ALGEMEEN HANDELSBLAD gtficutrc ^msteröam^cl^e @ourant - n l- BRITS-FRANSE VERDEDIGING VAN HET VASTELAND Communisten in Israël worden geïsoleerd i GEDWONGEN EVACUATIE VAN ZIERIKZEE VRIEZEND WEER BLIJFT MORGEN AANHOUDEN 42 MILLIOEN Besprekingen te Londen H.M. de Koningin reisde naar het getroffen Texel Na Dinsdag worden de troepen uit rampgebied teruggenomen Op korte termijn: Kritiek voor Schouwen zijn nu vooral de zuiderdijken Gat bij Schelphoek 30 meter diep Integratie met hindernissen 126e JAARGANG - No. 41024 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdara-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Rampenfonds: Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een totaal bedrag van 42 millioen gulden binnenge komen. IN BELGIE 10.000 GEZINNEN GETROFFEN Prins Frederik de Mérode, voorzitter van het Rode Kruis in België, heeft Vrijdagavond over de watersnood in België medegedeeld, dat naar schatting 10.300 gezinnen, tezamen ongeveer 50.000 personen, getroffen zijn; 49 plaatsen hadden van de watersnood te lijden. Te Calloo en Lillo in de Antwerpse polders stroomt bij vloed het water van de Schelde door de gaten, die de grote storm in de dijken heeft geslagen. Door de regen en het smeltwater zijn ook vele rivieren buiten haar oevers getreden. Te Menen de rivier de Lys, ten Zuiden van Charleroi de Sambre. Voorstellen van Parijs tot wijziging van E.D.G.- ontwerp ongunstig ontvangen te Bonn VTA de besprekingen, welke te Londen zijn gehouden tussen de Britse ministers, Churchill, Eden en Butler en hun Franse collega's Mayer, Bidault en Buron is een communiqué uitgegeven waarin wordt verklaard, dat volledige overeenstemming is be reikt aangaande de leidinggevende rol, welke Engeland en Frankrijk spelen bij de organisatie der defensie van West-Europa. Engeland heeft daartoe zijn voortdurende en volle dige steun toegezegd aan een Euro pese Defensie-Gemeenschap, essen tieel voor het versterken van de Atlantische alliantie. Het zal het Franse streven steunen, om de duur van het Atlantisch Pact van twintig jaar tot vijftig jaar te verlengen. Om trent de Franse amendementen op het E.D.G.-ontwerp zwijgt het com muniqué, doch te Bonn zijn deze voorstellen van Parijs ongunstig ontvangen, evenals de verklaring van Bidault, dat een oplossing van de Saarkwestie behoort vooraf te gaan aan de ratificatie van de conventies S. M. DE KONINGIN heeft zich gis teren op de hoogte gesteld van de toe stand op Texel; zij werd vergezeld door haar particuliere secretaresse, mevrouw N. SmittAvis, en haar adjudant, kapi- tein-luitenant ter zee J. G. Stegeman. Op het met zandzakken versterkte punt van de dijk, waar de Eendrachtspolder is volgelopen, liet het gezélschap zich door deskundigen voorlichten. Ag: rarische commissie Nieuw-Guinea Vrijdagmiddag heeft minister Kern kamp de „commissie van advies inzake agrarische ontwikkelings-mogelijkheden in Nieuw-Guinea" geïnstalleerd. Deze commissie, waarvan de heer L. Goetzen voorzitter is. zal voor de uitvoering van haar taak in Juni 1953 een studiereis naar Nieuw-Guinea maken. Leden van de commissie zijn prof. ir J. A. van Beukering, hoogleraar in de tropische landhuishoudkunde te Wage ningen; prof. dr ir C. Coolhaas, hoog- leraar in de tropische landbouw en plantenteelt te Wageningen; ir J. Fok- kinga van het ministerie van Overzeese rijksdelen; prof. ir W. Eijsvoogel, hoog leraar in hydraulica, bevloeiingswerken en bosbouwcultuur te Wageningen; prof. ir W. de Jong. hoogleraar in de veeteeltwetenschappen te Wageningen en ir C. L. van Steen, hoofd landbouw kundige afdeling van de dienst van de N.O.-polder. De secretaris van de commissie zal later worden benoemd. Na anti-Joodse actie van Moskou: van Bonn en van het E.D.G.-ontwerp. Te Londen hebben de Britse en Fran se staatslieden gesproken over Britse garanties aan Frankrijk tegen eventuele herleving van het Duitse gevaar en te gen uittreding van West-Duitsland uit de EDG, indien eenmaal een Duitse strijdmacht zou zijn gevormd. Voorts zal de politieke samenwerking nader worden uitgewerkt, evenals de econo mische coöperatie. Indien de Britse jtaatslieden besprekingen zullen voeren te Washington, zullen zij daar geen overeenkomsten aangaan, waarin de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking niet is gekend. Van Franse zijde Is geklaagd over verminde ring van de Franse import in Engeland, doch Londen kon geen voorrechten toe staan aan Franse importeurs. Wel werd van Britse zijde beloofd, dat naar ver ruiming van de invoer zou worden ge streefd. Inzake het Verre Oosten bleken de standpunten der beide landen overeen te stemmen. Ten bate van Indo-Ohina zal Engeland meer materiele hulp bie den. Intussen zijn, ondanks de Britse toe zeggingen en niettegenstaande de door Dulles uitgeoefende druk, de kansen voor ratificatie van het E.D.G.-verdrag niet toegenomen. Een honderdtal leden van het Franse parlement, uit zeer uit eenlopende partijen, hebben zich ver enigd om actie te voeren tegen de E.D.G. Zij staan een Europees defensie-systeem voor met de Duitsers, doch tevens met medewerking van de Britten, op een zodanige basis, dat Engeland zich vol ledig kan aansluiten bij het binnen de Nato werkende stelsel. Het supra-na- tionale karakter zou dan door inter gouvernementele overeenkomsten moe ten worden vervangen. De gewezen pre- Flandin heeft ratificatie van de E.D.G. „zelfmoord" genoemd voor Frankrijk, „amputatie van zijn souve- reiniteit" ten bate van gelijkgerechtigd- oor de Duitsers. Hij toonde zich bevreesd, dat de Duitsers de E.D.G. zou den willen aanwenden, om verloren en nu Poolse gebieden terug te krijgen en noemde evenals Herriot het E.D.G.-ont werp in strijd met de grondwet. Te Bonn acht men de Franse amen. dementen zo vérgaande, dat zij de gren zen van het aanvaardbare overschrijden. Deze protocollen zouden het Adenauer moeilijk maken, ratificatie van het ont werp te verkrijgen. De socialistische leider OUenhauer sprak van ,.een dood steek der integratie.gedachte", cnndat Frankrijk ten bate van de Franse Unie het aantal divisies voor het Europese leger zou kunnen verminderen, welk recht men dan ook zou moeten toeken nen aan Nederland en België (die im mers ook overzeese gebieden hebben), terwijl West-Duitsland steeds zijn vol ledige verplichtingen zou moeten na komen, zonder gelijkgerechtigd te zijn in de Nato. OUenhauer achtte de Saar kwestie bovendien een belemmering oor overeenstemming. Wij vestigen uiv aandacht op: TWEEDE KAMER aanvaardde eerste nood/regeling voor de watersnood pag. 3 EUROPESE EENHEIDSMARKT voor steenkool, ijzererts en schroot treedt in werking pag. 3 WASHINGTON wenst de Soicjet- staten in het onzekere te laten pag. h OP THEEVISITE na 'twee wereldoorlogen pag. J) JEUGD- EN ONTSPANNINGS RUBRIEKEN pag. 7 ZINKSTUKKEN voor de dijken op Putten (foto-rep.) pag. 8 TIENDE VERANTWOORDING van by het Handelsblad ont vangen giften pag. 8 SPOORWEGEN werken met voortvarendheid aan het her stel der verbindingen pag. 8 SCHETSEN van het Binnenhof pag. 9 RADIO-,yAMATEURS" redden duizenden mensenlevens pag. 9 PLANNEN tot oprichting voor een Waterscliapsbank pag. 9 HERMAN KRUYDER in een reeks fascinerende zelfbelijde nissen pag.11 DE HEL ALS ACHTERGROND van bovennatuurlijke lichtflit sen (Letterk. kroniek) pag. 1.1 MOGELIJKHEID VAN DRIE LEDIG KARAKTER VOOR SCHADEDEKKING pag. IS (Van onze correspondent) Tel A v i v, 14 Februari Het verbreken door Rusland van de betrekkingen met Israël is niet onver wacht gekomen, al betreurt hier ieder deze verscherping van de internationale situatie en meer nog de aanslag op de Sow jet-legatie. Maar reeds op 19 Ja. nuari hechtte de Knesset, met 89 tegen 6 stemmen, haar goedkeuring aan een •erklaring van de minister van Buiten landse Zaken, Mosje Sjaret, die aan het einde van een debat over de beschuldi gingen tegen Joodse doktoren te Mos kou zeide: „Iedere poging door perso nen of openbare lichamen in Israël ge daan om campagnes van anti-Joodse ophitsing te verdedigen, waardoor de veiligheid van Joden in enig land in ge vaar wordt gebracht, zal door de Israë lische regering beschouwd worden als een vjjamdige daad tegenover Israël, waaruit alle nodige conclusies zullen worden getrokken." Reeds toen brandmerkte de regering de Sowjet-Unie en de communisten als anti-Joods. Het eerste gevolg was een splitsing in de linkse socialistische Mapam. Een kleine minderheid, geleid door de in zijn partij tot dusverre invloedrijke politi cus dr Mosje Sneh, die zich nota bene met de beweringen in het proces te Praag kon verenigen, scheidde zich af als een afzonderlijke groepering, maar binnen de Mapam; dit leidde anderzijds tot nauwere samenwerking tussen de twee overblijvende grote groeperingen binnen de Mapam, Achdoeth Avodah, en Hasjomer Hatsair, welke laatste tot nu toe onder invloed van Sneh had ge staan. Toen deze geen gevolg gaf aan de eis van de Mapam, zijn nieuwe groep tf ontbinden, werden hij en twee anderen op 28 Januari met overweldigende meer derheid (22822 stemmen) door de Par tijraad uit de Mapam gezet. Hij kan ech ter niet gedwongen worden, zijn zetel in de Knesset op te geven. De ironie van het lot wilde, dat slechts enkele dagen later in Praag het volle dige protocol van het proces werd ge publiceerd, waarin te lezen staat, dat een der twee Israëlische getuigen dr Mosje Sneh oorspronkelijk inderdaad een „burgerlijk" Algemeen Zionist ervan beticht heeft, een „Zionistisch agent" te zjjn, die het hoofd was van de „Joods- Zionistische spionnage-dienst" in Oost- Europa en van de „illegale" immigratie! De Histadroeth, het Algemene Vak verbond in Israël, heeft de communisten uit alle partij-functies gezet. Het be treffende voorstel werd gedaan door Namir, die Israëlisch Gezant in Moskou ;eweest. !oe betreurenswaardig ook de aan slag op de Russische legatie te Tel Aviv was. mag eraan worden herinnerd, dat in de afgelopen dertig jaar de volgende aanslagen hebben plaats gehad op Sow- jet-gezantschappen: in Zwitserland, in Warschau, te Peking, Londen, Helsinki, Santiago en Bogotd. In geen enkel van deze gevallen verbrak Rusland daarop de banden met het land, waar de aan slag had plaats gehad. Het beperkte zich tot protesten en het eisen van schade loosstelling. In het geval van Tel Aviv greep Mos kou de gelegenheid onmiddellijk aan, om met Israël te breken. België wil een exportfonds aanleggen De Belgische minister van Buiten landse Handel heeft verklaard, dat aan het parlement een voorstel voorgelegd zal worden om een fonds voor de uit breiding van de buitenlandse handel te vormen, waarin een som van 50.000.000 gestort zal worden. Verder maakte de minister bekend, dat de exportbelasting, die van de Bel gische industrieën wordt geheven, in de komende maanden ingetrokken zal wor den om een einde te maken aan alle hinderpalen. welke aan de Belgische buitenlandse handel in de weg worden gelegd. Noodvoorziening in Z.-Holland Ged. Staten vragen crediet van twee millioen (Van onze Haagse redacteur) In verband met het treffen van allerlei voorzieningen van technische, sociale en andere aard met betrekking tot de ge volgen van de stormramp hebben Gede puteerde Staten van Zuid-Holland aan Provinciale Staten een crediet gevraagd van 2 millioen. Dit bedrag zal geput worden uit de reserve voor de financiering van het provinciale wegenplan. LAGERHUIS TEGEN LIJFSTRAFFEN Het Lagerhuis heeft vandaag een wetsontwerp betreffende het weer in voeren van lijfstraffen met 159 tegen 63 stemmen van de hand gewezen. Tijdens een heftig debat, dat aan de verwerping voorafging, wezen de voorstanders er op, dat alleen door lijfstraffen een einde gemaakt zou kunnen worden aan de tal loze roofovervallen, die door jongelui bedreven worden en dat tevens het aan tal zedenmisdrijven aanzienlijk beperkt zou worden. De tegenstanders waren van mening dat het wetsontwerp een nieuwe versië van barbaarse theorieën was. Zo wel de Labourleden als de conservatieven konden individueel hun mening te ken nen geven. Zoals wij gisteren meldden, waren de „vrederechters" in meerder heid vóór invoering van lijfstraffen. Morgen geen hockey en geen korfbal Voor morgen zijn afgelast: Alle wed strijden van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond en alle wedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond, Ven-der voor zover tot op dit ogenblik bekend Voetbal: KNVB, afd. Twente, afd. Friesland, afd. Limburg, afd. Arnhem, afd. Noord-Brabant, afd. Utrecht, afd. Nijmegen, afd. Amsterdam, afd. Rotter dam, afd. Drente, afd. N.-Holland, afd. Zwolle, afd. Gelderland. Het bestuur van de KNVB heeft be sloten de beslissing van het al of niet spelen van wedstrijden over te laten aan de consuls. Handbal: District Oost van het NHV en alle afdelingen van het district Oost. District Zui'd en afdeling Oost- Noord-Brabant van NHV. HOGER BEROEP IN HET PROCES- ORADOUR De veertien Elzassers. die tezamen met zes Duitsers te Bordeaux veroor deeld zijn wegens hun aandeel in de uitmoording van het Franse dorp Ora- dour-sur-Glane in Juni 1944, hebben tegen hun vonnis beroep aangetekend. Onder hen bevindt zich sergeant George Boos, een van de twee Elzas sers die indertijd vrijwillig dienst heb ben genomen bij het Duitse leger. Tegen hem was de doodstraf uitge sproken. Ook de Duitse sergeant majoor Karl Lentz. die eenzelfde von nis tegen zich hoorde uitspreken, is ln hoger beroep gegaan. De vonnissen tegen de Elzassers, die indertijd bij het Duitse leger waren Ingelijfd, hebben een storm van ver ontwaardiging in de Elzas veroorzaakt. Parlementaire afgevaardigden en bur gemeesters van de grote steden in dit gebied bespraken te Colmar, wat men zal doen. Kerkklokken werden geluid als protest tegen de uitspraak, een actie begonnen om geld in te zame len voor de gezinnen van de veroor deelden. Men is van mening dat de betrokken twaalf Elzassers hadden moeten worden - ware schuldigen de SS-divlsle „Das Reich", generaal Lammerding, en het hoofd van de compagnie, die de slachting aanrichtte, kapitein Kahn moeten worden opge spoord en voorgeleid. MINISTER STAF BEDANKT MILITAIRE HULP Militaire bijstand zal nog slechts incidenteel worden verleend op plaatsen waar nog niet voldoende civiele arbeiders zijn aangekomen (Van een onzer verslaggevers) 's-Gravenhage, 14 Febr. TN tegenwoordigheid van de Staats- West-Duitsland Noors wezen twee uit een gevluchte ge niet uitleveren. secretarissen Moorman en Kranen- burg en van verscheidene binnen- en buitenlandse militaire autoriteiten heeft de minister van Oorlog en Marine heden ochtend voor de pers een uiteenzetting gegeven over de militaire bijstand bij de hulpverlening in verband met de nationale ramp. Hij deelde mede, dat de bijstand op grote schaal zal worden be ëindigd op 17 Februari om 6 uur 's morgens. De minister acht het niet verantwoord de troepen, die thans immers zijn ge- stationneerd op plaatsen, waar zich op nieuw gevaar zou kunnen voordoen, voor het springtij van de 16de worden terug getrokken of met bewegingsvrijheid ge zonden. De 17de en 18de zal het grootste deel van de ingeschakelde troepen naar de garnizoenen terugkeren. De 18de om 24 uur gaat dan de normale vredes-bevels- verhouding weer in. De bijzondere opdrachten van de Ne derlandse territoriale bevelhebber lopen dan af. De buitenlandse troepen zullen eveneens op de 17de hun taak be ëindigen. Het is natuurlijk niet zo, dat militai ren, wanneer de noodzaak bestaat dat zij blijven deelnemen aan het herstel werk, toch zullen worden teruggeroe pen. De minister dankt in dit verband aan de Ameirkaanse waterzuiverings installaties en dukws, waarvan wij er enkele nog in ons land hopen te houden. Voorts aan zoeklichten en aan plaatsen, waar nog niet voldoende civiele arbei ders zijn aangekomen om de militairen te vervangen. Hij vertrouwt er echter op, dat vol doende burgers binnen zeer korte tjjd zullen zijn ingeschakeld. Het is echter niet de bedoeling, dat militairen de moeilijke karweitjes zullen blijven op knappen. Eventuele voortgezette mili taire hulp (op kleinere schaal dus) zal door de commandanten van de militaire afdelingen worden georganiseerd. De minister gaf voorts, evenals de Staatssecretarissen, uitdrukking aan zijn bewondering voor het werk, dat door de militairen is gedaan. Hjj zeide, dat het grootste compliment, dat men de buitenlanders kan geven, is dat zij net zo hard werkten als de Nederlanders, die immers voor hun eigen land vochten. De minister zal nog heden zijn colle ga's van de landen, die ons met militaire hulp terzijde hebben gestaan officieel van zijn dankbaarheid doen blijken, zulks geheel los van de dankbetuiging, die nog van onze regering zal komen. Een groot compliment aan de Neder landers is voorts, dat het moeilijk is hen af te lossen, omdat zij het eenvoudig niet willen. Het is echter noodzakelijk, omdat de militairen de laatste weken niet meer aan normale werktijden hebben gedacht en dus wel oververmoeid moeten zijn. De minister deelde voorts nog mee, dat een nauwkeurige analyse van de mi litaire bijstand zal worden gemaakt, om te onderzoeken welke lessen uit de laatste twee weken kunnen worden ge trokken. Hij is echter tevreden over het werk van de staven, die hem vrijwel overbodig hebben gemaakt. Staatssecretaris Moorman deelde tenslotte nog mede, dat het plan-Noach, dat voor de Marine was opgesteld op basis van de gegevens van de waters nood van 1926 onmiddellijk in de nacht van Zaterdag op Zondag in werking is getreden. De onderzeebootdienst bijvoor beeld was reeds om 3 uur 's nachts aan het werk. Ongecorrigeerd.), IN verband met de noodtoestand waarin het eiland Schouwen en Duive- land, en in het bijzonder Zierikzee, komen te verkeren, heeft het ge meentebestuur van Zierikzee verklaard dat aan een gedwongen evacuatie van de stad op korte termijn niet is te ontkomen. De autoriteiten kunnen de verantwoordelijkheid voor het verblijf van allen, die niet noodzakelijk moeten werken aan het herstel van stad en eiland, onmogelijk blijven dragen. Een ieder, die niet in het bezit is van een verblijfsvergunning, door of namens de gemeente afgegeven, moet binnen drie dagen evacueren. In Zierikzee waren van de 7000 inwoners ongeveer 4500 gebleven; van dezen zullen thans nog slechts 1500 inwoners mogen blijven. .slechts" vijftig meter breed, doch het heeft thans een breedte gekregen van 250 meter en een diepte van 30 meter. Groot is het gevaar, dat het gat zich zal verenigen met dat in de dijk bij Burchsluis, waardoor Schou wen in drie stukken uiteen zou kun nen slaan. Nu het water door het gat bij de Schelphoek over een veel gro tere breedte naar binnenstroomt, is de doorwerking van de vloed in de polder veel groter, omdat er meer water binnenkomt bij vloed, dan er uit trekt bij eb. Indien daarbij ook de noorderdjjken het nog zouden bege ven, zou in Zierikzee slechts een halve vierkante kilometer droog blijven. TENGEVOLGE van de verzanding en de sterke dwarsstroom in de haven is het reeds thans niet meer moge lijk grotere passagiersschepen in de haven te brengen. De verbinding tussen haven en rede zal worden onderhouden door de Koninklijke Marine, welke aan staande Dinsdag 17 Februari met haar schepen vertrekt. Deze schepen zullen de mensen van de haven afvoeren naar de opvangcentra, waar alle mogelijke hulp zal worden geboden. Nadien kan deze hulpverlening van de opvangcentra niet meer worden verwacht, daar deze zullen worden opgeheven. Voorts moe ten betrokkenen er rekening mee hou den. dat zij hierna niet meer als evacuees zullen kunnen worden beschouwd. De burgemeester van Zierikzee heeft met klem en nadruk een beroep gedaan op allen aan het bevel ordelijk gevolg te geven, opdat Ingrijpen van politie en militairen kan worden voorkomen. Het motief voor de algehele eva cuatie van Zierikzee is niet zozeer de onhoudbare toestand als gevolg van de vernielde riolering door de druk van het water, dan wel het grote ge vaar, dat de gaten in de zuidelijke dijken voor Schouwen opleveren, zo deelde men van officiële zijde mede. Hoewel aanvankelijk de toestand kri tiek werd geacht, doordat de dijken aan de noordkant het zouden bege ven, is het gevaar aan de zuiderdijken thans veel groter gebleken. Het gat bij de Schelphoek aan de dijk van de Oosterschelde was aanvankelijk ZIERIKZEE is voor deze evacuatie vier wijken verdeeld. Reeds gister avond moesten zich alle bewoners van de eerste wijk ten gemeentehuize melden. Heden zouden de andere drie wg'ken aan de beurt komen. Onder de genen die moeten vertrekken bevinden zich slechts weinig evacué's uit andere plaatsen van de getroffen gebieden. HET bezoek aan Europa van de Ame rikaanse minister Dulles heeft wei nig gewijzigd: de moeilijkheden welke worden ondervonden bij de pogin gen tot integratie zjjn niet verminderd. Onmiddellijk na Dulles' terugkeer naar hebben de Fransen aan de ge delegeerden van de zes landen van het kleine Europa" amendementen op het E.D.G.-ontwerp voorgelegd, volgens welke Frankrijk eventueel een deel van zijn „ingebrachte" troepen zou kunnen onttrekken aan het Europese leger, zo dat in feite de Franse regering over manschappen en officieren souvereine zeggenschap zou behouden. De andere landen, in elk geval West-Duitsland, dat alleen „Europese" troepen zou hebben, zouden zich moeten onderwerpen aan het supra- nationale gezag, aan de uitoefe ning waarvan Frankrijk een groot aan deel zou hebben. Dit land, dat er prat op gaat, supra-natlonale organen voor te staan, zou voor zichzelf de macht daarvan beperken. Het is begrijpelijk, dat de Fransen achterdochtig blijven jegens hun buren. Maar het is weinig elegant, supra- nationale organen te wil len Instellen, om daarmee in het bijzon der de Duitsers onder contróle te hou den. Veel eenvoudiger ware het, op inter gouvernementele basis (gelijk aan die van de Atlantische gemeenschap, en bin nen het kader daarvan) de West-Duit sers uit te nodigen zich te Integreren, en hun aandeel te bepalen op een zo danig peil, dat hun strijdkrachten de overige Atlantische troepen op Duitse bodem niet ln kracht overtreffen. Brits- Amerikaanse bondgenoten zijn voor Bonn aannemelijk, en voor Parijs gerust stellend. EEN tweede Franse verrassing vormde de rede welke Bidault Maandag hield, toen hij de onderhandelingen tussen Frankrijk en het Saargebied in leidde. Hij herhaalde toen, hetgeen pre mier Mayer op 6 Januari zeide: dat een bevredigende oplossing van de Saar kwestie voorwaarde was tot ratificatie y Dagelijks commentaar' van de conventies van Bonn en van het E.D.G.-ontwerp. De concessies, welke Partis aan Saarland wil doen, wijzigen echter niets aan de exclusieve econo mische unie tussen beide landen, noch aan het Franse bezit van de staal industrie. De steenkoolmijnen zullen onder gemengd beheer komen, het 1 warrende getwist heeft de Franse veto-recht ten aanzien van be- Iniet bepaald verhelderd. langrijke besluiten der Saar-regering zou vervallen, en in plaats daarvan zou een scheidsgerecht worden ingesteld onder een neutrale voorzitter. Maar voor de buitenlandse politiek en de defensie zou Saarland afhankelijk blijven van Parijs, zolang geen Europese federatie tot stand is gekomen, waarvan Saarland een „pro vincie" zou kunnen worden. Dat Frank rijk nooit zou afzien van de contróle over de steenkool- en staalproductie van het Saargebied was bekend. Het is mede te wijten aan Amerikaanse politici, dat te Bonn allerlei Illusies zijn gewekt. De nieuwe Hoge Commissaris der V.S., Conant, is op zjjn eerste persconferentie voorzichtig geweest. Hij verklaarde Don derdag dat het opzeggen door Washing ton van eertijds geheime clausules der overeenkomst van Jalta niet Duitsland betrof, al zouden de grenzen daarvan (juist volgens Jalta en Potsdam) eerst op een definitieve vredesconferentie met Duitse deelneming kunnen worden be paald. Maar vóór hem hebben anderen (ook Dulles) de indruk gewekt, alsof de Duitsers op het Westen konden rekenen voor het herkrijgen van hun „irredenta" Men schijnt alléén uit de impasse te kun nen komen door West-Duitsland gelijk gerechtigdheid aan te bieden binnen de Atlantische Gemeenteschap, in ruil voor het verlies van Saarland. Deze laatste pil kan dan worden verguld door aan het Saargebied de status te geven van Luxemburg. Maar het langdurige en ver- 1J- atmosfeer Hedenmorgen zouden de eerste ouden van dagen en kinderen met sloepen van de Marine van de haven naar de rede gebracht worden, vanwaar grotere pas sagiersschepen o.m. de provinciale boten Prins Willem I en Oosterschelde hen naar het opvangcentrum Dor drecht zouden vervoeren. Vandaar zul len de evacué's vermoedelijk worden overgebracht naar plaatsen in de pro vincie Utrecht. De achterblijvers zfln behalve werkers voor het herstel van de dijken, ook amb tenaren van de gemeente, de P.T.T. enz. De vrouwen van deze achterblijvers krij gen eveneens een verblijfsvergunning. Er zal bij deze evacuatie met zorg te werk worden gegaan om de gezinnen zo veel mogelijk bijeen te houden en niet dan in uiterste noodzaak tot scheiding over te gaan. Er zal niemand ongerech tigd kunnen achterblijven, want alle eer der verleende verblijfsvergunningen zijn ingetrokken. Ook het dijkgat bij Kruiningen op Zuid-Beveland schuurt nog steeds uit.. Het is thans 500 meter breed en ver toonde gisteren op één plaats bij laag water zelfs reeds een diepte van 22 me ter. Eergisteren was de grootste diepte nog maar 15 meter. W eersverwachting AANHOUDENDE VORST EN WEINIG WIND De Bilt verwacht tot Zondagavond Plaatselijk enige sneeuwbuien, maar ook verspreide opklaringen. Over het algemeen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgen over dag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 u.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u.. 3.4 C, luchtdruk 1019.0 millibaren of 764.3 mm. windrichting en -kracht O.Z.O.-2, maxi temp. gisteren 0.6 min. temp. 3.4°, neerslag 0.5 mm. Zon morgen op 7.56. onder 17.53: Maandag op 7.54, onder 17.55. Maan morgen op S.18, onder 20.22; Maan dag op 8-32, onder 21.51. Nieuwe maan heden. LUNCH MET POLITIEK President Eisenhower nodigde giste ren 10 verbaasde, doch daarmee inge nomen democratische Congresleden uit tot de lunch in het Witte Huis een openlijke poging om voor zijn funda menteel binnen- en buitenlands beleid de steun der twee grote politieke partijen te verkrijgen. De Democraten beloofden hun mede werking en steun bij „elke wetgeving in het nationaal belang". HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Helsinki Oslo Stoekh. Kopenh. Londen A'dam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zurich VV enen |geh. bew. onbew. geh. bew. sneeuw sneeuw geh.bew. sneeuw geh. bew. iv el nw j nno windst. O S windst indst. no nnw O nw nno 3 windst. no nnw 2 —12 —11 0 6 —17 0 7 8 2 2 3 0.2 A. windrichting: B. windsnelheid meter p. sec.: c. max temp. gisteren; D. tempera tuur hedenochtendE. neerslag afgel. 24 u. in mm. ('Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden vanochtendMannheim 284 003)Trier 368 (—055); Koblenz 332 (+010); Keulen 336 (+042); Ruhrort 547 (+075): Lobith 1131 (+05S): Nijmegen SS7 (+043); Arn hem 8S4 (+042)Eefde 430 (—020)Deven ter 328 022); Namen la plante 206 (—039); Borgharen 4258 (—056); Belfeld 1436 (—057)Venlo 13S4 (—052)Grave- beneden 6S2 (—007)Lith 356 (+005) Vreeswijk 72 (—003). Stuwen open te' Roermond. Belfeld, Sambeek en Lith. T~\E koude luchtmassa's, die Donderdag met harde Noord-Oosten tom den over West-Europa werden getransporteerd, kwamen geleidelijk tot rust, maar handhaafden zich boven het gehele vasteland van West- Europa, waarby de tem peraturen langzaam ver der daalden, aldus deelt het K. N. M. 1. mede. Kwam in de nacht van Do'nderdag op Vrijdag in ons land niet meer dan S graden vorst voor, tijdens de afgelopen nacht daalden de tem peraturen, ondanks een grotendeels bewolkte he mel, plaatselijk tot 5 a 6 graden beneden het vriespunt. Bijna overal in het land kwamen de laatste dagen sneeuw buien voor, die over het algemeen xcéliswaar niet veel hadden te beteke nen, maar die in het Noord-Oosten van het land de aldaar reeds aanwezige sneeuwlaag tot 5 a 10 cm dikte de den aangroeien. Een storing, die zich gisteren tussen Schot- land en IJsland bevond, trok vannacht snel over Engeland naar het Zui den, doch zy bleef te ver westelijk van ons land om merkbare invloed op het weer bij ons uit te kunnen oefenen. Een volgende storing bevindt zich bij Groenland, maar deze kan ons vóór Zon dagavond niet bereiken zodat men voor morgen op aanhouden van het vriezende weer moet re kenen. In de komende nacht kunnen de tempe raturen tijdens opklarin gen tot 5 a 10 graden onder nul dalen,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1