DAVITAMON Zeegaten dichten kan de kust verzwakken 14 Februari 1953 Haagse Post Pagina 5 Een voor gezondheid! 10 vitamines in één dragée veel hoger in vitaminewaarde Vervolg van pagina 4 De naamlozen Ja, de radio-amateurs. Die hebben zulk een prijzenswaardig werk gedaan. En als de burgemeester van Stad aan het Ha ringvliet onder zijn stijlvolle jas een paar laarzen kan dragen dan heeft hij dit mede, zo niet alleen, te danken aan de radio amateurs. „Hallo PA EENDM, hier is PA NUL CY, PA NUL CY, wij hebben uw bericht goed ontvangen. Wij zullen uw verzoek doorgeven aan het Rode Kruis Den Haag. Hallo PA NUL CY, hier is PA EEN DM, stuur de zendontvangers niet per vliegtuig naar Zuidland; er is geen ruimte om te landen, er is geen ruimte om te landen, zendontvangers niet per vliegtuig, zendontvangers kunnen slechts komen over land of over zee, over land of over.zee..." In de Van Loostraat in Den Haag zitten drie mannen. Naamlozen. Een radio-tech- nicus, een rijtuigschilder van de Haagse Tram en een verzekeringsbeambte. En die hebben eens, in een ruim verlangen naar het avontuur dat hun ontgaan is in de werkingen van het lot van het dagelijks leven, een zendertje gebouwd. Het heim wee naar de verten, dat men niet zo kan vervullen in de schilderswerkplaats van de HTM, het verzekeringsbedrijf en de handel én radio-onderdelen werd een wei nig gestild met dit alle zeven zeeën beva rende liefhebberen met een zender. En ineens, op een woeste dag in het begin van Februari 1953, een datum die we niet licht zullen vergeten, heeft datzelfde lot, dat hen zo achteraf heeft gezet waar het betreft de avonturen van sterke mannen op stei-ke schepen ver en verweg deze drie amateurs ingeschakeld iin het geweldige slingeren van de weegschaal waarin dood en leven worden gewogen. Ineens riepen via hun oorvliezen verre, onbekende, in doodsangst verkerende ge meenschappen, met kalme stemmen ove rigens, om hulp. Ineens stonden zij, in hun huiskamer in Den Haag en overal elders waar amateurs hebben geseind en nog aan het seinen zijn, midden in het Ir. A. G. Maris ...de dijken zijn betrouwbaar bulderen van de wateren. Het doorbreken van dijken. De zorgen om draglines, de haast om vaccine. De vraag naar rubber laarzen. Ook de rubberlaarzen van de bur gemeester van Stad aan het Haringvliet, een plaats waar men vroeger nu niet zo veel van hoorde. Ineens ruist in deze huiskamer via de codeletters PA Nul CA (225 Watt) het le ven van Zuidland voorzover dat nog leeft en het ademen van heel het natte eiland Putten. Ergens in Putten zit een brand weerman uit Deventer en zendt vrijwel onafgebroken op de 98 meter; dat is het contactpunt voor zender PA NUL CY in Den Haag. Een net van codeletters Hoe deze zendorganisatie zo opgebouwd is? Want van de golflengten wist men nog niets af in het begin. De 25 amateurzen ders in Den Haag zijn dus Zondag maar aan het luisteren geslagen. En hebben zd, al luisterende, ontdekt wie op wat uit zond. En toen hebben ze gezamenlijk, dat ging met gemakkelijk, verdeeld wat nog niet in vast contact stond. En een heel net van codeletters geweven over de eilanden en Zeeland. De Bijzondere Radio dienst van de PTT heeft daarover de su pervisie gehad. PA NUL CY is toen op Zuidland gestoten. En daaraan zitten ze nog vast En via de drie Hagenaars praat Zuidland met wie het maar wil. En vraagt het wat het maar nodig Iheeft. Want ailles waarom gevraagd wordt komt er. Daar staat 'heel ons volk borg voor. Zoiets zegt men gemakkelijk; daar staat ons volk borg voor. Dat is een prettige welluidende om hoogs trevende zin snede. Die te uit en te na gebruikt wordt. In allerlei verband. In al lerlei vorm. In allerlei toonaard. En allerlei sterkten van overtui ging tot schijnheilig heid. Als wij ihiér zeggen: daar staat heel ons volk bong voor, dan gebrui ken wij deze woorden in de sterke oude be tekenis der uitdrukking. Het blijkt: er is voor ongelofelijk veel rnil- lioenen aan guldens binnengestroomd voor de geteisterde gebieden. Er zijn aan alle kanten met rijmleuzen gety peerde steunacties ont staan met een tot tra nen roerende sponta neïteit. We hoeven er verder niet over uit te weiden. Maar geen bron, geen mogelijkheid Zie verder pagina 23. Denken we niet aan „We denken, er niet aan", zei de direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat ir. A. G. Maris. „Wie het in zijn hoofd heeft gehaald om te veronderstellen dat wij Schouwen en Duiveland, Goeree of Tiengemeten of wat dan ook zouden op geven, weet ik niet, maar we dénken er niet aan!" De heer Maris is een man waarvan men met recht kan zeggen, dat hij in één (rampspoedige) nacht beroemd is gewor den. Terecht, moet ieder zeggen die zijn' rustige antwoorden hoorde op de vragen hem gesteld door een naar deskundig uitsluitsel hunkerende pers. Zonder enig aarzelen, zonder een ogenblik zelfs de adem van paniek of opgewondenheid te doen horen, sprak de heer Maris over het gebeuren. Hij gaf door zijn nuchtere ter zake kundigheid groot vertrouwen. Hij was het die in de razernij der wilde dagen voor het eerst de harde stem van de wer kelijkheid liet horen. De werkelijkheid die te overzien is en te beheersen met de middelen welke de moderne mens ten dienste staan. Na een verwarring van dui zend* gissingen en tien duizend nerveuze stemmen over de radio en al de zendertjes die het ondergelopen land verbonden in een wirwar van codelettertjes was de kalmte van deze anders zo in de schaduw der publieke belangstelling werkende in genieur een rots van rust. „Het onderhoud der zeeweringen heeft niet geleden", zei ir. Maris, „door na oorlogse zuinigheid. De ramp heeft ons van veel land beroofd (175.000 ha) en hoe veel de schade is kan ik niet zeggen. Zeeuwsch-Vlaanderen is weer zo goed als droog; het is. hoger gelegen dan de an dere gebieden. Over een maand zal de spoorbaan naar het Zuiden weer in ge bruik genomen kunnen worden. In Noord- Beveland is de situatie niet zo somber als men gemeend heeft. Tholen en St. Philips- land zijn zwaar getroffen, ook Schouwen- Duiveland. Er is een tekort aan rijshout; dat wat in de Biesbosch lag is wegge spoeld. Nu zal men gebruik moeten maken van het hout uit Gelderland, dit is van een andere kwaliteit: dat is geen wilgenhout. Als we voor het volgende winterseizoen de eilanden Schouwen.Duiveland veilig hebben gesteld mogen we ons gelukkig prijzen. Het eiland is voor negentiende ondergelopen. En Zierikzee zal moeten worden geëvacueerd." In een pandjesjas Er heerst geen gebrek in Burgh en Haamstede op Schouwen, ómdat schipper Arie Prins van de IJm. 213 elke dag uit Zierikzee met zijn kotter alles brengt wat de burgemeesters maar bestellen. Schipper Arie Prins draagt, curieus ge noeg, een zwarte pandjesjas wat hem een ongewoon plechtig aanzien geeft op zijn geteerde vaartuigje. Hij heeft die jas in Zierikzee gekregen. Waarom? Misschien vond men hem er in zijn gewone zeelcle- ding niet deftig genoeg uitzien. Ook is het mogelijk, en dat is het waarschijnlijkst, dat hij ergens tijdens de reddingswerk zaamheden in het water heeft gelegen: één keer hebben ze bijvoorbeeld de kot ter gewoon ergens tegen een dijk gezet en het voedsel en de medicamenten aan gebracht over dijken die meer water dan dijk waren. In Zierikzee zitten ze met zorgen genoeg. „Weggaan"!, heelt de Prins gezegd. Weggaan en weer de zaak in de steek laten zoals bij de bevrijding en dan terugkomen en de boel geplunderd vin den? Hoofdinspecteur Mosheuvel van de Wegenwacht, die er, na een ijzige nacht op de watervlakten in een van de onder zijn leiding staande Giethoornse punters maar uitgeput uitziet zegt: „Ze hebben vannacht twee plunderaars doodgeschoten in de polder. Ze wilden ontvluchten, maar die soldaat schoot vrij goed in hef. don ker." Bij Den Bommel zitten op de West kant van de dijk de Mariniers, zo'n hon derd man, en vertellen: „We houden toe zicht op plunderaars en proberen zo veel mogelijk aan de dijk te werken. Maar veel kunnen we nog niet doen." Pillen bestellen De burgemeester van Stad aan het Ha ringvliet ziet er wat vreemd uit. Men kan soms uit het raadhuis een intelligente kwieke heer zien stappen, die er uitziet als een Haags heer. zoals dat wordt aan geduid. Hij draagt een welgevormde gleuf- hoed van het zwartste zwart en een keu rig gesneden zwarte jas van een officiële snit en bij dit alles een wandelstok, die hij zelfs elegant weet te zwaaien. Dit beeld van Haagse ambtelijke deftigheid wordt echter geheel verstoord door het feit, dat deze heer modderige rubberlaar zen over de broek draagt. Dat is burge meester. Hij zegt: „Als u nog even kunt wachten (dat kunnen wij) dan kunt u zo dadelijk het droppen zien van een partij laarzen, zoals ik hier aan heb", zegt hij. „Ik ver wacht ze elk ogenblik, per helicopter." Zo gaat die hulpverlening. De burge meester hier bestelt rubberlaarzen en morgen pillen en rubberhandschoenen voor het bergen van cadavers en de bur gemeester van Den Bommel vraagt om een bulldozer of een aggregaat, wat dat ook zijn moge. En Bruinïsse roept om voedsel en water en penicilline. En er is ginds een vroedvrouw nodig en daar een dokter en verderop typhus-vaccine en zo maar voort, alles wat een gemeenschap in nood kan behoeven. En overal kómt het. Heel gewoon; zo beginnen ze het daar al te vinden. Maar het is niet zo gewoon. Want dat bestellen gaat maar niet zo. Dat gaat langs allerlei kanalen. De meest wonderlijke. De post gaat door „Alle plaatsen in het getroffen gebied waar nog mensen wonen zijn thans weer bereikbaar via de normale communicatie middelen van de PTT", heeft de heer Neher ons verteld. „In een week tijds heb ben we weer veel kunnen herstellen van de verbindingen die op Zondagmorgen vrijwel geheel verbroken waren, evenals de verbindingen met Eng'eland, Frankrijk en België. De verliezen aan telefoonappa- ratuur en kabels zijn zeer groot. Dertig postkantoren werden door de ramp uitge schakeld. Maar de post werd hoe dan ook bezorgd", zegt de directeur-generaal van de PTT. „Allerlei noodoplossingen wer den gevonden. De enkele aanduiding „noodgebied" op de post maakte bijvoor beeld frankering al niet meer nodig: er waren immers dikwijls niet eens enve loppen, laat staan postzegels. „Veel lof heb ik voor de radio-amateurs." outtlleerd dan vlak na de oorlog en mo gen veel hulp verwachten."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3