EüF&StSB L.T.B. en L.TJ.-dag te Leiden in het teken van de nationale ramp WESTWOUD L.T.J.-dag te Delft Pag. 8 BOER EN TUINDER 14 Februari 1953 Een prachtig resultaat aan offerzin Voor de stedeling- deed het wel wat vreemd aan, dat ruim zevenhonderd jonge mensen van het platteland naar de stad Leiden kwamen om daar hun jaarlijkse vastenavonddag te houden. Toch menen wij, dat de leiding van de L.T.B. en L.T.J. kring Leiden haar verantwoordelijkheid op de juiste wijze heeft ingezien. In tegenstelling tot andere organisaties, die alle plannen van vergaderen enz. per radio of andere berichten introkken, meenden de besturen van beide organisaties de uitgestippelde dag te moeten laten doorgaan, zij het dan met een drastisch gewijzigd programma. We moeten eerlijk bekennen, dat ook wij aanvankelijk wat vreemd stonden tegenover het handhaven van de dag. Nu deze dag echter voorbij is, durven wij spontaan een pluim op de hoed te steken van de L.T.B. en L.T.J.-Leiden. De manier waarop de z.g. vastenavonddag gehouden is, getuigt van een vooruitziende blik en van een gezonde leiding. Om negen uur werd in de Hartebrugs- kerk door zeshonderd jongens en meis jes met rector L. P. M. Vesters een ge zongen H. Mis opgedragen met intentie voor de gedupeerden van de watersnood. Rector Vesters hield de predicatie waar in hij op fijne wijze de vreugde, zoals de wereld deze kent, en de. ware vreug de, zoals God het wil, schetste. De ware vreugde ligt in de vrede des harten, welke het zal winnen van alle uiterlijk verdriet. De vreugde ligt niet in de lach van de mens, niet in de dans en de hoe- rastemming, maar in het diepst van elk goed mensenhart, dat in vrede leeft met zijn Schepper. Juist in dez,. tijd zal het voor elke jonge kerel en elk jong meis je moeilijk zijn om in vrede te leven met God. De dingen rondom hen beroe ren hen en vaak brengen deze het ver driet. Welk noodlot de mens ook moge overkomen, hij zal het overwinnen, zo dra hij in vrede leeft met God. Uit de vrede met Hem volgt de vrede met de evenmens, waardoor de innerlijke vreug de op werkelijk ware wijze zal spelen Spreker deed een beroep op de jonge mensen om tegen de door hem geschets te achtergrond de vreugde te zien. ïn de Stadsgehoorzaal werden allen, na opening met het L.T.J.-gebed, jon- gerengroet en het schoon gezongen L.T. J.-lied, door de heer G. P. van Leeuwen een woord van welkom toegeroepen. De heer Van Leeuwen vertelde met gemeng de gevoelens deze dag te openen. Hij schetste het noodlot, hetwelk in zovele boeren- en tuindersgezinnen is binnenge slopen in de afgelopen twee dagen. Op ontroerende wijze bracht hij naar voren, wat het zeggen wil getroffen te worden door een watersnood, die mens en dier op de meest harde wijze het leven be neemt. Toc-h liet spreker een woord van dankbaarheid horen aan de jonge men sen. Hij dankte voor de opkomst en stelde vast, dat velen de leiding in deze hadden gevolgd en als zodanig bewezen een ongeschokt vertrouwen te hebben in hun leiders. Spreker zei, dat het besluit om foch door te laten gaan zeer moeilijk was geweest, maar nu blij is, doorgezet te hebben. Met een gebed voor de overledenen van de ramp besluit hij zijn openingswoord. t £er° £°st' de districtsvoorzitter van de l'J. brengt dan onder de aandacht van allen, dat na de inleiding van Hans Velu een pauze zal worden gegeven waarna een korte discussie kan volgen. De dag zal dan beëindigd zijn, zodat toneel, muziek en het bal niet doorgaan. De reactie was uitstekend, een geweldi* applaus op deze mededeling bewees, dat mensen de juistheid van deze mededeling aanvoelden. Een hooggestemde rede van mr. Plans Velu volgde. Inleider begon met een schets van de vreselijke ramp welke ons getroffen heeft. Hij beschouwde luuttum net ge- Irnf Lr6" °P het P,a"eland. Ook daar trof hij een groeiproces aan van ongeloof gedragen door een uiterlijke sleur en Positief stelde hij, dat vooral loof drawn gvfen S,terk ingeworteld ge- i hft ho,ewel er kleine groepjes pin i i s dieper willen graven Op h'i verschillende sïofteieb'PtVah- Brabant en Limburg. Ten -B. J Zljn schijnwerper gaan i™aa^.nu.iel? staat geboren te worden. De overtuigine snrak to SAP Frankrijk vaak b^- iei ivatnoliek is dan m ons land hooggestemde sceech brak hij af met Theo van Son,de Diocesaan leider van dp t t t i j-uveesaan leider de besluiten t oXTdereTaft F" de geestelijke waarde van de H Mis tot Pnri ,We g,ezarnlijk konden smeken' An?p V3°0rJde slachtoffers van de ramp Anderzijds de grote waarde van een be ginning juist in deze uren van nood Bo Snei\p° rVOlgd! spreker, wilde de leiding een beroep doen op de ionee iiknSoffPrmt Gtn innerlijk en een "'ter- lijk offer te brengen. Innerlijk om de vreugde van toneel en bal te offeren. ïi °m gelden, uitgetrokken en betaald voor het grootse bal te offeren aan het fonds voor Nationale Rampen. Spreker bracht onder grote stilte naar voren, dat het gemeentebestuur van Lei den de betaalde belasting zal terugge ven een bedrag van 221.—. Vervolgens zal waarschijnlijk de zaalhuur van de Foyer terug komen en wel f 60.Bo vendien heeft Evert Castelein spontaan de uitgetrokken kosten voor zijn leiding afgestaan, zodat bij elkaar eenbedrag van 400.zal kunnen worden geschon ken aan het Rampenfonds. Ondanks het geweldig applaus dat hierna volgde, durf de spreker een beroep te doen op de boeren- en tuindersjeugd om het geld, dat aanvankelijk door hen zou worden be steed voor drank, sigaretten en eten te offeren. Spreker benadrukte zijn voor stel door te schetsen hoevelen er aan zijn radio-oproep van Zondag en zijn schrijven gevolg hadden gegeven om te melken, vee te verzorgen en hulp te bie den in de watergebieden. Hij zei zojuist nog een bericht te hebben doorgekregen van een ploegje L.T.J.-ers die op vlotten in Schouwen-Duiveland hadden geholpen, waardoor hij in staat was een klein beeld te geven van het onnoemelijk leed. Het hoogtepunt van de dag was, dat na de aansporing van Theo van Son en Leo v. d. Post, die in de aanvang het offeren had aangestipt, een bedrag van 500.werd bijeengebracht. Zeer waar schijnlijk zal dus door de L.T.J. en L.T. B. Leiden een bedrag van duizend gul den worden overgemaakt aan het Natio naal Rampenfonds. Een pracht geste van offerbereidheid en medeleven. Op vlotte wijze volgde een discussie op het betoog van mr. Hans Velu. Een ..aantal jongens en meisjes vuurde op het podium allerlei vragen af op de spreker, die op voorstel, versterking had gekregen om de vragen te beantwoor den en hun mening te zeggen van de heer G. P. van Leeuwen, voorzitter van de kring Leiden en Theo van Son, dio cesaan leider van de L.T.J. In het vraag- en antwoordspel ging het over het ge loofsleven, de verslapping, het onder- Technische noodhulp landbouw- fractoren en werktuigen in Zeeland De schadelijke invloed van zeewater p tractoren en werktuigen valt niet licht te overschatten. Slechts een gron dige behandeling kan volledige onbruik baarheid voorkomen. Het ligt daarom in de bedoeling de machines onder leiding van de PBH's voor zoveel mogelijk uit het water te balen en na registratie onmiddellijk kosteloos met een roestwerend middel te behandelen. Hiertoe kan worden beschikt over een aantal met de nodige apparatuur toe geruste technici van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen. De behandeling heeft tot doel de schadelijke inwerking van het zout, zo niet te voorkomen, zoveel mo gelijk te beperken. Landbouwers, die een anti-roestbehan- deling van hun tractoren en werktuigen wensen, dienen zich daartoe ïn ver binding te stellen met de Rijkslandbouw- consulenten in hun gebied. Voor de Zeeuwse eilanden is dit de R.L.C. te Goes, Grote Markt 24, tel, K1100-2347 en 2348; voor Zeeuws-Vlaanderen de R.L.C. te Axel, Noordstraat 23, tel. 255. Na de behandeling met roestwerende middelen, waardoor de machines ten minste voor enige tijd voor verder be derf worden behoed, moet een algehele revisie volgen. Hiervoor wordt thans een regeling getroffen, die zo spoedig mo gelijk bekend gemaakt zal worden. De Prov, Voedselcommissaris voor Zeeland, Ir J. D. Dorst wijs, de jonge boerinnen en tuindersdoch- tersvorming, de jeugdstandsorganisaties, het humanisme en de idealen. Bij het laatste was het Loek de Jong, die ont kende, dat de huidige jeugd geen idea len meer had en bewees zulks niet te stellen, de emigratie en het gevecht voor de toekomst van de boeren jeugd. De an deren waren het volkomen eens met de mening van het forum, maar Loek hield zijn mening gestand. Wellicht was het hier, dat Loek de idealen anders bezag dan het forum. Het forum meende te moeten vasthouden aan het feit, dat deze jeugd een armoe heeft aan grote bezielende ideeën en tot nog toe geen ge zonde vernieuwing in christelijke zin ziet.- Tot de oorzaken daarvan kon niet wor den doorgedrongen. Met een woord van dank op gevoelige wijze uitgesproken door Leo Post werd deze zeer waardevolle bijeenkomst met gebed gesloten. Tot slot zette de heer Van Leeuwen het „Wilhelmus" in. Machtig, doch indrukwekkend werd dit Neerlands lied gezongen. Voorwaar de leidingen van beide be wegingen mogen terug zien op een prach tige ochtend, die zinvol en offerrijk was, in geestelijke en materiële zin. Voorlichtingsdag ten behoeve van de grondgebruikers in Kennemerland Op Maandag 9 Februari is ten behoeve van de grondgebruikers in Kennemer land een grote goed geslaagde voor lichtingsdag" georganiseerd. Deze dag werd bezocht door plm. 500 land- en tuinbouwers. Achtereenvolgens werden inleidingen gehouden door: Ir G. W. v. cl. Helm, Rijkstuinbouw- consulent te Amsterdam: „Enige korte opmerkingen over de thans ter visie liggende uitbreidingsplannen." Dr ir L. J. v. Dijk, Rijksconsulent voor Grond- en Pachtzaken te Haar lem: „De onteigeningsprocedure en de schadeloosstelling bij onteigeningen." J. Beugel, directeur van het Boek- houdbureau van de H. M. v. L.: „Be lastingaangelegenheden welke verband houden met de onteigening." De voorzitter, de heer A. N. Aarden burg, hield in zijn openingswoord een uitvoerig pleidooi voor de belangen van de grondgebruikers, die door de thans ter visie liggende uitbreidingsplannen en door de plannen in de verdere toekomst worden gedupeerd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt; hierbij kwamen vele vraagstukken, wel ke voor dit gebied van groot belang zijn, aan de orde. Wij mogen er belanghebbenden op wijzen, dat binnenkort een uitvoerig ver slag van deze voorlichtingsdag zal ver schijnen. Verzoeken voor toezending richte men spoedig tot de Stichring voor de Landbouw in Noord-Holland, Kenau park 28, Haarlem. Naar de penningmeester verklaarde bezat de ver eniging een saldo van 5.11. De vergadering van de L.T.B. droeg deze keer een bijzonder karakter. Een vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur van de L.T.B., de heer Tel, was nl. hier gekomen om de scheidende secretaris van de afdeling, de heer D. A. Sijm, te huldigen in verband met het feit, dat deze 25 jaar als secretaris van de L.T.B. werk zaam was. Van deze 25 jaar is hij er 22 secretaris van de afdeling Westwoud geweest en 3 jaar van de afdeling Wervershoof. Er was dus alle reden om de heer Sijm lof toe te zwaaien. De heer Tel bood hem dan ook, namens het hoofdbestuur van de L.T.B. het erediploma aan; een geste welke door de ver gadering met een hartelijk applaus werd beantwoord. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Slot, op de noodzakelijk heid van een krachtige or ganisatie van boeren en tuinders, nu we aan de vooravond staan van een dalende conjunctuur in on ze bedrijven, maar nog meer om de plaats die wij moeten behouden tussen andere sterk georganiseer de groepen der bevolking. Onze organisatie moet zo krachtig mogelijk zijn, om dat wij moeten voorkomen dat onze producten weer zullen fungeren als sluit post op de nationale econo mie. De voorzitter vroeg de aandacht voor de Oost- pnesterhulip, een actie waarvoor de gehele L.T.B, zich heeft ingezet. Ook wees hij nog op het nut van de emigratie-cursus, welke onmisbaar is voor degenen die in de nabije toekomst willen emigreren. Spontaan besloot ieder persoonlijk lid te worden van de onderwijsvereni- ging van de L.T.B. 1.— per lid. In zijn jaarverslag maak te de secretaris gewag van de vorderingen, welke de L.T.B. in zijn bestuurspe riode had meegemaakt. AOs nieuw lid van hei bestuur werd de heer Jan Wever gekozen. Hierna werd het woord gegeven aan de heer Tel, die wees op de enorme be tekenis van een krachtige L.T.B. Naast de algemene sociale en economische be langen worden ook de be langen der individuele le den behartigd. Laat men toch niet wachten op maat regelen die van bovenaf genomen worden, maar be gint op de vergaderingen der plaatselijk afdelingenl Met kilem drong hij er op aan, mede te werken aan de verheffing der eigen stand, om zodoende een hogere trap op de maat schappelijke ladder te kun nen bezetten. Ook op het godsdienstig-zedelijke ter rein dienen we onze taak te Verstaan. Na deze inleiding stelde de heer Tel de jubilerende secretaris ten voorbeeld aan de leden. Hij noemde hem een man van de daad, die door het inzetten van zijn gehele persoon de be langen van de L.T.B. zo voortreffelijk heeft behar tigd. Het hoofdbestuur had dan ook grote waardering voor het werk dat hij in de afgelopen 25 jaar heeft gedaan. Unaniem had men besloten de heer Sijm het erediploma toe te kennen. In deze hulde betrok de heer Tel ook mevr. Sijm. Voorzitter Slot had even eens alle waardering voor de wijze waarop hij steeds met de heer Sijm mocht samenwerken. Een stoffe lijk blijk van' waardering werd de jubilaris in het vooruitzicht gesteld. De Geestelijk Adviseur stelde de activiteit van de heer Sijm ten voorbeeld aan die vakgenoten, die buiten de organisatie blij ven staan, Voorts vroeg pastoor Bangert de aandacht voor het houden van een Oogst- dankdag, het bezoeken van retraites en. het organise ren van verdiepingsdagen. Ook spoorde de G.A. de le den aan, de Oostpriester- hu/lp zoveel - mogelijk tt steunen. Een grote offer vaardigheid moet steeds blijven bezielen. De heer Sijm dankte hierna voor alle lof hem was toegezwaaid. Hij verzocht de heer Tel zijn speciale dank over te bren gen aan het Hoofdbestuur van de L.T.B. voor de ont vangen onderscheiding. Hij sprak voorts zijn beste wensen voor de vereniging uit. Nadat de vergadering zich had uitgesproken een vereenvoudiging van de sociale verzekerings- maatregelen gaf de heer Th. Pronk een verslag van de gehouden vergadering van öe K.N.B.T.B. in Utrecht, waarin hij de aan dacht vroeg voor mogelijk heden welke bij het Borg stellingsfonds te bereiken zijn. Het i'eit, dat een groot gedeelte van de bewoners van ons land momenteel in zeer ernstige noodtoestand verkeert, geeft er voldoende aanleiding toe, om over het grootse Culturele Carnavals feest, dat de L.T.J. vorige week ïn „Stads Doelen" te Delft organiseerde, niet al te breedvoerig uit te weiden. Wel kunnen we vermelden, dat vele honderden jongeren uit de Kringen Delft en Delfland hebben geluisterd naar een ernstig woord van de heer Theo van de Steen, leider van het boe ren- en tuinderscentrum „Ons Erf" te Berg en Dal. Als onderwerp van zijn toespraak had hij gekozen „Ons ideaal vader en moeder". De heer Van de Steen kon zich goed in denken, dat de jongeren van het platte land er niets voor voelen deel uit te maken van een openluchtmuseum en er als folkloristische poppen rond te lopen, om zich door vreemdelingen te laten bekijken. Die tijd is voorbij. Deze eigen stijl is in zekere zin verloren. Dat moet worden aanvaard. Het is echter fout, dat dedecadente sfeer van de stad steeds meer gebied verovert op het platteland. De jongeren worden daar te gen wil en dank door beïnvloed. Er wordt van hen dus veel gevergd om de eigen sfeer door en door christelijk te behouden. Er zal dus zo moeten wor den gewerkt, dat de boeren en tuinders stand diep godsdienstig en ongerept blijft. In bepaalde streken van Neder land spreekt dit probleem nóg niet zó sterk als in het Westen, waar juist de grote steden zijn. De agrarische jonge ren, die hier wonen, zullen dus de stoot troepen moeten vormen. Een strijd zal bijvoorbeeld moeten worden geleverd te gen het opkomende humanisme. Dit stel sel erkent God niet. Hier ligt een werk terrein voor de 'standsorganisaties, die alles op alles moeten zetten om de wa re christelijke geest te beschermen en te propageren. Een der middelen daar toe is het te ver doorgevoerde materia lisme de kop in te drukken. Goed gezinsleven Een ander actiepunt en hiermede richtte de heer v. d. Steen zich recht streeks tot de jongens en meisjes in de zaal is een goed gezinsleven te lei den. De jongens en meisjes moeten niet te snel hun besluit nemen bij de keu ze van een vrouw of man. Er zijn er te veel, die alleen op het uiterlijk af gaan. De gevolgen zijn dan later te be merken. De heer v. d. Steen legde er de nadruk op in de verkeringstijd eer lijk tegenover elkaar te staan, zodat de trouw na de huwelijksdag de voornaam ste basis van het verder leven is. Deze culturele dag werd o.m. bijge woond door rector F. P. J. Boelrijk, districtsaalmoezenier van de L.T.J., door kapelaan J. H. Warmerdam afdelings aalmoezenier van Delft, door pastoor J. J. Riswick uit Maasland, alsmede door de heren J. C. Paardekooper en L. P. Duyvestein, resp. voorzitters van de L.T.B. en de kringen Delft en Delfland. Ook de heer Th. v. Son, algemeen secre taris van de L.T.J. was aanwezig.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5