„Alleen het verhaal van de kapitein t Elizabethsvloed kostte 100.000 mensen 't leven j Roofoverval met een j sigarenaansteker j Wild-romantische geschiedenis i de JACHT opdeJ^ PRIMEUR Kleding Modeshow voor Rampenfonds Dit voorjaar brengt kleine hoedjes Dc Rare oude heer I door Jan P. Strijbos vy 6 DE TELEGRAAF ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 ®i4j,i\ Dooa^ PW.WNKWOF- BIJ HET UITBREKEN van de eerste wereldoorlog had zich in Amsterdam ge vestigd een correspondent van het grote Engelse dag-; blad „The Times": mr. Phi-' lip Brain, een rijzige Engels man met het voorkomen van een diplomaat. De man was vergezeld van een eigen secre taresse en dat imponeerde ons danig. Hij had zich de medewerking verzekerd van „De Telegraaf' en zo kwam het dat wij nauwer met deze gentleman in aanraking kwa men. Vaak kregen wij op dracht hem in te lichten wan neer wij toevallig nieuws hadden, dat hem kon inte resseren. Hij was een waardige vertegen woordiger van de nobele Engelse natie: stoer, fier en onverzette lijk, trots op het feit, dat hij En gelsman was en zich steeds be wust, dat hij de edele traditie van „The Times" hoog moest houden. De man leefde uitslui- EEN BRITS JOVRNA"1 LIST geeft mij een wijze J|| I levensles, die ik Ier harte I" heb genomen: Only captain's story"! tend voor zijn krant. Toen ik hem eens vroeg of hij getrouwd was, luidde zijn antwoord: „Ik ben getrouwd met de „Times". Een journalist moet niet trouwen, want dat belet hem zijn volle aandacht te wijden aan zijn taak." DANKBAARHEID IK HAD het voorrecht vriend schappelijke relaties met deze bij zondere journalist te mogen on derhouden. Mijn grote bewonde ring ging uit naar het feit, dat mr. Philip Brain slechts één levensdoel voor ogen had: zijn blad op de beste wijze te dienen. En schier onuitputtelijk was zijn dankbaarheid voor degene, die hem behulpzaam was bij zijn vlerk of hem een geringe dienst bewees. Even vóór ik werd overge plaatst naar Rotterdam had de fameuze zeeslag bij het Skagerrak plaats, de enige krachtmeting tus sen de Britse en de Duitse vloot in de eerste wereldoorlog. Zodra de eerste berichten daarvan bij ons blad binnenkwamen, werden de verslaggevers uitgezonden naar IJmuiden, Hoek van Holland en Den Helder, omdat zeer terecht vermoed werd, dat in deze Ne derlandse havenplaatsen wel zee lieden zouden binnenkomen, die van deze ontmoeting van de vlo ten tussen Jutland en Noorwegen getuige waren geweest. matroos was, die op het ogen blik, dat het schip in gevaar ver keerde als roerganger had gefun geerd, zodat hij goed op de hoog te was van hetgeen zich had af gespeeld en welke manoeuvres waren verricht. EEN PERISCOOP PLOTSELING had de uitkijk de periscoop van een duikboot ge signaleerd. En tegelijk kwam de duikboot boven water en loste een schot, dat blijk/baar als waarschuwing was bedoeld. Ver moed werd, dat het de duikboot- kapitein er om te doen was, het schip niet te torpederen, maar op te brengen naar Zeebrugge. Maar de gezagvoerder van het Engelse vaartuig wachtte geen verdere commentaar af en gaf de machine- 1 kamer bevel met volle kracht verder te stomen. Intussen ging hij zig-zag varen. Het was naar de roerganger vermoedde de kapitein er om te doen de duik boot te rammen, naar het voor beeld van zijn collega van de „Brussels". Toen hem dat niet lukte bleef hij zig-zag varen om een eventuele torpedo te ontwij ken. Hij slaagde erin te ontsnappen en de Duitse onderzeeër scheen de achtervolging te hebben ge staakt, want inmiddels was een Engelse torpedojager, die per radio verwittigd was, in zicnt gekomen, waarop de duikboot deed wat der duikboot was: Zij dook onder en haalde ook haar periscoop binnen. De Engelsman zette „full sDeed" de tocht naar Rotterdam voort, waar men behouden aan kwam. IK SEINDE het verhaal naar „DE TELEGRAAF" en ging ver volgens naar Den Haag om bij mr. Brain verslag uit te brengen. Naar mijn mening had ik mijn opdracht met succes vervuld. „CAPTAIN S STORY" „EN, wat heeft de kapitein gezegd?" vroeg mr. Brain mij, een en al oor, nadat ik hem had gezegd, dat ik succes had ge had. En zijn secretaresse hield zich gereed mijn mededelingen te noteren. ,De kapitein heeft niets ge zegd" zo rapporteerde ik naar waarheid, „maar ik heb de story van tiwee matrozen gekregen". Het was of er een storm trok over de anders zo onaandoenlijke gelaatstrekken van de „Times"- man. En ik had het gevoel of een emmer koud water over mij werd uitgegoten, toen hij beslist te kennen gaf: „Sorry Sir. Only IN een vorig artikel in deze serie beschreef de heer Philip Pinkhof, die een mensenleeftijd aan ons blad als reporter verbon- den is geweest en die bo vendien onder het pseudo- niem „Rido" naam maakte als revueschrijver, hoe hij 1 in de eerste wereldoorlog met een vluchtelingentrein van Roosendaal heen en weer reisde naar het door de Duitsers bezette Ant werpen. In Roosendaal be- vond zich de naar ons land gevluchte hoofdredacteur van het Antwerpse dag blad „De Nieuwe Gazet", de heer August Monet. Monet en Pinkhof werk- ten aldus samen dat zij elkaar wederzijds .inlicht ten over de toestanden in Antwerpen en talrijk wa ren Monet's relaties in die stad die door Pinkhof wer den bezocht. Dezer dagen ontving de hear Pinkhof naar aanlei ding van zijn desbetreffend artikel in de serie „De jacht op de primeur" een schrij- ven van zijn oude vriend, August Monet. Het luidde aldus: Beste confrater, Ik stel me niet voor, dat n o g iemand uw herinne- ringen uit de eerste oor- logsdagen met meer be- langstelling zal hebben ge- lezen dan ik. Het is niet allemaal slechts interessant, boeiend en spannendhet heeft ook de zeldzame journalis- tieke eigenschap ook allemaal waar te zijn. Waren me dat dagen! Maar e e n detail hadt gij er en dan speciaal als i „Rido" nog wel kunnen bij- i zetten: 4 Dat wij ons in een hotel te Roosendaal met dei zitkamer van de hospes te- J vreden moesten stellen, waar we dan op de grond 4 een slaapplaats moesten 4 zoeken En waar als u dat niet lukte gij u maar zette aan de vertaling van „De Boemelbaron" die 4 gij eerst „Baron Droogkeel- 4 lje" wilde noemen en die J dam van mij zijn Hollandse J doopnaam heeft gekregen. J Blij, dat uw reportage ge- 4 tuigt van uw onverwoest- 4 bare werkkrachtZij 4 vindt waarschijnlijk op onze 1 leeftijd slechts haar weerga in de mijne. 4 captain's story". En hij weigerde kennis te nemen van het verhaal der matrozen. „Je bent een hele goede journalist" zo voegde hij er bij wijze van troost aan toe, „maar de „Times" neemt „only captain's story!" ..ONLY CAPTAIN'S STORY!" Het is een levensles voor mij ge worden, die ik voortaan ter har te heb genomen. Wanneer ik in het vervolg iets wilde weten, on verschillig waar, vroeg ik uitslui tend naar de hoogste leider. Ten slotte moet het goede nieuws toch van de leiding komen, hoe gewidhti; doen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 13 Febr. De modeshow, die Zaterdagavond 21 Febr. 111 de zalen van Carlton (gratis ter beschikking gesteld) wordt gehouden zal een bijzon, dere zijn. De garderobe van ongeveer stuks, die door 30 mannequins wordt getoond, zal tijdens de show, door de mannequins wor den geveild. De opbrengst komt ten bate van het Nationale Ram penfonds. De minimum-prijs is die welke de kledingstukken bij de détail- handel moeten opbrengen. Wordt die niet betaald, dan gaat het stuk naar het Rode Kruis. Bejaarden niet buiten de samenleving (Van on2e Haagse redactie) DEN HAAG, 13 Febr. Wal de zorg voor bejaarden betreft, deelt minister Van Thiel in zijn Me morie van Antwoord mede, dat hij het dringend noodzakelijk acht, dat het particuliere initiatief bij zondere aandacht schenkt aan het tot ontplooiing brengen van een systeem van maatschappelijke be moeiingen ten behoeve van be jaarden. Naar de mening van de mi nister zal aandacht geschonken moeten worden aan de mogelijk heid om de bewoners van de be jaarden-tehuizen in staat te stel len zoveel mogelijk verbindingen te onderhouden met de samenle ving van de plaats van vestiging. Albouy, versierd met rose pompons achteren als een toefje het haar bedekken. SCHRIJF FAMILIELEDEN DEN HAAG, 13 Febr. Het ministerie van Buïtenl. Zaken deelt mee, dat in het buitenland nog niet altijd een juiste indruk bestaat over de omvang van de ramp, die Nederland heeft getrof fen. De Nederlandse legaties wor den vaak inlichtingen gevraagd over de toestand van familieleden in niet of weinig geteisterde ge bieden. Het is raadzaam dat uc Nederlanders, die verwanten in 't de tussenpersonen ook buitenland hebben, dezen zo spoe- 1 dig mogeilü'k inlichten over eigen welstand. EEN OOGGETUIGE IK KREEG IJmuiden voor mijn rekening. En daar bleek dezelfde avond nog, dat deze verwachting juist was geweest. Want ik ont moette er een schipper van een trawler, die met zijn vaartuig midden tussen de strijdende par- j tijen had gelegen, toen de vijan delijkheden losbraken. De man was daardoor in de gelegenheid als het ware een ooggetuigever- slag te geven van een deel van de strijd. Het was dit verhaal, dat ter beschikking werd gesteld van mr. Brain, die het diezelfde nacht naar de „Times" seinde en het genoegen smaakte van zijn blad een telegram te ontvangen, waarin laconiek stond: „Daily Mail geslagen". Hij straalde van voldoening en was als een kind zo blij. Daar stond tegenover, dat men daar aan de „Times" ook niet zo gemakkelijk was. Want het is wel eens voorgekomen, dat ik hem aantrof, diep in de put, terneer geslagen alsof hij een dierbaar familielid had verloren, terwijl het huilen hem nader stond dan het lachen. Hij had een telegram ontvangen: „geslagen door de Daily Mail". Een grotere ramp had hem niet kunnen treffen. En ik voelde met hem mee en be greep zijn diepe smart! Zo stonden de zaken, toen ik opdracht van he>m ontving de kapitein van een Engels schip, dat in d'e Rotterdamse haven was gearriveerd en grote avonturen op zee had meegemaakt te gaan interviewen. Het bleek een prachtige tip, die hij blijkbaar van de Engelse ambassade had gekregen. Maar helaas, de kapitein, die mij zeer hoffelijk ontving, was zo geslo ten als een bus en weigerde ook maar enige mededeling te doen. Teleurgesteld verliet ik het schip. WELKOMSTDRONK MAAR MET mij gingen twee zeelieden aan wal om te passagie ren. Ik wachtte tot wij op veilige afstand van het schip waren ge komen en inviteerde hen met mij een dronk te wijden aan hun be houden aankomst in de Rotter damse haven. Daarvoor waren zij te vinden. Het duurde dan ook niet lang of wij zaten in een havencafé aan de whisky. En dat maakte de tongen los. Ik had in zoverre ge/boft, dat een der zeelieden de (13e Brief van mej. Lucy Fair) OP het punt. scheep te gaan, reikt mij juist een brief van mijn vader, en die brief is in uiterst- bolgen bewoordingen gestel'd. O op mij is hij niet boos, maar op mijn jongste zus, Kitty. Onverstan dig? Maar ja, zo zijn vaders van Jjuw- "ire dochters. lik zal trachten U de geschiedenis meer gekuiste bewoordingen weer te geven dan mijn vader dit in zijn voor publicatie ongeschikte brief deed. Het schijnt dan. dat Kitty, met haar 19 lentes, zich de ..amouir" op de hals gehaald heeft. Pa moest hiervan niets hebben, want waarschijnlijk stelde hij zich voor, dat Kitty hem later zijn oude dag nog eens zou opvrolijken. En derhalve bewaakte hij elk van haar gangen met argus ogen. Het maakte Kitty en haar uitver korene (die nota bene Engelbertus heet, maar gelukkig Bert genoemd wordt) radeloos en eindelijk besloten zij tot het laatste redmiddel in liefdes affaires: de schaking! I'dioot natuur lijk van die kinderen, maar ja. Pa had ook niet zo onverstandig moeten zijnl Berts moeilijkheid was nu, Kitty op de hoogte te brengen van- het uur van ontsnappen, want het zou een kwestie van seconden moeien worden, met zo'n waakse Pa. Reeds eerder hadden zij een origi nele code afgesproken om elkaar be richten te zenden. Dat geschiedde.... door autonummers. Op de afgesproken dag trommelde Bert zijn vr;en-oen op en met 11 auto's, die de voor de code vereiste nummers droegen, ging het in optocht langs hel huis van de in haar kemenatie opgesloten Kitiy. Prompt ging zij levensgevaarlijk uit het raam hangen en kon zodoende de boodschap zonder mceite ontcijferen. Dat ging zo: de letters van de autonummers waren letters van het bericht. De getallen van de autonummers leverden even eens letters, volgens het systeem: 1 A, 2 B. 3 C. enz. En, orn de zaak wat moeilijker ie maken. hadden zy bovendien afgesproken', dat ,,zij" in de berichten Marie en „hij" Jan zou heten. Om een voor beeld te geven: twee auto's met de nummers JA 14514 en M 11805 stel pen 1 M 1 - Ma Helaas voor de jongelui had Pa die stoet auto's ook gezien. En hoewel hij geen flauw idee had van de beteke nis van de auto's, rook hij toch lont. Hij volgde de auto's, die enkele stra ten verder parkeerden om een borrel op de goede afloop te verschalken. Helaas waren de auto's willekeurig door elkaar geparkeerd maar Pa maakte vlug een schets en was zo nauwkeurig, dat h(j de nummers niet Ik behoef U wel niet te vertellen, dat Kitty niet ontvlucht is. want Pa wijzigingen ondergaat, bleef de hele avond op zijn qui-vive en dwong het arme meisje, hem einde loze kopjes thee te schenken. En het verlossende uur verliep. En nóg een uur later (dat stel ik me zo voor) droop Bert af, met de wanhoop in het hart. Ik ben benieuwd, hoe het af loopt De lezers, die méér weten dan Pa. zullen er wel in slagen de verbor gen boodschap uit de elf autonummers op te sporen. En als zij die boodschap inzenden, dingen zij mee naar wekelijkse lootprijzen. Terwijl zij De punten van deze laatste weken geen oplossing inzendt. Zendt men wél in. dan stijgt het puntental van een deelnemer voortdurend; zó lang tot dit aantal door geen enkele andere deelnemer overtroffen wordt Daardoor wint men dan zonder loting welverdiend de Iadderprij; en begint weer met nul punten eer volgende eervolle bestijging van dl ladder! Onder de goede oplossers wor den twee boeken verloot en een prijs van 25, die kan worden be steed voor aankopen bij Rijwiel, sporthuis CITO, Ferd. Bolstr. 36 Amsterdam-Zuid, of bij HET KIN DERPARADIJS, Nieuwendijk 157, Amsterdam.C. De oplossingen moeten uiterlijk Zaterdag 21 Februari om 12 uur 's middags in ons bezit zijn (Puzzle- Redactie „DE TELEGRAAF". N. Z. Voorburgwal 225, Amsterdam-C), waarbij voor op de enveloppe of briefkaart de woorden „Puzzle van de week 172" dienen voor te komen. In het schrijven moeten naam en adres in drukletters worden geschreven: steeds dezelfde naam, dezelfde voor letters en hetzelfde adres, tenzij dit ZONDAG was het één dag later dan eergisteren", zei het heer tje. Hij had ook kunnen zeg gen: „Zondag was het gisteren", want gisteren is één dag later dan eer gisteren. M.a.w. „vandaag" was MAANDAG. Verder zei hij, dat Lucy vijf dagen geleden (die bewuste Maandag) óók Lucy heeft het zij kan zeggen; „Zondag dagen voor overmorgen' morgen was Donderdag zij spreekt 3" waarop as het vier Dus over- .n de dag DINSDAG, antwoorden op de drie vragen luiden derhalve: 1. Op MAANDAG zag de rare oude heer Lucy op het bankje zitten. 2. De ontmoeting op het bankje speelt zich op ZATERDAG daar aanvolgend af. 3 De boot vertrekt op Dinsdag. DRIE DAGEN na de ontmoeting. Dat de commentaren ditmaal met zo uitgebreid zijn als anders verklaren - vele lezers zelf uit lust feit. dat zij, diep onder de indruk van de verschrikke lijke ramp, weinig lust voor grapjes hebben. Meerdere lezers stellen bij voor baat hun eventueel ,ne? Pr'Js ter beschikking van HET fonds. Hoewel velen de puzzle zeer een voudig vonden (en dat was deze ge lukkig ook onder de omstandigheden, waaronder deze opgelost moest wor den!) was er tóch een verrassend groot aantal onjuiste inzendingen, zelfs van stoere, doorgewinterde op lossers! Extra vermelding vendienen de op lossingen uit die Zeeuwse gebieden,: na de bijna ondraaglijke spanning (voor sommigen inderdaad met meer te dragen') en de harde lichamelijke ar beid bracht de puzzle even ontspan ning voor de geest. Op een totaal van 363 tot dus ver uitgeloofde punten komen de prijswinnaars op 166 punten: het zijn de heren L. van Bommel, Schepenmakersdyk 10, Edam; en J het ziet! OOR ALLE TIJDEN HEEN hebben de be woners van het lage land tussen Dollard en de Schelde moeten strijden tegen de oude erfvijand: het water. Tegen het zoete water van de rivieren en tegen het zoute water van de zee. Uit onze schooljaren herinneren wij ons de St. Elizabeth's vloed. Nadat kleinere doorbraken hadden plaats gevonden, volg de op 18 November 1421 de hoge watervloed, opgezweept door een zware Noordwester storm, die over grote uitge strektheden van Nederland rampen veroorzaakte. DE dijk van de Grote Zuidhol- landsehe Waard, waarin de stad Dordrecht gelegen was be zweek onder het geweld van het .water. De eerste doorbraak vond waarschijnlijk plaats bij het toen malige Wieldrecht. Bij deze St. Elizabeth's Vloed werden 72 Pa rochiën overstroomd en naar verluidt kwamen 100.000 mensen daarbij om het leven. Bijna on middellijk begon men met de pogingen de verloren dorpen te rug te winnen. Dat lukte bij 38 dorpen. 34 dorpen echter bleven voor immer onder het water be dolven. StLucia-doed EEN ANDERE GROTE RAMP trof ons land in 1287. Op St.. Lucia (13 December) van dat jaar werd vooral het Noordelijke 'deel van ons vaderland geteis terd, niet het minst Friesland en West-Friesland- Het eiland Griend in de Wadden Zee werd getroffen door een stormvloed die ongekend hoog steeg- Omtrent middernacht werd het zozeer door het water overvallen, dat er geen tien huizen bleven N 860 brak een orkaan los, die alle vorige in Z hevigheid overtrof. Onder zware dondersla gen joeg de wind de zee tegen de duinen. Enorme massa's duinzand verstop ten de Rijnmond bij Kat wijk. Zware bossen wer den geveldduizenden huizen vernield en grote aantallen mensen kwamen om het leven. rijke plaats kan de ingang van het West-Vlie, wel de grootste handelsweg, die toegang gaf tot de Nederlanden. Voor de Romei nen was het de Noordelijkste Rijnmonding, waardoor zij de barnsteeneilanden konden berei ken. De ligging was oorzaak, dat hier zich belangrijke menselijke nederzettingen konden vormen. In later lijd was het de invals poort voor de Noormannen, daar na werd het de drukke handels weg naar de steden rondom de Zuiderzee en zelfs naar Wijk bij Duurstede en andere plaatsen Pas nadat het Noord'hollandsch Kanaal was gegraven verloor de waterweg van bet Vlie zijn be tekenis. Het aantal betrouwbare gegevens over de aard en de om vang van de Middeleeuwse neder zetting op Griend is slechts zeer gering. Vast staat echter, dat de Sint Lucia Vloed het stadje Griend van de aardbodem weg vaagde. Het eiland waarop dit stadje lag werd in de loop der eeuwen steeds kleiner, ofschoon het nog tot diep in de 18de eeuw door enkele mensen werd be woond. Zandstorm NOG OUDERE BERICHTEN maken melding van zware watervloeden in de 9de eeuw. In 806, 808 en 839 werden onze kusten geteisterd door het dooi de storm opgejaagde water- Voor al Friesland had toen zeer zwaar te lijden door het hoge water- In 860 brak een orkaan los, die alle vorige in hevigheid overtrof. Bij een zeer ongewoon luchtgestel stak de wind onder zware don derslagen, met zeldzame hevig heid op, joeg de zee tegen de duinkust op en verstopte de Rijn mond bij Katwijk met enorme massa's duinzand en wel zo gron dig, dat de riviermond voor altijd gesloten werd. De Rijn kon hier door zijn water niet meer in de Noordzee lozen en overstroomde geheel Holland, Utrecht en de Betuwe. Zware bossen werden geveld duizenden huizen vernield en een groot aantal mensen kwam hierb'j um het leven. Het Huis Ter Brit ten bij Katwijk, gelegen aan de monding van de Rijn. wel de be langrijkste waterweg van onze gewesten, dat alle andere water vloeden en stormen had weer staan, werd in de diepte gesleurd. De verzanding van het mondings- gebied van de Rijn, welker ge volgen zo gewichtig waren voor Noord- en Zuid-Holland, was te vens oorzaak, dat deze rivier een andere uitweg zocht. Zo ontstond er links en rechts van Katwijk een Rijntak aan de voet der bin- nenduinen. Eén Noordelijke Rijntak mei (Van onze mode-redactrice) DIT voorjaar brengt overwegend kleine hoedjes die u mag op zetten zoals u wilt: of recht op liet hoofd en iets naar voren, of naar achteren en zelfs nu en dan schuin. De tendens echter is naar het voor hoofd toe, maar er zijn zovele variaties dat iedere vrouw kan kie zen welk hoedje bij haar type past en wat haar het meest flatteert. Bij Maud et Nano is er een effect van een dubbele hoed: het onder kapje is geschulpt „coquille d'oeuf" en daar bovenop wordt een cano- tier geplaatst. Claude Saint-Cyr brengt cloclie- modellen, strooien baretten en bloe- men-toques. Achter het hoedje wuift een lint of twee fluwelen bandjes waaraan zwarte rozen ben gelen. of grote zijden strikken „queue de cheval" of luchtige tule „suivez-moi, jeune homme". Zij viert de terugkeer van panama, voor de zomer een klassieke stro-soort. Gilbert Orcel brengt de kleinste zomerhoedjes van allemaaltoques en canotiers in twee kleuren en in verschillende materialen uitgevoerd. De canotiers hebben een toef veren, de kleine toques in de stijl van de XVIIIe eeuw zijn versierd met guir landes en krullen. Marie Christiane verwerkte licht gekleurd vilt. Voor het cocktail-uur brengt zij kleine golvende hoedjes in stro dat volgens een nieuwe tech niek wordt gedrapeerd. Als garne ring heeft iedere ontwerper een eigen voorkeur: Albouy droomt van lelietjes van dalen, welke in toeven op de hoedjes worden gespeld. Patou koos de vleugels van de zeemeeuw, Claude St.-Cyr bloem blaadjes en Achille siert zijn hoe den met fazanteveren. mondingen nabij Petten en Eg- mond en een Zuidelijke welke bij Vlaardingen uitmondde Deze Rijntakken waren prachtige wa terwegen en bij gebrek aan goede wegen ontstond er al spoedig een drukke scheepvaart en handel op deze wateren. Deze scheepvaart was de oorzaak dat er op ver schillende plaatsen kastelen en sterkten gebouwd werden en men er tollen ging oprichten, zoals dat ook op Griend gebeurde. Men be weert wel eens dat de naam Hol land is ontstaan uit de schimp naam Tolland (et Tolland of t' Tolland). Weinig aanwijzingen OOK DE VISSERIJ floreerde en zo zouden er aan de oevers van de beide Rijntakken dorpen ontstaan zijn. Uit de lig ging van Rijnsburg, Voorhout, Sassenheim, Vogelenzang, Els- woud, Aelbertsberg, Merenberg, Brederode, Veicen, Castricum en de Egmonden zouden wij dan de loop van de Noordelijke Ri.in- Spruit kunnen reconstrueren. Dat alles lijkt erg plausibel- Het merkwaardige is echter, dat men bij graafwerk en boringen in Kennemerland nog maar bitter weinig aanwijzingen heeft gevon den, dat daar langs de duinvoet inderdaad een rivierarm heeft gestroomd. Bij en rond enkele van die waterpartijen, die men als resten en overblijfselen van die Noordelijke Rijntak zou kun nen aanzien-, heeft men echter wel een aantal fluviatiele planten gevonden. Dat zijn dus planten, die haar verspreiding voorname lijk te danken hebben aan stro mend zoet water. Maar als een doorslaggevend bewijs voor het bestaan van de Noordeliike Riln- tak kunnen deze planten niet dienen. staan. De kerk, uitgezonderd het koor, werd met het collegium vernield, terwijl de wallen grachten en het buitenwerk .ge heel geslecht werden. In die dagen was Griend of Gryn veel en veel groter, dan het kleine zandeilandje, zoals wij het tshans kennen. Op dat eiland lag volgens de geschied schrijvers een stad, een belang- M. H. Wiersema, Noorder Sta tionsweg 3, Bloemendaal. De hoofdlootprijs wint mevrouw J. H. de GelderSnijders, Van Bleiswijkstraat 102, 's-Gravcnha- gc. Dc beide boeken gaan naar mevrouw J. C. Jongkeesvan Pernis, Koninginneweg 157, Am sterdam-Zuid; en de heer II. Ko ning, kapitein K.L., Oranjelaan 9, Ermelo. Voor de ladderprijs be houden zij hun punten, resp. 126, en 56 stuks. Hieruit blijkt, dat de kapitein vooral een ge luksvogel is. want de ladderprijs is hij zeer nabij. Men kan ook zeg gen, dat hij pech heeft gehad, dat hij al die tiid nooit door loten een prijs won. Het is maar, hoe men DE 28-jarige matroos v. Z. te Rotterdam had op een gege ven moment geen cent meer aan boord. Hij was lek gevaren op een paar kroegen en twee vriendinnen en daar er voor hem geen vlucht- haven in de buurt was, dreigde hij ten onder te gaan. Daarom besloot hij het lek te dichten door zon der meer ergens geld te gaan ha len en wel daar, waar hij de min ste weerstand verwachtte. Nu wist hij ergens een kleerma- kersfournituren- winkeltje, dat een echtpaar van ver in de zeven tig boven water hield, en op een Zaterdagmiddag om een uur of 2 begaf hij zich daarheen, gewapend met een sigarenaansteker, in de vorm van een kleine, zwarte re volver, die hij van één van zijn vriendinnen tijdelijk had ont vreemd. Geen grapje NADAT hij zich van de afwezig heid van klanten had over tuigd, stapte hij het zaakje bin nen en liep regelrecht naar het achterhuis, waar het echtpaar zat te eten. Zijn sigarenaansteker dreigend op de oudjes richtend, eiste hij geld. Het echtpaar dacht eerst aan een grap, maar toen de matroos, die zelf klappertandde van de zenuwen, dreigde te zul len schieten, vroeg de winkelier of hij met f 100 tevreden zou zijn. De zeeman accepteerde dit huma ne aanbod gretig en beloofde het geld weer onder de winkeldeur te zullen terugschuiven zodra hij beter bij kas zat. haar man, die aan rheumatiek leed. Toen het echtpaar op stoelen zat vastgebonden, haastte de ma troos zich naar de winkelkassa, die hij echter eerst vermocht te openen nadat men uit de achter kamer had geroepen, dat hij op de zwarte knop moest drukken, De melkboer Handdoeken HAAL het maar uit de kassa", zei de winkelier. De rover vroeg toen om handdoeken om zijn slachtoffer-s te kunnen binden, welke attributen de vrouw uit haar linnenkast haalde, met ver zoek voorzichtig te willen zijn met OP DIT OGENBLIK stond de melkboer op het punt de winkel te betreden. Toen hij de dief achter de kassa zag staan, meende hij dat het echtpaar de zaak had overgedaan, hetgeen in feite ook het geval was, zij het tij- Je moet ook eerst op zwarte knop drukken'', riep het vastgebonden oude vrouwtje hulpvaar» dig uit de achterkamer, toen de jonge rover (die zelf klappertandde van de zenuwen) de geldlade van het kasregister in de win* ^^^kel niet open kon krijgen j delijk. Hij vervolgde zijn weg naar een andere klant. Intussen had de ladelichter zich van f 225 meester gemaakt, waarmede hij zich ijlings uit de voeten maakte. De melkboer zag hem gaan. Het was de vrouw, die zich van haar handdoeken wist te bevrijden en de bovenburen waarschuwde. Toen kwam de politie. Als een rijkaard DEZE KON oorspronkelijk geen enkel aanknopingspunt vin den met de duistere wereld, die in portretten en vingerafdrukken in haar kaartenkasten huist. Maar de dader, door de weelde dei we reld verblind, had intussen alle voorzichtigheid uit het oog ver loren en leefde er plotseling als een richard op los. Over zulke dingen praèt men en alles wat in kleine kroegjes wordt gezegd, hoort de politie, zodat de matroos al spoedig uit de maatschappelij ke circulatie werd genomen. Hij ontkende, maar toen het echtpaar en de melkboer hem als de dader hadden aangewezen, viel hij door de mand. Het vonnis DE RECHTBANK sloeg toe met 2 jaar gevangenisstraf en aangezien een psychiater de ver dachte als amorph-nerveus-psy- chopaath had aangeduid, werd de matroos tevens ter beschikking van de regering gesteld. In noger beroep ging het de zeeman slecht, want de P.G. bij het Hof eiste 5 jaar en rangeerde het psychia trisch rapport op een zijspoor. Het Hof maakte er. 2 jaar en 6 maan den van en handhaafde de terbe schikkingstelling en ten slotte werd op 3 Februari 1953 het be roep in cassatie door de Hoge Raad verworpen. Afgezien van de epiloog, was het een geniaal staal tje van geweldloze beroving en de gemeenschap mag zich gelukkig prijzen, dat de regering deze ar tist onder haar hoede heeft geno men. O ja, en de sigarenaansteker werd verbeurd verklaard, waar schijnlijk om te verhinderen, dat een ander er „vuur" mee gaat ge ven. ZESVOUDIG BREDA SOERABAJA, 13 Febr. Uit de Kalisosokgevangenis te Soera- baia zijn dezer dagen 42 gevange nen ontsnapt, na eerst hun bewa kers te hebben opgesloten. De gevangenen klommen over de muur en stalen uit de tui'nen van omwonenden alle kleren, die aan de drooglijnen hingen. Politie en militairen hebben inmiddels 23 man weer kunnen arresteren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4