegaat in Washington geniet geen enkel diplo matiek voorrecht. Tussenpersoon Het is dus via een tussenpersoon, die zich' op geen enkel diplomatiek gezag koli Löroepen, dat tfetPaus in December hei ministerie van justitie hééft ingelicht en hij heeft dit gedaan „uit overwegingen van naastenliefde en in overeenstemming met zijn apostolische zending". Van een „interventie" of een „verzoek om gratie" is geen sprake geweest. Hetgeen trou wens vandaag in de „Osservatore Roma no", het officieuze dagblad van liet Vati caan, werd gezegd, namelijk: „De Paus heeft niet nagelaten zich met de zaak- Rosenberg te bemoeien voor zovci hem dit toegestaan was. Want er bestaat geen enkele officiële band tussen bet aticaan en de Amerikaanse regering". „Ommelanden" moet f 65.000 betalen (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 13 Febr. Het ge- rechtshof van Leeuwarden heeft de co- operatieve ïnelkproductenfabriek „De Ommelanden" te Groningen veroordeeld tot 3000 gulden boete en betaling van G0.000 gulden aan het Landbouwegalisa- tiefonds. De vroegere adjunct-directeur S. zal 750 gulden boete moeten betalen. De heer S. had bij de verhoging van de suikerprijs nagelaten 431.000 kilOo sui ker op te geven bij het Bedrijfsschap Zuivel. Dit leverde ae fabriek een voor deeltje van 60.000 gulden op. (Van onze weerkundige correspondent) DE BILT, 13 Febr. De weersituatie is op het ogenblik zodanig dat Nederland zich niet onder een stationnair hoge- drukgebied bevindt, zodat we niet zon der meer gevrijwaard zullen blijven van depressies. Het belangrijkste hogedruk- gebied ligt bij Ierland en verplaatst zich maar weinig. Er om heen trekken de pressies, die het weer in Nederland een onbestendig karakter geven. Van de ac tiviteit er van die op het ogenblik nog gering is. maar die voor de volgende da gen i'noeilijk kan worden geschat, hangt het af of zij ons veel of weinig wind zul len bezorgen. Dit is dus nog onzeker. Wel kan gezegd worden, dat het koud weer blijft en dat er ook weer neerslag verwacht moet worden. Meeste veroordeelden spoorloos (Van onze correspondent) PARIJS, 13 Febr. Alsof het was ont aan het vreemde proces van Oradour een zo vreemd mogelijk einde te geven, trad liet militair tribunaal van Bordeaux van nacht 0111 half drie, na 32 nur raadka nier, met zijn vonnis voor een ontvolkte rechtszaal. Er vielen 40 doodvonnissen, waarvan er 44 uitgesproken werden ten laste van niet verschenen SS-ers. Deze -.tillen «laar vermoedelijk ergens in Duits and achter de kachel kennis van nemen. De twee andere doodstraffen waren voor le adjudant Karl Lenz, de enige gegra dueerde SS-er, op wie de Franse justitie de hand had kunnen leggen, en voor de Franse vrijwilliger uit de Elzas, George Boos. De andere 13 Elzassers werden ofwel tot dwangarbeid ofwel tot gevangenis straf veroordeeld. Hun straffen varië ren van vijf tot acht jaar. Van de zes Duitsers, die met Lenz terechtstonden kregen er vijf straffen van 10 tot 12 jaar en werd er een, Erwin Degenhardt, vrij gesproken. Deze uitspraak heeft In de Elzas een grote opwinding veroorzaakt. De „Nou- velles Alsaciennes", het katholieke twee talige orgaan van Straatsburg zegt, dat de Elzas dit oordeel in naam van de ware rechtsspraak en van de eer van het land niet kan aanvaarden. De af gevaardigde Kaufmann, een Elzasser, heeft ln de Nationale Assemblée een in terpellatie ingediend en de gewezen mi nister van landbouw, Pflimlin, richtte ach telegrafisch tot minister Pleven, om 1e vannacht uitgesproken straffen on middellijk op te schorten. Inderdaad is het niet onmogelijk, dat de Elzassers. die op Graeff en Boos na zich een maand geleden als vrije mensen oor het tribunaal van Bordeaux meld den, ook na hun veroordeling voorlopig op vrije voeten gesteld zullen worden. De code van de Franse militaire justitie bepaalt, dat de commanderende generaal van het district, waar het vonnis geveld werd. de straffen voor de tijd van drie maanden op kan schorten. De minister van oorlog kan die opschorting daarna voor nog eens drie maanden verlengen. Gebruik makend van dit respijt zou men wellicht, zodra de gemoederen om dit proces in Oraelour zowel als in de Elzas bedaard zijn, voorgoed de spons der verzoening over deze gevangenis straffen voor de Elzassers kunnen ha len. Bij een geding, dat al op een dood spoor gestart was, komt het op een ran geermanoeuvre meer of minder niet aan, meent men. Ontoelaatbaar Men denkt daarbij vooral aan het ge val van d Elzasser Graeff, die direct na de bevrijding schuld bekende en nu dus ongeveer acht jaar gezeten heeft. Deze man werd tot acht jaar veroordeeld en kan dus over een paar dagen naar huis. Zijn collega's, die niet bekenden en tot dusver als vrije Franse burgers rond liepen, zouden evenwel hun vijf tot acht jaar moeten ondergaan en voor die tijd aan hun na de bevrijding gestichte gezin nen ontrukt worden. Geen land met een ?;eordende justitie zou zoiets-toe kunnen aten. In de Elzas is de pers van oordeel, dat het tribunaal van Bordeaux niette min een loyale poging gedaan heeft om tot een compromis te komen. Maar het «aordee] zal geen mens bevredigen. Men waoht dus. wat de militaire justitie voor de Elzassers nog voor gratiemaatregelen in haar koker heeft. ZWAREBOETEVOOR FRUIT-OPKOPER ZWOLLE, 13 Fpbr. De economische politierechter in Zwolle heeft de expor teur H. de J. uit Bunnik veroordeeld tot een boete van 3500 gulden, subsidiair vijf maanden hechtenis. De man heeft in het najaar van 1951 ruim 800.000 kilo fruit buiten de veiling om opgekocht. Het weerbericht - geldig tot vanavond, luidt: Aan vankelijk plaatselijk opklaringen. Later, vooral in het Westen van het land toenemende bewolking met kans op enige sneeuw. Zwak ke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen. ZONDAG 15 FEBRUARI: Zon op; 7.56 Onder: 17.53 Maan op: 8.18 Dnder: 20.22 MAANDAG 16 FEBRUARI Zon op; 7.54 Onder: 17.55 Maan op: S.32 Onder: 21.51 T~XE voorzitter van de Nationaal Coöpe- ratieve Raad en voorzitter van het Centraal Bureau te Rotterdam, de heer H. D. Louwes, heeft onlangs op de alge mene vergadering van dit bureau als volgt gesproken: ,.Er zijn enkele groepen, wier wel en wee in het politieke leven veel aandacht krijgen. En dat zijn de arbeiders, de middenstanders en in toenemende mate ook de boeren- en tundei sstand. Bij de vraagstukken, welke met het belang van de arbeiders samenhan gen. is de coöperatie niet zo nauw betrok ken. terwijl in de kringen van de midden stand coüperatie zonder meer als één van de grootste vfjanden wordt gezien. Op grond van het laatste zijn politieke partUen en ook politici zeer huiverig het woord coöpera tie ln gunstige zin te noemen". Afgezien van de vraag, of politieke par tijen en politici in ons land inderdaad zo huiverig zijn, moet deze uitlating toch wel zeer merkwaardig genoemd worden, en wel speciaal om hetgeen hij aan het adres van de middenstanders meende te moeten lanceren. Dat de voorzitter van de Nationaal Coöperatieve Raad op een algemene vergadering van een onzer grootste coöperatieve instellingen een pleidooi voor de coöperatie houdt, wie zou anders hebben verwacht, maar dat hij van die gelegenheid gebruik maakt om een aantal onware beschuldigingen aan de middenstand te uiten, moet op 'n zachtst gezegd merkwaardig wor den genoemd. Nog driemaal belicht hij de middenstand in zjjn meer door het hart dan door het verstand geïnspireerd betoog: „De boer en tuinder van nu vragen als kinderen van hun tqd naar diezelfde be staanszekerheid, welke de ambtenaren in hun arbeidsvoorwaarden enzovoort vinden, de arbeiders door hun collectieve contracten en sociale wetgeving, de industrie door kar telvorming, overheidsmaatregelen zoals im portrestricties en opvoedende bescherming en daar staan bij de industrialisatie, tal van middenstandsbedrijven langs de weg van vestigingseisen, vaste prijzen van de werk- artikelcn enzovixirt". „Zo licht maakt men immers een zekere tegenstelling tussen de zelfstandigheid verantwoordelijkheid van de eigen -/aak be herende middenstanders en de meer plicht matige toewijding van de coöperatiefunctio- narissen. al vergeet men daarbij hoe één coöperatie met slechts enkele ambtenaren het zelfstandig bestaan van honderden boe ren en tuinders zeer sterk schragen." „Dikwijls wordt er immers op gewezen, dat de coöperatie velen uit hun brood sto ten; wij mogen zeker niet ontkennen, dat coöperatie soms leed brengt in gezinnen van anderen en wij mogen dit leed onderschatten noch kleineren. Maar tegenover het leed aan enkelen bezorgd, staat de zegen van grotere zelfstandigheid en bestaanszekerheid in het leven van duizenden andere gezinnen." Het kan niet in de bedoeling liggen hier op alle slakken zout te leggen. Maar tegen de grote gedachtengang van Lou- es menen wij toch ernstig bezwaar te moeten maken. In heëi zijn rc-ien door, doet hij het voorkomen, alsof de boeren en tuinders politiek veronachtzaamd worden en de middenstanders daartegen over politiek werden beschermd en kunstmatig in het leven gehouden. De coöperatie moet dan voor de boeren en tuinders het laatste plechtanker zijn om hun zelfstandigheid te verdedigen en te schragen. Wie echter ook maar enigszins op de hoogte is van het nationaal landbouw beleid en van de middenstandspolitiek in ons land gedurende de laatste dertig ja ren, zal onmiddellijk aanvoelen, dat hier verkeerde accenten gelegd worden ten koste van de middenstand. Het omge keerde immers is waar. Indien er één sector is in ons e«x>nomisch bedrijfsle- en, die gedurende de laatste dertig jaren door dik en dun is beschermd door de overheid, dan is het toch wel de boeren- en tuindersstand. En daarvoor was trou wens alle reden. Wat moet men in verband met het klaaglied van Louwes denken van een eigen landbouwhogeschool, van een bij na duizendkoppig overheidsvoorlichtings apparaat: een lange reeks wetenschap pelijk op hoog peil staande proefstations; een landbouw-technisch onderzoek; we tenschappelijke instituten zonder tal: een ontzagwekkend landbouw economisch instituut enz. enz. En dan een landbouw crisiswetgeving sinds 1930; een loon- en prijspolitiek na de bevrijding met de Mansholtse belofte van een duurzame bestaanszekerheid voor boer en tuinder. En dit alles beschermd binnen de eigen en veilige muren van een Ministerie van Landbouw. En wij verzwijgen dan maar, dat onze agrarische politiek er steeds op gericht was om de ruim 70 percent klei ne bedrijven mee in leven te houden. Hiertegenover komt de middenstand er wel heel mager af. Eerst in 1937 werd de eerste mlddenstandswet uitgevaardigd de zogenaamde vestigingswet klein bedrijf een wet die niet in de eerste plaats de branche-sluiting beoogde maar kwaliteitsverbetering van de onderne mer. Heel veel later is men pas tot het besef gekomen, dat er in ons land plaats zou moeten zijn voor een afzonderlijk middenstandsbeleicl en het is aan de ac tiviteit van de K.V.P. te danken, dat in 1952 een afzonderlijk Staatssecretariaat voor de Middenstand werd opgericht. En de eerste Staatssecretaris voor de Mid denstand, dr Veldkamp, heeft het aan gedurfd aan de Staten-Generaal op korte tentlijn een Middenstandsnota toe te zeggen, waarin hij zijn beleid op lange termijn hoopt vast te leggen voor het be houd en de versterking van onze mid denstand. Want vergeten mag toch niet worden, dat circa 95 percent van heel ons economisch bedrijfsleven uit midden standsbedrijven bestaat, die een bestaan geven aan meer dan 50 percent van alle het bedrijfsleven werkzame personen. Ook op het gebied van het w etenschap pelijk onderzoek staat de Middenstand pas aan het begin. Eerst verleden jaar kon het Economisch Instituut voor de Middenstand op gang komen en de resul taten daarvan zullen pas in de toekomst gezien worden. Wanneer de heer Louwes als coöpera- "or tegen de middenstand wil oproeien, zal hij zich riemen moeten aanmeten, die hem beter sieren. Ex-generaal zoekt generaals BONN, 13 Febr. (AFP) Ex-generaal Kunzen is benoemd tot leider van de Westdultse commissie die belast zal wor den met het benoemen van hoofd- en opperofficieren voor het toekomstige Duitse contingent van het Europese le ger. Kunzen voerde tijdens Hitler's re giem het bevel over een legerkorps.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1