Amerikanen helpen bij het opblazen van bunkers Verkiezingsactie in grote lijnen uitgestippeld Vissers uit Stellendam kiezen andere haven D. Kas blijft bij Danio Rerio hamer zwaaien Voordelig dozijn en dansende Rita Voorlopig herstel van Delflandse zeewering kan in Mei klaar zijn Expositie Kees Verwey Gratis toegang voor evacué's Hockev-studs gaan winnen Ossendrechtzou maar tijdelijk centrum zijn Melden bij het Arbeidsbureau Geen twee maar drie ton Evacué's als gasten Ook hun vrouwen willen niet meer terug KLM Leden gaan aquariumvrienden in rampgebied helpen Vrouwenbonden komen samen Delftse clubs weer in touw WESTLAND C. A. Lander 25 jaar bij A.P. Landbouwers helpen collega's Vergunning nodig Goede vangsten Aardappels die nat zijn, hebben voorrang! HET VRIJE VOLK ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 (Van een onzer verslaggevers) Tussen Scheveningen en Hoek van Holland is de duinenrij op alle punten bijna voor de helft weggeslagen. Maar eind Mei zal de duinbescherming weer voorlopig zijn hersteld. De bunkers, die als dozen op het strand zijn gerold of half over de duinkam hangen, maken het niet langer meer dan twee drie weken. Amerikaanse en Nederlandse militairen zullen binnen die tijd alle tachtig kazematten aan de zeekant tussen Scheveningen en de Hoek hebben opgeblazen. De zeewering van het Westland is zwaar gehavend uit de storm geko men. De duinvoet is overal een twin tig meter of meer teruggedrongen. Minstens twee millioen kubieke meter zand heeft de zee in vier uur tijd weg gespoeld van de duinenrij. Het Hoog heemraadschap Delfland, beheerder van de zeewering hier. maakte wat nu is gebeurd nooit eerder mee in zijn geschiedenis, die teruggaat tot 1270. Delfland is echter voldoende be proefd in de strijd tegen het water en heeft het herstel al krachtig ter hand genomen. Bp 's-Gravenzande en Kijkduin versterken circa 150 man met groot materiaal de zwakste pun ten. Daarnaast zyn 47 Amerikaanse soldaten van het bezettingsleger ir>t Duitsland onder leiding van de Ne derlandse Genie bii 's-Gravenzande doende met het opruimen van kazematten Werk voor draglines Tussen de Hoek en Scheveningen zal met draglines van de bijna lood rechte zandmuur. die de storm langs het strand heeft achtergelaten, weer een glooiende duinhelling worden ge maakt. Het zand. dat daarvoor nodig is. wordt voorlopig voor het grootste deel van het bestaande duin afgegra- ven- Wanneer in Mei dit eerst nodige bülft hebben, de evac„é-; vanavond SuSiAS zijn dan voor de storm. VANMIDDAG OPENT de Haagse kunstcriticus W. Jos de Gruyter in het museum „Het Prinsenhof" een tentoonstelling van de 52-jarige Haarlemse schilder KEES VERWEY. Men deed voor de expositie een keuze uit het gehele oeuvre van de kunstenaar, zowel het vroegere als het latere. Er hangen bijvoorbeeld een aquarel uit 1922 en een pas deze maand gemaakt portret in olieverf van Dirk Coster, de Delftse letter kundige. De schilder heeft de opbrengst van een bloemstuk met rozen bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. Wij komen nader op de tentoon stelling terug. Op vertoon van hun inschrijvings- acht uur in de Stadsdoelen, Ver- wersdijk 44, gratis toegang tot de toneelvoarstelling, welke Multatuli geeft van het stuk „De wacht aan de Rijn". Voor de niet-evacué's zijn aan de zaal van zeven uur af nog kaarten aan de cassa verkrijgbaar. De op brengst is. zoals wij reeds meldden, geheel ten bate van het Rampen fonds. Zilveren jubileum bij Gemeentebedrijven De heer J. W. ,v d. Wees. voorman timmerman by de Gemeentebedrij ven, herdacht Vrijdag zijn 25-jarig dienstjubileum. Wegens afwezigheid van de direc teur werd hy door de plaatsvervan gende directeur, ir H. Rebel, mede namens het gemeentebestuur, met dit feit gecomplimenteerd, waarbij hem de gebruikelijke gratificatie, benevens het diploma voor 25-jarige dienst vervulling werd uitgereikt. In zyri toespraak deed ir Rebel uitkomen, dat de heer v. d Wees een zeer gewaardeerde medewerker voor de bedrijven is. hetgeen door zijn chef. de heer Eckhardt. werd ge accentueerd. Nadat de jubilaris een kort woord van dank had gesproken, werd hij In de werkplaats bij monde van de heer Eckhardt gehuldigd, onder aanbie ding van een polshorloge van de collega's. Aan mevr. v. d. Wees. die met haar beide dochters aanwezig was. werd een fraaie plant aangeboden en aan de dochters een doos bonbons. De heer v. d. Wees dankte ten slotte voor de aangename verrassing, die hem was bereid, waarna de vele aanwezigen hem door een handdruk gelukwensten met dit jubileum. J D. Stud 1 kan zich in deze hockey-competitie voor goed van de laatste plaats distanciëren, als HGC 1 wordt geklopt, hetgeen in de lijn van ae verwachting ligt. Ring Pass 1 moet in staat geacht worden nr vóór laatst. Asvion, een nederlaag toe te brengen D. Stud. 3 versterkt zijn positie door een zege op Leiden 2 en voor Hudito 1 hopen we dat er tegen Togo 3 nu eindelijk eens een zege komt. De dames van Ring Pass hebben het moeilijk tegen BNC, maar die van Hudito keren op de goede weg terug door een overwinning op RBC 2. Het heeft nimmer in de bedoeling gelegen militaire kampen in te rich ten als evacuatie-centra. Dit deelt men ons mede van de zijde van de Leger- voorlichtingsdienst in verband met de ontruiming van het kamp Ossen- drecht. In de eerste dagen van de ramp werd, om de hoogste nood op te van gen, een gedeelte van Ossendrecht ingericht voor evacué's. Het deed dezelfde dienst als de Ahoy'-hal in Rotterdam of andere grote opvang centra (Ossendrecht had uiteraard betere accommodatie dan de Ahoy'- hal). Wanneer aldus de Legervoor- licht-ingsdienst enige ontstemming en teleurstelling ls ontstaan bij de mensen, die Ossendrecht moesten verwisselen voor evacuatie-adressen elders, dan is dat begrijpelijk, maar niet geheel gemotiveerd. Van het be gin af heeft men geweten dat de behuizing in Ossendrecht slechts zeer tijdelijk was. Het ls namelijk aan de betrokkenen medegedeeld. Dat Ossendrecht moest worden ontruimd ten behoeve van Ameri kanen is onjuist. Er zijn geen Ame rikanen in het kamp gelegerd. Zand zal van elders moeten komen, om daarna de zeewering weer volko men in haar oude staat terug te bren gen. Mogelijk kunnen echter nog an dere middelen dienen om het West- land en Den Haag tegen de zwaarste stormen te beschermen. zoals het aanleggen van een dijk. De strandhoofden zijn minder zwaar beschadigd dan werd eevreesd. Het asfalt tussen de stenen heeft de dam men in hun verband gehouden, zodat betrekkelijk weinig steen is wegge slagen. Brokstukken, die n» het od- blazen van de bunkers vrijkomen, gaan de hoofden nog eens extra,ver sterken. Bunkers gevaarlijk Nederlandse Genie-officieren, met hulp van burgerwerklieden en het peloton van de Amerikaanse Genie, dat met materiaal uit Frankfort naar hier is gekomen, hebben al veertien bunkers opgeblazen. De kazematten. die nog moeten volgen, wil men zoveel mogelijk vóór 16 Februari klein krij gen. dan is het weer springvloed. De bunkers moeten weg. omdat bij hoog water de zee er rondom en ach ter zou kunnen komen. Door de stro mingen ontstaan dan aan de voet van de duinen, waar de betonnen reuzen liggen, geulen die ernstig ge vaar opleveren voor de al gedeeltelijk weggeslagen duinenrij. De grote bunkers worden opgeruimd volgens een nieuwe methode, die hier voor het eerst op ruime schaal toe passing; vindt. De springstof wordt er in gebracht, daarna worden ze dichtgemetseld en geheel eevuld met water. Dit water dempt de Kiap. maar niet de kracht van de explosie. Inte gendeel. bunkers die bii ..droog" op- blazen-pas met 750 kg springstof zijn klein te krijgen, worden nu met 50 kg nog grondiger vernield De luchtdruk in de omgeving blijft geringer, de stukken worden minder ver wegge slingerd. De schade aan kassen in de omgeving is minimaal Overtuigend succes Dc Amerikanen geloofden niet in het succes van de nieuwe methode, maar ze zijn door de resultaten royaal overtuigd. Alleen bn bunkers met een kleine kamer, een Kleine ruimte in een zwaar betonomhulsel. is de methode minder geschikt. Per dag is daardoor voor het werk toch nog 750 tot 1000 kg explosieve stof nodig. Deze springstof gaat dus meest weg aan het opblazen van bunkers met een kleine kamer en van de grote brokstukken. De Ame rikanen houden zich daar vooral mee bezig. Zoals aangekondigd, zou de Genie verleden week Woensdag een begin hebben gemaakt met het opruimen van de kazematten op Overvoorde. waarbij deze ook met water zju wor den gevuld. Door de stroom moest dit worden uitgesteld, er viel bii 's-Gravenzande uiteraard belangrij ker werk te doen. Hier ondergebrachte evacué's wor den van heden af geacht werkloos te ziln. Dientengevolge vallen zii in de overbruggingssteunregeling. Wie zich nog niet heeft opgegeven, dient zich daaj-om te melden bii het Gewestelijk Arbeidsbureau, dat voor dit doel tot en met Dinsdagmiddag 'dag en nacht, ook Zondag), is geopend. Ook het evacuatiebureau op de Markt (het ge bouw Centraal Woningbureau) is tot Dinsdagmiddag dag en nacht bereik baar. Gisteren deelden wij mede. dat door Delftenaren voor het Rampenfonds een bedrag van twee ton was bijeen gebracht. De opmerkzame lezer zal hebben begrepen, dat dit geen twee maar drie ton moest zijn. aangezien reeds Zondagavond met de kerkcol- lecten de twee ton was overschreden. In de vergadering van de plaatselijke afdeling van de P.v.d.A. heeft voorzitter ir G. Plantema in zijn openingswoord stil ge staan bij de ramp, die ons land heeft getroffen. De vergadering heeft hen, die bij de catastrofe het leven lieten, staande her dacht. gesteld voor het Partijbestuur mr G. E. van Walsum, Eibert Meester en Kleywegt. Ruim een uur besteedde de verga dering aan de behandeling van de congres voorstellen, waarbij 'n Delfts: Het congres verzoekt de Kamerfrac ties te ijveren voor een verbetering van de regeling met betrekking tot het bewijs van goed en zedelijk ge- Vervolgens had de voorzitter warme woorden van waardering voor de wijze, waarop hier de hulpactie is ge voerd. In het bijzonder stelde hij di werkzaamheden van de vier wethou ders in het licht en li ij vond het prettig, dat de hulde, die hy in dit opzicht wilde brengen dc wethouders uit het niet-socialistische kamp in gelijke mate ten deel valt. Enige evacué's. ter vergadering aan wezig. kregen een extra woord van welkom. Opnieuw verhieven de aanwezigen zich enige ogenblikken van hun zetels om het overleden afdelingslid Post, die zich in de r.k. werkgemeenschap van de Partij verdienstelijk heeft ge maakt, te herdenken. De inschrijving van enige nieuwe leden bracht het aantal op 687 man nelijke en 419 vrouwelyke leden, totaal 1106. De vergadering vaardigde naar het komende partijcongres af G. Plan tema, N. L. ten Hoope en W. Bont huis. Door de afdeling werden candidaat (Van onze streekcorrespondent) „Wij gaan niet meer terug!" zeiden de Stellendamse vissers die thans voor het merendeel met hun schepen naar Schevenin gen zijn vertrokken en daarheen ook hun familieleden lieten evacueren tot de voorzitter van hun vissersvereniging „Sa menwerking", toen zij die al heel spoedig na de overstromings ramp aan de Scheveningse haven ontmoetten. „Wij voeren toch al dikwijls van deze haven uit, bovendien zijn ginder.en zij wezen schuin over de Noordzee naar het Zuidwesten, „onze hui zen totaal verwoest en leeg. Wat kunnen wij er nog zoeken?" Wie Stellendam kende voordat de rampspoed kwam en wie Stellendam gezien heeft, zoals het er nu bijligt kapotgeslagen en verdronken, van mensen verlaten die kan zich goed indenken, dat de vissers er niet veel meer voor gevoelen om terug te keren Het garr.alenvissen is een hard en zwaar bedryf en meestal levert het maar een karige beloning op. Enkele jaren na de oorlog is het goed gegaan met de verdiensten, de laatste tijd was er al weer een merk bare teruggang. De vloot is ver ouderd, geld voor vernieuwing man- Advertentie WERKKLEDING. Ktz^a Langer Koop Uw K.L.M.-werkkletling bij Fa. G. DEKKER Markt 49-51 - Delft - De Lier - Naaldwijk MAGAZIJN „DE WERKMAN" (K. VERSTEEGH) Brab. Turfmarkt 45-49 - Delft - Telefoon 1408 De aquariumvereniging „Danio Rerio" hield Vrijdagavond in het Wijkgebouw Verwersdijk haar jaarvergadering. Aanvankelijk zag het er naar uit. dat de vereniging een andere voorzitter en een nieuwe secretaris zou krijgen, aangezien de heren Kas en Huiberts zich beiden' niet herkiesbaar stelden. Zover is het echter niet gekomen, want uit de vergadering kwam wel een candidaat voor het secretariaat, de heer H. W. L. van Dorsten, maar een nieuwe voor zitter werd er niet gevonden. De heer D. Kas. die tevoren met zijn vrouw gewed had. dat hij in ieder geval geen voorzitter zou blijven, gaf deze weddenschap daarop gewonnen cn hij zal dus nog enige tijd de hamer blijven hanteren. De 2e secretaris, de heer W. de Hertog, werd vervangen door de heer L. van der Kruk en de penningmeester, de heer L. van Oosten, zag zich bij acclamatie her kozen. Uit de jaarverslagen bleek, dat Danio Rerio in het afgelopen jaar niet alleen zeer actief is geweest, maar dat het de vereniging ook ver ier naar den vleze is gegaan. Het ledental liep met 2 terug tot 116. maar deze teruggang is inmiddels al weer ingehaald. Het financieel ver slag gaf een beginsaldo van 186.79 en een eindsaldo van 271.87. zodat de financiën ook geen reden tot zor gen gaven. Geen expositie Minder prettig is echter, dat men bij de organisatie van de zomer- tentoon5telllng op onoverkomelijke moeilijkheden is gestuit. De zaal, die er by uitstek geschikt voor was. is inmiddels door het Rode Kruis in bezit genomen en verder zat men met dc kermis, de vacantles en andere evenementen in de knoop. Dit alles gevoegd by de financiële risico's heeft het beshiit doen vallen om er voor dit jaar maar vanaf te zien. Het geld, dat voorlopig voor de expositie was gereserveerd, ongeveer 100. zal aan het Nationale Rampenfonds worden overgemaakt. Voorts gaan de aquarium vrienden hun hobby-ge noten in de rampgebieden met materiaal en vissen helpen met het herstel der vernielde aquaria. Men can zich daarvoor aanmelden bij de secretaris. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgedaan, gaf een vertegenwoordiger van een verzekeringsmaatschappij een overtdcht van de aquariumver zekeringen, die thans kunnen worden gesloten. Ten slotte werden er nog enkele interessante films vertoond, die o.m. het leven van de libelle, de forellenkweek en het leven van de haai tot onderwerp hadden. De vrouwenbonden van de PvdA en het NVV komen Maandag in „Ons Huis' 'om acht uur bijeen om te luisteren naar de heer C A Barel. die een uiteenzetting zal geven van de bouwplannen, welke „Volkshuis vesting" heeft ten opzichte van de ouden van dagen. De leden van de PvdA Vrouwen bond worden bovendien opgewekt om de vergadering in de Dierentuin In Den Haag bij te wonen, die aan vangt Donderdagmiddag om half- twee en Vrijdag van halltien tot vyf uur wordt voortgezet. keert bij de meeste schippers; een groot deel van de Stellendamse wo ningen verkeerde in niet te beste staat, kortom, achterop raken kun nen de vissers niet als zij verhuizen, meer kans hebben zij op verbeteren hunner omstandigheden. Begrijpelijk dus dat zij nu bereid zyn ten volle de consequenties te aanvaarden van een gebeuren, dat diep ingrijpend is voor de schipper en zijn maats, voor zijn gezin en voor zijn bedrijf. Het geen zfj tot hun voorzitter zeiden welt als een diep verlangen uit hun hart: veranderen, want wij hebben de kans op verbeteren! Bovendien zit er achter deze uit spraak nog een steike drijfveer! Dat zijn de vrouwen! Die gevoelen er be slist niet veel voor om terug te gaan zij vertrouwen de dijken niet meer en zij hopen voor zich zelf en hun kinderen op betere woningen aan zij in Stellendam over het algemeen hadden. Niet alleen zij Trouwens het zijn niet alleen de vissersvrouwen van Stellendam, die zich „aan de overkant" nu veiliger gevoelen dan in de dorpen van Goeree-Overflakkee. Het vertrou wen in de waterkerende kracht van de dijken is weg; mogen die voor dien talloze malen hoge vloeden gekeerd hebben, deze keer begaven zy het en men vreest een her haling. En de bewoners van Flakkee heb- nu ervaren hoe de waterwolf zijn klauwen kan uitslaan en hoe diep de wonden zijn. De vissers van Stel lendam zijn heus niet de enige, die het verlangen hebben om een nieuwe haven te kiezen! Wij geloven ons niet te vergissen als wij zeggen, dat de algemene vrees voor een herhaling van wat in de nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 geschiedde, een probleem van belang zal gaan worden voor de toe komst van het eiland. De inundatie en evacuatie van 1944 en 1945 had den al tot gevolg dat verscheidene eilanders niet naar de oude woonstee terug keerden; nadien namen heel Geboren: Josepha Anthonla, d v A. Massar en E. A. M. van Halderen: Maria Catharlna Elizabeth, d v J. Hazebroek en E. G. J. M. Rooijakkers, Ernst Casimirstraat 3; Alexander Anthonius Hendricus. z v A. Stolk en C. P. Klaassen. Torenstraat 4a: Alida Maria d v W. Huffman en P. P. M. Koene, Achterom 21; Cornells z v J. J van Halderen en J. J. van Dongen, Lombokstraat 24; Gerardus Adrianus Maria z v A J Smit en L. M. Schaareman, Oostsingel 94; Louise Helena d v W. van Veen en J. Vol kers. Singelstraat 79. wat inwoners deel aan emigratie, terwijl de steeds toenemende werk loosheid in de landbouwsector ook al velen tot vertrekken noopte. Zestig procent verwoest Wy twijfelen er geen moment aan of de dijken van Goeree-Overflakkee zullen nog dit jaar geheel herste d zijn en de streek zal haar grote land- bouweconomische betekenis terug krijgen. Maar van Stellendam is zes tig procent der huizen verwoest of waardeloos, voor Oude en Nieuwe Tonge evenzeer of nog erger, Her- kingen en Den Bommel dito. Het is niet denkbaar dat men ook In één jaar een geheel nieuwe woningvoor raad zal hebben. Zodat de gezinnen van de Stellendamse vissers en van het merendeel der andere Flakkeeë- r.aars volop gelegenheid zullen krij gen om aan de overkant te acclima tiseren BEC speelde in het begin van het slezoen bij DCL gelijk (11). De Rotterdammers zijn de laatste tijd wat afgezakt en nu de zebra's zo zoetjes aan weer de beschikking heb ben gekregen over de volledige ploeg tekenen we er op. dat er uit deze strijd minstens opnieuw een punt komt Westlandia. zo fraai bovenaan, heeft de DHL'ers op visite. Hier kon den de Westlanders maar ternauwer nood een 33 behalen. Sinsdien is het bij de leiders crescendo gegaan, terwijl de groen-witten zyn afgezakt. Onze stadgenoten zijn vast, geen ge willige slachtoffers, maar dat ze het redden zullen, geloven we niet. Concordia heeft de punten ook al hard nodig en o i is er een goede kans er twee binnen te halen bij Zw.-Blauw, dat hier in de openings wedstrijd met 20 verloor. DelftTonegido DelftTonegido is een strijd rechtstreeks om de eerste plaats. Zouden de Voorburgers winnen, dan was een lastige concurrent voorlopig afgeschud. Delft weet echter, dat juist In die strijd de grote kans ligt en groen-wit zet vast alles op alles cm na de 11 ln Voorburg thans op de volle buit beslag te leggen. Dal het er spannen zal staat wel heel duidelijk vast. DHC 2 bracht het in Rotterdam na 11wedstrijd tegen RFC 3 niet verder dan een 11. Thans verwach ten we beide punten DHC 3 heeft door de misstap tegen GSV 3 een deel van een stevig voet stuk verloren. Om bovenaan te blij ven moet een lastige concurrent, VUC 4. de les worden gelezen. ONA 3 kreeg hier met 4—1 klop. cijfers, die er op wijzen, dat BEC 2 ook ln Gouda wel kan winnen. DHC 4 wordt zeker voor hete vuren ln Hillesluis geplaatst. De 52-zege hier door groen-zwart geboekt was nl. wel wat geflatteerd. De Arbeidersmuziekver. „Cres cendo" komt Zondagmorgen om 10 uur in jaarvergadering bijeen. De aftredende bestuursleden stellen zich herkiesbaar. De functie van 2e secre taris is vacant: candidaat bestuur C. A. W. Kiela. Er komen voorts ver schillende voorstellen aan de orde. De vergadering wordt in Ons Huis gehouden ••LFIA) Die gezellige, rumoerige en zeer uitgebreide Amerikaanse fa milie Gilbreth heeft al heel wat van zich doen spreken. Twee van de twaalf kinderen schreven samen twee boeken over hun merkwaardig, goed georganiseerd gezinsleven. Eerst Voordeliger per dozijn", daarna „Ilct dozyn blijft voordeliger". Kwam in het eerste nog de beminnelijke, stoere pa Gilbreth voor, ln het tweede hoort men over de moeilijkheden, die de weduwe Gilbreth moest overwinnen voordat alle eindjes aan elkaar kon knopen. Van dat tweede boek kan men nu de film genieten, net zo aar dig en amusant als het boek, met Myma Loy als de moeder en Jeanne Crain oudste van het kroost. HoaQT /tCv-ist" Carmichael speelt (DOELEN) Dc „Affaire in Trini dad". waarin Rita Hayworth zich verstrikt, is een van die wonderlijke spionnage-geschiedenissen, die elke logica missen. Alle heren hollen ach ter Rita aan. vooral wanneer zij een tweetal zogeheten „wulpse" dansen uitvoert. Haar wettige echtgenoot wordt door een gezelschap gevaar lijke lieden vermoord, waarna zij zich in de „ware" liefde stort. Een en ander is wel aardig om eens te bekijken als men moe is van het dagelijks be staan. 'CITY) De circus-film van Cecil B. De Mille. „The greatest show on earth", is geprolongeerd. WESTLAND Installatie zeven brandweerlieden bij VBN Naaldwijk Onder voorzitterschap van com mandant L. v. d. Bosch en in aanwe zigheid van burgemeester S. Hoogen- boom en de heer Moggree. kwam de dr«"ïrrepörtlsï KWtmSAn VrtjwUllp Brandweer Naaldw»* ons blad zijn aan dit voorstel niet vreemd. Het Amsterdamse voorstel om te ijveren voor opheffing van de vijf procent consumptiebeperking krijgt een Delfts amendement: „Indien de hulpverlening aan de getroffen ge bieden daar niet onder lijdt". Het voorstel tot officiële erkenning van het Fries bracht zelfs hier de gemoederen in beweging. Ir G. Plantema schetste de plan nen tot het voeren van een goede verkiezingsactie, waarbij de gedrags lijn van de Kamerverkiezingen zo veel mogelijk zal worden gevolgd Dus met openbare vergadering, platform- avond, wykavonden met de Alpen jagers, en een gerichte propaganda, zij het bescheidener van opzet, omdat de afdeling thans alles zelf zal moe ten financieren. Een bedrijfskrant (misschien twee) zal weer verschijnen en de effectief gebleken fietstochten door de stad vinden weer plaats. Alle onderdelen van de actie zullen weer onder de zelfde leiding als bij de Kamerver kiezingen worden geplaatst. (Van een onzer verslaeeevers) Van jongste bediende tot efficien- cy-inspccteur van ons bedryf, ziehier in enkele woorden de loopbaan van C. A. Lander, die gisteren 25 jaar bij De Arbeiderspers in dienst was. Op uitdrukkeliik verzoek van de jubilaris is er niet veel ruchtbaar heid gegeven aan dit heuglijk feit; Lander vond in de huidige omstan digheden een feestelijke viering min der gepast. Dat nam niet weg. dat de Jubilaris en zijn vrouw gistermorgen in de kamer van directeur Van der Waer- den te horen kregen hoe zeer zijn het bedriif od prijs wordt eesteld. Directeur Van Kuilenburg herinnerde er aan dat Lander zich al spoedig door zyn toewijding en accu ratesse onderscheidde bii de Rotter damse „Voorwaarts" zodat hij als waarnemend chef van de boekhouding kon worden aangesteld Na de oorlog heeft hii als inspec teur van de filialen orde gebracht in de administratieve chaos Hij ver vulde ziln taak met zoveel bekwaam heid. dat hem de belangrijke func tie van efficiencv-inspecteur kon wor den toevertrouwd. Ook anderen snraken en boden ge schenken aan. Lander dankte allen voor de wel gemeende woorden en voor d( vriendschap, die hij altijd van direc- Dersoneel had ondervonden. De landbouwers op het eiland van Dordrecht hebben besloten dit jaar extra vroeg m te zaaien om zodoen de mankracht en tractoren vrij te krijgen, die in dienst van hun door watersnood getroffen collega's kun nen, worden gesteld. Zij zullen ook - en pootgoed ter beschikking van gedupeerde bedrijven op het Dordtse eiland stellen. Men onder zoekt voorts de mogelijkheid verloren gegaan vee te vervangen. Besloten is nu al, dat jongens en meisjes van met-getroffen boeren in het voorjaar de zorg op zich gaan nemen voor een opfokkalfje, dat. als het pink gewor den is. zal worden aangeboden aan boerenzonen of -dochters, wier ouders verliezen aan vee hebben geleden. De hulpactie geschiedt onder auspiciën an de Hollandse Mij voor Landbouw n de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Let op do bisamrat Pas op de bisamrat in het door atersnood geteisterde gebied, waar schuwt de Plantenziektenkundige Dienst. Deze dieren leveren gevaar or diiken en andere waterkeringen door wroeten in de grond. In de over stroomde gebieden valt de aanwezig heid van de bisamratten gemakkelijk te constateren, daar ze de hoee delen van diiken opzoeken of hun toevluch' vinden in bomen of takkebossen. De bisam-of m askusrat is een grote 'donkerbruine rat. die van neus tot staartpunt ongeveer 56 cm lang ban worden. De zijdelings afgeplatte staart onderscheidt de bisamrat van alle andere ratten. Indien de aanwezigheid van de bisamrat ergens wordt vermoed dient men onverwiild met zo nauw keurig moveiiike plaatsaanduiding de Plantenziektenkundige Dienst in Wa- mineen t.e waarschuwen Voor iedere gedode bisamrat wordt een premie van viif gulden uitgekeerd De burgemeesters in de Hoek- sche Waard vestigen er nogmaals de aandacht op, dat toegang tot de Hoeksche Waard alleen ver leend wordt op een vergunning van de burgemeester der ge meente welke men wenst te be zoeken. Deze vergunning dient schriftelijk te worden aange vraagd, in spoedgevallen telefo nisch. dia in jaarvergadering bijeen Na i zijn welkomstwoord gewezen te heb ben op de steun die de V.B.N. van gemeentewege geniet, prees de com mandant de teamgeest in het korps. Speciale dank bracht spr. aan de heer Bladergroen, leider van de theo rieavonden. Door drukke werkzaamheden was de heer Bladergroen gedwongen zijn functie van secretaris-penningmees ter neer te leggen. De voorzitter hoopte, dat de heer Bladergroen nog vele jaren als onderbrandmeester ac tief werkzaam zou zijn. De heer Bla dergroen beval de heer C. Freen.zijn opvolger, ten zeerste aan. Zeven nieuwe brandweerlieden werden door burgemeester Hoogenboom geïnstal leerd. Namens de „nieuwelingen" dankte de heer L. Krijger, waarop speciale woorden van welkom werden gericht tot de heer G. Krom, met de wens. dat hij een even gewaardeerde mede werker zou worden als wijlen zijn vader. Burgemeester Hoogenboom en commandant L. v. d. Bosch huldigden daarop de heren C. A. Sosef cn N. J. P. Luiten, die 12 'i Jaar lid waren. HONSELERSDIJK. De manu- facturier M. M. v. d. Eyk ontving van een Belgische zakenrelatie 40 corsetten, samen ter waarde van f 1.000 Evacué's kunnen met een be wijs van het Rode Kruis bij deze manufacturier een corset afhalen. DE LIER. Het aannemersbedrijf fa. Groen en Bregman te Benthuizen treft voorbereidingen om twintig huizen te bouwen op het terrein tus sen de Tuinstraat en het verlengde van de Van Rijnstraat. Op 63-Jarige leeftijd is overleden de heer P van Staalduinen, die in de bezettingstijd een zeer belangrijke rol heeft gespeeld in de illegaliteit. NAALDWIJK. Ter gemeente secretarie ligt ter inzage het plan tot herziening van het plan van uitbrei ding door gronden, gelegen nabij de Van Reenenstraten en de daarbij be horende bebouwingsvoorschriften. Binnen zes weken kan men zich tot de gemeenteraad en daarna mits eerst by de raad tot Ged. Staten met bezwaren richten. PIJNACKER. Het deel der werk plaatsen van de heer Kentie aan de Stationsstraat, dat tijdelijk als tim mermanswerkplaats heeft gediend, wordt thans verbouwd tot een her stelinrichting van dumpwagens. De heren Vervaart en Welling gaan dit bedrijf exploiteren. Doctoren op Zondag PIJNACKER. Van Zaterdag vm 10 uur tot Maandag vm 9 uur voor spoedeisende gevallen te waarschu wen dokter Va nder Horst, Kerkweg 22, telefoon 37. Een aantal Scheveningse loggers, dat nog deelneemt aan de haring visserij. meldde varynorgen uit, zee, dat men de haringen maar voor het scheppen had, zo groot was de vangst. En deze melding was nu eens geen visserslatijn, want de schippers voeg den er meteen sprekende cyfers aan toe Zy vertelden dat zy na de teleur stellende vangsten van de afgelopen dagen vanmorgen een „zilveren buit" aan boord konden halen. Vangsten van een kantje (ongeveer 1000 harin gen) per net kwamen boven water en uit de halve vleet kwamen 70 tot 90 kantjes te voorschijn, Dergelijke vangsten ln deze tijd van het jaar zijn nog nimmer voorgekomen. De Scheveningse loggers vissen thans onder de Engelse Noordzeekust bij Silverpit met de dryfvleet. SCHEVENINGEN. 14 Febr. Vangstbenchten van hedenmorgen uit zee: Sch 2 met 25 kantjes uit 15 netten, gisteren 7 last; Sch 236 met 1 k per net; Sch 249 met 40 k uit de halve vleet: Sch 310 met 60 k uit 40 netten; Sch 195 met 50 k uit 35 netten; Sch 342 met 90 k uit 40 net- Sch 242 met 70 k uit de halve vleet: Sch 81 geen vangst (nog niet ter plaatse); Sch 79 geen vangst (nog niet ter plaatse). Scheveningen 14 Februari Sch 2 met 120 kantjes uit de halve vleet. Sch 236 met 120 kantjes uit de halve vleet. Sch 130 met 140 kantjes uit 60 netten. Sch 249 met 100 kantjes. SCHEVENINGEN. 14 Februari. Hedenmorgen is geen verse vis uit zee aangevoerd. Men heeft een begin gemaakt met het bergen van aardappelen, die waren opgeslagen in drassige gebie den. Met volledige medewerking van groot- en kleinhandel worden deze natte aardappelen in de consumptie gebracht. Het redden der aardappe len betekent uiteraard steun aan de belanghebbende getroffenen ln de noodgebieden. Het slagen van deze actie is echter afhankelijk van de medewerking van het publiek. De aardappelen zien er wat onooglijk uit en er zit meer grond aan dan bij droge aardappelen het geval is. De kwaliteit doet even wel niet onder voor die van droge ardappelcn. Twee wenken- Koop niet meer dan voor één dag tegelijk en eet de aardappe len nog dezelfde dag. By langer bewaren ontstaat gevaar voor bederf. Was de aardappelen voor het schillen. Verdere behandeling op üe gewone wijze. I.aat ieder een klein beetje onge mak voor lief nemen; deze aard appels mogen niet bederven!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4