STERREN STRALEN OVERAL Nederland filmt tenminste weer Echt waar! Silvana (Bittere rijst) mno als non! Mango Aparte winkel ingericht voor proefproces Rechterlijke beslissing is van groot belang Radio-schakel tussen torens Alle telefoon-lijnen zijn provisorisch hersteld r~ Smokkelarij mislukt In stilte J Verkeerspolitie geeft rampgebied-pasjes uit Alleen toegang bij urgentie De Maasstadspelers door Harvey gehuldigd na „De grote Race'' Zaterdag 14 Februari 1953 ROTTERDAMSE BIOSCOPEN WIE, na het horen van de melige titelsong (via de radio) en het zien van het onbeduidende plaatje (in de krant) met de traditionele idylle op het Vondelparkbankje, thans in Arena kennis maakt met „Sterren stralen overal", zal zich stellig zeer opgelucht voelen. De vóór-reclame van Nederland's nieuwste film is wel heel averechts en ongelukkig geweest, want zonder een meesterwerk of alleen maar een goede film te zijn, beantwoordt deze productie van Rudolf Meyer beslist niet aan de pessimistische verwachtingen, die we van nature t.a.v. de Nederlandse speelfilm en in dit geval, dank zij de onbenul lige propaganda, nog extra-sterk koesterden. „Sterren stralen overal" bevat wel haast alle elementen, die volgens de tradi tie het succes van 'n Nederlandse speel film moeten waar borgen, maar het juist vrijwel nimmer doen. Er is humor (hoewel niet altijd van de fijnste soort), er is ernst, spanning en sentiment en na tuurlijk ook: een portie „probleem". Dat „probleem" is niets minder dan de emigratiedrang der Nederlanders, maar wie nu gedacht had. dat hier eindelijk eens een groot, ac tueel en iedereen be roerend vraagstuk op een algemeen groot plan en met 'n boei ende film-vis ie be handeld zou worden, komt ook al weer be drogen uit. Op dit punt faalt de regisseur Gerard Rutten, van wie te vens het idee voor de film afkomstig is. schromelijk. Het voorbeeld van zijn Italiaanse en Britse collega's, die aan de actualiteit hun sterkste in spiratie ontlenen, heeft Rutten blijkbaar niets gezegd. Weliswaar betoogt men in een ons ver strekte toelichting, dat beslist geen ..pro bleemfilm" beoogt is, maar ook zonder dat moet het mogelijk zijn een maat schappelijk tijdsbeeld op minder armza lige en toevallige wijze in het geheel vast te leggen, ais hier is geschied. De emigratie van de Amsterdamse taxi chauffeur Amstel en zijn gezin is nl. slechts een middel om de intrige van het verhaal op gang te helpen en te hou den. Een moord, diefstal of vacantiereisje had ongeveer hetzelfde effect gehad. Dit is dan ook een voorbeeld van de opper vlakkigheid. die de gehele film beheerst en waaraan de soms minuten lang ge rekte gesprekken (het ..bedsermoen" van de chauffeur en zijn vrouw!) niets af doen. De spelers Daartegenover staat de zelfbeheersing en de ook vrijwel steeds goede smaak, die de regie aan de dag heeft gelegd bij het doseren van de bovengenoemde ge ijkte film-elementen. Johan Kaart verdient in dit verband speciaal vermelding om zijn ingehouden, gemoedelijk spel als de taxi-chauffeur, die in Nederland geen toekomst meer ziet. Nooit vervalt Kaart in die meer goedkope komiekerigheid. die men van hem kent. Ook Péronne Hosang is zeer natuurlijk en op haar plaats in de rol van zijn vrouw. Van de gehele bezetting heeft dit tweetal nog het best de filmspeeltrant te pakken. Jan Musch daarentegen, is een zuiver voorbeeld van de geroutineerde toneelac teur. die toevallig voor een camera staat. Van een bejaarde verzekeringsagent maakt hij een zeer markante figuur; met film heeft dit echter weinig te maken. Meer typen dan mensen Ook Hetty Blok. voortreffelijk cabaret- artiste. past met haar talent voor het caricaturale eigenlijk helemaal niet in dit film-milieu, hoe vermakelijk op zichzelf haar optreden als trouwlustige strijkster is. Zo zijn er meer spelers, die veeleer typen dan werkelijke mensen zijn. Al moet in vergelijking met vroegere Nederlandse films beslist van een verbe tering gesproken worden, het acteren treedt nog zozeer op de voorgrond, dat eeh bespreking van deze film gemakke lijk in een toneelrecensie van louter spel- prestaties kan ontaarden. En daar gaat het toch niet om bij een film. die door geheel andere principen en middelen beheerst dient te worden. Een weinig gelukkige vondst is het op treden van het duo Walden-Muyselaar. waarvoor de banden met de zuivere re vue toch te sterk bleken, al doen ze hun best hun humor aan te passen aan de geest van de filmcomedie. De jonge Hans Kaart ziet men als een wel heel opzichtig dik smokkelaarstype en dan zijn er nogde twee andere hoofdrollen: Kitty Janssen, wier fris en jeugdig spel geheel aan de verwachtingen voldoet (al zien we haar toch liever op het toneel) en Guus Oster. haar aanbid der. die een poesmooie jongen is en door gaans geforceerd-vlot spel te zien geeft. Een uitgangspunt? Veel tekortkomingen heeft men toe willen schrijven aan het krappe budget en de toch nog zeer hoge productiekos ten, maar was het werkelijk nodig om het jonge paar driemaal achtereen voor een avondje uit naar precies hetzelfde prieeltje op het terras van hetzelfde éta blissement te sturen? En moest deze hele film zo nadrukkelijk alleen in Amsterdam opgenomen worden, dat de locale sfeer er (geheel onnodig) duimen dik bovenop ligt? Het zijn enkele vragen en opmerkingen, die men zich bij een volgend experiment wellicht nog eens zou kunnen stellen. Deze film wenst men als een uitgangs punt te zien voor een nieuwe Nederlandse productie. De start had slechter kunnen zijn. maar er zijn nog heel wat handicaps te overwinnen. Luxor Na „Bittere Rijst" heeft Silvana Man- gano wel iets minder uitdagende rollen gespeeld, maar dat zij het nog eens tot non in een ziekenhuis zou brengen, zal zelfs de meest zouteloze grappenmaker nooit vermoed hebben. Toch valt deze wonderlijke speling der natuur thans te aanschouwen in de dramatische film „Anna" van Alberto Lattuada. Silvana heeft het erg moeilijk in deze geschie denis, want het wereldse leven rukt on ophoudelijk aan haar gekwelde ziel. Na dat ze eerst gebroken heeft met het nachtclub-milieu en haar louche minnaar, moet ze vervolgens kiezen tussen een trouwhartige jonge man van buiten, die haar hand vraagt en het ziekenhuis, waar ze als non haar leven in nederige dienst baarheid zal slijten. Tot ons aller grote verwondering besluit de kampioene der tragische erotiek tot het laatste. De geest overwint dus het vlees, al dient opge merkt te worden dat de coupe van haar habijt Silvana bijzonder voordelig doet uitkomen. Is de film in de beschrijving van het menselijk conflict onaanvaard baar en melodramatisch, aan de dage lijkse grote en kleine gebeurtenissen in het ziekenhuis heeft Lattuada opmerke- KITTY JANSSEN lijk veel aandacht besteed, vaak met uit stekend resultaat. Wat een aardige vondst is bijv. niet die zgn. anti-fascistische generaal, wiens ge broken rechterarm door het gipsverband nu juist in groethouding bevroren moest worden! Raf Vallone, Vittorio Gassman en Jacques Dumesnil zijn de voornaam ste spelers naast en tegenover de wereld- verzakende Silvana. Lutusca Met een baard van enkele weken en een Tschamba-Fiji bronskleur od de wangen ploegt pelsjager Stewart Granger door de sneeuwvelden in „Het barre Noorden" (van Canada). Hij heeft een man gedood, die zijn leven en dat van z'n Indiaans vriendinnetje (Cyd Charisse, hiervoor speciaal oberkleurig geverfd) bedreigde. Een dappere politieconstabel is Stewart ergens in de witte woestenij komen arresteren en de film van Andrew Marton (in slecht Ansco-color) toont de verschrikkelijke belevenissen van dit tweetal op hun tenugtocht naar de be woonde wereld voor Stewart de rechter en de strop. Onderweg redt de arrestant zijn begeleider, die hij met op zet in het Poollandschap heeft laten ver dwalen. enkele malen van een wisse dood. Jammer genoeg kan de constabel dit niet meer navertellen, want na een aan val door wild huilende wolven heeft hij zijn verstand en zijn spraak verloren. Stewart Granger heeft echter ook over ..shock-therapie" gelezen en dus brengt hij de constabel per cano in een woeste waterval, zodat de arme man van dood schrik weer helemaal tot zichzelf komt. Het eerste wat hij zegt. is: „ben je gek. idioot?" Veel fraaie natuuropnamen kunnen deze zwakke film met een slechte dia loog toch niet redden. Colosseum en Victoria Eén keer in de drie maanden doet het schip de ..Congo Queen" de rubberplanta ges in het hart van de Congo aan oir voorraden en medicamenten aan te voe ren en de post te brengen. Keert het schip terug, dan is er meestal „Blanke ballast" aan boord, namelijk de blanke mensen, die de strijd tegen de Afrikaanse hitte niet hebben kunnen volhouden en mo reel en lichamelijk in deplorabele toe stand verkeren. In de film. die hieraan is gewijd, wordt één van die slachtoffers te sneller in het verderf gestort door een funeste vrouw, een zekere Tondelayo. Hedy Lamarr speelt de rol van deze ver leidelijke schone. Waltér Pidgeon is van haar tegenspelers. Capitol „Captain Scarlett" is de man, die de strijd aanbindt tegen kasteelheren, die. na de val van Napoleon, in Frankrijk on der hun pachters een waar schrikbewind willen uitoefenen. Overal waar deze lie den door de n\ilitaire horden van de kleine dictatoren worden bedreigd, ver schijnt de man-met-de-rode-cape als redder in de nood. Met een maximum aan zwak kopgezette en weinig spectaculaire degengevechten en een minimum aan liefde (van de halverwege de film ge schaakte prinses) doet Richard Greene zijn uiterste best deze celluloidband nog een draaglijk aanzien te geven. Leonora Amar is de koelbloedige prinses, wier hart bij het scheiden van de markt toch sneller gaat kloppen voor de tempera mentvolle Scarlett. Rex Johan Kaart als de taxi-chauffeur in „Sterren stralen overal". Op het gebied van de film zijn we wel aan rare zaken gewend, maar wat ons in tuur beleven van een kalifszoon. die. nog „The Magic Carpet" (Het Tovertapijt) baby. na de moord op zijn vader door wordt voorgedraaid, loopt de spuigaten het vliegend tapijt in veiligheid wordt uit. Het is niets meer of minder dan een gebracht en. als hij volwassen is. de on- Duizend-en-één-Nacht-tapijt, dat op het derdrukkers van zijn volk verplettert en simpele bevel ..ara jeeba" opstijgt, een de hem toekomende troon bestijgt. De schokvrije luchtreis maakt en zijn pas- bonte Oosterse taferelen op de markt sagiers veilig-vlug-voordelig bij hun doel en in het kalifspaleis (zó'n harem!) tref- aflevert. fen een goede sfeer; de landschapdécors In deze schoon gekleurde film kunt u zijn net iets te mooi om echt te kunnen bovendien nog een ruig pittig avon- lijken. Om een principiële beslissing te krijgen over de vraag of in een deel van een winkel, dat geheel afgescheiden is en een speciale ingang bezit, via een loket aan kopers, die op straat blijven staan, ijs mag worden ver kocht, had de frima C. jamin een gerechtelijke uitspraak uitgelokt en medewerking verleend aan de totstandkoming van een proces. Een van deze winkels der firma aan de Zwaanshals was provisorisch tot een aparte ver koopgelegenheid gemaakt. Daarin was op Vrijdag 21 November 's avonds acht uur dus na het wettelijk sluitingsuur ijs verkocht. Een proces verbaal volgde en zo stond de heer Jamin, directeur van de betrokken firma. Vrijdagmiddag terecht voor de Economische Kamer. Zou beslist worden, dat voor de verkoop van ijs, een dergelijke afscheiding niet is toegelaten, dan zou dat betekenen, dat alle winkels van de firma's in het land, ongeveer 300, een grondige verbouwing zullen moeten ondergaan, waarvoor een bedrag van ruim een half millioen nodig zou zijn. Nadat de directeur van de firma Jamin door de Economische Kamer was gehoord en de verkoopleider aan de hand van tekeningen en fo to's de situatie aan de president had toegelicht, bracht de Officier van Justitie, mr. A. Kleyn, naar vo ren. dat het gedeelte waar ijs was verkocht wel gescheiden was van de chocoladewinkel, maar dat deze zaak ook een practische kant heeft. Als aan de firma Jamin wordt toe gestaan op deze wijze ijs te ver kopen, dan moet dat ook aan an deren worden toegestaan en dat kan aanleiding geven tot misbruik. Iemand, die bij zo'n verkoopruimte woont, kan er zo gemakkelijk toe komen om uit een winkel, ook al is die ruimte er van gescheiden, naar die winkel te gaan om iets te halen. Daarom wilde mr. Kleyn de ruimte niet als een aparte winkel beschouwen en de artikelen van de Winkelsluitingswet wel van toepas sing verklaren, zodat een veroor deling moet volgen. Aangezien het hier een principële zaak geldt eiste de Officier daarom 1 boete. Mr. de Jong, raadsman van de RJV 't Centrum kreeg voor Rampenfonds alles gratis De zaal was gratis, gratis werden programma's en toegangsbewijzen gedrukt, voor niemendal liet iemand zijn geluidswagen de stad doorkrui sen, een menigte artisten trad be langeloos op, er was een tombola met tal van prijzen, voor niets ter beschikking gesteld zo ging het gisteravond maar door tijdens de avond die de Rotterdamse Jeugd vereniging 't Centrum ten bate van het Nationaal Rampenfonds hield. De voorzitter van deze pas Konink lijk goedgekeurde vereniging, P. v. Kalkert. leidde de avond in. De vele aanwezigen in de zaal van het Groothandelsgebouw hoorden en zagen de Kilima's. die tijdens de pauze hun foto lieten verkopen, ten bate van het NRF, Piet Struyk, Albert de Booy. Henk Polder. Eddv A. Schuyer, de gebroeders Schol ten. Nellie Roeters, John de Vries. The Mico's, Co-and-Comp., en Theo Waas. na de nachtclub: een non.... Silvana Mangano in „Anna". (LUXOR) firma Jamin, legde er de nadruk op, dat deze kwestie van groot belang is voor zijn cliënt, want een ver oordeling betekent óf een kleine driehonderd winkels verbouwen óf de ijsverkoop staken. In een uit voerig betoog ging mr. de Jong aan de hand van een arrest van de Hoge Raad na, wat onder een in richting wordt verstaan, wat „be sloten zijn" betekent, alsmede of in één pand meer winkels kunnen zijn, die met elkaar in verbinding staan. Naar de mening van de raadsman was dat mogelijk. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 26 Fe bruari. Achttien telefoon-centrales werden een prooi van het vernietigende water „Het EHBO-werk is nu voorbij. Na de periode waarin wjj provisorische verbindingen met alle geteisterde plaatsen In het telefoondistrict Rotter dam tot stand brachten, komt de tijd van herstel en wederopbouw." zo vertelde ons de heer H. Meyer Drees, directeur van het Rjjkstelefoondis- trict Rotterdam. Oude Tonge kreeg Vrijdag weer verbinding, over land, maarde kabel tussen Middelhamis en Ooltgensplaat begaf het gister morgen. Daar wordt nu aan gewerkt. Er blijken zwakke plekken in de kabels te zitten, die eerst nu door het water worden aangetast. Om derge lijke belemmeringen in het verkeer tussen Rotterdam en Middelharnis voor te zijn.' brengen Amerikanen nu een radio-schake! tussen de torens van Dirksland en Barendrecht aan. Via deze straalzenders zullen tegelij kertijd 24 gesprekken mogelijk zijn. Men overbrugt een afstand van meer dan 30 kilometer. De heer Meyer Drees deelde mede, van dorpen en steden, gingen boven- dat bij het district Rotterdam geen j dien bovengrondse lijnen verloren. u:i- *- u~*Verder wordt veel schade aan huis telefoons gemeld bij bedrijven langs de Nieuwe Waterweg, in Maassluis en Vlaardingen. Onder dikwijls zeer moeilijke omstandigheden is perso neel van het district nu aan het werk. In Middelharnis waren aanvankelijk 20 mensen van de Telefoondienst bij elkaar gekropen in de centrale. Nu is er een oude „doubledecker-bus" heen. die als woonverblijf werd in gericht. Er is nu ook een maatschap pelijk werkster der PTT. De gemeen te verstrekt voedsel. Het is de bedoeling dat de weder opbouw gelijkmatig met de revacua- tie der bevolking geschiedt. De heer Meyer Drees is zeer tevreden over het personeel van het district, dat op zijn post bleef en dikwijls het onder lopen van eigen huis verontacht- zaamde, om toch maar mensen tele fonisch te kunnen alarmeren, en zo levens te sparen. Zowel de kantoor houder te Stellendam als die in de Biesbos bleven i n het water achter hun apparaat zitten. Anderen vijzel den met ontzaglijke moeite centrale- posten omhoog en wisten zo belang rijke. reddende verbindingen te be houden. In Alblasserdam werd de automatische centrale opgehangen aan gaten in het dak, en daarna naar omhoog gezwaaid. persoonlijke verliezen zijn te betreu ren; wèl werd niet te schatten mate riële schade aangericht. Drie auto matische centrales gingen verloren: te 's Gravendeel, Herkingen en Stel lendam. De laatste was nieuw en moest nog in gebruik worden geno men. Ook het gebouwtje in Stellen dam is zwaar beschadigd. Vijftien niet-automatische centrales, die nog werkten met koorden e.d.. gingen verloren. Deze centrales stonden in hulpkantoren en telefoonstations. Verder werd nog aan andere een trales schade aangericht. Deze wer ken echter nog. In en om Dordrecht zijn nog steeds 900 abonnees zonder telefoon daar van het Dordtse kan toor de kabelkelder volliep en in de omgeving der stad grondverschuivin gen plaats vonden. Op talrijke plaatsen, aan de rand Boeiende voordracht door ,Zimba-Pfarrer' Pfarrer G. W. Gunz uit Tisis bij Feldkirch in Oostenrijk hield gis teravond in de Blauwe Zaal van de Beurs onder auspiciën van de Sek tion Holland van de „Oesterreichi- scher Alpenverein" een vóordracht over de berg De Zimba en de streek die door deze berg wordt beheerst. Pfarrer Gunz, een sym pathieke. baardige geestelijke. is een goede bekende in de alpine wereld, waar hij de erenaam „Zimba-Pfarrer" draagt, omdat hij reeds 250 maal de Zimba beklom. Na het welkomst- en openings woord van secretaris-penningmees ter B. Baanen, hield Pfarrer Gunz een korte algemene inleiding, om vervolgens over te gaan tot het vertonen van een lange serie sublie me leica-diapositieven in kleuren. Vooral ook de levendige, humoris tische en deskundige toelichting bij de platen van klederdrachten, land schappen en dorpen, maakte deze lezing tot een zeer interessante, die door de aanwezigen met grote aan dacht werd gevolgd. N.A.T.U.-jaarverslag 1952 Het Rotterdams amateurtoneel op de balans Een zeer actief en succesvol jaar met mooie resultaten op velerlei gebied, noemt de secretaris-penning meester van het gewest Rotterdam van de NATU. de heer D. A. van Krevelen, het jaar 1953 in zijn thans verschenen verslag. Speciaal in ver band met de tentoonstelling „Pa relduiker" in de Ahov'-hal werd aan het gewest de organisatie van het landelijk congres opgedragen. Zending verbeurd verklaard Op 5 Augustus van het vorige jaar kwam uit Griekenland een zending van ruim 400 kisten aan. die volgens de vrachtbrief vlees-conserven be vatte.. De zending werd in een douaneloods aan de Binnenhaven gelost, doch toen de kisten een dag later naar Frankfort in Duitsland zouden worden geëxpedieerd, kwam uit, dat de kisten ook een hoe veelheid van vierhonderd kilogram ongebrande koffiebonen en een par ty vruchtenmoes bevatten. Zekere Jane Krausz. zich ook noe mende Jean of Eugène Krausz. ver moedelijk een Hongaar van geboorte, doch te Parijs verblijf houdend zou getracht hebben deze koffiesmokke- larij uit te voeren en had daarvoor het Deviezenbesluit overtreden. De Economische Kamer hoorde in verband met deze zaak de expediteur L. Th. de B-, een vertegenwoordiger van de firma M., die voor de nodige documenten zorgde en de chauffeur, die de zending naar Duitsland zou brengen. Daarbij bleek dat de B. te lefonisch naar een café was ontbo den en dat hem daar gevraagd was of hij voor de expeditie kon zorgen. De firma M. zorgde voor de nodige documenten, doch toen er bij de B. achterdocht rees, gaf hii de chauf feur opdracht te proberen er achter te komen of de kisten inderdaad vleesconserven inhielden. Eén kist viel en toen bleek, dat er ook blik ken in zaten, die koffiebonen bevat ten. De douane werd van een en an der in kennis gesteld en deze nam de zending in beslag. De Officier van Justitie, mr A. Kleyn. voelde er weinig voor om de ze zending te beschouwen als goe deren voor doorvoer, waarvan de benaming niet juist was opgegeven, want dan zou hij een boete kunnen eisen, terwijl de mogelijkheid tot te ruggave blijft bestaan. De overtre ding van het Deviezenbesluit was be langrijker. De goederen waren reeds in het vrije verkeer gebracht en betekende overtreding van het De viezenbesluit. Er was geen sprake van opslag of doorvoer, want de goederen waren al voor uitvoer aan geboden. Op grond hiervan oordeel de de Officier het ten laste gelegde bewezen. Opzet wilde hij niet in het geding brengen en eiste daarmo bij verstek tegen Krausz een boete van 300 gulden, subs, drie maanden als mede verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. De NATU stand op de tentoonstel ling bood evenwel een armoedige aanblik; de belangstelling ervoor was dienovereenkomstig. Het spijt de samensteller van het jaarverslag te moeten constateren, dat de organisaties op het gebied van de zgn. „vrije tijdsbesteding" niet de minste interesse hadden voor eikaars werk hetgeen op het bezoek aan de expositie en de ge geven toneelvoorstellingen een zeer nadelige invloed heeft gehad. Tot overmaat van ramp was ook de medewerking van de bij de NATU aangesloten verenigingen be neden peil, met als gevolg een zeer slechte opkomst van het publiek bij de voorstellingen. Ook voor het landelijk congres was de belangstelling van de ver enigingen buiten het gewest Rotter dam meer dan treurig. Slechts 20 verenigingen (met in totaal 86 le den) van de 500 aangesloten veren, woonden 't congres bij. Met genoegen wordt echter geconstateerd dat de verenigingen in 't gewest meer nog dan voorheen onderling een nauwer contact zochten; ook met de cursus spreektechniek werden weer enige resultaten behaald. Bij de toneelwedstrijden kwam de M.A.-beker voor de tweede maal in handen van de Corinthians; Co- moedia te Hellevoetsluis won de D.D.B.-beker. Aan de propaganda werd de nodige aandacht besteed; 9 nieuwe leden traden toe en het hoofdbestuur voegde 5 toneel- en 2 schoolverenigingen uit de omliggen de plaatsen toe. zodat het gewest per 31 December 1952 75 vereni- ginen telde. Het verslag eindigt met de op roep om toch vooral meer aandacht te besteden aan het algemene wel zijn van het amateurtoneel en niet alleen te streven naar de groei en bloei van een enkele vereniging. Het bestuur van het gewest wordt gevormd door: dr W. Th. L. van Geldrop (voorzitter), F. B. van Ir- sen (2e voorzitter). D. A. v. Kre velen (secr. penningmeester) en R. J. P. H. van Duiken. P. Spoor. J. Venstra en Th. van Zwieten als commissarisen. De wind is gaan liggen. Er ligt wat dunne sneeuw op duin toppen, boomkruinen en dak- nokken. Het donkere water stroomt nauwelijks zichtbaar. Zo onopovallend wisselen de getij den. Zo onweerhoudbaar en zo stil. Hoe kon dit water zo brul len en machtig bruisen dat het de doodskreet overstemdZe zijn weg, de burgemeester die naar het bedreigde dijkdeel reed, de mannen, die zwoegden met spaden en zandzakken, de velen, die in hun slaap zo ijzig door de dood werden beslopen. Het water stijgt, het water daalt. Eb en vloed in de polder. Over de watervlakte is het stil. Naast een jonge vrouw stond onze Koningin. Zij stond alleen maar naast haar. En zweeg. Want wat kan een mens zeg gen tot iemand, die vader, moe der, broers, zusters en grootou ders, allen zag verdrinken en alleen overbleef? Ons. die ge spaard bleven past het te zwij- (jen. In stilte te staan naast de ge- slagenen. Er kan in stilte veel worden gedaan. Waar de mens stil wordt en luisteren gaat. daar spreekt God. Hoor zijn stem: „Heb Uw naaste lief als Uzelf'. F. OBERMAN. Nieuwe expositie museum Boymans Zondag 15 Februari a.s. is de ten toonstelling „Lucas van Leyden en tijdgenoten" in het prentenkabinet voor het laatst te bezichtigen. Met ingang van Zaterdag 21 Februari zal in het prentenkabinet te zien zijn een keuze uit de moderne „Ne derlandse en buitenlandse tekenin gen en aquarellen, eigendom van het museum Boymans. Deze expo sitie duurt tot en met Zondag 13 ApriL TOKIO. Een amphibie red dingsvliegtuig is Vrijdag in Zuid- Japan neergestort. Alle acht Ame rikanen aan boord werden gedood. Pottenkükers en vluchtelingen die eens willen gaan zien hoe het met hun boeltje staat kunnen hoe wreed het ook voor de laatsten is in de rampgebieden worden gemist. Ook lieden die nu reeds omderwille van geldclük gewin, taxateurs bü- voorbeeld, naar de getroffen streek wensen te gaan en euvele personen met uitgesproken boze bedoelingen zijn er niet welkom. Voor het betre den van de geteisterde gebieden is een pasje vereist, dat slechts door en kele instanties wordt verstrekt. Al leen werkelijk urgente gvallen kra gen een pasje. Dokters, arbeidskrachten, vervoer ders van vee, voedsel, herstelmate riaal en ook van kranten krijgen pas jes. Voorts natuurlijk de personen die wegens dringende familie-om standigheden naar de getroffen plaat, sen moeten gaan. zoals de Nederlan der die uit Canada overvloog, toen hij hoorde dat in Stellendam niet al leen zijn schoonouders, maar ook zijn vrouw en kind van negen maanden, die er op bezoek waren, omkwamen. Een oud Flakkees boertje, omstreeks 70 jaar oud, kreeg eveneens een pas om zijn zeer bejaarde moeder in het Dirkslandse ziekenhuis te bezoeken. Deze vrouw lag voortdurend om haar zoon te roepen. Vier instanties De vier instanties die bewijsjes ver strekken zijn: in de allereerste plaats de burgemeesters der geteisterde plaatsen, verder de burgemeester van Rotterdam, de Vlaardingse commis saris van politie en de rijksverkeers inspectie. Deze laatste geeft echter alleen pasjes uit voor haar eigen ver voer. De meeste mensen belanden op het Rotterdamse hoofdbureau van politie, waar de verkeerspolitie de bewijsjes uitreikt namens de burge meester. Het bureau is provisorisch inge richt in het theorie-lokaal der ver keerspolitie en staat onder leiding van de inspecteurs A. Vermey en L. van der Zanden. Aan vijf loketten worden de bezoekers, twaalfhonderd per dag, te woord gestaan. Gemid deld vijfhonderd krijgen een pasje, na gebleken urgentie. Het bureau is van acht uur 's morgens tot tien urn 's avonds open. Geen familiebezoekjes Elk geval wordt zo behandeld dat zelfs teleurgestelden doordrongen zijn van de redelijkheid van een af wijzing. Gewone familiebezoekjes zijn momenteel natuurlijk ontoelaat baar, en dat wil men begrijpen. Maar als een Nederlandse boer uit Frank rijk zijn zieke broer in Den Bommel wil bezoeken, en hem een dag later wil gaan halen met een auto. wordt dat gaarne toegestaan. Ook buiten landers, die na het aanvoeren van hulp-goederen een kijkje willen ne men in het noodgebied, worden door gelaten in de hoop dat de aanblik van het ondergelopen land nog meer hulp-acties zal ontketenen. Stelregel is zo ongeveer: „Genade voor recht". Om op de hoogte te blijven van de plaatselijke toestanden luistert een agent voortdurend de radio-berich ten af. Met Middelharnis wordt voor elk geval afzonderlijk overlegd. Krijgt iemand na dit overleg vergunning tot bezoek aan Flakkee, dan wordt zijn naam van Middelharnis naar Helle voetsluis doorgegeven per mobilo foon. Een ambtenaar wacht de be zoeker dan in de plaats bij het veer op. Ofschoon bijvoorbeeld een 's Gra- vendeelse ambtenaar bü het Wiel- drechtse veer verkeer voor zijn dorp opwacht en van een speciale vergun ning kan voorzien, worden meestal de bewijsjes van de Rotterdamse politie voldoende geacht. Bewoners van Nieuwe Tonge kunnen bij het spoorstation aan de Rosestraat een pasje van hun eigen burgemeester krijgen. Dat is alleen voor de va lide arbeiders uit Nieuwe Tonge. Met Oude Tonge is het contact heel moeilijk. Via de rijkstelefoon kan de verkeerspolitie de mobilofoon van de rijkspolitie in Oude Tonge oproepen. Zowel voor Oude Tonge als voor Stellendam worden maar zelden pas jes uitgereikt. Ook voor andere ge bieden, zoals Schouwen en Duive- land en Tholen, zijn de Rotterdamse pasjes gangbaar. In het theorie-lokaal der ver keerspolitie, waar het lesmate riaal nog aan de muur hangt „is het bureau dat pasjes voor bezoe ken aan de noodgebieden uitreikt, gevestigd. Alleen urgent vervoer wordt toegestaan. Pottenkijkers krijgen beslist geen- pasje. Ook evacué's die willen gaan kijken hoe hun huisje erbij staat niet. Maar er geldtGenade voor recht". Op bijzonder originele wijze zijn Vrijdagavond T)e Maasstadspelers' aan het slot van hun voorstelling van „De grote race" in de Rotter- damsche Schouwburg gehuldigd. Het was de vijfde liefdadigheids uitvoering, die de amateurtoneel- groep voor de Ver. tot bestrijding der Tuberculose te Rotterdam gaf. De voorzitter van de vereniging, dr H. B. G. Breijer, die wist dat de spelers bloemen of andere ge schenken zouden weigeren, vond toch een aardige oplossing om zijn hartelijke dank over te brengen. Met assistentie van de administra teur, de heer B. C. van der Noordt, voerde hij de „mascotte" van het ensemble, het onzichtbare wonder- konijn Harvey ten tonele en Harvey adviseerde natuurlijk toch een hul de met bloemen en kransen. Die werden de dames en heren dan ook aangeboden, al bleven ze dan evenals de grote lieve flapoor onzichtbaar. De intrige van Dorothy en Campbell Christie's „Grand Natio nal Night" mogen we na de ver toningen door het beroepstoneel als bekend veronderstellen. Het is de spannende en met list gevoerde strijd tussen een politie-inspecteur en een man, die zijn aan de drank verslaafde vrouw tijdens een twisl per ongeluk doodt. Steeds meer aanwijzingen verzamelt de inspec teur, maar door een kinderachtig toeval wint de sympathieke ver dachte het pleit. Het stuk is meer vernuftig dan intelligent geschreven, maar het biedt kansen tot enkele uren span nend toneel en die hebben de Maasstadspelers onder de regie van Gerard Zalsman vooral in het tweede deel uitstekend gereali seerd. Bob van Duiken beheerste de complexe situatie, waarin hü ver keerde. voortreffelijk, al vertoonde hij een enkele maal de neiging om bravour de boventoon te laten voe ren. Doortje DonkervoortBeyi» trof als het meisje Joyce wederom door haar levendig, natuurlijk spel. Wim van Geldrop was een niet loslatende speurder en Gerard Mallant bracht met zijn onstuitba re woordenstroom de lach. in de zaal. Ook de overige rollen waren bij Clara BrokmeierStamperius, Nol Mennigs, Kees Waterbeek en Ben Schmitz in vertrouwde handen. Het décor was van ir Viergever; de opbrengst van de voorstelling, ongeveer 4000 gulden, werd dit maal afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. De burgemeester en mevr. Van Walsum en wethouder Hogeweg woonden de avond bij H. F. REEDIJJ*

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1