RADIO-AMATEURS DEDEN PRACHTIG WERK V 'fi MANNEQUIN Hoe moet watersnood worden voorkomen? OP DE BRES Zij voorkwamen veel ellende in rampgebied Hulpoproepen sneller dan op andere wijze mogelijk was H V© S N DA Pag. 2, Eerste blad DELFTSCHE COURANT Zaterdag 14 Februari 1953 DELFTSCHE fESCOORANT Onafhankelijk dagblad Waakt sedert 1841 over de belangen van Delft en Delfland VenvcrsdyK 6-8, Delft, telefoon 131 én 1360 Postgiro 578434 UITGAVE: DELFTSCHE COURANT N.V, Druk: Firma VV. Gaade,.Delft DIRECTEUR: M. KOOT Nassaukode 61, Rijswijk Z.H., lel. 181976 HOOFDREDACTEUR: G. G. KUNZ Esdoornlaan 18, Delft, telefoon 3020 ETELKA >EiY goede dertig jaren ge- hl leden, kort na de eerste wereldoorlog, was met vele van haar landgenootjes, het 10- jarige Hongaarse meisje Etelka de Szilvay naar Nederland ge komen. Het kwam terecht in Delft en woonde gedurende een jaar bij de familie De Boo. In 1922 brachten de pleegouders de familie De Szilvay een bezoek in Budapest. Later verloor men, zoals dat meer is gegaan, elkaar uit het oog. Maar nu.zovele jaren la ter, is er een roep door alle vrije landen van de wereld gegaan om Nederland te helpen. En bij de familie De Boo op de Hooi- kade kwam, door de goede zor- aen van het Nederlandsche Roo- f? Kruis, een brief rat Bremen van dr Gyula de Szilvay. Hij zocht, zo schreef hij, een familie De Boo in Delft, waarvan de vader A. J. de Boo in 1922 „scheepmaaker" of „schipmaa- ker" was. Verder vertelt hij dat hij een broer is van Etelka, in 1945 uit Hongarije vluchtte en nu verlangend is te weten hoe de familie De Boo het maakt, of er ook in Delft iets gebeurd is en of zij soms hulp nodig heeft. Men ziet het: er zijn vele jaren verstreken. Maar de weldaden die ons volk eens aan anderen deed zijn niet vergeten. JOOST Jubileum bij de Gemeentebedrijven De heer J. W. v. d. Wees, voor man-timmerman bij de Gemeen tebedrijven herdacht gisteren zijn 25-jarig dienst jubileum. Wegens afwezigheid van de directeur werd hij door de plaats vervangende directeur ir H. Re bel, mede namens het gemeente bestuur, met dit feit gecompli menteerd, waarbij hem de ge bruikelijke gratificatie benevens het diploma voor 25-jarige dienst vervulling werd uitgereikt. In zijn toespraak deed de heer Rebel uitkomen, dat de heer v. d. Wees een zeer gewaardeerde medewerker voor de Bedrijven is, hetgeen door zijn chef, de heer Eckhardt, werd geaccen tueerd. Nadat dé jubilaris een kort woord van dank had gesproken werd hij in de werkplaats bij monde van de heer Eckhardt ge huldigd, onder aanbieding van een polshorloge van de collega's. Aan mevr. v. d. Wees, die met haar beide dochters aanwezig was, werd een fraaie plant aan geboden en aan de dochters éen doos bonbons. De heer v. d. Wees dankte tenslotte voor de aangename verrassing die hem was bereid, waarna de vele aanwezigen hem door een handdruk gelukwensten met dit jubileum. OOK DE J. M. VAN NASSAU HIELP Hr Ms fregat „Johan Maurits van Nassau" die in de Koreaanse wateren dienst doet en aan boord waarvan zich vier stad genoten bevinden, heeft voor het Nationaal Rampenfonds een be drag van 1.062,overgemaakt dat door de bemanning bijeen was gebracht. VOOR SPOEDGEVALLEN Van 14 tot 21 Februari is de apotheek van A. J. van Gerre- vink, Koornmarkt 65, tel. 82 dag en nacht geopend. DEI h l S NIEUWS door de watersnood werd getroffen en vele landgenoten in levensgevaar verkeerden, gedaan om hulp te verlenen en de nood te lenigen. We denken hierbij aan de staaltjes van dapper red dingswerk van studenten, Nederlandse militairen en die van onze bondgenoten en burgers. We denken aan de grote offervaardigheid van het Nederlandse publiek dat met honderden tonnen kleding en dekking en tientallen millioenen guldens hulp kwam bieden om de geleden schade te herstellen. En hoewel het verre van ons is bepaalde personen bij name te noemen willen we in dit artikel toch de aandacht vestigen op de belangrijke rol die de radio-amateurs in ons land en ook in onze stad bij de hulpverlening hebben ver vuld. Zonder hen zou de ramp enige malen groter zijn geweest en het aantal slachtoffers waarschijnlijk heel wat meer hebben be dragen. Zó groot was hun aandeel in de hulpverlening, dat dit zelfs is doorgedrongen tot de regeringstafel, waar de minister-pre sident dr W. Drees hen voor het forum van het gehele Nederlandse volk warme dank heeft gebracht. richten over de omvang van de ramp naar de Regeringsvoorlich tingsdienst en de radio konden doorgeven HOE HET IN ZIJN WERK GING Daar er zich in de omgeving van Alblasserdam, dat door het bezwijken van de dijk bij Papen- drecht ook onder water was ge lopen, geen radio-amateur be vond, werden van Delft uit on middellijk maatregelen genomen om in deze leemte te voorzien. Door de medewerking van prof. dr ir M Th. Bahler van de Tech nische Hogeschool kreeg men de beschikking over een radio-zend en ontvangapparaat dat in de loop van Zondag met veel moei te in Alblasserdam door de Delftse amateur P.A.I.T.H. weid opgesteld. Daar dit echter ge ruime tijd niet was gebruikt, was de apparatuur onklaar geraakt, maar men slaagde er in Maan dagmorgen vroeg de zender in de aether te brengen. Dat is zo ge bleven tot Zaterdagmorgen 7 Fe bruari de officiële instanties met zenders in de lucht kwamen. Tot dat tijdstip hebben de radio amateurs dag en nacht onnoe melijk veel werk verzet en voor de hulpverlening onschatbare diensten bewezen. Om een voorbeeld te noe men. Wanneer de burgemees ter van Zierikzee dringend be hoefte aan hulp nodig had in welke vorm ook dan werd dit bericht, omdat de telefoonver bindingen gestoord waren, door een naburige radio-ama teur uitgezonden. Wanneer de atmosferische toestanden guns tig waren ging het bericht rechtstreeks naar de Rege ringsvoorlichtingsdienst in Den Haag en vandaar naar de ra- dio-berichtendienst te Hilver sum SNELLE HULP. Waren de omstandigheden minder gunstig, hetgeen vooral 's avonds en 's nachts het geval was, dan werd het bericht van de ene amateurzender doorgege ven naar de andere en kwam tenslotte in Den Haag en Hilver sum terecht Daar berichten door radio-amateurs doorgegeven ge lijktijdig door meerdere amateurs konden worden opgevangen, kwam 't meermalen voor dat in de hulp, die tenslotte via de radio werd ingeroepen, imiddels door de bemiddeling van de radio amateurs reeds was voorzien. Immers behalve het opnemen Voor een goed begrip van het geen hierna volgt is het nodig te weten wat radio-amateurs eigen lijk zijn. Het zijn allerminst men sen die in hun vrije tijd er lief hebberij in hebben hun eigen radiotoestel te bouwen. Met een beetje goede wil is daar iedereen wel toe in staat. Radio-amateurs zijn mensen die meestal over een goede technische knobbel be schikken en daarvan gebruik hebben gemaakt om behalve een radio-ontvangapparaat ook een zendapparaat te bouwen. In de gehele wereld treft men deze radio-amateurs aan die geregeld met elkaar in contact staan en gegevens uitwisselen omtrent de ontvangst van het gesprek en elkaar technische inlichtingen verstrekken over de samenstel ling van hun apparaat. Verder mogen zij niet gaan omdat zij door het uitzenden van pro gramma's de omroepverenigin gen concurrentie zouden aan doen. Voor hun hobby, als men het zo wil noemen, hebben zij van de P.T.T. toestemming gekre gen te zenden op de 10, 15, 20, 40 en 80 meter band, hetgeen afhankelijk is van de 'atmosfe rische omstandigheden. Op deze lengfes kunnen zij met alle radio-amateurs in de ge hele wereld spreken. Iedere amateur heeft eigen codeletters waaronder hij in de aether komt. De eerste letters geven het land aan en de overige duiden zijn naam aan. Zo wordt Holland aangeduid met de letters P.A.O. AMATEURS ONDERHIEL DEN CONTACT. Toen op Zondag 1 Februari het bericht kwam dat een waters nood over ons land was gegaan bleek al spoedig dat door het on klaar raken van de telefoonver bindingen alle contact met het overstroomde gebied onmogelijk was. Hieruit is het ook te ver klaren dat de eerste uren van die gedenkwaardige Zondag de be richten zo spaarzaam binnen kwamen en dat men zich geen idee kon vormen omtrent de om vang van de ramp. Bovendien spraken verschillende berichten elkaar tegen. Dit was ook de radio-amateurs ter ore gekomen en zij begrepen als spoedig dat hier voor hen eén zeer belang rijke taak was weggelegd. Immers, doordat in alle delen van Nederland, ook in het over stroomde gebied, zich radio-ama teurs bevinden, was het moge lijk op die wijze contact met el kaar op te nemen en berichten over noodzakelijke hulp aan de bevoegde instanties door te ge ven Het zijn dan ook de radio amateurs geweest, van wie er in Delft vier zijn (later nog uit gebreid met één van de lucht macht aan de Kogelgieterij en één van de Technische Hoge school) die de eerste juiste be en doorgeven van berichten om hulp deden de overige huisgeno ten van de amateur hun plichten bij de telefoon om in de eigen gemeente de gevraagde hulp te verkrijgen, hetgeen meestal wel lukte. Naarmate de tijd echter vor derde kwamen er meer amateurs in de lucht die allen uitzonden op verschillende golflengten, die echter zo dicht bij elkaar lagen dat men ernstige hinder van el kaar ondervond. Hierdoor dreigde het gevaar dat bepaalde berichten niet in Den Haag zouden worden ont vangen, omdat de daar gevestig de amateur P.A.O. I.D.W. toeval lig op een andere golflengte had afgestemd. NOODKANAAL Vóór het echter zover was stel de de directeur van de radio-con troledienst een zogenaamd nood- kanaal in op 81 meter. Alle be richten die aan Den Haag wer den doorgegeven werden op deze lengte uitgezonden zodat het uit- Behalve dat de radio-amateurs contact met elkaar hadden, had den zij dit ook met hospitaalsche pen en de vliegtuigen, die hier door naar de plaats van bestem ming werden gedirigeerd. Vooral voor de vliegtuigen was dit van grote betekenis omdat boven het overstroomde gebied de naviga tie vrijwel onmogelijk was. De amateur gaf dan instructies over de route die moest worden gevlo gen en uiterst precieze inlichtin gen over de plaats waar „ge- dropped" moest worden. Zo hebben de radio-amateurs in de eerste dagen, toen de mili taire instanties nog niet in de lucht waren met zenders zeer verdienstelijk werk gedaan en onnoemelijk veel leed voorko men. Wat de rol betreft die de Delft- se amateurs hierbij hebben ver vuld, deze is slechts mogelijk ge weest mede dank zij de grote medewerking van de Delftse be volking, die de verzoeken om zo min mogelijk electrische appara ten te gebruiken, stipt heeft op gevolgd. Er zijn gevallen bekend waarin men de wasmachine heeft laten staan en de gezinswas met de hand heeft gedaan en stofzui gers in dagen niet werden ge bruikt. Ook in dit opzicht heeft de Delftse bevolking een belangrijk steentje bijgedragen tot de hulp verlening. Zij die de radio-amateurs slechts beschouwen als mensen die er plezier in hebben aan knopjes te draaien en te gooche len met draadjes, zullen nu wel tot het inzicht zijn gekomen dat hun aanwezigheid Nederland gesloten was dat bepaalde ver- heeft behoed voor een ramp van zoeken om hulp hun doel niet nog grotere omvang dan nu het (Ingezonden Mededeling) Vakkundig en netjes behangen wij Uw kamers Behang vanaf 55 ct per rol L. G. Bettenhaussen Behangers- en stoffeer- dersbedrïjf Oude Kerkstraat 7 Telefoon 3727 geval is geweest. Gisteren ca ƒ280.000 Mét giften die gisteren tot een bedrag van 2000.binnenkwa men alsmede met de 20.000, die de Delftsche Groentenvei- ling voor het Nationaal Rampen fonds beschikbaar stelde, be droeg het Delftse totaal ca. 280.000. REIZEN NAAR DE NOODGEBIEDEN Reizen naar de noodgebieden is alleen mogelijk bij dringende noodzaak en met vergunning van officiële instanties. De A.N.W.B heeft ons thans een opgave gezonden van plaatsen die te bereiken zijn en van de wegen waarlangs dit kan ge schieden. De lijst is voor belang hebbenden op onze redactie te raadplegen. Een overzicht van de plaatsen waar radio-amateurs werkzaam zijn geweest voor de hulpver lening. T£0Ly BRANDWEER ACTIEF De brandweer rukte gistermid dag tweemaal uit. Er werd een schoorsteenbrandje geblust in een pand in de Spiekmanstraat, alsmede een kl'ein binnenbrandje in een woning aan de Oude Lan- gendijk, waar houtwerk achter de kachelpijp door hitte-uitstra- ling in brand was geraakt. (Ingezonden Mededeling) ÉOIH'lhlH!! VRAAGT PROSPECTUS Onderwijxersakte Gekende Schriftelijke Curs' H.B.S. A en B Staatsexamen r-rGf^:i. HlMJ S l 't nou een man is of een vrouw, dat is het zellefde. In ons land kan een vrouw zo maar voor niks een moord begaan, 't Enige wat je te doen heb is dat je enkel een scherm zet om d'r lui bene „Toe maar, toe maar. Weer dat chapiter. Zo zeker als mijn naam Duvonnie is heeft die vrouw die doordraaier niet vermoord. Hij is in de dolk gevallen." „Ja, natuurlijk. Kom Bakker, ik had gedacht dat je mensenken nis je dat wel zou hebben verteld. Toen dat kleintje daar in de bank stond en zo eenvoudig als een kind ons haar geschiedenis vertel de, zonder enig effectbejag of dramatisch gedoe, wat voor ver dere bewijzen van haar onschuld kon je dan nog verlangen, dan wat je met je eigen ogen zag, toen ze voor ons stond. Een eenvoudig, keurig, bang kind. Een onschuldig kind." „Heren, als we daar weer mee opnieuw beginnen „Kijk eres aan, Bakker, je bent niet beter dan de rest van ons. Toen ik negen-en-veertig uur ge leden hier naartoe kwam, had ik geen dubbeltje gegeven voor de kans van die vrouw. Ik was er nog zo zeker niet van. Ik was er nog heel zo zeker niet van! Al die „Heren, daar bin ik net zo op gesteld als jelie. Zo goed als jelie heb ik een vrouw, heb ik een zaak. Maar 't is net omdat ik een man van eer bin dat ik dat heb. En omdat ik een man van eer bin, mot ik blijven bij wat ik ge loof." „Ja, mijnheer Bakker, wij heb ben alle eerbied voor uw over tuigingen. Maar alle heren jury leden hier zijn mannen van eer. Maar gelijk het flinke mannen betaamt hebben zij de moet ge toond van opvatting te verande ren." „Dat wijffie, dat klein wijffie, met die ijskouwe blauwe ogen, heb zo zeker is ik hier zit die man vermoord. Vast en zeker, na wat de hospita heb gezegd. Handje klap op zijn schoot al die pop penkast most natuurijk op zo iets uitlopen." „Maar mijnheer Bakker „Here, al heb ik er nou ellef teges me en al wil ik net as jullie graag naar huis, naar mijn vrouw, naar m'n huis, naar m'n zaak, toch zal zo'n wijffie met zo'n paar blauwe ogies en met van die lek kere, verlegen maniertjes voor de jury me daar niet toe krijge. Een moord is een moord, here. En of eenvoud, daardoor zal ik mij niet laten verlakken, dacht ik zo. Ik was bij mezelf van het idee: schuldig. En zeven andere heren van deze vergadering stonden op hetzelfde standpunt. Maar toen we de zaak zo es uitgeplozen heb ben, zijn we tot een ander inzicht geraakt. Dat kleine vrouwtje heeft te veel bewijzen in haar voordeel. Dat kleine vrouwtje heeft die kerel niet vermoord." „Daar hei je het weer. Dat kleine vrouwtje. Zou 't ooit we zen dat kleine mannetje? Als dat kleine vrouwtje een man was in- plaats van een „Helemaal vergeten dat je praat als de krant van Innes- brook, Bakker." Klop, klop. „Niet zo haastig gebakerd, heren", zei mijnheer de Malle en strekte zijn lange, magere wijsvinger uit. „Als je mij vraagt, geloof ik dat die jonge vent, die zowat eergisteren in de getuigenbank stond, het bij het juiste eind had, alleen ze hebben hem de mond gesnoerd. Maar die vent zei iets heel waars. Hij zei, deze zaak heeft kans uit te lopen op een verderfelijk voorbeeld, hoe men een vrouw erin kan laten lopen. De hysterie der massa kan te ver gaan. Deze jury hier is bang om Orchis Sargossa niet te veroordelen. Nu, God weet, dat ik niet bang ben. En dat wil ik voor de hele wereld weten. En ik tart iedereen hier aanwezig, van zulk een angst te doen blijken!" „Nee, nee. Nee!" „U moet wel bedenken, mijn heer Bakker, dat de condities, waaronder deze jury werkt, zeer ongewoon zijn. Mogelijk beseft u dat niet te volle, maar net zo wat dezelfde dag, dat deze zaak- aan 't rollen kwam, begonnen de kranten een campagne, waar mee ze een algemene beroering hebben verwekt, dat de vrou wen in dit land ongestraft een moord konden begaan. De zaak Scott en nog andere lagen bij 't volk nog vers in het geheu gen. Laten we uit reactie niet te ver in omgekeerde richting doorzwaaien, mijnheer Bakker. Zoals die jonge man zei, een jury kon ook wel eens bang zijn Orchis Sargossa niet te veroor delen, of ze schuldig is, ja of nee". „Niet dat ik nou beweren wil, dat voor dat standpunt ook niet wat te zeggen valt. Ik zou niet de enige willen zijn, heren, die bang was „Precies, mijnheer Bakker. En net zo zeker als ik woordvoerder van dezè jury ben, zullen we als lafaards worden aangemerkt als we dit meisje veroordelen. We hebben een mensenleven in onze handen op een golf van vooroor deel, was het zo niet, dat die jon ge man het uitdrukte, die eri"e van die artikels geschreven heeft, toen hij gisteren in de getuigen bank stond? Op een golf van doordraverij der publieke opinie, die te ver is gegaan „Nou, ik wil nou niet precies zeggen „Natuurlijk wilt U dat niet, mijnheer Bakker," viel mijnheer Duvonnie luide in, die bliksems- vlug was. en die dit gebruikte om voorbarige tegenkanting van de jury de kop in te druken. Wordt vervolgd. Prof. Thijsse: verhoging van alle dijken of afsluiting van zeegaten KEES VERWEY IN HET PRINSENHOF De tentoonstelling van werken van de Haarlemse kunstschilder Kees Verwey, welke vanmiddag in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" wordt geopend door de kunstcri+' -us W. Jos. de Gruyter uit Den Haag, omvat ruim tachtig tekeningen, aqua rellen en olieverfschilderijen. De directeur van het museum drs D. H. G. Boltén heeft een keus gedaan uit het hele oeuvre van de schilder. Mer vindt in de zes zalen en kamerr van het mu seum, waarover deze expositie zich uitstrekt, werk uit vele perioden; zelfs uit het begin van zijn artistieke loopbaan. Toch is het zwaartepunt van de tentoon stelling gelegd, zoals de heer Bolten ons mededeelde, op het werk uit zijn laatste jaren. Bijzondere aandacht verdienen wel de portretten van bekende letterkundigen, welke in een der zalen is te zien. Men vindt daar de portretten van o.a. Lodewijk van Dreijssel, Dirk Coster, Victor E. van Vriesland en Cornelis Veth. Op de tentoonstelling komen wij nader terug. KUNST UIT HET MAURITSHUIS Opnieuw zal enig kunstbezit uit het Mauritshuis te 's Gra- venhage worden geëxposeerd in ons stedelijk museum „Het Prinsenhof". Het betreft thans alle primitieven en werken van Vlaamse meesters (o.a. Rubens en Van Dijck). Deze schilde rijen, ongeveer tachtig in getal, zullen tegen het eind van de volgende maand naar hier wor den overgebracht. In het Mau ritshuis moet n.l. ruimte wor den gemaakt voor de Pieter Post-tentoonstelling. Sociale Belangen in 1951 Verschenen is het jaarverslag over 1951 van de gemeentedienst voor Sociale Belangen. Blijkens dit verslag waren er in dat jaar 689 steuntrekkenden met in totaal 21.585 steunweken. Over 1950 bedroegen deze cijfers resp. 659 en 19.421. De kosten van on dersteuning bedroegen f 714.039 (V. j. ƒ594.428.42). Het aantal verpleegden op 31 December in het oudeliedenhuis bedroeg 25 mannen en 4 vrou wen; in de beschutte werkplaats vonden 55 personen bezigheid gedurende 902 weken. Wat de gemeentelijke werkvoorziening betreft, hierbij waren per 31 December van het verslagjaar 56 hand- en 5 hoofdarbeiders geplaatst. (Ingezonden Mededeling) BETER IS MAATKLEDING Coupeuse en Ontwerpster I. DE G I D T S OUDE DELFT 130 DELFT ET is prof. ir J. Th. Thijsse, directeur van het Water loopkundig laboratorium alhier, die thans in verband met de watersnood zijn verblijf in Amerika op verzoek van de Ne derlandse regering onderbreekt, niet duidelijk wat men van hem Nederland verwacht, aldus Het Parool dat hem dezer dagen opbelde te Annarbor op de uni versiteit van Michigan. „Het reddingswerk heb ik ge mist", zei hij, „evenals de eerste maatregelen voor het dichten van de gaten." Prof. Zijlstra ver moedt dat men zijn medewer king nodig heeft voor de uitwer king van een der plannen om herhaling van een dergelijke ramp te voorkomen. Twee mogelijkheden Men heeft keus tussen twee mogelijkheden: ophoging van alle dijken dus over een lengte van 800 tot 900 km. of het leggen van een afsluitdijk zoals (lit na de ramp van 1916 ge schiedde in de Zuiderzee waar door Noord-Holland ditmaal' is bewaard voor het lot dat nu Zeeland en een deel van Zuid- Holland heeft getroffen. „Het eerst nodige is", aldus prof. Thijsse, „een onderzoek in te stellen of een afsluitdijk langs Zeeland mogelijk is." Technisch acht de hoogleraar dit plan uit voerbaar. Op kleine schaal zijn al proeven genomen en juist voor zijn vertrek naar Amerika werden uitvoerige besprekingen gevoerd om te onderzoeken hoe die proeven uit te breiden tot de Oosterschelde. Een andere vraag die nog moet worden beantwoord is of dit plan ook economisch is te verwezenlijken. Prof. Thijsse dacht daarbij niet in de eer ste plaats aan de kosten maar aan de vele kleine en grote belangen die met de verwezen lijking zullen gemoeid zijn, meest van economische maar ook van politieke aard. Met het leggen van de Af sluitdijk bij de Zuiderzee ver loor deze zee haar betekenis voor de haringvangst. Zo zou Ierseke voor de oestercultuur verloren gaan. Dit zijn slechts kleine belangen. De grotere belangen zijn de gevolgen die de uitvoering van dit plan zou hebben voor Rotterdam en Antwerpen. Nog een tussenweg? „Mijn terugroeping", aldus prof. Thijsse volgens het Parool, „betekent beslist niet dat men in Nederland reeds zijn keuze zou hebben gedaan ten opzichte van een der plannen, maar dat men mij wil betrekken in het overleg over wat er moet gebeuren na het sluiten van de dijken. Mis schien is er een tussenweg mo gelijk. Op dit moment weet ik dat echter niet." „Het is moeilijk te zeggen hoe lang het onderzoek naar de beste oplossing kan duren", zo ver volgde prof. Thijsse. „Het kan maanden, een jaar, twee jaar zijnVast staat echter dat het een intensieve studie vereist." Wat een mogelijke herhaling van de ramp betreft tijdens de jaren van uitvoering van een plan, die mogelijkheid acht prof. Thijsse gering. „Een samenloop van om standigheden zoals ditmaal komt hoogstens eens in de drie of vier eeuwen voor." Op de vraag of prof. Thijsse binnen afzienbare tijd zijn werk te Annarbor zal kunnen hervat ten antwoordde de hoogleraar dat niet alleen hijzelf maar ook de universiteit van Michigan zeer betreurt dat dit werk plotseling moet worden onderbroken. „Voortzetting ervan is voor de culturele betrekkingen zeer wen selijk en nuttig" aldus prof. Thijsse. GEREF. KERKEN onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Ulrum Z. G. van Oene, cand. te Kampen; te Doésburg-Doetin- chem G. van den Brink, cand. Voorburg. Gew. Arb.- en Evacu atiebureau doorlopend geopend Werknemers in de rampge bieden zullen een uitkering ge nieten op basis van de wacht geld- en werkloosheidswet. Ge ëvacueerde werknemers wordt derhalve dringend aangeraden zich onverwijld bij het Gewes telijk Arbeidsbureau, Oude Delft, te laten inschrijven. Dit bureau is daartoe van vandaag af tot Dinsdagnamiddag door lopend geopend, ook om direct op te kunnen treden als werk krachten voor het noodgebied on middellijk zouden worden ge vraagd. Ook het evacuatiebu reau, gevestigd, zoals bekend, op de Markt, is doorlopend ge opend en wel tot Dinsdagavond. Spaarbank te Delft Gedurende de maand Januari werd ingelegd 1.415,315,(v.m. 906.882.en terugbetaald 1.283.403.— (v.m. 1.050.239.—) zodat meer werd ingelegd 131.948,(v.m. meer terugbe taald 143.688,Op 31 Januari bedroeg het aantal inleggers 40,904 met een totaal tegoed van 13.864.066.—. (1 Januari: 13.732.119.—). EVACUÉ'S NAAR „WACHT AAN DE RIJN" Vanavond geeft, zoals men weet, de toneelvereniging „Mul- tatuli" in Stads Doelen een voor stelling van „De wacht aan de Rijn" ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Evacué's kunnen op vertoon van hun inschrijvings- kaart, gratis deze voorstelling bijwonen. Zaterdag 14 Februari CITY: The greatest show on earth, met Betty Hutton, Cor nel Wilde, Dorothy Lamour en James Stewart, 2.30 en 8 uur (14 j.) DELFIA: Het dozijn blijft voor deliger (Bells on their toes) met Jeanne Crain, Mirna Loy en Edward Arnold, 2.15, 4.15, 7 en 9 uur (a. 1.) DOELEN KINO: Affaire in Trinidad, met Rita Hayworth en Glenn Ford, 2.30, 4.30, -7 en 9 uur (18 j.) FLORA: Vlammende pijlen, met Sterling Hayden en Forrest Tucker, 3, 7 en 9.15 uur (14 j.) ROXY: Een nacht zonder zonde (Die Nacht ohne Sünde), 2.15, 4.15, 7 en 9 uur (14 j.) STADS DOELEN, 8 uur: ..Mul- tatuli" met „De wacht aan de Rijn" t.b.v. Nationaal Ram penfonds. Zondag 15 Februari CITY: The greatest show on earth, met Betty Hutton, Cor nel Wilde, Dorothy Lamour en James Stewart, 2.15, 5 en 8 uur (14 j.) DELFIA: Het dozijn blijft voor deliger (Bells on their toes) met Jeanne Crain, Mirna Loy en Edward Arnold, 2.15, 4.15, 7 en 9 uur (a. 1.) DOELEN KINO: Affaire in Trinidad, met Rita Hayworth en Glenn Ford, 2.30, 4.30, 7 en 9 uur (18 j.) FLORA: Vlammende pijlen, met Sterling Hayden en Forrest Tucker, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 j.) ROXY: Een nacht zonder zonde (Die Nacht ohne Sünde), 2.15, 4.15, 7 en 9 uur (14 j.) STADS DOELEN, 2.30 uur: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" door Rott. Kinder toneel; 8 uur: „Revue van topstars". MUSEA: „Het Prinsenhof" en „Huis Lambert van Meerten", 15 uur en „Paul Tetar van Elven", 13 uur: Permanente tentoonstelling; „Het Prinsen hof", 15 uur: Tentoonstelling schilderijen Kees Verwey; Kunsthandel W. van Bok hoven. Wijnhaven 13, 96 uur: Aquarellen van F. J. Alke made (Zondags gesloten). AGENDA DEN HAAG Vandaag ZEISS PLANETARUM „Haag- sche Courant", 8 uur: „Een reis langs de planeten". GEBOUW v. K. en W., 8 uur: „Geschichten aus dem Wiener- wald". DILIGENTIA, 8 uur: Louis Kaufman, viool, m.m.v. Ge rard Hengeveld en het Rönt- genkwartet. KLEINE COMEDIE, 8 uur: „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting" door Comedia. Morgen KON. SCHOUWBURG, 2 uur: Haagsche Comedie: „Het hei lige experiment"; 8.15 uur: „Androcles en de leeuw". DILIGENTIA, 2.30 uur: Piano recital Witold Malcuzynski. KLEINE COMEDIE. 8 uur: „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting" door Comedia GEBOUW v. K. en W„ 8 uur: „Geschichten aus dem Wiener- wald" door Hoofdstadoperette. BURGERLIJKE STAND Geboren: 13 Februari Benedict Joannes, z. v. J. A. Luk en A. Ch. Kouwenhoven, Bagijnesteeg 44. Jacobus Wilhelmus Pieter, z. v. A. Stam en C. M. van Boekei, Alyd Buserstraat 9. Overleden: 9 Februari: Cornelia Hamerpagt, 66 j.( ge huwd met S. Punt, Markt 15. 12 Februari Mees van der Struif, 51 j., ge huwd met R. Capocci, eerder gehuwd geweest met S. M. Dumaij, Doelenstraat 16. BENOEMING VAN DESERVITOR De aartsbisschop van Utrecht (der oud-bisschoppelijke clere- sie) heeft, tot de tijd dat de nieuw te benoemen pastoor der parochie van de H. Maria en Ursula alhier zijn werkzaam heden kan aanvangen, met in gang van 5 Februari de aarts priester van Rhijn- en Delfland, de kanunnik van het metropoli- taan kapittel van Utrecht en pastoor der parochie van de H. Jacobus en Augustinus J. A. Roe- seling benoemd tot deservitor van eerstgenoemde parochie. Het personeel van de ma chinefabriek „Mechania" stond één dag loon af en bracht zo 259,51 bijeen, waaraan de di rectie ƒ500,toevoegde. Het personeel van Asepta heeft buiten de gift die de di rectie eerder deed 858,52 ingezameld. Het personeel van de scheepswerf Boot bracht een be drag van ƒ362,97 bijeen. Na de hulp die ook de le den van de kath. studentenver eniging „Sanctus Virgilius" in de afgelopen dagen hebben ver leend in het overstroomde ge bied heeft het bestuur thans besloten in verenigingsverband een geldinzameling te houden ten bate van het Nationaal Ram penfonds. Deze actie zal Vrijdag 20 Fe bruari worden gevoerd in de so- cieteitszaal onder het motto: „Ook deze zak moet gevuld worden". Onder hët motto: „Bij het V.G.L.O.-doen we het zo" zijn de leerlingen van het openbaar V.G.L.O. aan de Rotterdamseweg een actie begonnen ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De leerlingen werd de vraag gesteld: „Wie heeft een idee?" Dit was het resultaat. Van hun spaargeld brachten ze bijna der tig gulden bijeen. Voorts wer den tekeningen gemaakt die be trekking hadden op de ramp, waarna deze naar een bevriende relatie in Frankrijk werden ge stuurd om daar te verkopen. Vervolgens verzamelden de jon gens een partij oesterschelpen die zij beschilderden en deze nu willen gaan verkopen. De meis jes vervaardigden op de hand werkles een aantal bruikbare artikelen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2