Amerikaanse hulpcolonne verrichtte prachtig werk Een wereld in een tentenkamp Chaos was niet nodig geweest Cand ida ten-zwerm voor adoptie Centraal gezagsorgaan ontbrak Niet ongerust over a.s. springtij MILLIOENEN ZANDZAKKEN NAAR BRITSE OOSTKUST Zo zijn onze manieren DE KLEINE MISDAAD AKKERTJES' ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 3 Advertentie) iüÜ& 95 (Van onze speciale verslaggever) BREDA. 13 Febr. Hoe mobiel een modern leger moet zijn, hebben de Amerikanen, die ons watersnoodgebied te hulp snelden, hewezen. Nauwelijks waren de eerste berich ten van de ramp, die Nederland getroffen had, in het Hoofd kwartier te Frankfort binnengekomen, of de 39ste Engi neering Construction Group onder commando van Major Charles W. Fivnn kreeg opdracht zich op de snelste ma nier en langs de kortste weg naar Breda te begeven om met inzet van de moderne oorlogsapparatuur de grimmige wa terwolf te bestrijden en hulp te bieden waar dat nodig was. En reeds in de ochtenduren van Dinsdag 3 Februari raasde de colonne Yankees Oranjestad binnen. Op het terrein van de Chas- sé-kazerne kregen zij een en clave aangewezen en in een om mezien bouwden de soldaten, ijs mutsen over de oren getrokken en voeten gestoken in waterdich te laarzen, een tentenstad, die ge heel onafhankelijk kan bestaan en niet is aangewezen op licht, wa ter en hulp van buitenaf. Ze voe len zich thuis in Holland, de vlot te, rauwe en onverschillig lijken de kerels, blank en zwart door elkaar, zy hebben de handen uit de mouwen gestoken en zonder dralen zijn zij met de DUKW's (66 stuks) de zeearmen ingevaren en het verdronken land opgehobbeld. Zij hebben mensen gered (het statistiekje op het hoofdkwartier van Major Flynn wijst zelfs 656 reddingen aan) vee ingeladen. ■en alles wat maar bruikbaar was hebben zij in veiligheid gebracht. Eer aan Nederlanders DE EER van het dichten der dijken komt helemaal vóór rekening van de Nederlanders en alles wat wij hebben gedaan, of dit nu redden, zandzakken aan voeren of iets anders is geweest, hebben wij in overleg met uw in- i (genieurs verricht." Dat zegt Ma jor Flynn, staande voor de staf kaart, waarop nauwkeurig de stand van zaken in het over stroomde gebied staat opgetekend. „De oorzaak van de ramp moet volgens mij worden gezocht in een samenspel van drie factoren: de ergste storm sedert vijf eeuwen, een van de hoogste getijden ooit waargenomen en niet te vergeten de overvolle Rijn, die het sneeuw water nauwelijks kon verwerken." Major Flynn, die ingenieur is, kan zich deze uitspraak permitte ren. Hij heeft trouwens helemaal geen geheimen te verbergen. Za kelijk en prettig voert hij zijn gast door het geïmproviseerde staf kwartier. Officieren en manschap pen gaan op de meest ongedwon gen wijze met elkaar om en bij de telefooncentrale, waar ook twee telexmachines staan te ra telen, heeft een soldaat zijn lange benen over de tafel uitgestrekt en bedient de sigaret in lin kermondhoek de aanvragers. „Lookzegt Major Flynn en hij wijst naar buiten: „daar moet U eens gaan kijken. Ons ten tenkampeverybody is very happy to help". Major Flynn, commandant van de 39ste Engineering Construction Group Wij waren allemaal blij hier te kunnen gaan hel pen Ruim 300 Duitsers 39ste Eng. Constr. Group uit 1867 mannen en vijf vrouwen (verpleegsters in het noodhospi taal) en daarnaast zijn 314 Duit sers als bedienend personeel er chauffeurs meegekomen. Een res. pectabele familie dus en de leden van dit grote gezin zijn verspreid over verschillende delen van ons land. In Steenbergen, in Monster, in Ooltgensplaat, ja overal waar geholpen moet worden en behalve mankracht ook technische as sistentie gewenst wordt. Niet n der dan 150.000 zandzakken heb ben de zware achtwielige vracht auto's reeds getransporteerd naar bedreigde dijken; en nog steeds gaat het werk door. Ergens onder Dordrecht leggen de Amerikanen een nooddijk aan van bijna drie kilometer lengte. „Wij zullen blijven," aldus Major Flyn, „tot er geen gevaar meer uit zee dreigt". Keuken en hospitaal M AAST het hospitaal ligt de 1 N Ijeuken en net zijn vijf sol daten bezig de gamellen af te was sen. In de hospitaaltent liggen drie zieken. De verwarming ge schiedt met petroleum-vergassers. Verpleegsters met sneeuwlaarzen verzorgen de patiënten. Twee van die patiënten liepen tijdens het reddingswerk verwondingen op. In een aparte tent staat op een verhoging een röntgen-apparaat. Zo zorgt het Amerikaanse leger voor zijn soldaten, die zich dan ook over niets beklagen. In de IN DE VELDKEUKEN heerst altijd bedrijvigheid. Eigen electriciteit, eigen stromend water (warm en koud) en dan de goede, degelijke spijzen, die de Amerikaanse soldaat krijgt voorgezet. Mess-sergeant Nathaniel Wilson bekijkt van zijn stoel af de verrich tingen van zijn personeel, dat uitsluitend uit negers bestaat. bierhal „Ik moet een ruimte hebben, waar niets kapot gemaakt kan worden", was het verzoek van Major Flynn aan de Neder landse liaison-officier, zitten een paar mannen te kaarten en de Duitse kellner kan de bestel lingen maar nauwelijks bijhou den. Kolossaal zoals de Ameri kaanse soldaat gebrand is op ger stenat. Ook Breda is al gewend aan de welkome gasten, voor wie dit natte uitje naar Nederland een welkome training betekende. Wij mogen dankbaar zijn, dat wij van deze grootscheepse oefening heb ben mogen profiteren, want wat deze Amerikanen hebben verzet en nog doen, kunnen wij hun nauwelijks vergoeden. Met geld noch goede woorden. Eigen wereldje JA, het zijn vastberaden kerels en zij blijven in hun eigen wereldje. Het wereldje van eigen telefoonleidingen (zelfs recht streeks naar Heidelberg), het we. reldje dat zijn eigen electriciteit maakt en zelf zijn water zuivert, het wereldje van goed verzorgde soldaten, die in de „PX"-leger- winlcel alles kunnen kopen wat zij wensen. En voor een koopje. Een radio voor 29 dollar. Een prima tandenborstel voor 12 dol larcent. Een busje peanuts voor een dubbeltje en een flesje bier voor zeven cent. Een paar neger jongens staan in de motregen te schijnboksen. Grote kinderen, die hun tanden bloot lachen, maar die, als het moet, werk verzetten voor twee. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 14 Febr. De Vrye Universiteit in Brussel heeft het zwaargetroffen Westbrabantse Halsteren geadopteeerd. Luik ontfermt zich over 's-Gravendeel, Differdange (Luxemburg) over Raamsdonck. De Amerikaanse steden Boston en Hayes adopteren resp. Brouwershaven en Zierik- zee. Niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland groeit de animo om een der plaatsen in de rampgebieden te adopteren. Reeds zijn lijsten met gegevens over deze gebieden naar Wash ington, Rome en Brussel gezon den. Aanvragen waren gistermid dag binnengekomen uit België, Luxemburg, Frankrijk, Zweden, het Saargebied en de Verenigde Staten. Het ministerie van Buitenland se Zaken, dat nauw samenwerkt met de Vereniging van Neder landse Gemeenten in Den Haag, treedt in de buitenlandse adoptie- gevallen coördinerend o<p. Het versahaft, alidus vertelde ons mr, H. D. E. Veth, inlichtingen over de samenstelling van de bevol king der getroffen gebieden, aan tallen inwoners, etc., en verstrekt dienaangaande adviezen. Het Belgische stadje St. Ser- vais bij Namen heeft definitief Baarland (Zuid-Beveland) ge adopteerd. Esneux, onder Luik, zag zich Noordwelie (Schouwen) aangeraden en het Luxemburgse stadje Esch het deerlijk geha vende Oude Tonge op Overflak- kee. Het Parijse lyceum Hoche kreeg tot advies het kleine Ellemeet (Schouwen-Duiveland) te adop teren. Het Zuidfranse stadje Al- befeuille Lagarde aan de Ga ronne, dat zulke goede herinne ringen heeft aan de Nederlandse hulp toen dit gebied werd over stroomd, wil in aanmerking ko men voor de adoptie van Duiven- dijke op Schouwen. Zweden, dat reeds zo spontaan en op grootse wijze hulp heeft toegezegd, is vertegenwoordigd door het stadje Kungalv, dat op ongeveer 20 km afstand van Gö- teborg ligt. Het gemeentebestuur van Kungalv zag zich geadviseerd zich over Haamstede te ontfer men. De Zeitfunik Saarbrücken gaf de wens te kennen een gehele polder te willen adopteren. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten, van welke burge meester d Ailly voorzitter is, heeft t.o.v. de binnenlandse adoptie-gevallen een coördine rende en adviserende functie. Het streven is thans om combinaties van Nederlandse gemeenten te vinden, welke bereid zijn een be paalde plaats of een getroffen streek te helpen. Wanneer deze samenwerking uitblijft, zouden er altijd bepaalde plaatsen zijn, die niet de gunstige gevolgen van een adoptie zouden ondervinden. Een aantal adopties is reeds spontaan buiten de vereniging omgegaan. Daarbij doen ziah frappante gevallen voor. Het is EEN COMPLETE RÖNTGEN- INSTALLAT1E vergezelt de mo biele eenheid. I R öntg en-techni cus Gerald Claus, geassisteerd door de negersoldaat Jóhny Brewton, is bezig een op name te maken. De klompen op de voorgrond zijn een „Souvenir uit Holland" en gaan straks mee terug naar Amerika. bijvoorbeeld reeds gebeurd, dat plaatsen, die tijdens de oorlog ernstig werden gehavend, op haar beurt thans de stad of het dorp adopteren, die in '45 deze plaatsen hulp verleenden. Zo heeft het Be- tuwse Echteld zich ontfermd over Rilland Batoh, dat vlak na de oor log Echteld adopteerde. De diensten, welke men' de gé- adopteerde plaatseri wil bewijzen, zijn niet in de eerste plaats van financiële aard. Het uitlenen van ploegen technici, stratenmakers, enz. zal een zeer belangrijke fac tor zijn. Alvorens adivies te ver* strekken zal de Vereniging zich allereerst een oordeel moeten vormen over het potentieel van de getroffen em dat van de adop terende gemeenten. PLASTISCHE GROND STOFFEN MERREM&LAPORTES KEIZERSGRACHT 473-479, A'DAM MARINE KAATST DE BAL TERUG (Van onze maritieme medewerker) ROTTERDAM, 13 Febr. „Laat men zich toch vooral niet le veel verontrusten over het komende springtij, want een herhaling van de stormvloed van 1 Februari is Maandag zeer waarschijnlijk niet te verwachten". De commaaidant maritieme middelen, kapitein-ter-zee O. de Booy, deelde ons dit mee tijdens een onderhoud op de basis van de onderzee- dienst. Radio-Moskou: LEV MEKHLIS OVERLEDEN LONDEN, 13 Febr. Lev Zaha- ro v itsj Mekhlis, een van de twee Joodse leden van het centrale comité van de Russische commu nistische partij, is vandaag „na een langdurige en érnstige ziekte" overleden, meldde vanavond ra dio-Moskou. Reeds in 1950 had Mekhlis „we gens slechte gezondheid" ontslag genomein uit zijn functie op het ministerie van Staatscontrole een functie die hem maakte tot een der meest gehate mannen van de Sovjet-Unie, omdat d>it minis terie de politieke controle over het leger in handen houdt. Ten tijde van zijn ontslag vroegen waarnemers zich af, of Mekhlis werkelijk wegens ziekte aftrad dan wel wegens persoonlijke con* flicten. Hij werd toen opgevolgd door V. M. Merkulov, een der meest toegewijde dienaren van Beria, het hoofd van de staats veiligheidsdienst. Volgens radio-Moskou is een commissie benoemd, die de be grafenis van Mekhlis zal regelen. Struisvogel Oszie overleden CHESTER, 13 Febr. Ozzie de struisvogel, die het personeel van de dierentuin van Chester tot wanhoop bracht, door een kope ren slot te verorberen, is niet meer. De veeartsen slaagden er wel in om het slot te verwijderen, maar de vogel, die de laatste veertien dagen zeer weinig eet lust had getoond, kwam ondanks alle voorzorgen, de operatie niet meer te boven. Rechercheurs gaan weg zonder Adonis AMSTERDAM, 13 Febr. De twee Amerikaanse politiemannen die enige weken geleden naar Nederland zijn gekomen in ver band met de verzochte uitleve ring van mr. Harold Adonis, ke ren vanavond per vliegtuig naar de LTSA terug- Harold Adonis be vindt zich nog steeds in Neder land- De officier van Justitie heeft destijds aan de rechtbank zijn uitlevering verzocht. De rechtbank zou een dezer dagen over deze uitlevering aan de Kroon adviseren. LONDEN, 13 Febr. Op schepen en in vliegtuigen waren Vannacht al bijna zes millioen zandzakken onderweg naar En geland, dat met angst en vrees de springvloed van het komende weekeinde afwacht. Ten minste tien millioen zandzakken zijn er nodig om de dijken aan de Zuid oostelijke kust, die op 1 Febr. doorbraken, weer in zoverre te herstellen, dat zij aan de hoge waterstand van Zondagnacht weerstand kunnen bieden. Ook ons land heeft de Britten zoveel mogelijk steun toegezegd uit dank voor de grote hulp van Engeland na de watersnood in onze Zuidwesthoek. Zandzak ken kunnen uiteraard niet gege ven worden, omdat deze hier al even hard nodig zijn. Maar de KLM heeft zich terstond inge schakeld in de „zandzak-lucht brug", die uit alle Westeuropese landen dag en nacht op Londen onderhouden wordt zij zal, zo veel de vraohtruimte dat toelaat, de zandzakken uit de Europese hoofdsteden naar Londen vervoe ren. Gisteravond laat nog zond het Britse ministerie van Buitenland se Zaken een dramatisch SOS het luchtruim in: „10 millioen zand zakken!" Zondagavond om 6 uur moeten zij gestapeld liggen op de gevaarlijke punten aan de Oostkust... Vanmorgen hadden alleen al Italië en Noorwegen resp. 1.3 en 1.2 millioen zakken beloofd. En ook België, zelf ern stig geteisterd, schonk 600.000 zandzakken. Britse Hastings en Valetta's van het Transportcom mando der RAF vliegen onophou delijk naar alle delen van het con tinent van Noorwegen en De nemarken tot Italië en behalve de KLM (op haar lijnen) doen ook de Noren mee met vier Sky- masters vanuit Oslo. Bovendien zijn ook uit Amerika honderddui zenden zakken per schip en vlieg tuig onderweg. Londen vertrouwt, dat voldoende zakken zullen ar riveren, die dan door duizenden militairen en burgers aan de kust op de zwakke plekken worden gestapeld. - (Reuter). HIJ is de man, die sinds de noodlottige Zondag vele hon derden vaartuigen en tientallen schepen naar het rampgebied heeft gedirigeerd. De met boven matige inspanning verleende hulp van marine-zijde loopt eerst daags af, zodat de gang van zaken daar thans gemakkelijker over zien en beoordeeld kan worden. Kolonel De Booy lichtte zijn geruststelling ten aanzien van het nieuwe springtij overtuigend toe. Niet vergeten moet worden, dat er de hele week vóór de ramp een straffe Zuidwestenwind had gewaaid, waardoor het zeewater door het Engelse Kanaal werd opgestuwd in het ondiepe bekken van de Noordzee. Door een de pressie van ongekende diepte ruimde de wind 's Zaterdags plotseling naar N.W. en groeide aan tot orkaansterkte met on meetbare stoten. Het hoog opge stuwde water werd daardoor met volle kracht tegen onze zeegaten en dijken opgezweept met het rampzalige gevolg. De invloed van het met de storm samenval lende springtij was betrekkelijk bijkomstig. In de afgelopen week heeft er echter geen overheersende Z.W. wind gewaaid, zodat er zelfs bij een nieuwe storm tijdens het vol gende springtij bij lange na niet zo'n watergeweld als twee weken geleden kan worden verwacht. „Dat onze vrienden, de Ameri kanen en de Engelsen, niettemin tot na de 16e willen blijven, kun nen wij alleen maar waarderen", aldus de commandant, die het met de buitenlandse marinemen sen best kon vinden. GÖRING'S JACHT Met de „Prince Charles", het voormalige jacht van.. Hermann Göring, als commandoschip en 20 andere Engelse en Belgische ma rinevaartuigen van het „Royal Naval Rhine Squadron" is cap tain Casement, R. N., de vorige week te hulp gesneld en zijn Rijn flottielje houdt zich nog steeds ter beschikking in de wateren tussen Zijpe en Zierikzee. Deze Britse commandant heeft spon taan aangeboden hier te blijven tot na bet volgende springtij en wilde beslist nog niet terugkeren naar Krefeld. de eigenlijke basis. Het Rijneskader vormt daar een onderdeel van de Westeuropese defensie. Onwillekeurig kwam het ge sprek op de van verschillende zijden vernomen klacht, dat de beschikbare vaartuigen in de noodlottige stormnacht en de daaropvolgende Zondag niet veel sneller het rampgebied hebben bereikt en dat er heel wat scheepjes en boten bleven liggen in plaats van er dadelijk op uit te gaan. In deze marinekring vernamen wij, dat uitvaren tijdens de bewuste nacht, voor welk van de gereedliggende vaartuigen ook, beslist onuitvoerbaar is geweest. De boten zouden zijn vergaan, te meer daar' ook de meeste licht boeien en betonningsboeien in het vaarwater ontredderd waren. Ook in de daarop volgende ochtend zou het oversteken van de zee-armen niet zelfmoord ge lijk hebben gestaan, want ook toen stormde het nog geducht. De redders hadden dan op hun beurt gered moeten worden en de bevolking van de geteisterde eilanden zou daarmee allesbe halve gebaat zijn geweest. buitengaats de morgen alle „bijliggen", omdat zij tegen het orkaangeweld niet konden optornen. Hoe zouden (Advertentie) dan kleine vaartuigen itseren? Er kon de storm hebben kunnen tro' zelfs niet met veerponten worden gevaren. Waren zij wel overge stoken, dan zouden ze evenals onlangs het veerschip in de Ierse Zee wellicht met man en muis zijn vergaan. Overigens had de Marine al leen zeggenschap over haar eigen materieel en de particuliere vaartuigen, die haar uitdrukke lijk ter beschikking werden ge steld. De chaos van de eerste week na de ramp is juist ont staan, doordat ook allerlei andere diensten en tal van particulieren met vaartuigen in de weer wa ren. GEEN BEVOEGDHEID Bovendien had de Marine geen bevoegdheid om regelend op te treden in de getroffen plaatsen en het ergste van alles waren wel de'onjuiste berichtgeving en tegenstrijdige opdrachten, die per radio werden gegeven. Hierdoor zijn bijv. ernstige congesties bij Zierikzee en andere havens in het rampgebied ontstaan. Er werd omgeroepen, dat er dringend behoefte aan schepen was op een bepaalde plaats en onmiddellijk spoedden zich daar honderden vaartuigen heen, met het gevolg, dat er veel te veel scheepsruimte was, terwijl men Kapt. ter zee O. de Booy. die elders juist weer te kort kwam. Indien er dadelijk een centraal gezagsorgaan voor de redding, hulpverlening en evacuatie was ingesteld en men had de Marine de nodige bevoegdheden gege ven, dan had zij vertrouwen gewekt bij de bevolking en zou deze rustig geëvacueerd zijn in de wetenschap, dat de Marine haar eigendommen zou bescher men. Dat de hulpactie van de Kon. Marine toch nog veel resultaten heeft bereikt, is te danken aan haar op harde oorlogservaringen gebaseerd organisatievermogen en de volkomen zelfverloochening van de duizenden Marinemannen die de eerste week niet uit de kleren zijn geweest. MATERIEEL Het lij'kt ongelofelijk, wat de commandant maritieme middelen in Rotterdam de eerste paar da gen aan materieel naar het ramp gebied heeft weten te dirigeren: 42 oorlogsschepen, waaronder mijnenvegers, motortorpedoboten, landingsvaartuigen, alle beschik bare sleepboten, water- en olie- tankschepen en ca. 100 motor sloepen of vletten. Al deze vaartuigen waren vol ledig uitgerust, terwijl de Marine ook nog 180 particuliere- en vis sersvaartuigen van proviand en aanvullende bemanning heeft voorzien. Zij verzorgde tevens de 14 Britse en 7 Belgische vaartui gen van het Rijn-flottielje en dirigeerde verbindingsofficieren naar afgelegen plaatsen. Per dag liet de Marine ca. 575 volledig uitgeruste particuliere vaartuigen naar de bedreigde ge bieden vertrekken. Zij gaf 12.000 noodrantsoenen mee, 3000 warme maaltijden, 30 doktersuitrustin- GIJ kent nog wel, mijne gene ratiegenoten, de gevechten om de achturendag, de strijd te gen het verrevloekte kapitalisme, het „Door een muur van vuur zullen wij wel gaan" en dan ook nog „Ga, ga Marianne, voer ons aan, verlos de maatschappij", waarbij Marianne uitdrukkelijk als troostprijs in het vooruitzicht stelde: „En als het uur der vrijheid slaat, Zal hij als man mij toebehoren, Die 't moedigst aan mijn zijde strijdt". Dat was allemaal best en op windend en iedereen kwam op zijn kosten en kreeg op zijn blik sem, wanneer hij te zamen en in vereniging „het Palaas" trachtte te bereiken. Gelukkig waren de dienders daar om dat te belet tenwat hadden we anders moeten doen bij dat lege „Pa- H laas", waarvan de concierge al r lang lag te snurken Edoch, makkers uit die da gen wisten wy eventj es op wie wij stemden? Wij stemden Wibaut, wij stemden Wijnkoop, wij stemden de brave Ketelaar, wij stemden Eduard en wij stem den Gulden, alleen om de bazen op te juinen. En nü, kameraden-sukkelaars, wij hebben een kiesstelsel in gevoerd en wij weten niet hóe dat eigenlijk loopt. Je krijgt een papier voor je met namen kleiner dan in het grootste telefoonboek gedrukt worden en je mót maar! Doch je rekent eir op gesteld dat je een paar van die lui kent dat ze eerlijk mekaar zullen aftikken en niemand voor zijn tijd van zijn boompje wordt ge stuurd. En wat moet ik nu lezen? Er is bonje in een van onze grootste partijen. Daar was een der prominenten tot staatssecretaris geflankeerd e'a nou dacht je, in je gewone zeve- raarsverstand, dat nou de volgen de op de waslijst aan de beurt kwam.Maar niets van dat al les. Die heeft beleefd verzoek ge kregen om verstek te laten gaan. Hij mag desnoods zeggen dat hij een niersteen of ze niet alle vijf bij elkander heeft. Maar hij mot en zal bedanken! Vanwege dat conflict over „bezetting Kamer zetel". Maar weten de dames en heren partijleiders dan niet dat het kiezersvolk van Nederland over die Kamerzetels beslist heeft. Het gaat mij werkelijk niet om die bepaalde partij. Ze zijn alle maal zo. Maar het is een ver vloekt schandaal en het gaat tegen de zin en de bedoeling van de de mocratie in. Die man die men er uit wil schieten is de gekozen man! Hem te verzoeken zijn zetel af te - staan, gaat in tegen wet tenwaarvoor de partij die ik op het oog heb eigenlijk een in gewortelde eerbied zou moeten bezitten. PASQUINO gen, medicamenten enz. enz. Actief kon de Marine ook op treden, toen men op de kotter van de „Karei Doorman" en de commandantssloep van de onder zeedienst tot z'n grote verbazing ontdekte. dkt de stoompont „Schelde" van de R. T. M. niet ver van Tiengemeten stoomklaar in de haven lag, terwijl er op dit overstroomde eiland 110 mensen zonder hulp verkommerden. De kapitein had geen orders gekre gen. Onmiddellijk stelde een der commandanten zich in ver binding met de directie van de R. T. M., zodat de Tiengemete- naren uit hun lijden konden wor den verlost. Verrukt was men bij de Marine over de Giethoornse „punters", die met hun platte bodem ideaal zijn voor het bevaren van de overstroomde polders. De leider van de Giethoornse schippers wilde na enige tijd met de pum- tervloot terugkeren, maar daar kwam niets van in. Het stationneren van vaartui gen in streken, die ook in de toe komst door dijkbreuken kunnen worden bedreigd, wordt in Ma- rinekriragen niet raadzaam geacht. Het heeft geen zin permanent een groot aantal boten vaarklaar te-houden buiten de normale ha venplaatsen, omdat deze bij een stormvloed als die van 1 Februari toch weggeslagen zouden zijn. KOO&TS w moe, huiverig Missctilen voorboden van een griep. Doe er iets tegen: neem een'AKKERTJEV; In korte tijd voelt U zich weer fit/ lie /pen direct.' TEXEL IS PARAAT (Van onze correspondent). DEN HELDER, 13 Febr. De Waddendijk op Texel is nu in zo verre hersteld, dat een spring vloed en met name die van komende Maandag zonder al te veel bezorgdheid kan worden af gewacht. De Noorderdijk wordt van een geheel nieuwe bekisting voorzien en krachtig versterkt. Bij een eventuele Oostenwind zal Texel van het springgetij geen hinder ondervinden. LIEVER LAAG EN TRAAG DAN HOOG EN DROOG p* EN van xux-, vc, Neêrlands be- „Ja, van Groningen. Vind je kendste vliegers lag een dat zo gek?" week geleden ergens boven „Ja, nee.... U logeerde) hier de ondergelopen gebieden in zeker toen die vloed....?" de lucht. Hij had hulp ver- „Och nee, man. Ik heb hier leend en was op de terugweg m'n dochter en m'n schoon- in de lichte sportmachine, zoon wonen. Ik ben hier naar welke hij ter beschikking ge- toe gekomen, zodra ik hoorde kregen had. Met ontzag keek van die ramp. Gelukkig leef- hii naar het landschap bene- den ze nog en ik ga nu weer dén zich. Water, land en wa- naar huis." ter_ „Dan treft u het dat ik hier Plotseling werd z'n aandacht achterdocht getrokken door iets in die tp?ua p grote eenzaamheid beneden was onmiskenbaar, hem Een mens? „Dan kan ik u over een uur 't Was een mens. Het hart °P Schiphol^ neerzetten." klopte de vlieger in de keel. Nauwkeurig verkende hij het „droge land" onder zich en op een stukje rechts van een dijk meende hij wel te knnnen on landen. „Nee, man.' „Maar dat scheelt u uren, hoor." ,En waar moet ik dan zit- „Kom maar mee. dan zal Ik Éénmaal vloog hij er heel 'tónheztie5e' laag overheen. De tweede maal paaide hy het waLr. Alles oltéZ n maChi"e DeeI' op ze zoij moeten zitten. Toen keek hij naar de ge- s<*udd= hdl stalte, die naderbijkwam en nooir' »j00 hnnri" herkende een vrouwtje op -P.^ï .Eee:..S30rL,. ie iu „Maar mevrouwtje, als „Goedenmiddag," zei hij en schatte haar leeftijd op zeven- n p „Goedenmiddag." „Hoe komt u hier?" „Lopend." „Waar komt u vandaan?" „Van Groningen." „Van Groningen????" over twee uur pas in 't vol gende plaatsje." „Weet ik." „En dan met een bootje en een bus en...." „Weet ik." Hij redeneerde en argumen teerde nog een klein kwartier -ZE WAS NIET TE VERMURWEN - Notulen ER waren drie mannen, die op de fiets tegen het getij wor stelden en de m vloed van alcohol houdende dranken. Een ordelijk burger, begrijpend, dat hij de politie op dit euvel attent be hoorde te maken en dus niét b.v. de drie zwalkend en in de woestijn der nevelen en fata-morgana's nog een extra-afzakkertje moest aanbieden, wekte de belangstel ling van een agent voor het rijdende circusnummer op en liet verder aan de agent de oplossing over. De agent begon met de gróép op te lossen. Hij gelastte het geheel front te maken en toen zij dit deden bleek op welke wankele basis het gedrag van de middel ste gevestigd was. Toen hij niet langer gesteund werd door zijn beide vleugel-engelen, viel hij om „Dus u was dronken?" vroeg de rechter. „Ik ben doof," zei de man. Op zo'n ogenblik krimp ik dan maar vast te zamen en in mekaar, want dan zet de rechter zijn stem uit tot een aantal decibels, dat normaal niet voorkomt zijn bataljonsstem. Die explodeerde dan ook „Had u te veel gedronken?" „Dat staat in de notulen." „Wat, in de notulen? Het staat in de sterren.En hoeveel was het?" „Ja, eerst wat Coca-colaU weet hoe dat gaat." „Dat zeggen ze altijd tegen mij: „U weet hoe dat gaat". En ik wéét ook hoe het gaat, want daar staat u nou." De agent deed een sober ver haal omtrent de toedracht van de zaak hij vond die drie dronken kerels blijkbaar gewoon, maar in een cabaret zou het natuurlijk een, reuzen-succes hebben gehad „Toen de steunen wegvielen, viel hij dus ook. Dat komt van de Cola „Edelachtbare, ik hadeen lege maag. En die borrel die viel te zwaar. „Ja, dan val je zelf ook. Vijf en twintig gulden of vijf dagen minder kan ik niet." „Asjeblief Edelachtbare „Dus je wil niet in hoger be roep?" „Asjeblief niet." „Afstand dus.De officier wil asjeblief in beraad. De volgende!" De eerste steunbeer beweerde, dat hij om zo te zeggen brand schoon was en meer door men senliefde gedreven in botsing ge komen was met de Gerechtig heid ,U had één komma drie alcohol in uw bloed. En dat is me iets te veel. Vijf en twintig gulden of vijf dagen. „Kan er niet wat af?" „Nee, het is hier geen Water- looplein! De volgende...." Stut nummer twee deelde me de dat hij met de hele zaak niets te maken had en bereidde er zich op voor een rechterlijke dwaling te worden „Hij heeft me verklaard, dat hij zeven borrels gedronken had" zei de agent, aan het Gezag overla tend of dit te weinig of te veel was „Zijn bloedgehalte was ook ho ger", merkte de magistraat op. „Vijf en twintig gulden en de rest „Kan ik in hoger beroep?" „Naar de griffie!" Misschien vindt het Hof het onder al die criminele zaken wel aardig deze Dreigroschen-en-ze- ven-borrels-opera in hèr-opvoe- ring te zien.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2