OVERHEID GEESTELIJK IN GEBREKE Het watervolk greep het roer Dit is Europa DEZE RAMP BETEKENT een ommekeer in de historie van ons land Dit is ons land Djt is ook ons land Dit is ons land niet Haagse Onafhankelijk Weekblad 14 Februari 1953 (40ste jaar no. 1992) Post Prijs 28 ct. 5 frs. 's-GRAVENHAGE, Februari. (H) Deze Ramp heeft blijvende betekenis en zal een keerpunt aanduiden in de geschiedenis van ons land. Niet omdat zij 1400 mensen het leven heeft gekost want hoe koud het ook moge klinken, die rouw gaat voorbij. En niet om de financieel- economische gevolgen al zullen die de gang van zaken van ons land ingrijpend wijzigen. Maar ook die financieel-economische gevolgen duiden niet aan waarom de Ramp een wende- punt zal markeren. Er is meer gebeurd dan uit de feitelijke ver slagen blijkt. Er is veel meer geschied dan cijfers en daadzaken kunnen aanduiden en het is nog niet uitgesproken, maar velen hebben het gevoeld. Wij zijn geconfronteerd met twee indrukwek kende verschijnselen: de Dood door geweld de broosheid van het bestaan, en tegelijkertijd: een opstand van de massa, een opstand van de Nederlandse massa. Een indrukwekkend schouwspel: het volk van de lage landen, dat het roer greep. En dat zijn gebeurtenissen, die diepe sporen zullen nalaten alhoewel men van die sporen nog niet veel meer kan aanduiden dan de eerste contouren. Laat ons beginnen met stil te staan bij dat laatste fenomeen: die levée en masse van dat oude watervolk. Er zijn er allang van dezulken, die weten te vertellen, dat het met de hulp maar niets was. Er waren geen richtlijnen en er waren geen boten genoeg en de over heid was te laat althans zou te laat zijn geweest. Nu twijfelen wy er niet aan of er zullen bij de redding de meest afschuwelijke fouten zijn gemaakt. Maar wij zouden nu wel eens willen weten hoe of men nu eigen lijk denkt, dat deze overheid daar iets aan zou hebben kunnen doen of daarop kon zijn voorbereid geweest. Op een nacht slaat het dolle water naar binnen: geen mens weet van tevoren waar de aanval zal gelukken. Het land, dat gepakt wordt, bestaat uit een zonderling samenstel van grillig gevormde eilanden. Een Ramp van de omvang, die wij hebben gezien, kan ééns in de 3 a 500 jaar geschieden. Het zou altemet eenvoudig onmogelijk zijn geweest c.m zich daarop voor te bereiden en het is eenvoudig te belachelijk voor woorden om te veronderstellen, dat men op korte termijn een gesloten hiërarchische orga nisatie uit de grond had kunnen stampen, die alle red ders en hulpmiddelen had kunnen dirigeren. Natuur lijk zijn er op verscheidene plaatsen te veel boten geweest en zijn op andere plaatsen mensen omgekomen. Er is brood in het water geworpen terwijl anderen hongerden. Er zijn jongemannen geweest, die zich op geïsoleerde plaatsen gezag hebben aangematigd en die fouten hebben gemaakt. Hoe dankbaar het nu ook is om de geboren critici naar de mond te praten en ze te vergasten op een schildering van de vele gebreken en ongerijmdheden, wij zullen daar niet alleen voor passen, maar wij willen zelfs het omgekeerde stellen: tegenover gebeurtenissen als de Ramp staat ieder centraal gezag en iedere theo retische organisatie machteloos. Daartegen helpen juist alleen dat wilde avontuurlijke rauwe helpen van de gedecentraliseerde kringen, dat optreden van de een ling, bewust van zijn kracht en zijn verantwoordelijk heid en zijn roeping. Wij stellen de overheid daarom niet in gebreke en wij aanvaarden de fouten, omdat het geen er getoond is van zulk immense betekenis is: de kracht van het land. Wij achten het integendeel van groot belang, dat de machteloosheid is gebleken van een overheid, die meent, dat men het leven kan vangen en regelen in allesomvattende voorschriften, dié voor iedere moge lijkheid het antwoord geven. De kracht en de historische betekenis van Zie verder pagina 2 nO> Wie door de radio hoort van de giften voor de Ramp uit het huiten- land van de enorme om vang en van de indrukwek kende spontaneïteit sprin gen dikwijls de tranen in de ogen. Daar behoeft niemc-nd zich voor te generen. Nu weten wij wel dat ons leven beneden zeepeil en onze dijken altijd spreken tot de fantasie van de vreemde ling en dat verklaart ook voor een deel die snelle en grote hulp. Maar er is meer. Dit was de hulp van een in wezen reeds verenigd Europa. Deze hulp bewijst dat Euro pa al besteat en dat men er in Straatsburg nog slechts moeizaam een formule voor zoekt. Zij bewijst ook dat Europa alleen bestaat bij de gratie van geloof, van liefde en van vertrouwen. Het is moeilijk om ons volk stil te krijgen want het heeft dikwijls veel valse schaamte en toont zich on gaarne bewogen. Maar op de Gebeds-Zondag wa ren onze grote steden dood. Wie de ontvangsten van het Rampenfonds leest gelooft zijn ogen niet. Wie hoort van de vrijwillige hulp vertrouwt zijn oren niet. Welk een demonstratie van grote sterks innerlijke kracht, welk een bewijzen van moed, welk een bewijzen van wil om te leven. „En daar is het al begon- nen: er was geen leiding, het was een bende, er was geen centrale instantie en voor lichting, er is schandelijk omge sprongen met geld en materiaal, de regering is in gebreke, ieder een is in gebreke. Het zou ook waarlijk Holland niet ziJn wanneer het langer dan een week zou duren voor de cri- tiek en ronduit gezegd het gekanker zou zijn begonnen. In trouwe, zou het nu niet beter zijn om daar althans nog even mee te wachten en ons na al die moei lijke. jaren toch eerst eens te ver heugen over deze vulkanische uit barsting van belangeloze energie? j, De communisten, de eni gen die in de bezetting illegaal zijn geweest, de enigen die gestaakt hebben en de enigen die het voor de Joden heb ben opgenomen, blijken in hun pers ook wederom de enigen te zijn die met de ware geestdrift bil de Ramp hebben geholpen. Schuld aan de Ramp ligt bij de kapitalisten, bij de regering en natuurlijk bij de Amerikanen. Dit is niet meer Hollands. Een Amsterdammer zei er zeer kort en tekenend van: „Het is te bezopen voor woorden". Prins Bermhard bij een Amerikaanse helicopter

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1