WEEKBLAD VAN PE K.N.B.T.B. De dijken braken. Regeringsnota over de Watersnood me t Tc Jaargang No. 313 14 Fafcraari 1959 BOER EN TUINDER HOOFDREDACTIE: SECRETARIAAT BADHUISWEG »I, PEN HAAG (SCHEVESINGEM) OPGAVE VAM ADVERTENTIitN: KOKTENAKKSTKAAT Mo. 1 w ROTTERDAM Rijksdienst voor Landbouwherstel met uitvoering herstel belast In de Regeringsnota betreffende de watersnood 1953 deelt de Minister- President, Dr. W. Drees, over de Iqndbouw, voedselvoorziening, veeteelt en visserij o.tn. mededat rond 133.000 ha cultuurgrond door de ramp is geïnundeerd of geïnundeerd is geweest. Deze 133.000 ha, d.i. 5,7% van het totale areaal cultuur grond in Nederland, kan onderverdeeld worden in: 82.000 ha bouwland, d.i. 8,9 van het totale Nederlandse areaal: 41.000 ha grasland, d.i. 3,1 van het totale Nederlandse areaal; 10.000 ha tuingrond,d.i. 9,4 van het totale Nederlandse areaal. De verloren gegane voorraden akker bouwproducten zijn moeilijk te schat ten. Wel kan worden aangenomen, dat het grootste gedeelte van de oude oogst reeds was afgevoerd. Voorlopige taxaties wijzen op een ver drinking van: 25.000 runderen; 15.000 a 20.000 varkens; 2.000 a 3.000 schapen; circa 1.500 paarden en ruim 100.000 hoenders. De verliezen aan verdronkerj vee zijn vooral ernstig op de eilanden Flakkee en Schouwen en Duiveland, ter wijl ook in West-Brabant aanzienlijke verliezen aan vee te betreuren zijn. Van het rundvee is op de genoemde eilanden vermoedelijk 80 a 90 pet. ver loren gegaan. De provinciale voedselvoorzieningsor ganen hebben terstond de evacuatie van vee ter hand genomen en de voorlopi ge evacuatie is vrijwel geheel gereed. Aandacht wordt besteed aan een moge lijke herdistributie van het geëvacueer de vee. voor zover de veebezetting thans plaatselijk te dicht is. Gratis enten tegen mond- -en klauwzeer Een aanvang is gemaakt met het ber gen van consumptieaardappelen, land bouwmachines en -werktuigen uit dras se en licht geïnundeerde gebieden. Hier bij is het Bureau Oogstvoorziening in geschakeld. De dienst van de Provinciale Voedsel- commissarissen is thans ingeschakeld bij de registratie en herdistributie van vee voeder en andere artikelen, die door landbouwers en landbouworganisaties ter beschikking zijn gesteld van de noodge- bieden. Uiteraard schuilt in de evacuatie van vee uit de overstroomde gebieden een gevaar voor verstoring van de ge zondheidstoestand van de veestapel. Door de haast, waarmede de evacua tie is geschied, werden grote groepen dieren bijeengebracht, zonder dat b.v. mogelijk was een scheiding te maken tussen t.b.c.-vrij vee en met t.b.c. be smette dieren. Het zal daarom nood zakelijk zijn zo spoedig mogelijk het geëvacueerde vee en het vee, waar het in de stallen bij is geplaatst, op tuberculose te onderzoeken. Aanstonds zijn tijdens de evacuatie maatregelen' genomen om dieren in te enten tegen mond- en klauwzeer, waar voor geen kosten in rekening werden ge bracht. Ook op de evacuatie-adressen wordt de entstof gratis verstrekt. De voorbereiding van het herstel van het landbouwproductieapparaat in de ge troffen gebieden is met kracht ter hand genomen. De Rijksdienst voor Land bouwherstel zal in nauw contact met de Cultuurtechnische Dienst wérken. Ter bevordering van eên goede coördinatie van de werkzaamheden van deze beide diensten zijn de cultuurconsulenten in de getroffen provincies tevens benoemd tot inspecteur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel. Voorschotten van 15 Februari af De aanmelding van de geleden scha de zal ook in de agrarische sector kun nen geschieden bij de Rampschadebu- reaux, waarop vei'derop wordt terugge komen. Bij deze bureaux zal alle door particulieren geleden schade aangemeld kunnen worden. De Rijksdienst voor Landbouwherstel zal aan de hand van deze aanmeldingen zorg dragen voor het herstel in natura van de cultuurgrond en de vaststelling van de overige agra rische schade met uitzondering van het gebouwde onroerende goed. In die gevallen, waar herstel van de schade en de uitoefening van het bedrijf mogelijk zijn, zullen vanaf 15 Februari voorschotten, kunnen worden aangevraagd bij de Ramp- schadebureaux. in afwachting van de definitieve vaststelling en uitkering van de Rijksbijdrage in de hersteL kosten. Maatregelen zijn genomen om de trac toren en werktuigen, welke uit de ge troffen gebieden konden worden wegge haald, te vrijwaren tegen verdere scha de en zo mogelijk reeds te herstellen. Voorts zal de Voorlichtingsdienst de boeren voorlichten over de mogelijke in zaai van gewassen in die gebieden, wel ke tijdig weder droog komen en voor de cultuur in gereedheid kunnen wor den gebracht. De schade-af wikkeling Het laat zich aanzien, dat het ge wenst is de beginselen van de Herver- kavelingswet Walcheren toe te passen voor die streken in het rampschade- gebied, welke daarvoor door bijzonde re omstandigheden in aanmerking ko men. De Regering is dan ook van plan op zo kort mogelijke termijn ter zake voorstellen aan dé Staten-Ge- neraal aan te bieden. Het ligt in het voornemen van de Re gering, dat de Ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogsschade zijn belast, eveneens de afwikkeling van de rampenschade ter hand zullen ne men. Bij de inrichting van het appa raat zal gebruik worden gemaakt van de bestaande ervaren apparatuur. De terreinafbakening tussen de drie Ministeries, welke ook reeds voor de oorlogsschade geldt, houdt in gr.ote trek ken in, dat het Ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting de zorg heeft voor de schade aan gebouwd onroerend goed en schepen, het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning voor de agrarische schaden en het Ministerie van Financiën voor de overi ge schaden. Het Ministerie van Finan ciën zal voorts, evenals dit bij de oor logsschaderegeling het geval is, met de algehele coördinatie worden belast. overweldigende leed' dat het Z.W. van ovs land en daarmede ons gehele land getroffen heeft, is volgens ooggetuigen niet iv woorden uit te drukken en met geen pen te beschrijven. De jonge Limburgse kunstenaar Frans Peeters uii Fwalmen heeft ïn deze tekening getracht dit leed in beeld te brengen: de onafzieiiL. 're watervlakte, met omspoelde huizen en. vruchtbomende treurende moeder met het stervende kind en voorop de vader, geslagen, maar niet verslagen; met Gods hulp sterk om straks weer te bouwen aan een nieuwe toekomst voor zijn gezin. De dijken braken reeds menigmaal in de geschiedenis van ons land. Bij de grote St. Elisabethsvloed op 18 November 1421, waarbij de „Grote W.aar d" veranderde in onze tegenwoordige Biesbos, verloren volgens de geschiedenis 100.000 mensen het leven, één tiende van de toenmalige bevolking En toch vond herstel plaats en herrijzen, zij het ook hier en daar met prijsgeving van verloren polders. Thans is naarschatting een 200.000 ha met zoutwater overstroomd, een op pervlakte van circa een tiende van onze cultuurgrond. En ook nu is één van de meest ontroerende facetten bij deze ramp de sterke wil en het verlangen na de evacuatie terug te keren en weer op te bouwen. óperejeó I QCHRIL klonk de nachtschei dooi de pastorie. Met een dappere duw wierp Lieeroom z'n dekens opzij. Boer-Teunis' kindje was ziek.... o zo ziek! Of mijnheer pastoor niet kon meegaan om het te zegenen?.... Boer Teunis woonde op de grens van de parochie. Een half uur fietsen en bag geren en de biddende Kerk stond aan 't bed van een kind-in-nood. Wat waren allen blij dat de priester was gekomen. „Toch", zei Heeroom ondeugend, „heeft het me wel enigszins verbaasdIk vind 't allemaal best dat je me in het holle van de nacht uit bed haalt en door weer en wind laat komen.... ik heb het er graag voor over. Maar ik begrijp jou niet, Teunis! Als je zo'n zegen-van-de-Kerk zc belangrijk vindt, waarom blijf je Zondags dan altijd buiten op het kerk plein staan tot binnen de „Asperges" is gegeven. Dat is toch ook een zegen-van- de-Kerk, en nog wel een hele plechtige. Of bid je alleen maar als je in nood ver keert?" fEUNlS had de les begrepen en de pastoor doo, 'e de volgende Zondag nog eens extra zijn kwast in 't ivijwater toen hij voor 't eerst gelegenheid kreeg zijn Teunis er mee te reinigen en te zege nen. 't Is prachtig dot parochianen elkaar ook buiten de kerk en met name op 't kerkplein treffen... maar dan vóór en n a de diensten maar niet er onder. Velen schijnen van de catechismus al leen onthouden te hebben wat ze kunnen doen en laten om nog net geen „grote" zonde te doen. Ze zijn ongeduldig en daarom komen ze niet te vroeg, bang dat ze zullen moe ten wachten. En toch: wie op tijd wil komen, moet niet bevreesd zijn te vroeg te komen.' Ze zijn ongeduldig en daarom kunnen ze 't eind niet afwachten. Ze welen nog van vroeger dat het begin en 't eind van de H. Mis minder belangrijk zijn dati de drie hoofddelen van de Offermis. Toch is al wat er in de Kerk gebeurt belangrijk. F)AT was boer Teunis weer gaan besef fen toen zijn kind ziek was. Zelfs het wachten vóór de H. Mis is geen verloren tijd. 't Is goed even met O. L. Heer alleen gesproken te hebben alvorens de geza menlijke eredienst begint. Dat zal aan 't innerlijk contact met Hem ten. goede komen. Nood leert bidden. Wat boer Teunis meemaakte op zijn afgelegen erf. dat en nog veel meer beleeft Nederland in zijn Zuid-West-hoek. Moge deze rampspoed, moge deze nationale nood ons tot bezin ning stemmen. Maar bovenal: moge het ons allen weer dichter bij O. L. Heer brengen. H. Ofschoon het momenteel nog gaat om directe hulp en voorziening wordt reeds hier en daar, waar men de dijken heeft kunnen dichten en het water kan spuien, gedacht over het werk van de naaste toekomst. In ons vorige nummer werd reeds aan het onderwerp van de bestrijding der verzilting aandacht geschonken. Wij mogen dankbaar zijn, dat de ervaring, opgedaan na de inundaties in 19Li, door de betreffende onderzoekers zijn te boek gesteld. Deze studie verscheen onder da serie: „Verslagen van Landbouwkun dige onderzoekingen." Deel 7 handelt over de „Zoutschade bij tuinbouwgewas- sen" en is van de hand van ir. man en Wattel. Onhandelbaar land De zo lang doorwerkende schadelijk® invloed van zoutwater is aan verschil lende factoren toe te schrijven. Hierbij hebben we volstrekt niet alleen te ma ken met de giftige werking van het chloor. Het natrium van het zout speelt een nog grotere rol. Deze wisselt uit met de kalk van de klei en deze na- trium-klei geeft een slechte slempige structuur. De aanwezige schijnstructuur gaat verloren en men houdt onhandel baar land over. Toevoeging van kalk in de vorm van gips draagt in sterke mate aan de structuurverbetering bij. Bewerking van de grond bederft da structuur voor jaren. Op het ogenblik is nog geen overzicht te verkrijgen aangaande de afmetingen van de ramp. Volgens de directeur van de Waterstaat behoren tot de zwaarst getroffen gebieden: Schouwen en Duiveland, Tholen, St. Philipsland. In een persconferentie verklaarde hij hoop te hebben voor de a.s. winter de dijken te dichten. Voor de fruitaan- planting in deze gebieden zou dan. geen hoop meer zijn. Zie vêrvolr oase. L.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1