Agrarisch Bedrijfsleven schoot de slachtoffers te hulp EUROPESE LANDBOUW KOMT NEDERLANDSE LANDBOUW TE HULP TELEGRAM VAN DE BELGISCHE BOERENBOND VACANTIEFONDS voor de LANDBOUW 14 Februari 1953 BOER EN TUINDER Poj. 1 LOM in het buitenland is men diep begaan met het lot van de zo zwaar ge- teisterde gebieden in het Westen en Zuidwesten van ons land. Hiervan spreekt ook de brief, die de Voorzitter van de „Europese Landbouwbon d" (.C.E.A.), Graaf Ohr. d'Andlau, vier Februari jl. richtte tot de vice-president van de C.E.A. voor de Nederlanden Mr Ph. C. M. van Campen te Eindhoven. Uit deze brief blijkt tevens, dat de C.E.A. het niet bij woorden alleen laat maar alle aange sloten Europese organisaties heeft aangespoord de slachtoffers daadwerkelijk te hulp te komen. Wij laten het schrijven van Graaf d'Andlau hier in zijn geheel] volgen: Mijnheer de President, Met grote smart verneem ik zo juist de droevige gevolgen van de spring vloed, die de kustgebieden van uw land heeft vernield. De enorme verliezen, die de nijvere Aan het Hoofdbestuur van de K.N.B.T.B., Badhuis weg 91, Schevéningen. Onder de indruk van vrese lijke watersnood die Nederland treft, betuigen onze diepgevoel de deelneming aan Nederlandse landbouw en ganse Nederlandse volk. Gedenken met ontroering op Christelijke wijze Uw talrijke doden. Namens het Hoofdbestuur Boerenbond Mullie bevolking van de Westelijke provincies hebben geledenhebben in onze organi satie het diepste medelijden opgewekt. Wij gedenken eerbiedig de slacht offers van deze ramp. Aan de Stichting voor de Landbouw hebben wij een telegram van deelneming gezonden, waarvan wij een copie bij deze brief insluiten. De Europese landbouw zal het zich een plicht achten met inspanning tot hei uiterste degenen van haar zonen te helpen, die van het losbarsten der natuurkrachten hebben geleden. Vandaag nog hebben wij een oproep uitgezonden aan al onze organisaties leden, dat zij zich bij de acties, die in hxm respectieve landen door hulp organisaties ten behoeve van de slacht offers van uw land in het leven worden geroepen, zullen aansluiten. Ik moge persoonlijk hieraan toe voegen de verzekering van mijn diep bewogen sympathie en gevoelens van hoogachting. w.get. CHR. D'ANDLAU. Oproep van de Stichting voor de Landbouw Dat ons kleine volk in bange uren groot kan zijn: dat heeft de geschie denis reeds meermalen bewezen. Als men ons echter vóór 1 Februari de vraag had gesteld of wij het Nederlandse volk tot een offervaardigheid in staat achtten zoals het thans bij de watersnood heeft getoond, dan zouden wij het zij ons vergeven xvellicht niet met een volmondig „ja" hebben geantwoord. Deze royale offervaardigheiddit spontaan en gul geven zon der te vragen, dit als één man pal staan in de zorg voor de zo zwaar getrof fen landgenoten: dit alles is voor ons zoveel als een blijde openbaring geweest. Bij deze voorwaar grootse hulpactie zijn de boeren en tuinders zeker niet achter gebleven. Wij denken daarbij op de eerste plaats aan het vele dat door hen individueel werd gedaan: bij het dichten der dijken, bij het redden van mens en dier, bij het onderdak verlenen aan getroffen gezinnen, het opstallen van vee, het beschikbaar stellen van goederen, zoals vee voeder, niet te vergeten. Wij denken daarbij echter ook aan hetgeen het georganiseerde agra rische bedrijfsleven inmiddels heeft geschonken: een gift voor het Nationaal Rampenfonds, die, als wij dit schrijven, wellicht de drie mïllioen heeft overschreden. En tenslotte maar niet op de laatste plaats denken wij dan nog aan de oproep van de Stichting voor de Landbouw aan de werk- gevers en arbeiders in land- en tuinbouw om in aftrek op hun inkomen een zeker bedrag in dit Nationaal Rampenfonds te storten. De vorige week publiceerden wij een beroep van de Stichting van de Arbeid op alle Nederlandse werkgevers en werk nemers om voor een eerste financiële tege moetkoming in de nood van de door de watersnood getroffenen te zorgen. In aan sluiting hierop richt het Dagelijks Be stuur van de Stichting voor de Land bouw zich thans met de navolgende woorden tot hen, die in land- en tuin bouw werkzaam zijn: Eén vacantiedag Aan alle in de agrarische bedrijfs takken werkzame vaste en losse ar beiders wordt aanbevolen om de waar de van één vacantiedag ter beschik king te stellen van de slachtoffers. Deze arbeiders kunnen dus hun werk gever, die volgens de CAO of loonre geling vacantiedagen door moet be talen, mededelen, dat zij thans een der vacantiedagen, waarop zij recht hebben, wensen op te nemen. Zij blij ven echter aan het werk, doch ver zoeken hun werkgever om het bedrag, waarop zij recht zouden hebben, aan het Nationale Rampenfonds over te maken. Het is gewenst om het bedrag, dat op zichzelf varieert, af te ronden en te be palen op tien gulden; daarmede wordt aangesloten aan het advies van de Stich ting van de Arbeid om eerst een uur loon en later een dagloon ter beschik king te stellen. De werkgevers, die vaste arbeiders in dienst hebben, wordt aanbevolen om eenzelfde bedrag daaraan toe te voegen en het totaal aan het Ram penfonds over te maken. De losse arbeider Losse arbeiders zijn in het huidige seizoen niet in belangrijke aantallen in de landbouw werkzaam. Zij beschikken echter nog over een bedrag aan vacan- tiebonnen, waarvan eerst met Pasen weer een deel zou kunnen worden ver zilverd. De Stichting voor de Landbouw roept nu de losse arbeiders in de land bouw op. om met eenzelfde bedrag aan vacantiebonnen 10.aan deze hulpactie deel te nemen. In overleg met het Vacantiefonds voor de Land bouw is besloten, dat de bonnen daar toe tussen 11 en 18 Februari op de gewone wijze kunnen worden ingele verd bij de plaatselijke penningmees ters der drie in de Stichting voor de Landbouw samenwerkende landarbei dersbonden. De tijdstippen zullen plaatselijk bekend worden gemaakt. Het Vacantiefonds zal te zijner tijd de ontvangen bonnen ver zilveren en het bedrag afdragen aan het Rampenfonds. De werkgevers, bij wie thans nog los se arbeiders werkzaam zijn of die, voor zover dit niet het geval is. in de zo mermaanden veel losse arbeiders in dienst plegen te hebben, kunnen bij de bepaling van het bedrag, dat zij aan de door hun vaste arbeiders afgestane bijdrage toevoegen, met deze omstan digheid rekening houden. Niet op de bonnefooi.! Wij weten, dat dit beroep op onze landarbeiders, op onze boeren en tuin ders. niet tevergeefs zal zijn. En wij waarderen dit te meer omdat wij óók weten, wat door hen inmiddels reeds voor de slachtoffers van de ramp werd gedaan. Niet op de laatste plaats in de vorm van wat wij de vorige week „hulp in natura" hebben genoemd. Dus door het ter beschikking stellen van goede ren veevoeder maakt hiervan wel het grootste «deel uit om de tekorten in de getroffen gebieden aan te vullen. In het vorige nummer hebben wij er met klerp op aangedrongen om dit vee voeder of wat men anders aan te bieden heeft niet op eigen initiatief op een wagen te laden en ermee naar Algemene Nederlandse Landarbeiders- bond. 70 frWl iru-ts*.oi e^t-i j£a,o+i- fti het getroffen gebied te rijden. Daarme de stuurt men met alle goede bedoe lingen die men heeft de zaak in de war. Wij kregen bericht, dat lang niet allen zich aan deze goede raad heb ben gestoord. Daarom herhalen wij nog eens wat wij de vorige week reeds hebben gezegd: geef op bij Uw orga nisatie (L.L.T.B., N.C.B., A.B.T.B. of L.T.B.) wat ge aan te bieden hebt en wacht veri^ï rustig af tot ge bericht krijgt waar en wanneer het door U aangebodene in ontvangst kan worden genomen. Als ge het zo doet, helpt ge heel wat beter dan door maar op de bonnefooi met Uw vracht op stap tè gaan. Rond drie millioen in georganiseerd verband Werd er door de boeren en tuinders individueel dus al heel wat gedaan voor de benarde gebieden, in georganiseerd verband heeft men zich inmiddels even min onbetuigd gelaten. Wij weten, dat er nog meer volgt, maar dit weerhoudt ons toch niet om deze week reeds het voorlopige lijstje te publiceren: Om te beginnen dan de georgani seerde landbouw en de georga niseerde zuivelbereiding, die, zoals wij reeds bekend maakten, één miillioen gulden in het Nationaal Rampen fonds hebben gestort. Hierna volgden: het Centraail Bureau voorde Tuinbouwveilingen met een be drag van f 500.000; het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, dat f 100.000 afdroeg; de Raiffeisenbank te Utrecht plus de aangesloten banken, die f 300.000 in het fonds hebben gestort; de V. E. C. E. (eierveilingen), die f 100.000 ter beschikking stelde; het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproducten met een bedrag van f 500.000; het Bestuur van het Vacantie fonds voor de Landbouw, dat f 100.000 heeft geschonken; de Coöperatieve Centrale B 0 e r 1 e e n b 9 n k te Eindhoven, die met de aangesloten banken een bedrag van f 300.000 ter beschikking heeft ge steld, ongeacht de bedragen, welke deze aangesloten banken aan provinciale en plaatselijke comité's hebben afgedragen. Goed geteld dus een totaal bedrag van 2.9 milllioen gulden, dat tot dusver in ge organiseerd agrarisch verband bijeen werd gebracht. Dat is een heel bedrag en de volgende week is het waarschijn lijk nog meer. Volgen er nieuwe giften dan zullen wij onze lezers hiervan op de hoogte houden. FotoHet Zuiden. Den Bosch HUIS IN HUIS UIT GAAT DE REDDINGSPLOEG, op zoek naar slachtoffers van de watersnood. Nederlandse Christelijke Landarbei- dersbond en Nederlandse Katholieke Landarbeiders- bond „St. Deusdedit" Voor overmaking van de tegenwaar de der ingeleverde bonnen aan het Na tionaal Rampenfonds zal hierna wor den zorggedragen. In aansluiting aan de oproep van de Stichting voor de Landbouw deelt het Bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw hierbij mede. dat van Woens dag 11 Februari tot en met Woensdag 18 Februari 1953 gelegenheid zal be staan ten bate van het Nationaal Ram penfonds een aantal vacantiebonnen van het boekjaar 1952/1953 te verzilveren. Overeenkomstig bovengenoemde op roep wordt hierbij uitgegaan van een bedrag van ƒ10.-. Arbeiders, die ziek zijn geweest en van de Raden van Ar beid of van de Centrale Onderlinge zgn, chèquebonnen hebben ontvangen, kun nen deze tegelijk met de gewone vacaiv tiebonnen inleveren. Het aanbieden van bonnen kan uit sluitend geschieden bij een plaatselijk penningmeester van één der navolgende bonden:

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2