n Uw Oogarts naar Leenarts 150 a 200 woningen staan, over- verdronken 16 mensen. uit man, vrouw en kind, woonde, had zich in veiiig- op het bed. Zij spoelden met bea m. weg, doch bieven ongedeerd, am het water echter van de an- in de woning van de familie v. d. eveer 1 m. water. .dag werd dit gezin met een boot verlost en naar de Westdijk ge sdag vertrok men per tjalk naar en vandaar werd men per bus Hallen in Rotterdam gebracht. De was vol lof over de ontvangst in kreeg warm eten, kieaing en werden getracteerd. Deze famine e auto naar kennissen in Rhenen zij gastvrij ontvangen werden, had wel de familie B. uit Ouue maakt. Zondagochtend om 4 uur in, (man, vrouw én zoon van 15 door klokgelui. De heer B. had enige familieleden te gaan waar noest zich echter haasten om thuis ant het water kwam er al aan. uur tyd stond het water al 3 gezin was naar de zolder ver- daar enige uren. De vloer ging en neer door de druk van het s het niet langer te houden. Men zolder af en dat kon alleen door raam. Het dakraam werd met een getrokken en zo bleef men het dak. die op de dijk woonden en de ,ng van hun huis nog vrij hadden ïulp met een ladder, doch deze Een vlaggestok bracht uitkomst, kwam op het dak en het andere Met een touw om het middel over deze vlaggestok in veilig- hielp daarna nog de buren uit e verlossen. Met een kind op zijn zelfs nog een keer de overtocht l. diepe, kolkende en bruisende emaakt. Er was geen tijd om op oord bracht. Een bus bracht hen naar een se minarium in Hoeve, waar men tot 's avonds bleef. Om ongeveer 10.30 uur in de avond ar riveerde deze familie in Rhenen. Te half twee 's nachts kwam men op het evacuatie-adres in Achterberg aan. Hier kon men voor het eerst sinds enige nachten weer eens rustig slapen. De heer B. was van mening, dat het geruime tijd zou duren voor men weer naar Oude Tonge kan terugkeren. Mevr. v. d. S. is met 3 kinderen geëvacueerd in Rhenen. Haar man is weer naar Bruinisse terug om zich bij de daar achtergebleven 14- jarige zoon te voegen. In Bruinisse gaf men Zaterdagnacht om half 3 alarm. De mannen moesten later in de nacht de buitendijk bij Sirjansland gaan dichten, daar deze doorgebroken was. Men bracht nog zoveel mogelijk naar de bovenverdiepingen van de. huizen, 's Zondags om kwart over vijf moest men de huizen ver laten, want ook de binnendijk had het begeven, 's Nachts stonden 40 mensen opeengepakt in een kleine kamer van een niet ondergelopen woning. De kinderen, die slaap kregen, lagen over elkaar op de grond. Nog een nacht werd op een zolder doorgebracht. Van slapen kwam niets, want het water klotste tegen de treden van de trap. Dinsdagmorgen om 10 uur vertrok de familie v. d. S. uit Bruinisse, Woensdagmorgen om 5 uur arriveerde men via Rotterdam en Utrecht te Rhenen. In enkele dagen 'tijds hebben al deze mensen veel beleefd en veel geleden. Zij zijn echter eenparig van oordeel dat in Rhenen zeer, zeer veel voor hen gedaan is. Allen zijn vol lof over de ontvangst en de verzorging die zij genieten van de gezinnen die hen opgenomen hebben. Hierover kunnen we oprecht verheugd zijn. „Eigen haard is goud waard" wordt vaak ge zegd en wij willen de juistheid van dit spreek woord niet in twijfel trekken. De Rhenenaren weten maar al te goed wat evacueren is, zij hebben het zelf tweemaal aan den lijve onder vonden, daarom beseffen zij, dat het deze eva- cué's, die door omstandigheden hier vertoeven, voorzover mogelijk aan niets mag ontbreken. want aan andere gezinnen hulp geboden worden. waren ingestort en daardoor 25 personen op één dak. De af- groot om deze mensen te berei- een sterke stroom en het water te van 4 meter. Een jonge man uit en ging, ondanks de sterke mende door het ijskoude water rbrengen. Met een vlot kon men t touw varen en deze mensen in engen. Een kind kwam echter de golven om. Op de terugweg B. nog 15 mensen van daken, dat op een dak zat, was onbe- en vier kinderen kwamen om, de vrouw werd later gered, deze familie verdronk met kinderen. Dit gezin had gepro- een vlot in veiligheid te stellen, e zich op dit vlot had weten te jen 16-jarig meisje. Na een dag op de watervlakte gedobberd te dit kind gered. gen om 6 uur ging het gezin B. een boot die hen naar Dintel- Gratis nieuwe bril voor getroffenen De samenwerkende groothandel in optische artikelen en de vakopticiens in Nederland ma ken bekend dat getroffenen, die door de ramp omstandigheden hun bril hebben verloren, zo dra zij zich in de plaats bevinden waar zij voor lopig verblijf zullen houden, bij de opticiens gratis éen nieuwe bril kunnen aanschaffen onder overlegging van een door het Rode Kruis of andere bevoegde instanties afgegeven ver klaring. Dit is mogelijk gemaakt doordat de groothandel én brilleglazen én monturen gratis ter beschikking stelt van de opticiens en de opticiens geen werklonen zullen berekenen. De Federatie van Nederlandse Opticiens Organisa ties verzoekt alle opticiens in den lande bij wie getroffenen zich melden, zich hieraan te hou den. Nadere mededelingen aan de opticiens zullen volgen Inlichtingen zijn te verkrijgen Honthorststraat 12, Amsterdam,, telef. 20883. Deze regeling geldt behoudens verlen ging tot 15 Februari.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2