Toen: ont-zag voor het Ge-zag Nieuw bluspak bestand tegen grote hitte R.K.O.-concert in Schouwburg W. Elenbaas Geen hockey Grote onzekerheid r hoorde, zag en dacht Hartenboer Mvr. A. v. d. Bos overleden Tegenvaller voor D.O.K. Loting in Helsinki viel niet bijster gunstig uit HARTJE STAD Zaterdag 14 Februari 195.1 9 MANNEN IN VLAMMEN (Van onze speciale medewerker) In Zwitserland heeft men een nieuw soort hitte-werende kleding uit gevonden, die aan alle eisen schijnt te voldoen. Met deze kleding moet het voor brandweerlieden mogelijk zijn door te dringen tot de kex-n van een vuurhaard. De hitte-wei-ende pakken worden vervaardigd uit een zeer lichte, duurzame, niet-brandbare grond- en draagstof, waarop een aluminiumachtig lichtmetaal onmiddellijk is aangebracht. Het zilverglanzende oppervlak van een dergelijk pak heeft, wan neer het nieuw is, een tex-ugkaat- singsvermogen van de warmtestra ling, tot 95%. Na veelvuldig ge bruik echter neemt dit vermogen enigszins af door de onvermijde lijke verkreukeling, die er ontstaat. Een dergelijk hitte-werend bluspak bestaat uit 2 afzonderlijke been stukken met voetbescherming, 1 jak of jas, 1 klein masker, 1 kap voor het hoofd én 2 handschoenen. De Dat er in het verleden nog tal van werken te vinden zijn, die de moeite van het uitvoeren volkomen waard zijn. bewees het progi-amma, dat het Rotterdams Kamerox-kest, onder Piet Ketting, Donderdagavond op zijn concert in de Schouwburg ten gehore bracht. In de eerste plaats dan de Symphonie concertan te van Haydn een prachtig bekoor lijk en boeiend stuk. dat waarlijk niet na een enkele uitvoering weer in de kast behoeft te verdwijnen, want het doet zeker niet onder voor de grootste en bekendste com posities van de meester. Het is bo vendien brillant voor de concerte rende instrumenten geschreven en daarvan hebben de solisten dan ook een dankbaar gebrüfk gemaakt: de hoboïst Jaap Stotijn en de fagottist Louis Stotijn bliezen hun partij met meesterschap en Berthe Kalff, viool, en Marting Zagwijn, cello (een woord van lof voor zijn mooie toon- vox'ming) vormden met hen een goed sluitend ensemble. De suite in G van Telemann, (waarin de cembalo-pai-tij in uitste kende handen bij Lilly van Spen- gen was) bleek weliswaar niet ge heel en al vrij van gedeelten die sterk de indruk van maakwerk ga ven, maar over het geheel genomen is het toch wel muziek en om haar gemoedelijke sfeer en programmati- sche inslag de aandacht gaande houdt. In deze beide stukken vex-- richtte het orkest zeer loffelijk werk Qok de weergave van Mozart's Haffner-symphonie gaf veel aanlei ding tot waardering en in de tot slot gespeelde suite „Le Tombeau de Couperin" van Ravel bereikten Piet Ketting en de zijnen een musi- ceerpeil, dat door de zorgvuldige technische afwerking en doorzich tige klank ten zeerste voldeed. Het heeft solisten, dirigent en •orkest deze avond terecht niet aan hartelijke bijval ontbroken. H. VAN BORN. Langzamerhand hebben al die kunstbroeders, die in de groep van 't Venster thuishoren, in het Schie- landshuis hun beurt gekregen. Hekkesluiter is Wally Elenbaas, die zich heeft gespecialiseerd in de kleurenlitho, waarvan de mogelijk heden. voor wie zich in de druk techniek verdiept, bijzonder rijk en bevredigend zijn. Elenbaas is een consciëntieus werker. Hij experimenteert, veel al vorens een prent als voldragen aan de openbaarheid prijs te geven. Zijn productie blijft daarom binnen zekere perken. In het laboratorium van de groep in de Gouvernestraat beproeft hij de technieken, net zo lang tot hij van een bepaald resul taat .overtuigd is geraakt. In dat opzicht toont zijn ontwikkelings gang, waarin de onvermijdelijke ups en downs zijn begrepen, een opwaartse lijn. De exnositi» van thans in het Schi elandshuis (tot 1 Maart) is met voldoende zorg gekozen om het verwijt te ontgaan als zou hij de prenten te hooi en te gras heb ben bijeengeraapt. Het zijn er niet meer dan een flinke twee dozijn. zodat er gelegenheid te over is voor een rustige beschouwing. Die vraagt zijn werk ook. Er zit een onmiskenbaar verhalend element in. een filosofisch napeinzen over mensen en dingen in situaties, die op de grens liggen van droom en werkelijkheid Er wordt in d«ze prenten constant op iets gewacht, dat geen onmiddellijk vervolg hoeft te zijn. eerder het wachten wat de ziel doet °P onuitgesproken vragen en vage verlangens. In de vertekeningen openbaart zich het streven naar aansluiting bij de moderne Franse schilderkunst. Zijn vormgeving en dat is juist zo merkwaardig door de soins sterke gevoelsinhoud, heeft een verstan delijk karakter, een doordachte en opzettelijke keuze van lijnen, die het object projectex-en. Toch is Elenbaas op een weg. die zijn per soonlijkheid krachtiger op de voor grond brengt. Enkele gelukkige vooi'beelden van zijn kunst duiden er op, dat hij door bepaalde be perkingen cn een grotere zuiver heid in de kleur toj meer harmo nieuze manifestaties is gekomen dan enkele jaren geleden. Tijdens een eerste proefneming gebruikte men voorzichtigheids halve poppen. De pop in het midden is omhuld met kleding, vervaardigd volgens de nieuwe Zwitserse vinding. beenstukken zijn. in tegenstelling tot de overige onderdelen, stijf. Ze zijn aan de hiel verbonden, verder achter open en met een ritssluiting te sluiten. Aan de bovenzijde wor den ze aan de broekband bevestigd. De jas is zeer wijd gesneden, ter wijl ook bij een groot postuur nog gemakkelijk een zuui-stofapparaat er onder kan worden gedragen. Ook de kap voor het hoofd, die over de helm wordt getrokken, is zo groot van afmeting, dat die naast de schouders en hals eventueel ook een zuurstofmasker met de slangen of een filtreer-apparaat volkomen beschermt. Het gezichtveld met vele vierkante openingen tussen dunne staafjes uit dezelfde stof is, teza men met bet masker een afdoende bescherming voor de ogen geble ken. De handschoenen zijn aan de binnenkant van de rugzijde van een leerbedekking voorzien. Deze worden over de mouwen geschoven en door een hand achter de pols vastgemaakt. Een belangrijk voor deel is. dat dit pak snel kan wor den aangetrokken en de drager nauwelijks hindert in zijn bewe gingen: het gewicht bedraagt slechts 2 tot 2,7 kg. Ais moderne Daniels De stof waaruit dit bluspak be staat werd door de firma die het vervaardigt, eerst aan het Zwitser se bondsinstituut voor materialen onderzoek voor een grondige be- proeving ter beschikking gesteld. Op een binnenplaats van een brand weerkazerne in één der Zwitserse steden werd met deze nieuwe vin ding een zeer interessante proef gehouden. Men maakte nl. twee stapels van elk plm. 3 m3 dennen hout tot een hoogte van 3% meter en een tussenruimte van 150 meter. Hierna overgoot men deze twee houtstapels met hcht brandbare vloeistoffen en stak het geheel in brand. De snel ontstane grote hitte van 1000 tot 2000 graden Celsius deed de nieuwsgierigen minstens 10 meter terugdeinzen. Ondanks deze geweldige hitte echter door schreden de vier met hitteweren- de pakken geklede mannen gedu rende de gehele duur van de brand (plm. 20 minuten) het brandobject en rapporteerden voortdurend over hun waarnemingen. Dikwijls ble ven deze mannen, als moderne Da- niëls, in het vuur staan, draaiden zich om, bekeken het grote vuur op hun gemak en waren eenvoudig verbaasd, dat hun niets geschiedde. De vei'bluffing was, zeer begrijpe lijk. bij de vele toeschouwers ook zeer groot. De mannen verklaarden even latex-, dat ze eigenlijk niets van het vuur of van een onver- dragelijke hitte in het bluspak had den bemerkt. Inzonderheid voor het redden vanmensen betekent deze nieuwe vinding een belangrijke vooruit gang en 'het zou dan ook zeker geen overbodige luxe zijn, indien (bij wijze van begin) de beroeps brandweren en de brandweerploe gen van onze vliegvelden met der gelijke bluspakken zouden worden uitgerust. Tournooi bandstoten is begonnen Metz en V. d. Pol winnen ieder twee partijen DEN HAAG. In de bilj:.rtaca- demle „Du Corbeau" ls Vrijdagmid dag het tournooi begonnen om het hoofdklasse kampioenschap van Ne derland bandstotcn, waaraan deelge nomen wordt door Van de Pol (Rot terdam), Eichelsheim (Rotterdam), Sweering (Amsterdam) en Metz (Den Haag) die elkaar twee maal zullen ontmoeten. De eerste uitslagen luiden: Sweering 133 58 14 2.29 Van de Pol 150 58 20 2.58 Metz 150 41 30 3.65 Eichelsheim 133 41 14 3.24 Sweering 150 40 27 3.75 Eichelsheim 100 40 16 2.75 150 52 15 2.88 103 40 12 2.57 Eichelsheim 150 68 17 2.20 Van de Pol 145 68 19 2.13 De stand na de eerste dag luidt: 1. Metz 4 pnt., alg. gem. 2.99 2. v. d. Pol 4 pnt., alg. gem. 2.50 3. Sweering 2 pnt., alg. gem. 2.79 Eichelsheim 2 pnt., alg. gem. 2.63 AMSTERDAM. Alle wedstrij den voor de Kon. Ned. Hockeybond voor Zondag zijn afgelast. iiililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüülll^illllllllllll Korfbal afgelast ROTTERDAM. Alle voor Za terdag en Zondag door de Konink lijke Nederlandse Korfbal Bond vastgestelde wedstrijden zijn in verband met de gesteldheid van de terreinen afgelast. Voorts zijn uitgesteld de wedstrij den van de Amsterdamse, de Dordtse, de Gelderse, de Gooi- en Utrechtse, de Haarlemse, de Leidse, de Nooi'd-Brabantse, de Noord-Hol landse, de Overijsselse en de Rot terdamse korfbal bond. SCHRIJVEN over de komende sport-Zondag en de verwachtin gen daarover betekent een grote duik in de onzekerheid nemen. Een onzekerheid, die wordt veroorzaakt door motsneeuvv die met een be paald leedvermaak wegen en sport velden polijst tot een spiegel. Toch moeten we gedeeltelijk tot een uit spraak van onze verwachtingen ko men. omdat b.v. de eerste klas wed strijden van de KNVB op het mo ment dat ik deze krabbels schrijf nog niet werden afgelast, zulks in tegenstelling met de onderafdelin gen, die besloten om het program ma voor de zoveelste keer op te schuiven, 't Is moeilijk om een voorspelling voor de Rotteixiamse eerste klassers te doen. Immers, de laatste wapenschouw ligt reeds we ken achter ons en omdat het vooral bewogen weken waren, wil de her- innering me in de steek laten bij de juiste krachtsbepaling van de diverse clubs. Hoe zat het ook weer met Sparta? 't Ging met de kasteel- hex-en niet zo best, geloof ik. Tegen Juliana kunnen de roodwitten die vage herinneringen over minder goede resultaten wegnemen, waar door zij de leiding in de afdeling weer kunnen nemen. Excelsior laat een zege op Longa noteren. En Hei-mes-DVS? ADO heeft nog goe de kansen en zal zich die niet door Schiedammers laten ontnemen. Toch moeten de laatsten winnen, anders komen zij te veel in de om geving van de onderste plaats en worden de zorgen groter. Ach, wat zorgen? Zorgen kunnen in deze tijd alleen bestaan over de wedstrijd FeijenoordHeerenveen. Die wed strijd moet doorgaan en duizenden moeten plaats nemen op het beton van het stadion. Laten de toeschou wers vergeten dat het een beetje Terwijl de kaarten werden geschud, Steinis' Vrienden ver wacht de KJV 't. Centrum Zondag ook de eerste deelnemers in zijn clublokaal aan de Jonker Frans straat. Gedurende ruim 2 maanden staat het concours open, op Zon-, Maan- en Donderdagen. Een vijf tigtal teams hebben hun komst reeds aangekondigd. Er kunnen er altijd nog wél een paar bij Gisteravond zatde kaart in vele gevallen niet. De bereikte sco res waren op een enkele uitzonde ring na. alle beneden de 12000 pun ten. Alleen bij COAL steeg een zestal er ver boven. Dan laat ik uiteraard Koos' Vrienden buiten beschouwing, want 2Ü«- team speel de bij De Goede alleen mede om het aantal even te maken. De resultaten waren: Concours Jacob Hamel: Steinis" Vrien den 11587 punten, Smitkamps' Vrienden 11666, OML (b) 9510, Jacob Hamel (b.m.) 9634, Germinal 11324 en "t Kruispunt 10338. Concours Koos' Vrienden: De Bel 10226, Jacob Hamel 11712, Noorder Boys 10163. Siem's Vrienden 9285, Ons Thuis 11687, Koos' Vrienden (b.m.) 12053. Concours Kroon's Vrienden: Frans Swart 11650, Coal 11384. Concours Coal: Stormvogels 11771. Ons Genoegen Zuid 11349. Rijswijk (Waal haven) 10277, De Gem 12299. koud is en gul hun centje, dubbel tje, kwartje, nog liever grotere geldstukken, offeren voor het Ram penfonds. Zij krijgen er bovendien nog goede waar voor terug, want Abe Lenstra had een groot aandeel in het tot stand komen van deze wedstrijd. Hij zal dus morgenmid dag met dubbel enthousiasme spe len. Toch is er in dit weekend een sportgebeui-tenis, die doorgang zal vinden en voor ons land uitermate belangrijk is. De ogen zijn gericht op Helsinki. Daar is men vanmor gen begonnen met de wereldkam pioenschappen schaatsen. Zal Kees Broekman er in slagen om na het veroveren van de Europese titel en het wereldrecord op de 5000 meter beslag te leggen op de wereldtitel? De tegenstand is dit keer veel gro ter. Vooral de Russen maakten in de laatste wedstrijden grote indruk en menen goede kansen te maken. Kees is optimistisch. In ieder geval wordt het een alles vereend duel, waarin een grote verrassing moge lijk is. Wim v. d. Voort zou daar weieens voor kunnen zorgen. Tussen Pionnen en Raadsheren De RSB-competitie De laatste uitslagen van de voor de competitie van de Rotterdamse Schaak bond gespeelde wedstrijden waren: Promotieklasse: HillegersbergDor drecht 2 (2li3(4). (3ii43'i) (4—5) 5—5 Hillegersberg—NRSV 2'%—3li, KraÜn- gen 3Messemaker 3—3. Eerste klasse. Groep A: Maassluis— ESS (Ui—3li (3li—5*z) 3li6li, Tria- neenCentrum 2 7li2ü, Ivoren Toren RSR (2li—Uil 4—5, RSR—ESS Ui— 5ü. Groep B: Het WestenSpangen 3 (lli—3Ü) 3li4li, Tweede klasse. Groep A: Unilever— Kralingen 5 (2'/j—(4—2) 5li—4Ü. Pion 2Eeuwig Schaak (2ü6!i) 37, GEB—Kralingen 5 7li—21s. Groep B: Wester Toren—Stokvis (2!i2li 44, TediroMessemaker 2 (3ü—51i) 4—6, Pion 3SIO 4 (42) 5ü4li. Groep C: Dordrecht 4Onesimus 44, Sliedrecht Charlois 3 1—3, Barendrecht—Hille gersberg 2 2li3!i, Zwarte Dame 2 Heyplaat 5—2. Groep D: HVO—SCS (2—4) 3—5. Het Westen 2—SBO (4—4) 4—6, ESS 2—Spangen 4 (3>.i—4li) 316— 6ü, OverschieMaassluis 2 7%2!i. Derde klasse. Groep A: Müllerco Messemaker 3 (4ü41a)5la4ü Groep B: ShellWilton Feijenoord (35) 3li 6ü: ESS 3—Zwarte Paard (2li—lli) 3li4li. Groep C: Rock 2Rotterdam Zuid (44) 55. Groep B: Berkel Zwarte Dame 4 (5li—Ui) 8li—Ui, Ex celsior 2—GEB 2 (3164li) (31i—6Ü. Groep E; OLDIDordrecht 5 (3li—-4») 41i—5%. Unilever 2—PTT 2 (5—2) 6li 31i Groep F: Centrum 3Charlois 4 (41b4!i) 5—5. Groep G: Vlaardingen 2 —SDK 2 5—5, Hillegersberg 4—Gusto 2 2li4li, WF 2—Tediro 2 2V>—7li. Ivo ren Toren 2—SIO 2 2—2. Groep H: Pion 4Wester Toren 2 42, Spangen 7—Re- gina 2 4Ü—5!i, RSR 3—Excelsior 3 7-" Kralingen 6—ROCK (4—3) 6—4. ""N (voorzitster Aspasia) Na een ernstige ziekte is overleden mevrouw A. van den BosCats, in leven presidente van de dames gym nastiekvereniging „Aspasia". Sinds 1935 was mevrouw Van den Bos lid van de vereniging en zij maakte van eind 1936 deel uit van het bestuur. Behalve voor het bestuurswerk van de vereniging had zij grote belang stelling voor het practisch turnen. Met hart en ziel werkte zij mee met „Aspasia" en tot kort voor haar ziekte maakte zij deel uit van de hoogste afdeling, die onder leiding van mevrouw Van der Most zoveel successen oogstte in kampioenschap pen en op andere wedstrijden. Mevrouw Van den .Bos had haar volle aandacht gericht op de vereni ging, waarvoor zij alles overhad. Ge voelig als zij was wist ze ook moei lijkheden die zich voordeden, veelal op de prettigste manier tot oplossing te brengen. Het lag voor de hand dat mevrouw Van den Bos, toen „Aspasia" kort na de bevrijding een nieuwe voorzitster moest hébben, als zodanig werd aan gewezen. Haar verantwoordelijk heidsgevoel. haar plichtsbetrachting, maar vooral haar enthousiasme voor de gymnastiek, maakten haar de aan gewezene voor de leidende functie. Van dit tijdstip af heeft zij met vaste hand en vol liefde „Aspasia" geleid. De Rotterdamse Turnbond koos haar in het najaar van 1952 tot secre taresse, doch zij heeft deze functie niet meer kunnen vervullen, want kort na haar benoeming overviel haar een slopende ziekte. De begrafenis van mevrouw Van den Bos zal plaats hebben op Maan dagmiddag om kwart over een op de Algemene Begraafplaats Crooswijk. Stevenson in Maart naar Korea NEW YORK Adlgi Stevenson, de bij de jongste Amerikaanse pre sidentsverkiezingen verslagen can- didaat van de Democx-atische Partij, heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat hij in Maart een bezoek aan Korea hoopt te brengen. Hij zou 2 Maart een reis om de wereld beginnen per vliegtuig en schip. Zwaluwenploeg voor Gent DEN HAAG. De Zwaluwen- ploeg, die op 17 Febx-uari te Gent tegen de Rode Duivels speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Vrijhof (Blëyerheide); ach ter: Steenbergen (SVV) en Claus Jr. (Helmondia);. midden: Van Voorst (Vitesse), De Voogd (Haarlem) en Klaassens (VVV); voor: Louwers (Eindhoven), Van de Bogert (DÓS), Cor van der Gijp (Emma) en Lui ten (DOS). De ostelling van de voorhoede staat nog niet vast. Het is mogelijk dat W. van der Gijp (Emma) ie Gent rechtsbinnen speelt, in welk geval Van de Bogert naaar de linxcs- binnenplaats zou verhuizen. Speelt W. van der Gijp niet, dan wordt Stephan (Heracles) linksbinnen. Reserves zijn Dufourné (Sparta II), H. Herberts (Vitesse), Dutrieux (HBS) en W. van der Gijp (Emma) en De Jong (Willem II) moesten om verschillende redenen verstek laten gaan voor deze wedstrijd. Al konden de Woudslopers met grote zekerheid zeggen, dat ze de ovex-winning in de zak hadden, het kon toch nog mogelijk zijn, dat D. O. K, zo'n aantal hout zou wex-pen, dat het op de eerste plaats zou terecht komen. Maar Vrijdagavond kwam de zekerheid. D.O.K. had 2286 ht. moe ten gooien en kwam maar tot 2074 ht. Het gevolg daarvan was, dat deze ploeg zich zelfs niet op de tweede plaats kon handhaven, maar naar de vierde verhuisde. V.V.V. blijft in de B-klasse aan de kop met Shell, dat van de zevende plaats kwam achter zich. Verder gebeurde er op deze laatste avond van de Rondgang wei nig bijzonders. Zondagmorgen moe ten nog drie clubs in de laatste ronde werpen, maar de resultaten daarvan zullen geen grote veranderingen brengen. De resultaten waren Vrijdag: A-klasse: Vijftallen: D.O.K. 2074 ht. Eerste drietallen: D.O.K. 1069 ht. B-klasse: Vijftallen: V.V.V. 2043 ht.; Doe je best 1842 ht. Eerste drietallen V.V.V. 983 ht., Doe je best 970 ht. Russen wilden acht man laten rijden (Van een speciale verslaggever) HELSINKI, Vrijdagavond. De houding van de Russische officials bü de loting voor de series 500 me ter, heeft in Cityhall enig oponthoud veroorzaakt. Er stonden acht rijders op de lijst. Dat is normaal. Maar liet goed gebruik eist, dat vóór de inde ling een definitieve opgave van vier namen wordt ingediend. De Russen wensten echter met acht rijders in te schrijven en het kostte vele minu ten, om de heren (in een gesloten kamer) tot andere gedachten te bren gen. Daarmee was het echter nog niet afgelopen. Voor de 500 meter kwa men zij met het verzoek, hun sprin ter Jury Sergeyev, buiten mededin ging te laten starten. Dit verzoek werd prompt afgewezen, omdat de internationale regels het rijden van een vijfde man buiten mededinging niet toelaten. Een van de Russische officials achtte het toen noodzakelijk, om er nog op te wijzen, dat dit voor stel was. gedaan ten gerieve van de Finse toeschouwers, die het wellicht op prijs zouden stellen, Jui-y Serge yev te zien rijden. Opnieuw een wei gering met verwijzing naar de voor kampioenschappen geldende schaats- wetten. Met een half uur vertraging kon toen tot de loting worden overge gaan. Wim van der Voort opent deze kampioenschappen met een 500 me ter-race tegen de Zweed Ericsson. Vervolgens komen de Rus Tsjaikin en de Koreaan Cho Yoon. Maarse rijdt in de zesde serie tegen Pajor (Zweden). In de negende race krijgt Broekman de Zweed Asplund als te genstander. Huiskes gaat het duel aan in de dertiende serie met de Rus Zarahow. De Zweed Dahlberg moet alleen over de baan. Voor de 5000 meter lootte Van der Voort in de tweede serie tegen de Koreaan. De Engelsman Holwell start in de vijfde serie tegen Huis kes. Als negende paar: Broekman— Asplund. Maarse moet voor de der tiende race de baan op met de Fin Salonen. De loting, die voor beide afstanden niet bijster gunstig is voor de Neder landers, heeft geen grote races op geleverd van topmensen tegen elkaar. Op de 5000 meter is het duel Mar- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMII Jadit waren ze dan wel, onze goeie oude politiemannen uit het begin van de twintigste eeuw; welk bgin allang in het grijze Niet zou zijn gezonken als Methusalern Hartje Stad het niet weer aan het daglicht had gesleept. En nu heeft Hartje Stad niet één officieel Gedenkboek der Rotterdamse Adoten bij de hand noch enige andere kroniek waarin het doen-en- laten van de handhavers der openbare orde in Rotterdam opgetekend staat nee: hij heeft niets anders dan zijn eigen oude jongenshart bij de hand en zijn ge heugen. En dan weet hij nog drommels goed welk een ontzag hij van rgoo tot igOfj heeft, gehad voor de plisie. Stel u voor: Napoleontische grognardr. (snorrebaarden) op soldatenkistjes. nooit enige vouw in de broek, een vetleren kop pelriem met koperen haakplaat, een sabel in schee (en o wee, als die sabel uit de schee kwam!), een eenknoops-jak dat wel tuniek genoemd zal zijn. van de tweede knoop van boven af hing de ketting met dr fluit, die omtrent de zevende knoop naai binnengeschoven werd, het lage staandi Fi-anse sappeurskraagje, en dan de ha rig kop met de helm er op O die helm! Zolang hij op de gepomma- deerde ondulations naturelles dreel was-ie een beetje onnozel, maar als de stormband werd uitgeschoven en over neus en mond naar de kin verdween om dé barse martialiteit van de eigenaar agressief' gezag te verlenen, dan wist-je als knaap, Aan de heer Schrijnder jr uit de Asterstraat danken wij deze kostelijke agen- tenprent „Anno 1900, Post Grote Paauwensteeg, le Afdelingachterkant Karre- steeg." Ndg hebben wij ontzag voor die ene dikke, middenin, voorste rij! sS dus: als toekomstige grootmaker van deze knusse handelshaven-enig-in-haar-soort, dat het ménens werd en dat het er om ging span nen: de gepoetste leeuwen van het helm wapenschild begonnen te grommen, de stoot- ribbel bovenop (een overblijfsel 'uit de tijd dat men het noodzakelijk achtte eventuele ploffen van knotsen en houwen van goeden dags met iets anders te kunnen opvangen dan met de bloedeigen hersenpan) spatte von- ken. en hield je dan. maar gedekt!: dan daalde de wodan's woede van het getergde gezag op je neer. Werd je op de H jacht van straat-in straat- V uit gegrepen, dan ging je aan de vuist van de Hermandadder naar meneertje. Bij meneertje werd er een lat over je knijpende achterwerk gelegd en het werd je volkomen duidelijk, dat de Poort van Europa alleen maar gebaat is bij op- recht-berouwvolle zondaars die zich van recidive onthouden. Oh, oh. wat hebben de poirtertjes van 1900—19051910 vaak plech tig beterschap beloofd en „óp de Paauwen- steeg" bü meneer Theijssen cn „óp de Meermansstraat" bij meneer Vuyk, en ..op de Lange Torenstraat" bij meneer Van dei- Hoéven. En zo zal het vermaagschapt ge boefte in andere delen der stad gegaan zijn „op de Witte de Withstraat" (wij we ten niet of daar toen reeds meneer Van dei- Veen zetelde, of nog niet), en „op de Nassaukade" bij meneer Caspers wiens zoon Nico toevallig een voetbal- en Diergaarde- vriendje van ons was, 'n fijne knul die altijd z'n mond hield en ons nooit verloen- de. trouwens als hij dat wel gedaan had, zou hij van zijn eigen barse ouë heer „van dik hout zaagt men planken" gekregen heb ben, want 'shex-en Caspers' devies was: „verklikkers knipperen met 'r ogen en daar hou ik niet van; en als ze 't niet doen zijn ze xnedeplichtig en daar hou ik ook niet van!" Des winters zag -v de politie er uit als de klompenwacht op Het Loo. die. dank zij konin gin Wilhelmina die het land had aan koude voe ten vooral bij mensen uit S haar omgeving ge handhaafd bleef tot in 1909. en 's zomers had de politie het war mer dan de landweer met modelle bepak king. Maar ja, zo wax-en wij in onze da gen of het gezag nu transpireerde of niet en of het nu van wanhoop een grote rode Brabantse zakdoek bij de open halskraag naar binnen propte (hét middel tegen steen puisten!) gezag bleef gezag en gezagsmidde- len bleven indrukwekkende dingen. Wat al niet tot de laatste behooi-de! Lieve help!, om te beginnen de brandhoorn en de dreg. Een agent met een dreg op z'n achter werk betekende dat hij lijken ging vissen: nóg voelen wij het diep ontzag waarmee wij achter hem aan-slopen. om dat sombere werk te zien geschieden: 'n agent met een dreg betekende, dat er weer ergens levens gevaarlijk schaatgereden werd. Het geluid van de hoorn, vooral bij nacht, heeft ons telkens weer uit bed doen vliegen: dén was het ver en klaaglijk, dan sloeg het een hoek om en kwam dreigend naderbij, heel de ronde langs, en ineens echo'de het in je eigen straat en sloeg het als een middeleeuws noodlotsgejank langs de gevels: „toet-toet-toet. uitslaan de brand op Overmaas by Van der Lugt, toet-toet-toet Het leek wel of een viiand in zo'n nacht de wallen besprong en of alle burgers zich in allerijl naar de bedreigde punten bega ven: bi-andspuiten. met schommelende lan tarens, draafden ratelend over de keien. ze leken wel geschut, en Jan en Alleman vloog tevoorschijn om mee te trekken of te du wen, noodgeklep der klokken ontbrak er nog maar aan om het middeleeuws karak ter te vervolledigen Wf AAR één zo'n prent metmartiale v dienders al niet aanleiding toe wordt!: te hunnen gerieve is er zelfs een Caland- monument gebouwd om Koos Speen hof f te kunnen laten verbaliseren, want hij zag dat Calandmonument aan voor de naderhandse ondergrondse nu: wat is nu een vergis sing van 50 meter als men in hoge nood verkeert? Het heeft gelukkig een liedje op geleverd dat nóg niet voor eeuwig ter ziele is en aangezien ons een ondeugend liedje meer waard is dan een lelijk monument, zijn wij de dienders van 19001905 erken telijk dat zij ons dit lied geschonken heb ben door een harige schilder-zanger-teke naar „op de bon te slingeren", want zo heette zo'n midden in de nacht lachend ge sloten overeenkomst tussen Het Gezag en de Zondaai'-Overti'eder. Er zit nog veel meer in de politie, maar Hartje Stad wacht even of hij soms door het bovenstaande waardig gekeurd wordt om gearresteerd te worden: je kan immers nooit weten, tegenwoordig... tensen (Noorwegen)Shilkow (Rus land) wellicht het interessantst. Toen wij Clas Thunberg, de grote Finse rijder uit de jaren 1920'30 (Europese titels, wereldkampioen schappen en Olympische gouden medailles) vi-oegen of hij de kan sen van Broekman hoog aansloeg, antwoordde Thunberg, bedachtzaam aan zijn sigaar zuigend, dat Broek man misschien de laatste week te veel wedstrijden achtereen heeft ge reden om in topconditie te zijn. En verder wees de Fin op de Russen. Toen wij laten Klaas Schenk de mening van Thunberg over Broek man vertelden, was Schenk daai*- over niet verrast. Hij had zelf een lichte terugslag geconstateerd. Hij voegde eraan toe: „Het is erg moei lijk. om de jongens drie maal achter elkaar naar een top te drijven. Rs- cordpogingen in Davos, Exiropese kampioenschappen in Hamar en nu de wereldtitel en vergeet niet, dat de ramp in Nederland ook een domper is geweest voor de stem ming. Maar"en Schenk wierp met een brede armzwaai alle zorgen van zich af. „De Russen zijn geloof ik net de prikkel, die de jongens nodig hebben. Als ze op het ijs staan, zal het waarachtig wel gaan". Frankrijk tot nieuwe onderhandelingen met Marokko bereid PARIJS. Minister Bidault heeft een brief aan de sultan van Marok ko doen overhandigen, waarin wordt medegedeeld, dat Frankrijk bereid is onderhandelingen met de sultan aan te knopen „voor de vooruit strevende ontwikkeling van de de mocratische instellingen" in Ma rokko. De brief van Bidault. een antwoord op de boodschap van de sultan van 12 Januari, wex-d door de Franse resident-generaal, Guil- laume Maandag overhandigd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde verder mee dat in de bood schap op een spoedig begin van de onderhandelingen wordt aangedron gen. Chef Generale Staf dankt buitenlandse militairen DEN HAAG. De chef van de 'Generale Staf heeft tot de comman danten van de Britse strijdkrachten in Duitsland, van het 'Amerikaanse leger in Duitsland, vari de Canadese brigade en de chefs van staven van Frankrijk en België een brief ge richt, waarin hij zijn grote bewonde ring uit voor de door de onder hun bevelen gestelde militairen aan de dag gelegde ijver, moed en zelfopof fering bij het redden van mensenle vens. het in veiligheid brengen van vee en het voorlopig dijkherstel. Hij heeft deze commandanten tevens verzocht zijn dank te willen over brengen aan alle bij de hulpverle ning betrokken troepen-comman danten en militairen. Sportprogramma Voetbal Eerste klasse A Frisla—Ajax Wageningen-Heracl NEC—Vojewijck. Sneek—RCH VSV—DOS Ens. Boys—Zw. Boys Eerste klasse B Vitesse—DWS HaarlemEnschede BI. Wit—Be Quick G Elinkwijk—Leeuw. AGOW-Go Ahead Eerste klasse C ExcelsiorLonga Juliana—Sparta SittardiaBW EmmaMW Eerste klasse D HDVS—ADO TEC—NAC XerxesDHC

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1