Rapport uit de Wijde wereld NATIONAAL RAMPENFONDS EUROPA Man van rU WPpL Frans minister afgetreden HET ENIGE ADRES!! „S R H O N S" BRUSSEL H Seinp°sl 9575 Pagina 6 Haagse Post 14 Februari 1953 WOENSDAG 11 Februari. IN de afgelopen week heeft er dan wel geen specta culaire maar in wezen toch zeer belangrijke gebeur tenis plaats gevonden met betrekking tot de eenwor ding van Europa. Op 10 Februari is namelijk onder auspiciën van de Kolen- en Staal Gemeenschap de ge meenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot ingesteld. Over twee maanden volgt de gemeenschap pelijke markt voor staal. Jean Monnet, voorzitter van de Hoge Autoriteit van de K. S. G., heeft in dezelfde zaal, waar vorig jaar de Hoge Autoriteit plechtig werd geïnstalleerd, officieel de gemeen schappelijke markt afgekondigd. Tot de betrokken zes regerin gen is het verzoek gericht om gelijktijdig de nationale rege lingen betreffende douanerechten, uitvoerrechten, beperkingen van export en import en deviezen, voor zover deze met kolen, ijzererts en schroot te maken hebben, op te heffen. Monnet heeft er in zijn slotwoord op gewezen, dat de belangen van de Gemeenschap voorrang moeten hebben en niet ondergeschikt meer gemaakt mogen worden aan. de nationale interessen. Plaatsvervangers ver gaderen weer De plaatsvervangers van de minis ters van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie zijn in de afgelopen week voor het eerst sedert twee jaar te Londen bijeengekomen om van ge dachten te wisselen over het Oosten rijkse Vredesverdrag. Sovjet-Rusland is vertegenwoordigd door Gromyko. Het betreft hier een 259ste poging om overeenstemming te bereiken over het vredesverdrag met Oosten rijk. Engeland en Europa De Engelse regering heeft laten we ten, dat zij bereid is luchteskaders uit te wisselen met de landen van de toekomstige Europese Defensie Ge meenschap. De Engelsen hebben voorstellen gedaan met betrekking tot samenwerking met een eventueel op te richten Europees leger. Deze samenwerking gaat echter niet uit boven het verlenen van faciliteiten voor oefeningen, het verstrekken van adviezen bij de opleidingen en het detacheren van Britse officieren tij de staf van de E. D. G. Tsjang Kai-sjek's plannen Door een woordvoerder van Tsjang Kai-sjek is te New York meegedeeld, dat de generaal met een leger van 500.000 man op Formosa gereedstaat om een invasie op het Chinese vasteland te ondernemen. Generaal Olmstedt, directeur van de Ameri kaanse militaire hulpverlening, heeft, vergezeld van Ameri kaanse officieren, een bezoek aan Formosa gebracht. Naar verluidt zullen de V. S. in de komende maanden verscheidene eskaders jachtvliegtuigen aan Tsjang Kai-sjek leveren. Meer arrestaties in Sovjet Unie In Sovjet-Rusland worden de arrestaties van personen, die voor vijandelijke mogendheden spionneren, voortgezet. Volgens de Prawda zijn in ds afgelopen week gearresteerd: A. D. Goe- rewitsj, die er van beschuldigd wordt een geheime Trotzkist en een gezworen vijand van het Russische volk te zijn; E. A. Taratoea, een vrouwelijke medewerker van de Russischs aca demie voor wetenschappen, die geheime documenten zou hebben gestolen; K. F. Romanow, die in dienst getreden zou zijn van een buitenlandse mogendheid, en T. A. Sas. Volgens de Prawda hebben alle gearresteerden zich schuldig gemaakt aan gezagsondermijning dn Krivoi Rog, een mijncentrum in de Oekraïne. Bravo bij Stalin De nieuwe Argentijnse ambassadeur in Moskou, Bravo, heeft in tegenwoordigheid van Visjinsky een onderhoud van veertig minuten met Stalin gehad. Het komt slechts sporadisch voor. dat Stalin persoonlijk een nieuwe ambassadeur in audiëntie ontvangt. Tijdens het onderhoud is gesproken over een nauwere economische samenwerking tussen Argentinië en Rusland. Grensincidenten in Midden-Oosten De grensincidenten tussen Israël en Jordanië blijken volgens de jongste berichten uit het Midden-Oosten opgeleefd te zijn. O.m. vloog een Israëlische goederentrein aan de grens tussen beide landen in de lucht. Zowel Israël als Jordanië heeft zich bij de bestandscommissie van de Verenigde Naties be klaagd. Jordanië heeft een beroep gedaan op Engeland om de grenzen van het land te beschermen tegen Israëlische grens overschrijdingen. Engeland heeft op grond van een in 1948 gesloten verdrag in Jordanië namelijk troepen en vliegtuigen gestationneerd. lYJLCAJLi. V €111 vAV/ VV v_,v^IY De Franse minister van Gezond heid, André Boutémy, heeft premier Mayer zijn ontslag aangeboden. De Nationale Vergadering had zich ver enigd met een voorstel van de com munisten om de regering-Mayer te interpelleren over de houding van minister Boutémy in bezettingstijd. Boutémy werd er namelijk door de communisten van beschuldigd tijdens de Duitse bezetting verscheidene Jo den de dood in te hebben gejaagd. Ds socialisten beschuldigden Boutémy er van tijdens de verkiezingen in 1951 candidaten omgekocht te hebben. Korea over en weer Enerzijds heeft de nieuwe opper bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, generaal Max well Taylor, herhaaldelijk gezinspeeld op de mogelijkheid van een nieuw offensief. Anderzijds heeft Mao Tse- toeng op de politieke raadgevende conferentie van communistisch China verklaard, dat China bereid is de oorlog op Korea onmiddellijk te sta ken en de hangende kwesties later ts regelen, maar dat de Amerikanen dit niet wensen. We zullen doorvech ten zolang de Amerikanen willen, al dus Mao. Tito en Papagos zijn het eens Twee krachtige leidende politieke figuren uit de Zuidoost hoek van Europa, namelijk president Tito van Joegoslavië en premier (ex-maarschalk) Papagos van Griekenland, zijn het met elkaar eens geworden. In Belgrado is een gemeenschappe lijk communiqué gepubliceerd, waarin een volledige overeen stemming over de wederzijdse verdediging werd bekendgemaakt. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken heeft op een pers conferentie meegedeeld, dat Griekenland en Joegoslavië (en Turkije) een formele defensie-overeenkomst zullen onderteke nen. Dulles terug in V.S. Minister John Foster Dulles heeft in de afgelopen week zijn bezoek aan Europa voltooid en is in de V. S. teruggekeerd. Bij zijn aankomst in Washington verklaarde hij een bemoedigend beeld te hebben gekregen van de vorderingen der Europese eenheid. Dulles zal spoedig het Congres verslag over zijn reis uitbrengén. Tsjang Kai-sjek grendel van de deur BELASTING IN SYDNEY in Australië ontdekten de ambtenaren van de fiscale recherche in het huis van een havenarbeider een groot blik met het etiket er op: Elixer van de duivel! Het betrof hier de particu liere brouwerij van deze havenarbeider, die bovendien in het bezit bleek van 66 fles sen zelf getapt gerstenat. Wegens zwart brouwen moest de arbeider een boete be talen van 500 gulden. IN HESSEN stapten in een kleine gemeente onlangs op een morgen twee heren met dikke aktentassen haastig uit een auto om een bank binnen te gaan. Twee heren bleven in de auto achter en hielden de motor van de wagen lopend. Een en ander kwam een bankemployé nogal ver dacht voor en hij besloot de politie te waarschuwen. Toen de politie ter plaatse arri veerde bleken de desbetref fende heren ambtenaren van het ministerie van Financiën te zijn, die de bank kwamen controleren! IN L1NZ in Opper-Oosten- rijk werd onlangs bij de inspecteur van belastingen een lever bezorgd, waaraan een briefje bevestigd was met de woorden: Dit is de ler.er, die ik uit louter erger nis om belastingzaken kwijt ben geraakt! De inspecteur liet bij de afzender navragen of het hier een varkens- of een kalfslever betrof. ETEN HET MENU van een be kend restaurant in Parijs vermeldt tot slot het volgen de: Heeft U goed gegeten? Zo ja, beveel ons dan bij Uw vrienden aan en zo neen, geef dan Uw vijanden de raad om eens naar ons toe te gaan! IN PINE HILL in New Jersey (V.S.) heeft de ge meenteraad besloten tijdens avondvergaderingen voortaan koffie met koek te serveren, zulks in de hoop dat daar door meer gemeenteraads leden zullen komen opdagen dan tot nog toe het geval was. EEN RESTAURATEUR in Omaha (V.S.) heeft voor het venster van zijn etablisse ment een plakkaat gehangen, waarop te lezen staat: „Ge achte clientèle, kom nog bij ons eten vóórdat we beiden verhongerd zijn". TUSSEN NAPELS en New York is een koude eetoorlog ontbrand. Eisenhower is deze oorlog begonnen door te ver klaren dat men in New York het beste de Napolitaanse specialiteit „Pizza" opgediend krijgt. Mrs. Garney, de echt genote van de Amerikaanse N.A.V.O.-admiraal, heeft thans echter in Napels boetvaardig toegegeven dat „Pizza" in Napels toch nog beter smaakt dan in New York. TELEFOON IN HAREWOOD, een stad je in Engeland, stonden de inspecteurs van de plaatse lijke telefoon lange tijd voor een schijnbaar onoplosbaar raadsel. In een van de auto matische tele fooncellen werd namelijk steeds aan zienlijk meer geld aangetrof fen dan het gesprekken- register aanwees. De appara tuur werd herhaaldelijk ge controleerd doch bleek puik in orde te zijn. Dezer dagen kwam men tot de ontdekking dat een inwoonster van Harewood de milde geefster van de niet geregistreerde muntstukken was. Zij kwam deze telkenmale in de auto maat stoppen omdat zij van mening was dat de telefonis ten in Harewood zo slecht betaald werden! IN NEW YORK kwam men er onlangs achter dat de studenten van Queens Col lege gedurende twee volle jaren in de gelegenheid wa ren geweest in een automa tische telefooncel gratis ie telefoneren. Het toestel had een defect, doch twee jaar lang lekte dit „geheim" niet uit. Deze telefooncel bevond zich juist tegenover het lokaal waarin colleges ge geven werden over „De eer lijkheid in het sociale leven". GETALLEN DE OBER-KELLNER Fre derick Bovingdon van het beroemde Londense hotel Simpson heeft letterlijk een lange loopbaan achter de rug. Hij legde bij de uit oefening van zijn beroep in 47 jaren meer dan 150.000 kilometer af. Voordat hij met pensioen ging legde hij nog een verklaring af over de belangrijkste eigenschappen van een goede kellner: Goede benen, goed geheugen, zeer veel takt en ogen in het achterhoofd! DE BROUWERIJ Joseph Schlitz Brewing Company heeft in de loop van vorig jaar 1.034.609.085 liter bier gebrouwen. Voor op zichzelf staande brouwerijen betekent deze hoeveelheid een wereld record. HERMANN NOLTE, de 63- jarige burgemeester van Breitenberg (Duderstadt) ontving dezer dagen een brief, die 37 jaren onderweg is geweest. De brief droeg het poststempel van 4 April 1916 en was afkomstig van de toenmalige verloofde van Nolte. In 1916 bevond Nolte zich echter als soldaat te velde en aldaar heeft de brief hem nooit bereikt. Dat ge beurde d-'.s pas 37 ja-en later, toen Nolte reeds een eerbied waardig burgervader was ge worden. voor de verkoop van Uw goud. zilver, platina, diamant, briljant en SIERADEN fcegen HOOGSTE DAGKOERS: Juweliersbedrijf Plein 9 - Den Haag - Tel. 11.41.41 (Advertentie) Een ongelofelijke rust vindt O in Hotel Atlan ta in een uitgelezen en rustgevende omgeving. 1 pers 190 Fr., 2 pers 325 Fr., prima ont bijt inbegrepen. RESTAURANT SCHEVENINGEN TELEFOON mij. 553717 PET RESTAUR ANT AAN ZEE j GIRO NR. T~\E politiek van president Eisen- hower, die in het bijzonder ge stalte krijgt in woorden en daden van zijn minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, belooft in de gehele wereld en vooral t.a.v. Azië en Europa, een nieuw tijdperk in te luiden. In verband daarmee is het uitermate belangwekkend de reacties in de Europese pers op de door Foster Dulles met Harold Stas- sen door Europa gemaakte reis te lezen. The Times is het met de opvatting van Eisenhower en Dulles eens wanneer deze tot de conclusie komen dat de omstan digheden, die president Truman indertijd er toe noopten Formosa te neutraliseren, thans een zodanige wijziging hebben on dergaan dat een opheffing van deze neu tralisering noodzakelijk is. Het conser vatieve en invloedrijke Engelse blad voelt ook wel iets voor de redenering dat het niet aangaat de Chinezen, die welhaast openlijk aan de strijd in Korea en in Viet Nam deelnemen, verder nog het strate gische voordeel van een geneutraliseerd Formosa te laten. Maar, en dit is het punt waar het volgens The Times om gaat, het voordeel van de opheffing van de neutra lisatie van Formosa in strategisch op zicht weegt in geen enkel opzicht op te gen de politieke nadelen, die aan deze door Eisenhower afgekondigde maatregel staan! De soldaten van Tsjang kai-sjek worden, aldus schrijft The Times, op het vasteland van China beschouwd als een reactionnaire emigrantenmacht, en de ge schiedenis van alle succesrijke revoluties bewijst dat niets meer in staat is het volk er toe te brengen zich vast om zijn revolutionnaire leiders heen te scharen dan juist een dreigende interventie van een emigrantenregering, gesteund door buitenlandse machten. Men mag nooit uit het oog ve-rliezen dat Tsjang kai-sjek niet zo maar een generaal is van. een toeval-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4