TUINBOUPF Is de kruidenteelt lonend BLOEMEN in deze week Marlctnotities De vroege vollegronds-bloemkool Pag. 4 BOER EN TUINDER 14 Februari 1953 Overleg met Kruiden-coöperatie en Voorlichtings dienst is noodzakelijk Zoals bij alle land- en tuinbouwgewas- ten is een lonende kruidenteelt van ver schillende factoren afhankelijk. Voor de kruidenteelt zijn deze in hoofdzaak de volgende: 1* Past het te verbouwen kruidengewas in uw bedrijf. 2. Is de grond geschikt voor het te ver bouwen gewas. 3. Juiste bemesting. 4. Prima plaatmateriaal en/of zaaizaad. 5. Goede verzorging. 6. Doelmatige ziektenbestrijding. 7. Zorgvuldige en juiste oogst. Indien een van bovengenoemde fac toren ontbreekt, zal de teelt niet aan de te verwachten resultaten voldoen. Er worden een groot aantal kruiden gewassen verbouwd. De z.g. bladgewas sen (Digitalis lanata, Digitalis purpurea, Viola tricolor, Atropa Belladonna, Lobe lia inflata) zijn veel intensiever dan de z.g. wortelgewassen (Valeriana off., Le- vistieum off., Taraxacum, off., Archange- lica off., Rheum palmatüm). Het gewas dat u gaat verbouwen moet passen in het teeltplan van uw bedrijf. Zo zijn de wortelgewassen over het algemeen ge nomen niet op hun plaats op een tuin bouwbedrijf, daar deze te extensief zijn. Hiervoor zijn de z.g. bladgewassen het geschikst. De wortelgewassen zijn over het algemeen het best op hun plaats op de gemengde bedrijven. Of men een bladgewas of een wor telgewas gaat verbouwen hangt verder af van de beschikbare arbeid in de plant- en oogsttijd. Neem dan ook nooit een grotere oppervlakte dan in verband met de arbeid mogdlijk is. Dit geldt speciaal voor de z.g. blad- gewassen. Het is niet zoals men voorheen wel eens hoorde, kruiden groeien nog wel op de slechtste grond. De financiële uitkom- steix zijn op de slechte gronden dermate laag, dat de teelt over het algemeen op dergelijke gronden niet lonend is. De verschillende gewassen stellen natuurlijk hun bepaalde eisen aan de grond. De z.g. bladgewassen eisen over het alge meen een vochthoudend humusrijk zand, zavel of lichte kleigrond. De z.g. wortel gewassen vragen over het algemeen HtllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllillilllllHII De aanvoer onderging deze week geen merkbare verandering, evenmin als de prijzen dit deden. De seringenaan- voer bleef ruim, terwijl de prijs iets steeg. Goede kwaliteit lila seringen brachten het tot ongeveer 40 ct, uitge zonderd de Lavaliënsis, die het tot 75 ct bracht. Groot is ook het verschil in piïjs tussen de beide witte variëteiten Madame Stepman en Marie Legraije, waarvan 4-koppers resp. noteerden 60 90 ct en 2540 ct. Toch is de Legraije een veel sterker soort en langer houd baar op water. De Stepman heeft echter een rechtere steel als voordeel en is lich ter in gewicht, zodat deze meer voor export gevraagd wordt, hetgeen in de prijs tot.uitdrukking komt. Rozen werden schaars aangevoerd en noteerden voor de prima kwaliteit goe de prijzen. Hiervan werd de Dame Edith Helen met als topprijs 1.25 per stuk het duurst betaald. Anjers bleven schaars en in het al gemeen matig in prijs. De Freesia aan voer nam iets toe, vooral van de ge kleurde knolfreesia's. De prijs voor de prima kwaliteit was goed, voor iets min dere kwaliteit echter zeer matig. Het verschil in prijs is hier reeds de gehele winter in verhouding veel groter dan het verschil in kwaliteit, hetgeen wel gewe ten moet worden aan de export. Calla's noteerden 5565 ct; eixkele zeer schaarse pai-tijtjes Gerbera tot 30 ct; een regelmatige kleine aanvoer Van Convallaria 1520 ct. Op de potplantenmarkt werd de Cycla men aanvoer beduidend minder, evenals de kwaliteit hiervan. De prijs liep even- eeixs terug. Azalea's bleven vrij talrijk en redelijk in prijs (f2,—f6,). Cinera ria's en Calceolaria's, aankondigingen van het naderende voorjaar, kwamen ruimer ter veiling in goede kwaliteit. De prijzen waren resp. 80 ctf 1,60 en 4060 ct, de laatste in kleine pot. vochthoudend zand of zavelgrond. Voorkeur voor organische bemesting De thans voornaamste kruiden zijn al le zeer dankbaar voor een organische bemesting met compost of oude stal mest. De kunstmestgïft die u straks ziet aangegeven in de teeltinstructies van de gewassen voor 1953- (als u gaat telen) zijn alleen richtlijnen. Deze bemesting is in grote mate- af hankelijk van de bemestingstoestand van de grond. Ga dus niet zonder meer de bemesting geven die in de teeltinstruc tie staat aangegeven, maar vraagt u eerst af welke bemesting het betreffen de perceel nodig heeft. Indien u niets bekend is van de bemestingstoestand van de grond, laat dan eerst een grondmon ster onderzoeken. Bij verschillende gewassen gaat men uit van planten. Voor de thans belang rijkste z.g. wortelgewassen zijn dit: Va leriana off., Levisticum off., Rheum pal matüm en de z.g. bladgewassen Digita lis purpurea en Digitalis lanata. Als men zelf de planten heeft geteeld, plant dan alleen die uit, welke aan de gestelde eisen voldoen. Verder sorteert men ze in planten van dezelfde ontwik keling, welke afzonderlijk worden uitge- plant. Men ziet jaarlijks nog plantmateri- aal gebruiken, dat niet aan de gestel de eisen voldoet. Vergeet niet dat van een slechte plant geen goede opbrengst verwacht kan worden en dat tijdig (afhankelijk van het gewas) geplant moet worden. Vele planten worden echter niet door de teler zelf gekweekt, maar betrokken van de coöperatie, die ze laat telen bij bepaalde plantentelers. Het is dan ook een zeer voorname factor voor het be stuur der coöperatie er voor te zorgen dat alleen planten aan de telers afge- De teelt van vrijsters wordt betrek kelijk weinig toegepast, omdat er en kele x-isico's aan verbonden zijn. Al lereerst is het mogelijk dat de weers omstandigheden de uitzaai onder plat- glas niet tijdig toelaten, zodat het pro duct aan de late kant zal zijn. Nu kan men wel in de kweekkas zaaien. Hier is de temperatuur gewoonlijk te hoog, bij het uitplanten is de overgang te groot, zodat er. klemharten zullen optreden. Vooral als na het uitplanten droog en schraal weer optreedt, heeft men er last van. Ook de platglasplanten ontkomen er niet aan, maar ze zijn toch minder gevoelig. Weeuwenplanten hebben minder last van klemhart, wel van harteloos heid, maar- procentsgewijze is de uit val bij vrijsterplanten veel groter. Nu zijn er nog een aantal andere fac toren, die invloed hebben op het optre den van klemharten. Door hieraan de nodige aandacht te schenken, kunnen we het percentage klemharten ver minderen, wanneer men vrijsterplanten teelt om de gevaren van de winter te ontlopen. Voorkom groeistoringen. De rassen van de Alpha-Recordgroep zijn gevoeliger dan Lecerf. Merkwaar dig is dat bij weeuwenteelt Lecerf meer hartloosheid vertoont dan de Alpha-Re- eordrassen, hoewel beide verschijnsel len een gevolg zijn van groeistoornissen, die een voortijdige overgang naar bloei- rijpheid veroorzaken. Men moet dus groeistoring zoveel mogelijk voorkomen. Op vroeg bewerkte grond Is het aan tal klemharten kleiner dan op grond die vlak voor het uitplanten is gespit. Hoe zwaarder de grond, hoe vroeger men moet spitten. Gronden, die rijk voorzien zijn van organische stof ge leverd worden, die aan al de gestelde eisen voldoen. Voor wortelgewassen ondergronden. De goede verzorging begint bij het ploegen. Voor wortelgewassen is het over het algemeen noodzakelijk om het be treffende perceel te ondergronden. Het is meermalen gebleken dat deze wortel gewassen een diepe losse grond vragen en dat ondergronden dan ook zeer goe de resultaten gaf. Het planten moet zorgvuldig geschie den. Men mag nooit uitgaan van het idee: een kruidenplant duwt men maar zonder meer in de grond en hij groeit, ook niet bij Valeriana off. Op het per ceel waar geplant wordt zet men een aantal planten oan eventueel tussen te planten. Als er uitval is mag dit tussen planten onder geen enkele voorwaarde achterwege blijven. Ook niet als men op het eerste gezicht meent dat er maar zeer weinig uitval is. Bij het tussenplan ten blijkt vaak dat er nog heel wat le ge plekken zijn. Direct na het planten wordt de grond los gemaakt. Het is noodzakelijk, om een zo hoog mogelijke opbrengst te verkrijgen, ook de ziektenbestrijding voor 100 pet uit te voeren. Ik denk hier b.v. speciaal aan de zwamziekten, Septoria digitalis Pas ser, bij Digitalis lanata, die kleinere en grotere donkerbruin-paarse vlekjes op het blad vertoont en die rond tot onre gelmatig van vorm zijn en vooral in de maanden Juni en Juli optreedt. Oogst een prima product! Als de verzorging in orde is, verge makkelijkt dit in sterke mate de oogst. Bij levering aan de drogerij moet het product aan de gestelde eisen voldoen. Zo mag bij de z.g. bladgewassen bij le vering geen ziek en geel blad en zand voorkomen. Denk aan de leveringseisen, want de bedrijfsleider van uw coöpera tie zal hieraan nog veel sterker dan voorheen de hand houden. Als het pro duct bij levering niet aan de gestelde eisen voldoet, zal het zonder meer wor den afgekeurd en men krijgt niets uit betaald. Dit is noodzakelijk om met een kwaliteitsproduct (dat afzet vindt) op de markt te komen. Als u de bovengenoemde factoren met juist uitvoert, zal dit de opbrengst aan zienlijk drukken. Wanneer u met kruiden teelt begint, denk dan aan het spreek woord: niet het vele is goed, maar het goede is veel. Als we genoemd spreek woord in de praktijk toepassen, zal de kruidenteelt voor u geen mislukking worden maar zeer zeker voor vele be drijven een goede lonende teelt. Voordat u aan deze teelt begint is over leg met uw Kruidencoöperatie en de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst nood zakelijk. P.COUWENBERG. ven minder klemharten. Organische bemesting werkt zeer gunstig. Hiervoor zijn twee verklaringen: or ganische mest bevat het spore-element molybdeen. Regelmatige bespuiting met een 0,010,1 pet. oplossing van ammo- niummolybdaat tijdens het opkweken van weeuwenplanten van Alpha en na het uitzetten in een serie voorkwam klemhart. Onder de niet-bespoten plan ten kwamen wel klemharten voor. Bo vendien laat organische mest de stikstof geleidelijker ter beschikking komen. Snelwerkende stikstof en overmaat stikstof veroorzaken eveneens klemhar ten. Geef dus in geen geval snelwer kende stikstof, voordat de kool na het uitplanten ruim over het kritieke sa- dium heen is, en dien ze dan in twee of drie keer toe met tussenpozen van en kele weken. Bij voorraadsbemesting ge bruikt men kalkammonsalpeter of zwa velzure ammoniak. Planten goed afharden Planten, die in potten zijn opge kweekt, zijn minder gevoelig dan vol- velds verspeende, de zogenaamde trap- planten, die zonder kluit worden uitge zet. Planten in perspot kunnen even goed zijn als planten in stenen pot, als men zorgt dat de perskluiten niet uitdro gen. Als laatste punt geldt dat de over gang bij het uitplanten niet te groot mag zijn. De planten moeten goed afgehard worden, maar niet Overmatig, want dan kunnen de klemharten al in de bak op treden. Plant zo mogelijk uit bij groei zaam weer, waarbij geen grote tempe ratuursverschillen, .schrale winden en droogte verwacht kunnen worden. Zet de planten anders op een beschutte plaats, het gevaar van klemharten is dan ook minder. Ir. L. M. BOUTEN. In verschillende delen van het land, vooral in de teelt-centra van specifieke winterproducten, zijn tengevolge van de watersnood prijsstijgingen voorgekomen, die in de afgelopen verslagweek, die Dinsdag 10 Februari. eindigde in het bijzonder betrekking hadden op uien, prei, spruiten en in mindere mate op witlof en waspeen. Dit is rxiet verwondex'- lijk als men bedenkt dat juist de over stroomde eilanden belangrijke productie gebieden waren voor de meeste van deze artikelen. Het valt neg niet te overzien of deze stijvere markt zich in de komende we ken zal handhaven, want ten aanzien van b.v. uien kunnen wellicht enige spe culatieve tendenzen werkzaam zijn, die op korte termijn verandering in het marktbeeld kunnen veroorzaken. Verheu gend is het dat de uitvoer van tuinbouw producten tengevolge van deze hogere prijzen nog geen terugslag heeft gekre gen, zodat de verladingen uit alle delen van het land, behalve uit de getroffen gebieden, normaal voortgang vonden. De uien vertoonden wel de grootste prijsstijging, nL van 30 via 40-45 enige dagen na de ramp, tot 50-60 ct per kg in het begin van deze week. Regelma tige uitvoer naar de buurlanden, Frank rijk, Zwitserland, Ierland, Zweden en Noorwegen werd gehandhaafd ondanks het hogere prijspeil. Op Flakkee en Schouwen-Duiveland zijn grote hoeveel heden uien verloren gegaan, zodat de handel in dit product zich momenteel concentreert op Noord-Holland, dat na de overstroomde gebieden het belang rijkste productie-centrum voor dit arti kel is. Ook voor het binnenland zijn de uienprijzen opgelopen, hoewel de ver schillen plaatselijk nogal groot zijn; min dere kwaliteit kwam tot 18-34 et per kg. Ook de handel in prei verliep vlot met hogex-e prijzen tot om- de 60 ct per kg, hier en daar tot 70 ct. Voor het bin nenland was voldoende prei beschikbaar omdat veel partijen niet voor export geschikt waren. Tweede soort, mits van goede kwaliteit, ging voor export weg van 28 tot 42 ct. De belangrijkste af nemers in het buitenland waren Duits land, Zwitserland en België. Hoewel de wortelgewassen in het al gemeen nog niet een dergelijke prijsstij ging vertoonden, kwam de fijne was peen toch al tot 30 ct per kg, vooral die uit Rijnsburg-Katwijk. Overig'ens van 17 tot 25 ct, grove peen van 9 tot 13 ct per kg. In de krotenhandel bleef het kalm ver lopen. Voor export was niet veel animo, zodat de meeste partijen van de hand gingen voor 6 tot 16 ct per kg. Tegen over de kroten waren de schorseneren goed gevraagd, hoewel dit artikel vrij wel alleen voor exportbestemming hoge prijzen opbracht; goede tot 60-70 ct, sor tering II van 33 tot 42, overigens 18 tot 26 ct. De afzet van witlof was niet onbete kenend, omdat steeds meer aanvoerders met dit product ter veiling komen. Niet temin zijn de prijzen gestegen; de goe de partijen kwamen weer boven de 50 ct per kg, plaatselijk tot 57, mindere kwaliteit van 40 tot 46 ct. Er is nog steeds geringe uitvoer naar Duitsland. De afzet van sluitkool heeft nog wei nig opleving te zien gegeven. Behalve de kleine maat rode kwam nu ook de gele kool boven een dubbeltje per kg, maar het gros van deze kool kwam niet boven de 8 ct, hoewel een regelmatige uitvoer, o.a. naar Duitsland, Engeland, Frankrijk, Oostenrijk en Italië, gehand haafd werd. Gi'oene kool, waarvan de aanvoer geringer is, werd beter gewaar deerd en ook de boerenkool van goede kwaliteit is de laatste dagen in prijs gestegen, zodat plaatselijk werd besteed tot 40-45 ct, maar overigens tegen sterk uiteenlopende prijzen in verband met de kwaliteit. Met de spruiten ging het eveneens niet onbevredigend. De prijs, die vrijwel onmiddellijk na de ramp reeds opliep, bleef ook de laatste dagen rond de 70 ct per kg voor de beste kwaliteit, mede dank zij de slechte weersomstandighe den, die de aanvoer in nietgetroffen ge bieden aanzienlijk deden teruglopen. Knolselderij was hoog in prijs, vooral op die veilingen waar nog voor export werd geladen. Grote knollen gingen tot 30-35 ct per stuk, overigens tegen geva rieerde prijzen van de hand. Van de glasproducten waren het in hoofdzaak de andijvie en de kropsla, die werden aangeboden voor resp. rond een gulden per kg en 30 ct per krop. En kele partijtjes spinazie noteerden van 58 tot 1,00 per kg, raapstelen van 7.80 tot 10.00 per 100 bos, radijs 10 tot 16 ct per bos en rabarber van 43 tot 56 ct per kg. Druiven noteerden van 2,00 tot 2.30 per kg. De handel in fruit heeft nog geen op leving te zien gegeven. Nu verschillende soorten van de markt verdwenen zijn, komen nog in hoofdzaak Jonathans en Goudreinetten voor de klok, die in door snee niet meer opbrengen dan 25-30 ct per kg wegens de nog altijd teleurstel lende vraag voor export. Percentage klemharten zo veel mogelijk beperken Voor de voorjaarsteelt van bloemkool onder glas is het beslist nodig om weeuwenplanten te kweken. De laatste jaren is er wel een neiging om de traditionele zaaidatum van 21 September te verlaten en omstreeks 25 Septem ber tot zelfs begin October te zaaien. Men gaat dan met een kleiner plantje de winter in en dit kleinere plantje is beter bestand tegen de gevaren van de winter. De vroege vollegrondsteelt kan echter ook gebruik maken van vrijster planten. Afhankelijk van het weer moet dan in Januari tot begin Februari onder glas gezaaid worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3