Minister zal onderwij in Fries bevorderen Geeft rampslachtoffers uitstel van betaling Cijfers over rampgebied SOCIALISTISCH COMMENTAAR Koninklijk bezoek Verblijdend accoord Geven Links is rechts De kleinste Erkenning als voertaal bij l.o. in voorbereiding KOORTS AKKERTJES1 Minister Donker stelt voor: Tweede Kamer vestigt snelheidsrecord Spreeu wenpraat HET VRIJE VOLK ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 De bezoeken, die de Koningin vanaf de eerste dag van de waters nood aan de getroffen gebieden heeft gebracht, hebben wezenlijk bijgedragen tot de leniging van de nood. Het bezoek van de Koningin wordt als een bewijs van medeleven van het gehele volk gevoeld. Beter dan iemand anders kan de Koningin door haar positie èn dooi haar persoon getuigen van de solidariteit van Nederland met het ge troffen gebied. Op hoe treffende wijze de Koningin zich van haar taak kwijt, blijkt uit alle verslagen, die van haar tochten zijn gegeven Reeds is aangekondigd, dat de Koningin voorlopig heeft afgezien van bezoeken met een feestelijk karakter. Haar werkbezoeken zal zij voor lopig vooral aan het getroffen gebied brengen. Het is de taak van ons volk de hoog opgevlamde gevoelens van medeleven met het rampgebied levend te houden. Want de getrof fenen hebben niet slechts behoefte aan krachtige materiële hulp. zij hebben een menselijke behoefte aan menselijke solidariteit, waarvan de Koningin en prins Bernhard ook in de toekomst de vertolkers mogen zijn. Op de meeste atlassen heet het land van de Midden-Nijl nog de „Anglo-Egyptische Soedan". Dat is een erfenis uit het hoogseizoen van het Europese imperialisme, toen Lord Kitchener, „sirdar" (opper bevelhebber) van het Egyptische leger, het land van Khartoem en Omdoerman op de Mahdi veroverde, in naam voor het Britse protec toraat Egypte. In 1922 eindigde dit protectoraat. Egypte werd onafhankelijk, maar de Soedan bleef een condominium: het land werd bestuurd door twee staten: Engeland en Egypte, of zoals men wel eens spottend zei: Engeland leverde de hoge bestuursambtenaren en de officieren. Egypte de lagere bestuursambtenaren en de soldaten. Het Egyptische nationalisme van Nahas Pasja maakte van het practisch Engelse bestuur over de Soedan een scherp wapen in zijn anti-westerse campagne en op 8 October 1951 riep Nahas Faroek tot koning uit over de Soedan, zonder de bevolking er van te vragen of ze iets voor Faroek voelde. Nagóeib, die van moederszijde uit de Soedan stamt* heeft het vraag stuk handiger aangepakt. Hij erkende het recht van de Soedanezen om zelf te beslissen en op die basis zijn Engeland en Egypte het nu eens geworden. Een verblijdend feit. èn omdat het het zelfbeschik kingsrecht der volken erkent èn omdat het de weg baant tot algehele oplossing van de geschillen tussen Engeland en Egypte, voorwaarde voor een betere samenwerking tussen West en Midden-Oost. En van de piepjonge Soedanese democratie, die het niet gemakkelijk za hebben onder volken van zeer uiteenlopende ontwikkeling, hopen we het beste. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, is er voor het Rampenfonds 38 millioen bijeengebracht. Er zullen weinig Nederlanders zijn die hun bijdrage niet hebben geleverd en voor zover er toch nog mochten zijn, herhalen wij: 9575. Wij storten onze uren en overuren, tekenen op lijsten, geven in bussen, kopen zegels, speldjes en vlaggetjes, gaan naar concerten, toneelvoorstellingen, klaverjastoemooien, voetbalwedstrijden, ledigen spaar- en reispotten en laten om kort te gaan geen gelegenheid pas seren om ons zandzakje bij te dragen. Het blijkt, dat iedereen meer kan geven dan hij aanvankelijk meende. Het blijkt echter ook, dat wij na de eerste grote schok, die ons het geld overvloedig uit de zak stootte, een hele reeks kleine schokken nodig hebben om de dubbeltjes en de kwartjes uit de hoeken en gaten te schudden. Nu kan men er over van mening verschillen of dansen een passend middel is om de gevolgen van een ramp te bestrijden. Wij vrezen, dat vaak meer het dansen dan het helpen doel is. Hoewel wij dus niet geneigd zijn deze hulpvaardigheid uit de tweede hand hoog aan te slaan, zijn wij geneigd de bekende regel van Tollens om te keren en in dit geval te zeggen: Het dankbaar vaderland... telt het doel niet, maar rekent d'uitslag alleen. De politiek maakt geen uitzondering op de regel dat uitersten elkaar raken. Het eerste handelsverdrag dat Mussolini na zijn „mars naar Rome" nog in 1922 afsloot, was met de nauwelijks ge stabiliseerde Sowj et-Unie. Op het Weense „vredes"-congres van ver leden jaar waren afgevaardigden van Argentinië, „niet zonder mede weten van de regering". En bij allerhoogste uitzondering ontving Stalin vorige week de Argentijnse gezant. „Links is rechts", heeft eens *n Zwitsers blad van de Duitse politiek geschreven. Maar zo lang zamerhand vervaagt de grens tussen links en rechts ln heel de wereld. Een ander voorbeeld: in het Midden-Oosten wemelt het tegen woordig van Duitse deskundigen en ze waren bijna zonder uitzondering beruchte nazi's. Sjisjakli, de Syrische dictator, heeft er dozijnen, die over een apart „Duits bureau" beschikken in de generale staf te Damascus. Topfiguur is daar kolonel Rainer Kriedel, één van Hitiers laagste partij nummers. In Caïro struikelt men over de Duitse mili tairen: de oud-nazigeneraal Willy Farmbacher is er de grote man. Er is daar zelfs een Duits weekblad .Deutsche Orient Zeitung" ge naamd. dat hartstochtelijk pleit voorde Rapallo-polltiek", d.w.z. voor het samengaan van Duitsland en Rusland. Vervlakking van grenzen dus tussen communisme en Peronistisch fascisme, vervlakking van grenzen tussen communisme en Arabisch nationalisme. En in beide gevallen zoekt Moskou niet zijn bondge noten onder de onderdrukte volken doch bij de heersers, die hen onderdrukken. In de tijd dat het kind nog graag groot wil zijn hebben we leren zingen: „zo blijf ik steeds, naar mijn begeren, de kleinste". Dat blijkt toch niet onpaedagogisch: Churchill, die we gerust een groot man mogen noemen en eerste staatsman van een groot rijk, wil niets liever dan de kleinste zijnin een Angelsaksische gemeenschap. In Maart gaat hij met Eden en Butler naar Washington om te bepleiten, dat de positie van grote knecht in de Atlantische beter is dan die van kleine baas in de Europese firma. Als naar zijn begeren de kleinste hoopt Churchill het pond conver- tibel te maken, hij rekent dan op financiële steun van lange adem en op dollar-investeringen in de dominions, hil verwacht stabilisatie overeenkomsten voor de grondstoffen in het sterlinggebied en ver laging van de Amerikaanse invoerrechten voor Britse waren. Hij kan er tegenover stellen dat een Angelsaksisch bloc een enorme econo mische macht zou vormen. M arianne evenwel heeft heel andere plannen met Churchill. HIJ moet de grootste partner worden in de Europese gemeenschap, de oudere vn sterkere broeder van Michel, de onberekenbare blaag in de lagere school der democratie. Dat bepleiten Mayer en Bidault nu In Londen. Ze willen een gemeenschappelijke monetaire politiek met de Engelsen om de franc te stabiliseren en ze zullen beproeven Churchill zó dicht bij de E.D.G. te trekken dat de Franse Kamer moed genoeg vindt om het verdrag te aanvaarden. Waarschijnlijk zullen Mayer en Bidault in Londen een blauwtje lopen. Maar dat is niet erg, hebben ze gezegd. Want het zal het laatste blauwtje zijn. Immers Churchills aanzoek in Washington zal evenzeer worden afgewezen. En dan dan zal hij de grootste Europeaan willen wezen omdat hij niet de kleinste Angelsakser kan zijn. Men ziet: dat schoolversje was nog zo gek niet ADVERTENTIE I.M. HOE ASTHMA EN BRONCHIALE HOEST TE VERLICHTEN Wat zou U er niet voor over hebben om Uw benauwende hoestaanvallen te kalmeren? Toch bestaat er een middel dat zijn doeltreffendheid bewezen heeft en dat aan duizenden lijders aan asthma en bronchiale hoest verlichting heeft gebracht. De Adozo-tabletten zijn zo samengesteld, dat één tablet de felste aanval in 30 seconden verlicht en de normale, rustige ademhaling in 5-15 minuten herstelt. Neem zelf de proef: haal vandaag nog de Adozo tabletten bij Uw apotheker of drogist. Socialistische jeugd verleent hulp De socialistische jongeren van Stockholm hebben Nieuwe Koers aangeboden financiële hulp te ver lenen bij de opbouw van de afdelin gen in het rampgebied. Zij nemen ook actief deel aan de inzameling van gelden voor Nederland. Jonge socialisten uit Oostenrijk hebben in samenwerking met de vak- bondsjeugd hulpploegen samenge steld, die naar Nederland willen ko men. De Oostenrijkse en waarschijn lijk ook de Duitse spoorwegen willen hen gratis naar ons land vervoeren. Evacuatie Zierikzee Gezinnen zullen zoveel mogelijk bijeen blijven Vervolg van voorpag Deze schepen zullen de mensen van de haven afvoeren naar de op vangcentra, waar alle mogelijke hulp zal worden geboden. Nadien kan deze hulpverlening van de opvangcentra niet meer worden verwacht, daar deze zullen worden geliquideerd. Voorts moeten betrok kenen er rekening mee houden, dat zij hierna niet meer als évacué's zul len kunnen worden beschouwd. Zierikzee is voor de evacuatie ln vier wijken verdeeld. Alle bewoners van de eerste wijk (A) moesten zich Vrijdagavond ten gemeente huize melden, waar van geval tot geval bekeken werd of achterblij- van al dan niet gewenst was. Van daag komen de andere drie wijken aan de beurt. Vrijdagavond stonden rijen mensen in de hal en voor het gemeentehuis te wachten om gere gistreerd te worden. Vooral de afvoer van ouden van dagen en kinderen zal met voortva rendheid geschieden. Vanochtend vertrekken reeds de eersten met sloe pen van de Kon. Marine van de haven naar de rede. waar grotere passagiersschepen gereed liggen onder meer de provinciale boten „Prins Willem I" en „Oosterschelde" om hen over te brengen naar het opvangcentrum in Dordrecht. Vandaar zullen de évacué's vermoe delijk worden overgebracht naar de provincie Utrecht. Van de reeds eer der vrijwillig geëvacueerde 2500 be woners van Zierikzee (het plaatsje telt ongeveer 7000 inwoners), kwamen niet dan zeer goede berichten over de warme ontvangst in deze provincie binnen. Verwacht wordt, dat 1500 man zul len achterblijven. Dit zijn behalve werkers voor 't herstel van de dijken, ook ambtenaren van de gemeente, de P.T.T. enz. De vrouwen van deze achterblijvers krijgen eveneens een verblijfsvergunning vanwege de zorg voor hun echtgenoten. Er zal bij deze évacuatle met zorg te werk worden gegaan om de gezin nen zoveel mogelijk bijeen te houden en niet dan in uiterste noodzaak tot scheiding over te gaan. Er zal nie mand ongerechtigd kunnen achter blijven. want alle eerder verleende verblijfsvergunningen zijn ingetrok ken. De Amerikaanse vakbond AFL heeft zijn leden geadviseerd, alleen na ruggespraak met de vakbond, mee te werken aan Amerikaanse films, die in het buitenland worden opge nomen. Dit advies kan grote moei lijkheden voor de Amerikaanse film industrie veroorzaken. (Van onze parlementsredacteur) De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen streeft naar de officiële erkenning van het onderwijs in het Fries en van het gebruik van het Fries als voertaal bij de daar voor in aanmerking komende lagere scholen. Tijdens het Tweede-Kamerdebat over het voorstel tot her ziening van de Lager-Onderwijswet heeft minister Cals gisteren onder voorbehoud de volgende plannen bekend gemaakt: Het onderwijs in de Friese taal wordt nadrukkelijk opgenomen in de lijst van vakken, welke aan het gewone leerplan kunnen worden toegevoegd. Tevens wil de minister de mogelijkheid openen, het Fries in het leerplan op te nemen. Beide plannen betreffen zowel het gewoon lager onderwijs als het voortgezet en uitgebreid lager onderwijs. Wijziging van de wet op het L.O. is voor een en ander noodzakelijk. „Het Rampgebied Zuidwest-Ne derland" is de titel van een publica tie. die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgegeven. Men vindt er voor elke gemeente uit het getroffen gebied cijfers over bevol king. woningen, landbouw, veeteelt en dergelijke. Deze cijfers van voor de ramp geven geenszins een beeld van de totale schade. Bij de herstelmaat regelen zullen zij echter een onmis bare leidraad blijken te zijn. Voor de snelle, gedétailleerde publicatie ver dient het C.B.S. alle lof. Enkele cijfers er uit: De direct ge troffen delen van het rampgebied hebben een oppervlakte van ruim 250.000 ha, er woonden voor de ramp bijna 581.000 mensen en er stonden toen bijna 144.000 woningen. In 1952. was uit dit gebied 24.2 van de totale Nederlandse tarwe-oogst afkomstig, 26.8 van de gerstoogst, 37 van de vlasoogst, 17.8 van de consumptie-aardappelen, 38.8 van de suikerbietenoogst, 67.6 van de uienoogst en 29.2 van de peul- vruchtenoogst. In 1952 bevatte het gebied 5.7 van de Nederlandse rundveestapel, 3.4 van de varkens, 8.6 van de landbouwpaarden, 3.9 van de scha pen en 2.7 van de kippen. Voorts overweegt de minister, vooi te stellen, dat het Fries bij het lagei onderwijs als voertaal mag worden gebruikt, hetzij tot en met het twee de, hetzij tot en met het derde leer jaar. Mr Cals is ook van plan een akte L. 9 Fries in te stellen door middel van een wijziging van de Kweek- schoolwet. Daarnaast zou ook een akte M.O. Fries komen, waartoe geen wetswijziging nodig is. De minister herinnerde er tevens aan. dat in December jl. reeds be sloten is. het Fries op te nemen in de vakken van het academisch sta tuut. Verscheidene Kamerleden hadden Donderdag voor de erkenning van de plaats van het Fries in het on derwijs gepleit. Daarbij meende de heer Peters (k.v.p.), dat er voor het gebruik van het Fries als voer taal bij het L.O. zelfs geen wetswij ziging noodzakelijk zou zijn, aange zien er geen wet is. die het gebruik van het Nederlands als zodanig voor schrijft. Deze stelling ging mr Cals echter te ver. Hij wees er wel op. dat de tegenwoordige wet het onderwijzen' Advertentie LM. moehuiverig Misschien voorboden van een griep. Doe er iets tegen: neem een AKKERTJEV^T In korte tijd voelt U zich weer fit/ helper (Van onze parlementsredacteur) Schuldenaars, die als gevolg: van de nationale ramp niet ln staat zijn hun verplichtingen op tijd na te komen, zullen zich tot de rechter kunnen wenden, ten einde uitstel te verkrijgen. De Tweede Kamer heeft een voorstel daartoe, dat minister Donker haar Vrijdagmorgen had doen toekomen, nog dezelf de dag z.h.st. aangenomen. De Kamer vestigde daarmee een parlementair snelheidsrecord. In het 6elang van de slachtoffers heeft zij Ie gebruikelijke procedure voor het behandelen van wetsontwerpen, wei- te vaak zeer langdurig kan zijn, tot net uiterste minimum teruggebracht Vlen mag aannemen dat de Eerste Kamer de volgende week dit loffe lijk voorbeeld zal volgen, zodat deze Noodwet over enkele dagen van sracht zal worden. Personen die als gevolg van „de op 1 Februari 1953 in enige delen van ons land ingetreden noodtoe stand niet tijdig aan hun voor die datum ontstane verplichtingen van burgerrechtelijke aard kunnen vol doen". kunnen van de rechter één ■>f meermalen een uitstel van telkens '.en hoogste zes maanden verkrijgen, zo bepaalt het ontwerp. De rechter overweegt daarbij, of het uitstel redelijker wijze van de schuldeiser kan worden verlangd. Hij kan ook uitstel voor een deel van de verplichting verlenen. Eenvoudig request Wanneer de schuldenaar de zaak niet zelf met zijn schuldeiser kan regelen, kan hij zich bij eenvoudig request tot de rechter wenden. De rechter geeft daarop een voorlopige beslissing. De definitieve volgt, nadat de schuldeiser gehoord of althans behoorlijk opgeroepen is. De reques- ten zijn vrij van zegel-, registratie- en griffierechten. Het wetsontwerp bepaalt ook. dat de burgerlijke rechter wettelijke voorschriften betreffende termijnen en vormen buiten toepassing kan laten, Indien deze als gevolg van de noodtoestand redelijkerwijs niet in acht kunnen worden genomen. Om dezelfde reden kan hij ook de uit voering van een beslissing achter wege laten. De strafrechter krijgt eveneens de bevoegdheid, voorgesclireven termij nen en vormen niet toe te passen. Hetzelfde geldt voor voorschriften van administratief-rechtelijke aard. Het is de bedoeling, dat deze Noodwet na twee jaar vervalt, tenzij zij eerder zou kunnen worden inge trokken. Gistermiddag om 1 uur deelde de Kamervoorzitter mee, dat het wets ontwerp bij de Kamer was binnenge komen. De Kamer besloot op zijn voorstel, het ontwerp nog dezelfde middag in de afdelingen te onderzoe ken. De opmerkingen die daarbij ge maakt werden, werden op het eind van de middag door de griffier voor gelezen. Minister Donker gaf er ter stond antwoord op. Op grond van de wensen, in het afdelingsonderzoek gerezen, bracht hij nog enkele verduidelijkingen in het voorstel aan. Daarna kon mr Burger (arb.) namens de commissie van rappor teurs mededelen, dat men van ver dere discussie afzag. Alleen de communist Gortzak had nog behoefte aan een opmerking. Hij pleitte voor een algemeen uitstel van alle betalingen in de noodgebie- den. De minister moest deze gedach te afwijzen, omdat een algehele ont wrichting van het economische leven ln de betrokken streken daar het ge volg van zou zijn. De minister heeft er nog op gewe zen. dat de voorgestelde regeling niet geldt voor verplichtingen van publiek rechtelijke aard. Dit zijn bijv. belas tingschulden en verplichtingen op grond van de sociale verzekeringswet ten. Maatregelen te dien aanzien die nen te worden getroffen door de uit voerende organen. Zoals bekend, heeft de belasting dienst reeds de instructie ontvangen, verzoeken om uitstel van belasting betaling door gedupeerden soepel te behandelen. Mr Donker gaf ook te kennen, dat in verband met de noodtoestand nog andere voorzieningen in de juridische sfeer getroffen zullen moeten worden. Zo zullen bijv. de verplichtingen van de pachters nog nader beoor deeld moeten worden, mede naar aan leiding van de in voorbereiding zijnde regeling en voor de schadevergoeding. Aan motorvoertuigen 84 millioen schade De schade aan motorvoertuigen in het rampgebied wordt door de Eigen- Vervoerders-Organisatie geschat op ongeveer 84 millioen gulden. De E.V.O. heeft de minister van Verkeer en Waterstaat in overweging gegeven bijzondere maatregelen te treffen voor de berging van motor voertuigen. Bovendien zou het ge wenst zijn, zegtdeEVO, daarna wa gen en motor speciaal te laten rei nigen. zo mogelijk onder leiding van de desbetreffende rijksinspecteur van het Verkeer. van het Fries als leervak wel reeds mogelijk maakt, maar dan op een wijze die de Friezen waarschijnlijk minder kunnen waarderen. Er staat nl. een algemene bepaling in de L.O -wet, volgens welke bij het taalonderwijs ook aandacht kan wor den geschonken aan een in levend gebruik zijnde „streektaal". De mi nister achtte het daarom gewenst, dat het Fries afzonderlijk erkenning vindt. Mr Cals was het met de socialist De Loor (Gedeputeerde van Fries land) eens, dat een duidelijke wette lijke regeling gewenst is. zowel in het belang van het onderwijs in het Fries als in dat van het Nederlands. Hij waardeerde daarbij in het bij zonder De Loors uitspraak, dat de Friezen het zelf zouden betreuren, indien het onderwijs uitsluitend in het Fries zou worden gegeven. De bewindsman deelde ook mee, dat zijnerzijds het overleg met het Provinciale Bestuur van Friesland omtrent de oplossing van het Friese vraagstuk in de culturele sector reeds geopend is. Beweging Het debat over het Fries betrof een punt. dat in de in behandeling zijnde herziening van de wet op het lager onderwijs niet is opgenomen. Na de mededelingen van de minis ter kon de Kamer geredelijk aan vaarden. dat dit probleem een af zonderlijke behandeling verdient en dat er in ieder geval beweging in de zaak zit. Er kwamen ook andere kwesties aan de orde. die van ruimer strek king bleken te zijn dan de onder werpen welke m het herzieningsvoor- stel aan de orde waren gesteld. Zo was er het amendement var. De Loor. waarin voor onderwijzers, die lid van Gedeputeerde Staten wor den, een soortgelijke regeling werd voorgesteld als die, welke voor Ka merleden geldt (op non-actief stel len). De minister had er aanvankelijk wel oren naar. maar hij meende ook, dat dit vraagstuk niet los van de Provinciale Wet behandeld kan wor den. De Kamer zal daar as. Dinsdag nader op ingaan. Nog een amendement Datzelfde geldt voor een ander amendement van De Loor, dat be oogde. aan ontslagen onderwijzers bij het openbaar onderwijs recht van behoud op salaris toe te kennen, in dien zij tegen het ontslagbesluit in beroep gaan. Bij het bijzonder on derwijs bestaat deze toestand reeds, maar daar is de beroepsprocedure veel korter. De minister maakte bezwaar tegen dit voorstel, al wilde hij het vraag stuk wel nader bezien. Hij werd bij gevallen door de heer Tilanus (chu), die er op wees. dat ambtenaren een dergelijk recht ook niet hebben. Een andere beslissing, welke de Kamer Dinsdag zal hebben te ne men, betreft het openen van de mo gelijkheid Esperanto als keuzevak in het lager onderwijs te betrekKen. Het is een onderdeel van het wetsont werp. dat door mevr. Fortanier—De de Wit (v.v.d.i en de heren De Loor (arb.) en Gortzak (c.p.n.) verdedigd werd. doch door de heren Peters (k.v.p.) en Tilanus (c.ïui.) om. op opvoedkundige gronden bestreden. Ook de eindstemming over het wets ontwerp zal as. Dinsdag plaats vin den. Schrijf verwanten in buitenland Het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, dat in het buiten- lang nog niet altijd een juiste indruk bestaat over de omvang van de ramp, die Nederland heeft getroffen, e Nederlandse legaties worden vaak inlichtingen gevraagd over de toestand van familieleden in Neder land, ook van familieleden in niet of weinig geteisterde gebieden. Het is raadzaam dat Nederlanders, die verwanten in het buitenland heb ben, deze zo spoedig mogelijk inlich ten over eigen welstand. Nederland zou Israël in Moskou gaan vertegenwoordigen De Israëlische radio heeft Vrijdag avond omgeroepen dat de mogelijk heid bestaat, dat Nederland, na het verbreken der RussischIsraëli sche betrekkingen, de belangen van Israël in de Sowjet-Unie zal behar tigen. Antwoord op vragen van radio-luisteraars door Het was een mooie uitzending en ik heb ervan genoten, schrijft een luisteraarster uit Alkmaar mij over het radiocommentaar, dat ik verleden week aan de watersnood heb gewijd. Maar, laat ze erop vol gen, wat u over de communisten zei. deed afbreuk aan het geheeL Is de wereld al niet vol genoeg met haat en hekelen? Wel mevrouw, ik vind dat u bijzon der vergevensgezind zijt. Ik heb de communisten er niet buiten gelaten, hun E.V.C. de werkelijke hulpverle- omdat hun schandelijk misbruik van ning hebben georganiseerd. een zo ernstige ramp als ons land Zo hebben zij zich buiten en tegen- huichelarij al hebben ondervonden. En dat is niet weinig. Deze heren hebben geprobeerd de ramp uit te buiten, voor hun eigen politieke standje. j-k weet niet, mevrouw, of gij De hiogen constateren, dat de nationale eenheid tegenover een nationale ramp sterker tot de arbeiders heeft gesproken dan de giftige laster van de communistische pamfletten. Misschien hebt u jongstleden Woensdag bij uw radio wel ge luisterd naar de rede van minis ter Drees in de Tweede Kamer. Dan hebt u gehoord, dat zelfs de leden van de E.V.C. de actie van hun eigen or ganisatie te gortig hebben gevonden. Bij Werkspoor in Amsterdam heeft één (zegge en schrijve: één) van de 3500 arbeiders EVC-actie was leden te gortig Hier kan men niet zwijgen Ik. weet ni Waarheid leest. Zo niét. probeert h.t „a_ ww,,arbe1dhrf u dan eens alle nummers van de advies van zijn leiders om het oMwmjc vorige week in handen te krijgen en hW e r k<monr*~i'n6TTirenht*En Zij hebbende hulp- leest u die dan eens achter elkaar aLÏÏSSLHi verlening van bul- op een avond uit. En schrijft u mij tenlandse zijde ver- dan nogeens. dacht gemaakt. Zij Het is bijzonder menslievend van hebben geprobeerd u, dat gij het beter vindt over deze in het buitenland schandalige lieden te zwijgen, omdat Lllllt onze nationale in- er al zoveel haat in de wereld is. Gij spanning in discre- zegt het goede te willen, gij wilt op- solidariteit in tijden van diet te brengen. bouwen in de hoop, dat het toch nog ramPen en gevaar sterker is dan de Zij hebben ge- goed is te leven met vriend en vijand, band tussen de communistische lei- Ziet u, dat zegt mij iets. Het zegt, mij. dat de heren zich deze keer lelijk hebben vergist en dat de Ne- probeerd de Nederlandse hulpver- Ik verzeker u, dat ik het best vind ders en him eigen volgelingen, lening te dwarsbomen door de arbei- met vriend en vijand samen te leven. Het zou onverstandig zijn met vriend en vijand samen te leven. ders te bewegen hun aandeel in de Maar ik wil de vijand dan toch wel vorm van overwerk te weigeren. Zij duidelijk als vijand tegenover de Het zou onverstandig zijn, daar- te zwijgen. hebben hun ondermijningswerk go- vrienden zien staan en nïët als vriend eamoufleerd achter een voze ver- vermomd tussen de vrienden. ontwaardiging over gefantaseerde te- korten en nalatigheden van anderen het noodzakelijk een kat een kat te en zij hebben geprobeerd de goege- noemen. En ik kan u verzekeren, dat meente wijs te maken, dat zij en ik met bijzonder veel voldoening heb Ik hoop nader van u te horen me vrouw, als u al die nummers van De Om het anders te zeggen: ik vind Waarheid hebt gelezen. TOT VANAVOND OM TIEN UUR. De heer A. J. H„ zo als hij zich noemt „een mannelijke le zer" is boos op Pieter, omdat ik in 't stukje „Zij dansten" het vrouwelijk kantoor personeel een onver diende trap zou heb ben gegeven. Ik word uitgenodigd, de nare indruk, die m'n stuk je heeft gewekt, weg te nemen Ja mijnheer H., dat was inderdaad een nare indruk. Een tram vol mensen, waarbij ook évacué's, wie men de sporen van het doorgestane leed nog van het gelaat aflas. Zij spraken met belangstellende Rotterdammers over de ramp, die hen op zo'n verschrikkelijke manier had getroffen. Zij wisten niet wat de toekomst hun brengen zou. zy wisten niet of hun huis de kracht van het water had weerstaan, zij wisten vaak niet of hun familieleden en beken den nog leefden. Zij voelden zich on wennig in de grote stad, die hen gastvrij had opgenomen en die lange stille Zondag met hen rouwde. En dan plotseling het feestelijk verhaal van wat (Inderdaad, mijn heer H.) kantoordametjes, die het o zo spijtig vonden, dat die daverende dansavond was afgelast. Maar geluk kig kon een nieuw fuifje op touw worden gezet. Alleen jammer van die scheur in de avondjurk. Een bijzonder nare Indruk, mijn heer H., dat feestgeblaat van die da mes op het ogenblik dat gans Neder land zich Inspant om de nood van de vluchtelingen te lenigen Op het ogenblik, dat de „door mij zo ver heerlijkte polderwerkers en mili tairen" (aldus briefschrijver) tot hun middel in het koude water staan om de dijken te dichten. Op het ogenblik ook. dat misschien ergens op een stil kerkhof de graven voor de slachtof fers worden gedolven. Pieter heeft het hardwerkende vrouwelijke personeel van de kan toren met dit stukje geen trap willen geven. Net zo goed als de heer H. weet ik, dat onze kantoren niet uit sluitend bevolkt worden door geurige luxe-dametjes, die alleen maar aan dansen en uitgaan denken. Voor de werkende vrouwen op onze kantoren heb ik veel waardering. Niet echter voor hun zusteren van die volle tram. En had ik dat zelfde onbeduidende verhaaltje gehoord van winkelmeis jes. verpleegsters, HBS-ers of gym nasiasten. hetzelfde stukje zou over hun ongepast feestgebabbel zijn ge schreven. De nare indruk is derhalve niet weggenomen 1 Muizenpolder „Waar is de Muizenpolder?", vraagt de heer M. van W., een 71-jarige Rot terdammer, die in de krant heeft ge lezen. dat het hoge water in de Maasstad ook de Muizenpolder be dreigde. De heer Van W. kent vooral het westen van Rotterdam als zijn vestzakje, maar die polder kan hij toch werkelijk niet thuisbrengen. Pieter weet het niet precies, maar als ik mij niet vergis, is die Muizen polder een klein poldertie te oosten van het Park, ongeveer m de buurt van het gebouw van General Motors aan de Parklaan. Wanneer een van de lezers my hierover nader zou kunnen inlichten, zou ik hem dankbaar zyn. Loterij In een grote stad als Rotterdam, heeft het gemeenteiyk vervoersbe drijf uiteraard heel wat „klanten", die wèl meeryden. maar niet betalen. Een tramman heeft my verzekerd, dat sommige mensen daar heel han dig in zijn. Op een gewiekste manier weten zy de conducteurs steeds weer te ontlopen. In een Oosterse stad heeft men dit probleem op een prachtige manier opgelost. De passagiers Pingen daar ln trossen aan de trams. Betalen ho maar. De directie van dat vervoers bedrijf heeft toen op ieder kaartje een nummer afgedrukt. Op deze wyze was de betalende passagier deel nemer aan een grote lotery met be gerenswaardige pryzen. En het ge volg? De trossen passagiers kopen graag een kaartje en zelfs meer dan één. Misschien een tip voor de R.E.T.? Toch een oproep De heer K. K. uit Slledrecht ver zocht Pieter enige tyd geleden een oproepje te willen plaatsen voor on derdelen, waarvan hij voor een sana toriumpatiënt een ontvangertje wilde bouwen. Deze patiënt is echter na de evacuatie van het sanatorium over leden En tóch nog een oproepje, want de heer K. K. kent nl. een andere tbc-patiënt, die ook graag zo'n ont vangertje zou willen hebben. Het is een jonge vader wiens ene kind in een sanatorium is opgenomen en wiens andere kind in een ziekenhuis ligt. „Het wordt een verrassing' schrijft de heer K., wie ik spoedig met behulp van de lezers wat onder delen hoop te sturen. Aanbod Weer een groot en nuttig aanbod van daag: keukengerei van Den B. uit de Josephstraat. rijwielonderdelen van B. uit de Olmendaal kinderwagens VBn Van T. uit de Fred. Hendrikstraat te Delft en van S. uit de PrlnB Maurlts- straat te Overschle, een klnderledlkantje G. uit de Rosestraat, een kacheltje R. uit de Sophlastraat, capsules van J. de R. en postzegels en zilverpapier van Van der B. uit de Rös. Manzstraat. Bijzonder ,ang ls de kledlnglljst. WIJ kregen kleding en schoenen van H, uit de Van Waerschutstraat en van 't H. uit de Lorenzlaan ln Schiedam, kleding alléén van E. uit de Benthulzerstraat, van M. uit de Doedeastraat, van Van E. uit de Gr. Visserijstraat, van D. uit de Koningin Emmaflat te Schiedam, van N.N. uit Dordrecht en van K. uit de Van Duylstraat. Iedereen hartelijk dank. Verlies en vondst Bepple Piket, Mathenesaerdyk 369. raakte 10 Februari gaande van Spangen naar de Mathenesserdljk een groen vul potlood ln bruin leren étui kwijt. J. de Deken, Wolphaertsbocht 485a, had het ongeluk op 8 Februari tussen Polsland- straat en Walcherse6traat een linker nappa handschoen te verliezen. Maan dagavond vond de heer Herfst, Tweede Belangeloos Heel wat artlsten bieden zich aan om p een of andere wijze geheel belange loos op te treden ten bate van het Ram penfonds. Pieter noteerde de volgende aanbiedingen: accordeon-duo „The Bar- rys" (A. Kersbergen, Mathenesserdljk 400), mondaccordeontrlo „De Chronéba's" (Joh. R. Philips, Kampeerstraat 1), mondaccordeontrlo „Hotllly Trio" (Sche- venlngsestraat 34), „The Sketch Players", conférence en schetsjes (W. Gramsma. West-Varkenoordseweg 149), „Blntang Mlnehasa", hawallan-ensemble (J. van Zanten, Jan Vryiantslngel 26). Rampenfonds Op het gironummer van het rampen fonds kan Pieter nog storten een gulden van Pleuntje S. uit Schoonhoven („wij hebben allebei vijftig cent uit onze spaar pot gehaald"), f 1.50 van de oudste abonné van Het Vrije Volk, f 10.- van N.N. en vijftig cent van V. uit de Alb. Engelmanstraat. Pieter hoopt nog veel meer te kunnen overmaken. PIETER SPREEUW.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2