DE RAMP Duizend Gezichten, Duizend Stemmen door Leonhard Huizinga D m COSTUUMS TAILLEURS Peek Cloppenburg 14 Februari 1953 Haagse Post Pagina 3 rechtstreeks noch zijdelings onder invloed van eenige partij of groep, noch van eenig particulier belang, geen porti pris, geen vooroordeelen, en geen stokpaardjes. in politieke kwesties geleid door hetgeen 's lands belang eischt. Tegenover niet-politïeke gebeurtenissen, toestanden en vraagstukken de houding van den goeden staatsburger die aller eerst wenscht te doen hetgeen recht is." Eerste hoofdartikel 10 Jan. 1914. Quod erat demonstrandum vo» Toen giften voor het Rampenfonds vrijdom v?.n 3y> belasting kregen waren wij eerst wel onder de indruk, maar bij nader inzien klopt hier toch iets niet. Men zou zo zeggen: de belastingen moeten hoog zijn wanneer de Overheid veel plichten heeft en het gevaar bestaat dat de individuen het geld op onverstandige wijze laten rollen. Logisch zou het dus zijn om in ver band met de watersnood de belastingen te verhogen. Om nu echter vaai de zijde van de burgers een zo hoog mogelijke bijdrage voor dit ideële doel te verkrij gen worden de belastingen zelfs afgeschaft. En wat ziet men nu gebeuren? Men ziet de burgers van hoog tot laag meer geven dan voor hen misschien wel ver antwoord is; men ziet hen eenvoudig offers getroosten voor dit nobele doel. Eigenlijk heeft deze week van vrijdom bewezen dat men de bestemming van de inkomens beter aan het volk dan a?,n de Overheid kan overlaten. Zoals het volk nu vrijwillig heeft gegeven voor de Ramp zo zou het bij blijvende belastingverlaging ook zonder twijfel vrij willig sparen, investeren en voor eigen sociale voor zieningen zorgen. Deze week vrijdom heeft bewezen dat men het Ne derlandse volk ten onrechte fiscaal onmondig heeft gemaakt. Gered door de storm voo- De orkaan van Zaterdag heeft een Haags vo* stormpje iedere betekenis ontnomen. Zonder de watersnood zaten wij misschien wel in een kabinetscri sis en zoals gebruikelijk in ons land over een geestelijke aangelegenheid die schijnbaar niet van essentieel be lang is. n 1. over het humanistisch thuisfront. De lust tot samenwerking is in het kabinet uitermate gering, in het bijzonder bij de leden van de P.v.d.A., die anders dan menigeen dacht, maar gelijk wij van de aanvang af hebben gemeend in dit kabinet in het geheel niet de boventoon voeren, maar aardig worden meegesleept. Broeder, hier ben ik De heer L. G. Korterthorst is een goed jurist en heeft eer. indrukwekkende advocatenpraktijk. Hij is een be- kwaam organisator en is een gewaardeerd en gezien voorzitter van de Tweede Kamer. Maar wanneer hij nog eens van stoel wil veranderen voorspellen wij hem een brillante toekomst als radi.o-comimentator. Welk een meesterstuk, vooral die laatste opwekking voor het Rampenfonds met die prachtige mannelijke slotzin: „Broeder hier ben ik". Gelijk hebben en krijgen vq». De voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clercq, is een weinig benijdenswaardig man. Hij is zeer scherpzinnig en heeft bijna altijd gelijk. Maar de manier waarop hij zijn mening te berde brengt en het tijdstip dat hjj daarvoor kiest zijn zó ongelukkig dat hij het zelden krijgt. In de grond van de zaak had hij in de afgelopen week weer gelijk: inderdaad kan een particuliere radio vereniging geen verantwoordelijk heid voor berichten over de waters nood op zich nemen als zij die be richten niet kan controleren. Even zo is een vier-zuilen-theorie onzin als juist wanneer het er op aankomt de verschillen moeten vervagen. De ongelukkige, de fanatieke, de weinig verstandige wijze waarop de AVRO-voorzitter van die standpun ten heeft getuigd, heeft zijn vereni ging echter veel sympathie gekost. Wij hebben moeten terugdenken aan onze beschouwingen over zijn conflict met de heer W. Vogt. Ook in dat conflict had de heer De Clercq gelijk en toch hebben wij toen even eens geconcludeerd dat de AVRO haar bestuur zou moeten versterken omdat de heer De Clercq toch enige kwaliteiten mist om zulk een belang rijke vereniging geheel alleen te leiden. RAMPGEBIED, Februari. E ramp, die de Hollandse en Zeeuwse eilanden heeft getroffen, heeft duizend aangezichten, van de gruwelijkste tot de dwaaste, en spreekt uit duizend monden, van de verlievenste tot de verachtelijkste taal. Veertig cent voor uw kop koffie'', zei een herbergier ergens in het verdronken land vlak huiten Zierikzee tot de uitgeputte bergers van de talloze lijken. „Ik verdien goed geld aan jullie", voegde hij er ter verklaring aan toe. „Er wordt zwaar geplunderd, meneer", zei een boertje bij Hellevoetsluis. ,.'s Nachts komen de zware jongens van Rotterdam en stropen het land af." „Ich bin hier gekommen um etwas gut zu maclien von Deutschlands Schuld an Holland'*, zei een Duitse student in de psychologie, die met de rest van de geheel met Duitsers bemande Amerikaanse ducks" reddingswerk op Schouwen had gedaan. „Het is prachtig, zoals heel Nederland meeleeft en helpt", zeggen honderd mensen in de rampgebieden. „Het is één grote bende!" roepen honderd anderen. „Het was zo moeilijk om de lijken in de kisten te krijgen," zei een studente in de medicijnen van 23 jaar oud. „Wij zijn de hele nacht bezig geweest, maar wU hadden geen rubber handschoenen Aldus de monden, waardoor de ramp spreekt. De aangezichten van de ramp zijn tweeërlei: aan de ene kant de gezichten van redders en geredden en aan de andere .kant het éne grote vergezicht over water, water, water In Hellevoetsluis viel mij op, dat de marine-officieren, die daar Woensdag met de hun eigen efficiënte gemoedelijkheid aan het improviseren waren, allemaal zo dom uit hun ogen keken. Het duurde even vóór ik begreep, dat het alleen de glazige blik van gecombineerde geestelijke en lichamelijke uitputting was, die mij had getroffen. Een volkomen tegen stelling met het uiterlijk van de getroffenen. Op hun gezichten staat de ramp niet te iezen. Er staat niets op te lezen. Ze zien er niet uit als geslagenen. Zij zien er alleen maar uit als IN DE KOUDE OORLOG j v> O "WccQ 0 Eisenhower gaat tot de aanval over naar maat Zuiver wollen kamgaren Exclusieve dessins Uitstekende pasvorm Béter.. .en toch goe/tleofwrf Amsterdam Dsn Hasf Rotterdam Groningen Leeuwarden Utrecht- Haarlem Lelden Arnhem Nijmegen Eindhoven - Brede passagiers van een bus, die te laat komt. Het enige wat hen onderscheidt van ge wone buspassagiers, is het feit, dat zij niet mopperen. Zii hebben ook niets meer te mopperen. Zii hebben man, vrouw of kinderen verloren, of zij hebben alleen hun vee verloren, of alles tegelijk. Maar zij hebben verloren, en zü gaan nu ergens heen, waar zij de tijd zullen afwachten, dat zij hun winst- en verliesrekening kun nen opmaken, verlies in kinderen of koeien, kapitaal of menselijk geluk. Voor :r zij het nu al kunnen overzien, is dat niet tot hen doorgedrongen. De slag heeft verdoofd. Daarom hoort men weinig oorden en nooit klachten; en straks als het besef van al wat zij te beklagen heb ben, begint door te dringen, zal het ogen blik voor klachten voorbij zijn, want dan valt het land weer droog. De ramp is onzichtbaar Het land. Het is belachelijk om van land te spreken, wanneer men juist is teruggekeerd van daarginds Het land is niet datgene, wat de gedachten als uit gangspunt bepaalt, maar het water. Een ramp ziet er anders uit, dan wij plegen te denken. De ramo zelf is onzichtbaar. Enige duizenden zien één detail. „Meneer, ik stond nog mê me schop op die dijk.... Opeens kwam het water van alle kante '„Ik weet niet, hoe het gebeurd is Ik zeg tegen me vrouw: Na bove meid, maar bij de bure ware ze te laat.alle maal verdronke „Nou, ik lieg er niet om. We kome met dat vletje bij een huis, waar 'n ouwe opa in z'n bed op zolder dreef.... Ik heb hem nog een dreun op zijn harsens motte geve, want ie wou nie mee! Het aangezicht van de ramp hebben alleen zij gezien, die niet meer zijn, als het laatste oordeel. Zij die haar over leefd hebben, hebben er slechts één in druk van behouden, al gauw door over vertellen verwrongen en vervaagd. Zij, die, zoals ik, gekomen zijn, toen de ramp was gebeurd, hebben het aan gezicht van de ramp niet meer gezien. Die twee dode kinderen, drijvend tussen wrakhout met de armen om elkaar heen?Die kostelijke stal met vijftien Zeeuwse paarden dood in het gelid naast elkaar?Dat rijtje biljartqueues tegen de muur van het van top tot teen open gereten Hotel Smalheer in Zierikzee? Dat is de ramp niet meer. Dat is daar ginds nu al het alledaagse gezicht van het alledaagse leven. Van boven gezien is de ramp zelfs al van alle gruwelijkheid ontdaan. Dinsdag steeg ik met een Dakota van de Lucht strijdkrachten op van het vliegveld Val kenburg. Boven Brouwershaven en Schuddebeurs zouden water en brood af geworpen worden. Zuid van de Water weg was alles een beeld van rust. Het wilde water lag nu stil om de verlaten boerderijen; de gruwelijke taferelen van smekende mensen op daken en in bomen behoorden tot het verleden. Het enige geweld van de ramp was de dreun van onophoudelijk laag overscherende vlieg tuigen, die levensmiddelen, medicijnen of materiaal afwierpen. In de straten van dorpen, die hier en daar alweer droog stonden, liepen rustige mensen, meestal zonder bezigheid in de stilte na de storm. Verder was er alleen water, heinde en ver, hier en daar onderbroken door een door storm en vloed brokkelig aange vreten dijk. Zozeer was het water alles overheersend, dat iet al gauw de rond- kringende toeschouwers daarboven voor kwam, dat niet 'het water het abnormale was, maar dat de verdronken boerderijen daar niet thuis hoorden en het storende element vormden. Kwam men over een droog gebleven of alweer drooggevallen polder, waar, OMSLAAN A.D.B.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2