Ds. J. J. VAN PETEGEM WORDT REIZEND PREDIKANT Tekort in de kas en boekhouder zoek Familieberichten Zeeuwsch-Vlaanderen kan springtij rustig tegemoet zien AKKERTJES1 Vee en varkens voor Middelharnis Meer Nederlanders naar Amerika? Affaire Efa-Produka in hoger beroep Diplomaten vullen zandzakken Groningse scheepswerf wint proces tegen Portugezen INENTINGSWET GEWIJZIGD I r TROUW ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 Geestelijke zorg vrije evangelische leden in de verstrooiing ZIJN witte haren hebben ds. J. van Petegem, pastor van de Vrije Evangelische Gemeente te Apeldoorn, er niet van doen terugschrikken het leven van reizend predikant te aan vaarden. Het is nog niet bekend, wanneer hij de herderstaf voor het reiskleed ver wisselt. Het is nog maar enkele maan den geleden, dat de Vrije Evangelische Gemeente, die twee dienaren des "Woords rijk was, haar jongste predi kant, ds. J. Ytsma, naar Samosir zag vertrekken als zendingspredikant. Zou onder een deksel geschiedt, zullen bijeen komsten belegd worden met het doel de mensen tot God te brengen. Er wordt mo menteel sterk gedacht aan Limburg en Brabant. In Eindhoven is al drie achter eenvolgende dagen gewerkt. „Vaak wordt dan de ervaring opgedaan." aldus ds. Van Petegem, „dat de mensen snakken naar het zuivere Evangelie". Hindelopens ond-bnrgemeester te Sneek overleden (Van onze correspondent). Te Sneek is op 86-jarige leeftijd overleden de heer G. J. F. Avenhom van Nauta, die gedurende 42 jaar, na melijk van 1892 tot 1934, burgemeester van Hindelopen is geweest. Hij stam de uit een oud Hindelopens geslacht, dat thans met zijn heengaan is uitge storven. (Van onze correspondent) De firmant van een rijwielfabriek, gevestigd aan het Achterom te Hilver sum, heeft bij de politie aangifte ge daan van verduistering van een be langrijk bedrag aan kasgeld. Er is ernstige verdenking gerezen tegen de vroegere boekhouder, de 29-jarige B. uit Bussum. De man is tegen het eind van 1952 uit de zaak vertrokken en tot dusver heeft men zijn verblijfplaats niet kunnen ontdek ken. Het onderzoek doet vermoeden, dat B. zich door frauduleuze handelin gen een bedrag van rond 18.000 heeft toegeëigend. De malversaties zouden zich over een geruime tijd uitstrekken. Men heeft in de boekhouding cheques aangetroffen, die op handige wijze zijn vervalst. Doordat de afrekeningen van de bank steeds bij de boekhouder terechtkwamen, heeft men de verduis tering eerst geruime tijd later ontdekt. De politie heeft per telex het signa lement van B. laten verspreiden. Ook de grensposten zijn gewaarschuwd. Het vermoeden bestaat dat B. naar Oosten rijk is gevlucht. ds. Van Petegem dus al te veel vaart achter zijn vertrek zetten, dan was de gemeente plotseling herderloos. „Ik kan mijn gemeente niet in de steek laten," zegt ds. Van Petegem. Binnen en buiten de kring der Vrije Evangelische Gemeenten is ds. Van Petegem een békende figuur. Als af gevaardigde van de Internationale Bond van Vrije Evangelische Gemeen ten maakte hij diverse buitenlandse mitélid van de Bond in Nederland. Tal reizen. Al een kwarteeuw is hij co- van jaren is hij hoofdbestuurslid van de N.C.R.V. Velen in het land kennen hem, niet in de laatste plaats om de talrijke morgenwijdingen en Bijbel lezingen, die hij, vooral toen hij in Hilversum stond hij bracht daar bijna 30 jaren dooi voor de radio hield. Een zoeker naar de eenheid van Christus' Kerk is ds. Van Petegem. Dat er vele kerken zijn, vindt hij niet zo erg. In dit cerband gebruikt hij een mooi beeld. „vVaarom is de regenboog met zijn zeven kleuren zo mooi? Om dat de scheidslijnen onzichtbaar zijn. Het lelijkeveelkleurige kerk, is echter ,dat men die scneidslijnen juisjuzo erg ziet," zeg* hij. —''Bs. Van Petegem zal straks niet helemaal een vreemde zijn In het Jeruzalem van het reizend predikantschap. Vopr hij naar Apel doorn kwam, was hij het ook al enkele jaren. Een klein gebied krijgt hij niet te bewerken. Dat deel van Nederland, dat ten Noorden van de spoorlijn Amsterdam Twente ligt. zal zijn arbeidsveld zijn. Alles •wat ten Zuiden van de lijn ligt. wordt ver zorgd door zijn zwager, ds. J. Enter van Rotterdam. „Wat wordt straks uw taak? Daarop antwoordt ds Van Petegem: „Al lereerst de geestelijke verzorging van de leden der Vrije Evangelische Gemeenten in de verstrooiing. Zijn er meer broeders en zusters van onze Gemeenten in een be paalde plaats, dan moeten dezen met elkaar in contact worden gebracht en moet de mo gelijkheid van het houden van samenkom sten besproken worden Zo mogelijk wordt dan een „Vereniging tot stichting van een Vrije Evangelische Gemeente" opgericht. Op deze wijze zijn al enige gemeenten ge ïnstitueerd." Maar zijn taak omvat meer Overal waar men hem roept, moet hij spreken, evan gelisatiesamenkomsten houden, conferenties- organiseren enz, In die plaatsen, waar wei nig Evangelie wordt gebracht of waar dit „BLOEM LUST" TE LISSE GAAT DOOR Na rijp beraad heeft het bestuur van de Stichting Bloemlust besloten de derde en grootste wintertentoonstel- ling te Lisse te laten doorgaan Deze reeks tentoonstellingen kan beschouwd worden als de inleiding van het bloe- menfestival 1953 waarbij later Keu kenhof en Flora de hoofdrollen gaan ■pelen. In verband met de watersnood zal echter iedere spectaculaire opzet wor den vermeden. Een geprojecteerde waterpartii met fontein en bruggen zal vervallen. Het geheel zal sober zijn en om ieder karakter van feeste lijkheid te vermijden, zal de expositie niet officieel worden geopend. De tentoonstelling duurt van 17—21 Februari. Een van de redenen, waarom het bestuur besloten heeft de tentoonstel ling te laten doorgaan is het feit. dat de Inzenders dit iaar hoge kosten voor hun producten hebben gemaakt. VOOBTVUCHTIGE KWAM ZICH MELDEN (Van onze correspondent). De 32-jarige Amsterdamse vertegen woordiger H. O., die sedert Zaterdag vortvluchtig was, heeft z-ch bij de Haarlemse politie gemeld. Volgens de opgave van de technische uitgeverij, waar hij werkzaam wos, zou de verte genwoordiger zich met een bedrag van f 15.000 uit de voeten gemaakt hebben Het onderzoek is tJhans in volle gang. Vast staat., dat -bij aanzienlijke bedra gen heeft verduisterd. (uit andere bladen) Verloofd: M. v. Roojen en H. Menco, Amsterdam. Getrouwd: C. Q. van Daalen en H. G. Koers, Apeldoorn; J. F Dohna en D. H. E Grijzen, Den Haag: A Hulsman en M, Bouwman. Rotterdam. Bevallen: mevr. WehrmeyerBol, Rotter dam. d.; mevr. Boshoffvan Wijnsbergen, Antwerpen, d.; mevr BvjlooHannema. Wageningen, z.; mevr Van den Wall Bake Stempels. Bussum, d mevr Boudewijnse van den Abeelen. Amsterdam, z. mevr NleuwlandNugteren, Bradford (Ontario, Canada), d.; mevr Verweyvan Dam, Nleuw-Lekkerland. z.; mevr. Werkman— Spanjaart, Amsterdam, d. Overleden: M S. HuerSchlermann, 79 Heemstede; Th. M. van der Beugel. 63 J., Parijs: W. Smles. 65 j„ Amsterdam; J A de Goffau. Rilland-Baih: J M Plantevdt 53 J., Leidschendam: O. van de Pol, 69 j„ Amstelveen; M. Ch. L. LomanFritzlin, 82 j., Baam; W. T. Lekkerkerker, 73 j.. Voor Van Rtfkswaterstaatszijde wordt voor Z e e u ws c h-V 1 a a n d e r e n mede gedeeld, dat de zeeweringen, of waar het ondergelopen gebieden betreft, de eerste binnendijken weer in zoverre hersteld zijn, dat zij het verwachte springtij ruimschoots kunnen keren. Daarbij bestaat bovendien nog een zekere reserve voor opwaaiing en golfoploop. Zolang er voor het tijdvak van 13 tot 19 Februari geen aanhoudende stormen uit het Westen of Noord westen worden voorspeld, bestaat er dus geen reden voor bezorgdheid. ALLE VOORZORGEN GENOMEN Om niettemin op alle gebeurlijk heden voorbereid te zijn, heeft de Rijkswaterstaat, In overleg met de bur gemeester en de militaire commandant, een bewakings- en waarschuwings- ofganisatie in het leven geroepen. De dijken worden bewaakt en door tele fonisch contact van de verschillende dijkbewakingsposten met de comman doposten en de burgemeesters, waarbij militaire jeeps met telefoon zullen worden gebruikt, is een zo vlug moge lijke waarschuwing verzekerd. Groe pen arbeiders en militairen, auto's en materialen worden gereed gehouden om direct op de bedreigde punten hulp te bieden. De bevolking kan het beste medewerken door rustig te blijven, zich niet onnodig op de waterkeringen te begeven en zich niet ongevraagd te mengen in de beveiligingsmaatregelen. Advertentie) •piJNEN m zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want "AKKERTJES'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak. helpen direct/ Op initiatief van enkele land bouwers in D^^gchem is een in zameling gehouden onder de land bouwers ten bate van hun be- drijfsgenoten in Middelharnis, welke laatstgenoemde gemeente door Doetinchem is geadopteerd. Het resultaat van deze actie is geweest, dat te zijner tijd aan de getroffenen van Middelharnis zul len ivorden afgeleverd: 83 stuks rundvee, 220 varkens, bijna 1500 kippen en een bedrag van ruim 5000.ten einde daarvoor straks vee te kunnen aankopen. Deze schenking vertegenwoor digt een waarde van minstens 60.000.—. De geldinzameling te Kampen heeft het bedrag van f 100.000 bereikt. In dit bedrag is niet begrepen de waarde van het door de Kamper boeren toe gezegde rundvee, die op f140.000 kan worden geschat. De „Scheffel" verdwijnt, ,,'t Koningsjacht" komt De directie van het hotel-restaurant „Scheffel" te Vierhouten heeft de ex ploitatie van „Scheffel" beëindigd. De directie is er in geslaagd het landgoed, genaamd „De Heidepol", gelegen aan de Koningsweg te Schaarsbergen (bij Arnhem) aan te kopen. Daarin zal een hotel gevestigd worden, dat omstreeks begin April zal worden geopend on der de naam Hotel Landgoed ,,'t Ko ningsjacht". TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING Met een uiterst snelle politie-auto kwam de dokter van het hoofdbureau direct naar het posthuis gereden. De twee lachende dienaren der wet werden door hem voorzichtig naar een apart kamertje geleid en grondig onderzocht. Met zijn stethoscoop beluisterde de dokter aandachtig de borstkas van de brigadier, die met ont bloot bovenlijf voor hem stond. Een gemakkelijk kar weitje was dit niet, want de slappe lach deed de rib benkast van de brigadier onhandelbaar schokken. In die tussentijd zat de inspecteur het dossier van Tekko Taks te bestuderen. „Rentenier, avonturier, ontdek kingsreiziger!" mompelde de chef. „Bezoekt vreemde landen en inlandse stammen. Hm, dat zou best eens kunnen!" Plotseling stond de inspecteur op en liep met grote passen bij de geneesheer binnen. „Al iets gevon den, dokter?" vroeg hij. „Nee!" antwoordde de dokter. „Onbegrijpelijk! Ze gedragen zich als gichelende school meisjes!" „Dokter," zei de inspecteur toen ernstig. „Komt u eéns even met mij mee, Zou het gesn geheim zinnig tropisch vergif kunnen zijn?" In Ihet Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, is een voorstel ingediend om 25.000 slachtoffers van overstro mingen in Nederland toe te laten tot het Amerikaanse staatsburgerschap. Het voorstel was afkomstig van Fran cis Walter, die samen met McCarran de naar hen genoemde Immigratiewet heeft opgesteld. Voorzieningen officieren en reserve-officieren De Tweede Kamer heeft zonder be raadslaging of stemming het wetsont werp tot verlenging van de werkings duur van de tijdelijke, nadere voorzie ningen ten aanzien van officieren en reserve-officieren der Koninklijke Landmacht met één jaar. goedgekeurd. Daar het nog niet mogelijk was om definitieve regelingen vast te stellen voor de bevordering van officieren, konden de tijdelijke voorzieningen nog niet worden gemist. MIDDENSTANDSCURSUSSEN VOOR GEËVACUEERDF.N De onderwij scentralen van de drie Nederl. Middenstandsbonden, Laan van Meedeirvoort 96 a, Den Haag, delen ons mede, dat geëvacueerden, studerende voor het middenstandsexamen 1953 algemene handelskennis gratis hun studie kunnen voortzetten bij door deze onderwijscentralen erkende cur sussen in de plaatsen, waarheen zü geëvacueerd zijn. Amerikaans predikant kwam ti jdens ramp in ons land De predikant van „The First Bereen Church" te Paterson, Grand Rapids, ref. J. A. Verleur, die juist in de rampweek voor een dringend; familie bezoek in zijn vroegere vaderland (Nederland) aankwam, heeft besloten tijdens zijn korte verblijf hier, zoveel mogelijk foto-materiaal te verzamelen om daarmee toegerust in zijn gemeente in Amerika gelden bijeen te brengen voor de slachtoffers van de watersnood. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM (Gem. Univ.) Geslaagd voor doet., ex. redlrten: W. v. d. Mey te Amsterdam. GRONINGENGeslaagd voor: artsex. Ie ged.: mej. B. M. Pijbes te Groningen, G. J. v. d. Bosoh te Kuinre, U. M J Hei ken s te Groningen en J. H. L. Urius te Noordiwijk aan Zee; bevorderd tot arts: mej. A. .H, Brons te* Metslawier, mej. P. T. ZeiJsf.ra te Leeuwarden ca. J. de Boer te Groningen. 9-"+- - te d. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een begin gemaakt met de be handeling in hoger beroep van de zaak tegen de 54-jarige koopman J. A. Oh, M., ex-beherend vennoot van de in Juni 1950 geliquideerde stofzui- gerfabriek „Efa-Produka-bedrijven" te Amsterdam. M. wordt ten laste ge legd bedrieglijke bankbreuk, t.w. het onttrekken van bijna 9000 stofzuigers aan het faillissement van de Efa- Produka in de periode 19471949. De rechtbank had M. vrijgesproken, maar de officier van Justitie, die tien maanden had geëist, was van dit von nis in appèl gegaan. Het hof heeft voor de behandeling drie dagen (de volgen de zittingen zullen op 26 Februari en 5 Maart worden gehouden) uitgetrok ken. Er zullen circa dertig getuigen worden gehoord. Donderdag kwam aan de orde de kwestie van de N.V. Hobelux te Ant werpen, waarvan de verd. directeur zou De president, mr. F. L. Nepperus, merkte op, dat dit hem „ongeloofwaar dig en leugenachtig" voorkwam. Een der raadsheren voegde er aan toe, dat op deze wijze niet verdachte, maar de Hobelux de markt kon veroveren, zijn geweest. M. ontkende dit. Wel had hij stofzuigers aan de Hobelux gele verd, doch verder had hij er geen enkele bemoeienis mee gehad, noch geld voor de oprichting verstrekt, noch geld er van ontvangen. M. verklaarde voorts evenmin persoonlijk geïnteres seerd te zijn geweest, in „Elbag" A.G. en „CoMectura" in Zwitserland. Aan de Elhag zouden 5682 stofzuigers zijn geleverd. Verdachte zeide. dat hl] voor f 65 per stuk stofzuigers aan de Hobelux had geleverd, een prijs waarin geen winst zat. Dit had hij gedaan met de oedoelmg de Belgische markt te ver overen. T entoonst ellingcn AMERSFOORT: ,,'t Oude Wevershuis" Exp. etsen, litho's, houtgravures, smeed werk etc. 10 grafici en 2 edelsmeden, t/m 20 Febr. AMSTERDAM: Mij „Arti et Amicitiae": Herinneringstentoonstelling van werken van wijlen prof. H. J Wolter, verloting t. bate v. h. Nat, Rampenfonds, 16 Febr. t/m 8 Mrt. Bührmann's Papiergroothandel N V.. Meer dan 400 kalenders voor 1953 uit bin nen- en buitenland t/m 28 Febr. C. G. S. Corvey, Papiergroothandel N V. Exp. Ned. grafische Kunst, Maaike Braat en Jenny Dalenoord tot 28 Febr. Café Eijlders: Exp. Gouaches, tekeningen etc. v. Jaap v. d. Meij. Museum Fodor: Collectie Singer tot 5 Mrt. 't Gildehuis: Werk van jonge kun stenaars, op'brenrst ten bate v h. Nat. Ram penfonds. Kunsteaal Hamel: Exp, Joop Ste- kelenhurg 3 6 Febr. t/m 7 Mrt. Kunsthandel Van Lier: Schilderijen van Paul Kerkhof t/m 28 Febr. Kunsthandel Martinet en Mi- chels: Tajiri; plastieken, Alechiosky: schil derijen en grafiek 16 Febr. tot 11 Mrt. Kunsthandel Santee Landweer: Helena de Baat, tot 19 Febr. Stedelijk Museum: Col lectie Domnick tot 2 Mrt. Verloting Kunst werken t. bate v. h. Nat. Rampenfonds t/m' 24 Febr. Universiteitsbibliotheek: Ere-ten- toonstelling ier nagedachtenis v. J. C. M. Mensing. Museum Willet Holthuy.sen: Eigen verzameling. DELFT- ..Kef. Prinsenhof"' Werken van Kees Verwev. 16 Febr. tot 1 April. 's-GRAVEiNHAGE: Bennewitz: Werken van Oswald d'Aumerie, opbr. t. bate v. h. Nat. Rampenfonds t.m, 7 Mrt. Gemeente museum: Kerstgroepen uit Italië, Zd,-Duits land, Tirol en Nederland, tun. 22 Februari. Hermar. Kruljden t/m. 15 Mrt. Kunst handel Marldrvus Liemur; Gouaches door Sandor Torday en werken van A M. Bol- leurs t.m. 21 Febr. KumsTzaal Plaats: Werken van Dirk Vis, tekeningen en Jan van Herwijnen, schilderijen, 16 Febr. tan. 6 Mrt. Minister Zijlstra bezocht Groningen NIEUWE INDUSTRIALISATIE NOTA OP KOMST Plannen soda-industrie Delfzijl hebben goed verloop (Van onze correspondent) De minister van Economische Zaken zal binnen een maand een nieuwe in dustrialisatie-nota indienen bij de Tweede Kamer. Dit deelde minister Zijlstra Vrijdag te Groningen mede, aan het einde van een tweedaags werkbezoek, dat hij aan deze provincie heeft gebracht. Het is zeer zeker niet de bedoeling van de regering om de strijd tegen de structurele werkloosheid en dus de plannen voor de ontwikkelingsgebie den te doen doorkruisen door de pro blemen van het herstel, waarvoor de watersnood de regering plaats, ver klaarde de minister. Met betrekking tot de mogelijkheid tot exploitatie van aardgas, deelde minister Zijlstra mede, dat hij in de laatste helft van deze maand nog een bezoek aan Drente en Overijsel zal brengen om de aardgasgebieden daar te bezoeken en over deze materie over leg te plegen met de bestuursorganen en het bedrijfsleven. De minister 'kon zich niet in con crete uitlaten over de in Delfzijl ge projecteerde soda-industrie en de financiering daarvan, maar hij verze kerde, dat de plannen een goed ver loop hebben. Dr. A. Winsenius, directeur-generaal voor deze industrialisatie die de minis ter op zijn bezoek vergezelde, was van gedachte, dat bij export der producten van deze industrie de Groninger kust vaarders vermoedelijk een belangrijke rol kunnen vervullen. De uitbreiding der havenwerken in Drente die mede voor deze industrie is geprojecteerd, houdt verband met de noodzakelijke aanvoer van de grondstoffen van kolen en kalk, die omvangrijk zal zijn en waarvoor grote zeeschepen nodig zul len zijn. De minister, die enkele industrieën bezocht in Groningen, Hoogezand en Appingedam, was zeer geïmponeerd Medeleven van Duitse Christenen met ramp Bij het Nederlandse Comité „Licht in 't Oosten" (voorz.: D. G. J. baron v. Heemstra, Amsterdam; secr.: ds. F Dresselhuis, Roermond), dat reeds een dertig jaar samenwerkt met de Duit se Zendingsbond tot verbreiding van het Evangelie onder de volkeren van Oost-Europa, kwam een telegram bin nen, waarin medeleven en voorbede met onze nood werden uitgesproken en zending van kleding werd aangeboden. Pastor Ring van de Gereformeerde (Hervormde) Kerk te Frankfort am Main, welke gemeente in de zestien de eeuw uit Nederlandse en Vlaamse vluchtelingen ter wille van het geloof is ontstaan, heeft bericht gezonden,! dat desgewenst arbeiders en stu- denten uit zijn gemeente deze zomer bereid zijn naar een werkkamp in de getroffen gebieden over te komen om bij die wederopbouw te helpen. door de pioniersgeest, waaruit deze in dustrieën zijn gegroeid. De minister wees op het grote belang van scholing van arbeiders voor de aantrekking van industrieën naar de Groningse gebieden. Met betrekicing tot de research voor de industriële bedrijven verklaarde de directeur-generaal voor de industriali satie, dr. Winsenius, dat er besprekin gen gaande zijn tussen T.N.O., de Rijksnijverheidsdiensten en de ver schillende economische-technologïsche instituten om de taakstelling nader te bezien en om de samenwerking zo ef ficient mogelijk te maken. Weer oesters nit Yerseke De verzending van oesters en mosse len uit Yerseke wordt met ingang van 14 Februari hervat. Tien Nederlandse diplomaten zullen het komende weekend aan de zijde van de Britse troepen en vrijwilligers zandzakken gaan vullen voor het her stel van Engelands verwoeste zeewe ringen. De diplomaten, die tot de staf van de Nederlandse ambassade behoren zullen hierbij in overalls en lieslaar zen gekleed zijn. Zij hebben uit dank baarheid voor de Britse hulp aan de slachtoffers van de Nederlandse over stromingsramp aangeboden de zand- z'akken t.e helpen vullen. De vrijwilligers hebben de zegen van de Nederlandse ambassadeur, Stikker. Ook heeft een aantal Nederlandse jour nalisten in Londen aangeboden zich bij db „diplomatieke werkgroep" te voe gen. SLACHTOFFER VAN DE GLADDE WEG Op de straatweg te Hilligersberg (Rot terdam) is Donderdagavond ter hoogte van de Berglustlaan de 45-jarige che- migraaf P. H. van Krimpen uit Hilli gersberg tijdens de gladheid met zijn bromfiets door een auto geraakt. Hij viel en kwam onder een vee-auto te. recht, die uit tegenovergestelde rich- ting kwam. Hij werd 20 meter meege. sleurd. Met zware verwondingen werd de heer Van Krimpen in het zieken huis Bergweg opgenomen, waar hij na aankomst is overleden. GESCHIL OVER NIEUWE TREILER De N.V. Scheepswerf Foxhol te Fox- hol in Groningen heeft haar proces tegen een Portugese vennootschap, dat in kringen van scheepsbouwers sterk de aandacht heeft getrokken, gewon nen. Reeds geruime tijd was dit proces, waarin op 26 Januari jl. de pleidooien werden gehouden die negen uur duur den, hangende. De Scheepswerf Foxhol sloot in 1946 een contract met de Portugese firma voor de bouw van twee treiters, de „Pargo" en de „Goraz". De „Pargo" werd geleverd en aan de Portugezen overgedragen. Kort daarna ontstond om deze levering veel deining, daar de Portugezen beweerden, dat het schip gebreken vertoonde. Op grond hiervan staakten zij de betaling en weigerden voorts het tweede schip te aanvaar den. Ook wensten zij een hoge scha devergoeding. De Nederlandse werf maakte daar op een proces bij de rechtbank te Gro ningen aanhangig tot ontbinding van het contract, voor zover nog niet uit gevoerd. De Portugezen op hun beurt stelden een tegenvordering in, even eens met het oogmerk tot een ontbin ding van het contract te komen, met volledige schadevergoeding. Zij stel den zich op het standpunt, dat de werf niet aan haar verplichtingen had vol daan. De Groninger rechtbank heeft zich thans bevoegd verklaard van dit ge schil kennis te nemen. De vordering van de Portugese firma werd afgewe zen op grond van het feit, dat niet van wanprestatie van de zijde van de werf kan worden gesproken. Verder sprak de rechtbank op vordering van de werf de ontbinding van het contract uit. De Portugese vennootschap werd tot volledige schadevergoeding ver oordeeld, omdat zij, ondanks somma tie, weigerde de verdere bouwtermij- nen te betalen. Naar raming beloopt de schade ruim twee ton. In Portugal is indertijd naar aanlei ding van deze procedure langs politie ke en diplomatieke weg actie gevoerd tegen de Nederlandse werven. In het Portugese parlement veroorzaakte de zaak veel gerucht. Bij de Nederland se regering werd op interventie aan gedrongen met het gevolg dat de re gering een deskundigen-commissie be noemde. Deze commissie stelde vast, dat de opdrachtgevers tijdens de bouw veranderingen hadden doen aanbren gen en dat de overeengekomen meta- centerhoogte (de waarde waarin de stabiliteit van een schip wordt uit gedrukt) met was bereikt. PAARDEN EN VEE ZWOLLE, 13 Febr. AanvoeT: 742 run deren, 44 schapen. 617 biggen, 115 gras- kalveren, 12 geiten, 2 lammeien, 1479 nucht. kalveren, 108 vette varkens en 257 rammen. Prijzen per stuk: neurende en versgekallde koelen t 700ƒ1050; dito schotten en vaorzen 650900; guste koeien 550—725: guste vaarzen 500—700; voor- jaarskalvende koeien 700890; pinkstieren 550700; pinken 350550; fokkalveren 180 325; nucht. kalveren 3244: vette scha pen 90125; lammeren 60100; biggen. 6 a 10 w. 3445; biggen 14 W. 4865; dracht, varkens 230300; per kg: vette koeien e ossen 2.30—2.80; vette stieren 2.40—2.6 vette kalveren 22.60; Vette varkens 1.56- 1.75, alles aan bouten. GROENTEN EN FRUIT HOOGEZAND-SAPPEMEER, 12 Febr. Prei A 4648; waspeen A 2938: witlof A 4855. B 3436 per 100 kg; rabarber 17 per 100 bos. LOPPERSUM, 12 Febr. Appelen: Bramley's Seedling 3.508; Goudreinette 6—24; Ster Reinet 4.5014; Lunterse Pip peling 56.50; Groninger Pippeling 3— 9.50; Zoete Winterkroon 527. Peren' Harms Harker 410; Gieser Wildeman 11; Mannekepear 4.5011; Conférence 420; Boerenkool 2838; rode kool 78.50; gele 6.509.50; witte 7 508; spruitkool A II 3058; id. afw. 3337; prei 3745; r 2141; koolrapen 46.50 per 100 kg. VIS SERI JBERICIIT URK, 13 Febr. Door 34 vaartuigen werd aangevoerd 1449 p. snoekbaars 0.72— 0.74; 203 p. rode baars 11.05; 1186 p. blei 0.10; 18 p. karper 0.29 alles p. pond. KUSTVAART AFIENA 11/2 te Antwerpen; ABRO 12/2 te Antwerpen; ANTILOPE 11/2 te Antwer pen; ALBERGEN 12/2 te Londen; ATT S. 13/2 te R'dam; BALTIC pass. 12/2 Vlissin- gen n. Middlesbro; BESTEVAER p. 12/2 Start Point n. Swansea; BETTY p. 12/2 Ahrendal n. Bodo; BINNENHAVEN 13/2 te Rouaan; BRANDARIS 12/2 te Morlaix; BRINDA p. 12/2 Brunsbuttel n, Huil; CALAND 13/2 te Grangemouth; DAGNY p 12/2 Vlissingen; DIANA V. p. 12/2 Vlissin- gen n. Alloa; DRIE GEBROEDERS 12/2 v. Shoreham n. Caen; ELJO p. 13/2 Scilly n. Liverpool; ELLEWOUTSDIJK p. 12/2 Wight n. Roscoff; EXPRESS 12/2 te Parijs; FRANKA II 12/2 v. Swansea n. La Rochelle; GEZIENA HENDRIKA p. 11/2 Vlissingen n. Leith; HARTEL p. 12/2 Vlis singen n. Hamburg; HAROLD 11 '2 v. Kopenhagen n. Frederiksland; HOOP OP ZEGEN 11/2 v. Vlissingen n. Randers; HOOGELAND p. 12/2 Vlissingen n. Aar- huus; HAST I 11/2 v. Cardiff n, Gran ville; IDA PIETER p. 12/2 Ouessawt n. Nantes; JOZEF SWENDEN 12/2 in Lim- fjord: LACRA 13/2 te Danzig; LENY 12/2 te Hoyanger; MAARTJE 12/2 te Vlissingen; MARCELLA 12/2 te Aberdeen; MATTHEW 12/2 te Dundee; MAYSTAR 13/2 te R'dam; MONICA 12/2 te Ipswich; MARY WARD p. 12/2 Terschelling n. Gothenburg; MUPHRID N p. 12/2 Lands End n. Port Talbot; NIEUWEHAVEN 13/2 te Nantes; NOORD 12/2 te Ipswich; PRINS BERNHARD p. 13/2 start Point n. Cork; PALMA 12/2 v. Ber gen n. Hull: REMMERT 13/2 te Casablanca; SANDENBURGH 12/2 te Bordeaux; SCHIP- PERSGRACHT 13/2 te Abo: SPORA 12/2 bij Bandholm geankerd; SUMATRA 13./2 te Londen; THEDOR.A p. 12/2 I-Iaisboro n. Middlesbro: URMAJO 11 /2 v. Brest n. Boness; VOLHARDING 11/2 v. La Pallice n. Concarneau; WALCHEREN p. 12/2 Hol- tenau n. Rostock; APPINGEDAM 12/2 v Aberdeen n. Barry: ARUBA p. 12/2 Kaap St. Vincent n. Marseille; ARAK 11/2 v. Burriana n. Hamburg: BATAVIER III 12/2 te Stockholm; BERNISSE 12/2 v Bruns buttel n. Faxe; DAVINA GOEDKOOP 12/2 te Portsmouth; DENI 12/2 v. Goole n, Nakskov: IDA JACOBA 12/2 te Glasgow; IMPORT p. 13/2 Finisterre n. Antwerpen: KONINGIN JULIANA p, 12/2 Lizard n. Gal way; MARIA THERESTA p. 11/2 Hol- tenau n. Gothenburg: MARIE 12/2 te Waterford: METROPOLE 12/2 te Hamburg; MIR ACH N, 12/2 v. Nantes n. Bordeaux; MISSOURI 12/2 te Kopenhagen; MUTUA FIDES 12'2 v. Cardiff; OOSTEREEMS 12/2 v. Randers n. Dieppe; PARAMOUNT 12/2 te Dublin; PIETER HUBERT 12/2 te Port Lyautey: PRESIDENT ROO SEVELT 12/2 v. Hamburg n. Antwerpen; PRINSENGRACHT 12/2 v. Amst. n. Grimsby; QUIR.INA 12/2 v. Hull n. Goole; QUO VADIS 11/2 te Antwerpen: SKAGE- RAK 12/2 v. Goole n. Delfzijl; TILLY 11/2 te Penzance; TUKO 12/2 te Kopenhagen; VENUS 12/2 te Middlesbro, VERA 12/2 te Kalmar: VIVO 12/2 te Great Yarmouth; WESTERDOK 13/2 te Amst WIEKA 12/2 v. Fowey n. Stockholm: WILHELMINE W- 12/2 te IJmuiden; IJSTROOM 12/2 v. Amst. n. Liverpool. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Driebergen (vac.-wij len P. de Bruyn), P. de Vries te lngen. Te Noordbergum (toez.), cand. C. Boogaard, vicaris te Luttelgeest. Bedankt; Voor Huizen (N.H.) (vac.- Zwijnenburg), H. A. van Slooten te Wierden. GEREF. KERKEN Beroepbaar: Cand. J. v. d. Zanden, H. W. Mesdagplein 19, Groningen, zal thans gaarne een eventueel beroep in overweging nemen. Beroepen: Te Lekkerkerk, H. C. En- dedijk te Wormer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Baam, W, Ruiter Sneek. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Hilversum, M. v Ketterij te Alblasserdam. PROMOTIE. AMSTERDAM (Gem. Univ.) Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld: „Hereditaire ataxie" de heer J. v. d. Bosch. geb. te Amsterdam, en op proefschrift getiteld: „Over de be- zimikingssnelheid der rode bloedliohamen in gedetfibróneerd bloed" de heer A. S. Groen, geb. te Haarlem. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is bevorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld: „The popu lation-dynamics of the fruit tree red spider" de heer H. J Hueok, geboren te Rotterdam en thans domicilie houdende te Delfgauw. ROTTERDAM (iNed. Econ. Hogesoh.) Geslaagd voor: cand. ex. economie: F. H. v. Bazel te Den Haag. M. L. Michels te Oegstgeest, R. D. J. Tieleman te Den Haag ein J, Rodenburg te Berlkel. ROTTERDAM ('Klinisch Hoger Ond.) Geslaagd, voor: semi-artsex.: H, G. J. M. Kiipers en A. G. Th. v. d. Lugt, bedden t.e Rotterdam en J. W.Oosterhius te Hooge- veen; artsex.: mei]. C Lafeber te Gouda; F. W. B'lanoke te Amsterdam; L, J. Backus te Geleen en A. Ludwig te Velsen. Motie-Zandt verworpen De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot wijziging van de inen- tingswet 1953 z.h.s. goedgekeurd met aantekening, dat de heren Zandt en Van Dis (SGP) geacht willen worden te hebben tegengestemd. De wijzi ging beoogt o.a. de bevordering van het ruimer gebruik maken van de gele genheid tot kosteloze inenting inge volge de inentïngswet 1939. De heer Zandt (SGP) ontwikkelde bezwaren tegen Inenting. Naar zijn oordeel zijn er meer mensen aan in enting dan aan pokken gestorven. Hij drong er op aan, dat gevallen van post vaccinal encephalitis direct aan de geneeskundige inspecteurs worden op gegeven. Voorts wenste hij jaarlijkse opgave van het aantal encephalitis-ge- vallen. De staatssecretaris van Volksge zondheid^ dr. Muntendam, merkte o.m. op, dat in de inentingswet met ge moedsbezwaren tegen vaccinatie vol doende rekening wordt gehouden. Naar zijn mening is iedere wijziging gewet tigd, die het inenten van jonge kin deren kan bevorderen. Het overgrote deel der bevolking aanvaardt de vac cinatie en de immunisatie, aldus de heer Muntendam. De heer Zandt had een amendement ingediend om art. 10 van de inentings wet te wijzigen in deze zin, dat artsen verplicht zijn om bij het vermoeden of vaststellen van gevallen van post- vaccinale encephalitis hiervan onver wijld bericht te geven aan de genees kundige inspecteur in hun provincie. Deze zijn verplicht de meldingen door te geven aan de hoofdinspecteur, die ze ter beschikking stelt van de ence- phalitiscommissie uit de Gezondheids raad. De voorzitter meende, dat de kwestie van toelaatbaarheid van dit amende ment in het geding is. Er is z.i. geen materieel verband met de inhoud van het wetsontwerp, dat uitsluitend be oogt het ruimer gebruik maken van de gelegenheid tot kosteloze inenting te bevorderen. De voorzitter opperde daarna de mogelijkheid, dat de heer Zandt zijn amendement omwerkt tot een motie. Hij herinnerde de heer Zandt aan art. 119 der Grondwet, volgens het welk aan initiatiefvoorstel kan wor den ingediend. Spr. stelde voor het amendement ontoelaatbaar te verkla ren. Bij zitten en opstaan werd dit voor stel aangenomen. De heer Zandt (SG) diende daarna een motie in, waarin de wenselijkheid wordt uitgesproken, dat er jaarlijks een overzicht wordt gegeven van de geval len van postvaccinale encephalitis. De motie vraagt een wettelijke regeling, overeenkomstig de inhoud van zijn amendement. Staatssecretaris Muntendam ver klaarde geen behoefte te hebben aan een wettelijke verplichting, aangezien reeds op basis van vrijwilligheid ge daan wordt wat de motie vraagt, daan wordt wat de motie vraagt. De heer Zandt handhaafde echter zijn motie, welke ten slotte met 69 tegen 10 stemmen werd vewrorpen. Voor; Jhv. Wttewaal van Stoetwegen (CH), Van Lier (Arb.), Van Baal (AR), Van Dis (SG), Scheps (Arb.), Schmal (CH) en Zandt (SG). V

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2