NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT - J Kamercommissies thans aan het werk Kronkelige paclen der procedure Rampenfonds: thans 42 millioen De Frans-Engelse besprekingen Koningin en Prins bezochten Texel Alle inwoners van Zierikzee moeten de stad verlaten Hoe snel een wet tot stand kan worden gebracht V Militaire bijstand loopt af Mekhlis overleden f Di Directeuren: F. BAAS en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. ROOY Vit*ave: Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. Witte de t^'lthstraat 73 Rotterdam Zaterdag 14 Februari 1953 110e JAARGANG No. 38 Abonnementsprijs per kwart. 7.50. Losse nrs 0.13. Verschijnt dat. beh. op Zondag. Tel. (K 1800) 11.10.00 (19 lijnen). Na 17 u.: 11.10.09. Telegr.-adr.: N1ROCOUR. Postrek. 40 Frankrijks houding t.a.v. het leg^rverdrag Van onze correspondent PARIJS, 13 Febr. Sinds de be wogen nacht van 7 op 8 Januari, waar in René Mayer in zijn hoedanigheid van door de president der republiek „aangewezen" premier het klaarspeel de behalve de stemmen van het cen trum en de rechterzijde ook die der Gaullisten op zijn naam te verenigen, hebben zich een aantal nieuwe feiten voorgedaan, welke de kansen op rati ficatie van het verdrag ter zake van de Europese defen-siegemeensohap zeker niet vergroot hebben. Niemand dit dient voorop te worden gesteld kan op het ogenblik weten, wat het uit eindelijke parlementaire lot van het Europese leger zal zijn, omdat wel vaststaat, dat er nog ruim drie maan den zullen verlopen, voordat de Natio nale Vergadering aan een openbare behandeling van het desbetreffend ratificatie-ontwerp toe zal zijn. Op dit ogenblik is de Nationale Vergadering op reces en wanneer zij daarvan op 17 Februari terugkeert, zullen de vas te kamercommissies, zoals de commis sie van buitenlandse zaken en van na tionale defensie, het verdrag eerst gaan onderzoeken en in geregeld contact met de regering, zo verwacht men, voor stellen tot amendering van het ver drag indienen. Dit commissoriaal over leg zal vermoedelijk tussen 1 Apritl en 15 Mei onderbroken worden vanwege de gemeenteraadsverkiezingen. In ieder geval zal de kamer in pleno in die periode niet bijeenkomen. De minister-president heeft in die be wogen nacht van 7 op 8 Januari ver klaard. dat de regering niet bij voorbaat afwijzend staat tegenover eventuele voor stellen tot amendering van het verdrag, wanneer de kamer of de oommissies daar toe het initiatief zouden nemen. De Woensdag j.l. ingediende additionele protocollen behoeven dus geen limitatief karakter te dragen, de regering zal er eventueel toe kunnen ovetgaan hun aan tal (het zijn er op het ogenblik zes) te vergroier.. Een dergelijke procedure kan zeker niet gebruikelijk heten. Het is im mers niet gebruikelijk, dat de regering, welke bij herhaling heeft verklaard, dat zij de buitenlandse lijn van haar voor gangster ongewijzigd gaat doortrekken, aan deze geruststellende verzekering toevoegt: al die dikke teksten (alleen het Europeee-leger-verdrag telt 132 ar tikelen. om nog maar te zwijgen van de lijvige blilagei moeten nog wat aange vuld of verduidelijkt worden en daartoe zal ik. nieuwe regering, het initiatief ne men. Zijt gij, kamer, dan nog niet tevre den, welnu, ik nodig u uit met uw wen sen te komen en ik, regering, zal aan die wensen zoveel mogelijk tegemoet ko men. Door aldus 'te handelen, heeft de regering, zo lijkt het. al dat werk, dat zij met vijf andere regeringen geduren de ruim anderhalf jaar heeft verricht en waarvan het op 27 Mei j.l. getekend ver drag de zoete of wrange vrucht is, op losse schroeven gezet. Tegen dit voor de hand liggend verwijt voert de regering aan. dat haar wijzigingsvoorstellen slechts van ondergeschikt belang zijn en het essentiële beginsel van het verdrag niet aantasten, maar zolang men de Woensdag ingediende protocollen geheim houdt, valt het niet te beoordelen, of het verwijt, dat het werk van anderhalf jaar op losse schroeven is gezet, geldig of on geldig is. In ieder geval zouden de Duitsers, volgens berichten uit Bonn, al ver klaard hebben, dat zij in de voorge stelde protocollen een aantasting van het non-discriminatoir beginsel zien, dat in artikel zes van het verdrag uit drukkelijk is vastgelegd. Het is mo gelijk, dat een dergelijke Duitse ver zekering vooral bedoeld is als een poging tot geruststelling van de bin nenlandse Duitse oppositie, maar de mogelijkheid van over en weer loven en bieden behoeft, zo lijkt het, niet te worden uitgesloten. Terwijl deze onderhandelingen ge voerd zullen worden, gaan de kamer- oommissies aan het werk en deze zul len vermoedelijk wel opheldering ven de regering verlangen omtrent de Woensdag door haar ingediende aan vullingen of verduidelijkingen. Het schijnt b.v. vast te staan, dat de Franse regering in één van die zes protocollen voorstelt om in af wijking van artikel 13 van het ver drag machtiging te verlangen om, zonder toestemming van het opper bevel van het Europese leger (dat is S.H.A.P.E.) Franse troepen uit het Europese leger terug te trekken, wan neer hun aanwezigheid in overzees Frankrijk naar inzicht van de Franse regering noodzakelijk zou zijn, l Men kan zich niet goed voorstellen, dat de kamercommissies over artikel 13 van het verdrag met vrucht zullen kun nen discuteren, zonder door de regering ingelicht te zijn over hel op dit artikel betrekking hebbende additionele proto col. Het is dus heel goed mogelijk (ook al weer een zeer ongebruikelijke proce dure), dat de regering de kamer inlicht over dit protocol, alvorens daarover in stemming bestaat tussen de andere ver dragspartners. laat staan dat dit aanhang sel geparafeerd cn ondertekend is. Dat de regeling overweegt om zich op dergelijke kronkelige paden der proce dure te begeven, is noodzakelijk, meent zij, en niet ten onrechte, om het verdrag door het parlementaire vuur te slepen. Reeds uit de benoeming van Jules Moch, de socialistische oud-minister, als rap porteur van de commissie voor buiten landse zaken, een overtuigd tegenstander van het verdrag in zijn huidige vorm, en uit de benoeming van de Gaullistische generaal Koenig. een soort alter ego van de grote De Gaulle in hoogst eigen per soon. als rapporteur van de commissie voor nationale defensie, valt op te ma ken, dat het pad van de regering in deze belangrijke kamercommissies, die over het verdrag gehoord zullen worden, niet over rozen zal gaan. Vandaag is boven dien nog bekend geworden, dat „een na tionaal comité van verdediging van de eenheid van Frankrijk en de Franse Unie", waarbij zich al honderd parle mentsleden hebben aangesloten, ge vormd is met het doel strijd te voeren tegen de ratificatie van het verdrag. Gaulisten. orthodoxen en dissidenten, vele leden van de rechterzijde en verschillen de radicalen maken van dit comité de»! uit. Men kan hierin een nieuw bewijs vinden, dat het verzet tegen het Europe se leger ook in een partij zoals de radi caal-socialistische (Herriots vernietigend oordeel, in October j.l. op het radicale congres te Bordeaux uitgesproken, ligt .nog vers in ieders geheugen) leeft, waar toe de minister-president zelf behoort Een opmerkelijk feit is ook, dat in hoge militaire kringen, waartoe zelfs mannen van het type als Juin en Weygand be horen., het verdrag meer en meer be strijding ondervindt en niet alleen uit eng-nationalistische overwegingen, maar ook omdat het naar het oordeel van der gelijke deskundigen niet kan voldoen aan de eisen van doeltreffendheid, die men aan dit nieuwe militaire instrument behoort te stellen. Er zijn ook tekenen van groeiend verzet in Gaullistische kring. Men weet daar nog altijd niet precies (wie weet dat eigenlijk wel?) wie in de bewuste nacht van 7 op 8 Januari de ander bij de neus heeft gehad. Met Het totale bedrag, dat tot en met Vrijdag voor het Nationale Rampenfonds is bijeengebracht, beloopt thans 42 millioen gulden. V- andere woorden: in hoeverre de rege ring bereid is haar bij monde van mluister-president Mayer gegeven be loften aan De Gaulle's volgelingen te honoreren. Hoe onzeker het uiteinde lijke parlementaire lot van het Euro pese lè^er dan ook nog is. zeker is, dat meer en meer tegenstanders open lijk in n«t geweer komen en dat de regering alle zeilen zal moeten bij zetten om haar troepen en die van de vijf andere landen hier in veilige ha ven te brengen. „De doodsteek Naar D.P.A. meldt, heeft de leider van de Westduitse oppositie en voor zitter van de sooiaal-dernocratische partij, Ollenhauer, in een vraagge sprek voor de Noordwestduitse radio verklaard, dat de Franse protocollen bijzondere rechten eisen, „welke in de practijk de doodsteek betekenen voor de gedachte van een geïntegreerd Europees leger", Ollenhauer had de tekst vVin de pro tocollen zelf nog niet gezien. ,doch ging af op de persberichten daaromtrent. Hij doelde met name op de Franse wens om troepen aan de E.D G. te kunnen ont trekken voor gebruik overzee, zonder de instemming van de bondgenoten" ..België en Nederland zouden, als koloniale mogendheden, dezelfde uitzon dering kunnen verlangen", aldus Ol lenhauer, „en wanneer dit aanvaarcffeiou worden, zou West-Duilsland alleen <M\er- blijven met benadeelde belangen". vOl- lenhauer zei, dat Frankrijk de protocol len aan de interim-commissie van -,de E.D.G. gezonden had, die zich slechts met technische kwesties bezig houdt. Hierdoor, zo zei hij, had Frankrijk de indruk willen vestigen, dat het slechts technische veranderingen betrof. De voor gestelde protocollen betekenen echter een verandering van het legerverdrag en kunnen slechts op politiek plan behan deld worden. De zaak werd nog gecompliceerder door de kwestie-Saarland. De elementaire rechten van de arbeiders van Saarland werden geschonden door het verbod van het mijnwerkersvakverbond van Kutsch. Naar Ollenhauer meedeelde, wenst zijn partij de kwestie-Saarland in de Bonds dag ter sprake te brengen. Albrecht von Kessel, de Westduitse vertegenwoordiger voor het Europese leger te Parijs, is Vrijdag te Bonn aan gekomen voor bespreking van de door Frankrijk voorgestelde protocollen. Na afloop van de besprekingen, die de Franse ministers Mayer, Bidault en Buron met hun Engelse collega's te Londen hebben gevoerd, is een commu niqué gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat men van gedachten gewis seld heeft over de wijze, waarop het het Verenigd Koninkrijk mogelijk zou zijn de beste practische uitvoering te geven aan zijn voornemen nauw met de politieke en militaire organen van de Europese Defensie Gemeenschap samen te werken. De Franse ministers hebben de Engelse regering een aantal ideeën over een zo nauw mogelijke samenwer king, vooral op politiek gebied, voorge legd, die nu door de Engelse regering bestudeerd zullen worden. Binnenkort zal hierover langs diplomatieke weg van gedachten gewisseld worden. Over de gemeenschappelijke economi sche problemen die ter sprake zijn ge komen bericht het communiqué, dat de Engelse ministers rekening zullen hou den met de Franse positie, wanneer zij de toekomstige invoerprogramma's en daarmee verbonden kwesties zullen be studeren. Bijzondere aandacht hebben, volgens het communiqué de financiële aspecten van de oorlog in Indo-China en de be hoefte aldaar aan oorlogsmaterieel ge had. A.F.P.) Zwitserland wenst vertegenwoordiging bij de G.K.S. Zwitserland heeft het Hoge Gezags orgaan der Gemeenschap voor Kolen en Staal verzocht een delegatie te mogen accrediteren bij de hoofdzetel der Ge meenschap. De delegatie zou de taak hebben met het Hoge Gezagsorgaan alle vraagstukken te bespreken, aan gaande de economische betrekkingen tussen Zwitserland en de Gemeenschap, in het bijzonder die. betreffende invoer, prijzen en vervoer. (Reuter) Over»! in de overMroomde gebieden dreigt het gevaar van hooibroei. V .Strengere scheiding tussen boter en margarine Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp betreffende wijziging van enige artikelen van de boterwet. Te>3 einde de koper te beschermen tegen hst wekken van onjuiste begrippen omtirént boter en margarine wordt een algefneen verbod voorgesteld van tekstan of af beeldingen, die enigerlei bef>eitking heb ben op het boeren- en zuivelbedrijf op de verpakking tun margarine en in de reclames voor dit artikel. De Koningin en prins Bernhard heb ben gisteren een bezoek gebracht aan het eiland Texel, waar de Eendracht- polder is ondergelopen en zes slacht offers, leden van een hulpcolonne zijn te betreuren. De Koningin kwam met de veerboot Dokter Wagemaker uit Den Helder. De Prins, die onverwacht het eiland bezocht, arriveerde tegen kwart voor elf met een sporttoestel op het vlieg veld Allereerst werd gereden naar Ooster end. Daar stapte het hoge gezelschap over in jeeps. De tocht ging naar Zevenhuizen, waar de Oostersluis, een van de bedreigde punten, in ogen schouw werd genomen. Hier ontmoette Hare Majesteit de Prins, op diens terugweg. Vervolgens ging de rit naar het Noordgn. naar de Noorderdijk. waar het aanstormende water een gat van 130 meter in de dijk heeft ge slagen. waardoor de 260 hectare grote Eendrachtpolder onder liep. De laatste tientallen meters moesten te voet wor den gegaan. De Kor.ingin wandelde naar het gal, waardoor nog steeds het water stroomt Staande op de met tien tallen zandzakken versterkte afgebro ken dijken liet de Koningin zich uit voerig door een dijkwerker en door deskundigen inlichten over hetgeen zich hier op die rampzalige eerste Februarimorgen had afgespeeld. Ook prins Bernhard had in de mor gen met wethouder S. de Waard dit punt bezocht. Juist toen de jeeps de dijk naderden, vloog de Prins er over heen. Als groet cirkelde hij enige ma len laag over deze door het land ploegende autocolonne heen. Tot slot van haar tocht ging de Ko ningin naar de vuurtoren, waar zij de auto verliet en zich over de duinenrij naar het strand begaf, Daarna keer de men naar Den Burg terug, waar Hare Majesteit omstreeks twee uur arriveerde. Zie ook pag. 2 en 5 en ons Bijvoegsel Gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot Vragen aan de minister ïn de vergadering der Tweede Kamer van. Dinsdag a s zal de heer Nederhorst (ar.'i.) aan de minister van economische zaken de volgende vragen stellen: 1. Welke gevolgen heeft het intreden in de gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot voor de economi sche en sociale verhouding in Nederland? 2. Kan de minister nadere mededelin gen verstrekken omtrent de resultaten vafi de ministers-conferentie te Luxem burg in verband met het openstellen van dé markt voor kolen, erts en schroot? Zijn in het bfoxuider nadere mededelin gen te doen omtrènt het al of niet hand- li.en van het egalisatiefonds voor steen kolen en het handhaven van het systeem Tan mengprijzen, dat hiermede verband ^ïoudt? 4, Zullen er als gevolg van de besluiten van de ministers-conferentie veranderin gen intreden ten aanzien van de schroot- voorziening in Nederland en zo dit het geval is, welke zullen deze veranderingen zijn? 5. Kan de minister meer in het bijzon der mededelen welke voorstellen van Ne derlandse zijde in Luxemburg gedaan zijn en hoe deze voorstellen daar zijn ontvangen? Iedere inwoner van Zierikzee, die niet in het bezit is van een ver blijfsvergunning, door de gemeente afgegeven, moet Zierikzee binnen drie dagen verlaten. Aldus een conclusie van minister Beel, na een bespreking op het stad huis van Zierikzee en na inwinning van de adviezen der deskundigste adviseurs. De autoriteiten kunnen de verant woordelijkheid van het verblijf van allen, die niet noodzakelijk moeten werken aan het herstel van stad en eiland, onmogelijk blijven dragen. Tengevolge van de verzanding en de sterke dwarsstroom in de haven is het reeds thans niet meer mogelijk grotere passagiersschepen in de haven te bren gen. De verbinding tussen haven en re de zal worden onderhouden door de ma rine, welke aanstaande Dinsdag met haar schepen vertrekt Deze schepen zullen de mensen van de haven afvoe ren naar de opvangcentra, waar alle mogelijke hulp zal worden geboden. Na dien kan hulpverlening van de opvang centra niet meer worden verwacht, daar deze zullen worden geliquideerd. Voorts moeten betrokkenen er rekening mee houden, dat zij hierna niet meer als eva- cué's zullen kunnen worden beschouwd. De burgemeester van Zierikzee heeft met klem en nadruk een beroep gedaan op allen aan het bevel ordelijk gevolg te geven, opdat ingrijpen van politie en militairen worde voorkomen. Het motief van de algehele ontruiming van Zierikzee is niet zozeer de onhoud bare toestand voor de ongeveer 4500 achtergeblevenen van de 7000 inwoners als gevolg van de vernielde riolering aoor de druk van het water, als wel het grote gevaar, dat de gaten in de Zui delijke dijken voor Schouwen opleveren. Hoev aanvankelijk de toestand kritiek werd geacht, doordat de dijken aan de Noordkant het zouden begeven, is het gevaar aan de Zuiderdijken thans veel groter gebleken. Het gat bij de Schelp- hoek aan de dijk van de Oosterschel- de. was aanvankelijk „slechts" vijftig meter breed, doch het heeft thans een breedte gekregen van 250 meter en een diepte van 30 meter. Groot is het gevaar, dat het gat zich zal verenigen met dat in de dijk bij Burchsluis. waardoor Schouwen in drie stukken uiteen zou kunnen slaan Nu het water door het jat bij de Schelphoek over een veel gro tere breedte naar binnen stroomt, is de dóorwerking va« de vloed in de pol der veel groter, omdat er meer water binnenkomt bij vloed, dan er uit trekt bij eb. Indien daarbij ook de Noordir- dijken het nog zouden begeven, zou in Zierikzee slechts een halve vierkante kilometer droog blijven. Er zullen ongeveer 1500 personen te Zierikzee achterblijven. Een inspecteur van de volksgezond heid, die tijdelijk te Goes verbleef, is met het oog op de wegleiding van de be volking met spoed naar Zierikzee ge roepen. Respijt voor schulden in overstromingsnood (Vergadering van Vrijdag 13 Februari) CNELLE wetgeving: vanochtend had de leden een wetsontwerp bereikt, dat enige voorzieningen ten aanzien van schuldenaren en ten aanzien van de rechtspleging behelsde, wenselijk geacht wegens de toestand, die uit de overstromingsramp voortvloeit. Van middag om kwart voor twee ging de Kamer dit ont- Overzicht Tweede Kamer werp m de afde lingen onderzoe ken. En drie uur later begon de openbare behan deling. Om kwart voor zes was het ontwerp met algemene stemmen aan genomen. Ziedaar een fraaie prestatie van minister Donker en zijn departement en van de Kamer. Denk vooral niet, dat het ontwerp er zo maar even doorgehamerd werd. Het afdelingsonderzoek was serieus geweest. Er was een verslag uit voortgevloeid, dat de minister ter inleiding van de openbare behandeling mondeling be antwoordde en dat tot een nota van wij zigingen aanleiding had gegeven. Aanvankelijk wilde het ontwerp de rechter de bevoegdheid geven, iemand die tengevolge van de noodtoestand niet tijdig aan zijn vóór 1 Februari aange gane verplichtingen kan voldoen een of meermalen zes maanden uitstel te ver lenen indien zulks redelijkerwijze van de schuldeiser kan worden verlangd. Bij het afdelingsonderzoek was opge merkt, dat er ook andere dan „aange gane verplichtingen" kunnen zijn. Van daar dat de minister bij nota van wijzi ging de werking van het ontwerp uit breidde tot „voor 1 Februari ontstane verplichtingen van burgerrechtelijke aard". Onder deze formulering vallen ook bijv. verplichtingen uit onrechtma tige daad. Publiekrechtelijke verplich tingen. zoals belastingschulden, wilde de minister niet onder deze regeling brengen, omdat hij het minder juist vond daarvoor door de rechter uitstel te laten verlenen. Dat moest men maar aan de betrokken autoriteiten voor belas tingschulden dus aan de belastingadmi nistratie overlaten. Het ontwerp be treft ook o.m. de bevoegdheid om ter mijnen en vormen niet in aanmerking te nemen bij de strafrechtspleging en bij de toepassing van administratief rechtelijke voorschriften, alles wanneer de noodtoestand daar aanleiding toe geeft. Er werden nog enkele wijzigin gen van ondergeschikt belang aange bracht en toen was het ontwerp gereed voor de Eerste Kamer, die het waar schijnlijk wel Dinsdag a s. in hetzelfde snelle tempo zal behandelen. Stoom en Zandt 4 A VERIGENS heeft de Kamer van- middag nog veel meer gedaan. Zij heeft een brok van de uitvoerige agenda verslonden, evenwel ook nog veel voor de volgende week overla tende. De nieuwe Stoomwet is aan genomen, maar niet dan nadat er ge stemd was over art. 9 van die wet, dat de mogelijkheid van retributie- heffing bij keuring van stoomketels schept. Dit artikel is met 4731 stem men aangenomen. Het gisteren gebleken verzet tegen dit artikel werd volgehouden door de V.V. D-ers. de a.r.. de c.h. en de commu nisten. Ook de KNP. en de staatkundige gereformeerden stemden tegen, alsmede twee K.V.P.-ers (dr. Lucas en mr. Van Rijckevorsel). De P.v.d.A. en de K.V.P. (minus twee) vormden, zoals vaker ge schiedt, de meerderheid. Aangenomen is ook de wijziging van de Inentingswet. waar de twee staat kundig-gereformeerden uiteraard tot het einde toe tegen bleven. Het ontwerp betrof de gelegenheid tot kosteloos in enten. Ds. Zandt wilde bij amendement de artsen de plicht opleggen, alle geval len van postvaccinale encephalitis aan de geneeskundige inspectie te melden Toen beslist was, dat dit amendement rev buiten het ontwerp stond het betrof een heel ander onderwerp om als geoorloofd te kunnen gelden, maakte ds. Zandt er een motie van: deze nodig de de regering uit. een wettelijke mel dingsplicht voor artsen voor te bereiden Dat is helemaal niet nodig, zei staats secretaris Muntendam want de artsen noen de meldingen al vrijwillig. De K.VP-er dr. Mol zag in de motie een blijk van wantrouwen tegen de artsen. Bepaald niet sterk en wellicht een rede- neerfout. was het argument van de staatssecretaris, dat men het werk van de artsen niet mocht verzwaren door hun een wettelijke meldingsplicht op te leg gen. Immers, als de artsen de meldingen toch al verrichten zou een wettelijke verplichting hun taak niet verzwaren Ds. Zandt viel de staatssecretaris op dit zwakke punt aan Maar hij verloor het pleit toch. want er werden niet meer dan tien stemmen vóór zijn motie uitgebracht. Die voorstemmers waren, behalve ds. Zandt en zijn fractiegenoot, de a.r. Van Baal, Fokkema en Van der Zaal, de c.h. freule Wttewaall en mr. Schmal en de socialisten Van Lier. Scheps en Stuf- kens. Hun beweegredenen waren niet tot uiting gebracht. Wantrouwen in de artsen? Misschien waren zij alleen wat vertederd door het soms beminnelijke fanatisme van de Delftse predikant. Esperanto en Fries parlementaire belangstelling. Voor de voortzetting van het gisteren be gonnen debat over een aantal wijzi gingen van de Lager-onderwijswet nam men de tijd. De stemmingen over enige punten is tot Dinsdag aangehou den. Een van die punten leverde nogal wat strijd op: het scheppen van de mogelijkheid, dat lagere scholen Esperanto als vak in hun programma opnemen. In 1948 had men deze mogelijkheid al willen scheppen, maar toen was men wetstechnisch niet onberispelijk tewerk gegaan zodat het beoogde effect niet werd bereikt. Dit wilde het thans be handelde ontwerp herstellen. Voorstan der? waren de V.V.D.-ster mevrouw For- tanier (na een zeer lange ziekte sinds kort terug in de Kamer), de socialist De Loor en de communist Gortzak, de eer ste het meest en de laatste het minst geestdriftig. De K.V,P.-er Peters', of schoon Esperanto niet verwerpend, vond het toch geen vak voor de lagere school, de a.r. mr. Roosjen voelde er ook niet veel voor en de c.h. Tilanus vond net dwaas Esperanto op de lagere school te introduceren, terwijl het verboden blijft Frans. Duits en Engels in het programma op te nemen. Minister Cals leek in zijn verdediging van de desbetreffende bepa ling niet bijster enthousiast: hij beriep zich alleen op de in 1948 uitgesproken wenselijkheid. Wij zijn benieuwd, hoe het met de stemming over dit punt zal aflopen. Esperanto is voor sommigen een teer punt De scheidslijn zou wel eens dwars door de partijen heen kunnen lopen. Het ontwerp betrof intussen nog een groot aantal andere onderwerpen, o.m de geneeskundige keuring van onderwij zers, hun verlofregeling en het z g. smartegeld voor nabestaanden van on derwijzers. Punten dus van geheel andere aard dan Esperanto. Wij vragen ons af, of de Eerste Kamer zo'n verza- melontwerp prettig zal vinden. Wij kun nen ons voorstellen, dat er senatoren zijn, die niets van Esperanto op de lageie school willen weten, maar die tegen de andere punten in het ontwerp niet net minste bezwaar hebben, integendeel Het worat voor hen dan een moeilijk geval, omdat zij alleen voor of tegen het ont werp in zijn geheel kunnen stemmen. Het zou niet de eerste keer zijn, dat senatoren bezwaar maken tegen een bont verzamelontwerp. Voor de overige punten verwijzen wij naar ons verslag*). Alleen willen wij nog wel vermelden, wat minister Cals in het hoofd heeft ten aanzien van het Fries De minister dan overweegt voor te stellen, op scholen voor gewoon, voort gezet of uitgebreid lager onderwijs op neming van Fries in het leerplan mogelijk te maken. Voorts wil hij mogelijk maken, dat op scholen voor gewoon lager onderwijs het Fries tot in het tioeede of derde leerjaar als voertaal wordt gebruikt. Tenslotte denkt hij aan een lager en een middel bare akte Fries. Dus: aap, noot, mies, in Esperanto of in het Fries. En naar wij hopen ook in goed Nederlands. Wat dit betreft delen wij 's ministers vreugde over de uit spraak van de Fries De Loor, dat de Friezen het zouden betreuren, als het Nederlands van de scholen in Friesland zou kunnen verdwijnen. Zie pag. 4. Koningin Juliana bij het gat in de dijk t an de F.endrachtpolder op Texel. De militaire bijstand eindigt in de noodgebieden op 17 Februari 's mor gens om zes uur. Alle onderdelen, ook de buitenlandse, keren naar hun garnizoenen terug. Na dit tijdstip is in incidentele gevallen nog hulpver lening mogelijk. De chef van de generale staf heeft tot de commandanten van de Britse strijd krachten in Duitsland, het USA-leger Duitsland, de Canadese brigade en de chefs van staven van Frankrijk en België een brief gericht, waarin hij zijn grote bewondering uit voor de door de onder hun bevelen gestelde militairen aan de dag gelegde ijver, moed en zelfopoffering bij het redden van mensenlevens, het in veiligheid brengen van vee en het voor lopige dijkherstel. Hij heeft deze com mandanten tevens verzocht zijn dank te willen overbrengen aan alle bij de hulp verlening betrokken troepen-comman danten en militairen. In Rilland is men ernstig ongerust over de beëindiging van de militaire bijstand. Lid van het Russische centrale partij-comité Radio-Moskou heeft gisteravond be kend gemaakt dat Lew Zaharowitsj Mekhlis, die van 1940 tot 1950 aan het hoofd stond van het ministerie van staatstoezicht en die lid was van het centrale comité van de communisti sche partij, na een langdurige ziekte overleden is, 64 jaar oud. Toen Mekhlis in 1950 aan het minis terie van staatstoezicht werd vervan gen door W. N. Merkulow, werd daarvoor als reden al opgegeven slechte gezondheid. De voornaamste taak van het minis terie is het waken voor de goede poli tieke gezindheid in de strijdkrachten. Mekhlis kreeg nooit veel publiciteit, en na 1950 werd er zo goed als niets meer over hem gehoord. Hij had zijn positie te danken aan de steun van Stalin zelf. ns erkentelijkheid hij gewonnen had door zijn belangrijke aandeel in de zui vering van het leger in 1937. Hij was een van de twee Joden die nog een be langrijke positie bekleedden in de Rus sische hiërarchie: de ander is Kagano- witsj. Stalin's zwager, die in October in het presidium van de communistische partij is gekozen. De aankodingen van Makhlis' dood werd door Radio-Moskou verzorgd in de vorm die voor de hoogste Russische leiders gebruikelijk is. Er wordt een staatsbegrafenis voor hem georganiseerd op het Rode Plein. (Reuter) Pakistan beschuldigt India De regering van Pakistan heeft Vrijdag een communiqué gepubliceert. waarin zij India er van beschuldigt, dat het mil- lioenen burgers van Pakistan wil laten verhongeren door hen te beroven van het water van de Indus. Volgens het communiqué zou India, sinds Maart 1952, door zich het water op ongeoorloofde wijze toe te eigenen. Al kanalen drooggelegd hebben en de hoe veelheid water van drie andere kanalen, die millioenen ha in de Westelijke Pendsjaab en de staat Bahawalpoer moeten bevloeien, verminderd hebben. Pakistan, aldus het communiqué, zou hierdoor met een economische ineenstor ting bedreigd worden. (A.F.P.) Lord Ismay naar Canada en de V.S. De secretaris-generaal van de Noord- atlantische verdragsorganisatie, Lord Is may. zal op 27 Februari naar Canada en de V S vertrekken Hij zal o a bespre kingen voeren met president Eisenho wer Voorts zal hij een bezoek brengen aan het hoofdkwartier van admiraal McCormick te Norfolk (Virginia). De admiraal is geallieerd opnorhovelhebber voor het gebied van de Atlantische Oceaan. Lord Ismay is uitgenodigd dooi de Amerikaanse en de Canadese rege ring (Reuter). Drie Schotse militairen, die te Ber lijn waren gelegerd hebben op hun ver zoek asyl in Oost-Duitslnnd gekregen, zo wordt in een boodschap van Dcngian. d® vertegenwoordiger voor Berlijn in de Russische contrólecommissie aan de Britse commandant, generaal Coleman, gezegd. Generaal Coleman had de Rus sen gevraagd naar de verblijfplaats var de drie militairen, die op 7 januari zijn verdwenen. Men heeft thans verzocht, een Britse officier bij de drie Schotse soldaten toe te laten, om te onderzoe ken, of de mannen soms tegen hun wil ln Oost-Duitstand verblijven. (A.F.P.) Toespraak van Bao Dai „Vietnam zal in het komende jaar po gen zijn betrekkingen met andere lan den tot ontwikkeling te brengen, om zodoende hulp te krijgen in zijn strijd tegen het communisme", aldus het Viet namese staatshoofd, ex-keizer Bao Dai. in een radiotoespraak ter gelegenheid van het Vietnamese nieuwjaar. Bao Dai vervolgde: „Vietnams buur staat China is, na zich verscheidene eeu wen vreedzaam betoond te hebben, on der dwang der Sowjetunie aggressief geworden. Onze legersterkte en onze economische mogelijkheden zijn onvol doende om aan deze aggressie het hoofd te kunnen bieden. Daarom moeten wij een politiek van deelneming aan internatio nale bondgenootschappen voeren". Volgens mededeling van de ex-keizer bedraagt de huidige sterkte van het Vietnamese leger ruim 150.000 man. In het nieuwe jaar zullen verkiezingen voor een volksvertegenwoordiging worden ge houden. Dit zal het eerste, na vrije ver kiezingen samengestelde, Vietnamese parlement zijn. Mevr. A. v. d. Bos-Cats t Op 42-jarige leeftijd is overleden mevr. dam en omstreken van het K.N.G.E. en A. van den Bos-Cats, secretaresse van de Rotterdamse Turnbond, Turnkring Rotte-r voorzitster van de bekende damesgym- nastiek-vereniging Aspasia. Mevr. Van den Bos was een zeer bekende figuur in de Rotterdamse turnwereld. niet alleen als leidster maar ook als eminent turnster. De Miriella te Venetië De Miriellla .de tankboot. die voor het eerst na de mislukte poging van de Rose Mary, poogt olie van Perzië naar het buitenland te transporteren, is van daag te Venetië aangekomen. Men ver wacht. dat de Anglo-Iranian Oil Com pany. die rechten op de olie doet gel den' beslag op de olie zal laten leggen. (Reuter) Haagse Comedie Het tableau de la troupe van de Haagse Comedie voor het seizoen 1953 1954 is als volgt samengesteld: directie: Cees Laseur en Paul Steenbergen; dra maturg: Karl Guttmann: dames: Elisa beth Andersen. Bela Brandon. Fie Cé- relsen. Willy Haak. Annie Leenders, Enny Meunier. Marie Meunier. Carrie Rens. Elly Ruimschotel, Myra Ward. Ida Wasserman, Kathenka van der Werff; heren: Henk van Buuren, Pim Dikkers, Henri Eerens, Theo Frenkel. Luc, van Gent, Gerard de Groot. Gerard Hart kamp, Piet Kamerman. Walter van der Kamp. Cees Laseur. Luc. Lutz. Jan Retèl, Louis Saalborn. Paul Steenbergen. Gijsbert Tersteeg, Johan Valk. Dick van Veen. Frans Vorstman. Als gast Albert van Dalsum. AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, tot Zondag avond (opgemaakt te 10 uur) Plaatselijk enkele sneeuwbuien maar ook verspreide opklaringen. Over het algemeen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt 15 Februari Zon op 7.56, onder 17.53. Maan op 8.18, onder 20.22. 16 Februari Zon op 7.54. onder 17.55. Maan op 8.32, onder 21.51.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1