GRIEP TEISTERT WEST-EUROPA Jongste spruit van onze filmstudio's heel aardig Gewone leven gaat dóór m Maar toch nog lang niet zonder gebreken Sterren onder de sterren Anna en haar perikelen Wrede feiten en amusement,.. Oude bekenden Bar, ruig, romantisch met geweldpleging „Moulin Rouge bekroond 915 Kamer gaat accoord met herziening inentingswet Polygoon doet ons ramp meebeleven DUBBELE PUZZLE (No. 74) 1 1 IJ-ièHmrrrr^ Duitsland wil Gestapo-beulen niet uitleveren Wapensmokkel in V.S. ontdekt Omroep redde levens HFT VRIJE VOLK ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 (ARENA) „Sterren stralen overal", deze jongste spruit der Neder landse filmindustrie, beleefde enige weken geleden zijn Nederlandse première. Nu wij dan eindelijk in Rotterdam het jongske hebben ge zien, durven wij wel te verklaren, dat zijn beentjes sterk genoeg lij ken om het nog een heel eind verder te brengen. Het is een sympathiek verhaal. Piet Amstel. hoofdstedelijk taxi-chauffeur, ervaart dagelijks hoe slecht hy met zijn oude wagentje zijn klanten moet bedienen als er ten minste klanten komen. Een nieuwe wagen is te duur en dus groeit in 't brein van moeder Amstel het plan om te gaan emigreren. De film eindigt met een beeld van het grote schip, dat het Centraal Slation achter zich laat om met de familie Amstel naar onbekende, maar veelbelo vende verten te varen. Het afscheid wordt verzoet door de gedachte dat sterren overal aan de hemel staan ook boven de landen aan de overkant, waar de taxi-chauffeur nu als automonteur zijn brood zal gaan verdienen. Maar tussen taxi en schip hebben Gerard Rutten en Jan Ger hard Toonder, de schrijvers, nog een hele serie verrassingen voor meneer Amstel bedacht: hij maakt kennis met Walden en Muyselaar, alias Snip en Snap; zijn dochter wordt verliefd op een knap, jong mens mei een sportwagentje en een paar boze smokkelaars geven hem aan het slot zo'n klap op zijn hoofd, dat hy een week het ziekenhuis in moet. Een grote verdienste van dit ver haal is evenwel, dat er niet al te lichtvaardig met het probleem „emi gratie" is omgesprongen en al loopt het voor de chauffeur bijzonder ge makkelijk, er wordt duidelijk gewezen op de gevaren die aan zo'n meestal onherroepelijke onderneming vast zitten. als men van te voren niet precies weet, wat er ginds te wachten staat. Dit alles betekent echter nog niet. dat er een werkelijk geslaagde film voor de dag is gekomen. Gebrek aan routine, aan vakkennis en genoeg geld leiden er nu eenmaal toe, dat het peil van buitenlandse speelfilms vooreerst niet bereikt zal kunnen worden. Typisch Nederlands Dit alles in aanmerking genomen maakt deze door Gerard Rutten geregisseerde film een goede en in leder geval zeer vriendelijke indruk. Ietwat eentonige scènes worden goed gemaakt door zeer geslaagde frag- mentc weinig-zeggende stukjes ver geet men door waardevolle gedeelten in de dialoog. De montage is nu en dan te veel van-de-hak-op-de-tak, maar dat vindt ook zijn oorzaak in de opnamen, die soms te weinig op elkaar zijn afgesteld, om achter elkaar geplakt van de film één harmonisch geheel te maken. Maar wel is het zo, alle onvolkomenheden en een zekere tweeslachtigheid van „realisme" en „pret" ten spijt, dat het totaalbeeld van de film een eigen karakter heeft gekregen, een typisch Nederlandse degelijkheid van niet over-één-nacht-ijs-gaan. Van de sterren in „STER REN STRALEN OVERAL moet in de eerste plaats Johan Kaan worden genoemd als de taxi chauffeur, die vooral als hij in zijn wagentje zit een ge noeglijk, filmacteur blijkt te zijn. Hans Kaart kreeg, als een van de smokke laars, te weinig tijd om te to nen wat hij helemaal waard was. Maar wat wij er van za gen, was meer dan voldoende om aan te tonen, dat hij een der weinigen is, die op de millimeter nauwkeurig weet hoe hij zich voor de camera moet gedragen. Dan zijn er Peronne Hosang, uitstekend als de trouwe echt genote Kitty Janssen heel lief als het dochtertje van Piet Amstel, Guus Oster als de vlotte vent met de sportwagen, Hetty Blok als de malle juffrouw uit de strijk- winkel met haar doodgravers- verloofde Herbert Joeks, Aaf Bouber als de waarzegster, Jan Musch als de verzeke ringsagent, Willy Walden en Piet Muyselaar, die ook als ze niet Snip en Snap zijn de toeschouwers aan het lachen maken, en dat alles tegen de zoete muziek van Dolf van der Linden, die zich goed bij deze film aansluit. Illillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (LUXOR) De Italianen hebben na de oorlog een reeks voortreffelijke films gemaakt, en daardoor juist vallen hun minder geslaagde en de helemaal mislukte films zo op. Men ls er dieper over teleurgesteld dan bijvoorbeeld over een Holly woods wanproduct. „Anna" bezorgde ons een dergelijke ontgoocheling. Deze lange Italiaanse liefdeshistorie herinnert voortdurend aan de bedenksels van Courts Mahler, en heus, dat bedoelen wij niet als complimentOvermatig gerekte ziekenhuisscènes wisselen af met de raarste verwikkelingen. U oordele zelf: een cabaretdanseres wordt ver liefd op een bezitter van 'n landgoed, maar heeft tevens een verhouding met een barman. De landheer doodt de barman, maar nu is hij nog verder van huis, want de danseres wordt non. En voor dat non worden heeft ze vele, vele, vele mijmerende meters film nodig. Wij zouden niet graag willen beweren, dat Silvana („Bittere rijst") Mangano, Raf Vallone en Vittorio Gassmann niet kunnen spelen, maar hier kregen ze geen eerlijke kans. (PRINSES) „Deze film is gemaakt naar authentieke gegevens. Zij wil eraan meewerken, dat het vertoonde zich nimmer meer in werkelijkheid zal herhalen". Met een mededeling van deze strexking opent de film „Vrouwen in de nacht", die tot onderwerp heeft de wreedheden, door Duitsers en Ja panners tijdens de Tweede Wereld oorlog aan vrouwen bedreven. Wij aanvaarden die mededeling niet. Wij geloven ook niet in het gebed, waarmee de film besloten wordt. Geen hoge tirades kunnen uitwis sen, dat Hollywood opnieuw bittere en bloedige feiten heeft aangewend ten behoeve van ons aller verlangen naar avonturen en wat sensatie. Ziet u „Vrouwen in de nacht" dan ook als enigszins lugubere treinlectuur, dan hoeft u niet kwaad te worden en u laat zich min of meer aangenaam „thrillen". Maar hebt u van het verleden, waaruit deze film putte, zelf nog lit tekens op uw lichaam of in uw hart, dan durven wij u deze film niet aan te bevelen. CINEAC prolongeert „De verboden vrucht", een Franse film met veel Fernandel en nog veel meer Fran- £oise Arnoul. REX beklimt „Het tovertapyt" en voert u naar verbazende avonturen in het rijk gemonteerde Oosten. 't VENSTER brengt in herverto ning een interessante film van een interessante regisseur: „La ronde" van Max Ophuls. HARMONIE beleeft een uiterst heftige week met „Levend begraven". Bar, ruig, soms romantisch en vaak met geweldpleging gaat het toe in: O LUTUSCA, waar Stewart Granger, zeer bruin van gelaatskleur, en zeer solide van constructie, vecht voor zijn hachje tegen sneeuw; ijs, wolven, honger en watervallen en bovendien poogt te ontkomen aan de Wet. Ste wart heeft namelijk doodslag ge pleegd en hoewel hij zich hoog in het Noorden van Canada verbergt, weet een vastberaden agent van de Ko ninklijke Bereden Politie (Wendeli Corey) hem te achterhalen. Op de terugweg naar de verwarmde samen leving verliest de agent door de vre selijke beproevingen zijn verstand, maar Stewart brengt zowel hem als zijn verstand weer op de goede plaats. Een pakkend verhaal, ook al is het ongeloofwaardig, en pakkend ver filmd in de ietwat vreemde Ansco- Color. Het oog krijgt mooie sneeuw landschappen, de zenuwen een bij zonder opwindende aanval van wol ven te verwerken. Nergens vervelend, goed gespeeld en bar zeker is „Het barre Noorden". VICTORIA en COLOSSEUM, waar de anders zo gemoedelijke Walter Pldgeon een glasharde (Congo-)rub berplanter i.wiens woorden en daden onverbiddelijk zijn, en waai de verbijsterend schone Heay Lamarr als de inlandse Tondelayo zóveel ge legenheid krijgt om al haar verlok kingen en verleidingskunsten bot te vieren, dat men er ten slotte genoeg van krijgt. Walter trouwens ook. want in een ruw-sensationele scène, waar in al de spanning van het vopraf- gaande zich ontlaadt, geeft hij die gevaarlijke slang van een vrouw ja, de bons, maar op een wat onge wone, overigens zeer afdoende ma nier. Wie het precies wil weten en tegen een stootje kan, moet die „Blanke Ballast" maar 's gaan bekij ken. Sterren van naam staan Walter en Hedy uitstekend ter zijde, 't Is een erg spannend verhaal, waar ove rigens met veel in zit. 't Spel moet 't goedmaken. En dat doet het dan ook. O CAPITOL, waar men u in tech nicolor toont hoe het na de val van Napoleon in Frankrijk toeging. Nü, het was er bijzonder onaangenaam. Prinsessen werden gedwongen om met afgrijselijke schoften te trouwen en vele brave mannen werden mis handeld. gedood of uitgeperst. Geluk- De film „Moulin Rouge" van John Huston, met Jose Ferrer in de rol van Toulouse-Lautrec, is met zeven „Academy Awards" onderscheiden. Daarmee heeft zij meer bekroningen gekregen dan enige andere film van het afgelopen jaar. „Moulm Rouge" verwierf een Aca demy Award als de beste film van het afgelopen jaar. John Huston werd onderscheiden als de beste regisseur. Jose Ferrer als de beste acteur. Voorts ontving de film o.a. Awards voor de beste kleur en de beste vrou welijke bijrol. kig was er ook nog een Kapitein Scarlett, de ridder zonder vrees. Hy bevrijdde de prinsessen door vele mannen met het blanke wapen te doorsteken, heel hard door zonnige landschappen te rijden en zich zo nodig uit bomen te laten vallen. Richard Greene speelt voor deze lenige persoon, Leonora Amar voor een niet minder lenige prinses. wee weken lang heb ik me alleen maar met rampen en met T1 helpen bezig gehouden. Geld ingezameld, kleren ingezameld, ge- J- zwalkt in het hart van de noodgebieden met redacteuren, met inspecteurs, met agenten, correspondenten en bezorgers. We hebben gewerkt tot we er bij neervielen om het Nederlandse volk zo snel er zo betrouwbaar mogelijk op de hoogte te brengen van de omvang e» de gevolgen van de ramp. die honderdduizenden heeft getroffen En nu herneemt het gewone leven zijn rechten. Het dagelijks werk moet weer gedaan worden. We kunnen en moeten weer aandacht hebben voor onze eigen taak in onze gemeenschappelijke arbeid. En dus keer ik terug op de plaats, waar ik mijn vrienden placht te ontmoeten en waar ik vertelde over het werk voor de krant, voor onze krant. En hier zijn dan de cijfers. In de afgelopen week is het netto aantal abonné's op „Het Vrije Volk" buiten de noodge bieden gestegen met Uit dit cijfer blijkt hoezeer onze lezers de uitgebreide en treffende voorlichting van onze krant over de ramp hebben gewaardeerd. Voor dit votum van vertrouwen onze dank. Wij gaan verder. Verder met onze voorlichting: op het ogenblik dat ik dit schrijf zijn er twintig van onze redacteuren in de noodge bieden aan het werk. Verder met onze hulp: beurzen open en dijken dicht. Gij weet, dat wij klaar staan uw gave voor u door te zenden naar het Nationaal Rampenfonds. En verder met ons dagelijks werk: het uitbreiden van de in vloedssfeer onzer voorlichting. Ik reken op u PIET PAK-AM (Van onze parlem entsredacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het ontwerp voor een nieuwe Stoomwet. alsnog z.h.st. aangenomen. Op dezelfde wijze verenigde zij zich met de voorgestelde wijziging van de Inentingswet 1939, welke gebruik maken van de gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken wil bevorderen. Ds Zandt (s.gp die gistermiddag op grond van zijn bezwaren tegen elke vorm van vaccinatie nog een he- roische, doch vergeefse strijd voerde liet aantekenen, dat zijn twee-mans- fractle er tegen was Voordat de Kamer het oniwerp- Stoomwet aannam, aanvaardde zij met 47 tegen 31 stemmen het artikel, waarin de eigenaars van Stoom- en Danptoestellen verplicht worden tot een vergoeding voor de van over heidswege te verrichten keuringen Voor stemden de P.v.d.A en de K.V.P., behalve de heren Lucas en Van Rijckevorsel. die met de overige partijen tegen stemden Bij de voortzetting van het debat over de wijziging van de inentines- wet bleek ds Zandt zijn Donderdag ingediende amendement, waarvan de toelaatbaarheid door de Kamervoor zitter betwist was te willen hand haven Od voorstel van de voorzitter werd Het ballet van ae Nederlandse Opera is in Monte Carlo met succes opgetreden. Het is aangezocht om deze zomer mee te werken aan het Ballet Festival te Marseille. Tevens zyn Lydie de Nie en Marguérite Colon aangezocht om mee te werken aan een „Gala des amis de la öanse" op 22 Februari te Farys. Het Théatre de Monte Carlo heeft het ballet van de Nederlandse Opera uitgenodigd tot een herhaald optreden in het volgend seizoen. aet tenslotte ontoelaatbaar ver- claard De Kamer nam de beslissing over leze formele kwestie bij zitten en >psiaan. Met de twee leden van de SG P. bleken ook de heren De Ruy- ter (C.H.), Van der Goes van Naters ;n De Kadt (arb) voor een ruime j (oppassing van het amendements- I recht :e zijn Ds Zandt diende daarop alsnog een motie in. waarin hij de wens van zijn amendement neerlegde. Het ging !iem erom. de medici wettelijk te verplichten, gevallen van hersenvlies ontsteking welke zich na inenting zouden voordoen, aan de inspectie van de volksgezondheid te melden. Al in praclijk Staatssecretaris dr Muntendam verklaarde daamp. aan de motie geen beboette te hebben, aangezien de be doelde meldingen in de practijk reeds vrijwillig geschieden. Ds Zandt acht te het vastleggen van een verplich ting nodig ter vergroting van het vertrouwen in de medici. Daarop kwam dokter Mol van de KV? in het geweer: hij beschouw de de motie als een blijk van wan trouwen m de Nederlandse artsen. En prof. Oud tv.v.d.) verbaasde zich over de plotselinge behoefte van ds Zandt aan overbodige wettelijke ver plichtingen. In Polygoons „Extra-Editie" wordt de aangrijpende reportage, die de vorige week al werd vertoond, nu weer gedraaid, thans aangevuld met tal van beelden, die vooral het accent leggen op het onvoor stelbare leed. dat de natuur de mens toebracht. Wij zien eerst uit een vliegtuig de vreselijke chaos waarin plaatsen als Oude Tonge, Oosterland en Stave- nisse werden veranderd. Dan de helicopters die af en aan vliegen en mensen op droge stukjes weg en land aan de dood ontrukken. Ook hier wordt de helicopter als sym bool van de reddingactie naar voren gebracht. De evacuatie is de volgende phase. Wij weten er i^ts van uit de kran tenfoto's. De film is nog schrijnen der. Men kan dit nauwelyks met droge ogen aanzien. De hulpverle ners wordt alle eer gegeven, vooral de militairen, die wonderen ver richten. Ook het gewone journaal is geheel aan de ramp gewijd: de rouwdag, de toespraak van de Koningin, het medeleven van prins Bernhard en dan nogmaals angstwekkend trieste beelden van het land, dat door ontembare krachten is vernietigd. Beklemmend is het water, dat de cameraman niet loslaat. Polygoon heeft voortreffelijk werk geleverd. Beter nog dan vorige week. Ginger Rogers is voor de vierde maal getrouwd, en wel met de Franse advocaat Jacques Bergerac, die 15 jaar jonger (267 is dan zy. In de bovenste liguur van deze dubbele puzzle moeten woorden Inge vuld worden met een be tekenis als hieronder om schreven. Van deze ln te vullen woorden komt el ke letter ln een genum merd vakje te staan. De bedoeling ls dat u tel kens dezelfde letter ook Invult in het gelijk ge nummerde vakje van de onderste figuur. In deze onderste figuur ontstaat dan ten slotte een geo grafische bijzonderheid over een land welks naam en die van zl.in hoofdstad u ln de bo venste figuur kunt vin den door de letters ln de aangegeven kolommen van boven naar beneden te lezen. A Vader van keizer Wil helm II. B Engels spreekwoord. C Kantoorbediende. D Wordt gebruikt alvo rens binnenkomende correspondentie kan worden gelezen. E Hiervan zijn de klim op en de kamperfoelie voorbeelden. F Provinciehoofdstad. G Aflossing van lenin gen. H Zeer kleine snelheid. K Omstandig. L Plaats aan het IJsel- meer. A i< 52 51 li' ii 51 Si B 31 Si 22 li SI 2S 2t tb tii ta C 21 II «i B Si 21 24 D 9 39 SI Li 19 tl W 34 E >1 b 'i 24 10 3 4 29 S3 F 33 53 Li b S3 33 J ii 6 w a SI 33 V U 5i li H 11 21 t) Si a li 15 K 57 59 w 11 1? 58 SI L 4) 17 ii i 59 (4 u 19 ls e HM 17 (8 H li 21 2S 15 Jl 33 Jli )4 31 w t» U Li U 14 5* i M W Bit 5 Vier prijzen van 2.50: van Soest. Brouwerij- De oplossingen dienen J™"HSSJ- vóór Zaterdag 14 Februa ri per briefkaart te t den Ingezonden aan bureau van dit blad. Op de briefkaart moe ten het nummer en de naam van de puzzle wor den vermeld. De namen prijswinnaars lossing zullen op Zater dag 21 Februari worden Dijkers, gepubliceerd. Als prijzen worden de volgende bedragen be schikbaar gesteld: eerste prijs 10; tweede prijs 5: vier prijzen van f 2,50. Borden, Dijkweg Baarn: W. v. d. Vlies, ,"gt Boschdijk 706. Elndho- LAAS BEETS en CA RA OBSCURA. Kruiswoordpuzzle 73: no Kruiswoordpuzzle no. Eerste prijs 10, Door gebrek aan plaatsruimte hebben wij op Zaterdag 7 Februari borg. geen puzzle kunnen op nemen. Daardoor werden Horizontaal1 Fr. 3 SG. 5 Soep. 7 Volk. 9 Struik. 11 Lokaal. 13 Kees. 14 Larie. 16 Slib. 18 Romp. 19 Mosterd. 21 Maar 23 Part. 24 Boot. 25 Veen. 27 Slee 29 Nieuweweg 34, Oma. 30 Ja. 31 Tegen. 32 Op. 34 Ede 35 Patent. Tweede prijs ƒ5.G. 38 Studie. 40 Lende. 41 Ijkers, Woudenbergstr. Laden. 42 Ge. 43 dL. 44 169, Den Haag. Weven. 46 Uniek. 49 Ta- Vier prijzen van ƒ2,50: lent. 50 Rennen. 52 Lea. Mw B. KuperusBrands- 53 R.I, 54 Egaal. 58 Eg. ma, Kerkhoflaan 20, 59 Tap. 61 Snip. 63 Gage. Sneek: Mw V. W. Jonker 65 Boon. 67 Stam. 68 -Hoebee, Nieuwe Poort- Terp. 70 Lommerd. 72 straat 5, Middelburg, H. Slem. 73 Riet. 75 Iefëg; v. d. Werff, Leld.sevaart 76 Spar. 77 Kroost 79 28E. Haarlem: St. Collé, Listig. 81 Kort. 82 Elie. Singel 15, Culem- 83 Me. 84 K.O. De oplossing v ook de namen van de Puzzles was als volgt prijswinnaars van Woord- Woordpuzzle no. 72: puzzle no 72 niet gepu- reaCtloNalr bliceerd. Wij geven u alfAbetlsch thans de namen van de numMtrsChl.il prijswinnaars zowel van ondErgrOnds Woordpuzzle no 72. als v o o R "S t e L 1 e n van Kruiswoordpuzzle orgAnlsAtle no 73. s c h O o n v A d e r Woordpuzzle no. 72: verBallSant Eerste prijs 10.Mw N. v. d. VaartSain. Oranjelaan 27, Vlaardln- gen. Tweede prijs 5.— Wed E. Eekma, Kerk straat 128 Holwerd. conCludEren lllUstrEren dooRtasTend dlvAnkuSsen Op de helde verticale rijen on'#.aat: NICO- Vertlcaal: 1 Fors. 2 belde Reu. 3 Sok. 4 Glas. 5 Step. 6. Piloot. 7 Voeren. 8 Kalm. 9 Semi. 10 Kas te. 11 Lieve. 12 Lias. 13 Koraal. 15 R.T. 17 Ba lein. 18 Ramp. 19 M.O. 30 De. 22 Rede. 23 Po. 24 Band. 26 Nota. 28 Ee. 30 Jenever. 33 Pudding. 36 Tegel. 37 Teint. 38 Sleur, 39 Delen. 44 Waaier. 45 Enig. 47 Neen. 48 Ketter 49 Tent. 51 Naam. 52 L.S. 54 Egoïst. 55 Gemct. 56 Abeel. 57 Lorrie 60 p.m 62 Prik. 64 Al. 66 o d. 67 Slag. 69 Perk. 71 MD. 72 Spie. 74 Toom. 76 Stro 78 Ore. 80 Sik. Gehele streken van Frankrijk, West-Durtsland, België en En geland worden thans door griep geteisterd. Ook in Nederland wordt nu, zoals vaak omstreeks deze tijd van het jaar. veel griep waargeno men. Gelukkig bestaat in Neder-and nog geen echte griep-epidemie, zoals in 191S of in 1949 hel geval was Het aantal lijders aan griep blijft nog binnen normale perken. De verschijnselen bij griep, lijken vaak op de symptomen van diverse andere ziekten. Daarom geloven pa- tienten wel eens. dat de dokter de echte ziekte niet kent. als hij de diagnose „griep" uitspreekt. Ze denken dan, dat de diagnose „griep" een soort verlegenheidsdiag- nose is, zoals nervositeit. Maar me disch gesproken kent men wel dege lijk de griep als een ziekte. Een lichte griep lijkt het meest op een verkoudheid. Maar als de griep wat ernstiger ls, heeft de pa tiënt niet alleen verschijnselen van een neusverkoudheid. Hij heeft dan bovendien ook koorts, koude rillin gen, pijn in het hoofd, vooral boven en achter de ogen en pijn in de rug. vooral in de lendenen. De pijnen bij griep zitten vaak door het gehele lichaam, zodat men er echt wel ziek van kan zijn. Soms kwaadaardig Indien griep zoals ln de meeste gevallen, zonder enige complicatie verloopt, knapt de patiënt weer snel. op. Soms is echter de griep kwaad aardig. d.w.z.** er treden dan vele complicaties op. Vooral longontste- kine ontstaat dan in aansluiting aan de op zich zelf onschuldige griep, De zgn. Spaanse griep van 1918 was een echte kwaadaardige griep epidemie, gekenmerkt door het op treden bij en na de griep van vele taak dodelijk verlopende longont stekingen. Soms stierven tijdens deze griep honderden mensen per week door de longontsteking. In de maanden Januari en Febru ari 1949 heerste in ons land even eens een kwaadaardige griep, geken merkt ook door het veelvuldig op treden, als complicatie, van long ontsteking. Het aantal slachtoffers was gelukkig veel geringer dan in 1918. De moderne bestrijdingsmiddelen van de longontsteking, zoals penicil line, voorkwamen vele sterfgevallen. Toch bedroeg het aantal slacht offers aan longontsteking na griep in deze periode in Nederland 1932, van wie 1241 sterfgevallen voorkwa men bij mensen boven de 70 jaar, die minder weerstand tegen de long ontsteking bezaten dan de jongere generaties. Virusziekte Griep wordt veroorzaakt door een virus, een levende, zeer kleine ziekte verwekker. kleiner nog dan de bac teriën. Slechts met een electronen- microscoop, waarmee een vergroting van 20.000 keer kan worden bereikt, is dit virus zichtbaar te maken. Het is gebleken, dat het griepvirus uit verschillende stammen bestaat. Soms veroorzaakt virus A de griep, soms virus B, terwijl deze virussen A en B ook weer zelf al in verschillende ondersoorten onderscheiden worden Niet uitgesloten is misschien, dat de griepvirussen tijdens een epidemie nog veranderingen ondergaan. Voor de bestrijding van griep is dit, van grote practlsche betekenis. Bij sommige ziekten, zoals mazelen, we ten we, dat deze ziekte slechts een enkele keer in een mensenleven op treedt, Iemand die eens mazelen heeft eehad. is immuun geworden Advertentie 1.M Een plaag voor dc predikant en voor wie naar hem luisteren. Dat hoesten is niet nodig als U tijdig een doosje Potter's Linia koopt. Een prima middel tegen hoest cn keelpijn. Voorkomt be smetting. Bij alle apotb. cn drogisten. 50 ct. per doosje. imp. fa. h. ten herkel - hilversum tegen mazelen, dwz. hij beschikt over een zo grote weerstand tegen een nieuwe mazeleninfectie. dat er bij hem nooit opnieuw mazelen ont staan. Toch opnieuw Heeft iemand griep doorgemaakt, veroorzaakt door griepvirus A, dan is het wel waarschijnlijk, dat hij ge durende enige tijd over voldoende weerstand tegen een nieuwe infectie met griepvirus A beschikt, maar niet tegen een infectie met virus B, etc. Hij kan dus toch opnieuw griep krij gen, als de nieuwe griepepidemie niet veroorzaakt wordt door een griep virus, waarmee hij reeds heeft kennis gemaakt. Er zijn griepvacclns bereid, die een bepaalde bescherming geven tegen een bepaald soort griepvirus. Een Ideaal griepvaccin geeft dus bescherming tegen alle bestaande soorten griepvirussen. Gezien echter de veranderlijkheid van de ver wekker van de griep, is hot de vraag, of een dergelijke volledige bescherming tegen griep reeds nu mogelijk is. Grote proef Op het ogenblik is men in ons land met een groots opgezette proef bezig. Vele duizenden personen, allen vrij- .villigers, zijn enige tijd geleden inge- ïnt tegen griep, veroorzaakt door griepvirus A of B of met een vaccin, lat weerstand verschaft tegen griep ioor A of B veroorzaakt. Nu zal moeten blijken, of deze vac cins inderdaad een bescherming ver lenen tegen griep, zij het dan, dat iemand die met vaccin A tegen griepvirus B is ingeënt, toch griep kan krijgen, als virus B de heersen de epidemie veroorzaakt en omge keerd, De beschermende werking van de vaccins zal kunnen blijken, terwijl in de komende jaren ook onderzocht zal kunnen worden, hoe lang de be schermende invloed van een griep vaccin in de gevaccineerde mens aanwezig blijft. Internationaal De Wereld Gezondsheids Organisa tie heeft in Londen. New York en Melbourne (Australië) centra opge richt, waar dadelijk bij het uit- jreken van een griepepidemie onder- tocht wordt, welke soort griepvirus ie griep veroorzaakt. Het type van le griep wordt dus Internationaal be paald. Het is niet ondenkbaar, dat indien <n de toekomst ergens in de wereld sen griepepidemie uitbreekt, waar van de verwekker dan snel kan wor- ien bepaald, men door inenting met vaccins uit voorraad verdere uitbrei ding der epidemie zal kunnen voor- tomen. J. Z. BARUCB West-Duitsland zal de twee in De cember jl. uit een Noors gevangenen kamp ontsnapte Duitse Gestapo mannen niet uitleveren, aldus heeft het Westduitse departement Buitenlandse Zaken doen weten. De betrokkenen zijn Karl Morio en Jo sef Seuffert, wegens oorlogsmisdaden tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. ZU bereikten Duitsland via Zweden. Naar het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken bekend maakt, hebben Amerikaanse autori teiten de grootste wapensmokkelary sinds 1939 ontdekt, waarbij in de af gelopen vyf jaar geweren, revolvers en munitie ter waarde van ten minste 250.000 dollar op onwettige wijze naar Mexico zyn uitgevoerd. In verband hiermee heeft een „Grand Jury" te Dallas (Texas) acht Amerikanen en drie Mexicanen aan geklaagd wegens samenzwering om bepalingen in zake de wapenuitvoer te overtreden. Acht voorstemmers Van Lienden (arb.) verklaarde zijnerzijds, alle vertrouwen in de me dici te hebben en de motie dus over- Zandt ten slotte het hoofd buigen voor de meerderheid: zijn motie werd me: 69 tegen 10 stemmen verworpen. Hij smaakte wel de voldoening, dat zich buiten zijn fractiegenoot ir van Dis nog acht voorstemmers lieten horen: jkvr Wittewaall van Stoetwe gen en mr Schmal (c.h.u.), de anti- revolutionnairen Van Baal. Fokkema en Van der Zaal en de socialisten Van Lier. Stufkens en Scheps. De onmeetbaar belangrijke functie, die het communicatiemiddel Radio de afgelopen dagen heeft vervuld, zal op het ogenblik wel voor iedereen duidelijk zijn. De zenders en ontvangers van amateurs, leger, politie en de gewone binnenlandse omroep hebben zonder enige twijfel duizenden levens gered. Daarnaast gaf de radio als „om roep" op sommige ogenblikken een schrijnend duidelijk beeld, in woord en klank, van de ramp. Over die omroep hebben we enige gegevens verzameld, die de lezers van deze rubriek ongetwijfeld zullen interesseren. De binnenlandse om roep had op een goed ogenblik AVRO meegerekend achttien re porters op stap. die in totaal 51 uitgezonden reportages leverden. De reporters hadden daarbij de hulp van elf geluidswagens en... niet minder dan 25 draagbare opname apparaten. Twee geluidswagens deden dienst als hulpstudio's en wel te Rotterdam en te Amsterdam. Hierdoor konden sommige voor het buitenland be stemde uitzendingen zonder de brug naar Hilversum de (Nederlandse) deur uitgaan. x Het buitenland: de belangstelling daar vandaan was enorm. Er kwamen radioverslaggevers uit Zwitserland. Italië. Frankrijk. Oostenrijk, Noor wegen, Denemarken en Zweden. Engeland en Duitsland. Uit dit laat- sste land niet minder dan zes, name lijk drie van de grote Duitse omroe pen, één van het Amerikaanse Strijd krachten Programma, één van Radio Vrij Europa en één van H*LAS in Berlijn. Ook een Amerikaanse ver slaggever kwam overvliegen. Sommige van deze buitenlandse radio-journalisten hadden eigen opname-apparatuur. De anderen kregen alle hulp. waarover Nederland beschikte. Het kon dikwijls vrij een voudig, door deze mensen mee te sturen met een reportagewagen. Bij dit al hebben we nog niets ge zegd over de Wereldomroep, die vanzelfsprekend ook op volle capaci teit werkte. Radio Nederland stuurde veertien reporters naar het Rampge bied, die in totaal 46 reportages maakten in de volgende talen: Spaans, Frans, Engels, Arabisch, In donesisch en Zuidafrikaans en na tuurlijk Nederlands. De radio-verslaggevers beschikten over technische mogelijkheden, die de dagblad-journalisten in deze dagen wel eens gemist hebben. Enkele radio-mensen trokken er namelijk op uit met een mobilofoon op hun rug (letterlijk!), waardoor ze hun mate riaal kwijt konden naar centrale punten, die zonder deze zendappara ten niet bereikt hadden kunnen wor den. Achter de schermen Dingen van alle dag vragen weer onze aandacht. Alle Nederlandse luisteraars, die wel eens op Brus sel-Vlaams afstemmen kan Omroe per een brochure aanbevelen, die het N.IR. onlangs uitgaf De brochure is nu al aan zijn vierde druk toe. De Inhoud: een dikwijls geestig ge schreven verhaal over doen en laten der Vlaamse omroep. Titel (terecht): „Een blik achter de schermen". OMROEPER

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3