Plicht van het Westen jegens Israel ZIERIKZEE MOET ALSNOG WORDEN GEËVACUEERD ENGELANDS STEUN AAN De vonnissen in het proces-Oradour EUROPA'S DEFENSIE Plicht van het Westen jegens Israel Felle aanval op de Réthy prinses van Koude duurt voort DAGBLAD VOOR DELFT EN DELFLAND Afvoer van allen die niet dringend zijn, is reeds in volle gang Besprekingen met Frankrijk leidden tot volledige overeenstemming 113e JAARGANG ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 No. 33 Tengevolge van de verzan ding en de sterke dwarsstroom in de haven is het reeds niet meer mogelijk grotere passa giersschepen in de haven te brengen. De verbinding tussen haven en rede zal worden on derhouden door de Koninklijke Marine, welke Dinsdag met haar schepen vertrekt. Deze schepen zuilen de mensen af voeren naar de opvangcentra, waar alle mogelijke hulp zal worden geboden. Nadien kan deze hulpverle ning van de opvangcentra niet meer worden verwacht, daar deze zullen worden geliquideerd. Voorts moeten betrokkenen er rekening mee houden, dat zij hierna niet meer als evacuees zullen kunnen worden be schouwd. De burgemeester van Zierik- zee heeft met klem en nadruk een beroep gedaan op allen aan het bevel ordelijk gevolg te ge ven, opdat ingrijpen van politie en militairen worden voorkomen. Het motief van de algehele evacuatie is niet zozeer de on houdbare toestand voor de on geveer 4500 achtergebleven van de 7000 inwoners als gevolg van de vernielde riolering dooi de druk van het water, dan wel het grote gevaar, dat de gaten in de zuidelijke dijken voor Schouwen opleveren, deelde men ons van officiële zijde me de. Hoewel aanvankelijk de toestand critiek werd geacht, doordat de dijken aan de noord kant het dreigden te begeven, is het gevaar aan de zuiderdij- ken thans veel groter gebleken. KRITIEKE SITUATIE Het gat bij de Schelphoek aan de dijk van de Oosterschelde was aanvankelijk „slechts" vijf tig meter breed, doch het heeft thans een breedte gekregen van 250 meter en een diepte van 30 meter. Groot is het gevaar, dat het gat zich zal verenigen met dat in de dijk bij Burgh- sluis, waardoor Schouwen in drie stukken uiteen zou kunnen slaan. Nu het water door het gat bij de Schelphoek over een veel grotere breedte naar binnen stroomt, is de doorwerking van de vloed in de polder veel gro ter, omdat er meer water bin nenkomt bij vloed dan eruit trekt bij eb. Indien daarbij ook de noorderdijken het nog zou den begeven, zou in Zierikzee slechts een halve vierkante ki lometer droog bly ven Zierikzee werd met het oog op de evacuatie in vier wijken verdeeld. Alle bewoners van de eerste wijk moesten zich in de loop van gisteravond ten ge- méentehuize melden, waar ge val voor geval werd bekeken of achterblijven al dan niet ge- wenst was. Vandaag komen de andere drie wijken aan de beurt. Gisteravond stonden rij en mensen in de hal en voor het gemeentehuis te wachten om geregistreerd te worden. Men verwacht, dat van de 4500 nog aanwezige personen er on geveer drieduizend de stad, zon der pardon, zullen, moeten ver laten. Hieronder bevinden zich enige evacué's uit plaatsen van het zwaar getroffen Goeree. SNELLE AFVOER Vooral de afvoer van vrouwen en kinderen zal met voortva rendheid geschieden. Vanmorgen vertrekken reeds de eersten met sloepen van de Koninklijke Ma rine van de haven naar de rede, waar grotere passagiersschepen gereed liggen om hen over te brengen naar het opvangcentrum in Dordrecht. Vandaar zullen de De veerti&n Elzassers, die te zamen met zes Duitsers te Bor deaux veroordeeld zijn wegens hun aandeel in de uitmoording van het Franse dorp Oradour- sur-Glane in Juni 1944, hebben tegen him vonnis beroep aange tekend. Onder hen bevindt zich sergeant George Boos, een van de twee Elzassers die indertijd vrijwillig dienst hebben geno men bij het Duitse leger. Tegen hem was de doodstraf uitgespro ken. Ook de Duitse sergeant-ma joor Karl Lentz, die eenzelfde vonnis tegen zich. hoorde uit spreken, is in hoger beroep ge gaan. De overige beklaagden der tien Elzassers van wie op één na allen tót dienstneming bij de Duitsers waren gedwongen, na dat Duitsland de Elzas had in-" gelijfd, ëri vijf Duitsers kre gen dwangarbeid of gevangenis straffen variërend van vijf tot twaalf jaar. Verontwaardiging in Elzas De vonnissen tegen de Elzas sers, die indertijd bij het Duitse leger waren ingelijfd, hebben een storm van verontwaardiging in de Elzas veroorzaakt. Parle mentaire afgevaardigden en bur gemeesters van de grote steden, in dit gebied bespraken te Col- mar wat men zal doen. Kerk klokken werden geluid als pro test tegen de uitspraak. Er is Tt I m, M evacué's vermoedelijk worden overgebracht naar de provincie Utrecht. Van de reeds eerder vrij willig geëvacueerde bewoners van Zierikzee kwamen zeer goede berichten over de warme ontvangst in deze provincie bin nen, zodat het vermoeden ge rechtvaardigd is, dat het ook de nieuwe evacué's aan niets zal ontbreken. 1500 ACHTERBLIJVERS Verwacht wordt, dat een 1500 man zal achterblijven. Dit zijn behalve werkers voor het herstel van de dijken ook ambtenaren van de gemeente, de P.T.T. enz. De vrouwen van deze achterblij vers krijgen eveneens een ver blijfsvergunning vanwege de zorg voor haar echtgenoten. Er zal bij deze evacuatie met zorg te werk worden gegaan om de gezinnen zoveel mogelijk bijeen te houden en niet dan in uiterste noodzaak tot scheiding over te gaan. Er zal niemand ongerech tigd kunnen achterblijven, want alle eerder verleende verblijfs vergunningen zijn ingetrokken. Men heeft het vermoeden, dat er desondanks nog personen zich niet zullen melden, hetgeen de gemeenteadministratie, na de registratie van een bepaalde wijk, direct zal uitwijzen. Deze men sen zullen dan bezoek krijgen van de politie. Ook het in de stad nog aan wezige vee van het eiland zal met spoed worden afgevoerd. een actie begonnen om geld in te zamelen voor de gezinnen van de veroordeelden. De prefecten in de Elzas zijn op hum standplaats terugge keerd, nadat zij te Parijs met de regering overleg hadden ge pleegd over maatregelen om de orde in hun gebied te handha ven. Men vreest dat in het ko mende weekeinde demonstraties zullen worden gehouden. Debat gevraagd in Nat. vergadering In de nationale vergadering heeft de Gaullistische afgevaar digde uit Straatsburg Kaufmann om een debat over de vonnissen verzocht, die hij „schandelijk en onwaardig voor het land" noem de. De Elzassische afgevaardig de en voormalige minister Pfil- .min deed in een telegram een beroep op minister van Defen sie Pleven om „in naam van de rechtvaardigheid en het natio nale belang" de uitvoering van de vonnissen onmiddellijk op te schorten. Volgens de Franse wet kan men tegen de uitspraak van een militair tribunaal alleen beroep aantekenen bij het hoogste hof van appèl, dat echter slechts be voegd is na te gaan of de geest en de tekst van de wet bij het proces in acht zijn genomen. Over het vonnis zelf mag het hof zich niet uitspreken. Sr te iMk.. .T-T i PAUS VROEG CLEMENTIE VOOR ROSENBERGS Het Vaticaanse blad „Osser- vatore Romano" heeft voor het eerst melding gemaakt van het feit dat Paus Pius de twaalfde i de Amerikaanse regering heeft verzocht de atoomspionnen Ju- j lius en Ethel Rosenberg niet te- recht te stellen. „Deze ellendige geschiedenis heeft met de koningskwestie niets te maken; die is defini tief afgesloten. Doch de onbe scheiden en luidruchtige wijze, waarop iemand, die al te veel van zich heeft doen spreken, zich gedraagt, brengt het ge vaar met zich, dat de door al len gewenste pacificatie wordt bedreigd". Een socialistische leider, die indertijd tot de leiders van de aanval op koning Leopold be hoorde, verklaarde, dat er geen sprake was van een nieuwe ko ningskwestie. „Het verleden is vergeten", zeide hij. De enige kwestie, die geregeld diende te worden was de persoonlijke sta'r tus van de. prinses De. Réthy, de stiefmoeder van koning Boude- wijn. DE SCHADE IN BELGIË Prins Frederik de Mérode, voorzitter van het Rode Kruis in België, heeft Vrijdagavond over de watersnood in België onder meer medegedeeld dat naar schatting 10.300 gezinnen, teza men ongeveer 50.000 personen, getroffen zijn. Negen en veertig plaatsen hadden van de waters nood te lijden. In twintig plaat sen is de schade echter slechts gering. De watersnood in Engeland Bij Aldeburgh (Suffolk) is Vrijdag een rivierdijk doorge broken en een gat ontstaan van 10 meter. Militairen die bezig waren met het opstapelen van zandzakken moesten er mee op houden. Er wordt thans ge poogd een nooddijk aan te leg gen om te beletten, dat het wa ter Aldeburgh binnenstroomt. Zuiveringsacties bij Bandoeng Vier en twintig desa's in de omgeving van Bandoeng hebben onder leiding van het leger en de politie plaatsen aangevallen, waar vermoed wordt, dat ben den en hun handlangers zich schuilhouden. Het resultaat van deze actie waaragn 20.000 met kapmessen, messen en bamboe spiesen gewapende desalieden deelnamen was 21 gevange nen. Het KNMI deelt mede: De kou de luchtmassa's die Donderdag met harde noordoosten winden over West-Europa werden ge transporteerd, kwamen geleide- lijk tot rust, maar handhaafden zich boven het gehele vasteland van West-Europa waarbij de tem peraturen langzaam verder daal den. Kwam in de nacht van Don derdag op Vrijdag in ons land niet meer dan drie graden vorst voor, tijdens de afgelopen nacht daalden de temperaturen ondanks een grotendeels bewolkte hemel plaatselijk tot vijf a zes graden beneden het vriespunt. Bijna overal in het land kwamen de laatste dagen sneeuwbuien voor, AANHOUDEND VORST Plaatselijk enkele sneeuw buien, maar ook verspreide opklaringen. Over het alge-, meen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst. Mor gen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. ^aterl.a.cjavai'il,: GROTE VRAGEN die over het algemeen weliswaar niet veel te betekenen hadden, maar in het noordoosten van het land de aldaar reeds aanwezige sneeuwlaag tot 5 a 10 cm dikte deden aangroeien. Een storing die zich gisteren tussen Schotland en IJsland bevond, trok vannacht snel over Engeland naar het zui den en bleef te ver westelijk van ons land om merkbare invloed op het weer bij ons uit te kunnen oefenen. Een volgende storing be vindt zich bij Groenland, maar deze kan ons voor Zondagavond niet bereiken, zodat men voor morgen op aanhouden van het vriezende weer moet rekenen. In de komende nacht kunnen de temperaturen tijdens opklaringen tot 5 a 10 graden onder nul dalen. „een groot aantal dringende ver-j jsja afloop van de tweedaagse besprekingen welke de zoeken om tussenkomst bij de pranse premier René Mayer en zijn ministers van Buiten- bSïh?°ÏÏdSrLeft de'ISStfSl hanCse en Economische Zaken. Bidault en Buron, met hun sche nuntiatuur in WashingtonBritse ambtgenoten te Londen hebben gevoerd, is een com- medegedeeld. j muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat volledige In December had de paus zich overeenstemmmg is bereikt over de leidinggevende rol, wel- met de zaak ^bez:ig ^houden, beide ]anden in de organisatie en de verdediging van de doch hij had niet een verzoek omclementie ge- j daan. De Paus was niet in de j „vrije wereld" moeten spelen. Men is tot de slotsom gekomen dat een voortdurende en merites van de zaak getreden.V0Hedige steun van Engeland aan de Europese verdedi- Vat°caaWnS' wüst gingsgemeenschap (EVG) van essentieel belang is voor de dat de apostolische nuntiatuur vestiging van deze organisatie en bijgevolg voor het verster- in Washington geen diplomatieke-j ken van het Atlantische bondgenootschap. status bezit. De Paus onder houdt geen diplomatieke betrek kingen met Amerika. Men behoeft zich dus niet te verwonderen, zo zegt men, dat de Paus geen officiële stappen gedaan heeft, daar geen diplo matieke betrekkingen tussen bei de „regeringen" bestaan. De staatslieden hebben van ge dachten gewisseld over de wijze, waarop Engeland het beste zijn steun in militair en politiek op zicht aan de E.V.G. kan uitbrei den. Van Franse zijde werden voorstellen gedaan voer het ves tigen van een zo nauw mogelijke Nu de diplomatieke betrekkingen met de Sow jet-Unie zijn verbroken De Israëlische ambassadeur te Washington Abba Eban heeft te Washington tegenover verslaggevers verklaard dat op de Westerse landen, nu de Sowjet-Unie de diplomatieke betrekkingen met Is rael heeft verbroken, „de plicht rust Israel op diplomatiek en ma terieel gebied te steunen". „Het Westen", aldus Eban. heeft thans de morele plicht open lijk te verklaren dat het Israel ten volle zal steunen. Israel heeft veel voor de zaak van de vrijheid over gehad en in de waagschaal gesteld." De Israëlische radio-om roep heeft Vrijdagavond om geroepen dat de mogelijk heid. bestaat dat Nederland, na hèt verbreken der Llus- sisch-Israelische betrekkin gen, de belangen van Israel in de Sowjet-Unie zal beharti gen. Het Nederlands ministerie van Buitenlandse Zaken kon nog geen commentaar op dit bericht geven. De Joden in Rusland. De internationale liga voor de rechten van de mens heeft in een schrijven aan Lester Pear son, de Canadese voorzitter van de algemene vergadering der Mekhlis was een der meest gehate mannen in de Sowjet- Unie. Hij was buiten Stalins zwa ger Kaganovitsj de enige Jood, -?i> nog èen hoge partijfunctie vervulde. Dit dankte hij aan de persoonlijke gunst van Stalin, die hij in 1937, bij de zuivering onder de officieren van het rode leger, verwierf. Het Russische persbureau Tass noemt als oorzaak van Mekhlis dood een hartaandoening, die veroorzaakt was door verhar ding van de aderen. De acte van overlijden werd ondertekend door Koeperin, de hoogstge- plaatste dokter in het Kremlin, en andere dokters. samenwerking tussen Groot-Brit- tannië en de E.V.G., in het bij zonder wat de politieke kant betreft. Deze voorstellen zullen, zo wordt in het communiqué ge zegd, binnenkort verder worden besproken door diplomatieke vertegenwoordigers van beide landen. Bijzondere aandacht werd besteed aan de financiële zijde en de materiële behoeften van de campagne in Indo-China. Voorts is van gedachten gewis seld over economische proble men. Meer hulp m.b.t. Indo- China Van welingelichte zijde wordt nog vernomen dat over alle belangrijke wereldproblemen, waaronder de oorlog in Korea en de mogelijke gevolgen van de „deneutralise^mg" van For mosa, overeenstemming is be reikt. Engeland beloofde meer militaire hulp aan de Franse- Uniestrijdkrachten in Indo- China, zulks in overeenstem ming met de besluiten van de jongste bijeenkomst van de Nato-raad. Verder hebben de Franse staatslieden de toezegging gekre gen dat Engeland ieder Frans voorstel om de looptijd van het Noordatlantische verdrag van 20 tot 50 jaar te verlengen zal steu nen. De Britse minister van Fi nanciën Butler verzekerde dat Engeland het plan om het ster- linggebied een hechtere basis te geven, zoals overeengekomen op de jongste bijeenkomst van het gemenebest, niet zal uitvoeren zonder volledig overleg te plegen met de leden van de O.E.E.S. Frankrijk en de E.V.G. Van officiële Franse zijde is vernomen, dat de Franse rege ring zes oritwerp-protocollen voor toevoeging aan het Euro- pese-legerverdrag ter tafel heeft gebracht. BUREAUX: Verwersdijk 68, Delft Tel. 131 en 1360. Postgiro 578434 ADV ERTENTIES: prijs der advertenties: 15 regels (75 mm) f 2,25, elke mm meer f 0,15. Kleine advertenties tot 20 woorden 0,50, elke 5 woorden meer f 0,15. Bewijs nummer f0,20. ABONNEMENTSPRIJS: (bij vooruitbetaling) per kwar taal f 6,per week f 0,47. DElFTSCIl COURANT 10 pagina's MIN. BEEL BRACHT JOBSTIJDING IEDEREEN die thans in Zierikzee verblijf houdt, doch geen verblijfsvergunning heeft welke door of namens de ge meente is afgegeven, moet binnen drie dagen evacueren. Deze trieste mededeling moest minister Beel gisteren doen tijdens een bespreking op het fraaie stadhuis van deze stad op Schouwen en Duiveland. De minister zeide, dat hij advies had ingewonnen van een der meest deskundige advi seurs van de regering en uit dat advies is tot ons leedwezen, aldus de minister, gebleken, dat aan een gedwongen evacu atie op korte termijn niet is te ontkomen. De desbetreffende autoriteiten kunnen de verantwoorde lijkheid van het verblijf van allen, die niet noodzakelijk moeten werken aan het herstel van stad en eiland, onmoge lijk blijven dragen. In de Elzas luidden de kerkklokken als teken van protest De Paus heeft aan het Ame- j rikaanse ministerie van Justitie „een groot aantal dringende ver- Na afloop van de tweedaagse besprekingen welke de j zoeken om tussenkomst bij de pranse premier René Mayer en zijn ministers van Buiten- I brachfl1durLe"deeanEnóltoï iandse en Economische Zaken. Bidault en Buron, met hun sche nuntiatuur in Washington Britse ambtgenoten te Londen hebben gevoerd, is een com- medegedeeld. muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat volledige In December had de paus zich overeenstemming is bereikt over de leidinggevende rol, wel- doch hYhad niet'**rechtstreeks j beide landen in de organisatie en de verdediging van de een verzoek omclementie ge- j „vrije wereld" moeten spelen. daan. De Paus was niet in de j Men is tot de slotsom gekomen dat een voortdurende en merites van de zaak getreden. v0Hedige steun van Engeland aan de Europese verdedi- VahcaaWnS wüst m£?Sopl i gingsgemeenschap (EVG) van essentieel belang is voor de dat de apostolische nuntiatuur vestiging van deze organisatie en bijgevolg voor het verster- in Washington geen diplomatieke-j ken van het Atlantische bondgenootschap, status bezit. De Paus onder- De staatslieden hebben van ge dachten gewisseld over de wijze, waarop Engeland het beste zijn steun in militair en politiek op zicht aan de E.V.G. kan uitbrei den. Van Franse zijde werden voorstellen gedaan voor het ves tigen van een zo nauw mogelijke houdt geen diplomatieke betrek kingen met Amerika. Men behoeft zich dus niet te verwonderen, zo zegt men, dat de Paus geen officiële stappen gedaan heeft, daar geen diplo matieke betrekkingen tussen bei de „regeringen" bestaan. Nu de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie zijn verbroken De Israëlische ambassadeur te Washington Abba Eban heeft te Washington tegenover verslaggevers verklaard dat op de Westerse landen, nu de Sowjet-Unie de diplomatieke betrekkingen met Is rael heeft verbroken, „de plicht rust Israel op diplomatiek en ma terieel gebied te steunen". „Het Westen", aldus Eban. heeft thans de morele plicht open lijk te verklaren dat het Israel ten volle zal steunen. Israel heeft veel voor de zaak van de vrijheid over gehad en in de waagschaal gesteld." De Israëlische radio-om roep heeft Vrijdagavond om geroepen dat de mogelijk heid. bestaat dat Nederland, na hèt verbreken der Tlus- sisch-Israelische betrekkin gen, de belangen van Israel in de Sowjet-Unie zal beharti gen. Het Nederlands ministerie van Buitenlandse Zaken kon nog geen commentaar op dit bericht geven. De Joden in Rusland. De internationale liga voor de rechten van de mens heeft in een schrijven aan Lester Pear son, de Canadese voorzitter van de algemene vergadering der V.N., verzocht om „doeltreffen de" stappen van de algemene vergadering om een einde te maken „aan de vervolging van Joden achter het ijzeren gor dijn". Radio-Moskou meldde Vrij dagavond het overlijden van Lev Zaharowitsj Mekhlis, een der twee Joodse leden van het centrale comité der Sowjet- russische communistische par ty. Verklaard werd dat Mekh lis „na een langdurige ziekte van ernstige aard" is over leden. Mekhlis trad in 1950 af als hoofd van het ministerie voor Staatstoezicht. Als reden werd zijn slechte gezondheid opge geven. De spoorlijn Bergen op Zoom KruiningenVUssingen staat ten dele onder water, zoals uit deze foto, xoelke gemaakt werd bij de overweg Oostdijk, duidelijk blijkt. Mekhlis was een der meest gehate mannen in de Sowjet- Unie. Hij was buiten Stalins zwa ger Kaganovitsj de enige Jood, ■?i> nog èen hoge partijfunctie vervulde. Dit dankte hij aan de persoonlijke gunst van Stalin, die hij in 1937, bij de zuivering onder de officieren van het rode leger, verwierf. Het Russische persbureau Tass noemt als oorzaak van Mekhlis dood een hartaandoening, die veroorzaakt was door verhar ding van de aderen. De acte van overlijden werd ondertekend door Koeperin, de hoogstge- plaatste dokter in het Kremlin, en andere dokters. samenwerking tussen Groot-Brit- tannië en de E.V.G., in het bij zonder wat de politieke kant betreft. Deze voorstellen zullen, zo wordt in het communiqué ge zegd, binnenkort verder worden besproken door diplomatieke vertegenwoordigers van beide landen. Bijzondere aandacht werd besteed aan de financiële zijde en de materiële behoeften van de campagne in Indo-China. Voorts is van gedachten gewis seld over economische proble men. Meer hulp m.b.t. Indo- China Van welingelichte zijde wordt nog vernomen dat over alle belangrijke wereldproblemen, waaronder de oorlog in Korea en de mogelijke gevolgen van de „deneutralise^mg" van For mosa, overeenstemming is be reikt. Engeland beloofde meer militaire hulp aan de Franse- Uniestrijdkrachten in Indo- China, zulks in overeenstem ming met de besluiten van de jongste bijeenkomst van de Nato-raad. Verder hebben de Franse staatslieden de toezegging gekre gen dat Engeland ieder Frans voorstel om de looptijd van het Noordatlantische verdrag van 20 tot 50 jaar te verlengen zal steu nen. De Britse minister van Fi nanciën Butler verzekerde dat Engeland het plan om het ster- linggebied een hechtere basis te geven, zoals overeengekomen op de jongste bijeenkomst van het gemenebest, niet zal uitvoeren zonder volledig overleg te plegen met de leden van de O.E.E.S. Frankrijk en de E.V.G. Van officiële Franse zijde is vernomen, dat de Franse rege ring zes oritwerp-protocollen voor toevoeging aan het Euro- pese-legerverdrag ter tafel heeft gebracht. Haar wordt de schuld gegeven van koning Boudewijns optreden Het officiële blad van de Bel gische socialisten, „Le Peuple", oefent critiek over „de invloed, die mevrouw De Réthy, de echt genote van koning Leopold, aan het hof uitoefent", een en ander naar aanleiding van de kranten artikelen over de reis van ko ning Boudewijn naar Zuid- Frankrijk. Het tweede vertrek van ko ning Boudewijn naar de Rivièra wordt thans algemeen be schouwd als volkomen gerecht vaardigd door 's konings gezond heidstoestand. Het blad wenst hem spoedig herstel toe. 's Konings eerste vertrek naar het Zuiden, aldus de krant, heeft echter verbijs tering gewekt en meer nog de ongehoorde wijze, waarop de omgeving des konings foto's liet publiceren, die nooit hadden moeten worden genomen. Op een moment, dat duizenden fa milies in nood verkeren, foto's te publiceren, die de echtgenote van koning Leopold het blad spreekt steeds van mevr. De Réthy stralend en in betwist baar toilet voorstellen, moet dat geen provocatie heten? Het blad zegt de prinses De Réthy uit drukkelijk te noemen, omdat het er zeker van is, dat zij ver antwoordelijk moet worden ge steld èn voor'het eerste incident én voor deszelfs herhaling van daag. Het blad meent dan ook, dat het hoog tijd wordt een eind te maken aan haar invloed ten paleize. Naar aangenomen wordt tracht Frankrijk meer vrijheid te ver krijgen voor onttrekking van troepen aan de E.V.G. voor ge bruik overzee, zeggenschap te behouden inzake status en be vordering van zijn eigen offi cieren en voorzieningen te ver krijgen om te verhinderen dat Frankrijk in de verdedigingsge meenschap door VVest-Duitsland overstemd zou worden. Men verwacht dat de Franse voorstellen van Duitse zijde be schouwd zullen worden als in aanzienlijke mate discriminerend te zijn. Onttrekking van Franse troepen zou volgens de Duitse zienswijze kunnen leiden tot ver zwakking van de E.V.G. Men verwacht dat de West- duitse bondskanselier Adenauer door de Franse voorstellen voor de keuze geplaatst zal worden alsnog door onderhandelingen wijziging van „discriminerende voorstellen" te verkrijgen, het geen het gevaar mee zou bren gen dat het Franse parlement van bekrachtiging van het ver drag afziet, ofwel de bondsdag, die op het punt van discriminatie zeer gevoelig is, er mede te ver zoenen. Van officieuze Duitse zijde te Bonn heeft men een gedeelte van Franse voorstellen geken schetst als „de grenzen van het aanvaardbare overschrijdend". „De doodsteek" De leider van de Westduitse oppositie en voorzitter van de sociaal-democratische partij Ol- lenhauer verklaarde in een ge sprek met de Noord-Westduitse radio, dat de Franse protocollen bijzondere rechten eisen „die in de practijk de doodsteek beteke nen voor de gedachte van een geïntegreerd Europees leger". Ollenhauer zeide dat de proto collen door Frankrijk gezonden zijn aan de interimcommissie van de E.V.G., die zich slechts met technische kwesties bezig houdt. Hierdoor, zo zeide hij, had Frank rijk de indruk willen vestigen, dat het slechts technische ver anderingen betrof. De voorge stelde protocollen betekenen ech- een verandering van het E.V.G.- verdrag en kunnen slechts op politiek plan behandeld worden, zo voegde hij er aan toe. FEEST IN SOEDAN Sir Robert Howe, de gouver neur-generaal van Soedan sinds 1947, en zijn naaste medewerker Sir James Robertson, hebben een beroep gedaan op de negerbevol king van Zuid-Soedan, samen te werken met de Mohammedaan se Soedanezen van het Noorden. Beide functionarissen legden er de nadruk op dat de gouverneur- generaal bevoegdheden behield ter bescherming van de belan gen der- drie millioen bewoners van Zuid-Soedan. Het bestuur van Soedan heeft de dag van vandaag tot feestdag verklaard. Politieke leiders van alle Soe- danese partijen hebben een be zoek gebracht aan de leider van de Ansar-secte om hem geluk te wensen m.et de ondertekening van de Brits-Egyptische over eenkomst. Zij zullen plannen ma ken voor nationale feestelijkhe den Naguib naar Pakistan? Generaal Naguib, de Egypti sche premier, is door zijn Pakis taanse collega voor een bezoek naar Pakistan uitgenodigd. Fanatieke nazi nam wraak De burgemeester van de plaats Bayerisch-Gmain in de omgeving van Bad Reichenhal, Birkl, is Donderdag door de gemeentesec retaris uit de tijd van de nazi's, Jakobi, doodgeschoten. Jakobi vuurde uit een dakraam van zijn huis toen de burgemeester pas seerde. Vervolgens stak Jakobi zijn huis in brand. Jakobi werd zwaar gewond naar een zieken huis overgebracht, waar hij zon der bij kennis te zijn geweest overleed. Men neemt aan dat Ja kobi zich wilde wreken voor de maatregelen die na de oorlog- te gen hem zijn genomen. IN de talrijke kerkdiensten, die na de grote ramp zijn gehouden- werd door de voorgangers meer malen de vraag gesteld: waarom waartoe dit alles? Hoe kon God, die toch almachtig is, dit toelaten? Was deze rampnacht door God ge zonden? Dit zijn zo de vragen, die telkens weer worden gesteld, als wij door een of ander leed worden getroffen: Waarom, waartoe dit alles?.... Ook zonder de geweldige gebeurtenis, die een groot deel van ons volk heeft getroffen, worden deze vragen ge steld. Wij horen haar in het gewone leven, als een jonge zorgzame moe der van haar gezin wordt weggeno men en de man in radeloze wanhoop met een aantal kleine kinderen achter blijft. Wij horen die vraag als door een verkeersongeluk de levens draad van een jong kind plotseling wordt afgesneden. „God, waarom, waartoe dit alles?" Er zijn mensen, die na de gru welijke stormnacht, waarin zij zelf werden gespaard, het antwoord wel :n: die zondvloed was door God gezonden, om ons duidelijk te ma ken, dat de mens met al zijn weten schap en met al zijn techniek klein en nietig is, als de stormen en de wer king van Zijn zon en maan de golven huizenhoog verheffen. God heeft ons duidelijk willen maken, dat Hij het is, die het heelal regeert. En dan hun conclusie, dat wij ons voor Hem moeten verootmoedigen en dat dan alles wel in orde zal komen. Ja, die mensen weten dat zo goed. Het is gemakkelijk, zo iets te verkla ren, als men zelf geen haar is ge krenkt als de stormnacht letterlijk en figuurlijk aan je voorbij is ge- Maar wie durft zo iets te zeg- aan de man, die daar geslagen neer zit, omdat hij voor de eigen ogen zijn vrouw en kinderen de ver drinkingsdood zag sterven? Voor de redders hem hadden gevonden, gleden de anderen stuk voor stuk van het dak in de hoog opgezweepte wateren. Zeg zo'n man, wien zijn gehele ver dere leven dit vreselijke beeeld zal bij blijven: „Komaan laat het hoofd niet hangen het leven gaat verder zit niet bij de pakken neer. Vertrouw op de Heer en alles zal weer in orde komen." Wie zou zulke schijnheilige troostwoorden durven spreken? Wij kunnen ons voorstellen, dat de- geen, die in de Nederlandse ramp nacht in het liefste en het dierbaar ste wat hij heeft, werd getroffen, zijn hart in opstand voelt komen en dat zo iemand de wanhopige vragen stelt: waarom-... waarom. Op die vraag: „waarom" kunnen de omstanders slechts eerbiedig het zwijgen doen en met een handdruk van hun medeleven getuigen. Hoe goed wist dit onze oude Koningin, die verscheidene getroffenen slechts kon toevoegen: „Uw enige troost is, dat u het leven hebt behouden." Want wij kunnen en mogen niet de vraag stellen: waarom deed God dit? Wij kunnen ons niet stellen in de plaats van Hem, die het heelal regeert, omdat wij met onze mense lijke, benepen begrippen nimmer kunnen treden in Gods Grote Raad. Het is ook zo gemakkelijk gezegd: alles zal wel weer in orde komen God deed dit alles voor ons bestwil of God deed dit, om ons te straf fen. Ook bij deze uitspraken stellen wij ons in de plaats van God. Bij deze ramp drong zich ongewild de geschiedenis op van Job, wien alles werd ontnomen, maar die uit eindelijk zelf kon getuigen: De Heere heeft gegeven, de Heer heeft geno men de naam des Heeren zij ge loofd. Indien de getroffenen zélf tot dit, voor menigeen zo moeilijke en onbegrijpelijke getuigenis kunnen komen, dan zal hieruit blijken, dat hun geloof steviger ligt verankerd dan de dijken, waarin tijdens de rampnacht van 1 Februari zulke grote gaten werden geslagen. Waarom, o, waarom? Wij doen er een eerbiedig zwijgen toe en als niet-getroffenen zien wij met jaloerse bewondering op naar hen, die dit woord van Job tot het hunne kunnen maken en die, uit de grond van hun hart kunnen zeggen: de Heer heeft gegeven de Heer heeft genomen de naam des Hee ren zij geloofd. In dat woord zullen zij de kracht vinden, verder te leven hoe moei lijk voor hen dat leven ook zal zijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1