Insecten en bestrijdingsmiddelen Mededelingen EXPORT BLOEMEN 14 Februari 1953 BOER EN TUINDER Pag. 13 Bij de bestrijding van parasieten in onze culturen, is niet alleen enige kennis omtrent het bestrijdingsmiddel noodzakelijk, doch hiernaast is ook de kennis van de parasiet van belang. De levenswijze van deze bepaalt voor een groot gedeelte op welke manier en op welk tijdstip we het betreffende bestrijdingsmiddel toepassen. Wordt hiermede niet voldoende rekening ge houden, dan zal zelfs het beste be strijdingsmiddel een teleurstellend resultaat geven. Het toepassen van bestrijdingsmid delen is op de eerste plaats het stellen van een diagnose. Wanneer men niet weet, met welke parasiet men te doen heeft, dan is het vooraf ook niet te zeggen, dat het toegepaste bestrijdings middel succes zal hebben of niet. Bij de bestrijding van parasieten is het van belang te weten op welke wijze deze het voedsel (uit de planten) opnemen. We onderscheiden hierbij bijtende, zuigende en stekende monddelen. Maagvergiffen. Bij bestrijding van insecten met bij tende monddelen, kunnen we de bestrij dingsmiddelen op de planten brengen, waardoor het insect gelijktijdig het mid del opneemt. De gehele plant met een dun laagje bedekken is echter noodzake lijk, dus ook de nieuw opgroeiende delen. Bekende insecten, die op deze wijze be streden kunnen worden, zijn rupsen, oor wormen en vele soorten kevers. Deze middelen worden samengevat onder de naam van maagvergiffen die ook scha delijk zijn voor mensen en warmbloedi ge dieren. Naast verspuiten, verstuiven of vernevelen van deze middelen is het ook mogelijk het uit te leggen als ver giftig lokaas (bestrijding taxus-kevers) of om het als voor-behoedmiddel op de planten te brengen. Het betreffende in sect behoeft in dit geval niet geraakt te worden, aangezien het vergif door de monddelen opgenomen moet worden. Bekende maag vergiffen zijn de arseni- cumverbindingen zoals calciumarsenaten (Parijs groen) benevens de fluorverbin dingen en nicotine. Dit laatste werkt echter ook als contactvergif. Contactvergiffen. Naast bijtende monddelen kennen we ook zeer veel insecten met zuigende en stekende monddelen. Deze nemen het voedsel uit de planten op, door met hun lange zuigsnuit door de opperhuid heen te boren en zo de inwendig gelegen cel len leeg te zuigen. Een maagvergif op de opperhuid gespoten, is dus niet do delijk, aangezien deze cellen niet als voe dingsbron gebruikt worden. In sommige gevallen wordt gelijktijdig door de insec ten een voor de planten schadelijke stof in de cellen geperst, waardoor naast vergroeiingen ook nog verkleuringen kunnen ontstaan. Insecten met zuigende monddelen kun nen we bestrijden met'aanrakingsvergif fen of zoals algemeen gebruikelijk is contactvergiffen. Het insect moet dus geraakt worden of indien het zich ver plaatst over de plantendelen hiermede in aanraking komen. Deze middelen wer ken dan door de huid van de insecten heen en kunnen in sommige gevallen, ook wanneer de insecten na enige tijd hiermede in aanraking komen, de insec ten nog doden. Natuurlijk is er evenals bij de maagvergiffen een grens, waarbij deze stoffen op de planten werkzaam blijven. Ook moet men er rekening mee hou den, dat deze middelen, door de mense lijke huid kunnen dringen en zodoende een dodelijke werking tot gevolg kunnen hebben, dit dus zonder inwendig gebruik. Aanraking is in dit geval reeds dodelijk. Vele ongelukken zijn er reeds gebeurd in de loop der jaren, doordat men hier mede niet goed op de hoogte was. Naast nicotine behoren tot deze groep van mid delen de verbindingen van fosfor, waar van de parathion-preparaten, de H.E.T.P. en T.E.P., zeer veel gebruikt worden. Andere middelen, die op deze manier werken, zijn de gechloreerde koolwater stoffen, zoals D.D.T.- en H.C.H.-bevat- tende middelen, benevens de al oude re middelen zoals vruchtboomcarboli- neum (V.B.C.) en minerale oliën. Ook de voor mensen en warmbloedige dieren weinig schadelijke en een zeer korte na werking hebbende middelen, zoals pyre- thrinen en rotenon (Derris) bevattende stoffen, behoren tot deze groep van be strijdingsmiddelen. Bij de door ons "toe gepaste bestrijding zijn deze middelen van belang bij de bestrijding van plan- tenluizen, thripsen, wantsen, cicaden enz. Voor een goede bestrijding is het steeds noodzakelijk dat er voldoende hier van gebruikt wordt, aangezien men de te bestrijden insecten moet raken. Voor al bij de middelen, die een zeer korte nawerking hebben, is dit van zeer veel betekenis. Ademhalingsvergiffen. Naast bovengenoemde bestrijdingswij ze is het ook nog mogelijk, dat parasie ten gedood worden door inademen van giftige middelen. Verschillende van de hier eerder genoemde middelen kunnen, wanneer deze in een gesloten ruimte worden toegepast, schadelijke dampen afstaan," waarvan inademen dodelijk kan zijn. Deze middelen zijn vluchtig en moeten dan ook steeds afgesloten be waard worden. Wordt dit niet gedaan, dan is het zeer gevaarlijk om in de ruim te te komen, waar deze middelen be waard worden, doch hiernaast krijgt men bij toepassing niet het effect wat ver wacht werd. Ademhalingsvergiften worden over het algemeen tegen dezelfde insecten gebruikt, als bij de contactvergiften genoemd. Deze laatste hebben echter een meer of mindere tijd van nawerking, terwijl de ademhalingsvergiffen alleen maar werken, zolang deze dampen in de gesloten ruimte aanwezig zijn. Voor het vrijkomen van de schadelijke dampen is soms een warmtebron nodig. Dit is o.a. het geval bij nicotine en azobenzeen. In andere gevallen is het reeds vluchtig, ■zodra het aan de lucht wordt blootge steld. Hiervan kunnen we noemen blauw- zuurgas, methylbromide en methallyl- chloride (M-gas), terwijl naphtoline ook enigszins dezelfde werking heeft. Zoals uit bovenstaande blijkt is de grens tussen het verschil in werking niet altijd scherp te trekken, aangezien soii^ mige middelen op verschillende wijze kunnen werken. We kunnen hiervan o.a. noemen nicotine en parathion, die wer ken als maag-, contact-, ademhalings- vergif, terwijl D.D.T. en T.E.P. ook op verschillende manieren kunnen werken. Toch is het voor een goede bestrij ding noodzakelijk, dat men enigszins met de wijze van werken en de wijze van voedselopname van de parasieten op de hoogte is. Andere middelen. Nog enige op andere wijze werkende middelen staan ons ten dienste bij de bestrijding. Hierbij nemen de uitvloeiers een zeer voorname plaats in. Deze mid delen maken, dat een bestrijdingsmid del niet in afzonderlijke druppels op de planten blijft staan, doch dat deze meer gelijkmatig over de bladeren uitvloeien, waardoor dit een aaneengesloten ge heel wordt, zodat het bladoppervlak ge heel met bestrijdingsmiddelen bedekt is. Tevens is het mogelijk, dat de midde len hierdoor beter in de schuilhoeken doordringen (bladoksels), waardoor een betere bestrijding wordt verkregen. Bij de toepassing hiervan is enige voorzich tigheid noodzakelijk, aangezien deze middelen de oorzaak kunnen zijn van verbranding van blad e.d. Nauwkeurig de op de verpakking aangegeven samen- van het In- en Verkoopkantoor L. T. B. (Handelsraad) en de Coöp. Centrale In- en Verkoop vereniging L. T. B. VOOR- EN NADELEN VAN DE VEE VOEDER-DISTRIBUTIE. Nu er ernstig sprake is van opheffing der veevoeder-distributie, worden de voor- en nadelen vanzelfsprekend nog eens onder de loupe genomen. In een beschouwing over dit onderwerp zien wij als voordelen aangegeven: dis tributie van voeders tegen lagere dan de marktprijs (door subsidie-verlening) een billijke verdeling van schaarse grond stoffen en steun aan kleine landbouw bedrijven. Deze voordelen zijn echter niet meer aanwezig, aangezien de sub sidies practisch vervallen zijn en de prij zen der distributie-goederen herhaalde lijk verlaagd moeten worden, teneinde ze aan te passen aan de dalende wereld marktprijzen terwijl van schaarste niet meer kan worden gesproken. Als nadelen worden genoemd: rem- MEDEDELING VAN HET B. V. S. De president van het Zentralverband des Deutschen Gemüse-3 Obst- und Gar- tenbaues e.V., de heer E. Schroder, heeft in een brief aan de voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten het medeleven van de Duitse tuinboüw met de nationale ramp, welke Neder land getroffen heeft, tot uitdrukking ge bracht. Gelijktijdig heeft de heer Schro der gevraagd te willen nagaan of het nodig is, dat de Duitse tuinbouw hier hulp verleent door het ter beschikking stellen van jonge planten, zaad, werk tuigen e.d. In zijn antwoord heeft de voorzitter van het Bedrijfschap de heer Schroder namens de Nederlandse sierteelt dank gebracht voor dit medeleven en uiteen gezet, dat de schade in de sierteelt sector op de totale productie gezien zeer beperkt is. (Publicatie nr. 53-9). stelling gebruiken voorkomt teleurstel ling. Naast het uitvloeien kunnen deze mid delen ook dienst doen als kleefstof waar door het bestrijdingsmiddel tijdens re genachtig weer e.d. beter aan de plan ten blijft vastzitten, zodat dus een lan gere nawerking verkregen wordt. Deze laatste twee eigenschappen zijn veelal in één middel verenigd, aangezien vele uitvloeiers de eigenschap bezitten om door de beschermende waslaag van de planten heen 'te dringen, waardoor reeds een betere hechting verkregen wordt. Naast de uitvloeiers nemen ook de lokmiddelen een voorname plaats in, bij de bestrijding. Zoals de naam reeds zegt, dienen deze middelen om de in secten aan te lokken, wat plaats vindt door een speciale geur. Deze middelen zijn meestal zelf niet giftig, doch wor den dan in een bepaalde verhouding vermengd met een giftige stof en kun nen zodoende hun dodende werking uit oefenen. Arsenicum houdende verbin dingen en fluorpreparaten. Het tegenovergestelde van deze prepa raten zijn de afschrikmiddelen, die door een speciale geur de insecten afschrik ken. Zij oefenen dus geen dodende werking uit Tenslotte kennen we nog de*vele draag- stoffen (Carriers) die aan de bestrij dingsmiddelen worden toegevoegd zon der zelf een dodene werking uit te oe fenen. Deze middelen dienen om het preparaat als poedervormige stof een bepaalde stei-kte te geven en om ze op deze manier op de planten te bren gen. Vooral bij de njeuwere bestrijdings middelen worden deze stoffen zeer veel gebruikt. K. W. Land kg. gld. kg- gld. Arabië 209 3.922 370 6.316 België en Luxemburg 936.592 3.789.987 1.190.371 4.719.847 Belgische Congo 81 1.007 1.638 23.403 Brits Guyana 47 363 Brits Oost Afrika 124 Canada 863 11.437 151 Cyprus 15 68 Denemarken 1.697 23.474 3.218 41.446 Duitsland West 601.630 4.441.144 838.568 5.798.670 16.109 104.793 6.105 32.720 Engeland 466.114 4.040.129 398.722 3.412.713 170 2.345 305 3.194 Frankrijk 36.122 179.283 42.679 Frans West Afrika 321 4.900 19 935 Ierland 8-262 92.331 6.570 82.925 Irak 2 96 7 120 Iran 721 8.927 63 709 Italië Joego Slavië Kenia Libanen Marokko Frans Mexico Ned. Antillen New Foundland Nigeria Noorwegen Oostenrijk Portugal Rhodesia Spanje Syrië Tanger Thailand Trinidad Ver. St. v. Amerika Zuid Afrika Zweden Zwitserland 9.890 102.227 34.328 273.805 3.006 1.086 383 81.304 413 571 13.409 82.483 12 625 4.935 1.527 8.964 762 226.361 142.725 2.032.955 128.556 977.480 70 9.127 3 34 2.185 5.371 242 286 974 33 6.439 371 565 57.682 2.615 26.409 2.298 30.026 569 3.354 444 1.702 692 4.731 9.019 5.656 15 250 9.113 112.320 8 32 192.397 2.875.949 136.193 1.035.289 Totaal 2.387.433 16.242.774 2.877.311 18.755.797 ming van het particuliere initiatief dei- ondernemers onnodig hoge kosten en tijdverspilling verbonden aan de uit voering der distributie de bonnenhan- del, die wel niet verboden is, maar toch niet blijvend als gewenst is te beschou wen. Uit een en ander wordt dan gecon cludeerd, dat de distributie van veevoe der weinig reden van bestaan meer heeft. Inderdaad de veevoederdistri butie heeft zich overleefd en ieder een, die er bij betrokken is, is in af wachting van het einde. HET GEHALTE VAN THOMASSLAK- KENMEEL In tegenstelling met vele andere mest stoffen, met Superfosfaat, kalizouten en stikstoffen, kan thomasslakkenmeel nooit verkocht worden op een standaard-gehal te. Men verkoopt geen thomasslakkenmeel 17 procent, zoals men Kalizout 40 pro cent, superfosfaat 17 procent of Zwavel zure Ammoniak 20,5 procent verkoopt. En dat kan ook niet, want iedere lading thomasslakkenmeel heeft een ander ge halte. Daarom moet men nooit thomas slakkenmeel kopen tegen een prijs per 100 kg. met een gegarandeerd gehalte, doch steeds tegen een prijs per procent. Men koopt dus niet thomasslakkenmeel 17 procent tegen 11,39 per 100 kg., doch wel tegen 67 cent per procent. Vanzelfsprekend moet men er zeker van zijn. dat het berekende gehalte in werkelijkheid geleverd wordt. De koper kan zich hiervan steeds overtuigen door monstername en analyse en wanneer hij de kosten hiervan te hoog vindt, is het toch van het allergrootste belang, dat hij koopt bij een vertrouwbaar leve rancier en die zijn er genoeg Men dient er zich goed rekenschap van te geven dat men drie en dertig cent per 100 kg. te veel betaalt en twee cent per procent te veel betaalt, als het gehalte van het geleverde thomasslak kenmeel slechts een half procent lager is. dan het berekende gehalte. TIJDIGE REVISIE SCHRIKDRAAD-AP PARATEN. Wij willen er nog eens met enige na druk op wijzen, dat bezitters van elec- trische weideafrastering vooral tijdig moeten zorgen, dat hun apparaat in or de is. Wij willen hiervoor zorgen op bil lijke condities; zoveel mogelijk repare ren wij zelf de apparaten en als het nodig is, laten wij de revisie door de fabriek uitvoeren. De apparaten worden doorgemeten, ge controleerd, schoon gemaakt, bijgesteld, gesmeerd en afgeregeld. Alleen zover dit nodig is worden onderdelen ver nieuwd, Onderzoek, reparatie en bijle vering, van onderdelen geschieden zo bil lijk mogelijk. Als U zorgt, dat Uw apparaat spoe dig in onze Centrale magazijnen Alphen of Heiloo komt, zorgen wij dat U het tijdig terugontvangt. Onze vertegenwoor diger zal U gaarne behulpzaam zijn. BLOEMBOLLENPLANTMACHINES „EXCELSIOR." De beschrijving dezer machine volgt hier nogmaals, omdat in het nummer van 31 Januari j.l. het opschrift ont brak: De bollen worden door middel van een lichter in een opgesloten rij op een transportband gebracht, welke de bollen onmiddellijk in de zaaivoet brengt. Door het ontbreken van de zaaipijp, komen de bollen niet met metalen delen in aan raking, zodat elke kneuzing of beschadi ging wordt voorkomen. Een ander voor deel van de machine is de zuiverheid van planten en de uitstekende regelbaar heid van de plantafstand. De machine kan zelfs ingesteld wor den op 12 zaaisnelheden, zodat de af stand voor de volle 100 pet. regelbaar is. Leverbaar zijn 1- 2- en 5-rijige machi nes met capaciteiten van circa 200 tot 1.000 rijnlandse roeden per dag. GIERVERSPREIDERS. Wij leveren een eenvoudige doch soli de gierverspreider, welke bestaat uit een twee-wielig wagenstel, op welke as een conisch tandwiel is bevestigd. Dit tandwiel grijpt in een rondsel, hetwelk aan het boveneinde is voorzien van een met schoepen uitgeruste verdeelschijf. Wanneer de verspreider na koppeling achter de gierwagen voortgetrokken wordt, dan begint de verdeelschijf te draaien. Met deze machine kunnen zowel gier als slechts vloeibare mest zuiver ge lijkmatig over een breedte van circa 4 tot 5 meter worden uitgestrooid. GIERVATEN. De giervaten zijn autogeen gelast, ter wijl de vaten zowel van binnen als van buiten in volbad zijn gegalvaniseerd en daardoor, evenals de beugels, geheel roestvrij. Deze vaten worden geleverd compleet met duplex-verdeler. Deze ver deler is zodanig bevestigd, dat het vat geheel leeg kan lopen. De inhoudsmaten van de vaten zijn 500- 600- 750- 1.000 en 2.000 liter. C.L.O. VOEDER EN C.L.O.-CONTROg LE. Beseft gij wel welk een baanbrekend werk de coöperaties hebben verricht voor de veehouders door de levering van mengvoeders onder controle en met de procentische samenstelling op de la bel door te zetten, ondanks alle tegen werking?

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7