IJZEREN LONG" REDT MENSENLEVENS KAPT. VADER IS VADER Aan Zeel an ds dijken wordt hard gewerkt Hel rode en het zwarte boek van Gog VAN EEN KOREAANS WEESHUIS Succesvolle samenwerking tussen medici en technici Zaterdag 14 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 1, Tweede blad ONBESCHRIJFELIJKE TRAGIEK Haveloze, ondervoede kinderen hokken bijeen in steenkoud tehuis De eerste luitenant oorlogscorrespondent J. Rups schrijft: If Yondongpo, een armelijk voorstadje van Seoel, dicht bij het enorme militaire vliegveld van laatstgenoemde staat, staat aan de kant van de <g£dte verkeersweg naar Intsjon een bord met het embleem van-het" Nederlandse regiment Van Heutsz en de woorden „Netherlands Rear". Langs een vijftig meter lange bin nenweg komt men door een poort, waar een Koreaanse soldaat op wacht staat. Een Koreaanse soldaat met een Nederlandse baret op waar hij trots op is. Hij bewaakt een klein complex van hout-en-papieren huisjes in Japanse stijl, waar het Nederlandse detachement Verenigde Naties zijn opslagplaats heeft van goede ren, die aan het front niet direct nodig zijn. In een van die gebouw tjes woont de kapitein H.. Vader, die het Nederlands bataljon ver tegenwoordigt bij het achtste Amerikaanse leger op Korea. Toen kapitein Vader nog maar nauwelijks in zijn nieuwe wo ning geïnstallerd was, werd op een middag zacht op zijn deur 1 getikt en een oudere, beschaafd uitziende Koreaan diende zich bij hem aan. In gebroken En gels en met veel verlegen glim lachjes en buigingen vertelde hij directeur te zijn van een na burig weeshuis. „Ik dacht zo", meende direc teur Lie, „dat u misschien wel eens oude afgedragen unifor men van uw legeronderdeel hebt, die wij kunnen vermaken tot kleertjes voor onze kinde ren.... en misschien wat voed- selafval, want onze instelling is arm. Erg arm Achter een grote dosis bars heid en ongenaakbaarheid ver bergt kapitein Vader een nog veel grotere dosis naastenliefde en kinderen nemen een grote plaats in in zijn ruime hart. In zijn verbeelding zag hij zyn eigen kinderen daar in Leidsen- dam al staan met lompen aan ;n plaats van behoorlijke kleren en met een hongerige uitdrukking in de ogen „Hoe heet het weeshuis en waar staat het?" vroeg hij. „Goed, ik kom morgen eens kij ken!" 20 graden vorst binnenshuis Toen de kapitein de volgende dag op de afgesproken tijd met zijn jeep het erf van het wees huis opreed, stond de hele kin derschaar hem al juichend op te wachten. Honderdzeventig magere kleuters, die nauwelijks kleren aan het lijf hadden. Met trieste donkere vraagoogjes, on natuurlijk dikke buikjes en de kromme dunne beentjes. Het vroor twintig graden en klap pertandend van de koude ston den ze daar te zwaaien met papieren rood-wit-blauwe vlag getjes. Boven de ingang was een groot papieren spandoek beves tigd met de woorden: „Welcome to capt. Vader, father of Nam Buk Orphanage" (hoe hadden ze het zo gauw voor elkaar ge kregen?). Daarmee had het weeshuis kapitein Vader maar meteen en zonder zijn voorkennis tot be schermer uitgeroepen en hij heeft zijn functie geaccepteerd. De aanblik van die schare klein tjes met hun van verwachting schitterende oogjes en hun van de kou druipende neusjes, nee, het was té erg! Hier móést in gegrepen worden! Toen wij ons van de toestan den in Nam Buk („Nam" be tekent noord, „buk" is zuid, deze twee woorden symboliseren de hereniging van Noord- en Zuid- Korea, die de Koreanen zien als de enige oplossing voor de terug keer van normale toestanden) kwamen overtuigen, fluisterde de kapitein mij in het oor: „Mijn vrouw is al bezig om in Leid- sendam kleren voor ze te ver zamelen. VERSCHRIKKELIJK Wij waren diep geschokt door hetgeen wij zagen. In een groot vertrek, waar het kwalijk riekte naar knoflook en andere nare dingen, zaten zestig peuters van drie tot vijf jaar bijeen. Dicht te gen elkander geleund op een grote kluit, gezeten op ruw-houten bankjes en .kistjes. De onderwijze res gaf zangles en leidde het koor van schorre piepstemmetjes, dat bij onze binnenkomst verschrikt zweeg. De hoofdjes werden ver legen gebogen en honderdtwintig zwarte oogjes volgden nauwlet tend al onze bewegingen. „KUNSTENAARS OP DE BRES" Tweehonderdduizend loten van een gulden met als prijzen het werk dat talrijke Nederlandse kunstenaars hiervoor ter beschik- kihg hebben gesteld, is twee ton voor het Rampenfonds. Spon taan hebben Nederlandse beel dende kunstenaars en beoefe naars van de gebonden kunsten werk afgestaan a.s indirecte bijdrage voor de leniging van de nood. Tot nu toe zijn 850 werken binnengekomen en van een twintigtal buitenlandse kunste naars zijn inzendingen toege zegd. Een deel van de ingezon den werken is in het Stedelijk Museum te Amsterdam tentoon gesteld. De burgemeester van Amsterdam heeft deze tot 25 Februari durende expositie „Kunstenaars op de bres" Don derdagmiddag geopend. De opzet is deze expositie, of een deel er van, ook in andere plaatsen van ons land te houden. Hieren déér Het hemd is nader dan de rok, zegt een van die akelig nuchtere Nederlandse spreek woorden. Maar als men nu leest wat oorlogscorrespon dent Rups heeft gezien in een Koreaans weeshuis, dan beseft men toch ineens: ja, dit is minstens zo erg als wat hier is gebeurd. Want aan de ellende in ons eigen land zal een eind komen, maar in Korea? Hoe lang nog zullen de kinderen daar in de ellen digste omstandigheden ver keren? Wij doen veel, ontzag lijk veel voor onze eigen men sen. maar wat doen wij voor hén, daarginds.Wordt ons meeleven dan alleen maar gewekt, als de ramp niet te ver van ons bed" is? Wij zagen de adem van al die kleintjes en van de „juf frouw" als witte dampwolk- jes omhoog kringelen naar het haveloze, gevaarlijk doorgebo gen houten plafond. Het vroor toen buiten 25 graden en in het lokaal zeker twintig, want er was geen kachel en de meeste ruiten waren stuk Een ijzige wind, die je door merg en been heen ging, floot langs het dak, maar in het vertrek tocht te het alleen Oja, aan een kachel was wel te komen, maar niet aan de noodzakelijke brandstof Diep weggedoken in onze met bont gevoerde parka's doorleef den wij de onbeschrijfelijke tra giek van dit weeshuis-bestaan, de intens droeve situatie van al die kinderen, die verschrikkelijke kou moesten lijden in hun lompen flarden en hun hoogstens in rub berslofjes gestoken blote voetjes. Hoe lang al? In het slaapvertrek van de kleinsten, die nog niet aan de lessen deelnamen, lagen een twin tigtal peuters, eigenlijk nog ba- bies, slapend op dunne rieten matjes op de harde houten vloer. HET WILHELMUS In de klas van de groteren stonden de kinderen op een teken van de onderwijzer op en begon nen, eerst in het Koreaans en daarna in het Nederlands het Wil helmus te zingen. „Dat hebben ze in twee dagen geleerd", zei kapi tein Vader trots. „Is het niet aan doenlijk?" Zo beijveren kapitein Vader en zijn echtgenote zich voor verbe tering van het lot van 170 Kore aanse kinderen, kleuters van twee tot elf, twaalf jaar, die het slachtoffer zijn geworden van de oorlog, welke maar niet wil ein digen. Het Nederlandse Rode Kruis en andere sociale instellin gen hebben zich eveneens reeds met de zaak bemoeid en binnen kort hopen wij te kunnen schrij ven hoeveel beter de kinderen het hebben gekregen en hoe ongekun steld dankbaar zij het Nederland se volk daarvoor zijn. En niet het minst de Nederlandse verbin dingsofficier in Seoel, die zijn vrije tijd'niet beter had kunnen besteden, dan door de zorg voor die stakkers op zich te nemen. Vooral op Walcheren maakt men reeds goede vorderingen Het voorlopig dijkherstel op Walcheren verloopt vlot. De ga ten in de zeedijk bij de „Schone Waardin" zijn provisorisch ge dicht, zodat het achtergelegen poldertje kan worden droogge- pompt. Men is nu bezig deze dijk verder te versterken. Dit geldt ook voor de zeedijk bij het fort Rammekens en bij het fort De Ruyter. Tussen Westkapelle en Domburg gaat men voort met het doen van voorlopige voor zieningen aan de zwaar bescha digde zeedijk. Het waterwingebied bij Vrou wenpolder, dat overstroomd was, wordt met behulp van een grote pomp weer drooggelegd, doch het zal vermoedelijk nog lange tijd duren voordat de gemeente Middelburg, aan wie deze water winning toebehoort, weer drih/t- water uit de duinen kan verkrij gen. Voorlopig behelpt men zich in de Zeeuwse hoofdstaddus nog met water dat per tank schip uit. Rotterdam wordt aan gevoerd. Eenmaal per dag wordt via de gewone waterleiding een kleine hoeveelheid water aan de Middelburgers verstrekt. Het dijkherstel tussen Veere en Vrouwenpolder is, wat Wal cheren betreft, het verst gevor derd. Er zijn hier zeer veel men sen aan de slag. Personeel van de Ned. Spoorwegen heeft het gat, dat in de spoordijk bij de Sloedam is geslagen, gesloten en de spoorlijn hersteld. Volgende week zal hierover drie maal daags weer een spoorverbinding tussen Vlissingen en Kapelle ;n beide richtingen worden onder houden. Het ondergelopen deel van het dorp A.rnemuiden is nu weer nagenoeg geheel droog. Ds militairen, die bewakings- en andere hulpdiensten hebben verricht op Walcheren, op Noord-Beveland en op Zuid-Be veland ten westen van het ka naal, zijn naar hun onderdelen teruggekeerd. Slechts 250 a 300 man genie blijven nog tot 17 Fe bruari op Walcheren. Deze mi litairen werken aan de dijken van Ritthem en Westkapelle. Ook in Zeeuws-Vlaanderen wordt hard aan het dijkherstel gewerkt. Terneuzen biedt al weer een vrij normale aanblik, doch er moet nog veel schade worden hersteld. Op Schouwen wordt met man en macht ge werkt aan de versterking van twee dijken, die een verbinding tussen Zierikzee en Brouwers haven mogelijk moeten maken. Op het eiland moet huisvesting worden gevonden voor honder den arbeiders. Prinses Wilhelmina heeft reeds een barak geschonken, die in Zierikzee wordt opgebouwd en de aannemer, die belast is met het herstel van de zeedijk nabij Zierikzee zal de inlagen met zand volspuiten om hierop ba rakken te kunnen plaatsen. Het gevaar, dat de haven van Zierikzee zal verzanden doordat het water dat door de dijkgaten vloeit veel zand meebrengt, is nog steeds acuut en eist spoe dige voorzieningen. Uitstel mogelijk VORDERINGEN OP GETROFFENEN Bij de Tweede Kamer is inge diend- een wetsontwerp „Voor schriften ter bescherming van schuldenaren en met betrekking tot de burgerlijke en strafrechts pleging. alsmede het administra tieve recht, in verband met de bij zondere omstandigheden, ont staan door de op 1 Februari 1953 'in enige delen van Nederland in getreden noodtoestand." In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat het duizenden land genoten, die have en goed heb ben verloren, moeilijk zal vallen, zo -niet onmogelijk zal zijn, tijdig aan hun contractuele verplichtin gen te voldoen. In deze nood be hoort naar't ooi-deel van de minis ter onverwijld te worden voorzien door het treffen van een regeling, krachtens welke de rechter aan schuldenaren uitstel kan verle nen. Volgens het wetsontwerp moet de rechter mede in aanmerking nemen of het uitstel redelijker wijze van de schuldeiser kan wor den verlangd, en kan uitstel, wan neer het eenmaal is verleend, an dermaal verleend worden. Echter zal dan opnieuw moeten worden bezien of verder uitstel van de schuldeiser kan worden verlangd. Wettelijke termijnen op het ge bied van de burgerlijke en straf rechtspleging en van het admini stratieve recht moeten buiten toe pasing blijven, indien deze in re delijkheid niet konden of kunnen worden in acht genomen. Het komt de minister wenselijk voor aan het ontwerp een verval termijn te verbinden, welke ter mijn ruim gekozen is. Indien eer der zou blijken dat aan de voorge stelde regeling niet langer be hoefte bestaat, dan biedt het ont werp de mogelijkheid de wet bij Koninklijk Besluit in te trekken. Historische fietsen op de R.A.I. Op de op handen zijnde R.A.I.- tentoonstelling van motorrij wielen, scooters, bromfietsen en rijwielen, die gehouden wordt van 27 Februari t/m. 8 Maart a.s. in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam, zal naar zich thans reeds duidelijk aftekent ook heel wat nieuws op het gebied van toer- en sportrij wielen te bewonderen zijn, Het moderne rijwiel is het resultaat van tal loze verbeteringen, die slechts geleidelijk toepassing vonden. De evolutie van de draisine tot het elegante, doelmatige, lichte sport- fietsje zal bij deze gelegenheid op aantrekkelijke wijze zijn te volgen door de expositie van een reeks historische rijwielen. „Het uniform voor de dijk" I Het comité „aanbieding gala- uniformen luchtmachtkapel", dat in October 1952 door de burge meester van Nijmegen in het leven is geroepen teneinde de luchtmachtkapel bij het 40-jarig bestaan van de Nederlandse luchtmacht gala-uniformen aan te bieden, had voor de maanden Januari, Februari en Maart een groot aantal showavonden ge contracteerd, waarvan de op brengsten bestemd zouden zijn voor de gala-uniformen. Nadat de avonden in de gehele maand Februari waren opgeschort, heeft het comité thans besloten, de tournee voort te zetten en alles in het werk te stellen aan het eind daarvan een zo groot mo gelijk bedrag aan het Nationaal Rampenfonds af te dragen. De tournee-avonden vinden voort gang onder het motto: „De dijk vóór het uniform, het uniform voor de dijk". TOCH BLOEMLUST- TENTOONSTELLING Na rijp beraad heeft het be stuur van de stichting Bloemlust besloten de derde en grootste wintertentoonstelling te laten doorgaan. Deze reeks tentoonstel lingen kan worden beschouwd als de inzet van het bloemen-festiVal 1953, waarin later Keukenhof en Flora de hoofdrollen gaan spelen. In verband met de watersnood heeft het Bloemlustbestuur be sloten iedere spectaculaire opzet in de twee grote hallen van de coöperatieveveliing van het Hol landse Bloembollengenootschap H.B.G. te vermijden. Wel zullen in de ongeveer 3.000 vierkante meter grote hallen volop bolbloe- men te zien zijn, doch een gepro jecteerde waterpartij met fontein en bruggen zal bijvoorbeeld ver vallen. Het geheel zal sober zijn. De expositie wordt niet officieel geopend om ieder karakter van feestelijkheid te vermijden. Dins dagmiddag 17 Februari zal de deur voor het publiek worden opengezet en Zaterdagavond 21 Februari zonder enig vertoon weer worden gesloten. De tentoonstelling zal wederom de mooiste producten van winter- broei der beste bollenkwekers omvatten. Een van de meest klemmende redenen, waarom de tentoonstel ling toch doorgaat, is, dat de in zenders dit jaar bijzonder hoge kosten voor hun productie hebben gemaakt, welke bij niet doorgaan als verliesposten zouden moeten worden beschouwd. Brug aan de Oude Delft tegenover de Nieuwstraat 15 HET vernuftige ademhalingsapparaat dat onder de naam „IJzeren Long" grote bekendheid verwierf, heeft al menig ten dode gedoemd mensenleven kun nen redden. Hoewel reeds in de vorige eeuw enige appara ten werden ontwikkeld die de ademhaling op kunstmatige wijze in stand konden houden, werd omstreeks 1920 in de V.S. het eerste apparaat geconstrueerd, waarin de patiënt met het gehele lichaam kon worden opgenomen. Verschil lende verbeteringen werden nadien tot onwikkeling ge bracht en tegenwoordig moet dit toestel worden beschouwd als een belangrijk hulpmiddel bij de bestrijding van de ge volgen van kinderverlamming of poliomyelitis. Toch is dit niet de enige toepassingsmogelijkheid. Ook bij de behande ling van tetanus, verdrinking en de vergiftiging door ver schillende gassen, om enige voorbeelden te noemen, kan de ijzeren long goede diensten bewijzen. In het algemeen kan men zeggen, dat dit apparaat voor alle gevallen waarbij de ademhaling gedurende kortere of langere tijd niet op natuurlijke wijze kan worden onderhouden, van vitale be tekenis kan zijn. Kunstmatige ademhaling Kunstmatige ademhaling is een in de geneeskunde veel toe gepaste methode om de door de een of andere oorzaak tijdelijk gestoorde ademhaling ter her stellen. Hierbij worden dan de armen volgens een zeer spe ciale methode bewogen, waar door de borstkas achtereenvol gens wordt samengeperst en groter gemaakt en uitademing, respectievelijk inademing, wordt verkregen. De ijzeren long berust op het zelfde principe: door de borstkas van de patiënt in het apparaat „Koppensneller" Papini, een felle satyricus DWEPEN met Giovanni Papini lijkt mij vrij moeilijk. Het luidruch tig poserend talent van deze 72-jarige Florentijn, die in de Italiaanse literatuur kort na 1900 de titel „koppensneller" verwierf, is er ook heden ten dage allesbehalve op gebrand dweepzuchtig te worden ver eerd. Wèl kan men misschien naar voren brengen, dat Pa pini zich in zijn uitspraken gaarne als een hoogwaardig heidsbekleder ziet gerespec teerd. Men heeft ook opge merkt, dat Papini het bene den zijn staat achtte boeken te schrijven over figuren van minder formaat dan Augusti- nus, Dante en Michel Angelo. Als drager van ideeën is hij een bron van pijnlijke misverstanden. Hij spreekt zich zelden recht streeks uit. Zelfs toen hij zich eens in een aantal „preken" tot het volk richtte, deed hij dit on der de naam van een (nooit be staand hebbende) autoriteit: paus Celestinus "VT. Zijn ontevreden mening over de tijd waarin wij leven blijkt uit zijn beide boeken van Gog, maar zo ergens dan moet de lezer hier scherp zien te onderscheiden tus sen de opvattingen van Papini en die welke hij Gog laat verkondi gen. Voor wie de kunst van lezen verstaat, is dit niet moeilijk. Het boek „Gog", in 1930 verschenen, verhaalt allereerst, hoe Papini in een psychiatrische inrichting de milliardair Gog ontmoette. „Hij leek bij de vijftig en was gekleed in hel groen. Zijn gestalte was groot, maar mis vormd. Zijn hoofd was zo kaal als een knikker; geen haar, geen wenkbrauwen, geen kne vel, geen baard, slechts een vormeloze naakte klomp vlees met rode uitwassen. Het ge zicht was donker, bijna violet blauw, uitermate breed. Eén oog leek azuur-blauwig, ter nauwernood gr\js getint, het andere scheen groen, doorflitst met de schijn van gele schild padshuid. Vierkant hoekig waren de zware kaakbeende ren; de vlezige maar bleke lippen toonden bij 't glim lachen een gouden gebit." LITERAIRE KRONIEK Ook mentaal is deze Gog een zwaar geaccentueerd monster. Zijn ware naam moet Goggings hebben geluid. Hij liet zich echter Gog noemen, omdat hij zich aldus omgeven voelde met een bijbels en fabelachtige aureool: Gog, ko ning van Magog. Papini beschouwt hem als ge boortig uit de kruising van een inlandse vrouw uit Hawaï met een onbekende blanke, als een on rustige halve wilde, die zich in Amerika als business-genie had ontpopt en in het bezit was ge komen van de vreselijkste moder ne middelen van productie en vernietiging. „Zijn hersenen, al dus Papini, waren in staat, plot seling, de meest overspannen mo dernismen te overtreffen, maar zijn ziel was dorrer en wreder geworden dan de ziel van zijn voorouders van moederskant. Van oorsprong en roeping dierlijk, wilde hij alle vormen van het cerebraal epicurisme van onze tijd (be)proeven." Gog, geïnteresseerd in de meest gewaagde ideologieën en grenzeloos geperverteerd, kan als'zodanig natuurlijk niet gel den voor het mensentype van onze tijd. Toch meende Papini deze cy nische hyperbool van een ver wilderde beschaving als de in carnatie van een aantal reële mogelijkheden in de mens aan ons te moeten voorhouden. „Er zijn er velen die in onze tijd op Gog lijken", aldus Pa pini. In zijn overdrevenheid, weerspiegelt Gog zekere mo derne tendenzen. Hij is als som van reële mogelijkheden leer rijk en openbarend om twee redenen: „Ten eerste omdat zijn rijk dom hem in staat heeft ge steld ongestraft een menigte dwaze of misdadige uitspat tingen te voltrekken, terwijl andere mensen zich met de schijn van dat alles in hun dromen tevreden moeten stel len; en ten tweede omdat de oprechtheid van de oermens in hem er toe leidt, dat hij zonder schaamte zijn meest weerzinwekkende fantasterijen belijdt, zelfs die welke ande ren verzwijgen en niet eens aan zichzelf durven beken nen" Op de wijze der oude roman tici doet Papini zich voor als de bezorger van Gog's geheime geschriften. Toen zijn eerste bundel geschriften in 1930 uit kwam, gaf Papini er eenvoudig de naam „Gog" aan. Nu er on langs een vervolg op is ver schenen, zijn beide werken in het Nederlands uitgebracht als geregeld van omvang te doen veranderen, tracht men de ademhaling in stand te houden. Het lichaam van het slachtoffer bevindt zich daartoe in een her metisch afgesloten ruimte, ter wijl het hoofd buiten deze ruim te blijft. Door de druk in de ijzeren long te verminderen, zal de borstkas uitzetten, waardoor frisse lucht op de normale weg via de neus naar de longen wordt gevoerd. Wordt de druk daarna weer vergroot, dan wordt de borstkas als het ware samengeperst, waardoor de ge bruikte lucht de longen weer via de neus verlaat. Op deze wijze kan de ademhaling in stand worden gehouden. Het is dus niet zo, dat de ijze ren long een bestrijdingsmiddel van kinderverlamming is, maar bepaalde gevolgen van deze kwaadaardige ziekte kunnen er wel en dikwijls met veel succes mee worden bestreden. In 1939 stelde Philips een aan tal ijzeren longen ter beschik king van ziekenhuizen. De re sultaten, die daarmede werden bereikt, waren in alle opzichten verheugend en artsen en speci alisten in ons land konden er varing opdoen met dit apparaat. Hierbij kwam wel duidelijk naar voren, dat het aanbeveling ver dient een behandeling met dit ademhalingsinstrument niet tot het laatste ogenblik uit *3 stel len, doch integendeel, zodra zich de allereerste verschijnselen van verlamming van de ademha lingsorganen voordoen, de pa tiënt onmiddellijk in de ijzeren long te plaatsen. De tegenwoordige ijzeren long. die als de vrucht van een inten sieve samenwerking tussen me dici en technici kan worden be schouwd, voldoet aan zeer hoge eisen en verdient mede als zo danig belangstelling. HOGE EISEN De ervaring, die werd opge daan met de fabricage van an dere medische apparaten, zoals in het bijzonder Röntgentoestel len, vormde een hechte en zelfs noodzakelijke grondslag voor de productie van ijzeren longen, die uiteraard aan zeer hoge eisen van kwaliteit dienen te voldoen. De ijzeren long. die in de Phi lips laboratoria werd ontwik keld is een geheel uit stalen platen gelast apparaat. Bij het ontwerp is men er van uitge gaan, dat de patiënt alle zorgen dient te krijgen die hem toeko men en in tegenstelling tot an dere respiratoren is het geheel dan ook zó ontworpen, dat zich „Het rode boek van Gog" en „Het zwarte boek van Gog" Was het Rode Boek een sa- tyre op de cultuurloosheid van de gecivilliseerde heiden van on ze eeuw, het Zwarte Boek is dat eens te meer. Verscheidene van Gog's denkbeelden uit 1930, welke men toen voor tè erg hield, zijn sindsdien in praktijk gebracht. Papini's Rode Boek van Gog, thans herlezen, is er aanzienlijk actueler door ge worden en ipso facto wil men nu de verschrikkingen uit het Zwarte Boek ook wel voor mo gelijk houden. Wij hebben intussen met méér profetische beschrijvers van huiveringwekkende machtsdro men binnen de menselijke zijns- sfeer kennis gemaakt en wij hebben in de recente bescha vingsgeschiedenis leren onder vinden welk een latente per versiteiten er achter het door fatsoen, Kerk en maatschappij ingetoomde gedrag van de bur ger op gelding liggen te wach ten, welk een behoefte aan sen satie ons onderstroomt en welk een vernietigingsdrang zich in de plotseling tot heersen in staat gestelde slaaf van nature kan baanbreken. Papini schildert ons Gog als een mengeling van menselijkheid en onmenselijkheid, van decaden tie en barbarij, van zelfbewust zijn en doelverlorenheid, van wetenschappelijke gewetenloos heid en primitief beleven. Bij het horen van het bericht over de overstromingsramp zou Gog als volgt hebben kunnen rea geren: ,,De radioberichten over de waters nood in Holland hebben mij niet minder geschokt dan anderen en ik heb er onmiddellijk een flink bedrag voor over gehad. Inderdaad, zo iets is geld waard. Wat. elke kunstmatig teweeg gebrachte prikkel sinds lang niet meer vermocht namelijk mij een ogenblik volledig in beslag te nemen, dat heeft de onredelijke natuur in Holland ge presteerd. Omdat het uiteraard niet aangaat daar die natuur erkentelijk voor te zijn, hoewel zjj het bijna klaar had gespeeld mij weer van haar huiveringwekkende en oergodsdien- stige functie in het leven der mensen te overtuigen, zal ik het tégenover- gestelde doenik zal de mensen in staat stellen zich zulk een verdedigings linie tegen de zee te scheppen, dat een dergelijke vloedgolf zich ir. de toe komst nimmer meer als eer. be schamende aanfluiting van moderne beschaving en techniek kan voordoen. Zo'n overstroming is anders buiten gewoon interessant als demonstratie van de taaiheid der mensen Op aller lei manieren, die men niet voor mogelijk zou achten, hebben zü zich in leven weten te houden. Vol be wondering heb ik mij daar een week lang over doen informeren door de pers. Toen ik zelf ben gaan kijken bleek overigens, dat hele stukken van het geteisterde gebied nog droog lagen. Er heeft zich hier eenzelfde over drijving in de berichtgeving voor gedaan als eertijds ten aanzien van Rotterdam na het bombardement. Heel Rotterdam was verwoest, zei men, maar hele wijken stonden 'en staan er nog en in totaal hebben slechts onge veer zevenhonderd mensen er het leven bij ingeschoten. Ook dit aantal stelt de menselijke taaiheid frappant in het licht, want de verwoesting had toch wel zulk een omvang, dat het tienvoudige van dit aantal slachtoffers normaal zou zijn geweest." Het is de glasharde nuchter heid, de schaamteloze eerlijk heid, die ons in de bekentenis sen van Gog het meest ontstelt enhet meest te zeggen kan hebben aangaande het bestaan van Gog op de bodem van elk van ons. Gog is een symbool. Zijn schepper, Papini, heeft hem in het leven geroepen om ons te waarschuwen niet op onszelf te roemen. Als hij hem zonder commentaar aan het woord laat, hoeft dit niet per se misverstan den te wekken wat betreft Pa pini's oordeel over hem. In zijn inleiding zegt hij het trouwens afdoende: „Ik vertoon hem aan de hedendaagse lezer met dezelfde gevoelens waarmee de Spartanen een walgingwekken- de dronkaard aan hun zonen vertoonden". NICO VERHOEVEN behalve de patiënt één of zelfs twee doktoren of verpleegsters in de ijzeren long kunnen op houden. De ijzeren long kan dienen voor de behandeling van één volwassene of twee kinderen, en in noodgevallen kunnen er zelfs twee volwassenen in worden be handeld. Het bed is van spons- rubber en het kan met enkele handgrepen van stand worden veranderd, hetgeen in sommige gevallen noodzakelijk kan zijn. De grote deur vergemakkelijkt het inbrengen van de patiënt. Door middel van een dun, be weeglijk rubbermembraan rond de hals van de zieke, is zijn li chaam in het apparaat afgeslo ten van de omgeving. GEPERFECTIONNEERDE TECHNIEK Het hoofd van de te behan delen persoon rust op een ge makkelijk verstelbare steun, waarboven een spiegel is aan gebracht; de stand hiervan kan van binnenuit worden veran derd. Voor contact met de om geving is dit uiteraard van be lang. Verder bevinden zich in het apparaat vier vensters, twee aan elke kant, terwijl er voorts aan één zijde nog drie armgaten met rubbermanchetten zijn aan gebracht, waardoor het moge lijk is de patiënt te- helpen of de dokter in het apparaat assisten tie te verlenen, zonder dat het daarbij nodig is in het inwendige van het apparaat te komen. Twee lampen zorgen voor de verlichting van het interieur. In de ruimte onder het bed bevindt zich het pompmechanis- me. Een bijzonderheid bij de door Philips geconstrueerde ijzeren long is, dat er twee bal gen zijn. Mocht onverhoopt de in gebruik zijnde balg defect ra ken, dan kan de motor zeer snel op de reservebalg worden om geschakeld. Bij het eventueel uitvallen van de netspanning kan de pomp met weinig inspanning met de hand worden bediend. ZEGENRIJK INSTRUMENT Het apparaat kan worden in gesteld op vijf verschillende ademfreouenties, te weten 16. 20, 24, 28" en 32 per minuut. Ook de druk in de hermetisch van de buitenlucht afgesloten ruimte kan worden geregeld. Alle bestaande technische mo gelijkheden werden uitgebuit om ten eerste een zo doelmatig mogelijk apparaat te vervaardi gen en ten tweede om een zo groot mogelijke gebruikszeker- heid van de ijzeren long te ver krijgen. De resultaten, die men tot op heden met dit zegenrijke instrument wist te bereiken, ge ven uiteraard aanleiding tot vol doening. Voldoening, omdat door toewijding, zorg, ijver en een drachtige samenwerking door specialisten op uiteenlopende terreinen mensenlevens kunnen worden gered. Dat de ijzeren long overigens in strijd tegen de gevolgen van de gevreesde kinderver lamming een belangrijke rol speelt, wordt wel bewezen door de omstandigheid, dat bij ongeveer 20% van alle polio- myelitisgevallen de zenuwen, die de ademhalingsorganen activeren, worden aangetast en dat dank zij de door de techniek geschapen mogelijk heden de kans bestaat, deze slachtoffers in leven te kun nen houden en later dikwijls weer gezond en wel in de sa menleving te doen terugke ren. Giovanni Papini: „Het rode boek van Gog". ..Het zwarte boek van Gog". Vert. door Ellen Russe en Maarten van Nierop. Uitg. Lannoo, Tielt 1952. i Vert. in Nederland: Klemann, Plein 24, Wateringen). OP AVONTUUR? De één-en-twintig-jarige A. P. Hillink, leerling van de ma- chinistenschool en voor hulp verlening werkzaam in het rampgebied, die sinds het be gin van de watersnood niets meer aan zijn ouderlijk huis aan het Noordeinde had laten horen, heeft na het omroep en persbericht van Donderdag waarin om zijn opsporing werd verzocht, tekenen van leven gegeven. Meer nog: hij bevond zich gezond en wel te Oostvoorne.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2