VOORDELIGE GIER- BEWARING MARKT en BEURS Landelijke Landbouwvoor- lichtingsraad 14 Februari 1953 BOER EN TUINDER Pag. 19 LIMBURGS KAMPI OEN 1953 NICO VAN KAPELHOF K 2337, zwartschgéb. 2l-8-'4S; V. Nico van Melo K 1795, M. Wilhelmina van Houthemmerhof, K 38555fok.-eig.: T. Boormans te Berg en Verblijt (L.); Alg. Kam pioen op de Centr. Hengstenkeviring te Roermond d.d. 22 Januari '53. Toto: Het Zuiden, Den Bosch Luchtdichte kelder voorkomt stikstof-verliezen Vroeger kocht men voor enkele tientjes aan kunstmest. Thans zijn er veel bedrijven die hiervoor per ha f175 uitgeven en op menig bedrijf is dit bedrag nog hoger. Nu is het gebruik van kunstmest ook een der beste dingen om de produc tiviteit van het bedrijf te verbeteren. Maar dit neemt niet weg, dat ook deze kosten verantwoord moeten zijn. Het w daarom noodzakelijk in de eerste plaats aan de meest goedkope bemesting aandacht te schenken. En dit is nog steeds stalmest en gier. Verliezen hierop bespaard, betekenen zuivere winst. Bovendien blijkt steeds meer, dat stalmest tenzij andere organische be mestingen toegepast worden, op den duur onmisbaar is voor het handhaven van een goede productie en goede kwaliteit van de grond. Wij vragen steeds hogere opbrengsten, dus worden er aan de bodem, steeds zwaardere eisen gesteld. Bemestingen, in de vorm van zuiver stikstof, fosfaat of kali zijn eenzijdiger dan de vroegere meer samengestelde meststoffen. Afna me van het krachtvoerverbruik dat wij thans zien, betekent ook achteruitgang der kwaliteit vari stalmest en gier. Voor onze bodem, de basis, de bestaansgrond van onze landbouw, is thans meer zorg vereist dan voorheen. Drie m3 kelderruimte per koe De gier welke destijds via een sloot nutteloos een weg vond, kwam nader hand in een kolk en thans zien wij op de goed geleide bedrijven een afgeslo ten gierkelder. Water, tenzij het zakwa- ter van de mesthoop, mag er niet in kunnen lopen. Een luchtdichte afsluiting is noodzakelijk om stikstofverliezen te voorkomen. Iedere kg zuivere stikstof kost thans 0,95, zeg maar een gulden. Is er per koe S m3 kelderruimte be schikbaar, dan bespaart men niet al leen bewaringsverliezen, maar ook kan De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft, in verband met de wenselijkheid om met het geor ganiseerde bedrijfsleven op het gebied van de landbouwvoorlichting tot verdë- re samenwerking te komen, een lande lijke Landbouwvoorlichtingsraad inge steld, waarin overleg gepleegd zal wor den betreffende de landbouwvoorlich ting in de ruimste zin. In. deze raad zijn benoemd: als lid tevens voorzitter, ir. A. W. v. d. Plas- sche, Directeur-Generaal van de Land bouw; als leden-vertegenwoordigers van het georganiseerde bedrijfsleven: voor de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond: C. G. A. Mertens teHout- Blerick (L) en L. P. Duyvesteyn te Loosduinen; voor het Koninklijk Neder lands Landbouw Comité: Ir. C. S. Knott- nerus te Steenbergen en L. H. Lanting te Nieuwlande (Dr.); voor de Neder landse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond: Ir. G. Wansink te 's-Gravenhage en J. B. Colenbrander te De Krim (Ov); voor de Algerqene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond: O. Schippers te Utrecht; voor de Nederlandse Christe lijke Landarbeidersbond: H. Kikkert te Zeist; voor de Nederlandse Katholieke Landarbeidersbond „St. Deusdedit": H. Bosman te Alkmaar; voor de Stichting voor de Landbouw: Ir. G. P. E. Roy- ackers te 's-Gravenhage. Als leden-ambtenaren zijn benoemd: Ir. H. T. Tjallema, directeur van Ak ker- en Weidebouw; Ir. Th. C. J. M. Rijssenbeek, directeur van het Veeteelt wezen; Ir. F. W. Honig, directeur van de Tuinbouw; Dr. Ir. P. N. Boekei, di recteur van het Zuivelwezen; Mr. R. A. van de Wall Bake, directeur van Socia le, Economische en Algemene Zaken van de Directie van de Landbouw en ir. J. M. A. Penders, inspecteur van de Landbouw, belast met de coördinatie van de voorlichting. De Directeur-Generaal van de Land bouw kan per vergadering ten hoogste drie andere ambtenaren uitnodigen om als lid aan de bijeenkomsten deel te ne men. men dan de gier aanwenden op het meest gewenste tijdstip. Bijvoorbeeld in Maart bij windstil weer. Des winters gieren geeft grote verlie zen. Vooral als de grond bevroren is. Bovendien kan men de gier naderhand brengen op percelen die er het meest behoefte aan hebben, zoals afgelegen hooiland. Gier bevat veel kali en land dat dikwijls wordt gemaaid heeft hier juist behoefte aan. Waar een te kleine gierput is, moet deze te vroeg worden uitgereden. Het is dan dikwijls ook ongeschikt weer en daardoor blijft de gier te dicht bij huis. Deze percelen kort aan de boerderij ont vangen dan te veel kali en vormen in het voorjaar een gevaar voor het optre den van kopziekte. Gierkelderbouw vraagt een grote uit gave, waarom men wel eens twijfelt over de rentabiliteit ervan. Op den duur is deze evenwel verantwoord. En dergelij ke uitgaven moeten ook altijd over lan ge termijn bezien worden. Hoofdzaak is wel. de gier dan ook inderdaad goed te bewaren, de kelder goed gesloten te hou den en de gier juist aan te wenden. Het financiële effect der gierkelder is veel hoger dan van een mestplaat. Een betonnen mestplaat is wel mooi en deze maakt het mogelijk zonder veel moei te de mest netjes te stapelen; maar is deze er niet, dan is het met enige zorg evenwel toch zeer goed mogelijk de mest regelmatig goed te stapelen en bewa ringsverliezen te voorkomen. Mengmestkelder. Nog een andere mogelijkheid is er. De mest en gier niet apart bewaren maar gezamenlijk in een kelder. Dit is een goede oplossing. Vooral voor be drijven waar weinig of geen stro onder de koeien komt, en weinig personeel is. En wij hebben rekening te houden met de mogelijkheid dat er door afname van de graanteelt en stijging van stro- prijzen steeds minder stro verbruikt zal worden. Dit systeem betekent een zeer grote arbeidsbesparing. Zowel des win ters in stal, als in het voorjaar en des zomers bij de verspreiding. Wel moet er een brede pomp zijn en een grotere kelder. Te rekenen naar 6 m3 per koe. Dit mag bezwaarlijk lijken, maar anderzijds wordt de bouw per m3 goedkoper naar gelang de inhoud groter is. Door bij de bouw ronde silomallen te gebruiken krijgt men de meest-voor delige gierkelder. V. Geen wilde kap van rijshout! In aansluiting op het reeds eerder uit gezonden bericht over hout en rijshout inzake hulpvoorziening noodgebieden, wordt nog medegedeeld, dat het eventueel kappen van rijshout onder leiding van deskundigen moet geschieden. Derhalve moet een z.g. ivilde kap worden voor komen, daar anders de kans zeer groot is, dat het hout onbruikbaar blijkt te zijn en bovendien aan de hakhoutpercelen onher stelbare schade wordt toegebracht. De aandacht zij er in het bijzonder op gevestigd, dat dit hout aan speciale eisen moet voldoen en op deskundige wijze in bossen moet zijn gebonden. Voor het geven van voorlichting kari men een be roep doen op de plaatselijke ambtenaren van de Nederlandse Heidemaatschappij en van het Staatsbosbeheer. VEE EN PAARDEN Over de hele linie kon men een aantrekken van de prijzen voor het vetvce constateren, een enkele uitzondering (markt Den Bosch) daar ge laten. Een en ander was o.i. de oorzaak van de voor de aanvoeren remmende bepaling, dat al het vee. alvorens het vervoerd mag worden, in gespoten moet zijn tegen mond- en klauwzeer. Tengevolge van deze maatregel waren de aan voeren zowel voor het vctvee als voor gebruiks- vee kort tot zeer kort te noemen. Deze aanmer kelijk kortere aanvoeren hebben voor wat het vetvee betreft de prijzen gunstig beïnvloed, in tegenstelling tot de prijzen voor het gebruiksvee, waarvoor wel erg weinig animo bestond. Te Leeuwarden was de aanvoer vetvee zeker niet groot. Daartegenover waren er wel ruim voldoende verkoopmogelijkheden, zodat de Drij- zen zich op deze markt gunstig ontwikkelden. In gebruiksvee was eveneens een kortere aan voer waar te nemen. Tengevolge echter van een zeer geringe belangstelling van de zijde der kopers, kon men de prijzen moeilijk handhaven, hetwelk het marktverloop een stug karakter gaf met voor de mindere kwaliteiten teruglopende prijzen De markt te Zwolle droeg hetzefde karakter als die van Leeuwarden. In vetvee en gebruiks vee aanmerkelijk kortere aanvoeren, met een voor het vetvee gunstige Inslag, In tegenstelling tot het gebruiksvee. Een ruime aanvoer viel er waar te nemen in nuchtere kalveren, waarvoor de prijzen zich in dalende lijn bewegen. Ook do markt te Rotterdam vertoonde een ge ring aanbod vetvee. Tengevolge van een ook daar behoorlijke vraag werd het een zeer vlotte handel en een dure verkoop. Het gebruiksvee deed noch in aanvoer, noch in handel ook maar iets voor de andere markten onder. Ook daar korte aanvoer, weinig vraag, met als resultaat een slepend verloop van de markt met matige prijzen. Te Doetinchem waren de aanvoeren vetvee ook al niet groot te noemen met een daartegen- overstaande ruime vraag hetwelk resulteerde in een vlugge handel met goede prijzen. Het aanbod gebruiksvee was kort. de verkoopmogelijkheden gering door een zeer geringe kooplust waardoor het verdere verloop niet nader behoeft te wor den omschreven. In vette kalveren was het aan bod slechts klein mede waardoor de markt hiervoor een prijshoudend Verloop had. De nuchtere kalveren werden in zeer ruime mate aangevoerd en ook wel geplaatst, doch tegen dalende prijzen. In tegenstelling tot alle andere markten de monstreerde de markt te Den Bosch een grotere aanvoer vetvee. De vraag hield daarmede echter geen gelijke tred, zodat dit resulteerde in een teruglopen van de prijzen. Ook de aanvoeren gebruiksvee waren ten opzichte van de andere markten groter. Voor dit artikel was. ook al weer in tegenstelling tot de overige markten, daar wel een behoorlijke vraag. De handel was er in ieder geval beter te noemen dan ergens anders. In vette kalveren was een tamelijk aan bod met echter een slechtere handel en dalende prijzen. Dit zelfde kan gezegd worden voor de handel in nuchtere kalveren, waarvan de aan- De gemiddelde prijzen voor het rundvee lagen deze week ongeveer als volgt: melk- en kalf- koeien 6501050 per stuk; mestvee 500700 per stuk; vetvee 2.202.85 per kg geslacht gewicht; worstkoeien 1.902.05 per kg geslacht gewicht; vette kalveren 1.802.70 per kg le vend gewicht; nuchtere kalveren 0.851.00 per kg levend gewicht. Varkens Het aanbod op de varkensmarkt te Utrecht was, voor wat betreft de courante slachtvarkens, wat kleiner dan wij de laatste tijd gewend waren. De verkoopmogelijkheden waren ietwat beter en het resultaat was, dat de markt een prijshoudend karakter droeg en niet verder terugzakte. De markt te Rotterdam vertoonde een grotere aanvoer met een vlotte verkoop, zodat ondanks deze grotere aanvoer de markt vroeg ontruimd Over het geheel genomen zagen wij de prijzen weinig verandering ondergaan en kan als' ge middelde worden aangenomen 2.00 tot 2.36 per kg geslacht gewicht. Het aanbod van zeugen blijft aan de ruime kant met nu niet bepaald te roemen afzetmogelijkheden. De prijzen daalden dan ook enigszins en de notering kan op dit moment gesteld worden op 1.65 tot 1.85 per kg geslacht gewicht. Geen Paasveelenfoonslelling fe 's-Hertogenbosch Nu het bestuur van de Hollandsche Maatschappij voor Landbouw besloten beeft de Paasveetentoonstelling te Rot terdam niet te laten doorgaan, heeft het bestuur van de Ver. Veemarktbelangen gemeend zich te moeten aansluiten bij deze beslissing door de tentoonstelling te *s Hertogenbosch eveneens af te ge lasten. Het bestuur is er zich van bewust, dat dit een offer betekent voor de vele trou we inzenders, maar het vertrouwt erop, dat zij begrip zullen tonen voor de moei lijkheden en de motieven, waarop dit be- .sluit is genomen. PENSIOENTREKKERS GETEISTERDE GEBIEDEN liet Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw maakt bekend, dat pen sioentrekkers van dit Fonds in de geteisterde gebieden, die in verband met de noodtoestand naar elders zijn geëvacueerd, desgewenst hun pen sioen over de maand Februari in ontvangst kunnen nemen bij de Boerenleenbank in of in de omgeving van hun huidige verblijfplaats. Be langhebbenden moeten zich daartoe wenden tot die Boerenleenbank. AKKERBOUW Granen. De markt had een kalm verloop met slechts kleine omzetten. Het aanbod van tarwe was niet groot. De fabrikanten betalen 27.20 franco fabriek op basis 17 pet. vocht. Voor par tijen van zeer goede kwaliteit was iets meer te mtken. De prijzen voor rogge waren onveranderd, men vroeg voor de doorsnee kwaliteit 25.40 en op basis 17 pet. vocht 26.25. Haver was flauw. Maalhaver wordt aangebo den van 22.75 tot 23.50 en voor de 55-6 kg genunte haver vraagt men 24,25. wintergerst was iets hoger bij eind vorige week, er werd iets gedaan tot 28 90. Zomer- gerst doorsnee kwaliteit was te koop tot 32. Voor prima partijen was iets meer te maken. Peulvruchten (zaden). De peulvruchten zijn in de tweede helft van de vorige wek iets opge lopen. De erwtenmarkt kwam in de loop van de ochtend tot staan, terwijl de bruine bonen- prijzen nogal uiteen bleven lopen. In zaden geen nieuws. De noteringen zijn als volgt: groene erwten 40—55, schokkers 4563. bruine bonen 75— 95, maanzaad 110—120, karwijzaad 53—55.50. all<s franco Rotterdam. KAAS In de periode van 611 Februari waren de prijzen op de voornaamste kaasmarkten als ALKMAAR: Aangevoerd 2 stapels boeren kaas wegende 1000 kg. Notering 1.90 per kg, beursnotering fabrieksbaas i 1 90 per kg Han del matig. BODEGRAVEN: Aanvoer 27 partijen. Eerste soort 2.252.29. tweede soort 2222.24. extra 2.32. Handel matig. LEEUWARDEN: Gouda volvet 2102.17, Edammer 40 plus f 1,87—1.88, broodkaas 40 plus 1 881.89. Stemming flauw. WOERDEN: Aangevoerd 17 partijen; le soort 2.25—2.30. 2e soort 2 20—2.24. zware tot 2.34. Handel matig EIEREN In de periode 2 t/m 7 Februari werden bij de coöperaties, aangesloten bij de Coöp. Verkoop- centrale voor Eieren (VECE) aangevoerd circa 13 mil'lioen kippeneieren. Aan de plaatselijke afdelingen (verzamelaars) werd hiervoor uitbe taald 2,39 pet' kg. De pluimveehouders zullen gemiddeld 2,36 per kg ontvangen. Voor eieren bij pluimveehouders aan het be drijf afgehaald, kan de prijs in verband met de hogere verzamelkosten één a twee cent per kg. lager zijn. De binnenlandse consumptie bleef zeer matig. De uitvoer was in sterkere mate dan gedurende de voorgaande weken op Duitsland gericht. Italië, dat de laatste tijd beduidende hoeveel heden heeft opgenomen, raakte vrijwel uit de markt, in verband met daar te lande te ver wachten grotere productie. Frankrijk schijnt voor de grote consumptie-centra nog wel be hoefte te hebben, doch de invoervergunningen zijn volledig benut, zodat zich practisch geen mogelijkheden voordeden. Duitsland toonde aan vankelijk een flauw gestemde markt doch trok later geleidelijk bij. De. laatste dagen van de week konden de prijzen een weinig worden ver hoogd. In verband met de verhoging van het Duitse invoerrecht per 15 Februari a.s. zijn voor leve ring tot aan die datum reeds belangrijke par tijen geplaatst tegen bevredigende prijzen. Het ziet er naar uit, dat de thans (9 Februari) gang bare prijzen voor de nog resterende partijen weinig verandering zullen ondergaan. Van 15 Februari af is het Duitse invoerrecht' 10 hoger. Het is duidelijk, dat dit de prijzen voor leveranties na die datum ongunstig aal be- invloeden. OM TE VERGETEN 7#^ Maandag 16 Februari, 19.45—20.00 uur, Hilver sum I „De premieregeling Dienst kleine Boeren en het Borgstellingfonds voor de Landbouw spreker: ir. J. van Bueren. 25 Febr. Zwolle Hengsi'enkeuring V.L.N. 26 Febr. Eist (Geld.) 27 Febr. Barendrecht 4 Mrt. Haarlem en Utrecht 5 Mrt. Den Bosch BOEKBESPREKING Het bouwplan op de akkerbouwbedrij ven in de Noordoostpolder, door W. de Wolf. Uitg.; Vereniging voor Bedrijfs voorlichting in de Noordoostpolder te Emmeloord. Prijs 1.00. Zoals de titel aangeeft, heeft het ge schrevene speciaal betrekking op de om standigheden zoals die voor de Noord oostpolder gelden. Met enkele wijzigin gen ook wel bruikbaar voor het „oude land". „DE RAMP" Binnenkort zal een fotoboek over de verschrikkelijke watersnood verschijnen onder de titel „De Ramp." H.M. Koningin Juliana heeft voor deze uitgave een voor woord geschreven. „De Ramp" zal het enige boek zijn, dat een beeld geeft van de ontzettende gevolgen van de watersnood. Deze uit gave, waarvan de opbrengst geheel ten bate komt van het Nationaal Rampen fonds, moet in een zo groot mogelijke oplage verspreid worden. Reeds thans blijkt dat de belangstel ling voor het boek „De Ramp" bijzon der groot is laat ons hopen, dat deze eerste oplage spoedig door een volgende gevolgd kan worden, niet alleen opdat velen een blijvend beeld zullen bezitten van de ontstellende watersnood maar ook en in de eerste plaats opdat een nog groter bedrag overgemaakt kan worden aan het Nationaal Rampen fonds. „De Ramp" telt 96 pagina's, be vat 100 foto's en zal reeds binnen enke le weken verschijnen. De intekening bij de boekhandel is opengesteld. De prijs bedraagt f 3,50.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 10