UITSLAG KLEURWEDSTRIJD VOOR DE KINDEREN Hulp bLijft nodig!- Honderden tekeningen kwamen binnen Prins Bernhard dankt het Britse volk Aardbeving in Perzië eist honderden doden WANDELING DOOR DE KERKEI IIKE PERS Nederlandse gezant beloonde Deense helpster met een kus Derde aanslag op brievenbus in Edinburgh gelukt Gedetineerde had een foto van Mussert in ziin cel Schooljeugd komt aan uw deur met watersnoodzegels Joods medeleven met Nederland Arbeidsrecht en gerechtigheid Nederland helpt (f 40 per seconde) 4 TROUW ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 Beste jongens en meisjes. Eindelijk dan de uitslag van de grote kleurwed- strijd! Wat waren er veel inzendingen! Vele hon derden tekeningen zijn binnengekomen en daarvan moesten de beste worden uitgezocht. Dat viel wer kelijk niet mee, want over het algemeen is er heel mooi door jullie gewerkt. Meer dan eens hebben we de verzuchting geslaakt, dat we jullie allemaal wel een prijs zouden willen geven. Want je kon zo echt zien, dat jullie er je best op hebt gedaan. En ook hebben we bedacht, dat het ene kind een mooie kleurdoos heeft en het andere alleen maar een paar pijpjes krijt. Dat mochten we niet vergeten. En dan waren er zieke kinderen, die mee hebben gedaan! Als we aan dat alles denken, kunnen we niet anders zeggen, dan dat er heel mooie tekeningen bij waren. Er is met waterverf, met kleurpotlood en met krijt ge werkt. Van alle drie oe soorten hebben er tekeningen een prijs gekregen. Sommige waren mooi versierd met goud en zilver en andere waren met maar enkele tinten gekleurd. Ook d&t was soms heel mooi. Er zijn prijzen en troostprijzen. Zoals jullie weten, zijn er twee groepen. Groep A van 4 tot en met 7 jaar en Groep B van 8 tot en met 12 jaar. Hieronder volgen de namen van de gelukkige winnaars en winnaressen. Onze gelukwensen! En tot jullie allen zeggen we: tot een volgende keer. Wel be dankt voor jullie medewerking. Het is een geslaagde prijs vraag geworden, dank zij jullie allemaal. Zo werd er gewerkt voor de kleurwedstrijd PRIJSWINNAARS: Groep A: le prijs: Ada Koelewijn, Ooster straat 52, Utrecht; 2e prijs: Gera Wilde- boer. F 438, Broek o. Akkerwoude (Fr.); 3e prijs: Ellen van Tongeren, Emmalaan-65, Oegstgeest; 4e prijs: Trineke Hoogendoorn, Madoerastraat 19 rdDordrecht: 5e prijs: Annie Brinkhorst. Petermoederslaan 11 bis. Utrecht. Groep B: le prijs: Annie Burger, Bnk la, flat VIII, Amersfoort. 2e prijs: Wijnand van Weel, Nobelstraat 42, Oud-Beyerland; 3e prijs: Gerrit Selles, A. Kuiperslr. 22. Zuilen; 4e prijs: Annuska Heldring. J. v. Stolberg laan 52, Naarden; 5e prijs: Thea van der Veen, Leuvenumseweg 4. Ermelo Troostprijzen Groep A: Willie Stork, Voordijk 31, Abcoude; Henkje Diepenhorst, Polhoutweg 34, Apeldoorn; Joop Jagtman, Frieschestr.weg 255, Hoogkerk (Gr.); Henk Boefhuis, D29, Lemelo (O); Sanny Cok, Veldstraat B 208, Wijk en Aalburg: Rita Gillissen, Linnaeusparkweg 146 I. Amster dam O Jan van den Arend, Stationsweg 3, Soest; Tineke van Baaien, Goudreinetstraat 107, 's-Gravenhage: Hans Nieuwenhuis, Delft; Gigi van Dam, Borneostraat 22. Vlaardlngen: Emmie Kooij, Botterstraat 20, Huizen (N.-H.); F. v. d. Bosch, Esdoornstr. 7. Amersfoort; Helma Schouten, Herten straat 6. Amersfoort; Hanny W. J. J. den Uyl, Dintelslraat 15. Amersfoort; Peter v. d. Borch. Westbranch. Picton County. Nova Sc. Canada. Troostprijzen Groep B: Frans Mühlhaus, 2e Oosterparkstraat 114 I, Amsterdam O.; Wouter Roest, Huize „Bosrand", Barchem (Gld.); Feddy Pijlman, Da Costalaan 20. Amstelveen; Hans Verhoef, Volkerakstraat 11 I, A'dam Z.; Arie H. J. van Capelleveen. Jan van Embdenweg 47. Oosterbeek; Bert Verbrugge, Sloterweg 218, Badhoevedorp; Margriet Everaers, Othenseweg 14, 's-Her- logenbosch; Tonnie Bakker, Kanaalstraat 10, Medemblik; Ansje Schouten, Breedstraat 41. Enkhuizen; Ali Zijlstra, Tulpenlaan 23, Apeldoorn: Wlm Ruys, Bos en Lommerweg 146 m, A'dam W.; Hennie Oranje, Oete- walerstraat 16, Amsterdam: Henriette Moen, Vleutenseweg 256, Utrecht: Bobby Samwei, Valkenboskade 45, Den Haag; H. Roozen- boom, Anth. Kroonweg 6, Heelsum (Gld.): Albert Otten. Harderwijkerweg 36, Bos en Heiden; Klaas Bosma, O.B. Zijl 504, Frl.; Jan Kaper, Oostzijde 101, Zaandam; Schin kel, Fijnaart; Annie Moerman, Bree 39b Rotterdam Z. Willen Hans Nieuwenhuis uit Delft en het meisje Schinkel uit Fijnaart hun adres nog even opgeven? Dan krijgen ook zij de prijs toegezonden. „Beurzen open, dijken dicht" voor de televisie De Nederlandse televlsiestiehtlng zal de komende Zaterdagavonden ex tra uitzendingen geven van de bijeen komsten door de gezamenlijke omroep verenigingen, belegd ten behoeve van de actie „Beurzen open, dijken dicht'" Zij, die bedragen voor de microfoon komen aanbieden, zullen dus niet al leen door het gehele land worden ge hoord maar ook gezien. De eerste extra uitzending (onge veer anderhalf uur) zal reeds vanavond om 20-15 uur worden gegeven. ZKH prins Bernhard heeft over de ziender van de BBC een dank woord gesproken tot het Britse volk. De Prins dankte voor de hulp die het Engelse volk Nederland heeft gegeven, niettegenstaande de cata strophe die Engeland zelf tegelijker tijd heeft getroffen". Het is ontroerend te zi<n, hoe onder deze omstandighe den grenzen verdwijnen en hoe inter nationale solidariteit en vriendschap zich manifesteren", zo sprak de Prins. Autoriteiten naar het rampgebied De helicopter van de marine-lucht vaartdienst is gistermorgen omstreeks 9.45 uur van het vliegveld Valkenburg vertrokken voor een vlucht over de geteisterde gebieden. Aan boord be vinden zich de minister van Binnen landse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, de staatssecretaris van Marine, vice- admiraal H. C. W. Moorman, en de chef van de marinestaf vice-admiraal A. de Booy. Zij zullen waarschijnlijk een bezoek brengen aan Zierikzee en Zijpe. Jhr. J. P. W. VAN DOORN OVERLEDEN Jhr. J. P. W. van Doorn, oud-burge meester van Heemstede, is Donderdag op 68-jarige leeftijd overleden. De heer Van Doorn was officier in de orde van Oranje-Nassau en ere- ridder van de orde van St. Jan. De begrafenis zal plaats vinden Maandag a.s. te halftwee op de Alg. Begraafplaats te Heemstede. Het Perzische dorp Toeroet, 300 km ten Noordoosten van de hoofdstad Te heran, moet door een aardbeving vrij wel van de aardbodem verdwenen zijn. De eerste berichten spreken van slechts 50 overlevenden van de 1500 inwo ners. Latere berichten melden 400 tot 500 doden. Het plaatsje ligt in een by na ver laten streek aan de rand van de grote woestijn, die geheel midden-Perzlë be slaat. De bodem zou letterlijk open gebarsten zijn. De redacties van de meeste kerkelijke bladen hebben in de eerste week van Februari ternau- wernóod gelegenheid kunnen vin den een artikel te wijden aan de nationale ramp. Wat ons in deze artikelen het meest lezenswaardig dunkt te zijn, geven wij hier in het kort weer. Winst In „De Hervormde Kerk" spreekt ds. A. K. Straatsma van een nieuw jaartal in ons geschiedenisboek. Hij stelt de vraag: „Wat doen wjj er nu mee?" en slaakt de verzuchting: „Wat zou uit al de ellende een winst ge boren worden, als ons volk in zijn ge heel weer ging luisteren naar Hosea' oproep tot bekering: ..Komt. laat on1 wederkeren tot de Here! Want Hij heeft verscheurd en zal ons helen: Hij heeft geslagen en zal ons verbinden'' Het was ook ds. H. G. Groenewoud als eindredacteur van het j.Hervormd Weekblad De Gereformeerde Kerk" onmogelyk te zwijgen van de ramp Hij wijst er op, dat de natuurmachten in Gods hand zijn. aan Zyn macht en bevel onderworpen. „We zullen goed doen, te bedenken" zo schrijft ds. Groenewoud „dat we ook in dit na tuurgebeuren hebben te doen met de almachtige God, die in Christus onze zorgzame Vader is. en die ons geloof vraagt. Daartegenover worden mensen, die wel eens menen de natuur te beheersen en in onze hand te heb ben, klein." „God vraagt van ons, dat we in onze geslagenheid en ons leed. als" kleine, hulpbehoevende mensjes, ons ootmoedig voor Hem buigen, van Hem alleen alle hulp verwachten en door alles heen vast op Hem blijven vertrouwen." Tekenen De redactie van „In de Waagschaal" herinnert aan hetgeen de bijbel ten aanzien van het geweld der wateren verkondigt. „Het is de overwinning Gods, die ook aan deze demonische krachten een halt toeroept. Het woe den der elementen heeft een grens, die van Godswege is gesteld. Dat is Zijn scheppingsdaad, die rust in Zijn verbond met de mens. Met deze troost staat het christelijk geloof in de ver schrikkingen van een natuurramo, zo als die. welke ons land nu heeft ge troffen." Het blad geeft verder in ver korte vorm in vertaling door wat Karl Barth in K.D. Ill 1 S 161-166 bij zijn verklaring van Gen. 1 9-10 over de betekenis van de zee en het water geweld in de bijbelse gerichten zegt. Het water en de diepte zijn daarin tekenen, die boven zichzelf uitwyzen. Ds. A. Vroegindewey te Veenendaal schrijft in „Gereformeerd Weekblad" (uitgave van J. Bout) over „Gods oor deel". „Neder'and is een volk, dat in het verleden rijkelijk door God geze gend werd De Here heeft ons in de tijd der reformatie van Zijn wegen willen leren, -.oa's schier geen ander volk. Maai Nederland heeft zich van de Here afgekeerd. Ons volk is steeds dieper weggezonken En ook onze kerk fceeft in vele plaatsen een groot deel »an de waarheid Gods losgelaten. Van bekering heeft men niet willen weten. Ons volk is in de oorlogsjaren zwaar geslagen. Het heeft wel even gebogen, maar 't is niet verbroken. En daarom is deze nieuwe slag op ons neergeko men. De Here roept ons nog tot be kering, tot verootmoediging voor Zijn aangezicht, tot terugkeer tot Hem." De redactie van „De Waarheids vriend" wekt haar lezers op „bovenal in hun gebeden te gedenken, die in nood zijn en alles, wat zy hadden, als in een ogenblik zagen wegzinken, sme kende, dat de Here, die machtig is, een ramp in een zegen te verkeren, Zijn barmhartigheid over hen gebiede." Opdat „Wie de Bijbel leest, hoort, dat Gods stem is in de watervloeden en in het loeien van de wind. Een harde stem, die ons, do-ve en van Hem afgekeerde mensen tot. Zich roept," zo schrijft prof. Herman Ridderbos in het „Gere formeerd Weekblad" (uitgave J. H. Kok). „Wie de Bijbel leest, hoort óók, dat Gods genade in het gericht is. Op dat. zoals Jezus zeide van een ramp, die één mens in onderscheiding van andere mensen getroffen had: „Opdat de grote werken Gods in hem zouden verheerlijkt worden". „Belijden en Beleven" schrijft o.m.: ..Hier is een oordeel Gods over heel ons volk. Wat hebben we niet gesnoefd op onze kennis van de waterbouw kunde, wat hebben we geroemd op hetgeen we op dit terrein op andere volken voor hadden, wat hébben we in de jaren der bezetting de Duitsers gehoond, als ze weer de zoveelste fout maakten! En nu is de Here gekomen en dan kunnen wij niets. God heeft gesproken en dan hebben wij te zwijgen of we het willen of niet." Erger „De stem des Heren komt hierin tot heel de natie," schryft. prof. P. Ded- dens in „De Reformatie". Deze schrij ver vraagt verder: „Wordt die stem gehoord en verstaan? We beginnen by onszelf. Gaan de kerken, gaan wij zelf vrijuit? Zijn het enkel vruchten des Geestes, die onder ons openbaar worden? Zijn er geen ergernissen? Zijn er geen verdeeldheden, die sinds lang beëindigd hadden moeten zijn? Kunnen wij zeggen: Here, w ij gaven geen oorzaak?" Prof. Deddens besluit zijn beschouwingen als volgt: „Enger dan de stormen in de natuur zijn de stormen van afval, ongeloof en op stand tegen God, die door de wereld, door ons land varen. Enger ook is de ontrouw van kerken en personen, die zich nog wel naar Christus noemen, maar voor Zyn Woord zich niet bui gen. En deze laatste stormen roepen mede de eerste op Prof. J. J. v. d. Schuit verwyst in „De Wekker" naar de woorden van psalm 29: maar in Zijn tempel geeft Hem een iegelijk eer. „In Zijn tempel! Daar is ook de stem van de kerk dies Heren! Ja, dóar willen wij buigen, déar zullen wij luisteren, déAr mogen wij aanbidden, ddar hopen, dat Hij, Die slaat, ook heelt, dat Hij, Die toornt, ook vergeeft, dat Hij, Die twist, ook vréde schenkt.. Hier hebbe het woord heerschappij: Hoor, de Toen de Nederlandse gezant in Denemarken, de heer G. P. Luden, de popu laire actrice Lily Broberg Woensdag in de grote zaal \an de Kopenhaagsc radio-studio ontdekte, snelde hij op har af, omhelsde haar en gaf haar een zoen op het voorhoofd. „Die is voor de 11.000 kronen, die u mijn land dezer dagen geschonken hebt'zo zeide hij ter verduidelijking van zijn gebaar. Mevrouw Broberg beeft onlangs in de schouwburgen van de Deense hoofdstad geld inge zameld voor de getroffenen, zo meldt A. P. In Australië is tot dusver f 170.000 bijeengebracht voor Nederland, België en Engeland. Uit Argentinië zijn goe deren van de Nederlandse kolonie met een machine van de KLM onderweg. George Molecey, een Canadese land bouwer, wil getroffen Nederlandse ge zinnen, die naar Canada emigreren, stukken land ter grootte van 20 acres in eigendom geven, nabij Nanair.io op het eiland Vancouver. Een onderwijzer in een We^berlijnse volksbuurt, die over de ramp had ver teld, vroeg daarna wat de klas zou kunnen doen om te helpen. Een jongen stelde met aller instemming voor het geld dat zij voor de pannekoeken van vastenavond gespaard hadden, te offe ren. En dat was een heel ding als men bedenkt, dat de kinderen, wier vaders veeial van werklozensteun rondkomen, weken lang telkens 2 pfennig hadden meegebracht voor het jaarlijkse school feest zo meldt „der Telegraf". De be woners van een der grote vluchtelin genkampen te Neurenberg hebben niet achter willen blijven. De Nederlandse consul te München kreeg 952 mark uit het kamp Valka, waar overwegend Tsjechoslo waken wonen. Er boden zich 178 vrijwilligers aan om te helpen, zo meldt A.P. De Nederlandse vice-consul in Dover, de heer H. A. M. Ryeland, organiseer de onder zijn Engelse kennissen een hulpactie di.e 45 pond opbracht, Hij deed ei zelf 20.bij en kreeg van een firma nog eens zo'n bedrag. Mor gen vliegt Sir David Maxwell Fyfe, de minister van Binnenlandse Zaken heen en weer naar Nederland voor overleg. De Schotse weeshuizen te Bridge oi Weir bij Glasgow hebben goederen ge zonden en geld zal volgen. Drie vrachtauto's met goederen zijn uit Parijs onderweg waar aan geld 3 millioen frs. is opgehaald. De Suezka- naalmaatschappij heeft 5 millioen frs. geschonken. Het Normandische stadje Bayeux, van waar elk jaar het bevrij dingsvuur naar Eindhoven gebracht wordt, heeft een half mullioen frs. ver zameld en een vrachtauto van Philips wordt morgen in Enidhoven terugver wacht met een zending goederen. Ko ningin Frederika van Griekenland wil 300 kinderen op het eiland Rhodes her bergen. De staf van het Zuidelijk hoofdkwar tier van de NAVO te Napels heeft 2 ton kleding en voedsel en f 3000 bijeen gebracht, voor Nederland, België er Engeland. De bond van Italiaanse inVa lide oudstryders stelt f 6000 voor lotge noten beschikbaar. Triest heeft eer wagonlading goederen gezonden. Een Nederlands schip vervoert kosteloos goederen uit Puerto Rico, die met het geld van een inzameling zijn gekocht. Charles Pfizer Co. hebben voor 10.000 dollar terramycine (een antibio ticum) beschikbaar gesteld, dat de KLM gratis zal vervoeren. De „Ameri can International Underwriters Corp", een assurantiemaatschappy te New York zal aan prins AsCbwin von Lippe- Biesterfeld. een broer van prins Bern hard, een cheque van 10.000 dollar overhandigen voor Nederland. Maan dag is het een „Nederlandse Ramp"-dag in Detroit in Michigan. De Zweedse hulpactie heeft tot dus ver voor f 8 millioen aan geld en goe deren opgebracht. ALLEEN HET VOETSTUK BLEEF STAAN Een nieuwe, helderrood geverfde brievenbus te Edinburgh, de enige in Schotland, die het koninklijke merkteken „E n R" (Elizabeth II Regina) draagt, is Donderdag door middel van een bom opgeblazen. De ontploffing was een kilometer ver in het rond te horen. De voorkant van de bus werd 30 meter weggeslingerd over een hoofdweg heen en alles wat overbleef is het metalen voetstuk, waarvan de bus afgescheurd is door de kracht van de ontploffing. Het was de derde poging, die gedaan werd om de bus op te blazen, sinds deze op 22 November werd geplaatst. De beide eerste pogingen werden toe- De soldaten, die ondanks regen en wind het werk aan de dijken voortzetten, keren vrijwel iedere avond doornat in de bewoonde wereld terug. Zij verdringen zich dan rondom de warme kachel. Uniformen worden uitgetrokken om te drogen en men praat na over het leed, dat men heeft gezien. Een groepje vermoeide mili tairen in de cantine te Zijpe. O Vertrouwen schromelijk misbruikt De politieke delinquent dr. H. W. van der Vaart Smit bevindt zich sinds 21 Juli jl. in de strafgevangenis te 's-Gravenhage, zo heeft minister Don ker medegedeeld ter beantwoording van schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Scheps. De overplaatsing van de gedetineerde van de rijkswerkinrichting Bergveen Norg naar Den Haag is geschied, om dat dr. Van der Vaart Smit misbruik van het hem geschonken vertrouwen had gemaakt. (Van een onzer redacteuren) Vandaag zullen in Nederland 300.000 schoolkinderen op stap gaan om langs de huizen bestellingen op te nemen voor de watersnoodpostzegel 1953. Verleden week heeft de Alg. Ned. Onderwijzersfederatie aan 't toen juist geïnstalleerde comité voor de post zegels (Anof) een telegram gezonden, waarin de organisatie de diensten van scholen en onderwijzend personeel aanbood om de postzegels te verkopen. Dit aanbod is van harte aanvaard, Binnenland en buitenland blijven paraat. Met een voorbeeldig uithoudingsvermogen blijft men helpen. Er kan niet genoeg geld worden gezonden. TIENDE VERANTWOORDING Ontvangen giften Watersnoodactle Ontvangen per Gem. Giro op 11 Februari 1953. Mad. R. F., Blanc-Mesnil (France), 26; M. K., A'dam 100; B. E. v. U„ A'dam 25. Ontvangen per Kas op 12 Februari 1953. D. C., Manchester (Engeland), f 5,50; Geref. Jeugdbew. Armada, A'dam 25. Ontvangen per Postgiro op 12 Februari 1953. J. v. G.v. d. A., Krimpen a. d. IJsel 5; K. K., Harderwijk 100; J. B., 's-Hertogenbosch 50; D. v. B., Zeist 15; A. H., Rotterdam 250; D. B„ Apeldoorn 10; Wed. E. P.—H„ Winterswijk 25; B. V., Zoutkamp 30; mevr. wed. E. C. D.R„ Groningen 25; H. J. ter H., Arnhem 10; J. V., Utrecht f 30' D, M., Nieuw-Vennep 15; C. M. M„ R'dam 10; prof. dr. L. W. G. S., Utrecht 50; J. B„ Zuidlaren f 25; W. B., Hattem 15; C. J. v. d. W., R'dam 10; Kleuters v. d. Chr. Kleuterschool „Prinses Marijke", Bilthoven 41,50; H. v. S., Utrecht 2,50; J. C. de B„ Maassluis f 15; mej. M. v. d. C., Tilburg 5; mej. M. F. K„ Warnsveld f 25; J. Fl„ 's-Gr. f 250; Mar. Th. R„ H.d.w. 10; Dames M., A'dam 75; E. P., Bergen op Zoom 10; mevr. M. D„ A'dam 10; J. B., Oostzaan f 10. Ontvangen via Trouw Apeldoorn op 12 Februari 1953. Kinderen F., Apeldoorn f 7,50. STORT UW GIFTEN OP GIRO 9575 (NATIONAAL RAMPENFONDS) OF OP POSTGIRO 412739 (TROUW) MET VERMELDING VAN „SLACHTOFFERS WATERSNOOD". roede, en wie ze bestelt". Ten slotte spreekt prof. v. d, Schuit de wens uit, dat „bij het huisaltaar het gezin, klein en groot, te zamen buigt en dat in diep medeleven de nood van Neerlands vol'k voor het oor van Neerlands God gedragen worde. Het allerleste van dit allerslechtste zou dan nog het aller beste worden!" Och, dat wij In „De Saambinder" is een oproep van de Synodale commissie der Geref. Gemeenten voor oorlogsslachtoffers en bijzondere noden opgenomen, waarin o-m. verklaard wordt: „Te midden van alle twist en tweedracht en het verre afzwerven van de Here op eigen ge kozen wegen, terwijl de zonde en on gerechtigheid vermenigvuldigd wor den. komt de Here thans zo kennelijk getuigen, dat Hij een jaloers God is en Zijn eer aan geen anderen geven zal. noch Zyn lof de gesneden beel den". In de ooroep klinkt verder de verzuchting door: „Och, dat wij de schuld niet op anderen werpen, doch hij onszelf leren zoeken, Dat de stem me Gods mocht worden verstaan en ons in diepe vernedering, door schuld besef getroffen en verslagen, voor Hem deed bukken in het stof van ware verootmoediging, smekende om Zyn genade en ontferming". Prof. dr. W. J Kooiman schryft in het „Evangelisch Luthers Weekblad" o.m. het volgende: „Het gevaar bestaat, dat wy als christenen en zeker als dominees op zulke ogenblikken meer zeggen dan we verantwoorden kunnen. Tk bedoel niet, dat. God met deze ramp niet te maken heeft Maar men moet er niet zo gemakkelijk over spreken en zulk een stormwind zomaar „Gods adem" noemen." waarna aan de Stichting voor het Kind. die grote ervaring heeft met het ver kopen van de Kinderpostzegel, de ver dere uitwerking en realisering van het plan werd opgedragen. In een minimum van tyd antwoord den 4000 scholen op een aanschryving, dat zij mee wilden doen. Onder het devies .Nood aanpakken zegels plak ken" zullen nu vandaag de kinderen de bestellingen opnemen om deze at te leveren in de week van 20-27 Februari. Er worden zakjes verkocht met een inhoud van vijf zegels, waarvan de prys dus f 1 bedraagt. De kinderen, die de bestelling opnemen, zullen aan degenen, die bestellen een kosteloos zegeltje aanbieden om op de ramen of deuren te plakken, ten teken, dat in net betrokken huis reeds een bestelling is gedaan. Leerlingen van de Gem. Kweek school te Amsterdam en van de Vin cent van Gogh ULO-school hebben 3 dagen meegeholpen om de organisatie vlot te doen verlopen Het benodigde drukwerk enz. werd gratis afgestaan door de drukkerij „Senefelder". Men wordt verzocht pas te betalen by afle vering van de zegels. De Centrale raad der Joden In Duits land heeft de Joodse gemeenten in Duitsland opgeroepen tot hulpverlening aan Nederland en hij heeft daarbij her innerd aan de „grote verdiensten, die Nederland zich in de Hitler-periode heeft verworven voor de uit Duitsland verdreven Joden." De „Allgemeine Wochenzeitung der Juden in Deutschland" schryft onder meer: „Onze diepste deelneming geldt Nederland en het Nederlandse volk. dat zich in de jaren der vervolging hulpvaardig en heldhaftig heeft ge toond. Nooit mag het vergeten wor den, dat in enkele grote steden als protest tegen de Jodenvervolging de algemene staking werd geprocla meerd en gehouden, midden in de oor log in een bezet gebied." De inter nationale hulpverlening aan Nederland doet het blad de vragen stellen: „Was dit niet een echte verwezenhjking van Europa volgens de edelste beginselen? Heeft hier de gedachte der Europese solidariteit niet glansrijk de vuurproef doorstaan? Werd hier niet bewezen, dat Europa toch een gemeenschap is. die niet eerst gevormd behoeft te wor den, doch die reeds in de harten en de zielen van alle Europeanen bestaat?" Vice-admiraal J. B. Meyer By Koninkiyk Besluit Is benoemd o' commandeur in de orde van Oranje- Nassau met de zwaarden (bij bevorde ring) vice-admiraal J. B. Meijer. Bergveen is een zg. „open gesticht' waar gedetineerden in delaatste phase van hun straf, in afwachting van een eventuele voorwaardelijke in vrijheidstelling, kunnen worden ge plaatst als overgang npar de vrije maatschappij, zonder normale bewa king en met de mogelijkheid van pe riodiek verlof naar huis. De gerechtvaardigdheid van plaatsing van dr. Van der Vaart Smit in Bergveen is reeds van de aanvan af aan twijfel onderhevig geweest: met name bestond daarover geen eenstenr migheid bij de instanties, die met deze plaatsing bemoeiing hadden, aldus mi nister Donker. Tijdens zyn verblijf op Bergveen gold voor hem uiteraard hetzelfde regime als voor de overige gedetineerden, hetgeen o.a. Inhield, dat hy tweemaal met week-end verlof in eigen milieu heeft, verbleven en zich ook zonder bewaking eenmaal, en wel op 10 Juli 1952, voor medisch on derzoek naar het academisch zieken huis te Groningen heeft kunnen be geven. Gebleken is. dat dr. Van der Vaart Smit toen nld met de busdienst langs de voorgeschreven route naar Groningen is gereisd, doch een deel der reis liftende in een auto van een kennis langs een andere route heeft gemaakt. Wegens misbruik van noten vertrouwen door af te wijken van de verstrekte opdracht, is hem daarop twee dagen celverblyi opge legd. waarvan één dag op water en brood. Na verkregen machtiging van het ministerie van Justitie heeft de direc teur der rijkswerkinrichting Bergveen de gedetineerde vervolgens op 21 Juli 1952 doen overbrengen naar de straf gevangenis te 's-Gravenhage, By het transport is geen gebruik gemaakt van boeien of van trar.sportstok. Incidenten De overplaatsing van Bergveen naar de strafgevangenis 's-Gravenhage was gebaseerd in de eerste plaats op de ambtelijke rapporten van de directeur, waaruit was komen vast te staan, dat betrokkene door zyn houding en ge drag. zoals dit gedurende zijn verblijf od Bergveen was gebleken, ongeschikt moest worden geacht voor het geheel op vertrouwen gebaseerde rigime van een open gesticht. In de tweede plaats was gebleken, dat een eventuele, voor waardelijke Invrijheidstelling niet meer te verwachten was op grond van de afwijzende adviezen van de daarvoor in aanmerking komende in stanties. Speciaal dit laatste maakte een langer verblijf in het open ge sticht onaanvaardbaar. De minister voegt hier nog aan toe, dat uit een later bij een andere ge detineerde te Norg in beslag genomen en ontcijferd dagboek is komen vast te staan, dat dr. Van der Vaart Smit op schromelijke wijze het gegeven vertrouwen tijdens ziin verblijf in Bergveen heeft misbruikt en ongeoor loofde contacten met oud-politieke delinquenten heeft onderhouden. Bovendien is in de strafgevangenis 's-Gravenliage opnieuw gebleken, dat de gedetineerde, nadat enige mitigatie in de cellulaire afzondering was gebracht, ongeoorloofde contac ten met medegedetineerden trachtte te bewerkstelligen en een ongunstige invloed op hen uitoefende. In zijn cel werd een fotografische afbeelding van wijlen ir. Mussert gevonden en in be slag genomen. Het is noodzakelijk ge bleken, ook thans weer het cellulaire stelsel op hem toe te passen. Helicopters van het Franse Rode Kruis Het Franse Rode Kruis heeft drie helicopters ter beschikking gesteld voor de hulpverlening in de noodge beden. geschreven aan Schotse nationalisten, die beweren, dat koningin Elizabeth de „eerste" van Schotland is, omdat haar 16de-eeuwse naamgenote alleen over Engeland regeerde. Signalement Dinsdag werd de bus beschadigd door zware slagen met een voorhamer. Twee Schotten, die gisteravond voor bij de bus kwamen, zagen, dat een man er iets instopte en dat er spoedig daar na rook uit de sleuf kwam, gevolgd door een oorverdovende ontploffing. Detectives waren binnen enkele mi nuten ter plaatse om de buurtbewoners te ondervragen. Er is een signalement verspreid van de dader. Een uur later kwam er een postwagen, waarin de verspreide resten van de bus werden geladen. Op 28 November werd de bus offi cieel in gebruik genomen. De volgende dag was er teer over de „II" gesmeerd en een week later werd in de bus een onontplofte bom gevonden. Op 22 De cember was de „II" met een klodder roomkleurige verf bedekt en op 2 Ja nuari vond een postbode in de bus een zwaar ontploffingsmiddel. Twee dagen geleden betrapten werklieden een man, die de bus met een voorhamer be werkte en zich snel uit de voeten maakte. De bus moest toen naar de smid gebracht worden om de deuken te verwyderen. Twee uur later stond zij weer op haar plaatstot gis teren. Inaugurele rede van prof. mr. N. E. H. van Esveld Aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam heeft Donderdagmiddag mr. N. E. H. v. Esveld het ambt aan vaard van buitengewoon hoogleraar in het arbeidsrecht, het sociale recht en de sociaal-politieke verhoudingen. De nieuwe hoogleraar hield een rede over „Arbeidsrecht en gerechtigheid". Mr. Van Esveld meende, dat de ge rechtigheid als basis en verheven doel van het arbeidsrecht betekent het stre ven naar bewust doorleefde en toege paste naastenliefde. Het arbeidsrecht mag zich niet beperken tot, de rechts regelen met betrekking tot de arbeid in loondienst. Zijn terrein omvat alle rechtsregelen welke ten doel hebben economische gerechtigheid te brengen aan alle sociaal-afhankelijken. Dit recht mag dus niets hebben van een (loonarbeiders) klasserecht en mag niet volstaan met het bieden van be scherming. De gerechtigheid heeft een activerende functie, zij vraagt met al leen naastenliefde voor, maar ook van de sociaal-afhankelijke leden der rechtsgemeenschap. Een viertal symptomen geeft, aldus spr., blijk van een falen van het ar beidsrecht in het verwezenlijken cq. nastreven van gerechtigheid. Deze zijn: 1. alleen voor loonarbeiders wordt gezorgd, niet voor kleine zelfstandigen en anderen (men denke aan de lagere middengroepen), die evenzeer in so ciaal-economische nood verkeren; 2. de onderneming als werkeenheid van ondernemer en arbeiders wordt verwaarloosd, terwijl de kloof tussen arbeiders en werkgever geaccentueerd wordt; 3. er is een bedenkelijke ontwikke ling in de richting van zgn. „vertegen- woordigersrecht", dat is arbeidsrecht, hetwelk gevormd wordt door de ver tegenwoordigers van werkgevers en van arbeiders zonder dat de inhoud daarvan tot de belanghebbenden door dringt en wezenlijk tot hen spreekt; 4. het arbeidsrecht is veelal van be schermend, passief krakter en laat na te stimuleren tot actieve, bewuste in spanning om ook zelf gerechtigheid na te streven en naastenliefde te betonen. Brand geblust op de „President Pierce" Acht Japanse sleepboten met brand spuiten zijn er in geslaagd de brand aan boord van het Amerikaanse vrachtschip „President Pierce" te blus- De „President Pierce" geraakte op 'n afstand van 130 mijl van Yokohama in brand. Toen de brand werd geblust lag het schip nabij de golfbreker van de haven van Yokohama voor anker. Vier leden van de bemanning van de „President Pierce" zijn gewond. Stoomwet aangenomen De Tweede Kamer heeft gistermid dag z.h.s. het wetsontwerp in zake een nieuwe stoomwet goedgekeurd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3