De Hengstenkeuringen te Assen DE KORRELMAIS 14 Februari 1953 BOER EN TUINDER ^ag. 15 KORTE WENKEN Snijrogge moet thans per ha 250 kg kalkammonsalpeter ontvangen. Dit zal tegen het einde van de stalperiode krachtvoer besparen en een hoge melk productie mogelijk maken. In verband met de vergelingsziekte moeten wij de bietenkuilen voor April opruimen. Dit eist een verandering in de veevoeding op veel bedrijven. Is het niet nodig, dat U daarom een verande ring aanbrengt in het bouwplan of het weideplan? Laat daar nu reeds Uw ge dachten over gaan. Nat, slecht ontwaterd grasland geeft een holle zode waar veel onkruiden zul len groeien. Besteed de laatste weken van de stille tijd aan onderhoud en reparatie van de werktuigen en machines. Maak ze schoon en zet ze eens in het vet. Een goed onderhouden machine gaat twee maal zo lang mee. Geeft kuilvoeder na het melken. In Zwitserland is het verboden kuilvoeder te bereiden in streken waar kaas ge maakt wordt. Besmettelijk verwerpen is te voor komen. Tijdig enten. Men raadplege de veearts. Prominent 1282 algemeen kampioen CROMWELL 1293, bruin, geb. 19-3-'48; V. Goldemar 1152 (d. Gambo 325A), M. Si- dine 8067A (d. Gode- hard 357); fok.: J. Brands, TJsquert, eigj H.Hoving te Donderen, J. Poelstra te Winsum enH. V. H. Stadskanaal; la premie Hengsten- keuring Assen ad. 5 Februari '53. Foto Melissen, Grijpskerk Kalkammon aan de snijrogge De boeren die de vorige herfst rogge uitzaaiden met de bedoeling in het a.s. voorjaar als snijrogge te oogsten, zullen zo langzamerhand toch eens weer aan dacht aan dit gewas moeten schenken. Ook hier geldt: voor wat hoort wat! Momenteel is het de hoogste tijd 200 - 300 kg kalkammonsalpeter per ha snij rogge aan te wenden. Niet alleen wordt daardoor de opbrengst groter, maar bo vendien heeft men ook eerder de beschik king over dit prima groenvoer. Juist in die tijd hebben de dieren het verse groen voer erg nodig, de voorraden bescherm de stoffen zijn verbruikt en de melkgift is hoog. Bovendien lokt de krachtvoer- prijs grote aankopen nu niet bepaald aan. Een bijkomend voordeel is dat het veld ook eerder vrij komt voor het volgende gewas, wat speciaal met het oog op de vochtvoorziening van het twee de gewas van belang is. Na al deze voor delen weet de boer het nu wel: dadelijk s ti k s to f DE KAMPIOEN DER JONGE HENGSTEN TE ASSEN JUWE LIER, donkerbruin, geb. 8-4-'50; V. Voorman 1131 (d. llfons 375A), M. Bertiena 3561 D (d. Ridderslag 355A); fok.: D. Meppelink, Zuid- barge, eig.: H. Hoving te DonderenJ. Poelstra te Winsum en V.H.V. te Stadskanaal. Foto Melissen, Grijpskerk In 1952 nam de teelt met 3000 ha toe Verleden jaar rond deze tijd heb ik in ,.Boer en Tuinder" in een artikeltje de positie van de maisteelt besproken, en ik hoop enige lezers van dienst te zijn, hierbij thans iets aan te sluiten. Verleden zomer zijn er in Nederland ongeveer 14.000 ha met korrelmais beteeld geweest, wat 3000 ha meer was dan het voor afgaande jaar. Drie vier den ervan lagen in de drie Zuidelijke provinciën. Het laat zichaanzien, dat deze verhouding voor lopig nog wel zo zal blij ven; het aantal rassen, dat voor het Noorden van Nederland geschikt is, is nog steeds gering. Onze kwekers geven ons intus sen recht te verwachten, dat ze ons binnen enkele jaren rassen ter beschik king kunnen stellen, die vroeger rijp zijn dan de huidige hybriden, en dus geschikt voor de Zuider zeepolders en de Noorde lijke provinciën. In 1953 rond 17.000 ha. Mensen, die op mais- gebied de weg weten, ver wachten, dat ook dit jaar de oppervlakte met korrel mais beteeld, zich weer zal uitbreiden, ongeveer even sterk als verleden jaar, dus tot rond 17.000 ha. Natuurlijk kan dit tegen vallen; de prijs van de mais is de laatste maand wat ingezakt. Aanvanke lijk was nog ongeveer 40 cent per kilo te maken, thans is dat 35 cent. De opbrengst is nog al ver schillend geweest. In het Noorden heeft het natte oogstweer grote moeilijk heden gegeven, en in an- idere streken heeft de nachtvorst de opbrengst nadelig beïnvloed. De Wilhelminapoldcr had in 1952 ongeveer 50 ha korrelmais voor voergraan verbouwd. De gemiddelde opbrengst was 5200 kg per ha, en men is dan ook voor nemens in weerwil van de lagere prijs dit jaar weer ongeveer een zelfde oppei '->k met mais 'te bezaaien. Wat de rassen betreft, het aantal hybriden in de rassenlijst blijft nog 2; Goudster en Misconsin 240. Maar daarnaast is er een groot aantal in opgenoemd, waarvan een flinke hoe veelheid zaaizaad ter be proeving wordt vrij gege ven. Wat de gewone ras sen betreft, behalve de oude bekenden Vroege gele ronde C B, Baanbreker en Unicum komt in de nieuwe rassenlijst een nieuweling voor, de Kuma van Kuhn en C. te Naarden. Ze rijot vrij vroeg, ongeveer gelijk met de Vroege gele ronde C. B., en zou dus in net Noorden geprobeerd kun nen worden. De nieuwe rassenlijst is dezer dagen verschenen, en mijn trouwe lezers zul len zich natuurlijk °en exemplaar hebben aange schaft. Men raadplege dus zelf de rassenlijst. vóór men zaaizaad bestelt De verwachting is, dat er dit voorjaar voldoende zaaimais voor 17 n be schikbaar zal zijn R. W. J. De Drentse keuring heeft een aparte sfeer, die moeilijk kan worden beschreven, doch makkelijk kan worden aangevoeld. Helaas werd deze sfeer plotseling zeer wreed verstoord, toen de Vice-Voorzitter van de Afdeling Drenthe bekend maakte, dat hij de zeer droeve mededeling had te doen, dat de zo sympathieke Voorzitter van het N.W.P., de heer E. Tj. Rookmaker plotseling was overleden. Velen, zeer velen ook buiten het N.W.P.-gebied zullen dit heengaan ten zeerste, betreuren. Het was toch al reeds stil om de Asser baan op 5 Februari jl. omdat mede in verband met de Nationale Ramp elk vertoon van enige fleurig heid was weggelaten. Doch het leven in maatschappelijke zin moet zijn voortgang hebben, ook hier, al werd een domper geplaatst op het anders zo intensief beleefde gebeuren. Geheel vrijwillig heeft men de keuring der jonge hengsten gecentraliseerd, doch de eigenaren blijven vrij om hun hengst in de provincie zelf voor te brengen. Slechts één jonge hengst kwam in de baan en werd, naar het ons wilde voor komen, met veel moeite goedgekeui d voor dekking. Een uitspraak welke wij volkomen kunnen onderschrijven. Dit jaar voegt Drenthe een drietal jonge hengsten aan zijn fokkerij toe, ter wijl ook de bekende grote figuur Alex ander naar hier komt. Voorlopig voor een jaar, doch hij stond reeds 7 jaar op het zelfde dekstation, zodat een verwisseling voor een jaar wel is te begrijpen. Van deze jonge hengsten werd Jodel (d. Jo- firo) van Wilting te Wachtum niet voor de primering teruggeroepen. Staande een vrij aardige, soortige hengst, doch zijn bewegingen hebben hem de premie doen ontgaan. 3- en 4-jarigen. Bij de premiekeuring der jonge heng- eten van 3 en 4 jaar werd Juwelier (d. Voorman) van H. Hoving te Donderen met een eerste premie onderscheiden. De hengst toonde zich nu veel en veel beter dan in Groningen. Hij had nu weer zijn uitstekende figuur met zijn beste benen, zijn hengstvoorkomen. Hij toonde nu veel dieper en edeler. Hij heeft het mooie soort met de beste sterk gespierde romp, vooral de achter hand is zeer lang. Ondanks schitteren de make-up kon het achterbeen nog even anders. Maar hij is een forse, ka pitale hengst. edele soort en de sterke, diepe romp. Tasman (d. Titus) stond nu boven hem, ook begrijpelijk, al hadden wij de plaat sing andersom best kunnen billijken. Mooisoortige hengst, die wat meer hengst kon zijn, maar ook van hem gaat een grote bekoring uit. Favorit, de Oldenburger import, heeft zich goed ge houden in de loop der jaren, maar toch in dit voorname gezelschap detoneerde hij o.i. toch iets. Kampioenschappen De premiekeuring der oudere heng sten gaf het volgende beeld. Minister en Edelsteen eerste, Censor, Umberto en Imposant tweede. Niet in exterieur, maar terwille van verdienste hadden wij Im posant zo graag op de derde plaats ge zien. Minister en Edelsteen, excellentie en juweel, beide juweel en excellentie. Kampioen der jonge hengsten werd met macht en bravour Juwelier. Daar kon Troubadour niet tegen op. Het Algemeen kampioenschap was na tuurlijk voor Prominent, het was voor hem slechts een veni, vidi, vici, omdat wij nu slechts eenmaal een zo promi nente figuur als Prominent hebben. Al kwam de oudere garde van fok- praedicaat-hengsten dan niet meer voor de premiekeuring in aanmerking toch kon Drenthe ook daarin de roem van zijn paard neerleggen. Waar bleef de lauwerkrans voor de 26-jarige Tello? Verdiend, maar het was geen tijd voor iets dat naar luister kon zwemen. N. Zeeman (d. Zeeheld), die naar Lan- gelo gaat, kreeg een tweede premie, evenals Nimrod, die echter niet in Dren the wordt gestationeerd. Tussen beide is het verschil gering. Heeft Zeeman meer hengstvoorkomen met beste bovenbouw, Nimrod heeft het mooie soort met bes te schouder en sterke verbindingen, het beenwerk kon even zwaarder. Machtige rubriek 5- en 6-jarigen In zijn rubriek premiekeuring der 5- en 6-jarige hengsten wilde Drenthe de monstreren welk een rijk bezit het heeft in zijn hengsten. Machtig en indrukwek kend, uniform. Adel, kwaliteit en klasse enzwaarte. Voorop Cromwell, die nu weer eens zijn rijke lijnen toonde, nu hij niet in een zo overmatige condi tie was; eig. Hoving Donderen. Mari nier heeft zich ontwikkeld tot een rijke imponerende, innemende verschijning, is veel beter geworden sedert zijn eerste presentatie, ofschoon hij ook toen reeds zowel in bouw als in zijn flatterende schimmel kleur effect sorteerde. Eig. Post te Middelbert. Athos (d. Alexander) zeldzaam harmonisch gebouwd, prach tig van soort, beste draf en heeft beste veulens laten zien. Voeten konden ster ker. Eig. H. Smit en de Veenk. Hipp. Ver. Alle drie eerste premie. Ofschoon volkomen te verdedigen, er was een markant verschil, hadden wij Panda (d. Harro) graag ook een eerste premie willen geven. eig. Wilting te Wachtum. Zeker heeft hij zijn tekortko ming in het voorbeen, zijn voeten kon den sterker, de overgang van sprong naar pijp kon anders, maar daartegenover kan hij toch plaatsen zijn beste sterke, DE ALG. KAMPIOEN VAN ASSEN PRO MINENT 1282. bruin, geb. 8-5-'47; V. Harro 1203 (d. Hendrik 362A), M. Azelly 19546D (d. Gronau 171D); fok. J. Spreen Vos, Ie Exloër- mond, eig-:V.HV. Stads kanaal en D. E. Melle- ma, Finsterwolde. Foto Melissen, Grijpskerk UITVOER VAN HOOI STOPGEZET Het Hoofdbedrijfschap voor Akker bouwproducten heeft uit voorzorg de uit voer van hooi stopgezet. In de over stroomde gebieden zijn niet onbelang rijke hoeveelheden hooi verloren gegaan. Het uit deze gebieden geredde vee is elders op boerderijen ondergebracht, waar men in het algemeen wel voor eigen vee voldoende hooi heeft, maar zeker niet voor een grotere veebezet ting. Te zijner tijd zal worden bezien of er nog enig hooi kan worden uitgevoerd. Laat u niet verleiden om te vroeg in de grond te gaan werken, d.w.z. als de grond er nog niet bekwaam voor is. Werken in een te natte ondergrond geeft structuurbederf. Richt u niet naar uw buurman, maar naar uw grond! Er mag geen korrel zaad de grond in of hij moet zijn ontsmet. Volg de aan wijzingen, die op de verpakking van het ontsmettingsmiddel staan aangegeven, nauwkeurig op. Indien men het zaad ook nog wil behandelen met een vogel afweermiddel, dan moet men dit doen na het ontsmetten. Krachtvoer moet productievoer zijn. Hier moeten extra melkgiften tegenover staan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 8