VERANDERING IN SYSTEEM Massale hulpacties voor getroffen gebied Maar praktijk was sterker dan de leer BOB RICHARDS: Botwinnik op zijn best in een partij tegen Goldenov B Waarom Lenstra „buiten' werd gezet Volledig amateurisme is een acuut gevaar Zwitserland heeft grote zorgen „VOX POPULI' NEGATIEF Benj amino Gigli stortte gul Loting in Helsinki VILU Blauwe Gillette Mesjes De Russen van Helsinki Hun beste tijden in 1953 Schagen-Snoek titelgevecht FRANKRIJK-NEDERLAND IN AMSTERDAM? ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 9 door A. W. VERLEGH HET speltype van Lenstra heeft ons langzaam maar zeker tot een frontverandering in het systeem ge dwongen. Wie in de laatste twee jaren de formatie van het Nederlands elftal in het veld goed heeft gadegeslagen, heeft kunnen zien, dat de voorhoede practisch speelde met twee middenvoors (Van Melis of Van Roessel en Lenstra), een zwervende binnenspeler en twee vleugel spelers in min of meer teruggetrokken positie. Zij het node, meende de coach hierin de oplossing gevonden te hebben, waarbij hij echter uit het oog verloor, dat de practijk sterker was dan de leer. Uiteindelijk heeft dit tot een diepgaand meningsverschil geleid tussen hem en ons. TEN einde een prijsgeving van het middenveld helemaal te voorkomen gaf de coach aan de vleugelspelers het advies om na een afgeslagen aanval onmiddel lijk terug te komen en zonodig de kanthalf van de tegenpartij an ders de taak van Lenstra! af te stoppen door naar binnen te ko men. Hiertegen en tegen het spelen met twee middenvoors, want zo was het in de practijk, hadden wij gegronde bezwaren. Immers, er is geen enkele Nederlandse vleugel speler, die de drieledige taak van tijdig opkomen, terugkomen en bovendien nog het afstoppen van een tegenstander in het binnen veld kan opbrengen. Door een te kort. aan voetbalintelligentie werkte dit advies ook nog verwar rend. Practisch kwam het spel van de vleugelspelers hierop neer, dat zij zich vrijwel bepaalde tot een vrij onvruchtbaar spel in terug getrokken positie langs de lijn. Dit had weer tot gevolg, dat het duo Van Melis of Van Roessel en Lenstra te veel in vooruitgescho ven positie in de lucht kwam te hangen, waarop de hele verdedi ging van de tegenstander zich kon concentreren. Radicale verandering HET was na Denemarken, dat we besloten met al dat hin ken op diverse gedachten en met deze verwrongen tactische frontverandering als laatste vondst, radicaal te breken door Lenstra op de vleugel te plaatsen en zodoende te komen tot een consequente uitvoering van het stopper-systeem. Het oogmerk hierbij was, zon der de aanval te verzwakken, de verdediging sterker te maken met twee volledig schakelende bin- nenspelers en toch de mogelijk heid open te houden ten volle van de technische capaciteiten en het spelinzicht van Lenstra te profi teren. Want het is niet zö, dat Lenstra daarbij aan de zijlijn werd vastgeklonken. Hij kon zich op die buitenplaats naar eigen iintiatief en inzicht volkomen uitleven, natuurlijk al tijd met behoud van de onmis bare spreiding voor goed spel in de voorhoede. Velen zullen verwonderd zijn, waarom juist die wedstrijd tegen Denemarken, waarin toch de tan dem „Van RoesselLenstra" zo goed voor de dag kwam, hiertoe de doorslag heeft gegeven. Dit is een kwestie van visie en naar onze mening hebben velen zich op die wedstrijd verkeken. Ontegen zeglijk speelde onze voorhoede in het eerste half uur van deze wedstrijd goed en aantrekkelijk voetbal, doch dit kwam meer door de zwakte van de tegenstander, speciaal in de verdediging, dan door eigen kracht. Want met een toenemend beter verband en een verhoging van het tempo aan Deense zijde, zakte onze voor hoede van lieverlede af, om na de rust er vrijwel niet meer aan te pas te komen. Dit laatste nog wel tegen een ploeg, welke naar goede internationale maatstaf zwak was, hetgeen na afloop Deense officials Radio-reportages De radio-reportages van de wereldkampioenschappen op de schaats zullen wor den verzorgd door Siebe van der Zee op de volgende tijden: Zaterdag: VARA 17.45 18 uur, KRO 19.45—20 uur. Zondag: AVRO sport- revue: 16.30—17 uur, VARA sportjournaal 17.5018,10 uur. ook beaamden. Kort daarna werd dit nog eens bevestigd door het gelijk spel tegen het zwakke Fin land in Helsinki dat acht dagen eerder met 80 van Zweden had verloren en de nederlaag in Kopenhagen tegen Noorwegen. Vanzelfsprekend was het niet te verwachten, dat door de terugkeer naar een meer consequente uit voering van het stopper-systeem aan de teleurstellende resultaten een einde zou komen. Hiervoor is meer nodig in uiteenlopende op zichten. Antwerpen bracht met Lenstra op de vleugel een kleine nederlaag in een slechte wedstrijd aan weerszijden. Huil zonder Lenstra een gelijk spel. Men kan denken over beide wedstrijden zo men wil, maar het opofferende werk overal waar dit nodig was van onze beide binnenspelers bleef niet zonder uitwerking. V erdediging IN Antwerpen bleef onze ver dediging daardoor meer dan anders gesloten, waardoor de Bel gische voorhoede niet tot ont plooiing en nauwelijks tot twee doelpunten kon komen. In Huil hielpen zij een wanke lende verdediging. in het bijzon der Biesbrouck en Wiertz, staande HET is niet zozeer de inspiratie het toverwoord voor 't spel van Lenstra Waarop de meeste ver maarde clubs drijven, maar de studie. Voor ons wil dit onder meer zeggen een consequente uitvoering van een sys teem. houden tegen een Engelse ploeg, welke in volmaakte prof-stijl speelde, een klasse beter dan ooit een Engelse amateurploeg in ons land heeft gespeeld en heel wat sterker dan de Deense ploeg in Kopenhagen. Hiermede willen we geenszins zeggen, dat er geen wensen meer overblijven, vooral ten aanzien van meer kwaliteit in het aanvalsspel. Meer dan genoeg, doch dit is weer een ander pro bleem. Dit ligt voor ons echter niet met Lenstra op de binnenplaats. Niettegenstaande al zijn techni sche kwaliteiten moet men ook van hem afwachten, wat hij presteert. Dit kan veel, maar ook weinig zijn, vooral wanneer hij, zoals het vorig jaar in Antwerpen wordt geschaduwd of zoals de laatste keer snel en hard op hem wordt ingekomen. Het is niet zo zeer de inspiratie het toverwoord voor het spel van Lenstra waarop de meest vermaarde clubs drijven, maar op studie. Dit is geen uitspraak van ons, maar van de vroegere inter nationale Belgische doelverdedi- ger en huidige trainer van Union St. Gilloise, Van de Wefjer, waar aan men zich niettemin spiegelen kan. Voor ons wil dit onder meer zeggen een consequente uitvoe ring van een systeem, wat van zelfsprekend een tactische aanpas sing is in onderdelen tijdens de wedstrijd en inspiratie niet uit. sluit. DE Olympische kampioen polsstokhoogspringen, de Ameri kaan Bob Richards, heeft kortgeleden een merkwaardige uitspraak gedaan over de amateurbepalingen. Hij zei onder meer, dat de Olympische Spelen te Helsinki het Internationaal Olympisch Comité duidelijk moesten hebben gemaakt, dat voortgaan op de oude weg de grootst denkbare huichelarij was. Iedereen weet, dat aan deze Spelen vele sportbeoefenaren meededen, die geen amateurs waren. Een situatie die, wanneer hier niets tegen gebeurt, alleen maar tot resultaat zal hebben, dat steeds meer landen de bestaande regels zullen negeren. Een ontwikkeling, die niet in het belang van de Olympische Spelen is. Maar zoals een volledig professio nalisme de ondergang van de sport beoefening is, betekent ook het vol ledig amateurisme een acuut gevaar. Hoe denkt men in de toekomst de jeugd voor de topsport te interesseren, indien hier niets tegenover staat? Idealisme behoort bij de sport, zoal.» het behoort bij muziek en alle mense lijke uitingen. Ik ben prediker geworden uit idea lisme, maar ik had dit beroep niet ge kozen, wanneer ik niet zeker was geweest, dat ik er mijn brood voor mijn gezin en mij mee kon verdienen. Het is niet onbillijk, dat een crack sportman een kleine vergoeding krijgt voor de tijd, die hij aan sport besteedt en zeker in de takken van sport, waar in de sportbeoefenaar duizenden uren moet oefenen om aan de top te komen. Wanneer ik voor elk trainingsuur het uurloon van een arbeider had gekre gen, was ik 6000 rijker geweest. Geen kleinigheid, die het waard maakt ook het standpunt van de beoefenaar eens te overdenken. ORGANISATIE WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL TIET pad van de heren Thommen c.s., de voormannen van de Zwitserse Voetbal- en Athletiek Bond, gaat niet over rozen. De inschrijving voor het wereldkam pioenschap voetbal, dat het volgende jaar in Alpenland zal worden verwerkt, mag. met 40 deelnemende landen dan op bevredigende wijze zijn afgesloten, het heeft met de regeling der wedstrijden zelf nog heel wat voeten in de aarde. In Bazel zowel als in Zürich liep men met plannen rond, een groot, ja zelfs groots stadion te bouwen, en het lag in de bedoe ling, deze moderne sportbouw- werken tegen het voorjaar van 1954 gereed te hebben. Maar er waren millioenen harde Zwitserse franken mee gemoeid en het kwam daarom tot een algemene stemming in beide kantons met als inzet de vraag, of de besteding van dergelijke kapitale sommen wel verant woord mocht heten. En thans,, nu de „vox populi" gesproken heeft, staat de Zwitserse voet balwereld met lege handen. In beide steden was de uitpsraak negatief. Uiteraard is voetbal in Zwitserland niet zo buitenge woon populair als in de omrin gende landen en dan.... kwa men bij deze stemmingen poli tieke en ook clubfactoren in het geding, die ten slotte de grootse Zwitserse bijdrage voor Rampenfonds DEN HAAG. 13 Fcbr. Naar de K.N.V.B. meedeelt heeft de Zwitserse voetbal en athletiek bond een bedrag van 10.000 Zwitserse francs (8800 gal den) overgemaakt aan het Zwitserse Rode Kruis ten bate van de slacht offers der overstromingen in Neder land, Engeland en België. Afgelaste wedstrijden ZATERDAG ]4 FEBRUARI VOETBAL: KNVB-afdelingen Zwol le. Gelderland. Gouda, Drente, Arn hem, Twente. Friesland, Utrecht, Am sterdam. Leiden, Rotterdam. KORFBAL: alle wedstrijden Chris telijke Korfbal Bond. ZONDAG 15 FEBRUARI VOETBAL: KNVB-af deling Twente, Friesland HANDBAL: alle wedstrijden var afdelingen en district Ooit. ITALIANEN HERINNEREN ZICH DE RAMP VAN DE PO-VLAKTE. In de gesprekken komt voetbal op de tweede plaats sE DOOR ANDRÉ ROOSENBURG ERWIJL wij, in Italië levende Nederlanders, nog met diepe verslagenheid steeds maar weer de berichten over de ramp in het Z.W. van ons land beluisterden en ontroerd werden door de realistische reportages uit het rampgebied, werd er gebeld. Voor de deur stond een auto klaar om mij met spoed naar het gebouw van de RA(dio) I(taliana) te brengen. Daar. werd ik in de gelegen heid gesteld om in dezelfde uitzending met Fausto Coppi, het wielerfcnomcen, Moro, de doelman van het Italiaanse elftal en Faas Wilkes, dc andere in Italië woonachtige Ne derlandse voetbalprof, een oproep tot hulp te richten aan de gehele Italiaanse sportwereld. gons vo] goederen, enige vliegtui gen enz. En waarom juist alles aan ons landje en naar verhouding een krats aan Engeland en Bel gië? Wel, de overstroming van de Po ligt de Italianen nog fris in bet geheugen en daar het toen speciaal de Nederlanders waren, .UU, A'?„zlfS va" Lun b=jte 4)4* bijdragen en momenteel is reeds «en en met hun 10 millioen m- een bedrag van over de 400 dui zend gulden binnen, De Fiat gaf alleen al 90 duizend gulden en de beroemde zanger Benjamino Gigli een millioen lirss als eerste storting in een door musici voor Holland gesticht fonds. Bovendien deed deze zan ger het sympathieke aanbod, in Nederland, België en Engeland concerten te geven, waarvan de opbrengst geheel aan de slacht offers ten goede zou komen. De Italiaanse regering gaf 200 millioen lire (1 millioen is onge veer 6000 gulden), alsmede wa- rWEE Russische schaatsenrijders\ vandaag en morgen in de Finse te Helsinki in training voor de hoofdstad worden gehouden, wereldkampioenschappen, die] Links: Valentin Chaikinrechts. Vladimir Proshin. woners verreweg het meeste brachten, worden nu de spaarpot jes op de kop gezet en wordt alles met dubbele rente teruggegeven van harte. De telefoon staat niet stil en regelmatig blijken het mensen, die speciaal aan Holland willen geven, waarna dan natuurlijk het adres van ons gezantschap in Rome wordt opgegeven. Hollanders in actie Een week lang zijn al enige in Florence verblijvende Nederlan ders doende om een collecte te organiseren bij de op 15 dezer te houden voetbalwedstrijd Fioren- tina—Udinese. Toestemming verkrijgen van het bestuur der vereniging, de plaat selijke autoriteiten, het vervaardi gen van spandoeken en Neder landse vlaggen, het reclame ma ken bij de plaatselijke pers enz. enz. vereisen onnoemelijk veel tijd maar wat geeft het als met de op brengst, welke in de duizenden zal lopen, weer enige gezinnen ge holpen kunnen worden? Wie ziet dan op tijd, op nachtwerk en on telbare teleurstellingen, welke overwonnen dienen te worden? Bij al het leed in Nederland en ook in België en Engeland ver zinken zelfs buitengewone gebeur tenissen in de Italiaanse voetbal competitie in het niet en dat wil voor een Zuiderling heel wat zeg gen. Goed, er wordt wel even na gepraat over de eerste nederlaag, welke Inter dit seizoen moest slik ken en nog wel met 31 op eigen veld tegen Torino. Faas op dreef Faas Wilkes was als midvoor een groot succes en juist hij gaf de stoot tot de nederlaag vari zijn oude club door een 10 achter stand ongedaan te maken en met kundig spel zijn teamgenoten in de gelegenheid te stellen nog 2 doelpunten te maken. Voor Inter maakt het niet veel verschil uit. omdat ook Juventus en Milan een Kunt verspeelden. Fiorentina aaide wederom de volle winst binnen en maakte op de ranglijst een flinke sprong naar boven. En ten slotte maakte de Totocalcia deze week weer vier nieuwe mil- lionnairs. door aan ieder 54 mil lioen uit te keren voor dertien goed geraden resultaten, maar toch uiteindelijk.komt het ge sprek steeds weer op de „water ramp Holland". De competitie is er hier niet om stilgelegd en voor vele gezinnen zal dat weer uitkomst betekenen, mits het publiek zich wederom echt op zijn Italiaans gedraagt en naast de fluitconcerten tegen de spelers in het veld van zijn on tegenzeggelijk op de rechte plaats zittende goede hart blijk geeft door ruim, heel ruim aan de col lecten te schenken. Toen. kon pas Ossi Blomqvist overgaan tot het bekend maken van de indeling van de rijders over de vier groepen, zoals dat door de landen zelf bij een Euro pees en een wereldkampioen schap kan worden opgegeven. Op de 500 meter trokken Van der Voort, Broekman en Maarse tegen drie Zweden. Alleen Huis- les lootte in de voorlaatste serie tegen een vertegenwoordiger van een ander land, de Rus Saharov. Van der Voort zal Zaterdagavond de wereldkampioenschappen ope nen in de eerste serie op de 500 meter tegen Sigge Ericsson en Kees Broekman krijgt Carl Eric Asplund tegenover zich, die, won derlijk toeval, ook op de 5000 me ter tegen de Europese kampioen zal starten. Het resultaat der loting was: 500 meter: le serie: Ericsson (Zwe den)Van der Voort (Ned1.), 2e serie Cho Yoon (Korea)Tsjaikin (Rusl.) 3e serie- Offemberger (Oostenr.)Hol- well (G.B.), 4e serie: Haugli (Noorw Salonen (Finl.), 5e serie: Loerine (Horig)Shilkov (Rusl.), 6e serie: Pajor (Zweden)Maarse (Ned.), 7e serie: Nic Stene (Noorw.)Lee (Ko rea), 8e serie: Parkkinen (Finl.) Manmsbartih (Oostenr 9e serie Broekman (Ned.)Asplumd (Zwedeni. 10e serie: Finn Hodit (Noorw.) Gontsjarenko (Rusl,), 11e serie: Me- renyi (Honig.)Saiomaa (Firol.), 12e serie: Martinsen (Noorw)Lamtmio (Finl.), 13e serie: Huiskos (Ned.) Saharov (Rusl.), I4e. serie: Dahlberg Zweden 5000 meter: le serie: Offenberger Pajor, 2e serie; ChoVan der Voort, 3e serie: HaugliSaiomaa, 4e serie; GontsjarenikoMerenyi, 5e serie: Huiskes—Hohvell, 6e serie: Martin- senShilkov, 7e serie. Ericsson Loerine. 8e serie: ParkkinenManns- barth. 9e serie: AsplundBroekman, 10e serie: SaharovLamrnio. lie se rie: Nie SteneLee, 12e serie: Salo nenMaarse, 13e serie: Finn Hodt— Tsjaikin, 14e serie: Dahlberg. Het ideale paar U scheert zich nog gemakkelijker, beter en sneller als U de extra scherpe Gillette mesjes in een Gillette schcerapparaat gebruikt. Want ook die vormen een ideaal paar! Zij garanderen dat U zicb elke morgen snel en perfect scheert. 'N GILLETTE SCHEEKAPPARA AT EN Blue Gillette Thin Gillette ZIJ BEHOREN BU ELKAAR E 0.75 per 5 Eert „goeie morgen" begint met GilletteI plannen naar het rijk der sprookjes hebben verwezen. Actie Tenzij de sportwereld zélf alsnog klaarspeelt, wat langs officiële weg intussen onmoge lijk is gebleken. In Bazel is een actie in deze richting reeds gaande en men verwacht, dat Zürich zich even min onbetuigd zal laten. In het andere geval zal zo verwacht men het leeuwendeel van de grote en beslissende ontmoe tingen in de hoofdstad Bern moeten worden georganiseerd en zullen op behoorlijk grote velden van Lausanne, Lugano en enkele andere centra de wedstrijden van kleinere allure worden gehouden. Dat de Zwitsers er prijs op stellen, dit wereldkampioen schap geheel binnen hun eigen grenzen af te werken, staat wel vast. Vooral in verband met de moeilijkheden over de stadions in Zürich en Bazel heeft men de laatste tijd vooral in Zuid- Duitsland proefballonnen opge laten om bepaalde wedstrijden op daar gelegen grote terreinen Augsburg, Stuttgart, Mün- chen te organiseren, doch deze suggesties zijn van Zwit serse zijde voortdurend catego risch tegengesproken. Indeling Op 15 dezer zal in de organi satie van dit wereldkampioen schap een nieuwe fase worden bereikt. Op die dag zal de FIFA in Montana (Wallis) de groepen vormen, waaruit via de voor ronden de definitieve deelne mers zullen ontstaan. Bekend is, dat Uruguay als titelhouder- 1950 in elk geval is geplaatst, evenals het organiserende land, doch overigens zullen er diverse puzzles moeten worden opge lost. De Oostenrijkers hebben al te kennen gegeven, er weinig voor te gevoelen, het reeds di rect te moeten opnemen tegen sterke rivalen als Hongarije en Joegoslavië, en ook Zwitserland zelf heeft er financieel ge zien weinig belang bij, at tractieve buurstaten als de We ners, de Italianen 'of de Duit sera meteen al te zien uitge-' schakeld. Internationaal wordt het be treurd, dat een sterk Zuidame- rfkaans land als Argentinië niet inschreef en dat ook de Russen niet van de partij zullen zijn. doch afgezien hiervan mag toch stellig van een buitengewoon sterk bezet tournooi worden gesproken. Tennisploeg Zuïcl-Afrika JOHANNESBURG, 12 Febr. Voor de ploeg die de kansen van Zuid-Afri- Ica in de Davis Cup competitie zal ver dedigen zijn aangewezen Russell Sey mour, Jan Vermaak. Bryan Woodroffe en .Tohan Kupfer Burger. Zuid-Afrika speelt in de eerste ron de van de Europese zone tegen Monaco. OTWINN1K is Russisch schaakkampioen gewor den. De beslissings match om de titel tegen Taimanov heeft hij gewonnen met 3Vz2V2 punt. Taima nov, Botwinnik's persoonlijke leerling, is er nog niet in ge slaagd zijn leermeester te overvleugelen. Geen schaakliteratuur Tot onze spijt kunnen wij onze lezers geen partij aanbieden uit de tweekamp BotwinnikTaima nov. Tijdens de voorbereidingen van ongeveer een jaar geleden voor Helsinki hebben de Russen een soort exportverbod uitgevaar digd en sedertdien komt Russi sche schaakliteratuur slechts druppelsgewijze binnen. Wel staat er een klein aantal partijen tot onze beschikking uit het tournooi, waarin Botwfnnik en Taimanov gelijk eindigden. De keuze viel daarbij op Botwinnik Goldenov, welke partij in ieder geval deze verdienste bezit, dat we de wereldkampioen op zijn best te zien krijgen. Engelse opening 1. c2c4, e7— e6. 2. g2—g3. d7—d5. Lfl12. döXc-4. 4 Ddl—a4t. Dd8 d7. In dit soort stellingen wordt mee 4Pbd7 gespeeld. Zwart stuurl hier aan op c7cö benevens Pb8c6: ongetwijfeld een veel actievere op bouw. doch zijn streven wordt door kruist door Botwinniks grootmeester- lijke openingsbehandeling. 5. Da4Xc4, c7—cö. 6. Pbla3, Pb8 c6. 7. Dc4b5! zet niet diep strategische be doelingen, die zo dadelijk duidelijker aan het licht zullen treden. 7. a7a6. Na 7Pd4 8. Dd7:fKd7: (8. Ld7: 9. Lb79. e3 zou zv hebben te kampen met het euvel in gederocheerde koning. 8. Lg2 X c6, b7 X c6. Zwart mocht niet 8ab5:? spe len wegens 9. Lb5:l en wit houdt een pion meer. 9. Db5a4. De openingsphase is achter de rug Tsjaikin Shilkov Gontsjarenko Saharov 500 m. 43.4 44.2 44.3 44.4 1500 m. 2.19.1 2.14.2 2.18.2 2.29.- 5000 m. 8.36.6 8.14.9 8.29.- 8.41.- 10.000 m. 18.01.2 17.27.7 17.27.3 18.20.- en het is duidelük, dat Botwinnik er in geslaagd is de partij zijn stempel op te drukken. Het pionnencomplex a6, c6, cö betekent een organische verzwakking van de zwarte positie, waartegenover het loperpaar niet vol doende gewicht in de schaal vermag te werpen. Het uitbuiten van wit's strategisch voordeel is echter lang geen eenvoudige zaak en het is dan ook een genot te zien, hoe Botwinnik te werk gaat, 9Ta8b8. 10. Pglf3, f7 f6. 11. d2d3, Pg8e7. 12. Pa3—c4. e6—e5. 13. Leld2, Pe7d5. 14. Ld2 a5. Lf8e7. 15. e2—e4l Juist op het ogenblik, dat zwart al thans scheen te gaan mogen hopen op een stevige centrumpositie, confron teert Botwinnik zijn tegenstander met een moeilijke beslissing. Waarheen moet. zich diens paard begeven? 15Pd5—b4. Goldenov besluit het pad der spe culatie te betreden en men kan hem geen ongelijk geven. Wel heeft zijn paard ingeval van a2a3 geen veld van terugtocht meer. maar 15 Pc7 zou na 16. Lc7;. Dc7: 17 h3 be nevens 18. 0-0-0 een stelling doen ont staan, waarin zwart nog slechts lijd zaam kan toezien. 16. 0-0-0, Dd7g4. °P,16- Pd3:f volgt 17. Kc2 met paardvangst; een wending, die wit trouwens ook zelf dreigde in te leiden door 17. a3. 17. Pf3—el, Lc8—<17. 18. a2—a3, Pb 4dol Zwart speelt zeer inventief op com plicaties. Dank zij zijn vorige zet zou hij na 19. edö: met 19cd5: het stuk heroveren. Het amusante van het geval is echter, dat het zwarte paard ook van dö uit niet naar elders kan springen! 19. Da4c2, Tb8b5. 20. f2f3. Hier kon wit het paard inderdaad slaan: 20. cd5:, cd5: 21. Pe3! en de zwarte dame staat aangevallen, zodat wit in staat is zijn loper in veiligheid te brengen. Doch met 21De6. 23. Ld2, 00 benevens 24. Tfb8 kan zwart aardig in troebel water vis- ?en en zulks is niet naar de smaak van Botwinnik, die liever zelf de la kens uitdeelt. 2220Th{i:;iDg4~e6' 21' PeI~S2. O-0. ,oflaiT- op A5 lin°8 steeds m°gelijk (2_. cdo: cd5: 23. a4!). doch Botwin nik wil niet afhankelijk zijn van een toevalligheid als 23. a4 en gaat rustig voort met het mobiliseren van nieuwe troepen. 22Tf8b8. 23. f3—f4. Le7— f8. 24. f4Xea. f6Xe5. 25. e4xd5 Eerst thans is het ogenblik geheel rijp! 25c6 x d5. 26. Pg2—f4, De6— h6. 27. TelxeS, d5xc4. 23. Te5—h5! Botwinnik's groots opgezette strate gie culmineert nu in een snel beslis sende koningsaanval. Een bijzonder trekje in de onderhavige stelling is, dat al naar gelang zwarts verdedi gingsmaatregelen de witte dame in de strijd ingrijpt óf langs de diago naal c2h7 ót langs de diaconaal c4g8, 28Dh6—f3. Op 26Dc6 volgt 29. Dc4:t. Kh8 30. Df7! en de zwarte 'stelling stort spoedig ineen De tekstzet dient om 29 Dc4.f te kunnen beantwoor den met 29 Df7. 29, La5—e3 Df6—f7. 30, d3 X c4 g7—g6. 31. Tdl Xd71 Wit speelt het slot al bijzonder (Advertentie) AMSTERDAM, dagavond 18 Fcbrv lohal te Amsterdam de lang wachte ontmoeting plaats vinden tus sen Willy Schagen. kampioen in het halfzwaargewieht. en zijn uitdager Wim Snoek. Beide boksers hebben een uitstekende staat van dienst, zo dat een fraai duel kan worden ver wacht. Als tweede belangrijke partij staat op het programma de ontmoeting tus sen de Amerikaanse negerbokser Charles Anglee'en de Duitser Henne, een veelbelovende halfzwaargewieht. Twee andere gevechten, die de aan dacht zullen trekken, zijn de partijen van Jan Hagenaar tegen Paul Cho- mutoksi en Henk Klok tegen Her mann Levandosky. beiden landgeno ten van Henne. Het programma wordt aangevuld met een tweetal amateur- partijen tussen Theo Baars-Kouwijzer en P. KlijsenSantilhano Zestien jengdploegen in Fifa-lonrnooi BRUSSEL, 13 Febr. Voor het Fifa-jeugd tournooi, dat naar nader is bepaald van 31 Maart—6 April (twee rustdagen) gehouden zal worden, is het aantal deelnemende landen geste gen tot zestien. Het zijn België. Nc- deriand. Frankrijk. Oostenrijk, N.- Ierland. Ierse Vrijstaat. Luxemburg, Turkije Engeland, Spanje, Saarland, Hongarije, Zwitserland, Z.-Slavië, West-Duitsland en Argentinië. De wedstrijden van de eerste ron de zullen waarschijnlijk voor een deel puiten Brussel worden gespeeld, om. in Vervlers, Luik en Mons. De finale heeft plaats in het Heysel-stadion. TENNIS: Franse indoorlitels PARIJS, 13 Febr. Budge Patty (V.S.) heeft In de halve finales heren enkelspel van de internationale kam pioenschappen van Frankrijk op over dekte banen dc Deen Kurt Nielsen met 14—12, 3, 62 Uitgeschakeld. In de halve finales dames enkelspel won Susan Patridge (G.-B van de Frangaise Ginette Bucaille met 62, Ann Shilcock (G.-B.) en Marcel Ber nard (Fr.) sloegen het Zweedse paar Mata en Ake Eliaesson met 64. 7o in de kwart finales van het gemengd dubbelspel. 21 Maart: Zd.-Nederland tegen de Zwaluwen TILBURG, 13 Febr. Met het oog op de ontmoeting Luxemburg —Zuid-Nederland, Zondag 29 Mrt. a.s. in de hoofdstad van het Groot hertogdom. zal het Zuidneder lands elftal 21 Maart a s. op het NAC-terrein te Breda een oefen wedstrijd spelen tegen een Zwa- luwenploeg. MARKTBERICHTEN f 2.40—2.80; 125 f 2.or - f 2 w.o. 27 stieren Koeien te kwal. t 2.502 59: 3e 95; 2i 10—2.49 pi kalfkoelen graskalveren: pinken f 350- 24 pinken 600: graskalveren I tere kalveren f 2536; 544 veile weide- scnapen en lammeren f 60—105 304 vette varkens oude f 1.501.60; vette biggen f 1 70—1.75; zouters f 1.74—1 77 per kg lev gew.; 225 biggen en lopers, biggen f 3045: lopers f 4680 8 bokken en geiten geen notering, 28 paarden f 450 950 per stuk. ZWOLLE. 13 Fcbr. Vee: Prijzen per ersgekalfde -900, Wit: M. Botwinnik hardhandig, Ieder stuk. dat zwart bij de verdediging zou kunnen benutten, wordt van het bord geofferd. 31Df7 x d7. 32. Pf4Xs6! Tb5— b6. 33. Pg6xf8, Kg8xf8. 34 Th5xh7, Dd7—g4. Met 34De6 kon zwart iets langer weerstand bieden. Wit kan dan o.a. winnen door 35. Df2f. Ke8. 36. Dc5: enz, 35. Dc2f2t. Zwart gaf het op, daar zijn koning in een paar zetten mat loopt. iwccii i guste voduwi f 500700, voorjaarskalvende koeien t 700890, plnkstieren 550700 325, 1479 nucht. kalv f 3244. 44 vette pinken f 350550, 115 fokkalveren f 180 schapen f 90125. lammeren f 60loo, 617 biggen. 6 a 10 weken f 34—45. 14 weken 4365. drachtige varkens f 230 —300, Per kilo: vette koeien en ossen f 2 302.80, vette stieren f 2 402 69. vette kalveren f 22.60, 103 vette varkens f 1.56—1.75, alles aan bouten. LEIDEN 13 Febr Vee Aanvoer totaal 1314 stuks Prijzen: 6 slachtstleren 8001050 per stuk; f 2.30—2 65 sch gew; 30 melkkoeien f 8251175; 150 vette koeien f 850—1100 per st l 2 20 2.95 schoon gew.; 92 vare koelen I 550 —825 11 vette kalveren f 190—380 per St.: 1 90—2 80 levend gew 208 nucht. kalveren f 4050 p st f 0 901 lev gew.: 50 vette schapen f 90125; 748 vette lammeren f 75105; 6 geiten t 15 ALKMAAR 13 Febr. Kaas Aan voer: 1 stapel Wicht 550 kg f 1 tering fabriekskaas t z per Kg. Hanuei zeer vlug LEIDEN. 13 Febr Kaas PrUzen: Goudse 1e kwal. f 2.292 32. Ze kwal. f 2 252 28. Aangevoerde partlien Goudse. Handel goed LEEUWARDEN, 13 Febr. K a a PrUzen- Goudse volvet f 2.142,15, Edammer 40+ 22 01, oroodkaas 40 22 01 per kg, Stemming goed. Eieren: Aan- f 14.25—15.25 LEEUWARDEN, 13 Febr. Granen Zaden. Prijzen: Witte tarwe f 25— 26.60 rode tarwe f 2526.60. wintergerst 2628.75. zomergerst 2832.25, witte haver 2123, kleine groene erwten f 4551 per 100 kg Stemming kalm LEEUWARDEN 13 Febr. Klei-aard- appalcn f 11,50 per 100 kg franco leve ring laadplaaten ROTTERDAM. 13 Febr. Ver v a. Katoenh. Mom not. loco R'dam excl. t middling. PARIJS, 13 Febr. Irt verband met een suggestie van Nederland se zijde om de door de Franse voetbalfederatie ten bate van de noodgebieden voorgestelde lan- denwedstrijd FrankrijkNeder land in Nederland te doen spelen In plaats van te Parijs heeft de heer Henri Delaunay secretaris generaal van ae Franse federatie, verklaard dat zulks wat Frankrijk betreft zeer wel mogelijk zou zijn. Noch het bestuur van de Federa tie, noch de keuzecommissie, noch de clubs die spelers zouden moe ten afstaan, hebben hiertegen be zwaar. Ongetwijfeld zou cle recette te Amsterdam hoger worden dan te Parijs, waar men, zo verklaarde de heer Delaunay, op niet meer dan 12 millioen francs (ongeveer 125.000 gulden) mag hopen. Een definitief besluit zal pas genomen kunnen worden nadat het bestuur van de KNVB, dat dezer dagen vergadert, zich met gedetailleerde voorstellen tot de Franse federatie zal hebben ge wend. Men houdt in Frankrijk nog al tijd rekening met de 12e Maart als dag voor deze ontmoeting. Mocht het niet mogelijk zijn, om welke reden dan ook, een officiële landenwedstrijd te organiseren, dan zou de Franse federatie trach ten op 12 Maart te Parijs een match te laten spelen tussen een Franse selectieploeg en een elftal van buiten Nederland werkzame Nederlandse profs. Timmermans zou zich met de samenstelling van dit Nederland se beroepselftal belasten en hier voor ook een beroep doen op De Munck, die voor een Duitse en op Wilkes die voor een Italiaanse ploeg uitkomt. Kampioenschap bandstoten DEN HAAG. 13 Febr. in de bil jart academie du Corbeau hebben van middag Metz (titelhouder), v. d. Pol, Eichelsheim en Sweering de strijd aangebonden om het kampioenschap hoofdklasse bandstoten en de eer om half Maart Nederland in Valencia te mogen vertegenwoordigen in het Euro pees kampioenschap. Er wordt in dub- belrooster gespeeld om 150 carambo les. De uitslagen luidei v d. Pol 1 Sweering 1 Metz 1 Eichelsheim 20 2.58 133 58 14 2.29 150 41 30 3,66 133 41 14 3.C4

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5