profeet der twintigste eeuw JULES VKIENE DEZE WERELD - DEZE WEEK Overal in de wereld wordt gewerkt voor het 1 geleiderde Nederland Maarschalk Lyautey: De vooruitgang der volkeren is niets anders dan het beleven van de romans van Verne Negende lijst van slachtoffers Zaterdag 14 Februari 1953 Er bestaat een encyclopaedie, die onder het hoofd „Jules Verne" ongeveer het volgende zegt: „Een bar slecht schrijver; zijn figuren zijn volkomen levenloos, een soort mechani sche poppetjes, zonder een druppeltje werke lijk bloed, alleen te onderscheiden door de etiketjes, die ze dragen." We kunnen natuur lijk ook de figuur van Verne op een andere wijze trachten te waarderen. Dan zien we, dat thans nog overal in de etalages der boek winkels de negentiende-eeuws-overdadige blauw-met-gouden bandjes liggen en dat zal wel betekenen, dat ze altijd nog grif gekocht worden. En dan kunnen we ervaren, dat ge durende ongeveer 25 jaar Verne tientallen boeken heeft gepubliceerd, die allemaal een groot lezend publiek vonden. Van zijn „De Reis naar de Maan" werden in 3 of 4 jaar tijds alleen in Frankrijk destijds 20.000 exemplaren verkocht. We zien, dat hij sommige van zijn boeken voor het toneel heeft bewerkt en dat die toneelstukken avond aan avond voor uit verkochte zalen speelden. Eén ervan beleefde zelfs meer dan 300 opvoeringen. We zien ver der, dat de Franse Académie herhaaldelijk werken van Verne bekroonde en dat de rege ring van Frankrijk hem begiftigde met het Legioen van Eer. Ook, dat zijn boeken in vrij wel alle Europese talen werden vertaald. En dan hebben we dus min of meer twee uiter sten in waardering gevonden en wie heeft nu gelijk? Laten we het eens anders stel len: wie en wat was Jules Verne, die morgen 8 Februari juist 125 jaar geleden werd geboren en wat heeft hij eigenlijk gepresteerd? Nu hij wa- een doodgewone jongen uit Nantes, die braaf rech ten ging studeren in Parijs en die zoals dat wel eens meer voor komt bij jeugdige studenten een zekere smaak had voor literatuur. Niet alleen om die te horen ön te lezen, maar ook om die zelf te pro duceren of althans iets, wat hij daar voor hield. Hij was nog nau welijks twintig jaar, toen hij met een vriend samen een twee tal libretto's voor operettes in el kaar knutselde en op zijn tweeën twintigste schreef hij zelfs heel zelf bewust een groot blijspel in ver zen! Ik moet U eerlijk bekennen het nooit gelezen te hebben, maar, Het was Zondag 8 Februari 125 jaar geleden dat JULES VERNE znard geboren. In bijgaand artikel wijdt een medewerker aan deze vision- naire schrijver een beschouwing. vJ aangezien niemand minder dan de grote Alexander Dumas er aan meegewerkt had. moet ik wel aan nemen, dat het voor zijn tijdgeno ten niet helemaal verwerpelijk zal geweest zijn. Toch was dit allemaal niet veel meer dan experiment en geduren de de eerste 35 jaren van zijn leven ging hij met dat soort proefnemin gen op allerlei gebied door, als het ware op zoek naar het ogenblik, dat hem zijn ware talent en zijn ware roeping zou openbaren. Dat ogen blik kwam in 1862, toen hij het eerste boek publiceerde van de lan ge reeks, die hem beroemd zou ma ken. Het was „Vijf weken in een luchtballon". Eeuw van de vooruitgang Jules Verne was daarbij geheel 1 een kind van züd tyd. Zijn tijd! dat was immers die merkwaardige tweede helft van de negentiende eeuw, die we wel eens graag de „eeuw van de vooruitgang" noemen. Of dit nu terecht of ten onrechte is. kunnen we gevoeglijk in het midden laten, maar zeker is het, dat dit de eeuw is. waarop de techniek en de natuurwetenschap (of moest ik de volgorde van die twee maar liever omdraaien?) zich op wonderbaarlijke wijze ontwik kelden. Terwijl aan het begin van die eeuw nog spierkracht, wind kracht en waterkracht als nage noeg de enige, algemeen bruikbare energiebron bestonden, traden ons aan het einde fier de stoommachine, de motor en de electriciteit tege moet. In honderd jaar tijd, en men kan zelfs wél zeggen in zestig jaar tijd hadden wetenschap en techniek een ontwikkeling doorgemaakt, die groter was dan de gehele evolutie van de 500.000 daaraan voorafgaan de jaren. Misschien is dit een beetje tè sterk uitgedrukt, maar in ieder ge val: het kwam de negentiende- eeuwers zeker zo voor. En ze meen den, dat de mens, op deze wijze voortgaande, al spoedig nauwelijks meer veel hinderpalen zou ontmoe ten op zijn weg naar de volledige beheersing der natuur. En wat leek begerenswaardiger dan dat: de be heersing van alle natuurkrachten! Was het wonder, dat iemand als Jules Verne, die zich tot de pro feet maakte van die komende tijd, gelezen werd als geen ander? Maar ongetwijfeld is daarmee niet '(ie belangstelling verklaard, die droogstoppels-in-folio als de schrijver van onze encyclopaedic ten spijt nog altijd voor het werk van Verne blijkt te bestaan. En, als U het mij vraagt, terecht blijkt te bestaan. Ik geloof, dat we die verklaring moeten zoeken in het feit, dat Verne, ondanks alle veranderingen, die zich op het ge bied van techniek en wetenschap hebben voorgedaan sinds hij in 1905 Lyautey heeft het eens zo uitge drukt: ,.de vooruitgang der volke ren is niets anders dan het beleven van de romans van Verne". Het raket voorzien Wanneer U dat overdreven lijkt, wil ik Lyautey toch even te hulp komen; wat dunkt U van een uit spraak als deze, die U in „De Reis naar de Maan" kunt vinden in de toespraak, die Michel Ardan tot het Amerikaanse publiek houdt: „Ik ben dus van oordeel, dat het zeer gemakkelijk is plaats te nemen in een projectiel, om naar de maan te reizen. Die reis moet vroeg of laat gedaan worden, volgens de wet der vooruitgangDe tijd zal komen, dat men reizen doet naar de maan, naar de planeten, naar de sterren, zoals men tegenwoordig van Liver pool naar New York reist, gemak kelijk, snel en veilig. De tijd zal komen, dat de Oceaan van de ruimte even druk bereisd wordt als de Oceaan van de aarde, onze pla neet. Afstand is slechts een betrek kelijk woord. Eens wordt de af stand niets." Er is nog iets cnders. waardoor Verne ons blijft boeien. Hij is plausibel. Hij weet zijn schijnbaar zo fantastische ondernemingen op grond "ran wetenschappelijke gege vens aannemelijk te maken. Dat hij er daarbij, in het licht van wat we nu weten soms wat naast is. doet hierby niet ter zake. Natuurlijk is het onaanvaardbaar als hij zijn Nautilus, de duikboot uit „20.000 mijlen onder Zee" tot diepten van 10.000 en meer meters laat afda len en dat nog wel met aan één kant een met glas afgesloten ope ning van verscheidene vierkante meters oppervlakte, waardoor hij die diepten waarneemt. Hij zal dat toen ook wel geweten hebben maar vertrouwd hebben op de toe komst. die zoiets mogelijk zou ma ken. Wie weet trouwens Soms zijn zijn fouten duidelijk gebonden aan volkomen verkeerde voorstellingen van de wetenschap van zijn tijd. zoals het geval is in zijn „Naar het Middelpunt der Aar de". De gedachten, die de geologi sche wereld van omstreeks 1850 Het reusachtige kanon, Columblad genaamd, uit De reis naar de maan in 28 dagen en 12 uren". soms nog wel had van de bouw van de aardkost en het wezen van het vulkanisme zijn in dit boek ge trouwelijk gebruikt maar ze schijnen ons nu werkelijk onzinnig. Desalniettemin is en blijft het ver haal boeiend, al zou misschien Ver ne zelf, als hij er wat over te zeg gen had nu vinden, dat dit boek maar uit zijn serie verwijderd moest worden. Want ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat Verne met zijn boeken nog een andere be doeling had, dan alleen een beetje voor profeet te spelen. Zijn boe ken geven nl. een schat van ken nis. vooral op aardrijkskundig en natuurwetenschappelijk gebied en die kennis wordt heel terloops op gediend. Moderne opvatting Ik heb het wel eens bestaan en de literatoren e n paedagogen mogen me deze ketterij vergeven de boeken van Verne te verge lijken met Selma Lagerlöf's Niels Holgersnn. Selma Lagerlöf schreef dit boek om de Zweedse kinderen spelen derwijs in de kennis van hun land te onderwijzen. En bij die ver gelijking heb ik me wel eens af gevraagd. waarom en alweer vraag ik de bovengenoemde cate gorieën vergiffenis het boek van Lagerlöf me zo stierlijk verveelde, terwijl Verne me. ondanks zijn wat „ouderwetse" taal en zijn stellig ouderwetse prentjes gespannen vast hield. Ik geloof, dat de oplossing ligt in Verne's realiteit on danks al zijn fantasieën tegen over Lagerlöfs irrealiteit van het jongetje, dat op de hals van een zwaan gaat reizen. Dat wil zeggen, dat in wezen Lagerlöfs verhaal ouderwets, maar de beschrijvingen van Verne nog altijd modern zijn. Voor wie heeft Verne eigenlijk geschreven? Nu laten we zeggen voor iedereen tussen 12 en 80 jaar. Want de waardering voor het werk van Verne zal. al naar de leeftijd, weer anders liggen. De jongste le zersgroep zal door het stoutmoedige avontuur getrokken worden, de wat oudere door dj knappe wetenschap pelijke en technische fantasieën, de oudste' ook door gelukkig maar dat mijn encyclopaedist dit niet leest! zijn kostelijke, ironiseren de. meestal iets karikaturale karak tertekeningen. Het is ongetwijfeld niet zo. dat zyn personen alszodanig helemaal uit de verf komen; hij had de hemel zij gedankt! nog niet van de moderne dieptepsycho logie gehoord en kon dus niet mee- doen aan het streven om de litera- tuur naar het kostelijke woord van Godfried Bomans te brengen tot het punt, waarop men niet kan zeggen "dat de moderne literatuur geen gezicht heeft, maar het is het gezicht van een oorwurm". Maar zijn personen zijn veelmeer typen, die een bepaalde landaard karakte riseren. Wilt U zijn zachte ironie op zijn fraaist? Lees dan het verhaal in .-De Reis naar de Maan", waarin hij beschrijft, hoe in alle landen in zamelingen 'worden gehouden voor de bestrijding van de onkosten, die verbonden zijn aar. deze (natuur lijk uitgerekend amerikaanse!) on derneming. „Frankrijk begon met de zaak be lachelijk te maken. De maan moest het ontgelden in kwinkslagen, in toneelstukken en dergelijke. Maar zoals de Fransen vroeger betaalden na het zingen, zo betaalden zij nu na het spotten: zij schreven bü het Crédit Mibilier in voor 1.253.930 francs. En voor dit bedrag mochten zij zich best vrolijk maken! Voor Zwitserland zonden Dom- bard. Odier en Comp. 257 francs, maar men moet erbij zeggen, dat Zwitserland geen direct nut in de Amerikaanse onderneming zag. Het vond niet, dat het schieten van een projectiel naar de maan. tot aan knopen van betrekkingen met de nachtvorstin zou leiden Nederland en ziin koloniën schon ken door middel van de Neder landse Bank een bedrag van 110.000 gulden, met verzoek om vijf pro cent korting voor contante beta ling. Eindelijk Engeland. Men wist dat dit land sterk tegen het plan van Barbicane gekant was. De Engel sen voelen alleen iets voor de 36 millioen inwoners van Groot-Brit- tannië. Zij gaven te verstaan, dat de onderneming van de Gun-Club (die het plan gemaakt had) in strijd was met Tiet beginsel der non-interventie en schreven nog voor geen stuiver in." En wanneer aan het eind van het boek de maanreizigers weer terug zijn en er een „Nationale Maat schappij tot Verkeer met de Ster renhemel" in Amerika wordt opge richt, eindigt hij met op te merken; „En overeenkomstig de Ai'nerikaan- se aard om alles te voorzien, tot. een bankroet toe, zijn reeds bij voorbaat de heren Harrv Trol lope tot rechtercommissaris en Francis Drayton tot curator benoemd". En deze man zou geen psycholoog zijn? Alleen zulke opmerkingen ver klaren al voldoende waarom hij nog steeds gelezen wordt. GROEN licht voor Tsjiang", zoals Amerikaanse commentators het be sluit van Eisenhower om Formosa te deneutraliseren hebben ge noemd, blijkt slechts het begin te zijn van de „fermere politiek", die de nieuwe president zich voorstelt in het Verre Oosten te gaan volgen. Eisen howers bevel om de Zevende Vloot uit de wateren rond Formosa terug te trekken, waardoor Tsjiang Kai-tsjek gelegenheid zou krijgen ongehinderd aanvallen op communistisch China te ondernemen, is gevolgd door berich ten over een eventuele blokkade van de gehele Chinese kust. Weliswaar heeft generaal Bradley, de voorzitter van de Amerikaanse stafchefs, ge zegd, dat de beslissing hierover in het politieke vlak ligt en dus voorbe houden is aan de president, maar 't schijnt dat Eisenhower niet onwelwil lend staat tegenover de aandrang die door aanhangers van de theorieën van MacArthur, onder wie admiraal Radford, de bevelhebber van de Amerikaanse vlootstrijdkrachten in de Stille Oceaan, op hem wordt uit geoefend om inderdaad tot een dergelijke blokkade te besluiten. T N Londen, waar men er. wat het algemeen inzicht in Aziatische verhoudingen betreft, een ander standpunt op nahoudt dan Wash ington, hebben de berichten over de blokkade enige ongerustheid en wrevel veroorzaakt, ondanks de ge ruststellende verzekeringen die John Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, bij zijn bezoek aan Europa aan zijn ambtgenoot JSden moet hebben ge geven. De Britse consul op Formosa heeft opdracht gekregen bij Tsjiang Kai-tsjek onmiddellijk te proteste ren tegen elke eventuele inmenging van de Chinese nationalisten in dê Britse scheepvaart. Niet in de eer ste plaats, omdat de Britten hun handel met China een levensbelang achten, die handel is in verge lijking met vroeger nog slechts van geringe betekenis maar omdat zij Tsjiang duidelijk willen laten weten, dat hij geen eigenmachtige en gevaarlijke acties moet onder nemen die. naar de Britten en vele in Europa en Azië met hen vrezen, tot een uitbreiding van de oorlog in het Verre Oosten zou kunnen leiden. Engeland meent overigens, dat een nationalistische aanval van For mosa uit weinig succes kan hebben. De 600.000 man, waarover Tsjiang beschikt, zouden het hoogsten kun nen brengen tot een guerillastrijd in de bergen van het vasteland met incidentele vernielingen aan de spoorweg, die voor de communisten de enige belangrijke verbinding met het Noorden vormt. Op den duur zouden de communisten stellig over een langere adem blijken te be schikken en zou de bevoorrading van de nationalisten op onoverko melijke moeilijkheden stuiten. IVflET alleen de Europeanen toon- 1 den zich bezorgd over de nieu we Amerikaanse koers in het Verre Oosten. President Prasad van India heeft deze week laten weten, dat hij weinig heil ziet in een actie van de Chinese nationalisten en de premier vanPakistan legde een soortgelijke verklaring af met be trekking tot de blokkade van de Chinese kust. Een consequent doorgevoerde Ame rikaanse marine-blokkade draagt inderdaad het gevaar in zich van I een direct conflict met de Sowjet- j .Unie. Want niet alleen de handel en scheepvaart van de Westelijke mogendheden zouden er door ge- 1 troffen worden, ook de Russische schepen die Dairen en Port Arthur aandoen zouden door de Ameri kaanse vloot worden tegengehou den. Dat Rusland dit als een recht streekse vijandige daad zou be schouwen. lijdt geen twijfel. Foster Dulles heeft ongetwijfeld niet nagelaten, in vertrouwelijke gesprekken, die hij bij zijn bezoek aan Europa hier met politieke lei ders heeft gehad, er de nadruk op te leggen, dat de nieuwe Ameri kaanse politiek in het Verre Oos ten past in het kader van de psy chologische oorlogsvoering. Eisen hower wil. door het Kremlin in het onzekere te laten over de strategie van het Westen in de koude oor log, het terrein heroveren dat door de misschien wat al te duidelijk aangekondigde manoeuvres van Truman-Acheson, verloren is j gaan. De psychologische oorlogsvoering eist stalen zenuwen van de Euro pese bondgenoten. Dat de Europese staatslieden deze koelbloedigheid alleen kunnen opleveren wanneer zij door Amerika volledig, zij het vertrouwelijk, worden ingelicht, is duidelijk. TT* EN versierde kolentrein reed -1—' in de nacht van Maandag op Dinsdag over de Frans-Duitse grens zonder dat er een douane-ambte naar aan te pas kwam. Daarmee was de Europese eenheidsmarkt voor kolen, ijzererts en schroot een feit. Een weinig spectaculaire ge beurtenis die grote gevolgen heeft. Want met de opening van de Eu ropese markt van de Kolen- en Staal-Gemeenschap de markt voor staal wordt over twee maan den, op 10 April, geopend heb ben zes Europese landen de eerste stap gezet op weg naar een een heidseconomie. die minstens zo be langrijk is als die van de Verenig de Staten of de Sowjet-Unie. De markt bedient 155 millioen mensen en opent de mogelijkheid tot ge coördineerde Europese massapro ductie. Het samensmelten van de staats huishoudingen van de deelnemende landen met als consequentie de overdracht van nationale bevoegd heden aan boven-nationale organen. Che jffalfcichi (Evnüno) f g *1]) 85C2Q«E2«3B UIT ALLE DELEN van de p een van de eilanden van de Nederlandse Antillen wereld bereiken ons brie- drinkt een tienjarig jongetje geen chocolademelk ven waarin wordt verteld boe meer« in Plaats daarvan krijgt hij elke keer van zijn nverwf lA^A A ™.U m°eder Vijftie" Cent Elke dag brengt hÜ "aar overweldigend de resultaten iemand, die geld inzamelt voor Nederland. Een meisje zijn van de hulpacties, die in de van twaalf jaar wast thuis alle kopjes af en poetst tien- landen van de afzenders spon- tallen schoenen voor twee dubbeltjes per uur, na school- taan ontstonden. De pers helpt lVd' Sommige bedrijven schieten geld voor dat de em- hii dlo TT- - ployes afdragen en in termijnen terug betalen. Een j die inzamelingen. Er wor- grote firma stuurt tienduizend lakens. De consulaten van den m alle continenten artike- Venezuela en Santo Domingo stellen de hulp van de len geschreven over ons land. Nederlandse Antillen ten voorbeeld aan de landgenoten Zelfs Japanse kranten verschil- daar" Na drie dagen was er anderhalf millioen gulden r.Q« IrJ DU een, acht gulden per hoofd van de bevolking. De met grote koppen over de briefschrijver, die ons dit vertelde, heeft uitgerekend watersnood. Vragen van Kamerlid Welke gevolgen heeft gemeenschappelijke KSG-markt? DEN HAAG. Het Tweede Ka merlid Nederhorst (P.v.d.A.) heeft de minister van Economische Za ken schriftelijk gevraagd, welke gevolgen het intreden van de ge meenschappelijke markt voor ko len, erts en schroot heeft voor de economische en sociale verhoudin gen in Nederland. Hij vraagt ver der bijzonderheden over het al of niet handhaven van het egalisatie fonds en wenst nader ingelicht te worden over de voorstellen, welke Nederland op de ministers-confe- overleed. het met zijn visie op de 1 i'entie in Luxemburg heeft gedaan, mogelijkheden meestal bij het rech- j en over de wijze, waarop deze zijn te eind gehad heeft. Maarschalk ontvangen. JULES VERNE •|övjHoUaiLcUh/joLp •pojiemo 900800 f.öda. korset' 000100 RXDDABARNEK KORSET JÉ-s ÏSJAAST de ..kop" van Da- x pens Nyheter, het groot ste dagblad in Stockholm, pr\jkt elke morgen deze (vuur rode) advertentie van de Hol land-actie'versierd met een tulp. dat Nederland als wij hier evenveel geven 80.000.000 zou kunnen opleveren op die manier. MARTIN H. AMBERG schreef uit Detroit in Ame rika: Mijn vrouw zat hij haar kapper. Het meisje, dat haar hielp, herinnerde zich dat zij uit Holland kwam en gaf vijf dollar een gift van een eenvoudige kapster, die hard voor haar bestaan moet werken. Ik heb een artikel in een grote krant geschreven over Holland, over de dijken die nu zijn doorgebroken. De schoolkinderen krijgen vandaag of morgen een dergelijk verhaal. Met het verzoek een actie op touw te zet ten. Als een millioen schoolkinde- TSJIANG KAI-TSJEK handen vrij? is een proces dat veel tijd vergt en dat met los te maken is van de integratie ook op ander dan eco nomisch terrein. In dit verband is het te begrij pen, dat Jean Monnet, de bekwame secretaris-generaal van de KSG, aan John Foster Dulles bij zijn be zoek aan Europa de verzekering heeft gegeven, dat een spoedige tot standkoming van het Europese leger mede van groot belang is voor de veiligheid en het voortbestaan van de jonge Kolen- en Staalge meenschap. De drie Franse ministers die deze week naar Londen vertrokken, zul len daar ongetwijfeld ook spreken over het Europese leger. De Franse minister van Financiën, die aan vankelijk zou meegaan, is in Parijs gebleven omdat de Britten er de voorkeur aan geven, hun financiële moeilijkheden eerst met Amerika te bespreken. Veel resultaten zijn er van de Londense conferentie niet te verwachten. Noch in Londen, noch in Parijs heeft men veel illu sies over de mogelijkheid, dat de Britten hun garanties aan de Euro pese Defensie-Gemeenschap uitbrei den. Th* EN ontploffende -1—Russische gezante J-IET Japanse tekenschrift ■*-* leest men gewoonlijk van boven naar beneden en van rechts naar links. Maar in de Mainichi een krant uit Tokio vonden wij ook een horizon- tale kop. Daar staat Grootste typhoon van deze eeuw. en daaronder: Schade in Europa wordt steeds groter. Verticaal rechts: Een zevende deel van Holland overstroomd; daarvóór (links): Ook in Engeland aan tal doden bijna duizend. At r-TPDc ut* 1 m ltn viTf cent geeft wat cen bedrag LGIERS helpt ook. Twaalf kran- zou dat zijn. Er zijn „Flood Disasten- ten die daar verschijnen hebben comité's opgericht er worden ge- een hulpactie op touw gezet. De ra- bouwen ter beschikking gesteld voor dio heeft oproepen uitgezonden om het opslaan van de geschonken goe- steun. Vrijdag zal in de grootste bio- deren, er zijn bankrekeningen be- scoop een gala-avond worden gege- schikbaar: alles gratis, ven met speciale toegangsprijzen. De opbrengst wordt naar Nederland ge- I WEE brieven uit Zweden. Mar- tute. In drie dagen was er meer dan stuurd. Luchtvaartmaatschappijen A garetha Lippens uit Ammeberg een millioen kronen bijeen. Zaterdag boden aan gratis materiaal te vervoe- stuurde ons een lijst van wat er in werd op alle scholen geld ingeza- ren. Meer dan vijf ton aan kleding dit kleine stadje is opgehaald, een meld. Er is een gemeente, die Zondag is al verzonden. lange lijst van zoveel dozen onder- tol heeft geheven op zes bruggen ten Aan eeld is reeds meer dan een goed; dentallen paren schoenen, kou- bate van Nederland. Er worden con- Aan Bern is reeds meer dan een wn laarzen Honderden truitjes, kin- certen gegeven door zangers, orga- millioen Algerijnse francs bijeen ge- derkleertjes. Er is een aanzienlijk nisten. Grote firma's geven korting bracht. Soldaten van het Vreemde- bedrag aan Zweedse kronen ingeza- op dekens die worden gekocht voor lingenlegioen storten een deel van ™eld- Mevrouw Frieda Beherens— de evacué's in Nederland. Enige ma- hiin «riri.i Meinsma uit Bromma vertelde, dat in len per dag roept de radio het giro hun soldij, dagbladen publiceren de aue kranten gratis advertenties staan nummer om waarnn eeld kan «/nr. intekenlijsten. alle kranten gratis advertenties staan nummer om waarop geld kan wor- van het Rode Kruis en Pro Juven- den gestort. bom bij het gezantschap in Tel Aviv was de aanleiding, dat de Sowjet-Unie haar toch al weinig vriendschappelijke betrekkingen met Israel verbrak. De aanleiding niet de oorzaak. Het besluit van Moskou komt niet als een verras sing. Het is een logische voortzet ting van de Russische strategie in het Midden-Oosten, die zich, toen bleek dat Israel zich steeds meer op het Westen oriënteerde, er op ging richten de Sowjet-invloed in de landen van de Arabische Liga te vergroten door gebruik te ma ken van de animositeit tussen deze landen en de staat Israel, Na de processen in Praag en de „onthullingen" in Moskou over de beweerde samenzwering van een groep artsen, onder wie enkele Jo den, werd het duidelijk, dat de ver breking van de diplomatieke be trekkingen tussen Israel en de Sowjet-Unie nog slechts op een aanleiding wachtte. Terecht be schouwen diplomatieke kringen in Washington de breuk als een on derdeel van het streven van Mos kou een van de weinige bressen in het IJzeren Gordijn te dichten. Voor de Joden achter het IJzeren Gordijn kan de' diplomatieke breuk ernstige gevolgen hebben. Zolang Israel en Rusland nog betrekkingen met elkaar onderhielden konden deze Joden zich nog enigszins veilig voelen. Thans moet voor hun vei ligheid het ergste worden gevreesd. Dit geldt zowel voor Rusland zelf als voor zijn satellietlanden, die. naar men verwacht, spoedig even eens een voorwendsel zullen zoeken om hun banden met Israël te bre ken. r)AT de landen van het Midden- Oosten zich bewust zijn van hun belangrijke positie tussen Oost en West en dat zij van deze situatie het maximale voordeel proberen ie trekken, was deze week in Egypte te zien. De West-Duitse delegatie die naar Cairo was gekomen om een handelsovereenkomst tussen Duits land en Egypte af te sluiten, bood aan voor 400 millioen mark kapi taalgoederen te leveren. Dit aanbod was door Bonn ten dele bedoeld als tegenhanger voor de Duits-Israeli- sche overeenkomst, waarbij aan de Joden schadevergoeding wérd gege ven. Deze overeenkomst was een doorn in het oog van de landen van r 0 Groen licht voor Tsjiang Sterke zenuwen in psychologische oorlogsvoering t Minder werk voor douanen Moskou breekt met Israel s Egypte speelt dubbel spel 0 Soedan-kwestie opgelost de Arabische Liga. Egypte vroeg ech ter van W-Duitsland 't tienvoudige en onderhandelde tegelijkertijd met een Oost-Duitse delegatie over een han delsovereenkomst. Geprikkeld door dit dubbele spel heeft Bonn thans de onderhandelingen afgebroken en de besprekingen met de andere lan den van de Arabische Liga opge schort. De Oostduitsers die thans de han den vrij hebben, zullen er ongetwij feld alles op zetten, een handelsover eenkomst tot stand te brengen, al was het maar om via economische bindingen met de landen van de Arabische Liga de communistische invloed in het Midden-Oosten te versterken. \/AN groot belang in dit verband v is daarom het Anglo-Egypti- sche accoord dat deze week tot stand kwam. Britten en Egyptenaren heb ben daarmee een belangrijk gescnil- punt in hun wederzijdse betrekkin gen de aanspraken op de Soe dan uit de weg geruimd. Na een overgangsperiode van drie jaar zul len de Soedanezen de keus hebben tussen onafhankelijkheid of aanslui ting bij Egypte of bij het Britse Ge menebest. Die overgangsperiode is bepaald niet overbodig, in aanmer king genomen het feit, dat van de negen millioen Soedanezen slechts een procent kan lezen. Over het tweede geschilpunt tussen Engeland en Egypte de ontruiming van de Suezkanaalzone schijnen de stand punten van beide landen elkaar eveneens genaderd te zijn. In prin cipe zijn de Britten tot evacuatie bereid. Het is echter duidelijk, dat het Westen zich alleen van een der gelijk strategisch belangrijk punt kan terugtrekken, wanneer Egypte in staat is afdoende garanties te ge ven voor de bescherming van dit gebied tegen eventuele communisti sche agressie en infiltratie. Dat de sfeer in het Midden-Oosten nog lang niet gunstig is voor het geven van dergelijke garanties, hebben de sta ten van de Arabische Liga reeds vaak bewezen door hun herhaalde weigering deel te nemen aan een door het Westen voorgestelde De fensiegemeenschap voor het Mid den-Oosten. FIJNAART Geijlings, Maria Antje, geb. 24.6 29. KRIMPEN A/D IJSSEL Vuik, Lena, geb. 2.10.1875, wedu we Van Linge; Brusse, Arie, geb 12.6.1880. MIDDELHARNIS Koote, Gerrit, geb. 2.12.50 te Mid- delharnis, zoon van Abraham Koote en Catharina Soldaat. PETTEN (Hondsbossche Zeewering) De Waart, F. oud 51 jaar. STEENBERGEN Schuurbiers, Petrus Chrlstianus, geb. 12.10.48 te Steenbergen. STELLENDAM Troost. Arentje Klazina, geb. 1949 te Melissant; Boshoven, Mina Tannetje, geb. 1936 te Stellendam; Bilkes, Lijntje Dina, geb. 1938 te Stellendam. ST. PHILIPSLAND Aanvulling op derde lijst: Suur- lant. Jan Johannes, geb. 25.3.29 te Tholen. is thans geborgen en ge ïdentificeerd. KRUININGEN Rectificatie vijfde lijst: Blok, Marina, echtgenote van Bastiaan Blok, oud 82 jaar, moet zijn Blok, Marina, weduwe van Jacob Blok, oud 82 jaar. STRIJEN Van der ReeAndeweg, Geer trui. geb. 14.5.94; Den Hartog, Mar« grietha, geb. 18.10.16 te Strijen. Aanvankelijk als vermist opge geven, doch blijken in leven te zijn: Verrijp, Willempje, geb. 24.5. 33; Van der Ree. Joost, geb. 14,5,8 te Strijen; Van der Ree, Joost, geb. 14.3.26 te Strijen: Van der Ree, Geertrui, geb. 7.7.34 te Strijen; Van der Ree, Anthonia, geb. 3.8.38 te Strijen. 's-GRAVENDEEL Wed. v. d. Wulp en twee kinde ren. t.w. Marinus, geb. 9.5.35 en Bastiaantje. geb. 6.11.38. zijn in leven en wonen aan het adres: Gortdijk 5. De beide andere kin deren t.w. Jan, geb 1.4.43 en Aart Jacob, geb. 17.4.42. zijn geëvacueerd naar Dordrecht, Th. de Bockstraat 5. Lied voor radiouitzending „Beurzen open, dijken dicht" (Van onze correspondent) HILVERSUM De componist Piet Lustenhouwer en de tekstdich ter Slan Haag hebben een lied ver vaardigd voor de uitzending „Beur zen open, dijken dicht". Een Am sterdamse muziekuitgever zal dit lied laten drukken en uitgeven en de gehele opbrengst komt ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Het eerste exemplaar zal op kunstdruk papier aan de Koningin worden aangeboden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1