Ieder, die niet nodig is, moet weg uit Zierikzee Stad direct bedreigd Voor het fonds: 42 millioen Slechts 1500mensen mogen biij ven Geld voor evacué's Joodse wezen aan familie onthouden Indonesië kan geen instructeurs vinden Verkoop van ijs in afgesloten ruimte R: DIJKGAT IS NU 260 M BREED EN 40 M DIEP Groot gat gedicht Ministers van Benelux komen 21 Febr. bijeen Ontploffing in Tokio, 22 doden KONINGIN op TEXEL Vrees springtij niet al te zeer Ontploffing in kruitfabriek. 12 doden Bronnen van het fonds Atlantisch overleg Geen blokkade zonder consult Principiële kwestie: Elzas in vuur en vlam Aardbeving in Perzië; 1500 doden? &HIËÏÖÜ ■XBERICH' Voorlopig zal het nog wel koud blijven Democratisch-socialistisch dagblad HetVrijeVölk HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Zaterdag 14 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2364 UIIG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. V. d. WAERDEN. PRIJS 47 ct. per week, t 6.10 per kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 ct. - GIRO 28333. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9, ROTTERDAM TEL. 111030 - REDACTIE 28693, 113949, 24412 ADVERTENTIES: 28446 28513, 28302. (Van onze verslaggevers) DE burgemeester van Zierikzee heeft de onmiddellijke evacuatie van zijn stad bevolen, daartoe gemachtigd door de minister van Binnenlandse Zaken. Het dijkgat bij de Schelphoek, op ongeveer vier kilometer van Zierikzee, heeft zich vergroot tot 260 meter en heeft een diepte van 40 meter gekregen. llllllllililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllliiiiliiiiiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiiilllliiiiii Kolen duurder lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllll De Oosthavendyk bü Brouwers haven is dicht, na tien dagen hard werken door Nederlandse en Engelse militairen, Nationale Reserve, de Ko ninklijke en Engelse marine en burgers. Dit is het eerste dijkgat met een swfclle uitstroming, dat gedicht werd op Schouwen en Duiveland. En dat zonder rijshout, draglines enz., alleen met materiaal als perkoenpalen, zand zakken en los hout uit een coaster. Het was een felle strijd tussen een honderd mensen en de sterke zee stroming. Een omroeper moest de ge meente door om op het meest kritieke ogenblik alle weerbare mannen op te roepen. Verbeten werkte iedere bur ger en militair aan het transport van zandzakken. De dichting is voorlopig afgewerkt met grote lichamen. Vandaag gaat men weer bij laag water verder. De dyk is nu opgebouwd tot een meter boven normaal hoog waterpeil. Door deze vrijwillige arbeid is een grote zeedijk gered en het behoud van drooggebleven polders benoorden Zon- nemaire verzekerd. De conferentie van Benelux- ministers, die Zaterdag zou worden gehouden, maar die is uitgesteld in verband met de overstromingsramp in Nederland, zal nu gehouden wor den op Zaterdag 21 Februari in Val kenburg. Tijdens deze bespreking zullen de ministers opnieuw een poging doen een oplossing te vinden voor de moeilijkheden als gevolg van het ver schil in prijspeil tussen België en Luxemburg enerzijds en Nederland anderzijds Op de onlangs in Brussel gehouden besprekingen tussen vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven uit de drie landen onder voorzitterschap van de ministers van Economische en Sociale Zaken is men het, zoals bekend, niet eens geworden over een oplossing. Oproep geëvacueerde abonné's vau H.V.V. Vele geëvacueerde abonné's gaven aan onze agenten of aan de plaat selijke kantoren hun nieuwe adres op, zodat wij in staat waren deze lezers dagelijks van Het Vrije Volk te voorzien. Wij beschikken echter nog niet over de adressen van alle geëva cueerde abonné's. Wij willen gaarne alles in het werk stellen onze lezers Het Vrije Volk, dat in hun oorspronkelijke woonplaats verscheen, ook op hun nieuwe adres te bezorgen. Willen degenen, die hun krant nog niet ontvangen, hun vroe gere en tegenwoordige adres mededelen aan Het Vrije Volk, Hekelveld 15, Amsterdam of aan Het Vrije Volk, Jacques Perk- straat 9 te Rotterdam? DE DIRECTIE. Het gat gaat een directe bedreiging voor de stad vormen. Het gevaar is groot, dat dit gat zich zal verenigen met het gat in de dijk bij Burghsluis, waardoor Schouwen in drie stukken uiteen zou vallen. Het is noodzakelijk rond 3000 mensen af te voeren, waarmee Zaterdagavond een begin wordt gemaakt. De voorbereidinge/ voor de evacuatie zijn in volle gang. Bij het Nationaal Ram penfonds is tot Vrijdag avond een totaal-bedrag van 42 millioen gulden binnengekomen. Donder dag was dat 38 millioen. 's zullen waarschijnlijk voorlopig naar Dordrecht worden af gevoerd. Daartoe zal gebruik gemaakt worden van marinevaartuigen die op de rede van Zierikzee voor anker liggen. Kleine boten zullen de evacué's uit de stad ophqlen en langs het kanaal naar de rede brengen. Voor grote schepen is het onmogelijk liet havenkanaal binnen te varen daar verzanding en het uitstro mende water door de dijkgaten grote gevaren opleveren. Desnoods „uitkammen4* De gedwongen evacuatie, die een voortzetting betekent van de vrijwil lige evacuatie van vorige week, zal tot elke prijs worden doorgezet. In dien op verzet gestuit mocht worden, zal de politie de stad „uitkammen". Het gevaar schijnt te groot te zijn om het risico voor de altijd nog tal rijke bevolking van Zierikzee te blij ven dragen. Reden tot de evacuatie is niet uit sluitend en alleen het dreigende ge vaar. Het gemeentebestuur wil de stad zoveel mogelijk vrij hebben om haar te gebruiken als „springplank" als de georganiseerde dichting van de dijkgaten een aanvang kan nemen Een talrijke bevolking zou dan stag natie betekenen. Naar mag worden aangenomen zul len na de gedwongen evacuatie, die Maandag voltooid moet zijn, nog on geveer 1500 personen in Zierikzee achterblijven. Dit zijn allen mensen die van direct belang zijn bij de her stelwerkzaamheden. Het besluit tot deze evacuatie is genomen na een bespreking ten stad- huize over de noodtoestand, onder leiding van minister Beel. Binnen drie dagen De minister verklaarde dat onder de huidige omstandigheden ieder, die niet in het bezit van een verblijfs vergunning is, die door of namens de gemeente is afgegeven, binnen drie dagen moet evacueren. Ten gevolge van de verzanding en de sterke dwarsstroom in de haven is het reeds thans niet meer mogelijk grotere passagiersschepen in de haven te brengen, zo vervolgde de minister. De verbinding tussen haven en rede zal worden onderhouden door de Koninklijke Marine, welke Dinsdag 17 Maart met haar schepen vertrekt Zie verder pag. 2 In Tokio heeft zich een zware ont ploffing voorgedaan in een vuurwerk fabriek. 22 arbeiders zijn om het leven gekomen en 45 gewond. 450 huizen zijn verwoest of beschadigd. Binnen enkele dagen kunnen de burgemeesters een mededeling ver wachten van de directeur van het Nationaal Rampenfonds, waarin zij gemachtigd worden aan evacué's, die dit wensen, een bedrag uit te keren van tien gulden per volwassene, van vyf gulden voor kinderen boven vijf tien jaar en van 2.50 voor kinderen beneden vijftien jaar. De burgemeesters is verzocht met de uitbetalingen te wachten tot de desbetreffende circulaire is ont vangen. Men wil de geëvacueerden in staat stellen de meest noodzakelijke arti kelen aan te schaffen zoals scheer - en naaigerei, tandenborstel, zeep e.d. De burgemeesters kunnen de de claraties hiervoor indienen bij het Ministerie van Maatschappelijk Werk, dat ze centraal kan beoordelen Uitkeringen hiervoor mogen onder geen voorwaarde worden gedaan uit de opbrengst van^locale inzamelingen. Met het oog op de ongerustheid over de omstreeks 16 Februari optredende springvloed deelt de Leidse Sterrenwacht mede: Inderdaad staat op 16 Februari de maan ruim 10 procent dichter bij de aarde dan dit het geval was bij de springvloed op 1 Februari. Ten gevolge hiervan zijn de voor spelde vloedhoogten van 16 Fe bruari ongeveer 30 cm hoger dan die, welke voor 1 Februari voor speld waren. De invloed van de storm op 1 Februari was echter zo veel gro ter, dat men zich over dit verschil van 30 cm niet al te zeer ongerust behoeft te maken. Koningin Juliana heeft Vrijdag zen bezoek gebracht aan het eiland Texel, dat ook door de ivatersnood retrojjen is. Zij had speciale aan lacht voor het gat in de dijk van le polder De Eendracht. De foto verd gemaakt op het uiterste puntje mn de dijk. Per veerboot Dr Wagemaker was \e Koningin het Marsdiep overgesto ken. Zij ivas vergezeld van haar particuliere secretaresse, mevrouw N. imitAuis en haar adjudant Luite- lant ter Zee eerste klasse, J. G. Ste- \eman. Onverwacht arriveerde Vrijdag ook irins Bemhard op Texel. Hij landde 'net een sporttoestel op het vliegveld tn maakte op eigen gelegenheid een 'ocht over het eiland. (Van onze correspondent te Parijs, L. J. Kleijn) Er is in Frankrijk nog geen enkele opheldering in de zaak der twee ontvoerde Joodse kinderen Finaly. Deze twee jongens, wier ouders in een Duits concentratiekamp overleden zijn, moesten volgens een beslissing van de rechtbank aan de familie in Israël worden terug gegeven. Mej. Brun, hun katholieke opvoedster, die hen clandestien heeft laten dopen, verzette zich daartegen, daarin bijgestaan door de moeder-overste van het katholieke internaat Notre Dame-de-Sion. Beide vrouwen bevinden zich in arrest, doch weigeren hardnekkig te zeggen, waar de ontvoerde kinderen zich bevinden. In de „Hercules"-kruitfabriek te Richmond, in Californië (V.S.), heeft een hevige ontploffing plaatsgevon den. Volgens de laatste berichten zyn 12 personen omgekomen en ongeveer 6 gewond. De ontploffing, die door brand is ontstaan, werd in San Fran cisco, meer dan 30 km weg, gezien en gevoeld. Wisselkoersen In- en verkoopkoersen: Engels pond 10.5610,57 Franse frank 1.07951.0815 Zwitserse frank 86.9887.08 Zweedse kroon 73.0373.13 Amerikaanse dollar 3.80 5 8—3.81 1 8 Belgische frank 7.59 Vi7.60 'A Het opzienbarende stilzwijgen van de kerkelijke autoriteiten in Frank rijk is thans in zoverre verbroken, dat een redacteur van de katholieke „Croix" er het zijne van heeft ge zegd. Hij is wel is waar nog geen autoriteit en hij spreekt niet namens de Kerk, maar zijn eerste commen taar doet toch wel de wenkbrauwen fronsen. De Kerk, zegt deze redacteur van „la Croix". heeft altijd formeel de doop van Joodse kinderen tegen de wil der ouders verboden. Maar naast de juridische kant is er toch ook nog wel een morele. De Kerk waakt im mers over het geloof en over het eeuwig welzijn van de mens. Door de doop heeft de Kerk in geestelijk opzicht een christen ter wereld gebracht en dat geestelijke moederschap legt haar plichten op. De Kerk is volmaakte gemeenschap, die haar gezag doet gelden over hen, die door de doop tot haar ledematen behoren. Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat de plannen om Duitse instructeurs de plaats van de Nederlandse militaire missie te laten innemen, practisch van de baan zijn. Bonn wenst geen officiële missie naar Indonesië te sturen, omdat Ne derland dit als een onvriendelijke daad zou beschouwen. Individuele Duitsers zouden niet als instructeurs aangetrokken kunnen worden omdat zij dan hun nationaliteit zouden verliezen. In de Indonesische pers is trouwens op het aantrekken van Duitse in structeurs critiek geoefend. Er zijn intussen met verscheidene regeringen voorlopige besprekingen gevoerd, maar practisch overal stuitte men op ernstige politieke, financiële of militair-technische moeilijkheden. Het denkbeeld om officieren uit India als instructeurs te laten op treden. schijnt ook verworpen te ziin. „Uit een en ander blijkt wel duide lijk. dat de in Maart aanvangende Nederlands-Indonesische besprekin gen zullen plaatsvinden onder uiterst moeilijke omstandigheden", schrijft Antara. De commandant van de Ned. Mil. Missie, generaal Pereira. komt bin nenkort in Nederland aan voor voor bereidende besprekingen. Het mili taire verdrag met Indonesië loopt tot 31 December 1953. Zie verder pag. 3 ■m De 38 millioen gld., die tot Donder dag toe by 't Nationaal Rampenfonds zijn binnengekomen, werden als volgt geschonken: particulieren 10 mil lioen, bedrijven en bedryfspersoneel 15 millioen, verenigingen, stichtingen en kerkgenootschappen 1M millioen, overheid en overheidspersoneel 4 millioen, scholen 200.000 collecten 6 millioen, pers 500.000, buitenland 800.000. Het fonds keert uit by een natuur ramp van algemene aard. Maar ook bij regionale of plaatselyke rampen Peelbranden, stormschade, hagel- schade, kleine overstromingen). (Van onze Paryse correspondent) Van 9 tot 13 Maart zal in het hoofdkwartier van de S.H.A.P.E. te Parys een conferentie worden gehou den van enige honderden comman danten in Europa. Deze conferentie, tevens bedoeld als manoeuvre bin nenskamers, staat onder leiding van veldmaarschalk Montgomery, plaats vervangend hoofd van het geallieerde oppercommando in Europa. Men zal zich bezighouden met vraagstukken, verband houdende met de verdediging van Europa. Een be spreking in de generale staf op 3, 4 en 5 Maart zal er aan voorafgaan. Uit Nederland zullen aan de be sprekingen deelnemen o.m. luitenant- generaal Hasselman en de chefs van de luchtmacht en de marinestaf. Zoals men weet, omvat de S.H.A.P.E. (Supreme Headquarters of the Allied Powers in Europe) alle militaire strydkrachten van de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie in Europa, waaraan veertien landen deelnemen Minister Foster Dulles heeft in een besloten Senaatsvergadering meegedeeld, dat Amerika zjjn bond genoten zal raadplegen voor het zou overgaan tot nieuwe stappen in het Verre Oosten. Hy zei ook dat Eisenhower geen blokkade van de Chinese kust voor bereidt. DE FIRMA JAMIN, die wilde weten in hoeverre de ijsverkoop door haar driehonderd filialen na sluitingstijd geoorloofd is, liet het in Rotterdam tot een rechtzaak komen. Bij haar zaak op de hoek van de Zwaanshals heeft Jamin een kamer, die aan de winkel grenst, voor de ijsverkoop ingericht. Het ijs wordt door het raam verkocht; de kamer is van de winkel afgesloten, maar wel verbonden met een ruimte, waardoor men ook van de winkel uit in het magazijn kan komen. Op 21 November verkocht de firma Jamin in deze afgesloten ruimte u's na sluitingstijd van de chocolaterie en werd bekeurd. De officier van Justitie, mr A Kleun, was in deze principiële juri dische kwestie van mening, dat de chocolaterie wel van de ijswinkel ge scheiden was, maar dat, als derge- ïyke afgeschoten ruimten als aparte winkel zouden worden erkend. d< controle op talloze zaken zeer moei lijk zou worden. Bovendien meende mr Kleun, dat een vergunning tot deze ysverkoop spoedig tot misbruik zou kunnen leiden. De officier vroeg een (eveneens principiële) boete van één gulden. De raadsman van de firma was van mening, dat zeker in één pand twee met elkaar verbonden winkels ge huisvest kunnen zyn. Het gaat er nu voor de firma om, of ze haar 300 win kels in het land al dan niet moet ver bouwen. zodat de ruimten voor de normale verkoop van koek, banket, chocola en suikerwerken en die voor de verkoop van ys, gescheiden zullen zün. De rechtbank zal Donderdag 26 Februari uitspraak doen. Mocht Jamin schuldig worden verklaard aan overtreding van de Winkelslui tingswet, dan zal de firma waar- schünjyk in hoger beroep gaan om ook van de hoogste rechteriy'ke in stantie een uitspraak te verkrijgen. Deze uitspraak zal uiteraard ook van belang zijn voor andere zakenmensen, die de ijsverkoop met die van andere artikelen combineren. (Van onze Paryse correspondent, L. J. Kleun) Wat gemakkeiyk te voorzien was, is gebeurd: de uitspraak van de mi litaire rechtbank in Bordeaux, waar- bü de Elzasser beklaagden wegens hun aandeel in het uitmoorden van Oradour gevangenis- en dwang- arbeidstraffen werden opgelegd, heeft de gemoederen van de bevolking in de Elzas in vuur en vlam gezet. De Elzassers zullen zeker niet eer der rusten alvorens alle Elzasser be klaagden op vrye voeten zijn gesteld en de vonnissen herzien zy'n. Een Elzasser parlementslid. Mishel Kauffmann, vertegenwoordiger van de Beneden-Ryn, heeft zich tot de voorzitter van het parlement ge wend met de mededeling, dat hij de regering zo spoedig mogelijk zal in terpelleren over wat hy noemt „dit schandelijk en voor heel Frankrijk vernederende vonnis", hetwelk geen rekening houdt met de door Nazi- Duitsland in 1940 afgekondigde annexatie van de Elzas. e briefschryver wijst op de ernstige gevolgen van het vonnis voor de Elzasser jeugd, die straks voor militaire dienst in het Franse leger zal worden opgeroepen. Ook zal het vonnis volgens Kauffmann vèr- reikende consequenties hebben op de houding van de Elzasser provincie, die voor de tweede keer een veld slag heeft verloren, terwijl de ware schuldigen zich op vrü'e voeten be vinden. Zitting van Staten over bouwplan voor Provinciehuis Provinciale Staten van Zuid-Hol land zijn tegen Woensdagmorgen 4 Maart in buitengewone zitting bueen- geroepen in het gebouw van de Eerste Kamer. In deze vergadering komt het bouwplan voor het Provinciehuis aan de orde. Maatregelen in verband met de watersnood zullen uiteraard ook onderwerp van bespreking zün. Dr Karl Herrllgkoffcr, een Münchense arts en bergbeklimmer, is naar Karatsji vertrokken om de Duitse Himalaya-expeditie, die dit jaar de Nanga Parbat-piek van 8125 meter zal bestijgen, voor te bereiden. Het conservatieve lid van het Engelse Lagerhuis Carson zal om gezondheidsredenen aftreden. Hier door is een tussentydse verkiezing nodig geworden. Carson behaalde bij de algemene verkiezingen in 1951 12.659 stemmen meer dan zyn socia listische tegen-candidaat. By Toeroet. een plaats in Perzië, heeft zich een aardbeving voorge daan. Volgens de eerste berichten zouden vüftienhonderd personen gedood zijn. De plaats Toeroet schynt geheel verwoest te zyn. GEZAGVOERDER A. VIRULY is met ingang van 6 Februari jl. be noemd tot commodore op de Noord- atlantische routes van de KLM. De titel van algemeen chef-vlieger, die de heer Viruly sinds het einde van de oorlog voerde, is hiermee komen te vervallen. s@5> In de Prinses Beatrix- school te Amsterdam zal Maandag een verkeersexamen worden afgeno men, na afloop waarvan het 15.000ste verkeersdiploma zal worden uitge reikt. Morgen herdenkt het echt paar Makkus—Quak te Delft, de dag waarop het 65 jaar geleden in het huwelijk trad. De bruid is negentig en de bruigom een jaartje jonger. Het gezicht en het gehoor van oma Mak- kus zyn niet meer zoals ze zou wen sen, maar overigens hebben zy en haar man, die schoenmaker in Delft is geweest, over hun gezondheid niet te klagen, sgt? Het Rijksmuseum te Amsterdam, beschikt thans over een kleine invalidenwagen, welke het hun die gebrekkig ter been zyn, mogelijk maakt een bezoek te brengen aan het museum, sgp Het bestuur van de stichting Bloemenlust heeft na ryp beraad besloten, de derde en grootste wintertentoonstelling van 17 tot 21 Februari te Lisse, te latei) doorgaan. Ieder karakter van feesteiytaheid zal echter worden vermeden, het geheel zal sober zijn. Wel zal een prachtige collectie -bolbloemen te bewonderen vallen. Vm ZEVENTIEN JAAR lang heeft de thans 49-jarige Carlo Corbisero in een Italiaanse gevangenis doorge bracht wegens een moord, waaraan hy schuldig was bevonden en waar voor hij levenslang had gekregen. Carlo zelf heeft altijd zyn onschuld volgehouden. Thans heeft een andere gevangene op zijn sterfbed bekend, dat hij de moord heeft gepleegd. Cor bisero zal nu opnieuw terechtstaan. ^Q?In Engeland heten 800.000 men sen Smith, van wie 90.000 alleen de voorletter A. hebben. Het ministerie van Volksgezondheid heeft hun nu gevraagd zich altyd te melden onder het nummer, waarop zij by de Ge zondheidsdienst zijn ingeschreven, anders wordt behandeling bij ziekte vertraagd. Een verontwaardigde dame klaagde er bij de eigenaar van een restaurant in Hamilton (Ontario) over. dat zy in haar eten een tand met gouden omhulsel had gevonden, zy was zo boos, dat zy de zaak by de politie aangaf. Maar de volgende morgen deelde zy telefonisch mee, dat het haar eigen tand was; zy had juist ontdekt, dat zy er een miste. Zy kan de tand nu terugkrijgen, als zy haar diner betaalt, Ac houdende vorst De Bilt verwacht van Zaterdag tot Zondagavond: Plaatselijk enkele sneeuwbuien, maar ook ver spreide opklarin gen. Over het al gemeen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Febr. Zon opk. ond. 7.56 17.53 Maan opk. ond. 8.18 20.22 Maan opk. ond 8.32 21.51 DE KOUDE LUCHTMASSA'S, zo meldt De Bilt, die Donderdag met harde noordoosten winden over West-Europa werden getransporteerd, kwamen ge leidelijk tot rust, maar handhaafden zich boven het gehele vasteland van West-Europa, waarbij de temperaturen langzaam verder daalden. Kwam in de nacht van Donderdag op Vrijdag m ons land niet meer dan 3 graden vorst voor, tijdens de afgelopen nacht daalden de temperaturen, ondanks een grotendeels bewolkte hemel, plaatselijk tot 5 a 6 graden beneden het vriespunt. Bijna overal in het land kwamen de laatste dagen sneeuwbuien voor, die over het algemeen weliswaar niet veel te betekenen hadden, maar in het Noordoosten van het land de aldaar reeds aanwezige sneeuwlaag tot 5 a 10 cm dikte deden aangroeien. Een storing, die zich gisteren tussen Schot land en IJsland bevond, trok vannacht snel over Engeland naar het Zuiden en bleef te ver westelijk van ons land om merkbare invloed op het weer bij ons uit te kunnen oefenen. Een volgende storig bevindt zich bij Groenland, maar deze kan ons voor Zondagavond niet bereiken, zodat men voor morgen op aanhouden van het vriezende weer moet rekenen. In de komende nacht kunnen de temperaturen tijdens opklaringen tot 5 a 10 graden onder nul dalen. Kwik kan ver onder het nulpunt dalen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1