bij Melkbehandeling vriezend weer Selectiemesterij te Hoorn 14 Februari 1953 BOER EN TUINDER Pag. 9 Pas gemolken melk direct uit de stal Teneinde zich te vrijwaren voor schade weten de meeste veehouders, dat melk, zo van de koe, direct uit de stal verwijderd moet worden. Bij herhaling is er op gewezen, dat warme melk de eigenschap heeft om stal- en kuilluchtjes gemakkelijk op te nemen. Het is immers zo, dat de temperatuur van pas ge molken melk hoger is dan die van de stallucht; dat scheelt zo ongeveer 20 graden Celcius. Zodoende koelt de melk, ook in de soms warme stal, langs de wand van de bus het snelst af. Daardoor wordt het soortelijk gewicht van die kouder wordende melk hoger dan de rest. Als gevolg daarvan wordt ze zwaarder en daalt ze. Verplaatsing van de melk langs de wand brengt mee, dat de „inwendige" melk van uit het midden van de bus naar boven wordt gedrukt. Warme melk stijgt dus op en aan de oppervlakte geeft zij haar warmte af. Er ontstaat dus een weinig stroming in zo'n bus met melk en er komt telkens andere melk aan de oppervlakte. Tenminste, voor zover de roomlaag de bovenkant van de vloeistof niet afsluit Nu komen er geurtjes aan te pas! Wat gebeurt er met de lucht boven de melk? Deze wordt verwarmd en stijgt op. Koudere stallucht, doortrok ken met allerlei verontreinigingen b.v. bacteriën, uitwaseming der dieren, pens oprispingen, uitdampingen uit verse mest en urine en helaas ook nog van kuilgras, neemt de plaats van deze warmte lucht in. Er is een intensief contact met de vetbolletjes der melk, want er komt ook telkens andere stallucht bij de melk. Begrijpelijkerwijs ontstaat op deze manier een zeer inni ge -aanraking van de koe-warme melk met de onwelriekende stallucht. Dit heeft zeer onaangename gevolgen, zo wel voor de melk als voor de er uit bereide boter en kaas. Hieruit valt op te maken, dat er onmiddellijk vóór en tijdens het melken niet uitgeveegd en uitgemest mag worden. Evenmin mag er dan kuilvoeder in de stal worden ge bracht. Door dit na te laten, blijft de stallucht zuiver, hetgeen wordt onder steund door een goede ventilatie in de stal. Premie of toeslag op de melk. Houdt het voor gewoonte de melk na het melken onmiddellijk uit de stal te verwijderen; er is dan een goede kans dat uw melk zonder afwijkende reuk of smaak en in prima conditie aan de zui velfabriek komt. Door zo te handelen verdient u een premie of toeslag! Evenwel zijn we hiermede niet aan het eind van ons verhaal. Deze goed- gewonnen en behandelde melk mag u niet in een te felle kou laten staan. Want als het gaat vriezen, er behoeft nog niet eens sprake te zijn van stren ge vorst, dan kan er nog iets heel ergs met de melk gebeuren. Dat kost de boer geld en dat beseft hij niet altijd Want als Koning „Winter" zijn neus in de melk steekt, dan is het niet best. Als gevolg van overmatige koude ge raakt de roomlaag min of meer in een bevroren toestand. En dat gebeurt als hij bussen melk de hele nacht buiten laat staan. Komen zulke bussen met be vroren melk de volgende morgen mede, als gevolg van gladde wegen ook nog laat aan de zuivelfabriek, dan is met recht Leiden in last! Op de melkontvangplaats moeten er allereerst dikwijls „krachtproeven" ver richt worden om de vastgevroren bus deksel met goed fatsoen van de bussen af te krijgen. Met het rijkelijk aanspui- ten van heet water is wel wat te be reiken; maar het kost tijd en geld. We hebben wel gevallen meegemaakt, dat de machinist er aan te pas moest ko men om door bekloppen met een hamer de deksels los te krijgen (beschadiging). Van roomijs, die niet gewild is. Worden de bussen in de basculebak leeggestort, dan is er geen goed mon ster uit te trekken. De monsternemer mag met zijn monsterlepel roeren zo goed hij kan, maar het bevroren „room ijs" smelt er niet door en hij kan geen goed vetmonster nemen. De melk is wat men noemt ontmengd en in het monsterflesje van de betrokken leve rancier komt een schepje melk met te weinig vet! Hier is niets aan te doen. Het tempo, waarin het melkontvangen wordt verricht, laat niet toe, dat alle ijs eerst ontdooid wordt. Maar het kost deze boer geld en hij beseft het niet. Hiermee zijn we er nog niet! Er blijft na het uitstorten van dé melk nog tamelijk veel melk aan de wand van de bus kleven. Ook dat is een na tuurlijk verschijnsel; de taaivloeibaar heid van ijskoude melk is groot. De zuivelfabriek ontvangt door middel van haar „uitdrupapparaat" meer dan ge wone hoeveelheden drupmelk. Boven dien heeft deze drupmelk een extra hoog vetgehalte. Ook dat gaat ten kos te van de portemonnaie van de boer, maar hij weet het niet. Ten slotte ver zamelt het ijs uit verschillende bussen zich in de basculebak van het weeg apparaat. Bij de uitlaatklep hoopt het zich op. De bak loopt niet behoorlijk leeg en het melkontvangen moet zo nu en dan onderbroken worden om dit „on gewilde roomijs" te verwijderen. Als Koning Winter de passie preekt, Boer pas op je melk Maar de boerhij weet het niet. Immers, was hij van het voorgaande doordrongen, dan zou hij 's avonds voor het naar bed gaan zijn bussen melk binnen zetten op een vorstvrije plaats. Bij het klaarzetten van de bus sen de volgende morgen kan door afdekken van de melkkannen met een paar koedelcken of molton dekens er nog voor gezorgd worden, dat ze niet te sterk afkoelen. Door zo te handelen spaart de boer zijn melkbussen en deksels; bij strenge vorst moeten ze er af geslagen worden. De melk is niet ontmengd; er kan een goed monster ge nomen worden voor de vetbepaling. De boer krijgt ook het juiste gewicht bij aflevering van zijn melk. Er blijft geen overtollige melk aan de wand van zijn bussen kleven. Het personeel van de zuivelfabriek kan vlotter en nauwkeu riger werken; dit komt de bedrijfsvoe ring in zijn geheel ten goede. Als er kou aan de lucht komt. Bij aankondiging van vriezend weer dient de boer zich het voorgaande te herinneren en deze adviezen tegelijker tijd als belangrijke aanwijzingen op te vatten. Alle melkleveranciers dienen er dan op bedachf te zijn de melk, bussen en deksels, benevens de portemonnaie's goed in het oog te houden. Met andere woorden: laat de bussen met melk 's nachts bij vorst niet in de kou staan, anders komt de portemonnaie van een „koude kermis" thuis! Ir. A. Schrooder. RUILVERKAVELING TEXEL AANGENOMÉN Zoals bekend heeft op 30 Januari de stemmingsvergadering plaats gevonden voor de grote Ruilverkaveling van het eiland Texel. De uitslag van deze Ruilverkaveling luidde aldus: Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1564 Voorstemmen 952 Tegenstemmen 612 De totale oppervlakte, welke aan de stemming deelnam bedroeg 7956 ha. Hiervan stemden 4280 ha vóór en 3676 ha. tegen de ruilverkaveling. Dit wil dus zeggen dat de ruilverkaveling zowel door het aantal stemmen, als door de meer derheid in oppervlakte, werd aangeno men. ADRESSEN RECHTSKUNDIG ADVISEURS Nieuwe adviseur voor Leiden en omgeving De L.T.B.-leden kunnen op vertoon van hun lidmaatschapskaart gratis rechtskundig advies bij on^e rechtskun dige adviseurs verkrijgen. De adressen zijn: Mr. L. P. Duijvesteijn, Parkstraat 95, Den Haag (tel. K 1700—112960). Mr. dr. A. F. H. Schreurs, Kruisstraat 3, Haarlem (tel. K 2500—11139). Mr. J. P. Windhausen, Groote Oost 7, Hoorn (tel. K 2290—4226. Mr. Windhausen geeft alleen op Za terdag van tien tot één uur gratis mon deling advies bij eenvoudige kwesties en op andere dagen alleen bij spoedge vallen. Mr. C. M. A. A. Mol, Wittesingel 70, Leiden (tel. K 1710—26.555). Mr. Mol geeft alleen op Vrijdagmor gen advies; op andere dagen vooraf af spreken. De afgelopen weken hebben weer eens benadrukt, welke de betekenis is van duinen en waterkeringen voor ons bestaan. In lal van gebieden hebben da zee- en polderdijken het niet kunnen houden. In Noord-Holland is het »op het nippertje gelukt" een overstroming te voorkomen. Bij Camperduin en in de smalle dziinerij bij Groote Keeten is duin weggeslagen en de helmplanten zijn allen weg. Op de foto links ziet het planten van helm in de duinen. Uit de foto rechts blijkt duidelijk, hoe na een stormramp onze kxisten er uit zien. Grote gaten zijn geslagen in de kunstwerken en golfbrekers van de Honds- bosse zeewering bij Petten. Men krijgt meermalen de indruk, dat het werk van bovengenoemde proef- mesterij te weinig bekendheid geniet bij de fokkers en mesters van varkens. In 1932 is men te Hoorn op bescheiden schaal met deze proeven begonnen en het mag gezegd worden: de bereikte resultaten zijn zeer gunstig te noemen. Evenals dit met vele dingen het geval is, ook bier, men zou nog eens in de gelegenheid moeten zijn de dieren van toen en nu te vergelijken, men zou dan beter kunnen aanschouwen welke veranderingen het exterieur heeft on dergaan. In cijfers kunnen wij echter wel enige veranderingen demonstreren. <u ■s, 1 bc i oo s 4) I** CO g I Gemiddelde van sterz. en niet sterz. in 1933 1939 1949 1951 0.73 0.64 0.63 3.74 3.66 3.52 44.5 45.9 51.9 54.7 17.7 18.4 21.6 22.- Ook in 1952 zijn de bereikte resultaten gunstig geweest, tot nu toe zijn er van de 38 onderzochte tomen 29 premiewaardig bevonden. De eisen voor de onderscheiding pre miewaardig, zijn regelmatig verzwaard. Dit kunt U zien op het bovenstaande staatje, in 1939 werd een zeug sterzeug indien het ham 18.4 was en het vlees 45,9. Dit waren reeds de gemiddelde cijfers. De premiewaardige tomen in 1952 ver toonden een gemiddelde groei van 0.640 kg. p. dag, voederverbruik voor 1 kg. groei 3.48 V.E., vlees 54,9, ham weer iets hoger dan in 1951 eu gestegen tot 22.3 Gem. lengte 84.7, dit is iets korter dan in 1951 hetgeen gewenst geacht wordt. Toch is het wel eens leerzaam de gun stigste rapporten te bespreken. Zeug 13414 van D. Schoen, Benningbroek behaalde met haar afstammelingen in de S.M. met als vader P. 2244 een voederverbruik van 3.05 V.E. per kg. groei. Het slechtste resul taat bij een afgewezen toom was 4.03 V.E. Een verschal dus van 1 V.E. 1 kg. gerst. Per 100 kg. groei van 1 varken maakt dit een financieel verschil uit van 100 kg. gerst of wel 35.Mest men dus 1000 kg. varkensvlees, dan komt dit op 350.—. Vergelijking van melklijsten vindt meer plaats dan een bovengenoemde. U ziet echter, dat een Selectiemesterij hiervoor nuttig werk verricht. De zeugen 12780 van J. Manshanden, 13086 van Gebr. Koning 85.2 Starnmeer, 13748 van D. M. Knibbe, Hoofddorp en 13844 van P. Rol Cz., Starn meer bereikten met hun afstammelingen in de S.M. een voederverbruik van resp. 3.27—3.25—3.30 en 3.26 V.E. hetgeen zeer gunstig genoemd mag worden. Ook de hammen, het duurste gedeelte van een varken, zijn zeer belangrijk, het ham bedroeg in 193317.7 en in 195222.3 Met een ham van 23 en hoger zijn er 6 sterzeugen, te weten 12780 van J. Manshanden te Abbekerk, 23,2 13081 van C. A. Bakker, Heiloo eveneens 23.2 13748 D. M. Knibbe, Hoofddorp, 23.1 12000 Jn. C. Borst, Heerhugowaard, 23 12869 A. Brak Jr., Schagerbrug, 23 13494 J. Schagen, Benningbroek, 23 Door dit werk wordt de aandacht ge vestigd op de meest gewenste eigenschap pen. Aan U varkensfokkers en mesters de taak om bij aankoop van fok- of gebruiks- dieren hier meer aandacht bij te besteden. Zeer zeker is het nog steeds te betreu ren, dat er meer belangstelling bestaat voor fokmateriaal van een matige kwali teit dan voor deze dieren met zeer gun stige gebruikswaarde. Bovendien en dit is zeer belangrijk zijn deze resultaten bereikt met biggen die niet zoals te Purmerend op de markt ge bruikelijk is, afgeleverd zijn in een over matige voedingstoestand. C.R. Paasveetentoonstelling Delft Evenals het vorige jaar heeft het Paasveetentoonstellings-comité te Delft weer het besluit genomen om op Don derdagmorgen 26 Maart a.s. op de vee markt aldaar, de jaarlijkse Paasveeten toonstelling te houden. Zowel inzenders als medewerkers wor den bij dezen aangespoord, hun steun aan deze tentoonstelling te willen verle nen. Gelegenheid tot aangifte tot en met 14 Maart a.s. aan het secretariaat Heemskerkstraat 34 te Delft en Burg wal 43 te Delft, alwaar vraagprogram ma's en voorwaarden verkrijgbaar zijn. Zuivelwaardetoeslag op consuinptiemelk Aan de producenten van zuiver en melkproducten alsmede aan de standaardisatiebedrijven. Hierdoor delen wij u mede, dat da zuivelwaardetoeslagen op consumptie» melk, welke volgens onze circulair» P.H. 913/M.V. 229 dd. 8 Juni jL voor d© ondervermelde periode zijn berekend op basis van 100 kg tot volvette fabriek»- kaas verwerkte kaasmelk verhoogd met een toeslag van 0,50 alsmede met een „extra" toeslag ten bedrage van 0,75 over het tijdvak van 4 Januari tot en met 17 Januari 1953, minus de basis prijs voor consumptiemelk ad. 18.45 per 100 kg melk met 3.43 pet vet, voor de periode van 28 December 1952 t/m 24 Januari 1953 als volgt bedragen. Per 100 liter in consumptie gebrachte? Onder- en karnemelk: resp. daaruit bereide consumptiemelkproducten 3,15. Gestandaardiseerde melk, resp. daaruit bereide consumptiemelk producten 3,10. plus: 2,45 x 1,262 per pet vet x) 3,09. 6,19l Volle melk, resp. daaruit be reide consumptiemelkproducten f 3,03 plua 1.262 per pet vet x) x) Volgens de nieuwe vetgehaltebepc* ling. BEDRIJFSCHAP VOOR ZUIVEL

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5