ECONOMISCHE BAKENS WORDEN VERZET Het principe van de hete-luchtmotor ICLM de Financieel programma ondermijnd, balans ontwricht Minder inkomsten, meer uitgaven Zwavel winning in Nederland Dr Van der Vaart Smit is onverbeterlijk Minister Donker beantwoordt vragen van het Kamerlid Scheps ietlule mc.ie 1 Pag. 2, Tweede blad DELFTSCHE COURANT Zaterdag 14 Februari 1953 (Van onze economische medewerker) MOCHTEN wij nog zeer onlangs de trompet steken over het zich snel voltrekkende economisch herstel van ons land, ieder zal begrijpen, dat de gebeurtenissen in de zuidwest hoek van Nederland tot volkomen andere gedachten noopt. Een zeer groot aantal mensenlevens is ons definitief ontnomen. Op zichzelf betekent het verlies van deze mensen en het ver plaatsen van honderdduizenden een ernstige ontwrichting van onze economische machine. Dit schaadt onze productie hevig. Deze schade wordt des te ernstiger indien wij bedenken dat een 200.000 ha van onze vruchtbaarste bodem gedurende de eerste maanden niet gebruikt zal kunnen worden. Een groot deel van de verwachte oogst aan suikerbieten, granen, peulvruchten en andere landbouw producten moet worden afgeschreven. Tienduizenden kippen hebben de dood gevonden. De hiervan te verwachten productie aan eieren en andere pluimvee-producten is eveneens verloren. Het verlies aan rundvee en varkens loopt eveneens in de tienduizenden. Dit heeft tot gevolg dat onze vlees- en melkproductie achteruit gaat. Ook de productie van geëvacu eerde beesten zal onvermijdelijk dalen. Talrijke grote landbouw-, zuivel- en andere bedrijven zijn geheel vernield of zo ernstig be schadigd, dat hun vermogen tot voortbrengen in hoge mate - is gedaald. De productie op allerlei gebied is fundamenteel aangetast. Minder vervoer, minder export Een deel, van ons vervoers- apparaat is vernield of voor lopig door hulp en herstel ge bonden. Voor dienstverlening buiten de grenzen komt dit vervoerswezen voorlopig niet meer in aanmerking. Ook het herstel- en vernieuwings programma van de spoorwe gen is voor een jaar of langer vertraagd. Het voorgaande zal weldra een illustratie vinden in een af genomen export. Talrijke pro ducten vallen uit voor uitvoer- doeleinden. De export van melk, melkproducen, zoals kaas en gecondenseerde melk moet ver minderen. Talrijke landbouw gewassen zullen de binnenlandse behoefte nog nauwelijks kunnen dekken. De uitvoer van fokvee zal worden stopgezet of gemi- niseerd. Er komt ook veel min der stro beschikbaar met na delige gevolgen voor de carton- fabrieken. Scheepswerven leden schade. Veel machines verdwenen voor goed in het water. Een onein dige hoeveelheid electrische ar tikelen, kabels etc., is verloren gegaan. Ons gehele exportpro gramma zal ingrijpend moeten worden herzien. De import van een reeks van goederen moet worden verhoogd. De behoefte aan landbouwwerk tuigen zal enorm zijn. Het her stel van dijken, polders, huizen etc. vraagt millioenen aan kra nen, vrachtauto's, tractoren, hout, natuursteen, baksteen, ijzer enz. enz. Tal van gemalen, ZOALS men zich zal herin neren zijn twee jaar ge leden in Twente enorme afzettingen ontdekt van een zwavelhoudend gesteente, anhy- driet, dat eigenlijk niets anders is dan een in de natuur voor komende vorm van gips. Nu be staat gips uit kalk, zwavel en zuurstof, waarvan vooral het zwavel de belangstelling trekt. Kalk hebben wij in andere vor men genoeg, maar zwavel is een stof, die wij moeten invoeren en die in de natuur slechts op enkele plaatsen in zuivere vorm voorkomt. Gewoonlijk vindt men het in vulkanische gebie den. De moeilijkheid is dat zwavel slechts met hoge kosten uit het anhydriet vrij te maken is. De kosten daarvan.zijn zo hoog, dat de verwerking niet lonend is, zolang er voldoende zwavel in vrij zuivere vorm in de natuur wordt gevonden. De laatste jaren is er echter schaarste aan zwavel ontstaan, doordat de chemische industrie dit element steeds meer gaat gebruiken. Men zal zich daardoor genood zaakt zien ook zulke zwavelhou dende mineralen als anhydriet te gaan exploiteren. Waarschijnlijk wordt de mo gelijkheid daartoe thans ge opend door een nieuwe Ameri kaanse vinding, waardoor zwa vel op vrij eenvoudige wijze uit het gips is te winnen. Daartoe wordt het natuurgips fijngema len en verhit waarna er bij een temperatuur van omstreeks 1000 gr C. een mengsel van aard gas en stoom over wordt geleid. Er treden dan allerlei chemische omzettingen op, waarbijhet zwavel in gasvorm overgaat. Behalve gasvormige zwavel ont staan ook zwavelwaterstof en koolzuur, terwijl de zuivere kalk a'.s vaste stof achterblijft. Uit de zwavelgassen wordt het zwa vel weer neergeslagen en daar na kan men er mee doen wat men wil. Daar in de omgeving van de anhydrietlagen in Twen te eveneens aardgas voorkomt, schijnt het mogelijk dat dit nieuwe procédé met succes in ons land zou kunnen worden gebruikt. Als de Amerikaanse berichten over de vinding juist zijn, zou dit de opkomst kun nen betekenen van een geheel nieuwe chemische industrie, die voor Nederland van onschatbare waarde kan worden. bruggen enz. zullen moéten wor den hersteld. Een groot deel van de daarvoor benodigde kapitaal goederen zal moeten worden ingevoerd. De import van vee voer, waaraan wij toch .reeds gebrek hadden, zal nu nog enorm toenemen. De voorraden in Zeeland zijn grotendeels, die in Zuid-Holland en West-Bra bant gedeeltelijk verloren ge gaan. Op zeer veel plaatsen is het nog gebruikt óm de dijken te stoppen. BEGROTING IN DUIGEN Wij zullen' in dé' toekomst een andere betalingsbalans zien dan wij verwachtten. Onze betalings positie met een groot deel van het buitenland zal volkomen worden ontwricht. Het financiëel programma van de staat is met de vloed geheel ondermijnd. Minstens 100.000 mensen zullen voorlopig weinig of geen belasting meer kunnen be talen. De aftrek van giften voor het Rampenfonds in de rest van Nederland, hoe goed en stimule rend zij ook werkt, zal de staats inkomsten grote schade toebren gen. Een begroting van de totale inkomstenderving voor de staat is voorlopig nog een slag Iri de lucht, doch zij zal aanzienlijk zijn. De uitgaven van de overheid zullen enorm stijgen. Een reeks van nood-uitkeringen wacht oe verwezenlijking. De herstelwerk zaamheden vragen millioenen, ook van de staat. Wie de eerste jaren nog droomt van- begrotings- is een super-opti- evenwichten mist. Ons gehele volk zal de nade lige gevolgen van de ons toege brachte slag moeten dragen. Ons bouwprogramma zal geheel moeten worden herzien. De prioriteit, die in de eerste jaren aan de bouwprogramma's in de getroffen gebieden moet wor den verleend, zal talloze in- wonenden langer op een „eigen home" doen wachten. Er is aan zodanige maatregelen niet te ontkomen. Het weggevallen bouwvolume is enorm, al kan het nog niet worden vastge steld. WEER EEN ARM LAND In hoeverre de economische plannen van de regering t.a.v. de werkgelegenheid aan de veran derde omstandigheden zullen wor den aangepast, kan niet met ze kerheid worden - voorspeld. De openbare werken .in de onderge lopen streken zullen de werkloos heid aanzienlijk verminderen. Van uitbreiding onzer industriële capaciteit op grote schaal zal voorlopig wel niets komen. Het herstel zal alle aandacht vragen. De economische hulpverlening van Amerika zal herleven. Wij zijn weer een arm land geworden. Dit zal ook gevolgen moeten heb ben voor ons defensie-program ma. Onze inspanning ten bate van de vrijheid en voor de verdedi ging van Europa zal een veer moeten laten ten bate van di lijfsveiligheid van duizenden. An dere landen zullen begrip tonen voor onze gewijzigde positie. Die economische positie is som ber, doch lang niet hopeloos. Een volk van tien millioen staat klaar om de zee en de wereld van re pliek te dienen. De eerste zal het veroverde gebied weer terug moeten geven en allen in den vreemde, die ons mee steunen, zullen over enkele jaren een dankbaar en hersteld volk vinden aan de zee, die ons verraden heeft. DE OVERSTROMINGEN IN INDONESIË Het water in de door de re gens gezwollen rivieren bij Solo (midden-Java) is sterk gedaald. Onder water staande gebieden beginnen thans droog te vallen en personen, die uit 'lager gelegen delen van Solo waren geëvacueerd beginnen terug te keren. DIJKHERSTEL IN DE HOEKSCHE WAARD In de Donderdagmiddag te Klaaswaal gehouden verenigde vergadering van het waterschap „De Hoeksclie Waard" heeft de dijkgraaf de heer L. I. Overwater meegedeeld, dat behoudens een 22-tal gaten in de dijken van de hoofdwaterkering deze kering op ontelbare plaatsen min of meer beschadigd is, op sommige plaat sen in vrij ernstige mate. Verder zijn tal van binnendij ken doorgebroken en ernstig be schadigd. Ongeveer 8700 ha van het wa terschap heeft geen dijkbescher- ming meer. Deze oppervlakte komt overeen met 40% van de oppervlakte van het waterschap. Van de overige 60% zijn wegens overslag, kwel en/of neerslag ge heel of gedeeltelijk nog ongeveer 7700 ha geïnundeerd. Daarenboven dreigen wegens walerbezwaar gedeelten van enige andere polders onder te lopen. Met man en macht zijn en worden verschillende hulppompen en he velinstallaties geplaatst. Door middel van verschillende pompen en de zandzuiger „Ahoy" worden de polders de Mijl. Groot Koninkrijk, het Nieuweland Nieuw-Bonaventura met kracht bemalen. Het water is in dit ge bied ongeveer 65 cm gezakt. Geld uit collectebussen gestolen De Bussumse politie heeft drie serveersters uit een Bus sumse schouwburg aangehou den, die ervan worden verdacht gelden te hebben verduisterd uit collectebussen voor liefda dige doeleinden. Een van hen, de 44-jarige J. M. uit Bussum, bleek geld te hebben weggenomen uit de bus voor het Nationaal Rampen fonds. Tijdens het onderzoek kwam aan het licht, dat zij, de 42-jarige M. S. en de 41-ja- rige A. B. uit Hilversum meer malen geld hadden weggeno men uit bussen, die werden ge bruikt tijdens de Kerstdagen voor een inzameling voor het Bio-vacantie-oord. Go en Sunito in Djakarta De heren Go en Sunito, die door Nederland zijn uitgewezen, zijn heden in Djakarta aange komen, waar zij door honder den werden begroet. Zij werden met bloemen omhangen en in optocht van het vliegveld naar het kantoor van het Indonesi sche persbureau Antara ge bracht. Naar aanleiding van publica ties over. de resultaten van het gebruik der heteluchtmotor in de. overstroomde gebieden, deelt prof. dr F. Zernike, hoogleraar aan de Groningse universiteit mede: „Bij de reeds honderd jaar be kende heteluchtmotor wordt een afgesloten hoeveelheid lucht door een verdringer, dat is een dikke, niet sluitende zuiger in een gesloten cylinder, periodisch heen en- weer bewogen van het verhitte ene uiteinde naar het gekoelde andere eind. De daar door ontstane drukverschillen doen in een tweede cylinder de werkzuiger heen en weer bewe gen. Deze is één-vierde periode achter bij de verdringer. De machine moest vroeger zeergro te afmetingen hebben wegens de optredende kleine drukver schillen. De N.V. Philips heeft -nu di verse verbeteringen aangebracht. Ten eerste zijn de drukverschil len vertienvoudigd door de af gesloten lucht op tien atmosfeer te brengen. Ten tweede kan bij een viercylindermotor aan elke zuiger de verdringer voor de iIngezonden Mededeling) WERKKLEDING.. Kt2*ij Langer M-ös- reeds b'j oc eerste oproep ups GEHEEL /VEOERL0//d eCHL'd 2!//v OFFER Ti óreogc/v, Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Scheps in verhand met de aan de gedetineerde ex-predikant dr H. W. van der Vaart Smit verleende bewegingsvrijheid, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat de gedetineerde H. W. van der Vaart Smit in. Maart 1952 in verband met de naderende datum, waarop een voorwaardelijke invrijheidsstelling mogelijk werd, van de straf gevangenis Norgerhaven te Norg Dr. is overgeplaatst naar de rijks werkinrichting Bergveen, eveneens te Norg. Bergveen is een z.g. „open gesticht" waar gedetineerden in de laatste phase van hun straf in afwachting van een eventuele voorwaardelijke in vrij heidstelling kunnen worden geplaatst als overgang naar de vrije maatschappij, zonder normale bewaking en met de mogelijkheid van periodiek verlof naar huis. volgende bevestigd worden. Om twee andere belangrijke verbe teringen te begrijpen bedenke men, dat warmte alleen dan ar beid kan leveren, wanneer zij van hoger naar lager niveau stroomt, dus wanneer de tempe ratuur „valt". Men verkrijgt meer arbeid, naarmate het tem- peratuurverval groter is. Maar daarvoor is het inschakelen van een machine, een warmtemotor nodig. Zonder dat gaat de warm te vanzelf van een hogèrê naar lagere temperatuur, zoals bij de kachel die onze kamer ver warmt. De arbeidsmogelijkheid gaat daarbij echter verloren, zoals dat ook het geval is bij een waterval, indien men er geen waterrad in aanbrengt. Op dezelfde wijze zal zelfs in de warmtemotor een deel van die mogelijkheid verloren gaan, wanneer delen van zeer ver schillende temperatuur direct met elkaar in aanraking komen. Bij de Philipsmotor nu wordt als derde punt een ongewoon hoog verval verkregen, doordat mo derne materialen een hoogste werktemperatuur van 600 gra den mogelijk maken. Het vierde, zeer belangrijke, punt is, dat de afgekoelde lucht niet direct mét de hete cylïnder- kop in aanraking wordt gebracht en, omgekeerd, de hete lucht plotseling wordt afgekoeld. Hier toe dient een warmtewisselaar, een soort metalen spons van fijn gewikkeld metaaldraad, waar door de lucht heen en weer stroomt. De ene zijde van de - zelfs ww over de cnt- w/ygc/y ue krkf/tdpd/gc uucp MflR/C hoeuec er reeds ol/£r cc/v wv- zrcr/h/r bedroe, bcscmht (dor- de/v.zy/v ue cr/ros lo/vo /v/c> //oTeepf o euen /Vor/or/ooc RO/-JPE//EO/vDS DE/V HOFter- G'P-O 357S spons- is daardoor koud, de an dere heet. De daardoor verme den onwerkzame warmteval maakt dat de motor een zeer verhoogd nuttig effect heeft. Daar er geen kleppen zijn en er niets ontsnapt, werkt de machi ne geruisloos. De gerechtvaardigdheid van de plaatsing van de gedetineerde Van der Vaart Smit tot boven omschreven doel in Bergveen is reeds van de aanvang af aan twijfel onderhevig geweest. Met name bestond daarover geen eenstemmigheid bij de in stanties, die met deze plaatsing bemoeiing hadden. Voor de betrokken gedeti neerde gold tijdens zijn verblijf op Bergveen uiteraard hetzelf de regime als voor de overige gedetineerden, hetgeen o.a. in hield, dat hij tweemaal met week-endverlof in eigen milieu verbleven heeft en zich ook zonder bewaking eenmaal, en wel op 10 Juli 1952, voor me disch onderzoek naar het Aca demisch Ziekenhuis te Gronin gen heeft kunnen begeven. Blijkens het ambtsedig rap port van de bewaarder-wacht commandant der rijkswerkin richting Bergveen heeft de ge detineerde Van der Vaart Smit na terugkeer van zijn bezoek aan het Academisch Ziekenhuis te Groningen niet, overeenkom stig de verstrekte opdracht, overgelegd een retourbiljet der autobusonderneming Veenhui- zenGroningen, doch een en kel reisbiljet Groningen-Veen- huizen en een enkei reisbiljet ZuidlarenGroningen, noch ook het uitgespaarde geldsbedrag. Desgevraagd heeft hij ver klaard niet met de busdienst langs de voorgeschreven route naai- Groningen te hebben ge reisd, doch een deel der reis liftende in een auto van een kennis langs een andere route te hebben gemaakt, terwijl hij van het overgehouden geld een kop koffie had gekocht. Daarop is hem een straf opgelegd van twee dagen cel, waarvan één dag te water en. brood. Na verkregen machtiging van het ministerie van Justitie heeft de directeur der rijkswerkin richting Bergveen Van dei- Vaart Smit op 21 Juli 1952 doen overbrengen naar de strafge vangenis te 's Gravenhage. Bij dit transport is geen ge bruik gemaakt van boeien of transportstok. In de Haagse strafgevangenis is, zoals gebruikelijk, op de ge detineerde Van der Vaart Smit aanvankelijk het cellulaire re gime toegepast. De machtiging tot overplaat sing is gebaseerd in de eerste plaats op de ambtelijke rappor ten van de directeur, waaruit was komen vast te staan, dat betrokkene door zijn houding en gedrag, zoals dit gedurende zijn verblijf op Bergveen was gebleken, ongeschikt moest worden geacht voor het geheel op vertrouwen gebaseerd re gime van een open gesticht, in de tweede plaats omdat inmid dels gebleken was, dat een eventuele voorwaardelijke in vrijheidsstelling niet meer te ver wachten was, op grond van de afwijzende adviezen van de daarvoor in aanmerking komen de instanties. Speciaal dit laat ste maakte een langer verblijf in het opengesticht onaanvaard baar. Ten overvloede kan de minister hier nog aan toevoegen, dat uit een later bij een andere ge detineerde te Norg in beslag ge nomen en ontcijferd dagboek is komen vast te staan, dat de ge detineerde Van der Vaart Smit op schromelijke wijze het gege ven vertrouwen tijdens zijn verblijf in Bergveen heeft mis bruikt en ongeoorloofde con tacten met oud-politieke delin quenten heeft onderhouden. WEER IN DE CEL. Bovendien is in de strafge vangenis te 's Gravenhage op nieuw gebleken, dat Van der Vaart Smit, nadat enige ver zachting in de cellulaire afzon dering was gebracht, ongeoor loofde contacten met medege detineerden tracht te bewerk stelligen en een ongunstige in vloed op hen uitoefent, terwijl in zijn.cel een fotografische af beelding van wijlen ir Mussert gevonden en in beslag genomen is. Het blijkt noodzakelijk ook thans weer het cellulaire stelsel op hem toe te passen. Londen, Februari. 1953 H onderden buitenland se gasten woonden dit maal de mode-show bij die in Londen voor het ko mende voorjaar werden ge houden. Immers; hiér in de., stad waar over enkele maan den een jónge Koningin ge kroond wordt hebben de mo de-ontwerpers zich reeds bij- na een half jaar lang voorbe reid om van hun nieuwe créa ties iets heel bijzonders te maken! En daarin zijn zij ook werkelijk geslaagd. Een stra lende, zeer vrouwelijke en verfijnde mode brachten zij voor het voetlicht. Een mode waarbij de practische eisen die wij in onze tijd aan kle ding stellen niet over het hoofd werden gezien maar die bovendien een grote plaats inruimde voor feestelijke en gracieuse toiletten. Créaties die de statie en luister van een Engelse kroningsplechtig heid weerspiegelen en waar voor fraaie,-speciaal vervaar digde materialen werden, ge bruikt. Elf mode-ontwerpers toon den in minder dan drie dagen tijd hun collecties, zodat alles wat voor de mode naar Lon den getogen was, kris-kras door de stad van 's ochtends negen tot laat in de avond van de ene mode-salon naar de andere spoedde in snel treinvaart. Nauwelijks was de laatste mannequin bij een modehuis .van het podium verdwenen of in een andere salon begon een ontwerper weer met het onthullen van zijn speciale verrassingen. Steeds waren het eenvoudige mantelpakjes en practische jurkjes voor de uren van de dag met bijpassende mantels, die de show openden. Immers ook in het kronings jaar blijft de Engelse vrouw voor die werkelijk doelmatige kleding, die voor de mode in dit land zo kenmerkend is be langstelling houden. Maar fraaier dan ooit waren de mo dellen, die voor bijzondere gelegenheden werden ontwor pen. Wat in dat genre werd gebracht was werkelijk ko ninklijk van stijl. Eensgezind kozen de Londense ontwer pers de jonge Koningin als nieuwe muze der mode. En dat betekende een stralende, fleurige en flatteuse kledij voor de nieuwe lente; de lente van het kroningsjaar! VOOR WESTMINSTER Het was niét eenvoudig in de salon van Norman 'Hart- nell een plaatsje te veroveren. De belangstelling voor zijn noviteiten - was bijzonder groot. Immers het is deze mode-ontwerper die is uitver koren het kroningsgewaad van Elisabeth II te vervaar digen. Op zijn ateliers wordt daarom" momenteel in alle geheimzinnigheid gewerkt. Naast zijn nieuwe modellen voor het komende seizoen toonde Ilartnell ons boven dien een speciale kronings collectie, geheel uitgevoerd in wit en goudachtige tinten. Daartoe behoorden de ver schillende robes, ontworpen door deze koninklijke coutu rier voor de adel ij ke dames, die de kroningsplechtigheid in Westminster gaan bijwo nen. Voor de mantels, die deze toiletten completeren, gelden bijzondere bepalingen. Maai de robes zelf kunnen naar eigen smaak en type worden gekozen. Hartnell ontwierp deze créaties zo, dat ze na de kroning ook nog als avond toilet kunnen dienst doen. Wijde crinoline-rokken ble ven bij die modellen achter wege. De Westminster kathe draal zal tijdens de kronings plechtigheid aan duizenden plaats moeten bieden en een al te wijde rok zou dan on- practisch zijn. De kronings robes vallen dan ook meestal glad over de heupen, maar lopen uit in een sierlijke sleep, wat prachtig combi neert met de rood fluwelen mantels die er over worden gedragen. Mantels met een wit hermelijnen kraag en een lange sleep die eveneens met wit hermelijn is afgezet. De robes waren fraai gebor duurd met zacht glinsterende strass, met pareltjes of goud kleurige pailletten en witte of goudkleurige zijde koos Hart nell ervoor als materiaal. WIJD EN SIERLIJK Wijde, sierlijke rokjes ga ven echter de zomerjurkjes en de geklede japonnetjes voor feestelijke gelegenheden in het kroningsjaar hun zwier. Zelfs het eenvoudigste ka toenen toiletj^ kreeg daardoor een bijzondere charme en de monstreerde dat een in alle opzichten vrouwelijke lijn voor het komende voorjaar s, Londen brengt haar verrassingen voor kroningsjaar. VOOR DE NIEUWE LENTE in de mode de toon aan gaat geven. Want niet alleen in Londen maar ook in Parijs en New York heeft de komende kroning haar stempel op de nieuwe mode gedrukt en ons land blijft daarbij zeker niet achter. Hoezeer het kroningsjaar de mode-ontwerpers heeft ge ïnspireerd, viel ook in de col lecties van de overige coutu riers duidelijk te constateren. Verfijnde créaties bracht de jonge Cavanagh bijvoorbeeld voor het voetlicht en zijn salon was dan ook telkens wanneer de mannequins zijn modellen demonstreerden tot de laatste plats, zelfs op de trappen en in de gan gen bezet. Fraaie wijde mantels van soepel en licht materiaal completeerden zijn zonier-jurkjes voor feeste lijke gelegenheden in kant en dunne zijde en voor normaal gebruik in zachte, soepele katoen, bekoorlijk van kleur en met aparte motieven be drukt. Grote hoeden met een char mante brede rand zijn bij deze mode voor het kronings jaar bijzonder in trek. Van stro, van zacht vilt in lichte kleuren maar ook van gepre pareerde tulle en ragfijne zijde werden die vervaardigd. Wanneer de weersomstandig heden minder gunstig zijn om zo'n grote hoed te di-agen, stellen de mode-ontwerpers ons echter in staat een keuze te maken uit snoezige kapjes, die strak om het hoofd slui ten en licht, sierlijk en bij zonder flatteus zijn. Kapjes van kant, van zijde, dunne katoen of linnen ver vaardigd, weinig kostbaar maar bijzonder prettig om te dragen en bovendien verras send charmant. KRONINGSSTOFFEN. In de grote stoffensalon van Jacqmar, waar de gasten wer den ontvangen door bedienden in rood livrei, waren overal reeds de fraaie weefsels uit gestald, die speciaal voor de kroning ontworpen werden. Victor Stiebel die in dit sta tige huis zijn ateliers heeft, zorgde eveneens voor talrijke koninklijke verrassingen bij zijn lente-modellen. Een jong meisje van even achttien jaar toonde hier de créaties die deze mode-ontwerper speciaal voor de jeugd ontworpen heeft. Eenvoudige stoffen verwerkt tot sierlijke, rustige jurkjes en bijpassende mantels in zachte pasteltinten of meer sprekende kleuren, waarbij kronings- rood en koningsblauw thans toonaangevend zijn. Hardy Amies spreidde zijn luister ten toon in voorname avondtoiletten met wijdse cri nolines en panniers, geïnspi reerd op het Victoriaanse en Elisabethiaanse tijdperk. De motieven uit het verleden, die bij deze ontwerpen werden toegepast, waren echter geheel afgestemd op de smaak van de vrouw in onze tijd. Geen en kele van de elf mode-ontwer pers, die tot de bekendste van Londen behoren, greep zonder meer terug in het verleden. Waar zij uit voorbije tijdper ken inspiratie putten, was die steeds zo uitgewerkt, dat wat daaruit ontstond geheel in onze tijd past. EENVOUDIG EN TOCH ZWIERIG. De kleding voor de uren van de dag, die de mode-ontwer pers ons eveneens in grote verscheidenheid toonden, was vrouwelijk van lijn, maar daarnaast toch evenzeer ook op doelmatigheid afgestemd. De mantelpakjes kenmerkten zich door jasjes met een aan sluitende taille en even ron dende heupen. Aangeknipte zowel als inge zette mouwen komen daarbij voor. De nauwe rokjes werden ditmaal echter afgewisseld doorwijdere exemplaren, vooral bij de pakjes die van tweed zijn vervaardigd. Die stof speelt een grote rol in de nieuwe voorjaarsmode en wordt in bijzonder soepele, dunne kwaliteiten toegepast. De kleuren zijn bovendien erg bekoorlijk want ook de stoffen- fabrikanten hebben hier in En geland hun beste beentje voor gezet om ter gelegenheid van het kroningsjaar met iets bij zonders voor de dag te komen. Heel fijne wollenstofjes wer den verwerkt tot jurkjes en pakjes, bestemd om in het vroege voorjaar te dragen. Aparte zijdenweefsels, kant stoffen en tulle tot geklede robes en avondtoiletten en fraaie katoenen en linnen weefsels tot uitgesproken zo merjurkjes. NIEUWE KLEUREN De sieraden, de schoentjes en alles wat verder ter comple tering van deze voorjaars mode werd gebruikt, stond eveneens in het teken van de kroning, die dit jaar de aan dacht van millioenen op Enge land zal richten. Wit en goud kleurige tinten geven in deze mode voor het kroningsjaar de toon aan, naast zachte pastel tinten, waarvoor de jonge Ko ningin persoonlijk een voor keur heeft, enkele aparte nu ances rood, blauw en groen en een verrassende overvloed van beige nuances. Tèer en bekoor lijk en daarom juist zo uitste kend geschikt voor een mode' met een typisch vrouwelijke en zelfs enigszins romantische, stijl De mode-ontwerper Mattli introduceerde het parasolle tje weer ter completering van sierlijke zomerjurkjes met wijde rok en een aansluitend lijfje! Fijne met de hand uit gevoerde borduursels of ap plicaties sierden menige créa tie, zodat ook de oude liefde voor het handwerk in de mode nieuwe triomfen gaat beleven! VOOR ONZE GARDEROBE Wat voor onze eigen garde robe van al deze nieuwighe den belangrijk is? Wij kunnen er ons, hoewel het klimaat nog allerminst lentelijk aan doet, reeds op instellen dat, zo gauw het voorjaar aan breekt de mode een bevallige allure gaat aannemen. Zon der in overdrijvingen te ver vallen, stelt iedere mode ontwerper ons thans als voor beeld, kleding die aangepast is aan de omstandigheden van onze tijd maar die bovendien werkelijk sierlijk en bekoor lijk is. Luchtige, vlotte en charmante jurkjes, geheel wij de of nauw aansluitende man tels met wijde rok, mantel pakjes met een zwierig ac cent in de rok, charmante hoeden of al even bekoor lijke kleine dopjes en acces soires die een kleurige noot aan onze kleding geven; dat zijn de verrassingen die het kroningsjaar ook voor ons de komende maanden gaat bren gen! Een rokje met fleurige patronen in soepel linnen en een blousje van diep zwarte katoen. Zwierig en vrouwelijk is de mode die Engeland voor het kroningsjaar brengt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3