■O Het dagelijks besiuur vergaderde.... Pag. 2 BOER EN TUINDER 14 Februari 1953 De C. E. A. betuigt liaar deelneming O Groot is de deernis, welke de watersnood ook buiten onze grenzen heeft verwekt, en tal rijk zijn de bewijzen van deel neming, loelke ons land uit alle delen van de wereld bereikten. Wij drukken hier het telegram af, dat de Stichting voor de Landbouw dezer dagen van de „Europese Lqndbouwbond" (C. E.A.) ontving: „Geschokt door het grote on heil, dat Uw land heeft getrof fen, betuigen wij namens de bij de C.E.A. aangesloten Europese landbouwers, hun gezinnen en verenigingen, de hartelijkste en innigste deelneming. Wij hebben onze leden opgewekt door deel name aan de nationale inzame lingen tot leniging van de nood mede te werken. Moge de in nerlijke kracht van het Neder landse volk ook bij de overwin ning van deze nieuwe teistering weer duidelijk blijken". Namens de „Europese Land- bouwbond" C.E.A. De Ere-president: Prof. E. Laur De President: Graaf Chr. d'Andlau Met gulle hand Totaal 34 millioen gulden is het be drag dat tot dusver in het Nationaal Rampenfonds werd gestort. Vandaag: 34 millioen en gisteren: 31 millioen. Dat betekent, dat er in één enkele dag 3 millioen bijgekomen is. Drie millioen to taal of 30 cent van iedere Nederlander. Zuigelingen en grijsaards inbegrepen. In één enkele dag. Dat zegt wat. Dat zijn cijfers, die spreken. Die spreken van de gulle hand waarmee het Nederlandse volk geeft in deze donkere dagen. Die getuigen van de offerbereidheid van dat volk als de nood hoog is gestegen. Nu geen vragen of men er beter of slechter van wordt als men geeft. Nu: geven Bonder te vragen. Zonder er een reken- oom van te maken. Wilt u geloven, dat ons volk ons deze ramp-dagen (nog) veel dierbaarder is geworden. Dit moet ons toch even van het hart Wij zien het anders, Excellentie! Dezer dagen verscheen de Memorie ▼an Antwoord aan de Eerste Kamer be treffende de Landbouwbegroting-1953. Het antwoord dus'van Minister Mans- holt op het Voorlopig Verslag, dat de Commissie van Rapporteurs heeft uit gebracht. Wij hebben dit ministeriële antwoord met aandacht gelezen maar bijster veel nieuws hebben wij er nfet in gevonden. Wij kennen immers het (hui dige) standpunt van de Minister. „Dat de basis voor de bestaanszekerheid van de boer in de eerste plaats is gelegen in eigen kracht." Enzovoort, enzovoort. Nogmaals: wij kennen dat standpunt. Die zienswijze is ons o.m. bij de debat ten over de begroting in de Tweede Ka mer wel duidelijk geworden. Wij hebben er toen het onze van gezegd. Dat er, als de Minister hier het zwaartepunt legt, maar bitter weinig overblijft van de eenmaal gegeven garantie; dat het goed geleide sociaal-economisch verantwoorde bedrijf een redelijk inkomen zou genie ten. Dat de koers, welke de Regering met de nieuwe melkprijs is ingeslagen, met de nieuwe baconprijs ook, veel weg heeft van een „elastische terugtocht". Een terugtocht, nu royaal handhaven van het principe van de integrale kostprijs van loon ook voor de ondernemer als basis voor de garantieprijs de Rege ring, in tegenstelling met vroeger, voor een feitelijk risico zou stellen. Nu los laten van dit principe voor de Regering per saldo een bezuiniging betekent. Dit alles praat Minister Mansholt ons niet uit het hoofd. Ook niet als hij met klem (i<n deze Memorie) verzekert, dat „inderdaad het landbouwbeleid in het komende begrotingsjaar in grote lijnen een voortzetting zal zijn van het beleid van de laatste jaren." Wij zien dit an ders dan Minister Mansholt. Heel anders zelfs. Overigens zien wy met belangstelling de debatten tegemoet, die naar aanlei ding van deze Memorie straks in de Eerste Kamer zullen worden gevoerd. De agrarische experts komen aan aan het woord. Reken maar, dat wij dan zullen luisteren. Met gespitste oren. Overdaad schaadt Of wij het op alle punten oneens zijn met wat er in deze Memorie van Ant woord staat? Gelukkig niet. Zo triest is het nog niet gesteld. Als de minister bij voorbeeld zegt, „dat enige voorzichtig heid moet worden betracht bij het- leg gen van een verband tussen de land- bouwintegratie enerzijds en de vermin dering van het dollartekort anderzijds", dan zouden wij hem durfden wij maar graag een klopje op de (ministeriële) schouder willen geven. Dat zijn wij namelijk volkomen met hem eens. „Op min of meer geforceerde wijze de productie en de onderlinge af zet van die gewassen bevorderen, waar voor een import uit de dollargebieden plaats vindt", betekent immers inder daad, dat men het (autarkische) paard van Troje in West-Europa binnenhaalt. Om eenzelfde reden zijn wij echter minder enthousiast voor „de instandhou ding en uitbreiding van een eigen land bouwwerktuigenindustrie" dan Minister Mansholt kennelijk is. Niet dat wij die industrie in genen dele wensen. Zeer zeker niet, maar ook hier is het de over daad die schaadt. In dit geval ten koste van de eigen landbouw. De dijken braken... Vervolg van pag. 1 Tegenover dit uiterste staan gebieden welke wellicht na enkele 'weken weer droog komen en zou derhalve de schade aan het fruitbestand zeer variëren. De overstroming is gekomen in de rust periode der bomen, hetgeen een gunstige factor kan worden genoemd. Een andere giLnstige ojiistandigheid bij land, dat weer spoedig droog zal komen, is dat de grond door de vele winterregen door drenkt is met zoetwater. Volgens bovengenoemde onderzoekin gen loopt de gevoeligheid der diverse vruchtsoorten zeer uiteen. In onder staand lijstje geeft een hoog cijfer een grote gevoeligheid aan. Gevoeligheid van fruit voor overstro ming met zoutwater. KruiSbes MO Kers. perzik, morel 95 Framboos, braam 90 Pruim 8500 Appel 75 Zwarte bes 40 Peer 20 Moerbei en buitendruif U> Hieruit blijkt dus, dat steenvruchten zeer gevoelig zijn, doch deze vormen in deze streken geen hoofdcultuur. Doch helaas zijn appels ook vrij gevoelig, daarentegen peren aanmerkelijk minder. Vele fruittelers van buiten het ramp gebied hebben hun leerschool in deze streken gehad. Hoe vriendelijk werden wy altijd op excursies door onze col lega's ontvangen. Als vakgenoten kun nen wij zo goed de ellende, ook van uwe stoffelijke verliezen, medegevoelen. Onze hulp voor u staat in het teken van offer en gebed. Ir. v. d. Kr. EEN TRIEST BEELD in het rampgebied helaas heel gewoon. Foto: Het Zuiden, Den Bosch ildoet de kiemkracht van de geschoon- partij zeker aan de eisen. Na ampele scussie stemde de vergadering una- em met dit standpunt in. Door de landelijke Akkerbouwcom- missie werd besloten de areaalheffing consumptieaardappelen van 30.- tot 50.- te verhogen, waarbij echter de zelfde vrijstellingen zouden gelden als thans zo deelde de heer Giessen me de. Opgemerkt werd door één der le den van het D.B., dat na de waters nood het fonds in 1953 en '54 zeker niet nodig zal zijn. Bovendien heeft dit fonds voor de zandgronden weinig of geen be tekenis. Voor de zandaardappel is im mers de voeraardappelprijs de fei telijke bodem in de markt. Is zo werd de vraag gesteld een aftrek per stuks vee nu werkelijk te duur? Met het sys teem „1 hectare vrij ongeacht de vee stapel" regent het op de zandgronden klachten. Hoe het echter ook zij zo oordeelde de vergadering verhogen van de heffing van 30.- tot 50.- heeft, zoals de zaken er thans na de waters nood voorstaan, zeker geen zin. Minister Mansholt heeft aan de com-- missie Landbouw en Voedselvoorziening van de Sociaal Economische Raad (S.E. R.) advies gevraagd over aangelegen heden. die bij de kwaliteitscontrole aan de orde komen. Hij heeft dit gedaan zonder tevoren overleg met de geor ganiseerde landbouw te plegen. Dit gaat zo oordeelde de vergadering de verkeerde kant uit. Bij de eerstvolgen de vergadering van de Stichting voor de Landbouw met de Minister zal dit punt naar voren worden gebracht. Nu plannen bestaan om de voedertoe wijzing af te schaffen, doet zich de vraag voor of hierdoor in de pluimvee houderij. niet te veel vrijheid zou ont staan. De' practijk maakt zich hierover zorgen zo werd in deze vergadering uiteengezet. Overwogen dient te worden of bij loslaten van de voedertoewijzing geen systeem van erkenningen moet worden ingevoerd. Een andere moge lijkheid zou wellicht zijn om weer tot de kuiken-toewijzingen over te gaan. Gewenst werd het geacht om deze kwestie in eerste instantie de drie Cen trale Landbouworganisaties voor te leg gen. Geëvacueerclen kunnen f250.- per week opnemen Namens de beide Centrale Boeren leenbanken (Utrecht en Eindhoven) wordt medegedeeld, dat geëvacueerden op hun spaarboekjes van de Boerenleen bank ƒ250.- per week kunnen opnemen bij alle plaatselijke Boerenleenbanken, aangesloten bij een der beide genoem de Centrales. Indien ook het spaarboek je ontbreekt, kan door de desbetreffen de Boerenleenbank zo nodig een bijzon dere regeling worden getroffen in over leg met de Centrale Bank, waaronder deze Boerenleenbank ressorteert. Giften voor het Nationale Rampen fonds kunnen worden overgemaakt via de Boerenleenbanken. Tenslotte woi*den ook geëvacueerde kassiers van Boerenleenbanken «uit de noodgebieden verzocht hun adres aan stonds op te geven aan hun Centrale Bank. Districtsagenten voor de uitvoering der sociale verzekeringen der Landbouw, die geëvacueerd zijn, worden eveneens verzocht hun tijdelijk adres aanstonds te melden aan het Landelijk Coördina tie Orgaan te Den Haag. Op de volgende pagina's o.m.: Pag. Agrarisch Bedrijfsleven schoot de slachtoffers te hulp 3 Telegram van de Belgische Boerenbond 3 Europese Landbouw komt Nederlandse Landbouw te hulp 3 Vacantiefonds voor de landbouw 3 Is de kruidenteelt lonend? 4 De vroege vollegronds-bloemkool 4 Uitslag proef bladrollerbestrijding 5 Slecht gebruik v. goede cultuurgrond 5 Bemesting van groente- en bloemen tuin S Behandeling van de overstroomde gronden ei Minister Mansholt bezocht getroffen gebieden 6 De Hengstenkeuring te Assen 15 Uitvoer van hooi stopgezet 15 De Korrelmais 25 Zorg voor een gevarieerd rantsoen 17 De kostprijs van varkensvlees 2 7 Voordelige gierbewaring 19 Landelijke Landbouwvoorlichtings- raad 29 Voor gewestelijke editie zie 7/24 In de vergadering van 6 Februari werd door de Voorzitter als punt één aan de orde gesteld: de Watersnood en de hulp welke dienaangaande in organisatorisch verband kan worden geboden. Gesteld werd o.m., dat hulp in natura door de boeren op afroep dient te geschieden. Van het Hoofdbestuur van de Belgische Boerenbond werd een telegram ontvan gen, waarin aan de Nederlandse landbouw en het gehele Nederlandse volk diepe deelneming werd betuigd. Dit bewijs van medeleven werd door het Dagelijks Bestuur op hoge prijs gesteld. P. B. O. Een punt van veel discussie tussen de diverse organisaties was de laatste tijd vooral de kwestie van de Gewestelijke Landbouwschappen. Dienaangaande is thans-ëen figuur gevonden deelde de secretaris ter vergadering mede wel ke de bezwaren van de K.N.B.T.B. voor een belangrijk deel ondervangt. Dit heeft echter tot gevolg gehad, dat het z.g. „gentleman's agreement" een lijst van afspraken tussen de zes organisaties, buiten de Algemene Maatregel van Be stuur met enkele nieuwe punten werd uitgebreid. Zuiderzeepolders. Het concept-rapport van de Commis sie-Roebroek t.a.v. de uitgifte van Zui- derzeegronden is thans bijna gereed zo werd in deze vergadering medege deeld. Bij de gedaehtenwisseling over de uitgifte van bedrijven, welke hierop volgde, werd o.m. opgemerkt, dat een bepaalde leeftijdsopbouw uiter aard gewenst is in de polder, maar dat ifinderzijds de „pioniers" en ook de «werkers" een zeker voorkeursrecht moeten hebben tegenover gegadigden ■van het oude land van dezelfde leeftijd. In eigen kring. Het beleidsprogram van de K.N.B.T. B. voor de land- en tuinbouw zal bin nenkort in druk. verschijnen. Het hoofd bestuur van de A.B.T.B. heeft echter verzocht Om alvorens hiertoe over te gaan het sociale hoofdstuk nog eens op de korrel te nemen. Door het Dagelijks bestuur werd besloten om aan dit ver zoek gevolg te geven. Unaniem was het Dagelijks bestuur van mening, dat de rede, welke deken Bemelmans op de algemene vergadering van de A.B.T.B. heeft uitgesproken, in druk behoort te verschijnen. De oplage aldus werd besloten zal 10.000 exemplaren bedragen. Aan mr. J. B. M. Laudy, secretaris der sociale afdeling van de K.N.B.T.B., werd een functie op het departement van Economische Zaken aangeboden. In verband hiermede werd besloten hem ingevolge zijn verzoek per 15 Februari eervol ontslag te verlenen. Culturele Zaken. Een zeer belangrijke aangelegenheid, in deze vergadering ter sprake gebracht, was het leerplan van de landbouwwin- terscholen. Eenstemmig was de me ning, dat een derde leerjaar facultatief moet worden gesteld. Over de voor-op leiding liepen de meningen echter uit een. Deze kwestie zal daarom aldus werd besloten door de desbetreffen de commissie opnieuw onder de loupe worden genomen. Economisch-teehnische zaken. Aan deeconomisch-technische zaken werd in deze vergadering een goed deel van de tijd gewijd. Het rooien van boomgaarden kan als z.g. B.W. Il-werk worden uitgevoerd, mits hierbij ook grondverbetering te pas komt. Door het bestuur van de Tuinbouwvakboncl werd voorgesteld ook voor dit werk een bepaalde norm in te stellen voor eigen arbeidskrachten, die hierbij kunnen worden ingeschakeld. Met dit voorstel ging de vergadering accoord. Het zal aldus werd beslo ten aan de Stichting voor de Land bouw worden voorgelegd. Een belangrijk punt was verder het „keuringssysteem zaaizaden bij export." Door de voorzitter van de Akkerbouw commissie van de K.NJ3.T.B., de heer Giesen, werd medegedeeld, dat 80 pet van de landelijke akkerbouwcommissie voor het nieuwe systeem is. De heer Giesen is echter van mening, dat bij export de ongeschoonde partij op mon ster moet worden gekeurd. Dan immers

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2