Plannen voor oprichting van een Waterschapsbank NEGENDE LIJST VAN HET RODE KRUIS RADIO~„AMATEURS" REDDEN DUIZENDEN MENSENLEVENS DE Telefoondistrict Rotterdam lijdt nog steeds door het water ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 Meer concentratie van waterschappen Zorg voor dijken en waterkeringen dient primair te sijn, so oordeelt men in de biiie van Waterschapsbonden (Van onze Haagse redacteur) i TN het algemeen is er geen sprake jJ-L van, dat er een tekort was in het onderhoud van de waterkering door de Waterschappen. Dat ligt ook min of meer voor de hand, want het zijn immers de belanghebbenden zelf, die de zeeweringen enz. onderhou den", aldus mr K. F. Westerouen van Meeteren, adj.-directeur van de Unie van Waterschapsbonden. Dit orgaan kan men het beste vergelijken met de Vereniging van Nederlandse ge meenten. De Unie heeft over het herstel van de dijken enz. reeds contact gehad met minister Algera in wie men het volste vertrouwen heeft. De bedoeling ls, dat het rijtk het her stel van de hoofdwat erker ïngen tot zich zal nemen en daarvoor ook vergoeding zal geven D.w.z. dat het rijk zich zowel met de uitvoering van het herstel zal belasten als voor de financiering zal zorgen. Mr Westerouen van Meeteren maakte hierbij echter wel een voorbe houd. Het rijk zal alleen daar optreden, waar het technisch apparaat van de Waterschappen tekort schiet. Dat zal het geval zijn in het Noordelijk deel van Zeeland op Schouwen-Duiveland, Tho- len en misschien ook op St. Philipsland. Geen directe taak zal er voor het rijk zijn in de gebieden van Delfland. Sohie- land, Albïasserwaard en Krlmpener- waard. Ook ligt het in de bedoeling, dat het verder herstel aan de waterschappen zal worden overgelaten. Hierbij heeft men het oog gericht op de binnen-waterke- rlngen. de sloten en andere werken, die thans ook vernield of beschadigd zijn. maar nog niet op het vraagstuk van de afsluiting van de zeegaten. Dat is een kwestie van zeer lange adem. Wat daar van zal komen, valt op dit ogenblik nog niet bij benadering te zeggen. Mr Westerouen van Meeteren stelt zich voor, dat men nu ook in Zeeland zal kennen tot concentratie van Water schappen, wat niets nieuws is. Immers in vele delen van ons land is men daar toe overgegaan. Het voordeel van concentratie is uiteraard, dait men over grotere eenhe den kan beschikken, over een beter tech nisch en administratief apparaat. Hier bij moet men er echter wel voor waken, dat niet tekort wordt gedaan aan het democratisch element, dat juist in het waterschapsbestuur zo'n grote rol speelt. Zo'n geconcentreerd waterschap moet niet te ambtelijk worden, waarin de be volking niet zou meeleven. In Gelder land ls dit bezwaar trouwens ondervan gen door het instellen van kieskringen. Mr Van Meeteren wees er overigens op, dat het vraagstuk van concentratie van waterschappen een zaak is van Prov. Staten. Afgewacht moet worden wat deze na het gebeurde op 1 Februari j.l. zullen doen. Mr Van Meeteren stelt zidh verder voor, dat er een rijksuitke- ring zal moeten komen voor onderhoud van de zeeweringen In Zeeland ter ver vanging van de wet op de calamiteuze polders van 1870. De Unie van Waterschapsbonden heeft altijd betoogd dat waterschaps- zorg primair behoort te zijn. Het heeft weinig zin grote bedragen voor defen sie en sociale zorg uit te geven, wan neer niet tevens wordt gezorgd voor het behoud van het land zelf. De Unie is een zuiver privaatrechte lijke vereniging van lagere overheids lichamen waterschappengeorgani seerd in elf provinciale waterschapsben den. welke bonden in de Unie zijn ver enigd. In ons land zijn ca 2600 water schappen; daarvan zijn er ca 1500 lid van de Unie. De aangesloten water schappen omvatten 34 mtllioen ha, ter wijl de ongeorganiseerde waterschappen ca 500.000 ha omvatten. De Unie beschikt in Haarlem over een technisch bureau, dat adviezen ver strekt en dat onmiddellijk na het be kend worden van de ramp personeel naar de overstroomde gebieden heeft uitgezonden. Het bureau van de Unie in Den Haag geeft juridische adviezen enz. laatste tijd houdt de Unie zich ook meer en meer bezig met finan ciële aangelgenlieden. De Unie heeft in de afgelopen twee jaar n.l. ten deze haar bemiddeling verleend door een ge combineerd beroep te doen op de kapi taalmarkt. Er werden twee obligatie leningen tot een totaal van ca 9 mil- lioen uitgegeven en er zijn bovendien twee onderhandse leningen met een totaal van ca 6 millioen afgesloten. Daardoor is bewerkstelligd, dat water schappen aan de nodige gelden konden komen, een probleem, waarmee men door het rente-gamma van de regering ook in deze kring heeft geworsteld. In dit verband deelde mr Westerouen van Meeteren mede, dat de Unie dl enige tijd doende is te komen tot de op richting van een waterschapsbank m de trant van de bank van Nederlandse gemeenten. De oprichting van de icaterschaps- bank hangt af van de vraag of het be nodigde kapitaal, dat voorloptg op f 500.000 is gesteldbijeen te krijgen is an de waterschappen. Al kan er een parallel worden getrokken met de Bank van Nederlandse Gemeenten, toch zal er een groot verschil zijn. Immers er bstaat tussen rijk en gemeenten een financiële verhoudingtussen rijk en waterschappen, die volkomen autonoom zijnbestaat een dergelijke financiële verhouding niet. De bedoeling is, dat de waterschaps bank in Den Haag zal worden gevestigd. Zij zal een volkomen zelfstcmdig be staan leiden. Reeds is aan de water schappen om deelneming in het oprich ting skapitaal verzocht. De termijn van inschrijving sluit 1 Aprl a.s. Wordt het benodigde kapitaal toegezegddan ligt het in de bedoeling tegen Juni a.s. de bank op te richten. Het financiële probleem voor de wa terschappen is niet een zaak van van daag of gisteren. De beheersing van de pachtprijzen vormt een belemmering om de hoge waterschapslasten op te v gen. Daardoor komt men er meer meer toe ook de bebouwde eigendom aan te slaan terwijl men vroeger vol stond met de" onbebouwde eigendom. In Rijnland is een dergelijke regeling het vorige jaar tot stand gekomen. In Delf land bestond een aanslag op de bebouw de eigendom reeds ca 20 jaar. Bij een beoordeling van de taak van het rijk en de waterschappen in het onderhoud van de waterkeringen, dient men wel in het oog te houden, dat de rijksdijken verre in de minderheid zijn. De wel zeer belangrijke taak, welke de waterschappen ten deze hebben, komt hierdoor des te duidelijker naar voren. Concentratie van waterschappen, ongeveer besloot mr Westerouen van Meeteren met een blik op de kaart van Nederland, kan een homogeen onder houd van aansluitende dijken bevorderen. Slachtoffers watersnood HET Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis zendt ons de negende lijst van slachtoffers van de watersnood. Het Rode Kruis kan. in verhand met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze ver- lieslijst werden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. FIJNAART van der Ree, geb. 3.8.38 te Strijen, Bui- Geborgen en geïdentificeerd: Maria Antje Geijlings, geb. 24.6.29. KRIMPEN A. D. IJSSEL Geborgen: Lena Vuik, geb. 2.10.75, weduwe van Arie Linge Brusse, geb. 12.6.80. M1DDELHARNIS Overleden: Gerrit Koote. geb. 2.12.50 te Middelhamis, zoon van Abraham Koote en Catharine Soldaat, Oostvoor- gors 19. PETTEN (Hondsbossche zeewering) F. de Waart, oud 51 jaar. STEENBERGEN Geïdentificeerd en begraven: Petrus Christianus Schuurbiers, geb. 12.10.48 te Steenbergen, Kladsedijk 23. STELLENDAM Geborgen: Ar ent je Klazina Troost, geb. 1949 te Melissa.nt, Voorstraat 76a; Mina Tannetje Boshoven, geb. 1936 te Stellendam, Meidoornstraat 5; Lijntje Dina Bilkes, geb. 1938 te Stellendam. Voorstraat 113. ST. PHILIPSLAND Aanvulling op 3e lijst, dd. 6.2.53: Jan Johannes Suurlant. geb. 25.3.29 te Tho- len, is thans geborgen en geïdentificeerd. KRUININGEN Rectificatie 5e lijst dd. 9.2.53: Manna Blok, echtgen. v. Bastiaan Blok, oud 82 jaar moet zijn: wed. van Jacob Blok. STRIJEN Aanvulling 4e lijst dd. 7.2.53: geïden tificeerd: Geertrui van der ReeAnde- weg, geb. 14.5.95: Ma.rgrietha den Har- tog, geb. 18.10.16 te Strijen. Rectificatie: aanv, als vermist opge geven, doch blijken in leven te zijn: Wil- lempje Verrijp. geb. 24.5.33; Joost van der Ree, geb. 14.5.88 te Strijen, Buiten dijk 15: Joost van der Ree, geb. 14.3.26 te Strijen, Buitendijk 15: Geertrui van der Ree, geb. 7.7.34 te Strijen; Anthonia van der Ree, geb. 3.8.! tendijik 15. 's-GRAVENDEEL Rectificatie le lijst 4.2.53: tel. mede deling van de gemeente-secretarie: wed. d. Wulp en 2 kinderen t.w. Marinus d. Wulp, geb. 9.5.35 en Bastiaantje d. Wulp, geb. 6.11.38 zijn in leven en wonen aan het adres: Gortdijk 5. beide andere kinderen Lw. Jan Wulp, geb. 11.3.43 en Aart Jacob v. d. Wulp, geb. 17.4.42 zijn geëvacueerd naar irdrecht, Th. de Beekstraat 5. Van ingezamelde goederen was 10% onbruikbaar Bij de inzameling van goederen voor de slachtoffers van de watersnood zijn vele zeer goede dingen binnengekomen. Er waren echter ook stukken bij, die slechts op de naam lompen aanspraak kunnen maken. Dit betreft ongeveer 10 procent van de ingezamelde goederen, en wel voornamelijk matrassen, kussens e.d. De kleding was in het algemeen in goede staat. Van de genoemde 10 pet is een klein gedeelte op last van de G.G.D. in Den Haag verbrand, daar er gevaar voor besmetting bestond. De rest van de vodden wordt voorlopig op geslagen, tot beslist is wat er mee zal gebeuren. Drie automatische centrales „verdronken" Dagelijks nieuwe defecten aan kabels (Van onze correspondent) Rotterdam, 14 Februari AL heeft de P.T.T. bij de overstro mingsramp geen verliezen aan mensenlevens geleden, de materiële schade in het telefoondistrict Rotterdam is zeer groot. Tot vandaag heeft men met man en macht gewerkt opdat elk bedrijf weer de beschikking over ten minste één telefoon zou krijgen. Hoe moeilijk het echter vaak is de verbindin gen met de geïsoleerde delen ln het rampgebied te herstellen, heeft de heer H. Meijer Drees, directeur van het tele foondistrict Rotterdam, ons gisteren tijdens een persbijeenkomst uiteengezet. Dagelijks komen er nieuwe defecten b\j, want het water dringt zelfs tot in de kleinste scheurtjes der kabels door. Wanneer zo'n kabel dan bovendien nog steeds in het water ligt. is het moeilijk de storing op te heffen. Zo was men er na veel moeite in geslaagd de telefoon verbinding met Middelhamis te herstel len. dank zij de medewerking van Thomson's Havenbedriif te Rotterdam, dat een motorboot met kapitein en stuurman beschikbaar stelde en voorts mede dank zij de Roeiersvereniging ..De Eendracht" die twee roeiers en een boot met zeer gering diepgang afstond om de mensen van de telefoondienst aan land te zetten. Helaas deed een kabel- storinv enkele uren na dc voltooiing van het werk het resultaat weer te niet. Amerikaanse troepen, speciaal uit Parijs aangevoerd, hebben toen een soort radio, ichakel tussen Dirksland en Barendrecht k)t stand gebracht. Aangezien de meeste vrouwen uit Hiddelharnis zijn geëvacueerd, heeft de P.T.T. een oude dubbeldekkerbus naar het stadje gestuurd en haar inmiddels teruggeroepen personeel ter beschik king gesteld. Beneden in deze bus is een zitje gemaakt. Boven zijn enkele slaap plaatsen. De gemeente zorst voor het eten der mannen. THANS begint men een overzicht te krijgen van de geleden schade. Drie automatische centrales zijn volko men verdronken. Het zjjn de centrales van 's Gravendeel, Herkingen en de zo juist voltooide en no°- niet in gebruik gestelde centrale van Stellendam. Ook vele hulpkantoortjes, waar men nog me', kastjes met koorden en stoppen werkt, hebben zware schade geleden. Al deze beschadigde toestellen worden naar de centrale werkplaats in Den Haag ge zonden, alwaar zij, indNn mogelijk wor den hersteld. Het brakke water heeft echter veelal een funeste invloed gehad op het koper, ijzer en zilver der onder delen. Zeer vele spoelen zijn totaal be dorven. In sommige plaatsen is men erin ge slaagd de telefooncentrales tijdig in vei ligheid te brengen. Zo heeft men te Slie- drecht kans gezien de tafels op een ver hoging van 40 centimeter te plaatsen. In een andere gemeente heeft men dc centrale eenvoudig aan dikke touwen aa de zolderbalken opgehangen en ook de accubatterij "aar een hoger gelegen verdieping gebracht. De telefonisten van alle kantoren zijn zo lang mogelijk op hun post gebleven. Velen van hen hebben in die rampzalige nacht de boeren in de polder opgebeld om hen voor het naderende gevaar te waarschuwen. K.L.M. vervoert gratis zandzakken naqr Engeland De K.L.M. heeft zich bereid verklaard zandzakken voor Engeland, voor zover vrachtruimte vrii is, gratis te ver voeren. De K.L.M. wil hiermee haar waardering uiten voor de hulp, die Nederland van Engeland heeft ont vangen. Uitkeringen aan evacués op komst Binnen enkele dagen kunnen de bur gemeesters een mededeling verwachten van de directeur van het Nationaal Rampenfonds, waarin zij worden ge machtigd aan de in hun gemeente ver toevende evacué's, die dit wensen, een bedrag uit te keren van 10 per vol wassene, van 5 voor kinderen boven vijftien jaar en van 2.50 voor kinderen beneden vijftien jaar. De burgemeesters is verzocht met de uitbetalingen te wachten tot de desbetreffende circulaire is ontvangen. De bedoeling is de geëvacueerden in staat te stellen de meest noodzakelijke artikelen aan te schaffen zoals scheer- en naaigerei, tandenborstels, zeep e.d. De burgemeesters kunnen cfe declaraties hiervoor indienen bij het ministerie van Maatschappelijk Werk, dat deze centraal kan beoordelen. Uitkeringen hiervoor mogen onder geen voorwaarde worden gedaan uit de opbrengst van locale in zamelingen. Geen handelsartikelen voor Rampenfonds Het bestuur van het Nationaal Ram penfonds verklaart dat het geen mede werking kan verlenen aan de plannen van de talrijke firma's, die bepaalde artikelen in de handel willen brengen, welke een herinnering bedoelen te zijn aan de watersnood 1953. Op' de prijs van deze artikelen zou dan een toeslag worden geheven, die men wil afstaan aan het Nationaal Rampenfonds. Het bestuur twijfelt niet aan de goede be doelingen van de initiatiefnemers, doel: beschikt niet over de middelen om de door hen voorgestelde controle op de inkomsten inderdaad uit te oefenen. Meer bunkers in Delflands duinen dan men dacht Sinds de bevrijding verkeerde men in de veronderstelling dat zich in de duinen van Delflands zeewering 41 bunkers be vonden. Bij de watervloed van 1 Februari zijn echter verscheidene bunkers, onder het zand verborgen waren, bloot komen liggen en nu heeft men er al zes tig geteld. Verwacht wordt dat dit aan tal nog zal stijgen. Inmiddels is men, zoals reeds gemeld, begonnen met het opblazen van de bunkers. 1916: Koningin Wilhelmina bezoekt begeleid door de burgemeester, het door de watersnood getroffen eiland Marken. (XVIII) (Van onze parlementaire redacteur) ONZE beide kamers der Staten-Gene- raal zouden geen ware volksverte genwoordigingen zijn, wanneer de grote gebeurtenissen in ons volksleven, blijde zowel als droeve, hier haar weer slag niet zouden vinden. Geboorten en sterfgevallen in ons Koningshuis, storm rampen en dijkdoorbraken, men kan er in de dor-objectieve en emotieloze, maar als bron voor de parlementaire-historie- schrijver onmisbare Handelingen der Staten-Generaal van meer dan een eeuw inderdaad de weerslag van vinden. Dinsdag 3 Februari van dit jaar, twee dagen na de ontzettende ramp, welke het zuid-westelijke deel van ons vader land trof, waren de Kamers bijeen ter herdenking van hetgeen was geschied en om de uiteenzettingen te volgen, welke namens de Regering over de ge troffen en nog te treffen maatregelen werden gegeven. En deze week volgde, aan de hand van een Regeringsnota, in de Tweede Kamer een gedachten wisse ling. welke voor een sterker centrali satie van ons waterschapswezen en voor de tot nu toe vage plannen tot algehele afdijking van de kust van Holland en Zeeland van de Nieuwe Waterweg tot Wester-Schelde, wellicht dezelfde doorslaggevende betekenis kan hebben als de watersnood van 1916 en het daar op gevolgde overleg tussen de minister en de Kamers voor het in bet leven roe pen van het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier en voor de toen reeds tientallen jaren hangende kwestie van de afsluiting en gedeelte lijke drooglegging van de Zuiderzee is geweest. Het was op 13 en 14 Januari 1916. dat een geweldige storm uit overwegend noordelijke richting het water in de zuid westhoek van de Zuiderzee volgens de peilschalen bij Muiden en de Oranjeslui zen hoger deed stijgen dan. volgens de bekende gegevens, ooit was voorgeko men. Verschillende dijken in Noordhol land bezweken en o.a. 14 300 ha land in Waterland, zomede de Anna Paulowna- polder en het eiland Marken kwamen onder water te staan. In zijn bekende boek over ir C. Lely herinnert mr K. Jansma, secretaris van de Zuiderzeeraad, aan de vergadering van de Tweede Kamer van 25 Januari 1917, waarin belangrijke beschouwingen werden gewijd aan deze overstroming, die toen alweer een jaar geleden was. Minister Lely wees er bij dit debat op dat het bij de storm van Januari 1916 doorgebroken deel van de Waterlandse Zeedijk het sinds 1775 had uitgehouden. Hij achtte het echter noodzakelijk, dat dergelijke dijken onder beheer kwamen an waterschappen, die over een zekere ..positie" beschikten en met het oog daarop is dan ook het Hoogheemraa 1- schap Noordhollands Noorderkwartier in het leven geroepen. In werkelijkheid, zo schrijft de heer Jansma, was deze overstroming voor ons land ,,a blessing in disguise". Zij deed de (toenmalige) voorzitter van de Zui- derzeevereniging, mr G. Vissering, aan stonds naar de vaardige pen grijpen: in een serie artikelen in het ..Algemeen Handelsblad", het eerste onder de tref fende titel: „Een harde les" (later her drukt door de Zuiderzeevereniging i waarin hij erop wees, dat men 200 jaar lang over de Haarlemmermeer-droogma king had gesproken, om er pas in 1838 toe te besluiten, toen de golven van dit binnenwater Leiden en andere Hollandse steden en dorpen grote last en schade berokkenden. Thans herhaalde de ge schiedenis zich: op gevoelige wijze wer den wij eraan herinnerd, welk een groot gevaar de Zuiderzee betekende, en hoe nodig het was. hieraan voor goed paal en perk te stellen. Voor Lely's plan had deze overstroming werkelijk op geen gunstiger ogenblik kunnen komen. Stelde ons blad zijn kolommen be schikbaar voor mr Vissering, het deed Ut. bij talrijke nationale rampen, ook oor de verantwoording van de giften, waarmede onze lezers, via hun krant, altijd zulk een ontroerende royaliteit hebben betoond, In het ochtendblad van 6 Februari 1926 bracht onze toenmalige redactie in herinnering, hoe zij in het r Weerslag van blijde en droeve gebeurtenissen in de Kamers De Watersnood van 1916 - Stimulans voor Lely's Zuider- zeeplan - Handelsblad-artike len van mr Vissering - Onze lezers waren altijd milde gevers - Stormvloeden in een grijs ver leden - Uitvoerverboden in de oude tijd - Caspar de Robles en zijn soldaten als redders - Hol landse inzameling in 1771 voor de Geldersen. Oudejaarsavondnummer van 1925 ons volk naar aanleiding van de cycloonramp te Borculo en omgeving van 10 Augus tus 1925. welker materiële gevolgen ge heel door het particulier initiatief voor zijn rekening werden genomen, had ge noemd „een volk. dat helpt", maar dat zij toen niet wist, dat „onze lezers zo spoedig weer op de proef zouden worden gesteld". Enkele dagen daarna begin Janu ari 1926 dus braken namelijk oe dijken in Gelderland en Noordbrabant door en kwam een nieuwe ramp over Nederland. Weer moest geholpen wor den. Als altijd zo kon men in ons ochtendblad van 6 Februari 1926 lezen hebben de Handelsblad-lezers schit terend die proef doorstaan en in dank baarheid zag de redactie hun gift van totaal bijna 24 ton staan aan het hoofd van de lijst, wanneer men uitzondert het totaal verzamelcrjfer, bijeengebracht door de R.K. organisaties in Nederland Wij zien thajis met dankbaarheid, dat de offervaardigheid van onze lezers die van 1926 verre overschrijdt. JEKENDE gezegden als: „er is niets nieuws onder de zon" en: „de ge schiedenis herhaalt zich", dringen zich wel sterk bij ons op bij het lezen van oude kronieken over stormvloeden in lang vervlogen tijden, him gevolgen en de genomen maatregelen, al kunnen de laatste dank zij moderne middelen als radio, vliegtuigen en helicoptères en de toen nog ontbrekende internationale hulpverlening, nu dan ook gelukkig veel sneller en doeltreffender worden toe gepast. Stormen, dijkdoorbraken en overstro mingen, zij hebben alle eeuwen door deze lage landen aan de zee geteisterd, maar wij lezen, evenals nu, ook van blij ken van persoonlijke moed en initiatief bij het reddingswerk, van maatregelen van de overheden in de oude tijd als verbod van uijvoer van bepaalde pro ducten om mogelijk later tekort daarvan in het eigen land te voorkomen (zoals thans voor onze aardappelen is uitge- Onder moeilijke omstandigheden prachtig verbindingswerk verricht (Van onze radioredacteur) J^JEN moet er niet aan denken, hoeveel groter de ramp spoed voor ons land zou zijn geweest en hoeveel duizen den want dat mag men gerust vaststellen mensen levens nog meer zouden zijn verloren gegaan, indien de vorderingen, welke de techniek heeft gemaakt in de sedert de vorige grote overstromingsramp verlopen tijd, niet in staat hadden gesteld de nodige verbindingen te leggen met de getroffen en nog bedreigde gebieden en hulp te verlenen juist daar, waar zij het eerst en het meest nodig was. Want zonder dit in betekenis niet te overschatten verkeer in de aether zou het gehele gebied van de Zuidhollandse en Zeeuw se Eilanden volkomen geïsoleerd zijn geweest en ware de doelmatigheid der hulpverlening geheel van het toeval af hankelijk geworden, nu telefoon- en telegraafverbindingen nagenoeg van stonde af aan uitvielen. Zelfs al hadden wij dadelijk over de nodige nautische en aviatische verbindingsmiddelen kunnen beschikken men weet, dat dit zeer zeker niet het geval kon zijn en hoe onschatbaar veel wij in dat opzicht te danken hebben i de snelle buitenlandse hulp dan nog ware het zonder het radio-verkeer onmogelijk geweest, deze middelen aan wenden met de doelmatigheid, waarmede dit dank zij een berichtendienst, die sneller werkte dan de bliksem, thans het geval kon zijn. Krasse staaltjes zijn ons hierover onthuld tijdens een onderzoek, dat wij hebben ingesteld bij nagenoeg alle instantieswelke bij deze inlichtingendienst betrokken zijn geweest en waarbij vooral de radio-„amateurs" zulke eminente diensten hebben bewezen. WIJ konden hierop een week geleden reeds summier wijzen en een stel selmatig en rustiger raadplegen van de betrokken instanties heeft dit opnieuw bevestigd. Bij geen der zes grootste knooppunten van dit aether- verkeer, die wij bezochten, verzuimde men deze eminente diensten in het licht te stellen. Hier is pionierswera verricht, dat deze particuliere operateurs zozeer ligt en dat dank zij een goede organisa tie en snelle coördinatie inplaats van een dreigende chaos een snel en doel matig werkende dienst is geworden. Want in de aanvang begon iedere operateur maar op eigen houtje te sei nen en verbinding te zoeken. En waar zouden zij die anders zoeken dan in de ..radiostad" Hilversum? Het gevolg was, dat daar de Nieuwsdienst onder een lawine van berichten en verzoeken werd bedolven, die de eigen toen uiteraard extra drukke bezigheden dreigden te verstikken. De „dienstdoen de" omroepverenigingen sprongen bij en zo redde men zich een dag lang. tot dat onder auspiciën van de Regerings voorlichtingsdienst een coördinatie wérd bereikt. Een aparte kamer werd hier Ingericht met in allerijl aangelegde tien extra telefoonverbindingen en het be kende telefoonnummer 116130 werd het knoopDunt. In deze kamer werd al het binnenge komen nieuws gedistribueerd onder de aangewezen instanties. Het publiek heeft een deel van deze berichtendienst aan de luidspreker kunnen volgen, noodkreten om hulp, verzoeken om in lichting. tot zelfs het terechtbrengen van vermiste mensen en dieren, het diri geren van voer-, vlieg- en vaartuigen naar de plaatsen waar zij nodig waren enz. Dag en nacht is bij de R.V.D. ge werkt door beroeps- en vrijwillige krachten. De omroepverenigingen diri geerden omroepers naar Den Haag, van de vrijwilligers verdient speciaal een scheikunde-student uit Leiden grot? lof. die zich verrassend snel in de organisa tie had ingewerkt. MAAR keren wij terug naar de zg. radio-amateurs, bij wie spontaan het initiatief is gerezen tot het leg gen van verbindingen. Hun organisatie, de VERON, behoefde hieraan eigenlijk niet te pas te komen en een controle of al die zenders wel een licentie hadden, was onmogelijk en ook overbodig. Wel liet de VERON dadelijk een verzoek ver spreiden aan haar leden om. voorzover zij in het verkeer met het getroffen ge bied niets te maken hadden, de S0 meter hand zoveel mogelijk te ontzien en aan dit verzoek is uit alle NATO-landen getrouw gevolg gegeven. Dit was voor al ook van betekenis, omdat de zenders, waarmee uit dit gebied verbinding werd gezocht, doorgaans vrij primitief waren. Verleden week meldden wrj al. dat een radiohandelaar ln Zierikzee. zelf geen radio-amateur, inderhaast een zendertje in elkaar had geknutseld, dat grote diensten heeft bewezen. De grote handicap voor al deze wel willende lieden was het gebrek aan stroom. De batterijen waren alras uitge- Dut en daarom werd een verzoek aan Philips gedaan om draagbare zenders en batterij-ontvangers beschikbaar te stel len. Dit is gebeurd en op vele plaatsen zijn deze gedropt. Verschillende ama teurs zijn met draagbare installaties naar het rampgebied getrokken en be gonnen. aanvankelijk op de bonnefooi, hun nuttige arbeid. De eerste, die in „de lucht" kwam. was een zender op het toevallig bij Hellevoetsluis liggende jacht „May be". On het secretariaat van de VERON in Den Haag werd een hoofdpost ingericht, die honderd uur Een vast noodnet voor de toekomst? lang onafgebroken werkte, zoals tal van amateurs etmalen lang niet uit de klere: zijn geweest. Tenslotte heeft de Bijzondere Radio dienst van P.T.T. een coördinatie tot stand gebracht. Deze dienst houdt zich gewoonlijk bezig met de opsporing van clandestiene zenders, maar werd nu het middelpunt van het radioverkeer tussen de amateurs en de instanties van be stemming. Dit heeft een dag of tien zc geduurd, waarna het hoofd van deze dienst de organisatie kon ontbinden, omdat medio deze week de voornaamste telefoonverbindingen waren hersteld. Het hoofd van de B.R. heeft niet nage laten thans reeds de talrijke amateurs medewerkers dank te zeggen voor hun belangrijke diensten en hij ziet de mo gelijkheid om, geleerd door deze nuttige ervaring, een vaste organisatie in het leven te roepen voor een nood-radiover- bindingsnet. DE amateurs bleken ln dit verkeer veel meer geroutineerd dan de mili tairen, die stom verwonderd waren dat deze noodzendertjes uit Zeeland 20 knalhard doorkwamen. De territoriale bevelhebber heeft tenslotte dankbaar gebruik gemaakt van de diensten der amateurs. Merkwaardig was ook nog. dat tengevolge van atmosferischs om standigheden de verbinding soms moest lopen over een amateurstation in Zwolle. De aanbieding der twee treinen met personeel en materiaal door het Italiaanse Rode Kruis werd via de 80 meter band ontvangen. Een radiopost van Delftse studenten in Alblassordam heeft ook prachtige prestaties geleverd. Er kwam zelfs een soort smeekbrief van een amateur uit Borkum om mee te mogen werken, welke aanbieding echter onder dankzegging moest worden afge wezen. Plaatsgebrek belet het releveren van aardige bijzonderheden, zoals bv. uit Den Haag, waar de amateurs PNoYGl en PN0YG2 werkten en de politie met luidsprekerauto's de bewoners uit deze ver van elkaar gelegen buurten liet ver zoeken geen gebruik te maken van stof zuigers of andere roterende apparaten, die storing konden veroorzaken. Aan dit verzoek is trouw gevolg gegeven, zodat een huismoeder, die 71a tien dagen kwam vragen, of zij nu weer eens een keertje mocht stofzuigen, een gerust stellend antwoord kon krijgen, want het noodnet was toen juist opgeheven. En typerend is, dat de amateurs steevast weigerden hun namen te laten publice ren. Z\j weten, dat duizenden mensen levens aan hen te danken zijn en dit geeft hun meer voldoening dan wélk eerbetoon ook. Daarom heeft het hoofd van de B.R. der P.T.T. hen in een toe spraakje bij de ontbinding van het nood net collectief bedankt. Niet vergeten ma? worden het be langrijke werk van de Rijksluchtvaart dienst, die in samenwerking met Radio Scheveningen in Umuiden de verbinding onderhield met eigen stations op tien verschillende plaatsen en met de talloze visservaartuigen die zich naar het ramnvebied hadden begeven voor aan- en vervoer. Deze posten werkten alle op de zg. visserij-band van 137 meter. En. evenmin vergeten mag worden de Poli tie Verbindingsdienst in Utrecht, die met medewerking van verschillende ge meenten politieradio-auto's en mobilo foons naar de getroffen streken kon zenden en via de vaste telexposten Vlaardingen en Middelburg en de post Bergen op Zoom verbindingen onder hield tussen Den Haag en tal van an- vaardigd) en zelfs reeds van inzame lingen ten bate van de slachtoffers. a de twee delen „Verkorte Vader landse Historie" van de 18de-eeuwse stadsgeschiedschrijver Jan Wagenaar vonden wij reeds stormvloeden uit de jaren 1170 en 1173 beschreven. „Na den neeten zomer van het jaar lii'ü", aldus Wagenaar, „had men in den herfst eenen zeer hevigen storm, die een groot gedeelte van Zeeland, Friesland en Ken- nemerland overstroomde en het zee water tot voor Utrecht zo hoog opjoeg, dat men aldaar de zeevisch met netten vangen kon, en alomme zeer veele schade veroorzaakt werdt. Door dezen vloed, die den 23 van herfstmaand voor viel, braken ook veele dijken in Zeeland door, en verscheidene Eilanden werden overstroomd. In het jaar 1173 was er in Bloeimaand weder zulk een zware storm en hooge vloed, dat Utrecht groot ;evaar liep in den plas bedolven te wor- !en en veelen vreesden, dat er een nieuwe zondvloed op handen ware." De Sint Elisabethsvloed in de nacht m 18 op 19 November 1421, waarbij naar de schattingen der historieschrij vers honderdduizend mensen zrjn ver dronken in de „Grote Waard" bij Dor drecht (o.a. het gebied van de tegen woordige Biesbosch) leeft nog als een vreselijke overlevering in verhalen onder ons volk voort. De 5de November 1530 deed een sterke storm uit het noord-westen het water zo hoog stijgen, dat het in Holland en Zeeland over de dijken liep en gewel dige schade veroorzaakte. „Gansch Zeeland vloeide genoegzaam onder; menigte van menschen en beesten smoorden in het water, en veele lieden van vermogen, die het leven nog be hielden, vervielen tot de diepste armoede. De zaailanden in Vlaanderen, Zeeland en elders hadden zoveel door deezen watervloed geleeden, dat de uit voer van graanen eerst in Vlaanderen, toen in Braband, en eerlange ook in Zeeland verboden werdt. Holland leed ook gebrek, dewijl er weinig Oostersch koom kwam en twee jaaren later was de Slagtmaand weder ongelukkig voor Holland en Zeeland: op den tweeden derzelve, naamlijk, stak er zo hevig een storm uit den Noordwesten op, dat de meeste Zeeuwsche Eilanden en veele iolders en dorpen die nauwlijks weder ewerkt waren, ondervloeiden; in Hol land liep het water een voet hoog over de dijken, hetavelk in eene eeuwe niet gebeurd was. Ook braken er eenige gaten in den Westfrieschen dijk, die, ter oorzaake van den strengen vorst, welke hier.kort op volgde, den ganschen winter niet gestopt konden worden. In ver scheiden Hollandsche en Zeeuwsche steden heerschte te deezen tijde ook een besmettelijke ziekte, waaraan te Zierik zee in drie maanden tijds meer dan drie duizend menschen sneuvelden; te Rot terdam was de sterfte ook zeer zwaar." Een noordwesterstorm, welke op de lste November 1570 woedde (Allerhei- envloed) richtte zowel in Holland, :recht en Vlaanderen ais in Friesland en Oostfriesland door dijkdoorbraken grote verwoestingen aan. Verscheidene breuken in de Diemerdijk zetten ook Amsterdam onder water. Nergens echter was de ellende zo groot als in Friesland en Oostfriesland, waar, naar men aan neemt, meer dan 20.000 mensen zouden zijn omgekomen. Wagenaar vertelt ons, dat hij die gelegenheid Caspar de Rohles, die „binnen Groningen geboodf*, met zijn soldaten „grooten dienst deed met het bergen van lieden, die, hier en daar op hoogten geklauwterd, met hevige koude en doodsgevaar te worstelen hadden". Zo ls het, in een voortdurende strijd tegen storm en water, alle eeuwen door gegaan. Zware ijsgang en doorbraken van de Rijn-, Waal- en Maasdijken in de winter van 17561757 deed de vrees voor een tekort aan granen, in het bijzonder rogge, ontstaan, zodat de Sta ten-Generaal werden geraadpleegd over een verbod van uitvoer van granen. „De Amsteldamse graanhandelaars" lever den hiertegen Dij de Staten van Hol land een „schoon vertoog" in, zo ver telt Wagenaar. Niettemin werd bij een enige malen verlengd „Placaat" deze uitvoer verboden. En dat ten slotte ook inzamelingen ten bate van slachtoffers van waters nood niet alleen van onze tijd zijn, blijkt wel uit hetgeen Wagenaar over öe ge beurtenissen in 1771 mededeelt. ÏJsgang en storm bedreigden toen weer eens Holland en Gelderland. Door een wonder ontsprong Holland de dans, maar een „ijskropping" in de Linge. bij Gorin- chem. deed de rivier zo hoog zwellen, dat de dijk tussen de dorpen Spijk en Daalhem bezweek. En ziedaar nu de in haar eenvoud treffende mededeling van Wagenaar, waarmee wij willen beslui ten: „De Hollanders, naeuw van dit dreigend gevaar zeiven gered, zorgden toen broederlijk, door ruime inzame lingen, voor de arme Geldei'schen, die in t laatst van het afgelopen jaar door de overstromingen ongelukkig geworden waren". (Ingez. med.-advertentie) GRAND HOTEL AMSTERDAM Mogen wij U eens adviseren voor Uw Huwelijks-receptie Déjeuner-dinatoire of Diner Gezellige aparte Salons TELEFOON 63163 dere plaatsen in de rampzone. Juist door de grote beweeglijkheid van vele dezer posten kon overal snel hulp wor den geboden, waar deze nodig was. ZES instanties hebben op de 6, 80, 137, 208 en 402 meter hoogst ver dienstelijk werk gepresteerd voor de hulpverlening in het rampgebied. Groot en veelzijdig is het heil, dat deze prestaties hebben geschapen. Waar an ders in den blinde had moeten worden gewerkt, was thans zo snel mogelijk hulp ter plaatse. Wie zal zeggen. hoe- veel mensen en dieren daaraan het leven danken, hoeveel dijken nog tijdig kon den worden versterkt en dijkgaten ge dicht waardoor dreigende nieuwe ram pen werden afgewend; hoeveel zekerder de burgemeesters der soms in doodsnood verkerende plaatsen en de redders hun zegenrijk werk hebben kunnen doen; hoeveel minder spontaan de wereld te hulp zou zijn gesneld, indien zjj niet met zulk een bliksemsnelheid od de hoogte was,gesteld van de omvang der ramp? Wig zal de passende vorm vinden om uitdrukking te geven aan de diepe er kentelijkheid voor deze prestaties en wat kan deze mensen een betere belo ning zijn dan de innige voldoening, die zij daarvan mochten ervarent Wie dit beseft, begrijpt ook het verzoek, dat ons op vrgu>el alle plaatsen werd gedaan: Geen namen alstublieft. Wij zijn geluk kig, dat wij dit hebben kunnen en mogen doen t

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3