Vóór de winter komt al het water verdreven zijn kan Russen zijn grootste concurrenten Stand van zaken in Zuid-Holland Drie Zuidlanders hebben een trieste taak Provinciale Wa terstaat meent: VOOR BIJ DE RADIO A L' Schoolkinderen verkopen zegels voor het Fonds Kort nieuws Gemeentebestuur in een café Alleen in dit dorp vier millioen schade Nederland-Frankrijk in Amsterdam? Wim van der Voort hoopt revanche te nemen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 EERSTE KLAS A: FrisiaAjax WapeningenHeracles NECVolewijckers SneekRCH VSV—DOS Ensch. BoysZwolse B. B: Vitesse—DWS HaarlemEnschede Blauw WitBe Quick ElinkwijkLeeuwarden AGOVV—Go Ahead C: ExcelsiorLonga JulianaSparta SittardiaBW EmmaMVV D: XerxesDHC Hermes-DVSADO TEC—NAC TWEEDE KLAS A: CoalFortuna HWScheveningen ONA—TSC B: RFC—CVV VeloxUnitas WassenaarUVS QuickDFC Vrien denschLeerdam ii va (Van een speciale verslaggever) LS DE WEERSOMSTANDIGHEDEN de mannen an de Provinciale aterstaat geen parten spelen, zal per 1 Maart een kwart van het Overstroomde deel van de provincie Zuid-Holland droog zijn. Dat betekent, dat van de zestig duizend hectaren, die overstroomd werden, er vijftien duizend weer bewerkt kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) Het Comité Watersnoodpostzegels 1953 krijgt de hulp van 300.000 Ne derlandse schoolkinderen. Ze gaan van morgen af tot en met 18 Febr. op stap, huis aan huis, nagenoeg in het gehele land om iedereen te be wegen alsnog tenminste vijf zegels te kopen. Wie dat doet, draagt vijftig cent bij iïi het Nationale Rampen fonds. Dit leger van kinderen uit de ban ken van 4000 scholen, is goeddeels het beroemde korps dat elk jaar in louw komt voor de kinderpostzegels. Ze staan ook nu onder de vertrouwde leiding van de Stichting voor het Kind. By het doen van bestellingen be hoeft nog niet betaald te worden. In de week van 20 tot en met 27 Febr. worden de bestelde zegels prompt thuisbezorgd door dezelfde kinderen en pas dan dient ge uw portemonnaie te openen. Evenals bij de kinderpostzegelactie krijgen de bestellers een zegeltje, waaruit blijkt, dat ze reeds bezocht zijn. Het episcopaat heeft toestem ming verleend voor deelneming van kinderen van R.K. scholen aan de actie. Ze scharen zich mede onder de nieuwe leus: „De nood aanpakken, door zegels plakken". Geen dubbeltje van de op deze wijze binnenkomende gelden gaat verloren. Al het drukwerk is gratis beschikbaar gesteld en dertig leer lingen van de gemeentelijke kweek school te Amsterdam en de Vincent van Gogh-school verrichten het ad ministratieve werk. De verwachting is verder, dat op 1 Juli de helft van het ver dronken land zal zijn heroverd en men hoopt voor 15 October als de winterstormen zeer aanstaande zijn het gehele gebied (óók Goeree en Over- flakkee) weer hecht in handen te hebben. Hoe is de stand van zaken in Zuid- Holland op dit ogenblik? Deze vraag hebben wij voorgelegd aan de direc- I tie van de Provinciale Waterstaat, die de strijd tegen het water op de Zuid- hollandse eilanden voor zijn reke ning heeft genomen, waardoor de Rijkswaterstaat de handen vrU heeft voor Zeeland. Het overzicht geeft het volgende beeld: Het zwaarst getroffen is het eiland Goeree en Overflakkee. Daar buitendijk bij Herkingen, Stellendam, Ouddorp, Den Bommel en Middel- hamis. Verder zijn practisch alle binnendijken verwoest. Het totaal aantal dijkbeschadigingen is nog niet te schatten. De herstelwerkzaamheden zijn on middellijk met grote voortvarendheid aangepakt. De Provinciale Water staat zond een grote groep deskundi gen en een aantal aannemers, die er vooral dank zij de hulp van de ma riniers in geslaagd zijn vele bin nendijken reeds nu te herstellen, waardoor weer enig verkeer op het eiland mogelijk is. Vanmorgen heeft men mct~zink- stukken de eerste aanval gedaan op het grote dijkgat bij Herkingen. Be gin volgende week begint men ook in Den Bommel, waar de dijk over een afstand van 85 meter is weggeslagen. De gevaarlijke werking van de eb- en vloedstromen valt gelukkig mee, zodat verwacht wordt, dat geen bij zondere maatregelen nodig zijn om die gaten te dichten. Dit gigantische herstelwerk is thans in volle gang. Men hoopt eerst de polders rond Gcederecde en Ouddorp Zondag geen RVB Alle voor Zondag vastgestelde wed strijden van de Rotterdamse Voetbal bond zün afgelast. droog te leesen, waarna de volle aan dacht gericht zal worden op het enorme vratercomplex tussen Middel- harnis, Dirksland, Oude Tonge en Den Bommel. Onderlussen wordt ook gewerkt aan de polders bij Stellen dam. Zo zal het eiland bij gedeelten op het water heroverd worden, maar de gapen, naast meer dan honderd klei nere gaten, vijf enorme bressen in de opzet is toch (en de deskundigen hebben er goede hoop op) het gehele eiland voor de winter weer veilig tussen de dijken te hebben, waarna de drooglegging niet meer dan enkele weken zal vergen. Hoewel er nog geen diepgaand on derzoek is ingesteld, neemt men aan, dat de dijkbeschadigingen op Tien- gemeten mee zullen vallen, omdat het eilandje tamelijk hoog ligt. In de loop van de volgende week zal ook daar het herstel aangepakt worden. De dijk om de Hoeksche Waard kreeg meer dan 70 gaten, waarbij enige zeer grote. Ook daar zal het werk in gedeelten worden uitgevoerd. Er is een grote staf van technici met enige aannemers, die al een begin met het dijkherstel heb ben gemaakt. Er werden reeds goede vorderingen gemaakt, maar toch moet men er op rekenen, dat het nog „vele weken" zal duren, voordat de gehele Waard droog zal zijn. De drooglegging van Putten is afhankelijk van de dichting van het grote en diepe gat in de dijk van de Oudenhoornse polder. Het zal ten minste veertien dagen vergen, voor dat dat gesloten is en daarom zal het nog wel tot begin April duren, voordat het water van Putten zal zijn weggevloeid. Eind Februari vallen de pol ders Buitenland van Baren- drecht en Zuidpolder op IJ s- selmonde droog. Het grote gat in de buitendijk is gedicht. Het gat in de dijk van het Land vanRhoon wordt op het ogenblik vol zand ge spoten en zal over veertien dagen gesloten zijn. Midden Maart is het gehele eiland droog. Nadat de gevaarlijke gaten in de Schielandsedijk bij Nieuwerkerk en Capelle waren hersteld en die by Ouderkerk. Sliedrecht en Papen- drecht waren gedicht, liggen nu de Alblasserwaard en de Kriin- penerwaard weer veilig binnen hechte dijken. Begin Maart zullen de landerijen verlost zijn van de water overlast. Zo is vandaag de toestand aan het „waterfront" in Zuid-Holland. Over het algemeen dus gunstige en hoop volle berichten, die uiteraard onder het grootste voorbehoud werden ver strekt. Want men is en blijft afhan kelijk van de wispelturigheid van weer „Wat moet, dat kan", is het devies van de mannen van de Provinciale Waterstaat, maar in deze dagen hébhen ze vaak meer gedaan, dan redelijker wijze „kon". Hulde! Dc Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland gaan de uitgaven voor Duits burgerpersoneel met 27 piocent verminderen. De inkrimping geschiedt geleidelijk en zal 30 Juni voltooid zijn. Volgende week komt te Taipeh op Formosa een Amerikaanse inspec- tiegroep van vijf man aan voor de beoordeling van de hulpverlening aan de Chinese nationalisten. Het hoofd van de Japanse Vei ligheidsraad het Japanse Ministe rie van Defensie in wording heeft verklaard, dat Japan wellicht 100 vliegtuigen zal invoeren om de uit voering van het opleidingsprogram voor de defensie te bespoedigen. Sporlkiekjes van Coppi komt niet In Antwerpen draait sinds vannacht het feest van de Zesdaagse weer. De Zesdaagse der wereldkampioenen noemen ze het ginds voor deze keer. omdat men voor zo'n wieier- gebeurtenis nu eenmaal elk jaar een nieuwe sterke aankondiging nodig heeft, 't Mag ge zegd worden, dat de heren van het Sport paleis een mooi rennersveld bi) elkaar hebben gekregen. Maar de mooiste naam de naam. waarvan ze verwachtten dat hij zou opvlam men als rode neonletters aan een zwart ge houden gevel missen ze. Fausto Coppi komt niet Fausto Coppi. De grote, de alom en vooral ook in dat specifieke wielrenlandje België be wonderde Fausto Coppi komt niet. En dat zelfde België bruist nu van verontwaardiging over het besluit van de Italiaan. Hij zou gekomen zijn. Iedereen rekende er op. Want Fausto Coppi had zyn woord ge geven en verleden week verzekerde hij in Italië de Antwerpse Sportpaleis-directeur Van Gastel nog, dat hij van de partij zou zijn. Hij zou via Parijs, waar hij nog een paar baan- fietsen had staan, reizen. Maar toen de heer Van Gastel uit Italië vertrokken was. stuurde Coppi hem ijlings een telegram achterna, waarin hii meedeelde niet aan de start van de Antwerpse Zesdaagse te kunnen verschii- nen. De heer Van Gastel kreeg het telegram ®»J) toen zijn trein in Bazel binnenreed.. Furieus zijn de Belgen nu. En ze hebben gelijk. Want het is geen still zelfs niet van de grootste sportkampioen een organisator met wie men definitieve afspraken heeft ge maakt enkele uren na het laatste onderhoud ®i"N> had zich inmiddels niets voorgedaan, dat een wijziging van Coppi's plannen kon rechtvaar digen. En de Zesdaagse-orgamsator. die zich begrijpelijkerwijs gehaast had het Antwerpse publiek van Coppi's komst op de hoogte te stellen, stond meteen tegenover dat zelfde publiek in ziln jaegertje Sportief neemt men het met die Zesdaag sen niet zo nauw. Dat kan ook niet. omdat een echte, zes dagen en zes nachten durende fietswedstrijd een onmenselijk bedrijf zou zyn. Ook het de Zesdaagsen zo trouwe publiek van Antwerpen weet dat wel. Maar het komt toch. omdat het nu eenmaal van de kermls- sfeer bij dit gebeuren houdt en omdat het bijna de stille tijd van het vasten is. En aldus helpt dat publiek mee de beste wielrenners in het winterseizoen op niet al te moeilijke wijze een extra- en veelal extra dik belegde boterham te laten verdienen Fausto Coppi heeft zijn woord gebroken! Er zijn inmiddels vele redenen voor dit be sluit opgegeven: Coppi zou vermoeid zijn en rust nodig heben alvorens zich te gaan voor bereiden op het komende wegseizoen; Coppi zou ziek zyn; Coppi zou gevallen zijn. De enige reden is echter, dat Coppi geen zin heeft. Misschien gewoon maar geen zin. Mis schien omdat hij wil gaan trainen. Misschien omdat hij zich niet geheel fit voelt. Misschien omdat hij eldersmeer kan verdienen. Hoe dan ook: Coppi komt niet. Dat is een strop voor de inrichters van de Antwerpse Zesdaagse. Dat is weer een smaad op de n3am van de Zesdaagsen in het algemeen. Bovenal echter werpt deze woordbreuk een smaad op de naam van Fausto Coppi zelf op de naam van een groot sportkampioen, die nu in België nimmer meer met zoveel respect kan worden uitgesproken als voor heen. Uiteraard hebben de Belgen een offi ciële klacht bij de Italiaanse Wielerbond in De Senaat heeft de benoeming goedgekeurd van James Wadsworth als plaatsvervangend hoofd van de Amerikaanse delegatie naar de Ver enigde Naties. Voorts is de benoe ming goedgekeurd van Donald B. Lourie als onderminister van Bui tenlandse Zaken (Van een speciale verslaggever) DRIE MANNEN van het dorpje Zuidland op het eiland Voorne en I'utten hebben een trieste taak op zich genomen. Zij speuren in een roeibootje en met een dreg naar de stoffelijke overschotten van vijf tien dorpsgenoten, die nog steeds niet zijn geborgen. Zes van de een en twintig slachtoffers zyn begraven, maar naar die andere wordt nog steeds gezocht. De twee timmerlieden Henk Poldervaart en Plet Haaswij k en mees ter L. van der Engel benutten iedere minuut daglicht. Steeds weer varen ze uit en kruisen ze tussen de huizen en boerderijen, die tot de raamkozijnen in het zoute water staan. Op aanwijzingen van ge redden werpen ze dan him dreg uit. De resultaten zijn pover. Op 1'2 Maart voor Rampenfonds Door middel van zijn consul te Parijs heeft de K.N.V.B. aan de Franse Voetbalbond laten meedelen, dat het K.N.V.B.-bestuur in zijn verga dering van Zaterdagavond a.s. het aanbod, om een lichtwedstrijd FrankrijkNederland op Donderdagavond 12 Maart in Parijs ten bate van het Rampenfonds te spelen, zal bespreken en dat het alvast gaarne zal vernemen, of er van Franse zijde ook bezwaar tegen zou bestaan, deze wedstrijd in Amsterdam vast te stellen om 5 uur op genoemde Donderdag. De Franse spelers zouden dan per vliegtuig dezelfde dag heen en terug kunnen reizen. Het K.N.V.B.-bestuur meende Am sterdam niet alleen te moeten pre fereren in verband met het zware programma der Nederlandse spelers, die op 7 Maart te Rotterdam tegen Denemarken en op 22 Maart te Am sterdam tegen Zwitserland spelen, maar ook omdat men te Amsterdam een netto-recette van 180.000 gulden kan bereiken en in Parijs slechts 120.000 gulden. Dit komt omdat het Olympisch stadion van Colombes „Stort geld maar in Rampenfonds" De bibliotheek van de Technische Hogeschool te Delft zocht naar het boek „Trocknen und Kuehlen" van de Weense schrijver Rudolf Shlenk.Het boek was echter overal uitverkocht en daarom zond men een briefje naai de schrijver. Deze kon ook geen ex emplaar van het boek meer zenden, doch hij zond de drukproeven en schonk die aan de bibliotheek. „Be taling is niet nodig", zo schreef hy. „Stort u het geld maar in het Ram penfonds". geen lichtinstallatie heeft en in het Pare des Princes, waar gespeeld zou worden, niet meer dan 30.000 over dekte plaatsen en 5000 onoverdekte plaatsen zijn. Na ingewonnen informaties bij de voornaamste clubs bleek de Franse Bond geen bezwaar tegen Amster dam te hebben, zodat de beslissing Zaterdagavond aan het K.N.V.B.-be- stuur is. Als deze wedstrijd geen doorgang vindt, wil de Franse Voetbalbond voor hetzelfde doel in het Pare des Princes die avond een lichtwedstrijd organi seren tussen een Franse selectieploeg en een door de initiatiefnemer Tim mermans samengesteld elftal van Nederlandse prof-voetballers in Frankrijk, versterkt met De Munck en Wilkes. Naar onze opinie zou, als het K.N.V.B.-bestuur zou goedvin den, dat dit elftal van Nederlandse beroepsvoetballers enige weken later ook in ons land zou komen spelen tegen het Nederlands elftal, het sta dion in Amsterdam en Rotterdam zelfs bij verdubbelde entreeprijzen uitverkocht zyn en dus 360.000 gulden opleveren voor het Rampen fonds, want voor het Nederlandse voetbalpubliek zou dat met recht „de wedstrijd van de eeuw" zijn. Er is in Zuidland nog geen sprake an herstel. Welzeker, er mogen veer geëvacueerden terugkomen, maar alleen zy, die een droge woning hebben. En dat zijn er maar weini gen, want van de 550 huizen, die het dorp rijk was, staan er nu meer dan 450 in het water. Alleen de dorps kern bleef gespaard en dan nog maar UIT ZUIDLAND komt geen op- ten dele. Anders behoefde immers wekkend nieuws. Niemand, durft te bet gemeentebestuur niet in een café gissen wanneer het dorp verlost zal te huizen. zijn van het water, dat zich steeds Het vroeger welvarende dorp is by- dieper in de huizenboerderijen en zonder zwaar getroffen. De twee bodem vreet, gestadig alles ondermij- vlasindustrieën (met 80 arbeiders) nend en verwoestend. Slechts zes zUn by kans onherstelbaar verwoest, van de 21 slachtoffers zijn tot dusver ruim duizend paarden en koeien geborgen. Van de Pol en Metz leiders bandstoten In de Haagse biljartacademie „Du Corbeau" is Vrydagmiddag het tour- nooi begonnen om het hoofdklasse kampioenschap van Nederland band stoten, waaraan deelgenomen wordt door Van de Pol (Rotterdam), Eichelsheim (Rotterdam), Sweering (Amsterdam) en Metz (Den Haag), die elkaar tweemaal zullen ontmoe ten. Metz Sweering Voetbal. Voor het Zaterdagelf tal zyn de volgende landen weds try - den vastgesteld: 25 April 1952: Leiden: Nederland— België. 30 Mei 1953: ParUs: Frankryk— Nederland. kwamen in het aanstormende water om, meer dan tien huizen stortten in. De gemeente-ontvanger maakte een voorzichtige raming van de to tale schade. HU kwam aan een totaalbedrag van ruim vier millioen gulden en daarin zitten niet de kosten van het herstel van dijken en wegen. En dat betekent voor iedere Zuidlander van groot tot klein een schadepost van twee duizend gulden. Knarsetandend staan ze op de dyken rond de polders, waar het wa ter alleenheerser is. Want ze zien, hoe de eb- en vloedstromen hun hui zen en boerderyen verwoesten. De ramen gaan kapot, de deuren wor den uit de scharnieren gelicht en dan dry ft het huisraad de wijde, zilte binnenmeren in. Ginds een stoel, daar een kast. Een eind verder een dood varken vlak naast een kippen hok. Niet verrast Verrast heeft het water de Zuid- landers niet en dat danken ze aan boer Van Beek, wiens polder het eerst door de stormvloed werd besprongen. Hy heeft onmiddellyk de burgemees ter gewaarschuwd. En minuten later luidden de klokken en huilde de si rene van do brandweerauto door het dorp. Pas enkele uren later kwam het water. Die een en twintig doden werden door het water achterhaald, toen zy in doodsangst over de dyken naar hoger gelegen plaatsen vluchtten. Ze werden van de dyken gespoeld. Ook de wethouder P. Wolters, die met zyn vrouw en hun achttien kin deren een veilig heenkomen zocht. Zijn vrouw, zes kinderen en hij zyn nog altyd niet gevonden. De boeren varen in bootjes rond hun bezittingen en sleuren hun ver- styfde koeien, paarden en varkens uit het water. Ze leggen ze netjes in ryen op de dyk en staan er dan mis troostig bij. „Dat is die beste rood bonte, die ik vorig jaar op de Bos sche markt kocht. Ze stond op kal ven." Eén lichtpunt Opwekkend nieuws komt er niet uit Zuidland. Het enige lichtpuntje is, dat over een week of drie de pol der Velgersdyk weer droog zal val len. Maar hoe lang het nog zal du ren, voordat ook de polder Zuidland en de Oudehoornse polder van het water verlost zullen worden, durft niemand te voorspellen. Eerst moet dat grote gat, waarin ze schepen la ten zinken, helemaal gedicht zijn. En dat gat is 65 meter lang en vyf meter diep En het zeewater vreet steeds die per in de bodem en in de huizen. Ieder uur van de dag wordt er meer verwoest. Weinig of niets kan gered worden. Op enige honderden meters van de dijk steekt nog Juist het dak van een personenauto boven de kab belende golfjes uit. Uit een schuur deur drijft een lading hooi. Op een steenworp afstand zyn hun bezittin gen en ze kunnen ze niet redden. Mouwen omhoog Op het dorpspleintje staan bussen geparkeerd. Die brengen iedere mor gen 200 dijkwerkers. En samen met de 150 dorpsbewoners zwoegen die van de vroege morgen tot het nach- telyk duister over de overstroomde polders komt om de gaten in de dij ken te lichten. Want er wordt hard gewerkt in Zuidland. Iedereen heeft er de mouwen opgestroopt. Vastbe sloten het dorp te herwinnen op het water. En ginds in de grijze schemering en de felle sneeuwbuien varen de drie mannen, die de ontzielde lichamen van hun dorpsgenoten zoeken HET ENIGE wat de boeren kun nen doen, als ze niet op de dijken werken, is hun omgekomen vee ber gen. Ze sleuren hun koeien, varkens en paarden uit het water en leggen ze in een lange rij op de dijk. Hun trots en hun glorie ligt daar in krampachtige verstijving (Van onze sportredacteur Jan Liber) Helsinki, Vrijdagmiddag Helsinki toonde zich vanmiddag in een geheel ander toilet aan de Neder landse schaatsenrijdersploeg, die dit weekeinde aan de wereldkampioen schappen zal deelnemen, dan de vorige zomer aan de deelnemers van de Olympische spelen. Toen een fel gekleurde stad vol vlaggen en mensen, een stad van beweging en vertier, nu een stad met het winterse beeld van de stilte. In de straten en op de daken ligt de sneeuw hoog opgetast. Het vriest 15 graden en een ijzige wind doet dc oren en handen tintelen. De mensen van groot tot klein zijn dik ingepakt en vrijwel allen dragen bontmutsen. Ze lopen zwijgend en voorover gebogen tegen de wind in. Onze rijders, o.m. verwelkomd door de Olympische attaché, de heer Van Eendenburg, huiverden toen zij uit de autobus stapten, die hen van Turku naar Helsinki had gebracht. Zij hebben maar gauw de capuchons van hun Olympische Jasjes opgezet en zijn daarna ijlings in taxi's naar hotel Helsinki vervoerd. Aan boord van het Finse ss. „Aalootar" heb ik de reis van Stock holm tot Turku met onze rijders meegemaakt en er was onderweg dus volop gelegenheid voor een rus tig praatje. Duel met de Russen Kees Broekman, onze Europese kampioen was vol optimisme. „Het gaat morgen en Zondag tussen ons en de Russen", was zijn mening. „En ik geloof, dat de Russen er net zo over zuilen denken en dat ook zij de Noren op het ogenblik als kansloos beschouwen, al weet ik heus wel, dat Haugli en Martinsen jongens zijn, met wie je altijd rekening moet houden. Ik ben zelf ontzettend benieuwd naar het rijden van de Russen", ver volgde Broekman. „In 1948 hebben ze ook aan de wereldkampioenschappen deelgenomen en dat was ook in Hel sinki. Dat was het jaar, dat Odd Lundberg wereldkampioen werd zon der een afstand te winnen en ik de 5.000 en 10.000 meter won en op de 1500 0.3 seconde tekort kwam. An ders was ik wereldkampioen geweest. De Russen hadden toen alleen maar betekenis op de sprints. Daarna heb ik ze nooit meer gezien. Maar dat ze sterk zijn, daaraan twijfelt nie mand meer. Hun tijden van Alma Ata hebben dat wel bewezen, maar nu ze in Hel sinki onder gelijke omstandigheden rijden, ben ik niet bang voor ze. Of ik wereldkampioen zal worden, weet ik natuurlijk niet. Dat hangt van zoveel dingen af, dat je dat nooit van tevoren kunt zeggen. Maar éér ding staat vast, ze zullen ons niet van de baan vegen Wim van der Voort had kenne- Nieuwe gebouwen voor de T.H. De nieuwe gebouwen van de Tech nische Hogeschool te Delft vorderen goed. In het begin van de volgende maand zal het windtunnelgebouw in gebruik kunnen worden genomen en in Juni zal een aanvang worden ge maakt met het overbrengen van de machines uit het gebouw voor werk tuig-, scheepsbouw- en vliegtuig- bouwkunde naar het nieuwe gebouw voor werkplaatstechniek. De uitbrei ding van de afdeling voor biochemie zal omstreeks Augustus worden op geleverd. KEES BROEKMAN optimistisch lijk maar één wens. Hij zei letter lijk: „O. o. wat zou ik gTaag weer de 1500 meter willen winnen. Kans op de eerste plaats heb ik niet, dat weet ik ook wel, maar ik heb de 1500 m nu driemaal bij het Europees en tweemaal bij het wereldkampioen schap gewonnen. Ik zal er voor vech ten, dat het dit keer ook de derde maal bij het wereldkampioenschap wordt". Van der Voort, die het vorige jaar na zijn desillusie bij de Olympische Winterspelen, waar hij zijn geliefde 1500 m niet kon winnen, van plan was de schaatssport vaarwel te zeg gen, heeft dit plan helemaal laten varen. Integendeel. Hij vertrouwde mij toe: „Ik hoop, dat ik goed blijf tot de Wintecspelen van 1956. Dan ben ik 32. Dat kan dus nog best." Het was duidelijk, dat Wim be doelde. al zei hij het niet met zo veel woorden: hij hoopt dan revan che te nemen op de 1500 meter. Later, toen ik met ploegleider Kiaas Schenk alleen was. zei deze mij: „Ik geloof, dat het dit keer bij zonder moeilijk voor ons zal worden. Niet alleen, omdat de Russen er zijn. Ik weet nu nog niet. met welke ploeg zij zullen starten, al staat wel vast. dat hun beste man Boris Sjilkov. die een perfecte 500 m rijdt en haast onaantastbaar op de 1500 m is, mee doet Mentaal geschokt Zijn 10000 m is veel zwakker, maar ot Kees Broekman in staat zal zijn op die afstand het gat te overbrug gen. is twijfelachtig. Dat zal echter de wedstrijd moeten leren. Wat het ditmaal echter extra moeilijk aal maken is, dat de men tale conditie van de jongens ge leden heeft door de ramp in ons land. Zij zijn er heel erg door ge schokt geweest. Ze hebben er heel veel over gepraat en ze waren niet l'ii de radio weg te slaan. Zij leefden geheel met de ellende in Holland oiee en de gedachte aan eigen sport werd er door op de achtergrond ge schoven. Dit alles heeft hun concen tratie natuurlijk geschaad. Dan is er nog een derde factor: tweemaal in korte tijd zijn de jon gens naar de top gevoerd, in Da vos, waar zij allerlei topprestaties moes ten verrichten en een week later bij de Europese kampioenschappen in Hamar. Of het nu voor de derde maal weer zal lukken. Het gebaar, dat Klaas Schenk maakte, was duidelijk genoeg. „Maar", zo besloot hij, „zij zullen allemaal doen, wat ze kunnen. Dat staat vast.." De wedstrijden beginnen Zaterdag middag om vijf uur met de 500 en 5000 m. Zondag 1 uur volgen de 1500 sn 10.000 m. De loting geschiedt Vrijdagavond n het stadhuis. Scheidsrechter is ie bekende Finse oud-hardrijder Ossi Blomqvist.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3